Het Sub-Comité Leiden van het N.O.C. Nationale Inschrijving voor de Olympiade 1928 No. 19999. ZATERDAG 23 M£i' Anno 1925 OfJieiesie Kennisgevingen. STADSNIEUWS. te Amsterdam. Nog slechts enkele dagen en dan moet het N.O.C. beslissen. Zendt dus nog heden Uw gave voor de Olympiade 1928. De tijd dringt! In totaal hebben wij nu ontvangen f 2112.—. Het voornaamste nieuws van heden. s IDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: 30 Ct3. per regel. Bij regelabonnement belangrijk Iageren prijs. Kleine AdvertenliSn, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Olreetie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèquo- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden J 2.35, per week .Tr...'1.0.18. Buiten Leiden, waar agetilen gevestigd zijn, per week ,7T. „0.18, Franco per post 2.36 portokosten. Dit numnur bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat de be slissing op liet verzoek van do N.V. Nieuwe Leidsche Courant, om vergunning tot op richting van een drukkerij in het pt.ceel Hooigracht No. 35, kadastraal bekend Sec tie I No. 57-3, is verdaagd. N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 22 Mei 1925. 8502 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van de N.V. Wer- nink's Beton-Maatscliappij, om vergunning [tot uitbreiding Yan de betonfabriek op het perceel Hooge-Morschweg No. 32, kada straal bekend Sectie P. No. 339. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet Geren bij dezen kennis aan het publiek, .dat genoemd verzoek met do bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge- f alsmede dat op Zaterdag, den 6 Juni 'e.k. des voormiddags tehalfelf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op yestigen, dat niet tot beroep gerechtigd tijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een eijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten, N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRTJEN. Secretaris. Leiden, 23 Mei 1925. 5503 „Mathesis Scientiarum Genitrlx". Het toelatings- en het eindexamen van den fclectrotechnischen cursus had plaats ten .overstaan van de heeren ir. F. D. Tours en |r. N. Vermeulen, gedelegeerden van de af deeling voor Electrotechniek van het Ko - niiiklijk Instituut van Ingenieurs. Aan het toelatings-examen werd door 13 pandidaten deelgenomen, waarvan 6 afgewa- zen moesten worden. De namen der 12 ge- plaagden zijn: D. Coenen. Haarlem; P. A. Develing, Lei- 'flen; M. D. Kelderman, Leiden; G. J. Leus den, Leiden; A. Meenks, Rijssen; J. E. Mes- slnger, Voorschoten; K. II. Mugge, Leiden It. Peusken, Deventer; P. C. van Straaten, Den Haag, F. J. Thomas, Den Haag; J. J. v. ,Ulden, Leiden; B. Wijling, Leiden. Aan het eindexamen electro-technick na- tnen 17 candidaten deel, waarvan 3 afgewe zen moesten worden. Aan de overige 14 can didaten kon het diploma eleclro-lechniek ,.M. S. G." uitgereikt worden: L. Blok, Den Helder; Th. van Bruggen, Leiden; G. F. Enseling, Leiden; C. C. van Hespen, Bergen-op-Zoom; B. ten Hove, Haar lem. A. Iviel, Leiden; P. Th. W. L. Matla, Den Haag; F. J. W. Mugge, Leiden; H. P. Romanesko, Leiden; C. Sarink, Deventer; W. B. K. Sommers. LeidenR. Yeenhuizen, Apeldoorn; H. F. de Wekker, Leiden; B. van dc Wetering, Elden (Gld.). t .Vereeniging bestrijding van Tuberculose. G is tem anriddag hield bovengenoemde Vereeniging, onder voorzitterschap van dr. J. Bruining. alhier> in een der zalen van het Nutsgebouw, haar jaaTlijksche alge- .meene vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris, dr. S. de Graa'f, bleek, dat de Vereeniging in 1921 haar werkzaamheden als vorige jaren heeft voortgezet. Het aanbal bezoeken, gebracht op het Consultatiebureau, bedroeg 1199, waarvan 210 mannen, 301 vrouwen en 658 kinderen; een cetaJiels kleiner dan liet vorig jaar. Uit de omliggende gemeenten meldden zich 28 patient en aan. Het aantal huisbezoeken bleef ongeveer gelijk. In het begin van het werd huis bezoek afgelegd in 100 gezinnen. In den loop van het jaar kwamen er 18 gezinnen bij. Het totaal aantal bezoeken bedroeg 3588. Dit werk werd verricht door de huisb'e- zoekslers de dames A. I. Paardekoper en A. Temme, die zich met toewijding van deze jnoei'lijke taak kwelen, Een verblijdend teeken mag het ge noemd worden, dat ook dit jaar patiënten konden worden uitgezonden of-op andere wijze geholpen, zonder dat de penningmees ter uithoofd? der geldmiddelen daartegen bezwaar behoefde te maken. Met dankbaar heid gewaagde de secretaris Van 'den steun, dien dc gemeente bij dit werk verleen/de. Uitgezonden vrerden 8 aan tuberculose lijdende kir:deren; van 12 kinderen uitge vonden in 1923, werd de verpleging nog ge durende eenigan tijd in 1924 voortgezet. Hei zelfde gelui ook voor .twee volwassen pah enten. Het sub-comité Leiden van het Nederl. Olympisch Comité verzoekt aan particulieren, vereenigingen, sportorganisaties, kortom aan allen die een offer willen brengen ten einde de Olympische Spelen in 1928 te Amsterdam te doen plaats vinden, dit zoo spoedig mogelijk in te zenden aan de Directie van het „Leidsch Dagblad", die een Inza meling geopend heeft. De wijze van inzenden vindt men in genoemd Blad dagelijks vermeld. De Directie van het „Leidsch Dagblad"' staat in verbinding met het Sub-Comité bovenbedoeld. Op deze wijze blijft de inzameling in één hand, n.l. van het officieele comité. Het Sub-Comité Leiden van het Nederlandsch Olympisch Comité: Jhr. -Mr. Dr. N. C. DE GIJSELAAR, Eere-Voorzitter. Dr. C. J. A. VAN ITERSON. Voorz. J. W. IJDO Ezn., Secretaris. J. W. HENNY, Penningmeester. E. J. BRUINS. A. E. W. DE JONG. P. T. DE JONG. J. F. X. SANDERS. CH. VAN SPALL. P. II. STEENHAUER. M. A. A. STEYNS. P. A. WERNTNK. f ~T' ~c De giften kunnen ons als volgt bereiken: le. Afgegeven aan ons Bnrean legen kwitantie; 2e. Verzonden per Postwissel of Chèqne, ten name van de Directie van ons Bladj 3e. Overgeschreven worden op Postgiro-Rekening No. 57055; 4e. Ingezonden worden per aangeteekenden brief aan de Directie van het „L. D."f 5e. Overgeschreven worden per Bankgiro op rekening van het „L. D. bfl de Am- ster damsche Bank, Bijkantoor Leiden, Rapenburg; 6e. Toegezegd worden door ons bekende personen of instellingen, mits schriftelijk. Men zende geen anonieme giften, voor het geval, dal onverhoopt de giften eens gerestitueerd moeten worden. Men vermelde daarom altijd, behalve den Naam, ook het Adres. Na onze laatste verantwoording in ons blad van gisteren werd door on9 nog ontvangen van: W. y. B. f 1.N. E. de R. Z. f 10.afd Leiden Ned. Bond v. Lichamelijke Opvoeding f 10.Onderafd, Volksspeeltuineii f 10.A N. B. f 5. DIRECTIE .LEIDSCH DAGBLAD". N. B. Het Olympisch Comité heelt de hnlp verkregen van een commissie van vooraanstaande financiers, dia niet alleen het inzamelen der gelden zal be- heeren, doch ook controle zal nitoeienen op de wij'ze waarop de gelden znllen wor den besteed. Een aantal van Si bedreigde kinderen bezocht de Leidsche Buitenschool, terwijl van een bedreigd kind het verblijf tot 1921 werd verlengd. Een aantal der slecht behuisde gezinnen kon dit jaar, dank zij de medewerking der gemeente, een veel betere woning verkrij gen. Zes maal werd in een woning de ven tilatie verbeterd. Toeslag op de woning- lmur werd in twee gevallen verleend. Twaafl patiënten werden voor eenigen tijd in een ziekeiünriahtkig verpleegd. Hulp in de huishouding, werd verstrekt aan 11 patiënten en tot verbetering van de voe ding werd aan 32 patiënten gedurende eeni gen tijd per dag, 1/2 Liter melk verstrekt. Een- groot verlies trof de Yereeniging door het bedanken van prof.'No'lcn als voorzit ter. Deze, de oprichter en leider gedurende vele jaren, ging Leiden verlaten en meende hierdoor als Voorzitter le moeten aftreden. Zijn heengaan wordt door atien betreurd. Op de laatste algemeene vergadering werd dr. De Graaif ale secretaris gekozen, in de plaats van dr. Bijtel, wiens werk zaamheden hij eenigen tijd had waargeno men. Als lid van het Dag. Bestuur bedankte dr. Weebers, die werd opgevolgd door mr. Bcfisius, terwijl diens plaats in het alge meen bestuur werd ingenomen door dr. Leesberg. Werd in het vorig verslag medegedeeld, dat de Regeering plannen koesterde lot re organisatie der tuberculosc-besirijding, maar dat daarvoor geen geld beschikbaar was, thans was de secretaris gemachtigd te verklaren, dat deze plannen wel meer omlijnd zijn geworden, dodh dalt met hot oog op de geldmiddelen, van uitvoering daarvan voorshands niet veel te verwach ten is. Hopen wij, aldus besloot de secre taris dat dit niet al te lang zad mogen duren. Dit verslag werd onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. Hierna bracht de penningmeester, de heer Aug. L. Reimeringer, het financieel verslag uit, waaruit bleek, dat de ontvang sten en uitgaven sluiten in totaal tot een bedrag van f 27.059.73 niet een batig saldo van f 5400, tegenover een saldo van f 4700 in het vorig jaar Aan contributies werd ontvangen f 081 aan subsidies van het Rijk 17198; van de Provincie 18097.02, waarvan echter de Ver eeniging ruim 6000 moet afdragen aan het bestuur van de Leidsche Buitenschool en f 21-39 aan de gemeente. De opbrengst van de EnMnabfoemcollecte bracht 1532.81 op, terwijl aan verplegingB- -kosLen, enz. door belanghebbenden, werden gerestitueerd een totaal bedrag van f 3241. Onder de uilgaven vermeldt de rekening o. m. f 4000 aan salarissen voor den ge neeskundige 1 1500, voor de huisbezoek siers t 4000.20. voor verplegingskosten f 300 voor versterkende middelen en f710 voor hulp aan de huishouding. Ook de rekening en verantwoording, die door de heeren Rollandet en Van Wensen, als leden der kascommissie was nagezien en accoord bevonden, werd goedgekeurd en de penningmeester gedechargeerd van het beheer. De begrooting over 1925 werd voorloopiig vastgesteld op 127.865 met een geraamd nadeelig saldo van f 146.65". Tot leden' der kasoommiasie werden uit dubbeltallen weder benoemd de heeren Rollandet en Van Wensen, Tot bestuursleden werden herbenoemd de dames mevrouw CoeberghCranenburgh, mej. Coebergh, mr. Bolsius en dr. Leesberg. Op voorstel van het bestuur wend vervol gens bij acclamatie den afgetreden voorzit ter, prof. Nalen, tot eeTeiid der Vereeniging te benoemen. De Voorzitter deelde mede, dat de Ver eeniging het Consultatiebureau aan d« Hooigracht moet verlaten omadt d» eigenaar hot pand voor andere doeleinden wil be stemmen. Het is het bestuur gelukt de hand te leggen op geschikte lokalen in het Luthersche Weeshuis aan den Middelweg, De vergadering keurde deze regeling goed. De Voorzitter zeide ten 6lotie, dat er meerdere propaganda zal worden gevoerd voor het werven van nieuwe leden. Het ie de meaning van het bestuur, welke mee ning door de vergadering werd gedeeld, dat veel meer personen als lid dezer nuttige Vereeniging moeten toetreden. Ook zullen pogingen worden gedaan om den verkoop van de Emma-bloem meer aan zijn doel te doen beantwoorden. •Hierna werd de vergadering door don Yoorzitter gesloten. „De Tnrk" jubileert. Zooals wij reeds eenigen tijd geleden meldden bestaat het café-restaurant „In den vergulden Turk" Dinsdag a.s. vijl en twintig jaar. Het zal zeker slechts aan wei nigen bekend zijn, hoe dit door het geheele land bekende café aan zijn naam komt. Zie hier hetgeen de legende ons dienaangaande mededeelt: Ruim 250 jaar geleden verliet een Leid sche jongen het Weeshuis, waarna hij zich in het lakenweversvak ging bekwamen. Spoedig begon hert zitten aa# het weel- gestoelte hem te verveten; hij pakte zijn koffertje en ging naar Turkije, waar hij in kennis geraakte met een welgesteflden Turk, die een groote tapijtenweverij had, en hem in deze zaak opnam. Dit werk be viel den jeugdigen avonlurist echter ook al niet, zoodat Jiij voor zichzelf, een weefge- sloelte construeerde en zich toelegde op het vervaardigen van Leidsch laken. Dit maak te spoedig grooten opgang en in korten tijd werd hij van straatarm, schatrijk. Hij huw de toen de dochter van zijn patroon en ver trok weer naar Leiden, waar hij in het te genwoordige perceel Breestraal 81 eon han delshuis oprichtte. Uit erkentelijkheid jegens zijn schoonvader liet hij in 1673 door den beeldhouwer Xavere aan den gevel het be kende beeld in den driehoek vervaardigen. Van de daarop volgende periode tot pl.m. 1390 is weinig bekend. Do laatste particu liere bewoner was prof. Bierer.s de Haan, de man, die zich ook op het bi'jartgebied een groólen naam verwierf. Vervolgens kwam ds zaak in handen van een caféhouder, die het café omdoopte in den naaim „Suisse". In 1899 werd de zaak aangekocht door den tegenwoordigen eige naar, den lieer Van Waveren, die liet ge heele gebouw liet verbouwen. Van dien tijd dateeren ook de vier koppen aan het pla fond van de biljartzaal, nl. van de compo nisten Ohopin, Beethoven, Mozart en Verdi, alsmede de geschilderde engelenkopjes bo ven het buffet, geschilderd door den Leid sch on kunstschilder Jan van Dam. De eer ste gérant, waarmede „De Turk" ziju onaf gebroken bloeitijd inzette, was de heer Van Dijk. Nadat deze vertrokken was, kwamen cenigo opvolgers, die hol echter geen. van allen lang uithielden. In 1910 kwam (oen de heer Couwenberg, die er tot op den dag van heden den schepter zwaait, cn onder wiens leiding de zaaik steeds in bloei toe nam. Een ieder, die ooit „De Turk" bezocht heeft, woet, hoe gezellig de zomermaanden, op liet terras doorgebracht, en hoe knus do wintermaanden in de ruime, gestoffeerde „boxes" zijn. Dat de keuken „prima-opper best" is, hebben wij nog dezer dagen er- waren, toen de heer Couwenberg ter gele genheid van dit jubileum aan verschillende vertegenwoordigers van vak- cn dagblad pers een diner aanbood, zéó copieus, dat wij na afloop met een zeer voldaan en nog meer vol-gedaan gevoel In de gemakke lijke fauteuils wegzakten. Maandag en Dinsdag is het dus feest in „De Turk", 's Avonds zal, zooals te doen gebruikelijk is bij feestelijke gelegenheden, de gevel eleclrisch verlicht worden, terwijl wellicht een sLrijkje aan het feest meer luister zal bijzetten. Moge het den heer Couwenberg en zijn echt,genoote, die hem in al deze jaren zoo kranig ter zijde stond, gegeven zijn,, nog ta'I van jaren getuigen te zijn van den groei en den bloei van „De Leidsche Turk". Blauwe week SpooiwegonthoudeiB-Veieen. In „Patrimonium" hield gisteravond de S. O. V. een propaganda-samenkomst, waar bij muzikale medewerking werd verleend door een trio, mandoline, guitaar en piano. Deze drie zeer jonge exècutanten gaven blijk van muzikaal talent en hadden succes, hun namen zijn: jongedames Stolk en Offers en de jongenheer Stolk. De spreker van den avond, de lieer C. E. van Eykern, uit Haarlem, zette in 't kort uileen de beteekenis der geheelonthouders beginselen en gaf daarna een overzicht van den groei der vakbeweging na den tijd der gilden en de opkomst na het optreden van Marx, die het: „Proleiaren van alle landen, vereenigt UI" had laten hooren, om te ein digen met de beste wonschen voor het wel slagen der Leidsche Week in de S. O. V. De vergadering was slechts matig bezocht. Bekroningen tentoonstelling Leidsche Geitenfokvereeniging. Do lijnt dor bekroningen vermeldt: Wit ongehoorde melkgevende geiten: l3te prijs, mod. Prov. Bond, J. v. Leeuwen; 2de pr, med. L.G.V., H. Sirag; 3de pr., ffied. van den lieer De Graaf, J. Slootweg; 4de pr., med. „Onzu Liefhebberij", P- Sloot weg; 6de pr., med. Tooneelcfub, H. Sirag; Gde pr., med. Jeugdgroep Dierenbescher ming, F. van Hal. Wit gehoornde geiten: Iste pr., med. jhr. mr. if,. N. C. de Gijselaar, F. Mol; 2de pr., med. van don heer K. Worp, C. Capaan; 8de pr., mej van den heer J. Stafleu, J. v. d. Hooien; 41e pr., med .van den heer H. Sirag, W. Sirag. Bonte melkgevends geiten: lste pr., med. van den heer J. Sloot weg. A. Vis; 2de pr., med van den heer J. Akkermans, J. Akkerman; oie pr., meJ. van den heer I. v. d. Moolen, K v. d. Berg. BINNENLAND. Overleden It de tooneelspeler Henri Poolman. Vergaderingen van Jongelingsverbonden. De Raad van Amsterdam heeft het voor- stel van B. en W. tot steun van hel Ned. Olympisch Comité, het aangaan van een premieleenlng, aangenomen met 28 tegen 6 stemmen. Geen c Jtectieve arbeidsovereenkomst in de bonwvabken. BUITENLAND. In Belgié is het kabinet Vandevijvere ge vallen. Aan Max Is opdracht tot kabinets formatie gegeven. Zankof over den toestand in Bulgarije. Maarschalk French is overleden. i Rede von Mussolini in den Italiaanschen Senaat. Amundsen's vliegtocht naar de Noordpool. Lammeren: lste pr., med. van den heer v. d. Berg, J. v. d. Moolen; 2de pr., med. van mej. Sirag. J. Paulides8de pr., 10 Ko. Haver van den heer De la Bey, A. Slechtenhorst; 4de pr., 5 Ko. Haver van den heèr v. <L Nat, F. van Hal; 5dte pr., 5 Ko. Haver van den hoer v. d. Nat, F. van Hal. i Afdeeling Hoenders; i lste prijzen: F. Vlietend, idem; J. Wage- maker; J. Akkerman, en W. Colpa. 2de prijzenJ. v. d. Nat; F. Vlieland; H. Tatje^ on H. Kres. 3de prijzen: J. H. Koevoet en F. Vlieland. Aldeeling Konjnen: 1ste prijzen*. J. v. d. Moolen on II. Fi- lippo. 2de pr. J. v. d. Moolen. 3de pr. H. v. d. Akker. Afdeeling Duiven: lste en Eereprjjs J. Sckreuder; 2de pr. J. Rozier; 3de pr. Warmond. Eerv. verm. J. Rozier; Eerv. verm. Kamp. late en Eerepr. H. v. d. Steen; 2de pr, v. Beek; Eerv. verm. J. Schreuder. late pv. A. Fasel; 2de pr. A. Fasel; Eerv, veim. De Hollander 2de pr. Koevoet. late en Eerepr. L. v. Vliet; 2de pr. li v. Vliet; Eerv. verm'. J. Schreuder; 2de pr, v. d. Kamp. In den namiddag heeft de burgemeester de tentoonstelling met een bezoek vereerd. Op liet terrein waa ook door Dierenbe scherming een plaats Ingenomen. De afscheidsrede van prof. P. J. Blok' is thans definitief vastgesteld op Woensdag 27 dezer te drie uur, in het groot-auditorium van de Universiteit. Daarna houdt de aftre dende lioogleeraar een afscheidsreceptie te halfvijf In M ai son Bruins;, Rapenburg, ai- liter. Voor het examen voor apothekers-as sistent waren opgeroepen vier candidaten. Geslaagd is mej. N. van Leeuwen, geb. ta Rotterdam. Voor den In&ischen dienst zijn be stemd de heeren J. II. Sijbers, R. Koning en J. van Vreeswijk, allen alhier, als contro leur derde categorie bij den post- en tele graafdienst in NcderT.-Indiü. Aan den Raad is het volgende adre» gezonden Geeft beleefd 'te kenr.en de Leidsche Be- stuurdersbond, ten deze domicilie kiezende Heerengracht 34; dat hij heeft kennis genomen van bet voornomen van B. en W., om in het regle ment belreffen.de 4cn Dienst van Sociale Zaken de bepaling op te nemen, dat bepaal de groepen van werkioozen van de"Stcun- verleening kunnen worden uitgesloten dat het hem tevens bekerid is, dat de Com missie van Advie» voornemens is, wanneer de bevoegdheid om bepaalde grcrSpen uil te sluiten veikregen is, daarvan gebruik le maken door algolieele of tijdelijke uitscha keling van de groepen: bouwvakarbeiders, stukadoors, losse transportarbeiders, kleer makers on landaibeidors; dat adressant tegen dit voornemen ern stige bedenking heeft; dat immers, a! moge de werkloosheid ;n het algemeen zijn afgenomen, er locli nog steeds groote onzekerheid in den toesland bestaat, zoodaf, al moge er in een bepaald vak voor het oogenblik geen groote werk loosheid ihcerschen, het niet onwaarschijn lijk is dal do toestand in dat vak binnen kort weer verslechtert; dat met name ir. het bouwvak eff liet transportbedrijf moet rekening worden ge houden met de omstandigheid, dat zich ia do laatste jaren daarin belangrijke ver schuivingen hebben voorgedaan, doorda' vele arbeiders uit de fabriekmatige bedui- ven wegens groote werkloosheid in hun be-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1