Nationale Inschrijving voor de Olympiade 1928 OLYMPIADE 1928 TE AMSTERDAM. BERICHT. DE LAATSTE SPURT. te Amsterdam. No. 19997. WOENSDAG 20 MEI Anno 1925 Officiate Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Geeft gevolg aan den Oproep van het Leid$ehe Sub-Comité en stort nog heden Uwe gaven Stelt niet uit tot morgen, wat gij heden kunt doen Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PROS DER AD VERTE NTIEN 30 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven '10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Vool Leiden per 3 maanden 1 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week .7, Franco per post 1 2.35 H" portokosten. 10.18. „0.18. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Morgen Hemelvaartsdag, verschijnt het „Leidsch Dagblad" uiet. Onze kan toren zijn dan den geheelen dag gesloten. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225. is VRIJDAG ver krijgbaar: SCIIELVISCH a 10.12—f 0.26, SCHOL a f 0.09—i 0.11—f 0.26, MAKREEL a f 0.18f 0.20, GEH. KABELJAUW a f 0.20, TARBOT a fO.OO per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgein. Leiden, 20 Mei 1925. LIJST VAN INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen, op li-Mei 1925, op de lijst van de in de Ge meente gevestigde instellingen van welda digheid is ingeschreven de Vereeniging voor christelijke Jeugdhulp, uitgaande van de af- (Iseling Leiden van den Ned. Vrouwenbond t'rt verhooging van het Zedelijk Bewustzijn, N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 Mei 1925. Wijdingsbij eenkomst in de Hoogl. Kerk. Aan dien. avond van een dag van afmat tende warmte (heeft de werkende en zwoe- gende mensch behoefte aan verpoozing «n fuekt deze op onderscheiden wijze. Velen vonden haar gisteren in de Hoog- landsche Kerk, waar onder leiding van dr. J. Riemens en met medewerking van het Keikkoor „Ex Animo" en de heeren Fr. Kriek, ceilo, en Koole, organist, een wij- dingsavond werd gehouden. Er heerschte in de koele ruimte een op wekkende temperatuur, die tot kalmte stemde, en een sfeer van gedijde rust, melk baar uit de stilte, die aan de opening voor afging. De talrijke aanwezigen voelden als bij intuïtie, dat óp een avond als deze de wijdingsstemming niet gestoord mag wor den. Na een kort en teer gebed van den voor ganger zong, onder de tonen van 'het orgel, de' gemeente Gezang 147: 2, waarna „Ex Animo", welks solisten Taats, Wiersma en Verhulst wij dadelijk met waardeering ver melden, haar welgekozen programma open de met het wijdingsvolle „Zendingslied" van F. Ford. Flomming. Krachtig klonk de roepstem lol de Chris tenen van de heidenen, „smeekend cm red ding", alle hoeken van het groote gebouw, met zijn uitnemende acustiek vullend; ge volgd door Breidenstein's „Hem in 't harte dragen"; een lied, dat zoo juist paste in het kader van een avond als dc-ze. Daarna vergastte de heer Fr. Kriek ons op een mooi cello-nummer, nl. „Sarabanda" van G. F. Handel, waarna het eerste ge deelte van het wijdingsuur besloten werd met twee nummers, door liet koor gezon gen: het teedere ..Avond" en Ten Kale's „Heet waar Gij zijt woont vrede", getoon zet door den dirigent van hel koor, den heer W. F. Kools. Dat de zangers en zangeressen hun best deden deze nummers, werk van hun direc teur zelf, volkomen tot hun recht te doen komen, bewijst den goeden geest, welke in het koor, dat in den betrekkelijk korten lijd van zijn 'bestaan zulke goede vorderingen heeft gemaakt, heersebt. Hierna droeg dr. Riemens op voortreffe lijke wijze hel gedicht van Staring „Jezus' Hemelvaart" voor. welk gedicht diepen in-, druk op de talrijke aanwezigen maakte, blijkende, uit de stille, waarmede het werd aangehoord. Toen werd de medewerking der Gemeen te zelve nog eens gevraagd voor een ge meenschappelijk lied (Gezang 148: 10), waarna een cello-nummeT volgde, terwijl het koor zijn met zorg samengesteld pro gramma besioot met „Zegelied", „Christus heeft overwonnen" van Bach en ,,'s Heeren intocht" van Hiindel. De zangnummers werden te meer ge waardeerd, omdat zij vooraf werden voor gelezen door dr. Riemens, waarbij hij den nadruk liet vallen op datgene, waarop het voojal aankwam. Nadat de aanwezigen aan het einde Psaun 46: 8 hadden, gezongen, werd deze wijdmgssamenkomst, die binnen de juiste perken van den tijd was gehouden, met het £emeenschapi>elijk bidden yan het „ónze Het Comité voor de Olympische Spelen in 1928 deelt ons mede, dat het met groote dankbaarheid den buitengevvonen steun erkent van de Pers ondervonden bij de inzameling der gelden voor 1928; dat het zijn oprechten dank betuigt voor de boven verwachting ontvangen bedragen, groote en kleine, van velen in den lande uit alle kringen der bevolking; dat het echter nog niet het bedrag bijeen heeft, waarop gerekend moet worden om de Olympische Spelen in 1928 te kunnen houden; dat het, gezien het spontaan tot stand brengen van een zoo groot aantal plaatselijke commissies vertrouwt dat de eerstvolgende dagen nog een aanzienlijk bedrag bijeengebracht zal worden; dat het daarom tot het laatste oogenblik het besluit zal uitstellen om de verantwoording voor het houden der spelen te aanvaarden. Het bestuur voornoemd doet alsnog een beroep op een ieder, opdat de som, die nog noodig is, bijeengebracht zal worden en spreekt de verwachting uit dat bij een krachtige inspanning als in de afgeloopen week werd vertoond, de Olympische Spelen voor Nederland behouden zullen blijven. Het kan nauwelijks noodig zijn hierbij onzerzijds nog een opwek king te schrijven. Het geld voor de Olympiade 1928 móét er komerf, en de tintelende geest van heerlijk enthousiasme, welke het grootste deel van ons volk in beroering heeft gebracht na het afwijzende besluit der Tweede Kamer, is er o. i. borg voor dat liet er ook stellig zal komen, vermitsmen ons volk een weinig tijd geeft, omdat wij, Hollanders, nu eenmaal de gewoonte hebben van eerst de kat eens uit den boom te willen kijken. Doch juist daarvoor is-thans geen tijd. Over enkele dagen moet de benoodigde 2 millioen aan giften en waarborgfonds, waarvan momenteel ongeveer de helft is ontvangen, zijn bijeengebracht. Er is dus haast. Heeds luidt de bel voor de laatste ronde! Komaan, Hollanders, de tanden nu op elkaar; Je eindstreep is in zicht. De strijd om het Olympisch millioen zal gewonnen worden. Voorwaarts! le. 2e. 3e. 4e. 5e. 6c. De gilten kunnen ons als volgt bereiken: Afgegeven aan ons Bnrean tegen kwitantie; Verzonden per Postwissel oi Chèque, ten name van de Directie van ons Blad; Overgeschreven worden op Postgiro-Rekening No. 57055; Ingezonden worden per aangeteekenden brie! aan de Directie van bet „L. D."| Overgeschreven worden per Bankgiro op rekening van het „L. D.bij de Am- sterdamsche Bank, Bij'kantoor Leiden, Rapenbnrg; Toegezegd worden door ons bekende personen of instellingen, mits schriftelijk. Men zende geen anonieme gitten, voor het geval, dat onverhoopt da giiten eens gerestitneerd moeten worden. Men vermelde daarom altijd, behalve den Naam, ook het Adres. Na onze laatste verantwoording in ons blad van gisteren weid door ons nog ontvangen van Mej. C. H. 125.—; H. J. de IC. 11.—;' dr. J. de J. 12.50; J. J. de J. f5.—; N. J. B. 13 50; De G. 125J. H. f 10.Van O. f 100eenige Leidsche advocaten f85.J J. W. fó.— In totaal hebben wij nn ontvangen: f 1793.50. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD". N. B. Het Olympisch Comité heelt de hnlp verkregen van een commissie van vooraanstaande financiers, die niet alleen het inzamelen der gelden zal be- heeren, doch ook controle zal nitoefenen op do wijze waarop de gelden znllen wor den besteed. Het sub-comité Leiden van het Nederl. Olympisch Comité verzoekt aan particulieren, vereenigingen, sportorganisaties, kortom aan allen die een offer willen brengen ten einde de Olympische Spelen in ig28 te Amsterdam te doen plaats vinden, dit zoo spoedig mogelijk in - te zenden aan de Directie van het „Leidsch Dagblad", die een inza meling geopend heeft. De wijze van Inzenden vindt men in genoemd Blad dagelijks vermeld. De Directie van het „Leidsch Dagblad'" staat in verbinding met het Sub-Comité bovenbedoeld. Op deze wijze blijft de inzameling in één hand, n.l. van het officieele comité. Het Sub-Comité Leiden van het Nederlandsch Olympisch Comité: Jhr. Mr. Dr. N'. C. DE GIJSELAAR, Eere-Voorzitter. Dr. C. J. A. VAN 1TERSOX. Voorz. J. W. J.IDO Ezn., Secretaris. J. W. HENNY, Penningmeester. E. J. BRUINS. A. E. W. DE JONG. P. T. DE JONG. J. F. X. SANDERS. CH. VAN SPALL, r. H. STEENHAUER. M. A. A. STEYNS. P. A WERNTNK. Vader", waarbij dr. Riemens voorging, be ëindigd. Bij den uitgang werd een inzameling ge houden voor de Zending. Het is een mooie avond geweest vol slich- ling en wijding, waardoor een Hemelvaart en Pinksterstemming in de Gemeente is ge wekt geworden. tVij kunnen het ons levendig voorstellen, dat dr. Riemens dit koor, als wij ons niet bedriegen een schepping van hem, op het hart draagt. Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde Op Woensdag 10 Juni a.s., des voormid dags te elf uur, zal in het gebouw der Maat schappij tot Nut vtm f't Algemeen, Sleep schuur alhier, de jaarlijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde worden gehouden. De Voorzitter, prof. dr. Ph. S. van Ronkel, zal de vergadering met een toespraak openen. Na verschillende verslagen, door de secre taresse mej. dr. C. Serrurier en secretarissen der vaste commissies uit (e brengen, zakprof. Aug. Vormeylen een voordracht houden over: „Het wezen van de romantiek". Voorgesteld zal worden door dé Commissie voor Schoone Letteren om een bedrag van f 1000 uit de kas der Maatschappij al le slaan voor letter kundige doeleinden en een nader voorstel ge daan worden omtrent de wijze, waarop zij bovengenoemd bedrag wensebt te besteden, Indien de vergadering besluit het beschik, baar t| stellen, .verder Zal pek'gpd gemaakt gorden, welk werk het bestuur der Maatschappij voor het vereenigingsjaar 19241925 op advies van de Comihissie voor Schoone Lettoren met den jaarlijks uitgeloofden prijs van f 1000 be^ kroond heeft. Eindelijk zullen behandeld worden voor stellen van de Maandelijksche vergadering, om uit de renten van het vaste Fonds be - schikbaar te'stellen: a. een bedrag van f 100 voor de door de Maatschappij voor Goede en Goedkoope Lec tuur en den heer dr. J. F. M. Sterck uit te geven „Werken van Vondel". b. een bedrag van f 100 als bijdrage voor de uitgave van een bundel door den Hon-" gaarschen dichter dr. K. Szalay uil het Ne derlandsch in het Hongaarsch vertaalde ge dichten. Ten slotte heeft de verkiezing plaats van een secretaris, een penningmeester en een bibliothecaris. Met de aftredenden, mej. dr. C. Serrurier, dr. Heinsius en dr. R. van der Meulen, werden ter benoeming voorgedragen, de heeren F. Hopman, prof. dr. N. J. Krom, en W. J. J. C. Bijleveld, alsmede van twee bestuursleden en van drie leden der Commis sie voor Schoone Letteren. Aan den vooravond van den dag der ver gadering houdt de Commissie van Geschied en Oudheidkunde een voor alle leden der Maatschappij toegankelijke vergadering hou den, waar dr. A. A. Beekman, uit 's Graven- hage, zal spreken over Biesbosch en Groote Waard „uit historisch-aardrijkskundig oog punt", en prof. mr. E. Meijers, uit Leiden, hetzelfde onderwerp zal behandelen „uit eco nomisch oogpunt." De Woningbouw ver. „De Eendracht" 1924. Wij ontvangen in brochurevorm het jaar verslag van bovengenoemde Vereeniging, uitgebracht door den secretaris, den beer P. J. Bomli, waarin niet alleen een volledig overzicht wordt gegeven van ds veel om vattende werkzaamheden van de Vereeni ging, maar ook in aangenamen vorm een en ander wordt medegedeeld over den wo ningbouw, krachtens de Woningwet, een der beste sociale wellen genoemd, waar van heel veel in het belang der volkshuis vesting is gedaan en niet het minst door deze Vereeniging', al wordt gekla'agd, dat zij nu vrijwel geheel buiten werking wordt ge steld. Nog' heeft Leiden honderden en honder den krotwoningen, menschenpakhuizen, welke een schande voor de gemeente zijn; haarden voor tuberculose en andere ziek ten. Het verslag herinnert slechts aan het kranige stuk werk, door de Gezondheids commissie geleverd, het onderzoek en de (beschrijving der bezochte krotten, welke oen openbare aanklacht is legen onze hui dige samenleving. Een massa van deze krotten zijn voor de bewoning afgekeurd, doch blijven des ondanks bewoond, omdat er voor die men- echen geen woning is. En de Regeering zet den woningbouw slop. Zal ons gemeentebestuur zijn laak be grijpen en de door de Regeering wegge worpen vaan van „Verbetering der Volks huisvesting opnemen en den strijd tegen de krotten voortzetten met alle beschikbare middelen? aldus vraagt da verslaggever. Veranderingen van bet eekenis hadden in het bestuuT niet iplalals. Het aantal leden klom in 1921 van 603 lot 795. Aan de hand van de leden-cijfers komt men tot de conclusie, dat er den eersten tijd nog geen sprake van zijn kan, dat de nieuw bouw zal kunnen worden stop gezet. Als alle in aanbouw zijnde woningen zullen zijn opgeleverd, zijn er voor de 795 leden 571 woningen en komen er dus nog 224 te kort. De Vereeniging Weef aangesloten bij de Federatie van Woningbouwverenigingen. Veel actie is van de Federatie in het afge loopen jaar niet uibgegaan, wat voor een groot deel zijn oorzaak vindt in de omstan digheid, dat de Leidsche Bouwverenigin gen de noodzakelijkheid van gezamenlijke actie voor de gemeenschappelijke belangen niet inzien. Tot landelijke aaneensluiting is de Ver eeniging nog steeds niet kunnen komen. De vraag „Nationale Woningraad" of „Bond van Woningbouwverenigingen" is in het bestuur nog steeds niet tot oplossing kunnen komen. De samenwerking met het Gemeente bestuur was in het afgeloopen jaar uitste kend te noemen, eveneens met den Direc teur van GemeenteweTken en de ambtena ren van Bouw- en Woningtoezicht. Eveneens ondervond het bestuur, wat het ■Badhuis betreft, alle medewerking van dr. Horst, den volijverigen Directeur van den Geneeskundigen Dienst, die steeds bereid was, het met alle middelen Ier zijde le staan. Ook van den Directeur van de Licht fabrieken en den Inspecteur den heer Bosse ontving het bestuur de meest mogelijke medewerking. De samenwerking met de architecten was het geheele jaar van uitstekenden aard en door het opnemen van het dagelijksch be- etuur in de directie der bouwwerken, bleef het bestuur yan alle zaken volkomen op do hoogte. Daarnaast wordt alle lof gegeven aan den eerste-opzieliter P. YerslnUen, die BINNENLAND. De heer B. J. Gerritson heeft ontslag genomen als lid dér Tweede Kamer. Memorie van Antwoord (Tweede Kamer) inzake overeenkomsten met de Spoorweg. Maatschappijen. De Bioscoopwet zal door de Tweede Kamer nog védr het reces behandeld wor den. Het wetsvoorstel—mej. Westerman betref fende het onderwijs ln een moderne taal la de lagere school la door de Tweede Kamer aangenomen. Nachtarbeid in broodbakkerijen. BUITENLAND. - o. De bijeenkomst van den Gezanténraad la opnieuw uitgesteld. Debat ln den Rijksdag over Stresemann'a politiek. De opening der arbeidersconferentie te Genève. is gebleken de juisle man op de juiste plaats tc zijn. Met betrekking lot het Badhuis in Set Kooipark wordt een slaatje medegedeeld. De heer Bomli zegt daarvan Vergeleken bij de cijfers van het vorige jaar, -kunnen wij 'n vooruitgang boeken van 4015 doucliebaden over 192-1 tegen een (vooruitgang van 8824 over 1923. Natuurlijk -lieelt niemand verwacht, dat we in 1921 even hard zouden zijn vooruit gegaan als •1923. Toen moest door betere bediening de schade, met het vorige personeel geleden, worden ingehaald, wat ook schitterend i» gelukt. .We mogen evenwel met een voor uitgang van 4015 douches tevreden zijn. Te meer, omdat deze vooruitgang voor het grootste deel komt van de volwassen bezoekers, Voeg" daarbij de in-gebruik- neming van de zweminriohtin-g „De Zijl welke natuurlijk ons badhuis alleen nadeel kan hebben opgeleverd, dan blijkt hieruit zeker, dal het geregeld baden langzamer hand, doch geregeld toeneemt. Het onderhoud der woningen heeft in Jief afgeloopen jaar plaats gehad op denzelfden voet ails vorige jaren. Allo timmer- en me{- eelwerk werd gewoon in loondienst uitge voerd en de materialen werden door de Ver eeniging geleverd. Uit de daarover gegeven pijlers zou weer voor de zooveolsle maal te distilleeren zijn, dat plan 2, omvattende de blokken 'A, B, C en D, het slechts gebouwd zijn en het meest aan onderhoud kosten. Dat dus de door de Vereeniging gevoerde aclie tegen den aan nemer Van Houwelingen, len spijt van de beweringen van den heer Do Lange in den Raad indertijd, volkomen juist is geweest. En wij leven3, aldus verder het verslag, volkomen overtuigd zijn dal, als volgend jaar de cijfers kunnen worden gegeven, ook van de blokken, I, G en II, blijken zal, dat, dank zij het uitstekende toezicht van de laatste jaren, ook deze zeer zeker onder het gemiddelde van hel oogenblik zullen blij ven. Den heer P. de Wolf met zijn slaf com missieleden wordt hulde gebracht voor de zorg en de accuratesse, waarmede zij het woningtoezicht hebben gevoerd. Na de bewoonde en nog igi aanbouw zijnde bouwblokken ieder afzonderlijk de revue te hebben laten passseeren, behan delt het verslag nog eenige délailpunten zooads o. m. de kweslie winkelhuizen, waaruit blijkt, dal men het daarover niet altijd in de vereenigmgsvcrgadcring oens was.- Er werden in hel afgeloopen jaar gehou den twee ledenvergaderingen en wel de jaarvergadering op 13 April en een alge meene vergadering op 27 Juni, welke noodig was tot het nemen van een besluit om de Gemcentohypotheek op de woningen van plan 4 om-te zetten in een 1ste Hypotheek Verzekeringsmaatschappij R. V. S. en een 2de Hypotheek Gemeenle Leiden. Verder werden gehouden 21 bestuursver gaderingen, 6 vergaderingen van de bcwo- ningscommissie, 8 ergaderingen -van de Badliuiscommissie, 5 vergaderingen van de Commissie voor Maatschappelijk werk en een 20-lal bijeenkomsten van het dag. be stuur, conferenlies met diverse personen, enz., enz. De bestuursvergaderingen werden, op hcoge uitzondering na. door alle bestuurs leden bezocht, terwijl de commissarissen op de meesle vergaderingen allen tegenwoordig waren. Vermeld wordt, aal alle vergaderin gen zich kenmerkten door een aangenamen geest en de veriioudingen uitstekend waren te noemen.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1