Nationals inschrijving vonr de Olympiade 1928 Het Sub-üomite Leiden van het N.O.G. No. 19998. VRIJDAG 22 MÉ I Anno 1925 Jffic!ssie Kennisgevingen. STADSNIEUWS. ie Amsterdam. Nog slechts enkele dagen en dan moet het N. O. C. beslissen. Zendt dus nog heden Uw gave voor de Olympiade 1928. In totaal hebben wij nu ontvangen f 2076.—. Het voorna*™tfi nieuws van Men. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN 30 Cts. per regel. Bij regclabonnement belangrijk lageren prijs Kleine Advertenliên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden van 80 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEEER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1 2.36 per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week Franco per post 2.35 portokosten. 0.18. ..0.18. DK ntiiT:n»i.r btiikst Lit VitR bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VI6CHVERKOOP. Aan den gemeentelijken Vischwinkel, Viscbmarkt 18. lel. 1225, is ZATERDAG en voor zoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar: SCHELMSCH, SCHOL a i 0.09I 0.11. MAKREEL a 10.18—f 0.20, GEU. KABELJAUW a 10.18 en TARBOT a f 0.55 per pond. N. C. DE GLJSELAAR, Buigem. Leiden, 22 Mei 1925. KAMERVERKIEZING. Stemmen in een andere gemeente. De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal de kiezer, met inachtneming van het bepaalde n de artike l-u 57b tol en met 57j der Kieswet, in plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming kan deelnemen. De kiezer, die van deze bevoegdheid ge bruik wil maken, deelt, uiterlijk veertien da gen vóór den voor de stemming bepaalden dag, in persoon ter secretarie van een ge meente aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar mede in welke gemeente hij aan de stem ming deelnemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezingen geldende kiezerslijst voorkomt, en een adres in de ge meente in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van de mededeelin; wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt, waarvan een afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt. De kiezer, die heelt medegedeeld in een andere gemeente dan die op welker kiezers lijst hij voorkomt aan de stemming lo willen deelnemen, behoort tot het stemdistrict in helwelk hij het door hem opgegeven adres heelt Bij onzekerheid hieromtrent behoort hli lot het eerste stemdistrict. Aan het opgegeven adres ontvangt de kie zer, die bevoegd is aan de stemming deel to nemen, van den burgemeester der gemeente van dit adres de oproepingskaart voor de stemming in die gemeente. De medcdeeling van den kiezer, dat hij in een andere gemeente dan die. op welker kie zerslijst hij voorkomt, aan de stemming wil deelnemen, geldt tevens voor zijn deelneming aan oen nieuwe stemming ingevolge art. 135 der Kieswet. N C DE GIJSELAAR, Burgein. Leiden, 22 Mei 1925. ZITTING HOOFDSTEMBUREAU, BEDOELD IN ART. 33 DER KIESWET. De Ygprzitler van het Hootdslembureau v.oor de verkiezing van de leden""van dc Tweede Kamer der Slaten-Generaal maakt bekend, dat het Ilooidstcmhureau een zitting zal houden in het Raadhuis op Dinsdag, 2G Mei a.s., des namiddags te 5 uur. De Voorzilter voornoemd. N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 22 Mei 1925. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 25 MEI 1325. des namiddags te twee aar. Dd vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Ts behandelen onderwerpen: lo. Aanwijzing van leden van den Ge meenteraad om, zoo noodig. als plaatsver vangers op le treden van den Burgemeester, al3 Voorzitter van het stembureau in het eorste stemdistrict voor de stemming ter be noeming van de loden van de Tweede Ka mer der Slaten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. (126) 2o. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden van het stembureau in het eerste slemdistrict en van voorzitters, leden en plaatsvervangende loden van de overige slsmburoaux voor de stemming ter benoe ming van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. (126) 3o. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden van het Hooldstcmbureau in Kieskring I en van de voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van de hoofd- slembureaux in de Kieskringen II en III, voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad. (127) 4o. Benoeming van een Regentes van het II. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (103) 5o. Benoeming van een lijdelijk leeraar in het Hoogduilsoh aan hel Gymnasium. (105) Go. Benoeming van een tijdelijke leerares in liet Franscli aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. (121) 7o. Benoeming van een onderwijzeres in het handteekenen aan de meisjesschool voor L. O. (119) 8o. Benoeming van een Adjunct-Directeur yan den Markt- gn HavendieMt,(113) 9o. Praeadvies op het verzoek van Dr. E. de Vries, om eervol ontslag als geneesheer aan de gestichten „Endogeest, Voorgeest en Rhijngeest". (104) lOo. Voorstel om aan Mej. W. H. Neder- hoed, tijdelijk leerares in de Engelsche taal aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes een studieverlof te verleenen tot 15 Juli a.s. (125) llo. Voorstel tot aanvaarding van de voorwaarden, waaronder door Gedeputeerde Staten vergunning is verleend voor den aan leg en de exploitatie van een hoogspannings lijn van het transformatorstation voor den Wassenaarschen Polder in Lcimuidcn tot aan liet transforrnalorslalion te Nieuwveen. (115) 12o. Vaststelling van het aan Gedepu teerde Staten uit te brengen verslag aan gaande de wijze, waarop het op de ge- meentebegrooting voor 1924 voor schoolkin dervoeding en -kleeding toegestaan bedrag is besleed. (11G) 13o. Praeadvies op het verzoek van de N.V. Wcrnink's Belon-Maatschappij, om vergunning tot demping van een gedeelte sloot langs den Hooge Morschweg. Sectie P. No. 8G7. (110) 14o. Voorstel tot verkoop van een gedeelte berm langs den Haarlemmertrekvaarlweg onder Noordwijkerhout, Sectie B no. 811 ged., aan L. M. van Noort. (106) 15o. Verordening, houdende wijziging der verordening van 29 Augustus 1921, rege lende de heffing van schoolgelden aan het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool voor Jongens en do Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Leiden (Gemeenebtad No. 19). (109) 16o. Voorstel om aan het Leidsch Studen- I tencorps vergunning te verleenen tot in ge bruikneming van een gedeelte van het Plantsoen en van den Zoetcrwoudschen Singel, ten behoeve van het in Juni a.s. uil te voeren Openluchtspel. (121) 17o. Voorstel om de perceelen gemeente Leiden, Sectie P nis 896 tot en met 903 en 950 (alles oud 815 god), te ontslaan uit het hypothecair verband, gelegd tot zekerheid van de betaling vnn de kosten van straat- aanleg op een terrein lusschen den Riins- burgerweg en den Warmonderweg door de N. V. „Leidsche Exploitatie-Maatschappij voor Onroerende goederen." (122) 18o. Praeadvies op het adres van de aid. Leiden van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst, in zake de niet-toeken- ning van periodieke verhóogingen aan Ios- en tijdelijk personeel. (107) 19o. Praeadvies op hel adres van II. J. W. Welling e. a., in zake den toestand van de slraat vóór hun woningen aan den Ouden Singel gedurende de veemarkt. (117) 20o. Voorstel om de Commissie van Be heer over het Openbaar Slachthuis le mach tigen lot het doen vernieuwen van den vloer in het gezellenlokaal van die inrichting. (120) 21o. Voorslel in zake den aanleg van stra len Ier verbinding van de Verlengde Mun- nikenstraat, de Verlengde Ooslcrstraat en de van Speijkstraat met de Waardslraat, met intrekking van het Raadsbesluit van 13 Juli 1924. (123) 22o. Voorslel lot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de kosten van het opruimen van houtwerken en het uitbagge ren van den Heerensingel Ier plaatse van de voormalige zweminrichting. (112) 23o. Voorslel tot beschikbaarstelling van gelden i'en behoeve van de kosten van ver nieuwing van de Verversbrug. (118) 24o. Voorslel lol beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de kosten van ver bouwing en inrichting van het schoolge bouw aan de BoommaTkt. (111) 25o. Bezwaar- en vorzoeksehrillen tegen aanslagen in het schoolgeld Middelbaar- en Hooger Onderwijs, dienst 19241925. (114) Jubilea. G. Klemhans. Woensdag herdacht onze algemeen beken de stadgenoot G. Kleinhans den dag, dat hij 45 jaar geleden als bode in dienst kwam van bet Genootschap „Kennis is klacht", om op deze wijze zijn goede diensten aan het Ge nootschap, toen nog Handels- en Kanloorbe- diendenvereeniging „Kennis is Macht" ge noemd, te bewijzen. Het bodeschap had in den eersten tijd, toen do school van „Kennis is Macht" nog een eenvoudige handelscuisu9 was, niet zooveel lo beteekenen, maar sinds de inrichting is uitgegroeid tot een Middel bare Handelsavondschool met een staf van leeraren en een groot getal leerlingen, komt er voor den man, die als het ware de inter- mediait. ia lusschen bestuur, direcleur en leeraren, leerlingen en ouders en leerlingen, heel wat kijken. En bode Kleinhans be- heerscht dit veel omvattende werk. Punc tueel in alles, vergeet hij niets en weet altijd hoe de zaak precies zit. Dat hebben bestuur en directeur willen waardeeren, toen zij beslolon dezen 4ö-jarl- gen diensttijd, ljpewcl geon eigenlijk jubl» leumjaar, niet onopgemerkt voorbij te laten gaar. Veel drukte mocht er niet gemaakt worden. Dat yorlangdo de nedorlge bodi plot. Het sub-comité Leiden van het Nederl. Olympisch Comité verzoekt aan particulieren, vereenigingen, sportorganisaties, kortom aan allen die een offer willen brengen ten einde de Olympische Spelen in 1928 te Amsterdam te doen plaats vinden, dit zoo spoedig mogelijk in te zenden aan de Directie van het „Leidsch Dagblad", die een inza meling geopend heeft. De wijze van inzenden vindt men in genoemd Blad dagelijks vermeld. De Directie van het „Leidsch Dagblad'" staat in verbinding met het Sub-Comité bovenbedoeld. Op deze wijze blijft de inzameling in één hand, n.l. van het officieele comité. Het Sub-Comité Leiden van het Nederlandsch Olympisch Comité: Jhr. Mr. Dr. N. C. DE GIJSELAAR, Eere-Voorzitter. Dr. C.J A VAN ITERSON. Voorz. J. W. IJDO Ezn., Secretaris. J. W. HENNY. Penningmeester. E J. BRUINS. A. E. W. DE JONG. P. T. DE JONG. J F. X. SANDERS. CH. VAN SPALL. P. H. STEENHAUER. M. A. A. STEYNS. P. A. WERNINK. De giften knnnen ons al. volgt bereiken: le. Afgegeven aan ons Boiean tegen kwitantie; 2e. Verzonden per Postwissel oi Chèqne, ten name van de Directie van ons Blad; 3e. Overgeschreven worden op Postgiro-Rekening No. 57055; 4e. Ingezonden werden per aangeteekenden brie! aan de Directie van het „L. D."; 5e. Overgeschreven worden per Bankgiro op rekening van het „L. D.bij de Am. sterdamsche Bank, Bijkantoor Leiden, Rapenbnrg; 6c. Toegezegd worden door ons bekende personen ol instellingen, mits schriftelijk. Men zende geen anonieme gitten, voor het geval, dat onverhoopt de gitten eens gerestitueerd moeten werden. Men vermelde daarom altijd, behalve den Naam, ook het Adres. Na onze laalsle verantwoording in ons blad van gisteren werd door ons nog ontvangen van: A. T. f 10 Da K. 1100.—, A G. B. f 100 D. J. f 10.—, N. v. G. f 10.—, A. R f 10.—, M. M. d. M. f5.—, A. D. f2.50,—, Leidsche ICorfbalcl. „Fluks" f 10.—, H. f 15.—. H. van P. te Pau (Frankrijk) 110. DIRECTIE .LEIDSCH DAGBLAD". N. B. Het Olympisch Comité heeft de hulp verkregen van een commissie van vooraanstaande financiers, die niet alleen het inzamelen der gelden zal be- heeren, doch ook controle zal nitoefenen op de wijze waarop de gelden znllen wor den besteed. Zoo hoeft hot voltallig bestuur met den di recteur, den heer A. J. J. Verbrugge, hem Woensdagavond in zijn woning aan de Langebrug opgezocht en hem met dezen lan gen diensttijd geluk gewensrjjt. De Voorzitter van het Genootschap, de heer G. W. Zandvoort Jr., sprak met groote waardeering van de goede diensten, door den heer Kleinhans nan de School en ook daardoor aan het Genootschap bewezen, prees zijn trouwe plichtsbetrachting en zijn ijver, ten slotte den wensch uitsprekende, dat het hem nog vele jaren mocht gegeven zijn het bodeschap waar te nemen. Namens bestuur en directeur bood hij den jubilaris een mooien fauteuil aan, waarna alle aanwezigen hem hartelijk de hand druk ten. De heer Kleinhans zeer getroffen door deze door hem niet verwachte huldiging, daükte daarvoor in eenvoudige, uit het hart gewelde woorden. H. J. BlokpoeL Gisteren was hel 25 jaar geledien, dat d>e heer H. J. Blokpoel, commies op het plaats kaartenbureau op het Station alhier, bij de H. IJ. S. M .in dienst trad. Gistermorgen om elf uur word de jubilar ris to midden van zijn familie en stations- personeel op het Stationsbureau door don stationschef, den heer Van den Born (de in specteur was door dienst verhinderd) na mens de Directie der N. S. in hartelijke be woordingen met zijn jubileum geJukge-. Wenscht. Spr. prees hem a'Js plichtsgetrouw ambtenaar, altijd welwillend en 'hulpvaar dig. Na de toespraak overhandigde hij den. jubilaris het gebruikelijke geschenk onder couvert, mei een oorkonde. Vervolgens nam den heer Meerding, ahef- qommies, het woord, di'e, hem na een har- lelijke toespraak namena het stations- sn treinpersoneel een fraaie Westminster klok met speelwerk aanbood. Door den heer Boogh, oomtmiee, was een fraai album geteakend, de namen der deel nemers aan het cadeau bevattende. Ben der dames van he«t plaatskaarten bureau bood mevrouw Blokpoel een fraaien bouquet van witte theerozen aan. Getroffen door zooveel blijken van be- hungetelhng dankte de heer Biokpool voor de hartelijke golukwenschen en fraai© oadeaux. Middag* Meid da Heef Ötetopoei een b«iö^a emi Het Zendingsfeest op „Oud-Poelgeest". Het heerlijke buiten Oud-Poelgeest" trok dezen Hemelvaartsdag bijna vier dui zend bezoekers tot zich om deel te nemen aan het vijftiende Zendingsfeest, van de Vereeniging tot Bevordering der Zendings zaak voor Leiden en Omstreken. Wederom was diit landgoed welwillend afgestaan door de familie Willink, van Bcnnebroek, van welke een der gastvrouwen in het mid den verscheen. Vóór den aanvang zette de muziek van de Chr. Harmonie-Vereeniging „Athalia", al hier, onder directie van den heer J. Noor- dtanus, in met het spelen van Mar3ch „Pon tificale", van J. Noordanus. Prof. dr. H. M. van Nes verzocht dan de aanwezigen, na het uitspreken van den zegen, te zingen den lofzang Psalm G3j cn sprak als eere-voorzittcr der Zendingsver- eenigong <le openingsrede uit. Spr. bracht in herinnering het heengaan van dc mede eigenaresse, mevrouw Van Boctselaer, en bracht dank aan mevr. Willink voor het af staan van dit 6choone buiten. Hij riep ver der allen een hartelijk welkom toe en las voor Handelingen 1, welk woord hij In ver band bracht met zijn openingsrede op de hem zoo krachtige, eigen wijze, die bij zoo» vclem dor bezoekers bekend en gewild is. Spr. deed vervolgens uitkomen de bekend heid van het Zendingsfeest; doch helaas niet die van de Zending. Wel zijn er thans een 250 Vereenigingsleden, doch dit aan tal kan nog uitgebreid worden. Hiertoe deed spr. een krachtige opwek king aioh aan te sluiten, om op deze wijze de Zending te steunen, opdat deze zaak voortgang hebbe ter cere Gods, waarna spr. voorging in gebed en gemeensoliappelijlc lijk werd gezongon No. 2 van het program ma der liederen „Gord U aan".. Dan aprak zendeling F. J. F. van Hasselt, van Nieuw-Guinea over het onderwerp ,,Van Nieuw-Guinea'a Bergen." Spr. ving aan met zijn dankbaarheid uit te spreken, 'dat hij thans hier mocht optreden, op dit zendingsfeest, na een 30-jarigen arbeid op het Zendingsveld in IndiÖ. Toen spr. na 'dien arbeidstijd weer voet op den Holland- sche bodem zette, viel hem op het groote aantal winkels, voor mode ca dergol. Dit bracht hij in verband met de jacht in IndiS o.m. op de paradijsvogels, waarvan hij ter BINNENLAND. He! nationaal concours van de mandoline» club „Krebustlipo" te Leiden' Maatregel van bestuur inzake liet lidmaat» schap der Staten-Generaal. De veenbranden zijn bedwongen. Een motorboot op den Amstel gezonken. Drie personen verdronken. BUITENLAND. De Poolsche schuld in Amerika is gefaxt deerd. In Zweden is een communistisch complot ontdekt. Geen vrouwen toegelaten in het Engelsche Hoogerhois. Een rede van Painlevé te Grenoble. Het Belgische ministerie Vandevijvero staat heden voor de nederlaag. De pensioenwet door het Engelsche Lager huis aangenomen. Churchill geeft toe inzake de belasting op zijde. De moties van wantrouwen tegen de Duit- sche regeering door den Rijksdag verworpen. j verduidelijking een exemplaar had mede gebracht. Van Mei tot October is op N.- Guinea de jaoht opengesteld op vogels in do bossohen en op de bergen. Deze jacht lieeft cel verderf gebracht iD 't algemeen, v.o. door het treffen van menschen. De paradijsvogel heeft daar een groote waarde, waardoor een groote handel gedre ven wordt. Doch is deze jacht afgoloopcn, en zijn do inlanders in het bezit van vuurwapenen, dan zakken zij meermalen af naar de kust, om onder het menschdom dood en verderf te stichten. Helaas heeft tot nog toe de Regeering deze jacht niet belet, wat zeker te betreu ren is. Vervolgens deed spr, uitkomen, dat der gelijke dingen het ruwe ongeloof mog stecd* 6tcrk aanwakkerden. Het idee van boozo geesten en dergelijke blijft nog steeds be staan, waarvan spr. eenige uiteenzettingen gaf en hierbij uit liet komen, hoe noodig hot' is onder deze menschen het Christendom te verkondigen. Vervolgen© boeide doz spreker do aanwezigen met beleefde mo menten in het verre Tndië, ideeën en go-» bruiken daarbij besprekende. Gruwelijk© gebruiken komen ons tor ooren, ten bewijze van de noodzakelijkheid van liet geven van onderwijs op de sclholen als in kerken. Doch ook de vruchten, die geplukt worden, bracht spr. naar voren. HiervooT zijn echter groote ^teun, zoowel geldelijk als geestelijk, noodig, waarom spr. opwekte om hierin mede te werken op velerlei wijze. Laat ons begrijpen, dat alleen N.-G. ruim 22-maal grooter is dan Nederland en het zendelingenaantal zoo buitengewoon go- ring. Hierna werd gezongen no. 7: „De macht des Evangelies.'A Hierna trad zendeling H. Bielke, van Su riname, op met het onderwerp: ,,Dc vred© getcokend en toch nog oorlog." Spr. ving aan met een uiteenzetting der eerste stap pen, die gedaan werden ten tijde van Ko ning Willem III, tot afschaffing der sla» vernij, in den vorm van een proclamatie, inhoudendo de vrijverklaring der Slaven, Velen geloofden in deze vrijverklaring niet, want dergelijke dingen waren al zoo dikwijls gehoord en nog waren zij niet vrij. Toch is in den loop der jaren een groot© verandering gekomen. Lange tijden zijn oorlogen gevoerd tegenover die groote ver- keerdheden totdat de vrede is geteekend, maar toch wordt nog steeds dóór oorlog gevoerd, maar niet zooals vroeger. Thans is er steeds te vechten tegen de verkeerde denkbeelden der inlanders, coodafc in dezen cin nog steeds oorlog wordt gevoerd. Overal in Indië, niet alleen in Nieuw-Guinca, doch ook in Suriname, wordt steeds ge vochten tegen het groote kwaad, doch de arbeids-- krachten zijn te weinig. Dc zendelingen moeten zooveel „stadswerk" doen. Zij zijn geen dominee, doek zendeling. Hun harten trekken naar de binnenlanden, waar hun werk is. Laat ons allen daartoe medewer ken, opdat ook aan dezen oorlog een eind© moge komen en dc vrede geleckcnd worde. Verschillende schets^i uit de Boschlan-» zending in Suriname werden in deze rede op duidelijke wijze besproken. Vóór de pauze werd toen gemeenschappelijk gezon gen no. 5 „Alle den Volke." Na de pauze werd gezongen no. 8 ..OoW op mij", en sprak de. J. J. Stam, Ned.- HerV. predikant te Amsterdam, over „De anderen en wij." Da. Stam bc^-rak liet „wij" tegenover de anderen. Het ,,wij'* zijn dan wij, die M Zondag© naar de kei*

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1