LAND- EN TUINBOUW. UIT ONZE STAATSMACHINE. Burgerlijke^Stand v. Leiden. RADI0-PR0DBAMMA SPORT. Pluimvee. Doer schade en schande wordt men wijs. in kunstmatig broeden. (Vervolg en slot.) Den volgenden dag moet ik voor zaken naar Amsterdam; vóór dag en dauw ga ik dan altijd uit huis en op een middernach telijk uur kom ik pas weerom. Ik zal trach ten te Amsterdam zoo'n thermometer te koopen, zeg ik tegen Suus, dan kunnen we eens nagaan, als we twee thermometers heb ben, of do temperatuur in de machine wel overal even hoog is. Met edn gerust hart laat ik mijn broe- derij aan Suus over: zij zal keeren, de lamp vullen en af en toe eens een blik op den thermometer werpen. Toch daal ik als allereerste na mijn thuiskomst het kelder trapje af, om even poolshoogte tc gaan ne men 103 gr. preciesl Dal is dus in orde; die goeie Suusl Maar dat zij al naar bed is, dat vind ik vreemd en vooral, dat zij zich slapende houdt, want dat zij niet echt slaapt, heb ik direct in de gaten. „Dieoht maar gauw op, wat er gebeurd 19," zeg ik en meteen is zij overeind en op zoo'n overval niet bedacht, vertelt zij met horten en stooten en tranen, dat zij vanmoTgen de lamp mee naar de keuken heeft genomen om te vullen, dat toen de groenman, de melkboer en de bakker allo drie na elkaar gebeld hebben en dat zij, daarna bij de buurvrouw links een kopje koffie heeft gedronken, en dat zij het be staan van de lamp verder totaal heeft ver geten; dat zij om elf uur, voordat zij bood schappen ging doen, de temperatuur wel iets te laag heeft gevonden, maar tot de ontdekking van haar vergeetachtigheid is zij pas om vijf uur gekomen, toen zij geen spoor van het kwikdraadje heeft kunnen ontdekken en plotseling snikt zij het uit: „dat is nog niet alles, ik ben toen in mijn zenuwachtigheid met het zakje van m'n schort aan het kopje van het glazen deurtje blijven hangen en toen ik me op richtte, tilde ik de machine een heel eind mee de hoogte in en die heeft toen een ge wéldigen schok gehad; bons, ging hetl" „Vrouwewerk, brom ik, jelui met je on- practische vrouwekleerenl" En 's nachts droom ik, dat ik een heel diepen, een ein deloos diepen kuil graaf en dat ik daarin eierladen vol eieren „dood in den dop" stort, de ééne lade voor en de andere na. Geluk kig maar, dat droomen bedrog zijn; dat i9 toch immers zoo? Mijn buurman heeft gelijk gehad, de tem poratuur in mijn spiksplinternieuwe ma chine voor 100 eieren, gekost hebbendie de kapitale som van f 100, zegge honderd gul den, is inderdaad niet overal gelijk. Dat most toch niet maggen, zegt Suus; zij i9 soms nog zoo'n kindl lk zit er leelijk mee in, want waar moet ik m'n thermometer nu eigenlijk plaatsen? Ongeveer in 't midden? Maar als het daar 103 gr. is, is het aan de zijkanten slechts 101.5 gr. Dus aan den rand? Maar houd ik de buitenst liggende eieren op 103 gr., dan hebben de middenin liggende het to heet. Ik zie geen kans het euvel te verhelpen en kies nu maar den gulden middenweg: ik zet den thermometer halfweg en houd hem daar op 103 gr.; en om te voorkomen, dat dezelfde eieren altijd iets te warm of iels te koud zijn, neem ik 's hiorgens en 's avonds telkens de middelste eieren uit het midden weg en leg ze aan den buitenkant, waar door de minder warme gedurig naar het centrum opschuiven. Had ik het maar eer geweten, want 8 dagen achtereen zijn nu dezelfde eieren of te heet of te koud g&weest. Zou ik eigenlijk nog wel 1 kuiken kun nen krijgen? Ik ga langzamerhand wanho pen; vooral, omdat de eieren zoo raar er uit zien, als ik ze doorlicht en vooral ook om dat me zoo'n bedorven luchtje uit de ma chine te gemoet komt, als ik de eieren zal gaan keeren. Zelfs heb ik m'n neus gevraagd ei voor ei voor me te keuren en niet minder dan vier pikte die er voor me uit, die geen dag lan ger in de. wagme machine hadden moeten Éggen of ze zouden uit elkaar gesprongen zijn. Ik behoef u niet te zeggen, dat ik op den twintigsten dag met extra-zorg de wa terbakjes in de machine vul en Voor het laatst mijn eieren keer; het zijn er nog maar 57, en u zult begrijpen, met hoeveel ver rukking ik, na een half uur lang mijn oor tegen de machine gedrukt te hebben 's avonds een glashelder piep-piep boor. „Suus, Suus, ze piepen al", juich ik, en als ook zij het duidelijk gehoord heeft, doen we een rondedansje van vreugde. Dcri volgendeD morgen, den een-en-twin- tigsteu dag, tel ik vijf aangepikte eieren. Ik roep den buurman en mijn vrouw haalt de buurvrouw van links er bij, en bij het heldere licht van een electrische zaklan taarn zijn wg met z'n vieren getuige van de geboorte van no. 1; natuurlijs een haantjey zegt m'n vrouw! Ze zal wel gelijk hebben, want het allereerste, wat dat kuiken op de wereld doet, is een echte kwajongensstreek, namelijk mijn thermometer met een likschen trap van z'n linkerpoot omverschoppen. Het bezofek en m'n vrouw schateren; ik denk verder door en vind bet totaal niet grappig» integendeel, ik voorzie groote ellen de. En ofschoon ik me vast voorgenomen heb, de machine onder geen voorwaarde te openen, moet ik nu toch wel even in grijpen, vind ik en vlug zet ik 't houten blokje en den daarin passenden thermometer meer naar voren in de eierlade. Nog geen uur later echter is dat haantje ook naar voren gescharreld, zelfs nummer twee is gearriveerd en samen gooien ze nu den thermometer wear om. Voor den zoovoelsten keer in deze paar weken scheld ik op den fabrikant Zou die vent wel ooit zelf met z'n machines gewerkt hebben, anders had hij toch wel ondervonden, dat deze ma nier van den thermometer te plaatsen (los in de spleet van eien blokje) op z'n minst absoluut verkeerd is. Daar moet ik toch, als ik weer broed, wal op verzinnen Den thermometer ophan gen voor het raam, bijv. met punaises en Jfzerdraad, cd den thermometer met een lange schroef vastzetten in het houten blokjel Voor het oogenblik moet ik echter m'n ziei in lijdzaamheid bezitten.... maar dat is moeilijk. En vooral als er 's avonds laat geen enkel kuiken meer dan die twee geboren zijn.... och, laat ik het maar zonder veel omhaal van woorden zeggen: het is bij die twee gebleven. En met een gevoel alsof ik dat lugubere werkje al eens eerder verricht heb, be graaf ik, als het weer nacht is geworden, een eindeloos aantal deren „dood in den dop", terwijl de woorden „ieder kuiken koet me achttien gulden" me op eon wijS van een straatliedje door hot hoofd tollen. Bij het vooistel-Dresselhuys. - Ons tegenwoordige kiesstelsel heelt groole voordeelen boven de vroegere wijze van verkiezing van de leden der Tweede Ka mer, maar in de praktijk van nu 8 jaren zijn do gebreken en onvolmaaktheden ook gebleken. Vóór eenigen lijd heeft mej. Van Dorp een voorstel tot wijziging ingediend, dial wel tot een schriftelijke behandeling aanleiding heeft gegeven, maar liet niet tot openbare behandeling heeft gebraoht, doordat de voorstelsler hel introk. Nu heeft de heer Dresselhuys een voorstel ingediend lot wij ziging van de Kieswel, voorloopig alleen wat betrelt de Tweede Kamer. Eigenlijk is het onderwerp niet geschikt vcor een initiatief-voorstel. De Regeering zelf echler, die G k 7 van de 8 jaren, die hrt tegenwoordige stelsel wenkte, aan het be wind was, heeft óf de leemten er van niet gevoeld wat niet te denken is óf zij heeft niet den lust of den mood gehad de zaak aan te pakken. Dat er nu een voorstel uit den boezem der Tweede Kamer komt, is te verklaren, maar liever zouden wij ge zien hebben, dat een wijzigingsvoorstel niet van één partij was uitgegaan: bij de iegen- woordige partijverhoudingen en bij de on derlinge concurrentie der partijen vermin dert het de kans op aanneming. De Evenredige Vertegenwoordiging,- die sedert een jaar of acht gevolgd wordt, heeft ontegenzeglijk groole voordeelen. Vroeger gingen ontzaglijk veel stommen vertoren liet kon gebeuren, dat de Kamer volstrekt geen beeld was van wat er in het kiezers korps leefde en zells daarmee in strijd was; bij herstemmingen werkten soms groepen samen, wier inzichten slèrk uiteenliepen. Aan deze bezwaren heelt de E. V. een cindo gemaakt. Maar zij heelt daarentegen ook de Vorming van de kleine partijen in de hand gewerkt. Of het een algemeen men schclijk gebrek is, durven wij niet beweren, maar zeker ligt hel in öcn Nederlandse-hen aard om zplf stemmen te winnen, ai was het maar alleen om ze aan 'anderen te ont houden. 1 Ons kiesstelsel is bovendien voor een groot gedeelte van ons Volk te weinig over zichtelijk, óm sympathie te wekktn en geestdrift bij de on- of balldeskundigen. En het gevolg is,'dal velen niét stemmen ol in hun dwaling stemmen verloren doen gaan wat de E. V. juist moest tegengaan of dat, als een kleine groep een vertegenwoor diger krijgl, do verdeeldheid in de Tweede Kamer wat -grooter wordt, terwijl de recht- I streeksehc invloed van zulk een enkeling I gelijk nul is. liet tegenwoordige stelsel de laatste weken en maanden bewijzen het kweekt concurrentie tusschen de liefhebbers van een Kamerzetel; de besten en de besoheide- nen vallen uit of weigeren zich candidaat te lalen stellen en er zijn voorbeelden, dat gcruchtmaking wordt aangezien voor be kwaamheid. De E. V., zooals die nu wordt toegepast, miskent (het recht van den kiezer om con tact te hebben en te onderhouden met zijn candidaat of liever met de gekozenen. Men stemt op een lijst in plaats van op een per soon en de kiezer weet niet wiens kans op verkiezing hij door zijn stem bevordert. De samenstelling van de candidatenlijst is in hoofdzaak in handen van de leiders; die op elke lijst een man van onmiskenbare be kendheid of zelfs beroemdheid no. 1 zeilen en dan de kiezers opwekken om op dezen no. 1 le stemmen; wat hij te veel heeft aan stemmen wordt verdeeld over de overige candidaten, waarvoor men desnoods wille keurige personen kan nemen. Volgens het nu geldende kiesstelsel is het land verdeeld in 18 kieskringen. Misschic-n heeft de wetgever zich indertijd voorgesteld, dat er dan ook voor eiken kies kring één lijst van candidaten zou worden geschapen en dat er zoodoende toch neg een zeker verhand was tusschen de kiezers en de candidaten, wier namen hun werden voorgelegd, maar daar is niets van te recht gekomen. En dat is verklaarbaar, omdat er voordeel in zit om dezelfde lijst in meer kieskringen te stellen en bovendien levert dieze methode een groot gemak op bij het ..samenstellen van de lijst; ook de geestdrif- ligste partijleiders zijn ten slotte op hun gemak gesteld en hun vertrouwen op de volgzaamheid der kiezers is grool, even grbot wellicht als de overtuiging, dat zij al- leen „het weten".- De kleinere part ij en hebben dat zelfs noodig, omdat zij in één kieskring niet over zooveel leden beschikken, dat zij kans zouden hebben op een vertegenwoordiger. Zoo wordt de verkiezing een zaak, die buiten het moeren deel der kiezers omgaat: het woord „verkiezen" moest eigenlijk, als verouderd of als misleiden, in dezen zin worden afgeschaft. Want hoe grooter het aantal kieskringen is, waarvoor de lijst wordt bestemd, hoe minder de invloed op den uitslag wordt van de inwoners van dien kieskring en dus van de kiezers. Geen won der, dat dezen ten slotte vrij onverschillig worden; de kiezer is naar de wet degene, die de afgevaardigden aanwijst, en hij ge voelt, dat hij niet leidt, maar geleid wordt. Tussóhén de afgevaardigden en den k-iezeT is geen locale band,; zij voelen niets voor elkaar; de kennis van een Kamerlid van een bepaald deel van toet land te óf een toe valligheid óf iels, dal aangebracht is door dezen of genen en 'dus mogelijk niet vrij is van eenzijdigheid. Dat alles was in het oude stelsel anders; de candidaat was óf een gekende en erkende streekgenoot óf iemand, die geestdrift had gewekt in het district, dat hij zou vertegen woordigen. Die mogelijke geestdrift is bij meer dan de helfLderi kiezers totaal uilge- blusc-ht en alleen mogelijk vervangen door wat opgetogenheid Voor een lijst, waarop namen staan, die hij nooit ontmoet heelt. Op dergelijke overwegingen, in anderen vorm gekleed, steunt het voorstel van de heeren Dresselhuijs c.s. Zij willen het land verdeelen in 100 kies districten, zoodat elk district één afgevaar digde aanwijst. Elke 25 kieizers kunnen één candidaat opgeven; in eik kiesdistrict zul len dus zooveel candidaten zijn; als er par tijen zijn, niet meer. Dezelfde candidaat mag gesteld worden in ten hpogsle v ij f aan elkander grenzende districten. De o p- gaven kunnen door de partij over het ge- heele land verbonden worden, zoodat er een uitgebreider groep ontstaat van opgaven van dezelfde parlij roet verschillende candi daten, wier stemmen, samengesteld, beslis sen over het aantal zietels, dat aan d-e parlij of groep zal worden toegewezen. In elk dis trict wordt gestemd over de candidaten, die in dat district gesteld zijn. De candidalen- lijsl, die men thuis krijgl, wordt dus heelwat eenvoudiger. De uitslag wordt ongeveer op dezelfde wijze bepaald als nu. Het totaal aantal stemmen van alle groepen wordt door 100 gedeeld om den kiesdeeter te krijgen. Zoo kan vooraf worden bepaald op hoeveel ze- Iels elke partij recht heeft. Gekozen zijn die leden van lie groep, die de meeste stemmen hebbenbij tusschentijdsche vacature komt degene in aanmerking, die na hero de mees te stommen verwierf; De voordeelen van dit stelsel zijn; lo. de kiesvereeniigingen in een district stellen zelfstandig de candidaten. 2o. De strijd loopt over personen, niet over lijsten. 3o. Men kiest den candidaat, die het meest in den smaak valt, en is zeker, dat de uitgebrachte stem hem ten goede kom't. ■to. De aanwijzing der gekozenen wordt eenvoudiger en zekerder. 5o. De evenredigheid der vertegenwoor diging blijft ongeschonden. 6o. De kleine partijtjes hebben minder kans, omdat zij in 100 districten telkens 25 ondcrleekenaars van een opgave zouden moeien hebben, wat niet te Verwachten is, zoedat voor hen het euvel der onpersoon-, lijkheid van de verkiezing blijft bestaan. De partij, die bijv. reöht heeft op 20 plaat sen, heeft tot afgevaardigden de 20, die de meeste 9lemmen op zioh hebben vereenigd. Doordat de candidaten gesteld worden in dé districten, bestaat ér alle kans, dat de ver; Schillende strooitaihgen in dezelfde partij ook vertegenwoordigd zullen zijn en dus de verlegen'woordigWg aan evenredigheid wint, - Een paar' moeilijkheden dal valt niet le ontkennen zijn aan de uitvoering ver bonden. Er is kans, neen, zekerheid, (tot be paalde streken grooter invloed zullen heb ben op de vertegenwoordiging van de meer derheid dor daar óve'rheerschende partij dan andere gedeelten van het land. En wie een wat goed geheugen hebben, zullen zich nog wel herinneren tot welk een geknutsel en gescharrel de verdeeJing van hol land in kiesdistricten onder hol vroegere kiesstelsel aanleiding heeft gegerón. Hoe men vocht om een of ander dorp bij het eene of het amttere kisdistrict te krijgen; en hoe in het eene district bijv. 4500 kiezers een vertegenwoordiger hadden, terwijl in het andere er 14.500 waren. Door de invoe rt- van het algemeen stemrecht is dit laat ste bezwaar zeer- sterk verminderd, omdat het aanlal kiezers meer rechtevenredig is aan het bevolkingscijfer. Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. Mw. S. M. Bosnia, verpleegster, Boer - haaveslraal 33. J, Panhuysen, handelsrei ziger, Meerburgerstr. 1. Mw. J. Th. M. Ho- genboom, dienstbode, Plantage 7. A. Hen- kenians, Wasslraat 6. A. Bons, Wasslr. 6. A. J. van Tienen, bakker,; Bronckhorst- slraat 43. W. Vcigt, horlogèhiaker, Witte Rozenstraat 32. A. J. Lucjej kastelein, N. Rijn 112. W. H. de Sonnaville, Oude Sin gel 68. J. D. Klip en gezin, timmerman. Amaliastr. 26. Mw. Th. C. van Leeuwen, dienstbode, Witte Singel 55.'— Mw. B. M. Warmerdam, dienstbode, Maredijk 141. P. Hofslra en géz., J. W. Frisostr. 8. --- Sj. Kuipers en gez., ass. Ned. Sp., Gasslr. 7. K. van der Zanden en gez., -scheepskoker, Formosastr. 148. Mw. M. Verkerk, dienst bode, Rijnsb. weg 15. Th. H. v. Noordt, bakker, Lange MaTe 6. Mw. W. E. Vink, H. Rijndijk 214. Mw. H. E. Bosnia, Rapen burg 38. W. R. Blaauw, Rijn- en Schie- kade 48. Mw. A. M. GinjaarDirkse, Hee- renstr. 112. Mw. A. J. vanJPagee, kinder- julfr., J. v. Goyenkade 4a. Mw. C. H. Bernsenvan Vliet, Breestr. 157. Mw. M. W. WilschutStruben. H. Morschweg 50. Mw. C. v. d. Kaai, winkeljuffr., Haarl.str. 232 L. Vlieland, metselaar, v. L, Stirumstr. 13. D. Koopman, schipper, Vestestr. 59. Mw. C. B. Kapteyn, huishoudster, Kagerstr. 4 L, van der Zaag, bouwkundige, Rijnsb. weg 45. L. Vreeland en gez., koopman, Haarl.str. 44. P. G. Roodenhuyzen en ge zin, accountant, Rijnsb.weg 175. W. Z. de Jong en gez., kunstvuurwerkmaker, Amalia- straat 19. B. C.,van Balen Walter, inge nieur, Ilaarl.-str. 73b. P. Ligtvoet, elec- tricien, Bouwelouvyenst. 10. Mw. A. Fur- manski, dienstbode, Bilderdijkstr. 19. Mw. G. P. van Houten, Zoeterw. Singel 87. R. C. Senger en gezin, reiziger, H. Rijndijk 160. L. J. Kohlen, loodgieter, Driftstraal 31a. S. G. Klomberg, draadvlechter, Rijndijkslr. 81. Mw. E. Slapper, dienstbode, Langegr. 22. Mw. E. v. d. HoogSchagen v. Soe- len, Rijnsb. weg 21. A. Boezaard, Stille Rijn 1. Mw. E. Dijkema, dienstbode, Plantsoen 43. A. Koster en gez., Sleensti. 46, Mw. M. Mtlller, dienstbode, Oude Rijn 2. C. J. van ItersoD en gez., Nieuwe Rijn 80. J. W. Vuijk, bouwk. teekenaar, Drie Octoberslr. 7a. Mw. de Roos, dienstbode, K. Mare 32. J. Meoten, loopknecht, Kodde- steeg 16a. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. Jacs. Schonevcld, Warmond, Dorpstraat B 143. Mej. II. M. Hazcvoet. Oegstgeest, .Endegeest". H. P. v. Arkel, Woerden, Verl. Havenslr. 85. D. Zaalberg, Haarlem Jan de Brodijslr. 8. P. J. C. Maars, Oegst geest, Regentesselaan 67. Mej. H. P. M. v. Tongeren, Amsterdam, Beste Vaerstraat 181II. II. P. v. Tongeren, idem. Mej. W. Zwanenburg, Katwijk, P. Krugerstr. 2b. Mej. M. J. Baart, Scherpenisse, onderwij zeres. W. Kroon, Alkmaar, Kanaalslr. 46 Johs. Spaa, Rijswijk (Z. II.), Haagweg 12. Raden Soejoed Alias Saskro, Den Haag, Sneeuwklokjeslr. 16. Tielenius Kruijlhoff Delft,. N. Tlanlage 61. Mej. S. M. v. d. Dop, Den Haag, Deimanstr. 274. Mej. M. v. d. Brink, Rijzenburg, b. F. W. Keijzer. H. H. Lanfers, Den Haag, Weisenbruchslr. 41. - F. Verboom, Maassluis, Noordenvijk. afgebr. molen. J. C. F. II. de Nobel, Rot terdam, II. Molenaarslr. 16a. II. J. Smits, Nijmegen, Heijdenrijckstr. 50. L. Schaal, Amsterdam, Adm. de Ruyterweg 394. A. W. M. Petit, Breda, Ginnekenstr. 137. C. E. J. Bültjes, Delft, Tulpstraat 23. E. J. C. v. Zuijlen, Amsterdam, PI. Midden!. 30. II. G. van Loon, Ncd.-lndië, machi nist. Mej. J. W. rarmentier, Den Haag, Benoordenh.weg G. Mej. E. Ude, Gau- dortheim (D.)., Steinweg 48. C. Denies, Rotterdam, de ia Reijstr. 20a. Mej, C. Daleman, Alkemade, Wijk D. 89. Mej. H. A. v, Dorsten, Voorschoten, Lcidschc str.weg 81. Mej. A. Fr. v. Veldhuijzen. Stompwijk, Meer 17. H. J. Brakel, Am sterdam, Rozenslr. 250. Mej. C. v. d. Berg, Hazerswoude, Groenendijk, b. de Ko ning. Mej. M. S. Boonaeker, Nijmegen, Willi. Ziekenhuis. Mej. E. Poinlner, Ilal- leirn (D.), Goldgatle 197. Mej. C. Corne- lisse, Noordwijk.Losplaalsweg 12. A. Dijkstra, Noordwijk. Huis ter Duinslr. 37. Johs. Verwijs, Amsterdam, Kerkslr. 340. Mej. C. Mensing, Hamborn (D.).»M. Ja- cohs'on, Haarlem, Nieuwegraeht 14. A. Kortland, Utrecht, Hyaeinthslraat 17. J. SmitBakker, Haarüiedc c.a. J. T. Hel- merstr. 2. Mej. J. C. Prins, Voorburg, Hoekweg 45. J. J. Dijkhuizen, Schevenin- gen, Slijgerweg 23. GEBORENJacoba Catharina, d. van F. v. Weeren en E. Arnoldus Pieter, z# van H. Montanje en H. Mulder -r- Maria Pietcr- nella-, d. van J. P. v. Hove en C. Fisseur Jan Wouter, z. van W. Baars en <3. de Lange Hermanue Johannes, z# van J Hoogstraten en A, M. O. v. d. Wiek .Ger- Titje, d. van D. v. Beek en W. Sluimer - Catharina Lena, d. van L. H. v. d .Voet en C. L.. v. d. Vos Johannes, z. van P. J. Steijn en Pw J. Langezaal Pieter, zw van G. de Gunst en J. J. ,Jtraa|es(£in .Johan nes Jacs. Marts., z. van W. Ötikvoort en S. M. N. Jangen Johannes, zr van II. Beekman en A. Fockking Cornelia, d. van C. R, L. Oost-veen en D. W. v. Beek Johannes, z. van J, Brokaar ,en H. E. W. GuJay Johannes Gerardus, z. van G. J. Ruigrok en M. M. v. Ooeten Willem Daniel, z. van G. H. Broekcma en O. Delfos Izaak, z. van I. Lens en J. v. d. Kaay Willem Jacobus, z. van J. Lanco en E. Sie- rat Jacomina, d. van H. Dongelmans on S. Zwart Marie, d. v. W. Rotteveel en H. Bontje Willem, z. van H, Stikkelo- rum en M. H. S. Brakel Elisabeth, d. van A. v. Lunteren en G. Klijmey Hermanus Jacobus, z. van H. J. Vogelenzang en E. Velthuijzen Gerardus Theods. Marie z. van G. Langezaal en O. H. O. C. Kagie Gerard, z. van G. Kokkedee en G. Thiel Sophia, d. van D. Comet en S. Regeer Johannes Cornelis, z. van J. C. de Kan en S. E. Zwarter Hendrik Jan, z. van P. L. flaneveld en Q. v. Leeuwen Jannetje Ja- coba, d. van G. A. hfeijere en C. M. de Haas Jacob, z. van P. la Lau en M. C. Kanbier Johannes z. van J. W. F. Schil-i en O. Olivier Antonius Franciseus z. van P. M. Ducrot'en H. Mes Nicolaas Teun-8 z. van A. A. v. d. Mey en B. v. der Platz. GEHUWD: N. de Jong jm. en A. M. H. O. Klinkenberg jd. J. P. L. Fasseur jnv en E. du Brie jd. J. J. v. Putten jm. en E. Pelt jd. J. W. M. Hartgerink jm. en M. Huter jd. J. W. Hartman jm. en J. J. Bakker jd. E. J. Woud jm. en M. W. Rosse jd. A. O. Sloos wedr. en M. v. d. Bos wed. O. Kleer jm. en M. M. v. d. Mark jd. OVERDEDEN: C. H. BreedeveW jd. 19 j. C. v. Weeren m. &3 j. J. L. Ver haarZijdeveld vr. 46 j. J. C. Leiten, z. 19 m. J. v. EekFabe*, vr. 44 j - 8. SlegtenhorstDevilee, vr. 54 j. J. Oost veen—Zitman, vr. 58 j. C. M. Tuithof— Werter, vr. 73 j. B. Erades wedr. GOg. O. v. Beelen wedr. 64 j. A. C. Pardon— Galjaard, vr. 60 j. H. v. Leeuwen, m. 77 j. J. Lieshout, d. 57 j. H. do Jong, d. 55 j. P. J. Molenkamp, 7p j. A. L. v. d. Klugt wede 73 j. W. Knijnen- burg—Knijnenburg wede. 80 j. D. A. Treur,, z. 22 j. A. F. Schilperoort, d. 1 week. VOOR DONDERDAG, 21 MEI. 7.50. Hamburg (392 M.) Theaterkroniek. 10.15. Amsterdam (1950 M.) Tijdsein v. h. Persbureaau Vaz Dias. (011. Amst. tijd), 11.20. Leipzig (ongeveer 400 M.) Mid dagconcert op de Hupfeld Phonola. 11.50. Parijs (1780 M. SFR) Concert door het Tzigane-orkest Tan Radio-Paris. 12.50. Hamburg (392 M.) Hannoversla- tlon Ooncert. 2.20: Cardatl (861 M. 6WA) Concert Mairjorie E. Grant 9 aang) The Station Or chestra, 2.50: Birmingham l475 M. 51T) The Sin. tion Pianoforte Quintet. Aberdeen: (395 M. 2BD) The Wirele- Orchestra bariton. Glasgow: (420 M. 5SC) The Wireless Quartet. 1 3.50: Berlijn (330 en 505 M.) Mdddagcon- ccrt door de Berliner Funkkapelle o.a Hungarische Lmlspiel ouverture (Kelari Beta) Peer Gynt Suite No. 1 (Grieg) Moment Musical (Schubert). Hamburg (392 M.) Bremenstalion: Ka mermuziek. Leipzig (ongeveer 400 M.) Concert dej Hauskapelle. Manchester (375 M. 2ZIJ) Concert door het ,,2ZIJ"-kwar(et. 4.20: Brussel (262 M) Concert. Cardiff (351 M. 5WA) The „Five o' clocks", vocaal en instrumentaal concert. 4.30: Amsterdam (1950 M.) Tijdsein van l, het Persbureau Vaz Dias (officiéele Amslêr- I damsche tijd). 5.30: Hilversunr (1G50 M.) Hilversumsche Draadlooze Omroep Vooravond-concert. G 20: Londen, Chelmsford (365 M. 2L0 en T1600 M. 5XX) Tijdsein van de Big Ben Weerbericht. 7.20: Chemsford (1600 M. 5XX) Philip Rilte's Concert Partij sopraan lenor pianiste liederen aan de piano ge volgd hel sextet Sextet for Two Violins, Two Violas and Two Violoncelli Op 18 in B. Flat Major (Brahms). Londen (365 MM) Militair orkest o.a. Ouverture Tannliauser (Wagner) Ouver ture „Peet and Peasant" (Suppé). Birmingham (475 M. 5IT) The "BuJ'fafo Orchestra Dansmuziek. Bournemouth (385, M. 6BM) The Wireless Augmtnetd Orchestra Muziek van Brit- sehe componisten. Cardiff (351 M. 5WA) The Station Or chestra o.a. Ouverture Tannhauscr" (Wagner). Manchester (375 M. 2ZIJ) Vocaal en in- ■strumenlaal concert piano cello, viool I en fluit. Newcastle (400 M. 5NO) he! programma van Londen. Aberdeen (495 M. 2BD) The Wireless Orchestra o.a. Selectie „Coppetia" (Delb bes). Glasgow (420 M. 5SC)The Station Or chestra o.a. Ouverture „The Merry WL ves of Windsor". 8 uur: Parijs (1780 M. SFR) Concert. 8.10: Hilversum (1050 M. NSF) Hilvep. sumsche Draadlooze Omroep. 8.50: Parijs (340 M.) Petit Parisien Concert. 9.50: Londen, Chelmslord (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Savoy-orkest. VOOR VRIJDAG, 22 MEI. 7.50. Hamburg (392 M.) Thtaterkronielt 10.15. Amsterdam (1050 M.) Tgdsein y, h. Persbureau Vaz Dias. (Oft Amst. trjd). 11.20, Leipzig (ongeveer 400 M.) Mid dagconcert op de Hupfeld Phonola. 11.50. Parijs (1780 M. SFR) Concert door bet Tzagane-orkest can Radio-Paris. 12.20. Londen i365 M. 2L0) Tijdsein r. Greenwich. Muziek, gespeeld gedurende 4a lunch in het Metropole-Hoid. 1.20. Hamburg (392 M.) Bremenstationt Concert 2.20, Cardiff (351 M. 5WA) Telefonie voor de scholen. 2.50. Birmingham (4^ M. 5IT) Loaellg Picture House Orchestra. Cardiff (361 M .5WA) Concert The Sta tion Trio. Piano, viool en cello. 3.05. Bournemouth (385 M. 6BM) Con cert Bariton. Vioolvoordiacht Aberdeen (495 M. 2BD) The Wireless Or- chcstrfle 3.20. Londen 5365 M. 2LO) Concert uit het Shepherds Bus Pavilion. Cardiff (351 M. 5WA) The Carlton Or chestra. Newcastle (400 M. 5N0) Tilley's Ree- taurant Orchestra. 4.20. Brussel (262 M.) Concert 4.30. Amsterdam (1950 M.) Tijdsein t. b. Persbureu Vaz Dias. (Off. Amst tjjd). 5.30. Hilversum (1050 M.) Vooravond- Concert H. D. O.-orkest 6.20. Londen, Chelmsford (365 M. 2L0 en 1600 M. 5XX) Tijdsein van de Big Beu. 'Wocrbcriclit 7.20. Londen, Chelmsford (365 M. 2LO en 1600 M. 6XX) Concert Duet for Cornet and Trombone. „The Two Brass Men" (Lang). Clarinetsolo, The Wireless Orchestra. Birmingham (4Ï5 M. 5IT) Kamermuziek, o.a. Sonate in F. major, viool (Beethoven). Bournemouth (385 Af. 6BM) Pianoconoert Cardiff (351 M. 5WA) The Statiën O clicstrdv Cardiff (351 Af. 5WA) The Station Or chestra. Alanchester (375 M.) 0rke6t, o.a. Ouver ture „Zampa". 7.25. Leipzig (ongeveer 400 M.) Conceit 8.05. Parijs (1780 M. SFR) Concert 8.10. Hilversum (1050 M.) Hilversum- 9che Draadlooze Omroep. Lezing over „De Staatsmijnen". Gramophoonpiatcn 9.50. Londen, Chelmsford (365 M. 2L0 en 1600 M. 6XX) Voortzietting van bet Concert Movements from Popular Sympho nies. OLYMPISCH NIEUWS. De strijd om het Olympisch millioen. 1 25.000 van Edw. W. Bok, De „Tel." heeft van onzen landgenoot, den heer Edward W. Bok te Philadelphia uit Amerika het volgende telegram ontvangen: „Onder voorwaarde, dat het fonds voor de Olympische Spelen bijeengebracht wordt ben ik bereid daarin f 25.000 te storten. Do Nederlanders mogen deze gelegenheid nlot voorbij laten gaan om zich voor 't forum van de wereld (e vertoonen als een vooruit strevende natie". Verdere bijdrage* De K. v. K. te Amsterdam heeft beslolef ten behoeve van het houden van do Oly# pische Spelen te Amsterdam in 1928 Mp geldelijke bijdrage van f 10.000 te yerleeno»

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6