- 75 irin> JA 7 Oe Hand me! het Litteeken, No. 19997. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 20 Mei Derde Blad. Anno 1925, BINNENLAND. FEUILLETON. re?1 RECLAME. 8289 Overeenkomsten met de Spoorweg» i' Maatschappijen. Verschenen is de Memorie van Antwoord betreffende liet wetsontwerp Bekrachtiging .van overeenkomsten met de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij omtrent afschrijvingen en vergoeding voor postvervoer. Met voldoening ontwaarderde Ministers Van Waterstaat en van Financiën, dat de inhoud der overeenkomsten, voor zooveel het Staatsbedrijf van de posterijen, de tele grafie en de telefonie betreft, geen aanlei ding lot bedenkingen gaf en ook t a v. het ispooorwegbedr. geen critiek ontmoette buiten hetgeen door sommige leden t.a.v. één punt werd betoogd. Het zou er vooral om te doen zijn dat men zich rekenschap geve van den stand van het bedrijf cn zich een duidelijk Inzicht verschaffe omtrent de vraag, in hoe verre winst gemaakt dan wel verlies gele den wordt. De ministers zullen de laalslen zijn om het nut hiervan te ontkennen doch zij meenen dat daaraan met de staatsfinan ciën, ruimschoots aandacht is gewijd, zooals blijkt uit den arbeid der staatscommissie^ Öe Marez Oyens en daarop gevolgde conti fini^over de jaren 19201921. De Ministers meenen tegenover het oor deel van genoemde leden da^juist het jaar lijks weder verschijnen van als fictief er kende waarden blijft nopen lot voorziening. Ten aanzien van gebouwen en kunstwer ken bij de spoorwegen verder te gaan dan bij art. 6 is overeengekomen, is ook de stellige wensch der directie, doch om finan- cieele redenen kan aan dien wensch nog gc-c-n gevolg worden gegeven. De belang rijke verbetering die art. G niettemin reeds bevat, zal men ongetwijfeld niet willen ver werpen, omdat iets nog beters vooralsnog buiten bereik is. Uit het feit dat aangegeven is. hetgeen ten minste moet geschieden, spreekt dc natuur lijke plicht om verder te gaan zoodra «i voor zoover dit noodig en mógelijk is. Den Ministers slaan middelen ten dienste om desnoods voor naleving van dien plicht te doen waken. De leden die een andere wijze van be handeling van de zijde der Kamer zouden hebben verkozen, grondden voor zoover de ministers kunnen zien, hun betoog jaiet op den inhoud der overeenkomsten. De verhouding van de Nederlandsche Spoorwegen tot de ondernemingen waarin zij volgens haar bij de overeenkomsten van 1890 en 1920 omschreven bevoegdheden liehben deelgenomen, brengt niet een ga rantie mede omtrent dekking van bedrijfs- lekoTten. Middellijke aansprakelijkheid van den «laat voor zoodanige tekorten is dus door de overeenkomsten van 1920 evenmin geschapen. Van kolensubsidie aan dc Nederlandsche Spoorwegen is geen sprake, gelijk uit d: jaarverslagen kan blijken. De huur die voor de spoorwegen wordt betaald en ongeveer l1/* pet. bedraagt van de kapitalen die de slaat gezegd kan worden in de spoorwegen te hebben gestoken cn welke op 300 millioen zijn gesteld, is niel op zichzelf bedongen maar maakt deel uit van een geheel van regelingen, vervat in de overeenkomsten. Werd de huur verhoogd dan; zou in samenhang daarmede op eenig ander punt een tegenwicht gevonden moe ten worden. Zooals overigens bekend ge noeg is, heeft men staalsaanleg van spoor wegen Ier hand genomen in verband met het feit dat het particulier kapitaal zich na tuurlijkerwijze alleen toegelegde op aanleg van spoorwegen die vermoed werden ren dabel te zijn. Wellicht zou kunnen worden aangeno men dat de Staat gemiddeld omstreeks 2 pet. offert aan de indirecte voordeelen, ter wille waarvan hij den aanleg heeft onder nomen. Nadat in 1921 de nadere overeenkomsten haar beslag hadden gekregen, heeft de se dert gebleken ongunstige financieele toe stand genoopt lot de uiterste beperking bij het aanvatten van nieuwe uitbreidings werken. Dat men niet verder ging dan het cmriisbare, blijkt uit de klachten die jaar lijks bij de behandeling van hoofdstuk IX der Staalsbegrooting plegen geuit te worden Daar de beweegreden, zooals het woord aanduidt, de reden weergeeft die totstand koming van hel wetsontwerp wenschclijk maakt en het intitulé het doel kort samen vat achten de ministers het niet noodzake lijk dat het een het andere steeds woorde lijk weerspiegelt. Nachtarbeid in broodbakkerijen. De vertegenwoordigers van de organisa ties in liet industrieelc broodbakkcrïjbe- drijf, behoorende tot de volgende lauden: Duitsebland, België, "Denemarken, Honga rije, Ntjderland, Polen, Tejecho-Slowakije, Zwitserland, hebben definitief het Interna tionaal Verbond van het industrieelc broodbakkerijbedrijf gevormd. Bovendien hebben zij adhaesie ontvangen van Oosten- rijk, Finland en Zweden. Op 11 December hebben zij in een alge- meene vergadering te Brussel de volgende motie aangenomen. Na het voorontwerp te hebben onderzocht van het verdrag betreffende den nachtar beid in de broodbakkcrij, aangenomen door de internationale arbeidsconferentie te Ge neve in Juni 1924, spraken de aanwezige gedelegeerden de meening uit, dat: 1. <lc internationale arbeidsconferentie zich zou moeten bepalen tot het aannemen van een aanbevelingstekst, gegeven het feit, dat liet industrieele broodbedrijf in geen enkel opzicht het karakter van inter nationale concurrentie vertoont; 2. de tekst van het voorontwerp-verdrag het bakkersbedrijf aan een uitzonderings regeling onderwerpt, welke geen enkele overweging van gezondheidszorg of men- schelijklieid meer kan rechtvaardigen, ge let op de verbeteringen, thans in dit be drijf aangebracht 3. geen enkele aannemelijke reden meer kan worden aangevoerd om aan het in dustrieelc broodbedrijf het stelael van ar beid in ploegen en met beurtwisseling te weigeren dat van kracht is in andcro on dernemingen, welke desniettemin den ar beider aan een zwaarder arbeid onderwer pen Na te hebben kennis genomen van liet advies, te Genève uitgebracht dóór de pa- troansgroep, dat alle artikelen van het vredesverdrag duidelijk de bedoeling van de makers van dat verdrag bewijzen, zich uitsluitend met loonarbeiders bezighouden en dat zij moet opkomen tegen eiken in breuk welke de internationale organisatie van den arbeid mocht maken op de indi- vidueele vrijheid van de ondernemers. Overwegende, dat de toepassing van dit vrijheidsbeginsel dc industrieele bakke rijen in een toestand van minderheid zou plaatsen tegénover de andere bakkerspa troons. Eischen zij uitdrukkelijk, ter voorkoming van dit gevolg, dat de billijkheid veroor deelt, liet recht voor hun industrie tot stel sel van arbeid in ploegen toe te passen. Zij dragen de aanwezige gedelegeerden op dezen eisch ter kennis hunner betrokken regèeringen te Lrengen cn deze te verzoe ken te zijner tijd een amendement in "dien zin bij het Internationaal Arbeidsbureau in te dienen. Zij uiten voorts de mecning, dat het voor de ondernemingen welke in de onmogelijk heid moolit-en verkeeien een arbeid in ploe gen en met beurtwisseling te organiseeren in elk geval noodzakelijk is, dat de normale arbeid om 4 uur des ochtends kan aanvan gen daarin niet begrepen de noodzakelijke voorarbcid. Men meldt uit Genëve De Nederlandsche regeering heeft aan hc1: Internationale Arbeidsbureau medege deeld, dat zij het Nederlandsche amende ment voor de tweede lezing van de ontwerp- eonventie inzake den bakkersnachtarbeid, dat de verbodsbepalingen der conventie niet van toepassing zullen zijn op patroons, die banketbakkersarbeid verrichten wenscht in te trekken. Minister Aalberse heeft ver- klaard, dat achterna gebleken is, dat een toestemming aan banketbakkerspatroons het toezicht op de verbodsbepalingen in zake broodvervaardiging gedurende den nacht zou bemoeilijken en dat 4e Neder landsche regeering daarom dit punt ge schrapt heeft uit het wetsontwerp', bij het Nederlandsche parlement ingediend, tot wijziging van de Arbeidswet. Met het oog hierop heeft deze kwestie voor Nederland geen praetische beteokenis meer, verklaart minister Aalberse, zoodat dc Xeóerlandsolie regeering daarom het amendement op de ontwerp-conventie intrekt. Met den Parijscben sneltrein van 1 u. 56 min. heeft gistermiddag de Pauselijke internuntius bij ons Hof, mgr. Orséiv.go, de Residentie verlaten. Hij werd op het perron van het H. S.-station uitgeleide gedaan door zeer vele vrienden en andere belangstel ler, len uit diplomatieke en kerkelijke krhigen. Zoo was nagenoeg het geheele „corps di plomatique" aanwezig. Mgr. Qj'sénigo nam hartelijk afscheid .van do aanwezigen, die hem bij het vertrek van den trein nog eenige keeren een lnatsten groei toewuifden. In den ouderdom van 77 jaar is in Den Haag overleden dr. J. W. C. Horst, die jarenlang daar ter slede praktijk als ge neesheer heeft uitgeoefend. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven van dén heer Gerretson, ge- dagteekend is Mei, houdende mededeeling, dat hij ontslag neemt als hd der Tweede Kamer. Uit de zevende zitting dor Alg. Sy- nodale Commissie der NecL-Herv. Kerk i blijkt, dat voor groote toelagen uit het I Fonds voor Noodlijdende Kerken en Per- soneD beschikbaar is f 36.800. De voor- drachten werden qu vastgesteld. Eveneens die voor de Gen. Kas. Uit deze kas kan voor het Fonds Geestelijke behoeften f125, voor het Fonds Schraapte p ed kants-4rakte menten £14.657, voor noodlijdende oud-pre- dilmnten en predikants-fcetrekk'.ngen f 10.445, voor twee andere doeleinden f 340J en voor noodlijdende gemeenten £39.960 wórden ge voteerd. Tot de fondsen van verse hi lkndeu aard worden gerekend, die, welke bestem! zyn voor dc Hervormde Gemeente te Asscoeiler, voor de kerken in Lithauen en voor de Keiken der Waldenzen in Lithauen 12182.50, do Waldenzen f 337.50. Ook behoort tnder deze rubriek de kas tot behartiging van de godsdienstige belangen der Herv. Neder- landers in het buitenland. Het aantal in I de Rijnprovincie wonende Nederlanders kan 1 op 30.000 worden geschat, waaronder 15.000 Protestanten. Zeer noodig zou het zijn aan den lieer Sanders, to Duisburg, een tweede werkkracht toe te voegen. Hiervoor ont breken echter de middelen. Het totaal van de ingekomen bijdragen en giften in 1924 bedroeg slechts f2638.70. En alleen met steun uit de Generale Kas kan het werk worden voortgezet. Intussclien kunnen toch ook weder toelagen worden verleend voor Gronau, Kleef, Schönungsdorf en Emmerik, Goedgekeurd wordt de exploitatie-reke ning tan het Weekblad der Ned.-Herv. Kerk, waarvan f800 ten goede komt aan do al gemeen e weduwen- en weez-n'oeurs. Bepaald wordt, dat de kosten van een persoonlijke kerkvisitatie in een gemeente in Utrecht, daar zij niet viel in de termen van art. 11 al .2 en art. 12 al. 5 van het reglement, zullen worden gedragen door de algemeen© kas. Een verzoek om cassatie van een beroep, in hooger beroep, genomen door het classicaal bestuur van Brielle, wordt afgewezen. Ook wordt behandeld een verzoek van den kerkeraad te Maassluis, om vernietiging van een beslissing in hoo ger beroep van het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland. Het nieuwe art. 28 van het reglement op de predikantstraktementen zal aanfeiding kunnen geven tot moeilijkheden met betrek king tot de toepassing. Daarom zal aan de Synode een voorstel tot wijziging worden gedaan. In verband met art. 28 zal ook het huishoudelijke reglement van den raad van beheer eenige wijziging moeten onder gaan. Besloten wordt aan de Synode voor te stellen de predikantsplaatsen ca 1921 te doen deelen in de verhoogingen. De Rijkscommissie voor werkverrui ming heeft dezer dagen te 's-Gravenhage vergaderd, onder voorzitterschap van prof. dr. Nolens. Besloten werd, do bespreking van de taak der commissie aan te houden tot de eerstvolgende vergadering, om dat enkele leden wegens ambtsbezighe den verhinderd waren aanwezig te zijn. De gedachtenwisseling ovcr.de wijze, waarop de uitvoering van waterstaatswerken ter verruiming van werkgelegenheid zou kun nen worden bevorderd, gaf aanleiding tot een uiteenzetting van de factoren, welke gelden, wanneer beslist moet worden, of de kosten van een openbaar werk als gewoon of buitengewoon op de fltaatsbegrooting zullen worden gebracht. Onder de uitvoe ring van verschillende werken, welke uit een oogpunt van werkverruiming van be lang zijn, zal nader overleg worden ge pleegd met de departementen van water staat en van financiën. Ten slotte werd mededeeling gedaan van de talrijke aanvragen, welke bij de com missie waren ingekomen om te bevorderen, dat aan dc Nederlandsche nijverheid do voorkeur zou worden gegeven boven de buitenlandsche. Hierbij bleek o.a. dat en kele fabrieken haar personeel aanmerkelijk hadden kunnen uitbreiden, dank zij den steun, dien zij van de commissie hadden on dervonden. Gisteren is te Haarlem de 40ste jaar- lijksche vergadering van den Nederland- schen Vrouwenbond tot verhooging van liet zedelijk bewustzijn, geopend, onder leiding van de presidente,.mevrouw Van Hocins- kerek van Beest. Nadat mevrouw Marcelis Hartsinck, voorzitster van de afdoeling Haarlem, een woord van welkom had go- sproken, hield de presidente een openings rede. Zij zeide, dat de vice-presic^hte en redactrice van het orgaan, mej. De Bruin Kops, vandaag den dag herdacht, waarop zij 25 jaar geleden benoemd werd tot redac trice van het orgaan. Zij wenschtc haar ge luk met liaar jubileum en overhandigde haar namens de eerc-presidente cn alle le den van den Bond een zilveren inktkoker met inschrift en een mooie pen. De pre sidente las verdor een telegram voor van mevrouw bar. Mackay uit Den Haag, waar in deze mej De Bruijn Kops gelutwenschtc met hjyir zilveren jubileum. Het jaarverslag van de tweede secreta resse, mevrouw Tassemeyer, werd ondci dankzegging goedgekeurd, cvonoons het fi nancieele verslag van de penningmeesteres- se, mevrouw Vaïï Voorst van Beek. Uit het jaarverslag bleek, dat de Bond 93 afdee- lingen cn correspondentschappen telt, met- ruim 2000 leden. Mevrouw De Jong van Beek en Donk on mevrouw Batink werden bij acclamatie her kozen als hoofdbestuursleden. Eenige afgevaardigden brachten daarna afdeelingsverslagen uit. Mevrouw Middelberg, lid van het hoofd bestuur en presidente van de afdeeling 'Amsterdam, schonk aan den bónd een pracli tig vaandel. Mej. rar. Frieda Catz, die tot haar leed wezen verhinderd was de vergadering bij te wonen, werd benoemd tot deskundig adviseuze van den Bond. Als plaats voor de volgende vergadering werd Apeldoorn aangewezen. Een der aanwezige dames heeft er op aangedrongen, dat zou worden geprotes teerd tegen het houden van modeshow. Besloten werd, eventueel daai Legen te no men maatregelen aan het hoofdbestuur over te laten. De vergadering werd «om één uur met een 'dankgebed gesloten. In den raiddag hield jhr. Ortt een lezing met lichtbeelden ovev ideale opv lingste- huizen 's avonds heeft mevrouw Picu» Ilijman een rede gehouden overDo nieu we beschouwing over het prostitutievraagj stuk. In de te Amsterdam voortgezette openbare vergadering van de L:nde!ijke Fe deratie van Bouwvakarbeiders is gisteren voortgegaan met de behandeling van het vooistel van het federatiebestuur om het besluit te herroepen, genom n op het buiten gewoon congres op lo Juli 1923 betreffende de internationale aansluiting van het Na tionaal Arbeids-secretariaat en de voorwaar den inhoudende, waarop de .federatie toen besloot bij lietN. A. S. aangesloten te blijven. Van de zijde van liet federatiebestuur wera betoogd, dat. zoolang bovengen-nvl besluit niet is herroepen, het aange hJcu .bleven van de federatie by het N. A. S. niet mogelijk is bij eventueel© internationale aansluiting van het N, A. S. Gez'csi de ge- i wijzigde situatiq in de onderlinge verhou dingen, zoowel nationaal als internationaal, alsmede da machtsverhoudingen van de vij- aivdige bezittende klasse, en het optreden I der reformistische vakbeweging, is li t voï- i gens het bestuur de plicht der federatie als revolutionaire vakbeweging deze zoo spoedig mogelijk door internationale .«in sluiting te versterken en deze versterking niet afhankelijk te stellen van voorwaarden, die onbruikbaar zijn gebleken. Nadat een amendement van de afdeeling Zaandam om niettot internationale aansluitingen over to gaan, omdat de tijd daarvoor nog niet ge komen is, was verworpen, werd het voorstel van het federatiebestuur aangenomen. Nadat nog eenige punten betreffende inter nationale aangelegenheden waren afgedaau, ging de openbare vergadering andermaal over in een huishoudelijke. De Minister van Bir.n?nlaiid.che Za ken en Landbouw heeft aan Gedeputeerdo Staten geschreven: Tal van onder mijn Departement ressor- teerende ambtenaren moeten zich voor de uitoefening van hun dienst vrijwel dage lijks op reis begeven, waarbij zeer dikwijls gemeenten of plaatsen moeten worden be zocht. welke per spoor of tram niet of moeilijk zijn te bereiken. Ik acht het ge- wenscht, dat in dergelijke-gevallen zooveel mogelijk van de aanwezige autodiensten ge bruik zal worden gemaakt. Ten einde my een juist overzicht van de bestaande onder nemingen I- kunnen vormen, zal ik gaarne van Uw College een opgave ontvangen van den in uwe provincie bestaanden autodienst, onder vermelding van de «namen en adressen der diverse ondernemers. Voorts zal ik het op prijs stellen, regel matig (bijv. maandelijks) mededeeling te ont vangen van do eventueele wijzigingen of opheffing der diensten, zoomede van even tueele oprichting van nieuwo diensten. Op vragen van het lid van do Tweede Kamer, den lieer Suring, betreffende de herziening der wachtgelden van op wacht geld gestelde ouderwijzers zonder toepas sing van de overgangsbepalingen van art. 27 van het Bezoldigingsbesluit, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten on LV\'e- teschappen geantwoord: Hel is juist, dat bij de herberekeningj der wachtgelden van gewezen onderwijzers aan openbare en bijzondere lagere scholen cio persoonlijke toelage, bedoeld in artikel 27 van het Bezoldigingsbesluit Burgerlrjke Rijksambtenaren, buiten beschouwing wordt gelaten. lfet twaalfde lid van artikel 51 der Lager- Onderwijs-wet 1920 fixeert de laatstelijk' genoten jaarwedde, waarnaar liet wachtgeld, krach lens het tweede lid van dit zelfde artikel, wordt berekend en die beperkt Is tot de vaste jaarwedde, welke de onderwijzers krachtens artikel 30 van gemelde wet ge nieten. RECLAME. - tabletten «p t met 20Tabletten W 8289 Vit liet Engelsch van Baronesse ORCZY. (Geautoriseerde vertaling van A. T. 2) Dan had hy er geen begrip van om te apelen, vond verstoppertje gek, en zei, dat meisjes hem'verveelden, omdat zij stemmen als 'eksters hadden, die zij opzetten, als er eer. muis ol een spin ol een ander onscha delijk beestje in 't zicht was. Hij lachte Babs ook uit om haar liefdesgeschiedenis met Tubal, iels, waarvoor Babs met al dé waardigheid van haar dertien jaar zeer ge voelig was, en hij had haar eens in een twistgesprek over de verdiensten en fouten van Tubal als man en minnaar gezegd, dat als zij Mevrouw Fiennes was, zij haar echt genoot moest ceren en gehoorzamen, en als hij er op stond, dat zij haar omgang met Tubal, die niet eens een heer was, zou op geven, dan zou zij hem moeten gehoorza men, omdat alle vrouwen moesten zweren, dat zij in alle opzichten 'haar echtgenooten zouden gehoorzamen. En bij de gedachte, om iemand te gehoorzamen, kwam Babs' geheete ziel in opstand. Zij had hel nooit in haar geheeie leven gedaah. Moederloos geworden bijna dadelijk na haar geboorte, toen overgelaten aan de tee- dore zorg van een pleegvader, die haar ver- aigoodde, had Babs als een waar koningin netje geregeerd, zoowel pp Stake Lark als op het kasteel Broughton, waar zij een trouwe. kleine bezoekster was. Overal was haar wil wet geweest, cn, met uilzondering "van Jim Fiennes, maakte zij zich sterk, dal zij iederen man om haar pink kon winden. Hoe kan zij er dan aan denken te gehoor zamen aan die eenige uilzondering op haar gulden regel? Dat kon zij niet. En wat hel opgeven betrof van Tubal, die haar liefhad, zeide zij Jim heel duidelijk, dat zij liever sterven wilde, waarop Jim ging lachen en akeliger dan ooit werd. En nu was werke lijk de dageraad aangebroken van dezen laatslen dag van haar souverèiniteit, van haar onafhankelijkheid; de laatste morgen, dat zij Barbara Brent heette. Na twaalf uur vandaag zou zij Mevrouw Fiennes zijn! Wal alschuwelijkl Was het niet schandelijk, dezen laalslen heerlijken morgen in bed door te brengen, nu de" wilde rozen zoo dicht bloeiden in de heggen bij den vijver en de spyrea 'geurde langs den rand van het water? Juist toen de merel zóó ging zingen en fluiten, dat liet bijna oorverdoovend werd, en Dina, de kleine zwart-en-wilte patrijshond beneden hard ging blaften? Een oogenblik later was Barbara uit bed en vroeg luidruchtig om gekleed te worden. „Onmogelijk, freule Barbara I" zei de kin dermeid. „Het is pas zes uur en als ik u straks kleed, zal hel in nw trouwkleed zijn." „Ik wil nu onmiddellijk" gekleed worden," zei d: kleine tiran van Stoke Lark, „en in mijn blauw wollen kleedje en leeren schoe nen, zoodat ik nog eens voor het laatst in den tuin met Dina kan stoeien." Natuurlijk kreeg Babs haar zin dat kreog zij altijden een halfuur later vloog zij de' trappen af van het eene terras op liet andere cn dan recht hel park door, met Dina achter zich aan Juist aan den anderen kant van den grensmuur, die het park omgaf, lag een huisje, met rieten dak en klimop bedekt, mét een tuin er omheen, die nu prijkte met muurbloemen en vergeet-mij-nietjes. Er liep een laag houten hek om den tuin heen; Babs bleef even naast den ingang staan, toen bukte zij zich, nam een handvol kie- zelsleenen en wierp die legen een der ven sters vaal het huisje, dat juist boven den in gang was. Toen liep zij weg en stond niet stil voor dat zij bij het mooie meer was in den bene- dentifin, juist met het volle uitzicht op hel groote huis. Daar bleef zij staan en keek naar liet huis; niel met de bedoeling, om zijn prachtige verhoudingen cn architecto nische schoonheden te bewonderen, die zeer groot waren, maar alleen om met een merkbaar verachtelijke uitdrukking naar de ramen van Jims kamer te kijken. Ilij cn zijn broeders en Lord en Lady Saye and Sele, en versoheidone andere gas ten, waaronder Babs eigen vader en broe ders, waren den vorige® dag op Stoke Lark gekomen, en Babs wist, dat Jim de kleine hoekkamer in den linkervleugel had, die met de smalle, spitse vensters, welke wijd open slonden. Een paar Seconden bleef Babs stilstaan. Soms kon Jim van veel nul zijn; want hij wist altijd precies waar de lijster zijn nest gebouwd had of hoeveel jongen de grijze zandpieper had uitgebroed, In Idat opzicht was hij van mec-r nut dan Tubal, die liever jonge kikvorschen vischte, en die de eieren brak, als hij een nest vond. Maar als speelmakker was Tubal wel tweemaal zooveel waard als Jim, want oJ- sdhoon Tubal een jaar ouder was dan Jim, was hij Babs' slaaf, en dansle hij naar haar pijpen, precies als een groote beer. Waarom kwam Tubal niet? Zij had hem geroepen door het kiezelzand tegen zijn vensterrui ten 1e gooien. Babs wilde een makker heb ben om dezen mooien morgen, den laalslen, dien zij genieten kon, voordat zij een ge trouwde vrouw werd; daarna zouden dc da gen om te spelen voorbij zijn. Maar de ge- daohle aan Jim had den ochtend bedorven. Babs was in disharmonie met alles rondom haar het gelluit van dc merel hinderde haar, Dina was vervelend, en de wilde ro zen stonden buitien 'haar bereik. Zij ging ge drukt en knorrig op den stronk van den ouden wilgeboom zitten, die over den vij ver heen hing, en zij wilde juist gaan hui len, toen plotseling Tubal voor haar slond, warm en buiten adem; liij had gauw zijn kieeren aangeschoten en zoo vlug hij kon den geheelen weg van het huisje at geloo- pen. Zijn zwarte tiaar was heelcmaat in de war, en hij had zich zelfs den lijd niet ge gund, om zijn gezioht te wasschen, maar Babs vond hem sleohls des le aardiger om de 'haast, waarmede hij gekomen was, teen zij Ticp. Hij knielde neer in hel benauwde gras naast haar en sloeg zijn armen om haar schouders. „Babsl" fluisterde hij, en zij kon zfen. 'dat hij weende, „'Babs, lievclingl Ik zal zeker sterven!" Babs, die nog slechts dertien, jaar was, rilde bij deze heldhaftige verklaring. Zij wist heel goed, wat Tubal bedoelde, toen hij zeide, dat hij sterven zou. Tubal was ver liefd op haar zóó verliefd, dat hij na yandaag, als zij met Jim zou getrouwd zijn, er niets meer om zou geven, in leven te blijven. Babs voelde zich zeer volwassen en gewichtig, -bewust van haar schoonheid, die hel hart van den armen jongen zoo 3i onrust gebracht had. Zij voelde zich als de prinses in al de sprookjes, die ooit verzon nen waren. Tubal was de zoon van Longshankes, een pachter, die op Shutford woonde, een mooi huis op het goed van Lord Saye and Sele;' daarom was Tubal geen heer, zooals Jim zoo dikwijls en zoo hatelijk zeide. Maar hij was hijzonder geleerd, en zijn dankbaar heid jegens Lord Saye and Sele was aan doenlijk. Mylord was inderdaad buitenge woon aardig voor Tubal geweest, want Tubals moeder was de trouwe verpleegster van Lord Saye and Sele in een langdurige en ernstige ziekte geweest de dokter had indertijd verklaard, dat liet haar toewijding was geweest, die zijn leven gered had. Iloe dit dan ook zij: Mylord beloonde die goedheid met eindelooze hulpvaardigheid jegens Tubal. Ifij zond hem naar de Lalijn- sche school te Beading, waar hij hem bijna zes jaren deed blijven, en daar Tubal ijverig en knap was, werd hij een geleerde cn uit stekende leerling, doorkneed in Latijn en muziek, en zelfs in theologie. Maar geen geleerdheid of opvoeding kon van den zoon van Lohgshankes een heer maken, cn omdat dit zoo wa3, kon hij nooit dingen naar da hand van de adellijke erf gename van Stoke Lark. Maar dit maakte zijn liefde slechts des te romantischer, want de dichters hebben altijd de hopelooze lietile bezongen. Als Babs op het kasteel Brough ton was, leefde Tubal slechts voor haar, voor haar amusement, pleizior en wil. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9