AGENDA. TÊLËGÏÏÜÜÜ Vrijdag. „Patrimonium": rropaganda-avoml Spoor- wegcmthoudersvereeniging. Maandag. Nutsza&I: Mèi-vergadering 3-October- "VcrcenigaDg. Halfuegen. Schouwburg: N. V. Rotterdamsch Hof- et ad-Tooneel. „Hofgunst". 8 uur. Dagelijks. Schuttersveld: Van 20 tot en met 24 Mei: Voorstellingen van circus Carl Ha'genbeck. 8 uur. Zaterdag matinée. 2 uur. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der spotheken wordt van Vrijdag 22 tot en met Zondag 24 Mei waargenomen door de ipctheek van den heer H. J. M. Proot, Maars- mansteeg 17, tel. 435. De apotheek van „Hulp der Alensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van nra. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dal fonds. gaan en naar het zendingsfeest, en hooren spreken over de zending onder de heide nen, waar dan de anderen mede bedoeld tvorden. Sprekende over de verhouding tot de zending, zette spr. duidelijk uiteen, dat dit een gewetenszaak moet zijn. Niet alleen een leuze, doch een daadwerkelijk iets. "Riet God en door Gods gehoorzaamheid moeten wij begrijpen wat wij doen moeteD. God moet ons gebruiken, waartoe wij bereid moeten zijn, om dan de „anderen" te helpen. Wij moeten daarvoor ons offeren en zelf offeren. Dat kan gebeuren, als wij ons laten gebruiken door ons zeiven God ten offer geven. De liefde die in ons ge vonden wordt, is een gewetenszaak en moet alzoo beschouwd worden. Zooals ge schreven staat „Gods is liefde". Daarom vraagt God om ons aan Hem te geven, op dat wij anderen kunnen liefhebben en hel pen. Een gansche wereld ligt voor ons opendat God ens dan ook moge gebrui ken „tot eere van Zijnen naam." Gezongen werd no. 10 ,,De gemeente des Heeren en haar verwachting." Ds. T. J. Hagen, Ger. pred. to Delft, sprak over: „Een handvol koren op de hoogte der ber gen." Hij begon zijn rede over de beeld spraak van Psalm 72. De toon van liefde, die in het Oosten zong over de korenvelden. Niet het koren weet, dat die lieflijke tonen veroorzaakt worden door hem, ter eere ran God. De wet van Christus is de liefde der to nen te brengen over de wereld.Met verschil lende aanhalingen werd ons dit voorgesteld. Ons voorstellende o.m. het kleine handje vol Apostelen, als zijnde 'n handvol koren op de bergen overwinnende het gansclie Egypte. Dit is in den loop der jaren over het gehcele menschdom voortgegaan. Dat het kleine beginsel van liefde in het mensch dom ontwikkeld worde. Dit woord werd in verband gebracht met de Zending. Wel wil God het geheele menschdom, waarbij ook de heidenen bchooren, tot Zicli trekken en bekend maken met het Evangelie. Hiertoe werkt de Zending zoo mede. De zendelin gen brengen in Indië het zaad, opdat het grocieopdat do geheele wereld behouden worde. Mooie gelijkenissen bracht deze ïpreker naar voren. Dat dc profetie ver vuld moge worden: dat een handvol koren op de hoogte der bergen moge groeien tot een groot geluid over de geheele wereld. Hierna werd no. 7 gezongen: „De macht des Evangelies." De slotrede werd uitgesproken door ds. H. P. Fortgens, Ned.-Herv pred. te Voorschoten naar aanleiding van de tekstwoorden uit Markus 14: „Zij heeft gedaan hetgeen zij kon." Dit in verband brengende met de Zen- ddDgscorporaties, die steeds dóór haar offer brengen. Zoo ook weer was dit merkbaar in do weck van Offer, van Toewijding en Gebed. Spr. stelde nu voor, dat het grootste en beste is het laatste: „Gebed." Zoo wij allen het werk der Zending in ons gebed godenkèn, werken wij hiertoe het sterkste mede. Het Offer zal dan zeker vol gen. De Gemeente moet het werk der Zen- fling opdragen in haar gebed. Gezongen werd hierna hel laatste vers van „De Lofzang", en allen werd hartelijk dank gebracht voor de zoo groote opkomst. Den aanwezigen werd een ,,lot weerziens" toegeroepen, waarna spr. dit welgeslaagde Zendingsfeest sloot met gebed. Een bijzonder woord van lof komt tóe aan het muziekgezelschap „Alhalia", het welk terdege berekend bleek voor zijn moei lijke taak, want niet alleen het keurig af gewerkte programma, doch ook de begelei ding van de zangnummers (het groot aan tal aanwezigen in oogenschouw genomen) werd op bijzonder waardige wijze uitgevoerd onder leiding van den bekwamen directeur. Nationaal Concours voor Mandoline- Gezelschappen. De Mandolineclub „Krebustlipo" alhier had ter gelegenheid van het 20-jarig be- staan in de groote zaal van de Sladszaal een tNationaal Concours uitgeschreven, dat op (Hemelvaartsdag werd gehouden. 1 De deelneming aan deze wedstrijden was fjcer bevredigend. Hoewel er met het oog op ■en lijd eigenlijk niet meer dan twintig ge selschappen konden worden toegelaten, na- fcnen toch 26 clubs, uitsluitend dilellanten- fczelschappen, aan de wedstrijden deel, Waarvoor uit de velschillende streken van ■et land overgekomen, waaronder de beste (ran het land. Verschillende bijzondere personen en ver- kenigingen en lichamen hadden door het •chenken van medailles, lauwerkransen en kndere kunstvoorwerpen hun sympathie (inet de Vereeniging en haar wedstrijd be- rtoond, waartoe onze burgemeester jhr. rnr. dr. N.^C. de Gijselaar, het voorbeeld bad gegeven. De jury bestond uit de heeren Th. H. Pol man, muziekleeraar alhier, Joh. B. Kok, idem le Amsterdam, en L. C. Veerman, di recteur der jubileerende club. flet concours bestond uit een afdeeling „Uitmuntendheid", en een eerste, een tweede een derde en een vierde afdeeling. In iedere afdeeling werd uitgekomen met een ver plicht en een vrij nummer. 's Voormiddags te halftien kwamen met het bestuur, de commissie van bijstand en de jury, de vertegenwoordigers van de deel nemende Vereenigingen in de receptiekamer van de Sladszaal bijeen, waar de deelne mende clubs door den Voorzitter van „Kre bustlipo", den heer Joh. W. Harting. werden verwelkomd. De Club zal op 20 Juli a.s. haar vierde lustrum vieren en zij meende, dat de inzet daarvan niet beter kon gegeven worden dan door een nationaal concours I van liefhebberijclubs. Hij verheugde zich over de groote deelneming en zeide den be sturen, die met hun leden daarvoor soms een lange reis maakten, daarvoor dank, ter- wijk hij de hoop uitsprak, dat het concours zou slagen en er toe medewerken zou. dat het mandoline-spel weder in meerdere mate zal worden gewaardeerd. Laten wij het el kaar maar bekennen, zeide spr., de kunst, die wij met liefde beoefenen, vindt niet overal de waardeering, welke zij verdient. Waar H. M. de Koningin voor een tentoon stelling van geiten alhier een medaille'ver eerde, kon deze Vereeniging voor dit con cours daarvoor niet in aanmerking komen. Hij dankte ten slotte de verschillende Vereenigingen, zooals den Algemeenen Bond van Mandolinegezelschappen „Espana" te Leiden, „Oefening baart Kunst" te 's-Graven- hage, „O. M. E. C." te Oudewetering en „L'Esludianlina", te Woubrugge voor de bloemenhulde der jubileerende Vereeniging aangeboden. Eenige vertegenwoordigers, zooals de se cretaris van den Alg. Bond, de heer A. Stol- ker Jr., uit Amsterdam, Joh. Tegelaar, uit Leiden, P. In 't Ilout en M. Klooster, uit Den Haag, boden met de bloemenhulde „Krebustlipo" ook nog de beste wenschen op dezen feestdag aan. De heer Slolker drong daarbij aan op aansluiting bij den Alg. Bond. Nadat de eerewiin- was rondgegaan, trok ken de besturen naar de feestelijk getooide zaal, waarin op het tooneel tusschen groen en bloemen het keurige vaandel van „Kre bustlipo" prijkte, en die reeds voor een groot deel met belangstellenden was gevuld. Na een kort welkom tot de aanwezigen door den Voorzitter, vingen de wedstrijden aan. Er werd met groote animo gespeeld, en waar met de vierde of laagste afdeeling werd begonnen, om te eindigen met de afdeeling „uitmuntendheid", werd liet spel over het algemeen gestadig beter. Uit het met steeds klimmende aandacht luisteren en het toe nemend applaus bleek, dat dit ook werd ge voeld door 't publiek. In de afdeeling Uit muntendheid werd supérieur spel geleverd. 4de afdeeling. Verplicht nummer: Impression Malinale (Melodie) van Th. II. Polman. Vier deelne mers lste prijs: „Steeds Plooger", Gouda, met 474 p.; 2de prijs: „O. M. E. C.", Oude-Wete ring, met 394 p.: 2de prijs „Ars et Labor", Wijkeroog bij Velsen, met 36o P,-. 3de prijs: ,,'s-Grav. Pol itie-Kinder-Ma ndol i ne-Vereeni- ging „Oefening baart Kunst", met 329 p. 3de a f d e"e 1 i n g. Verplicht nummer: Tamara (Danse Rus- se) van Joh. B. Kok. Zeven deelnemers. lste prijs: „Kunst naar Kracht", Amster dam, 462 p.; 2de prijs: „Venezia", Amster dam, met 432 p.; 2de prijs: „L'Esludiantina" Woubrugge, met 363 p.; 2de prijs „Ars et Labor", Amsterdam, met 412 p.; 2de prijs: „Die Voortrekkers", Den Haag, met 410 p.; 3de prijs, „Espana", Leiden, met 358 p.; 3de prijs: „Aventia", Den Haag, met 353 p. 2de afdeeling. Verplicht nummer: Mon Réve, Andante Comotto, van L. Veerman. Vier deelnemers. lste prijs: Beverwijksche Mandolineclub „Beverwijk", met 472 p.; Isle prijs: Am- slerdamsche Mandolineclub „Amsterdam", met 473 p.; Isle prijs: Dubbel Mannenkwar- tet „Con Brio", Amsterdam, met 473 p.; 2de prijs: „Crescendo", 's-Gravenhage, met 393 punten. lste afdeeling. Verplicht nummer: „Jeunesse Joyeuse" van Th. Polman. Drie deelnemers. lste prijs: „Con Amore", Amsterdam, met 456 p.; 3de prijs: „Semper Avanti", Den Haag, met 358 p.: 3de prijs: „Porseveranza" Den Haag, met 323 p. Afdeeling Uitmuntendheid. Verplicht nummer: Ncll'Oasi (Intermezzo Arabo) van Elise Marti. Twee deelnemers. lste prijs: „Con Amore", Zaandam, met 482 p.; 2de prijs ,Ons Streven", Rotterdam, met 421 p. Direcleursprijzcn: Con Amore (L. Kat), /Zaandam, en Steeds Hooger (H. Smit Jr.), Gouda. Na de pauze opende de jubileerende Ver eeniging, onder leiding van haar wakkeren dirigent, den heer L. C. Veerman, den avond met eenige nummers, waaronder ook die, waarmede het gezelschap op het concours te Rotlerdam den eersten prijs behaalde Dit talrijk gezelschap gaf ook nu weder blijk van groote vaardigheid en kunstzin. Het applaus uit de nu zoowel boven als be neden geheel gevulde zaal toonde aan, dat ook het publiek er zoo over dacht. Toen de Voorzitter den directeur, den heer Veerman, huldigde als de ijverige en intel ligente leider, aan wien de Vereeniging haar lauweren in hoofdzaak heeft te danken en hem een fraaie bloemenmand aanbood, steeg hd applaus tol een ware ovatie voor den heer Veerman, die daaronder bijna verlegen werd. Nadat nog een kleine pauze werd gehou den, waarin de diploma's aan de bekroonde Vereenigingen werden uitgereikt en den uit slag van een verloting werd bekend ge maakt, waarbij enkelen der aanwezigen een muziekinstrument wonnen en een jaaT-ahon- nement op het „Panorama", besloot „Kre bustlipo" met een drietal nummers den schitterend geslaagden dag en avond. Het laalst gespeelde nummer: „Jubileummarsch" gecomponeerd door onzen stadgenoot, den heer Th. H. Polman, werd ook door dien geleid. Daarin vond de Voorzitter aanleiding ook dezen musicus, die zich voor de muziek in het algemeen en voor de mandolinemuziek in het bijzonder recht verdienstelijk maakt, mede onder hartelijke woorden van dank een keurige mand, gevuld met bloemen aan te bieden, waarop weder een daverend ap plaus volgde. Hiermede was eindelijk de voor de jury leden zoowel als voor het bestuur moei zame dag voorbij. Voor de jury een woord van lof, alsook voor de rustige, kalme leiding van den Voor zitter, den heer Harting, die zonder dat het als zoodanig werd gevoeld, de teugels stevig in handen hield, daarin door zijn medebe stuurders en de Commissie van Bijstand uit nemend bijgestaan. Onze slotsom over het geleverde spel zou den wij kunnen samenvatten in deze woor den: Er is veel goed spel geleverd, maat ook nog wel spel, dal minder goed was. Vooral in de lagere afdeelingen leken som mige leiders niet volkomen voor hun taak berekend. Zij moeten nog van hun collega s ïeeren en daarvoor leent zich een concours ab dit uitnemend. Het mooiste en zuiverste spel werd ge geven door „Con Amore", te Zaandam, wier leider, de heer L. Kat, zijn collega's een prachtig voorbeeld heeft gegeven in de kunst van dirigeeren, waaraan een besludeeren van de spelers individucel moet voorafgaan. Feestayond H. R. V. „Eendracht". Woensdagavond hield de Lcidsche afdee ling van de Handelsreizigersvereenigin.g „Eendracht" in de bovenzaal van café „De Harmonie" haar laatste huishoudelijke ver gadering. Wij schrijven de laatste, om-dat door de fusie tusschen de neutrale handel^- reizigersvereenigingen „De Eendracht" op gehouden heeft te beslaan om deze onder den naam afdeeling Rijnland van de Ned. Ver. van vertegenwoordigers van Handela ren en Industriëelen „Hermes" te conti- nueeren. Nadat het liquidatie-voorstel van het Hoofdbestuur door het bestuur was aange nomen en nog eenige an-dere huishoudelijke zaken waren afgehandeld, werd de avond verder in genoeglijk samenzijn doorge bracht. Alvorens evenwel tot dit feestelijke ge deelte over te gaan, nam de ex-voorzitter, de heer Nic. Timmermans, het woord om den niet zeer talrijke aanwezigen een har telijk welkom toe te roepen. In het bijzon der heette spr. welkom de leden van de or kestvereniging „Per Aspera ad Astra", als mede het bestuur van de zustervereniging „Sint-Christoffel". Wij vieTen hedenavond, aldus ginig spr. voort, geen feest, omdat wij thans voor de laatste maal in liet belang der Vereeniging vergaderen, npoh omdat wij blij zijn, dat de Vereeniging verdwijnt, maar omdat wij hopen en vertrouwen, dat deze fusie onze Vereeniging ten goede ko men zal. Gij moet ook geen grootsch feest verwach ten, vervolgde spr., maar een gezelligen avond, waarvoor wij zoo gelukkig waren de welwillende medewerking le verkrijgen van mej. Driessen, hier ter stede op het gebied van den zang geen onbekende; van den heer Hoefman, een collega uit Haarlem, van de meergenoemde leden van „Per Aspera", t. w. mej. Mulder (cello), en de heeren Am- merlaan piano) en De Goederen (viool, en ten slotte van den heer De Goederen, diie de aanwezigen ook iets op het gebied der tooneelkunsl zal bieden. Ten slotte deelde de heer Timmermans nog mede, dat er een tombola zonder nieten gehouden zou worden, waarvan de prijzen door eenige plaatselijke firma's en leden waren aangeboden, waarna hij eindigde met allen een genoeglijken avond toe le wenschen. Nu, deze wensch is wel in vervulling ge gaan, goede muziek en zang wisselden elkaar voortdurend af en dat de aanwezi gen het gebodene op hoogen prijs wisten le stellen, bewees hel hartelijk applaus, dat na elk nummer uit de zaal opklaterde. Mej. Driessen werd een prachtige bou quet rozen aangeboden; een hulde, die haar alleszins toekwam. Haar accompag-natrice, mej. Mulder, ontving een doos bonbons. Ook Hildebrand's „Het diakenhuisman netje vertelt zijn historie", voorgedragen door ds heeren De Goederen en Timmer mans oogstte een dankbaar applaus. Tusschen al deze bedrijven door, nog ai- gewisseld met een dansje, vloog de tijd voor bij, zoodat, toen het einde van dezen kunst- vollen cn genoeglijken avond werd aange kondigd, het middernachtelijk uur reeds lang verstreken was. Wij willen dan ook dezen avond niet be schouwen als een afscheidsfeestje, maar roepen den leden van „De Eendracht" een hartelijk „lot weerziens" toe bij „Iler- mes". Circus Carl Hagenbeek. 't Was al weer een paar jaar geleden, sinds Leiden hoorde het welbekende refrein: „Ga je mee naar Hagenbeek". Nu zal deze mop uit de oude doos wel weer herleven, want wederom staat dit circus op het Schut tersveld, noodend tot een bezoek. Hun, die liefhebbers zijn van wat een circus in onze tijden biedt en bieden kan, kunnen wij zoo'n bezoek gerust aanbevelen, want het programma, dat er gegeven wordt, is van prima kwaliteit. Het ecpige. wat o.i. niet bepaald schitterend verzorgd is, alhoewel het een deel van een circusprogram behoort uit te maken, is de clowTnerie en dan spe ciaal daarvan de enIre-acte-clownerie. Maar daarmee houdt de critiek dan ook op en valt overigens slechts te prijzen. Op het gebied van paardendre9suur ziet men een stoutmoedige tserkessen-rijdster, een drievoudig springtandem, het hooge- school-paard Imperial, bereden door Eme- rfch Aiikiier, vrijheidsdressuur yan rossen en schimmels en een nummer, geheeten Nymphenspelen te Paard, gegeven door de zusters Carré. Uit den aard der zaak is niet ailes nieuw op dit terrein lijkt ons vrij wel het hoogste immers bereikt doch de uitvoering der nummers met prachtmate riaal is in één woord keurig. Vooral hel hoogeschoolnummer en de Nymphenspelen zijn prachtig. Welk een soepelheid van paard en inenschl Nauw hierbij sluit zich aan wat Salein Ben Faragi presteert: n.l. springen over eventjes zes achter elkaar ^taande paarden; met salto morlale nog wel bovendien! Wie durft het hem na le doen? Hagenbeek zou Hagenbeek niet langer zijn, zoo aan wilde dieren niet eenige num mers waren gewijd en zoo prijken op het program dressuurproeven met kameelen, ze bra's, olifanten, waarvan een met jong van 11 maanden, beren, n.l. 12 witte en 2 bruine beren en tijgers. 8 in getal. Excusez du peu. Alles even mooi. En daarbij dient dan nog genoemd het hoogspringen van een hier weinig bekend dier, n.l. de Zuid-Amerikaan- sche Guanako, even sierlijk als lenig van beweging. Rest nog het acrobatiek-gedeelle en wat daarmee annex is. Ook in dit opzicht mag men spreken van phenomenale circusnum mers. Daar heb je het drietal handvolLigeurs, het drietal kracht- en tandequilibristen: hoed af voor hun prestaties. En wat te zeg gen van den krachtmensch Heros, die met „balletjes" van 20 K.G. jongleert als een ander met gummi-ballen, die een gewicht van ICQ K. G. in de lucht werpt en in zijn nek opvangt, evenals een 55 K.G. gewicht na een sprong op een wipplank? f 5000 is te verdienen voor dengene, die het 100 K.G. nummer nadoet Er zullen wel geen lief hebbers voor zijn, dunkt ons. Dat geld zou aan doktcr-reparalie-koslen wel weggaan, zoo er nog te repareeren viel! In dit genre hoort ook nog thuis de jongleur Palermo, een van de besten, die we ooit zagen op treden. *t Gaat schijnbaar met het meeste gemak, maar jawel Vermelden we tenslotte nog de muziek, de gelegenheid om een keur van dieren te zien in de pauze en dat de tent ruim en ge rieflijk is dat laatste mogen we echter als bekend veronderstellen. Ga je mee naar Hagenbeek? De eerste avonden was het bezoek nog niet bijzonder groot. Nog een paar gegevens, die voor zich zelf spreken De geheele exploitatiekosten van het circus bedragen per dag ruim f 2500. i Voor de verzorging .en het voederen der dieren worden per dag verbruikt: 100 kilo brood, 150 kilo haver, 40 liter melk, 8 kilo visch, 55 kilo vruchten. 50 kilo turf, 250 kilo slroo en 4f)0 kilo hooi. Tentoonstelling Leidsche Geitenfekvereeniging. Onder begunstiging van fraai zomerweer hield gisteren de Vereeniging tot Bevorde ring van de. Geitenfokkerij alhier op het terrein aan den Zoeterwoudsche-Singel haar jaarlijksclie tentoonstelling. Dat de Vereeniging sinds de laatste ten- toonstelling met Pinksteren 1924 niet stil- i gezeten heeft maar al het mogelijke gedaan heeft om het geitenras op een hooger peil te brengen, bleek uit het aantal werkelijk goede ingezonden exemplaren. Ook de kwan titeit schonk ruimschoots bevrediging; er waren ongeveer zestig geilen, waarvan ver reweg het grootste gedeelte ongehoorndo. Ook bonte kwamen heel weinig voor. Bij zonder aardig waren een drietal geiten met lammeren, ter opluistering ingezonden. Voorts stonden nog opgesteld een aantal kooien, inhoudende post- en sierduiven, hoenders en konijnen. De postduiven waren verreweg overbeerschend; konijnen- waren slechts in een klein aantal aanwezig. In 't bijzonder werd de aandacht nog getrokken door een fraai stel parelhoenders, die reeds van verre met luid gesnater hun aanwezig heid verrieden. Naar wij vernemen, was ook het bezoek bevredigend; lot onzen spijt zijn wij niet in slaat den uitslag der keuring mede te deelcn, daar de ons toegezegde lijst van bekroningen niet in ons bezit kwam. De rector magnificus, prof. rar. A. J. Blok, is naar Pavia vertrokken, Ier-bijwo ning aldaor al.s vertegenwoordiger van de Lcidsche Universiteit van het elfde eeuw feest der hoogesehool le Pavia. Prof. dr. K. H. Roessingh, alhier, zal deelnemen aan de herdenking van het eeuwfeest van de British and Foreign Uni tarian Association, te Londen, van 2 tot 5 Juni a.s. In de commissie, welke in 1925 in Den Haag belast is m:t het afnemen van het examsn tea* verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art 77a dei- Wet tot regeling van het L. O. van 17 Aug. 1878 zijn benoemd tot lid de heeren J. Broeze en P. A. Hibmu, alhier; tot plaatsvervangend lid ds> heer F. W. Zeelen- berg en M. J. Krop. Aan de dames A. v. d. Kwartel, N. de Loof en J. van Tongeren werd het di ploma uitgereikt van de Ned. Vakschool, voor ma2lknippen (systeem-snelapparaten). Aan den Raad dezer gemeente is het volgende adres gezonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergetekenden, H. L:'gtvoet en J. van der Hoeven, rasp. voorzitter en secretaris der afdeeling- Leiden van den Nederlandsehen Bond van Personeel in Over heidsdienst, goedgekeurd bij Koninkl. be sluit van 24 November 1924, No. 31, in dezen optredende namens de in bun Bond georganiseerde brugwachtirs in dienst uwer Gemeente en domicilie houdende ten huize van tweeden ondergeteekeode, Atjehstraat 47, te Leiden; dat zij met groote verwondering kennis namen van het voorstel, hetwelk door het College van Burgemeester en Wethouders aan uw Raad wordt gedaan, om over te gaan tot wijziging van een Raadsbesluit, genomen op 16 December 1920, neergelegd in de motie van den heer Wilbrink, welke met 25 tegen 5 stemmen is aangenomen; dat zij tegen dit voorstel zeer ernstige bezwaren meenen te moeten inbrengen, om» <fcri door dit voorstel een maatregel wordt ge troffen, om de arbeidsvoorwaarden der brugk wachters le veranderen zonder daarover ad vies van de Alg.-meene Commission in tb winnen; dat ondergeteekenden .mitsdien Uw Raad met' beleefden aandrang verzoeken het Col lege van Burgemeester en Wethouders te willen uitnoodigen op bovenbedoeld voorstel terug te komen, resp. wel te willen be vorderen, dat het voorstel worde opgeschorst en eerst daaromtrent bij de Commission van Overleg advies worde ingewonnen. De tentoonstelling van schilderijen en teekeningen door Ch. Eijck o. a. in het Ster delijk Museum „De Lakenhal" zal a.s. Zon dag 24 Mei om vier uur worden gesloten. Wij vestigen de aandacht op de adver tentie betreffende den bazaar in het Volks gebouw. Naar aanleiding van hot ingezonden stuk in ons blad van Dinsdag j.l. is door de H. T. M. een onderzoek ingesteld naar de gegrondheid van de klacht, in dat schrijd ven vervat, n.l. de wantoestand aan de uifc- 6tapplaats aan de Haagsche Schouw. Men heeft blijkbaar de gegrondheid er van er kend reeds Woensdag heeft men een ver harde uitstapplaats ter breedte van 2 Meter aangelegd. De opbrengst van den gisteren gehou den Bloempje9dag heeft bedragen f 223.83, welk bedrag dus gestort is in de Kas van •den Leidschen Marklkoopliedenbond. Het was gisteren met den Hemel vaartsdag op alle wegen, die van en naar Leiden loopen, enorm druk. Reeds in de morgenuren begonnen de Leidenaars een waren exodus om den vrijen dag in boscty aan strand of in en op het duin door te brengen. Ook de liefhebbers van de water sport konden hun hart ruimschoots ophalen en waren dan ook met hun zeil- en motor booten druk in de weer. De trams, met name de buitenlijnen, maak ten goede aakeoi; vooral de nieuwe trang naar Wassenaar vertrok gedurig met stamp volle wagens vanaf ,,'t Posthoi". Naar wq vernemen bedroeg het aantal vervoerde per sonen op dit traject gisteren 25 k 30.000. De voetgangers op den weg hadden het hard te verduren en liepen er zeker niet voor hun genoegen door de stofwolken, welke door de onafgebroken rij van auto's, motor fietsen en rijwielen werden opgeworpen. Op den straatweg naar Den Haag bereikte de verkeersdrukte wel haar culminatiepunt, en bracht op dezen tcch al drukken verkeers weg een geroezemoes teweeg van claxons, dat hooren en zien het menschdom verging. Waaruit blijkt, dat een stralende Hemel vaartsdag ook al zijn licht- en schaduwzijde heeft. Mon deelt ons neg mede, dat liet op de linen der spoorwegen bijzonder druk was. Vóór- en volgtreinon waren ingelegd, dio allo goed bezet waren. In eenige treinen liepen extra-bagagewagens om al de fietsen te kunnen ver roeren. Woensdag had bij de halte Endegeest een ernstig ongeval plaats. De Noordwijker tram, uit Leiden komende, en de Oegst- geesler naar Leiden vertrokken op een go-, geven moment tegelijk van de halte. De heer F. II., van hier, per rijwiel achter de Oegslgeester aan rijdende, tusschen de beide trambanen in, bemerkte de daar ge plaatste leidingmast en wilde daarom van het rijwiel stappen, doch kwam te vallen juist met het achterhoofd tegen den vetpot van de as van den Noordwijker tramwagen, waardoor hij ernstig verwond werd. Geluk kig bleef hij nog juist naast de rijdende tram liggen. De val, die zeker terdege raak was, veroorzaakte een groote wond aan het ach terhoofd. In zorgwekkenden toestand is d$ man opgenomen en ondergebracht in het wachthuisje der N. Z. H. T.. waar hij spoe-. dig werd verbonden door dr. Varekamp, hierbij welwillend bijgestaan door twee ver pleegsters uit Endegeest. Per rijwielbran- card, die inmiddels was gearriveerd, werd hij overgebracht naar het Ac. Ziekenhuis. Bij de politie alhier is een rijwiel ge deponeerd, dat onbeheerd in de nabijheid van de H. Petruskerk is aangetroffen. In lichtingen te bekomen aan het Gommis-* sariaat. Aan hetzelfde adres zijn inlichtingen te bekomen omtrent een jonge Duitsch^ herder, die is komen- aanloopen, vermoede lijk uit de richting Den Haag. Door de Leidsche recherche is Woens dag nabij de Spanjaardsbrug een groot aan- al wielrijders aangehouden, wier rijwielen' niet voorzien waren van het vereischle m- wielpl aatje. De Poolsche scheld gefundeerd. WASHINGTON, 22 Mei (Reuter). D« fundeering der Poolsche schuld heeft heden definite! zijn beslag gekregen, doordat de scliatkint van den Poolscheu gezant obli gaties heeft ontvangen tot een bedrag van 178j/2 millioen dollars. De betalingen zullen tweemaal 's jaars plaats hebben en ver doold zijn over 62 jaar. Rede van Painlevé. GREiNEBLE, 21 Mei. (I-lavas). Bij de ope ning der inlemalionale tentoonstelling van walerfcraoht hield Painleve een rede waar in hij zeide dat de huidige regeering even als de vorige een politiek zal volgen, ge richt op Frankrijk veiligheid als onderdeed der veiligheid van Europa Zij zal niels lin ialen om d<T evolutie der internationale ge dachten (e bespoedigen, zonder welke <le Volkenbond onbestaanbaar is. De Beo eestvolgende jaren moeten of wel den Euro- peeschen vrede organiseeren of voeren naar den verschrikkelijksten oorlog. Geen staats man mag dit uit het oog verliezen zonder «C medeschuldig aan fe worden. Wat de FrW

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2