QIMefii vatwC Buffetchef, Gouden Heerenhorloges W. VAN ROSSUM DU GHATTEL Dans-lnstituut W. F. VAN WIJK één Cacaodrank Verander-Werksters. DANSAVONDEN GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Er is en er blijft maar VARIA. VRAGENRUBRIEK. Café Restaurant „ZOMERZORG" Atelier ZURLOH Tennis-Rackets en -Ballen, Racket- Foudraals en Racket-Persen Prima Tennisballen SCHRAVENDIJK's EnQ.-Amerikaanscti Magazijn, met bijpassende kettingen voor Jubilea en Feesten Artistieke inscripties Aangenaam verblijf in den SCHITTEREND VERLICHTEN ZOMERTUIN merhecr graaf Van Limburg Stirum. Het vertrek nit Den Haag is bepaald op 10.21 van station S. S. Van Het Loo gaat H. M. 28 Mei voor de zomermaanden naar Soest- dijk. De President va_ Rotary Internatio nal, de heer Everett W. Hill, is Zondag, vergezeld van zijn echlgenoote, in Den Haag aangekomen. De dag werd besteed met een uilstapje in de omstreken van de Resi dentie,, terwijl voorts de Amerikaansche be zoekers het Vredespaleis bezichtigden. Gisteravond werd den heer Hill door de Haagsche Rotaryclub een maaltijd aange boden in Hotel Paulez, waar o.a. aanzaten de Amerikaansche gezant bij ons Hof, de heer Richard Tobin, de heer Verkade, di recteur van Rotary International, alsmede bestuursleden en leden van de Rolaryclubsf uit Den Haag, Amsterdam, Utrecht en Rot terdam. Gisteren bracht de heer Hill een bezoek aan Rotterdam, terwijl hij zich heden naar Brussel begaf. Heb Eerste-Kamer-iid Van Lanschot heeft aan de Ministers van Buitenlandschö Zaken en van Arbeid Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld: In het jongste jaarverslag der Holland Amerika-lijn worden klachten geuit over den nadeeligen invloed, dien het verkeer over de Rotterdamsche haven ondervindt van de uitzonderingstarieven op de Duit- aohe spoorwegen voor transporten van het binnenland naar do Duitsche havens. Reeds een jaar geleden heeft do Duitsche regeoring tegenover Hr. Ms. gezant toezeg gingen gedaan, waardoor een bovredigende oplossing van deze aangelegenheid in uit zicht is gesteld. Intusschen ia bevrediging nog allerminst verkregende voorkeurtarieven zijn nog volstrekt niet ten volle opgeheven en on- dergeteekende meent zelfs te weten, dat aan België voordeeliger tarieven worden toegestaan dan aan Nederland. Is de Regcering bereid, inlichtingen te geven omtrent den huidigen stand dezer aangelegenheid en in ieder geval nu zij reeds too lang hangende is alsnog bij de Duitsche regeering krachtig aan te drin gen op spoedige volledige gelijkstelling ten deze van de Nederlandscho met Duitsche havens, welke tc meer gerecht vaardigd mag worden geacht, nu Duitsche handelaren met een Nederlandsch revol ving credit van 110 millioen voor den aan koop van grondstoffen worden geholpen, o.a. onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat de invoer van die grondstoffen, onder er kenning van het Nederlandsche handelsbe lang, voor zoover mogelijk over Nederland sche havens zal geleid worden? Bij Kon. besluit is de heer J. von Söhsten consul der Nederlanden te Fernam- buco, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau; i9 toegekend de aan de orde yan Oranje-Nassau verbonden eere medaille: in zilver aan J. B. Klein Zegge- Mnk, baas bij de firma Oosterholt-Wieche- rink, te Groenlo; in brons aan G. Brendcl, plaatwerker bij de N. V. Machinefabriek Katendrecht, te RotterdamJ. H. Stammers? en J. A. te Brake, arbeiders bij de firma H. B. Sterenborg, te Lichtenvoorde. Omtrent de zesde zitting der Alge- meene Commissie der Ned.-Herv. Kerk, wordt gemeld Thans hebben ook de heeren jhr. mr. D. •de Geer, mr. Th. B. ten Kato en mr. A. A. de Veer hun benoeaning tot leden van den Pensioenraad aangenomen. Do eerst te ne men maatregel voor de uitvoering van het reglement op dc pensioenen mag derhalve als wel geslaagd worden beschouwd. Voorts hebben zij, die benoemd zijn tot mede-af gevaardigden van den pre»idont dr. Wey- land en van de kerkelijke hoogleeraren dr. Van Nes en dr. Slotemaker de Bruine, naar het congres te Stockholm (1929 Augustus), hun benoeming aangenomen. In deze zit ting werd het onderzoek en het rapport over de meer clan 125 aanvragen om steun uit de generale kas ten einde gebracht. Veel van de bedragen, welke voorloopig zijn toegekend, zal, wegens gemis aan be schikbaar geld, moeten worden geschrapt of besnoeid. De synodale commissie zal haar arbeid zeker tot het einde van deze week moeten voorts etten. Het congres van den Algem. Ned. Bond van Aifceiders in het bakkers-, choco lade- en suikerbewerkingsbedrijf is Zondag te Haarlem begonnen, onder voorzitter schap van den heer A. Hillebregt. De Bondsvoorzitter heette de 74 afgevaar digden van 55 aföeelingen welkom. Hij zei- de verder o. m., dat hoewel d>e organisatie geen winst heeft te boeken, in verschillende groepen het ledental stabiel is gebleven. De financieele toestand van de organisatie is uitstekend het saldo was eind 1921: f 363,000. De organisatie heeft een buiten gewoon werkzaam tijdperk achter den rug, o m. door het ontwerp inzake den nacht arbeid. Spr. bracht een woord van hulde aan de leiding van het Ned. Verbond van Vakverenigingen, die een grooten morselen steun bij deze actie heeft verleend. Evenwel was hij onvoldaan over de houding van de soc.-democratische Kamerfractie, die geen overleg pleegde en waarvan onvoldoende kracht uitging. Terwijl de aanwezigen van hun zetels op stonden, herdacht de voorzitter hen, die de beweging in het Yerslagtijdperk zijn ontval len. Daarna begroette hij twee buitenland se!) e afgevaardigden, de heeren Weitler en Deitx, resp. van den Duilschen en den Bel gischen Bakkersbond, en den heer F. van der Walle, van het N. V. V. Vervolgens spraken de buitenlandsche af gevaardigden, die gewaagden van de goede verstandhouding tusschen den Nederland- sohen bond en hun bonden. Namens het N. V. V. sprak de heer Van der Walle. De heer A. van Es, voorzitter van de ai- deeling Haarlem, heette de aanwezigen na mens deze afdeeLing welkom. Het beleid van het bondsbestuur en de jaarverslagen werden na een vrij langdurige gedac-htenwisseling met algemeene stem men goedgekeurd. Hierna hield de secretaris, de heer Goud smit, een inleiding over: De aapvaHen op de Arbeidswet 1919. In behandeling kwamen vervolgens de verschillende voorstellen van de werkloo- zenkas. Na uitvoerige bespreking werd be sloten bij den Minister op goedkeuring aan te dringen van het voorstel, degenen, die twee jaar lid zijn en tijdens hun militairen dienst een minimum contributie betalen, na den militairen dienst terstond in aanmer king te doen komen voor uitkeering bij werkloosheid. Voorts werd met 2384 stem men vóór en 1864 tegen besloten, zich uit' te spreken om "de uitkecringsdagen op 24, 36 en 78, resp. na Va, 1 en 2 jaar lidmaat schap te brengen, met een uitkeeringsbe- drag, geregeld naar de contributie klasse. Gisteren is het congres voortgezet. De af tredende bestuursleden werden herkozen. De heer I. Goudsmit werd herkozen als re dacteur van „De Bode". De heer Koos Vorrink, bondsbesluurder van de A. J. G., hield daarna een inleiding over jeugdorganisatie en arbeidersontwik keling. De aftredende leden van den Bondsraad werden herkozen. Het bondsbestuur nam hel voorstel over, bij overlijden de uitkeering te verhoogen, n.l. tot 75, 80, 85, 90. 95 en 100 gulden, resp. na 11, 12, 13, 14, 15 en 16 jaar van lidmaatschap. Het voorstel lot aanstelling van eenige districtsbestuurders voor het Zuiden en het Oosten en één voor het Noorden bracht een langdurige gedachlenwisseling. Ten slótte stelde de afgevaardigde van Enschede een motie voor om voor genoemde streken één vrijgestelde aan te stellen, welke motie met 2030 stemmen voor en 2071 tegen werd ver worpen. Na deze stemming zegt de voorzitter toe,1 dat in den eerstvolgenden bondsraad deze aangelegenheid ernstig onder de oogen zal worden gezien. Het voorstel om binnen den korist moge lijken lijd, plannen te beramen en zoo mo gelijk door te voeren voor een regeling tot pensionneering van de leden is door het hoofdbestuur met sympathie ontvangen, het zal de mogelijkheid hiervan onderzoeken. Het voorstel tot wederaansluiting bij de internationale organisatie in de levensmid- delenbedrijven werd namens het hoofdbe stuur ernstig ontraden. Ten slotte werd het amendement-Haarlem om „zoo mogelijk" tot aansluiting over te gaan, met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter zei ten slotte, dat deze week antwoord van de werkgeversvereeniging te verwachten is inzake plaatselijke regelin gen. Mocht dit antwoord onvoldoende zijn, dan zal, aldus spr., als te Leeuwarden is ge schied, tot scherpere middelen besloten moe ten worden. De openbare zitting van het Congres van de Landelijke Federatie van Bouwvak arbeiders is gisteren to Amsterdam na een langdurige huishoudelijke bijeenkomst voortgezet. Behandeld werd een aantal voorgestelde wijzigingen in het huishoude lijk reglement en in de reglementen der weerstand- en werkloozenkas. Aangenomen word o.a. een voorstel van het Federatie bestuur, om artikel 5 van het reglement der weerstands-kas aldus te doen luiden: De uitkeering bij staking, uilsluiting, enz. gaat in op den dag van het uitbreken van het conflict. Mochten echter in de week, waar in het conflict uitbreekt, de stakers of uit gestotenen een loon of vergoeding ontvan gen, gelijkstaande met of hooger dan het drag der uitkeering bedraagt, dan zaJ geen uitkeering worden verstrekt. Bedraagt dit loon of de vergoeding echter minder dan de uitkeering in die week, dan zal zooveel worden bijgepast, dat het-gelijk is aan de reglementaire uitkeering, kinderbijslag in=- begrepen. Dit is ook van kracht in de week, waarin het conflict wordt beëindigd. Aangenomen is het beroep naar de Rem. Gem. te Utrecht (vac.-dr. H. L. Oort) door ds. W. J. Wegerif, te Dordrecht. De Minister van Oorlog, de beer Van Dijk, bracht gisteren, vergezeld van eenige officieren, een bezoek aan het corps Genie troepen te Utrecht. -— De Rijksmiddelen hebben in April ruim 37 millioen opgebracht, ruim twee millioen meer dan in April 1924. Het Ministerie van Buitenlandscbe Zaken deelt het volgende mee: In het onlangs verschenen eerste deel van het boekwerk „Les Armées fran^aises dans la grande guerre", uitgegeven door het Fransche Ministerie van Oorlog, en bewerkt door den Franschen generalen staf, is opnieuw, zonder eenige tegenspraak, melding gemaakt van de valsche voorstel ling, als zouden Duitsche legereenheden bij het uitbreken van den grooten oorlog over ons grondgebied zijn getrokken. Het onware bericht ia vervat in een tele gram van den toenmaligen Franschen ge zant te Brussel aan zijn Regeering te Parijs. In opdracht van den Minister van Bui- tenlandsche Zaken heeft Hr. Ms. gezant te Parijs deze zaak onder de aandacht van de Fransche regeering gebracht en ©r op gewezen, dat deze beschuldiging, waar van de onomstootelijkhedd is vastgesteld, een pijnlijken indruk in Nederlandsche kringen heeft gemaakt. Daarbij werd de verwachting uitgespro ken, dat in het eerstuitkomend deel van gemeld geschiedkundig werk 'n rectificatie zou worden opgenomen. De gewone audiëntie van den Minis ter van Oorlog zal Donderdag niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal Vrijdag 22 en 29 Mei niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal .Maandag 25 Mei niet plaats hebben. Het bestuur der vereen i- ging Badhuisstraat-belangen te Schevenin- gen zal stappen doen in samenwerking met zustervereenigingen, om te voorkomen, •dat de vuurwerken op Scheveningen des Zaterdagsavonds worden gegeven. Zoowel voor den Haagschen als voor den Scheve- ningschen winkelstand acht de Vereeniging dit op Zaterdag een grooten schadepost, aangezien den verkoop dan om halftien zoo goed als stil ligt. In de. eerste Middellandstraat te Rotterdam, nabij het einde van de West- Kruiskade, kwam gistermiddag de 6-jarige A. va»? 't H. achter een tram, die juist bij een halte gestopt had, te voorschijn om de straat over te steken. Het kind werd gegrepen door een auto, bestuurd door H. v. d. H.; een der wielen ging hem over het hoofd. Met denzelfden auto is het kind naar het ziekenhuis op den Coolsingel ge bracht; bij aankomst aldaar was hfl reeds overleden. Zondagavond is in een tap- perij op den Zeedijk te Amsterdam twist ontstaan tusschen twee personen van 26- jarigen leeftijd. De ruzie werd buiten voor het café voortgezet en daar begonnen de handtastelijkheden. Er vjelen slagen en op een gegeven oogenblik gaf de een zijn tegen stander een trap in de buikstreek. De getrof fene zakte in elkaar en werd door omstan ders naar zijn woning in den omtrek ge bracht. Een oogenblik kwam hij bij, doch later trad ten tweeden mals bewusteloosheid in. Zijn moeder waarschuwde den Genc-eskun- kundigen Diepst en per autobrancard werd de jonge man naar het Binnengasthuis over gebracht. In deze inrichting is hij des nachts vermoedelijk aan inwendige verbloe ding overleden. De dader werd des nachts door de politie van het bureau Warmoes- straat gearresteerd en zal wegens zware mishandeling ter beschikking van de justi tie gesteld worden. („Tel."). Te Velseroord is de 16-jarige K. aaDgehouden, die heel wat op zjju kerfstok had. In den nacht van Zondag op Maandag had hij op verschillende touwwerken en ook van het gébouw der Rijks-H. B. S. lood ontvreemd. Voorts bleek hij een revolver nret scherpe patronen te hebben verduisterd en bij z£n ouders de muntgasmeter te hebben geledigd. Rij is ter beschikking van de justitie gesteld. Btf het afbreken van de tent der Tentzending bij de Tkndoengstraat te Utrecht is gistermiddag een werkman onder den middenpaal, welk6 omverstartte, terecht gekomen en zwa^yr verwond. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed hij. Gebleken moet zijn, dat uit balda-ngheid de metalen draden, waarmede deze paai staande wordt gehouden, waren losgemaakt. De po litie moet reels den schuldige hebben. Dc eerste autobus dienst op langen afstand zal morgen geopend wor den tusschen Utrecht en Arnhem. Met de opening van dezen dienst zal tevens de Amerikaansche „parlor-coach" haar in trede in ons land hebben gedaanhet Whi te-chassis van de Amsterdamsche tentoon stelling tal op dit traject dienst doen. Voorloopig rijden er twee diensten per dag, om 3 uur en om 2 uur, uit Utrecht. Neemt de dienst op, dan zal hij spoedig belangrijk worden uitgebreid. Tijdens een bevig onweer is gis- tormorgen te halfvier de bliksem geslagen in de landbouwerswoning van den heer B. Zwaxenstein, bewoond door desa landbouwer J. Biesheuvel, te Numansdorp. Schuren en woning zijn voor een groot deel vernield. Een ceil is in de vlammen omgekomen. De inboedel kan voor een groot deel wor den weggehaald. In Emmercorapascuum he^r- schen aroote veenbranden als gevolg van de drooote. Twee brandspuiten zijn ter plaatse. Te Emmererfscheiderveen staan vele turfhoopen in brand. Er is reads veel verbrand. Politiebeambte: „U wordt beschuldigd een heer op straat beroofd te hebbeh vaon zijn geld en andere kostbaar hebben van zijn geld en .andere kostbaar- Beklaagde: „Wat! Had hij nog een gou den horloge Dan moet ik u verzoeken mij als ontoerekenbaar te beschouwen." FAILLISSEMENTEN. Geëindigd door verbindend worden eenige uitdeelingslijst D. van Halen, te Katwijk P. I. A. Wijn beek, te Leiden; O. J. A. Schmidt, te Lei den. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Waarschuwing. Personen, die misschien een ritje willen maken met de tram Leiden—Wassenaar Den Haag en uit zouden willen stappen aan de halte Haagsche Schouw, wordt aangera den hiermede nog een poosje te wachten, daar dit op het oogenblik levensgevaarlijk is; misschien dat de toestand daar later nog wel wat beter wordt. Wanneer men n.l. aan de halte H. S. uitstapt en een beetje te ver stapt, loopt men kans, in de sloot terecht te komen; er is daar slechts een strookje grond ter breedte van enkele decimeters en daaraan grenst dc sloot; bovendien ligt er nog grof grint, wat het loopen en uitstappen niet vergemakkelijkt, en ten overvloede heeft men de kans, zooals Zondag op een oogen blik gebeurde, dat de bestuurder de tram op gang brengt zonder het sein van den conducteur af te wachtendeze laatste was op bedoeld moment juist bezig een paar RECLAME. OVERAL VERKRIJGBAAR 8228 uitgestapte passagiers, waaronder een oude dame, (die reeds bijna in de sloot lag) en een paar kinderen in veiligheid te bren gen langs de tram heen en zoo er achter om; wanneer door zijn schreeuwen de be stuurder niet gestopt had, waren er on gelukken gebeurd, want men heeft vrijwel de keus tusschen een aanraking met de tram of met het water (of met allebei). - Mijnheer de Redacteur, zoudt u het bo venstaande willen plaatsen? Mijn dank hiervoor. Hoogachtend, C. J. Leiden, 19 Mei 1925. Minder gehoorzaamheid. In het „Tijdsch. voor Ervarings-opuoed- kunde" bespreekt de redacteur H. (dr. H. G, Hamaker) het vraagstuk der gehoorzaam-, heid. De heer Hamaker schrijft: „Bij de opvoeding worden de ouders dua niet meer gesteund door de conventioneele en andere invloeden, die vroeger in zooveel hooger mate de menschelijke verhoudingen beheersohten en die zij zelf niet meer aan vaarden. Zonder twijfel is door dit alles een over gangstoestand ontstaan, die niet uitsluitend gunstige gevolgen meebrengt. Naast het ver blijdende feit van de vrijere ontwikkeling der persoonlijkheid slaat, dat door velen een zoo groote vrijheid wordt genomen en geto lereerd. dat het waarlijk niet overdreven schijnt van bandeloosheid le spreken. Er is op dit oogenblik ook naar mijn meening stellig een tekort aan gerag en gehoorzaam heid; dat is de keerzijde van de verande ringen, (he wij overigens zoo moeten toe juichen. Wij mogen ra. i. niet wensohen, (fat de oude toestanden zullen terugkeoren, en het schijnt mij ook ondenkbaar, dat dat mo gelijk zou zijn. Aan den anderen kant ech ter is er niet alleen in de opvoeding, maai in onze geheele samenleving dringend be hoefte aan meer gezag dan thans geldt. Dat zal opnieuw veroverd moeten worden, maar op een anderen grondslag. De oude, abso lute autoriteit en staafsehe gehoorzaamheid, die dikwijls zich uitstrekten tot lang nadat de kinderen volwassen waren geworden, ■kunnen wij niet terug wenschen, en het z»u niet goed zijn dat te willen. Ik ben ook overtuigd, dat dat niet noodig is om tot veel betere toestanden te komen dan de tegen woordige. De groote vraag is natuurlijks Wat moei de grondslag voor bet nieuwe ge zag van de opvueders zijn? Om ons daar van een voorstelling te maken, zullen wij4 moeien trachten na te gaan, welke verschil len kunnen worden waargenomen tusschen die gezinnen, waar de ongehoorzaamheid hooglij viert, en die andere, waar aan den eenen kant een volkomen vrije ontwikke ling van de persoonlijkheid der kinderen plaats grijpt en aan den anderen kant todS de ouders een gezag uitoefenen, dat in alle opzichten bevredigend mag worden ge noemd". B. v. d. W. te L. Leiden, Zoeterwoude, Stompwijk, Zoetermeer, Zegwaard, Deü Hoorn, Kruisweg, Bleiswijk, Bergscheni Hoek, Hillegersberg, Rotterdam, Wevers- hoek, Rijsoord, Zw ndrecht, Dordrecht To* taal 49.9 K.M. 1 is De Faam ook eter...d uur der niet" HAARLEM Mi (ton* LEIDEN n»"Unh» Wad U» LEIDEN LEIDEN BnHml U ■«•qiM SCHOONHOVEN WOERDEN (■M SCHIEDAM 834b vraagt 8250 goed kunnende bier sehenken. vraagt bekwame 8180 11.10 per stuk - 112.00 per dozijn BREESTRAAT 55 8269 JUWELIER 8276 BREESTRAAT 95 HOOGEWOERO 87 - LEIDEN TELEFOON 2414 op Woensdag 20 Mei sn Donderdag 21 Mei v. 8-10.30 u. Donderdagavond: Dans-Wedstrijd om traaio prijzen 8256 DE LEERAAR

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6