De hoeve „Callao" te Katwijk aan den Rijn. jam Ne. 19995. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 18 Mei Tweede Blad. Anno 1925. UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. LAND- EN TUINBOUW. Hillegom. Burgerlijke Stand. Getrouwd: A. N. KopB en J. Turk. Bevallen: T. Gort—Scliaap z. J. Sar lier—SAnap z. Overleden: J. Boot 3 jaar, ra. Katwijk aan Zee. Van de trawlvisBclie rij kwamen Zaterdag te IJmuiden aan de jbai'kb de logger*: KW «2 met f 55 KW 153 met f 45 KM 89 met f 35 - KW 35 met f 230 KW 0 met f 122 KW 23 met f 111 KW 110 met f 231 KW 173 met f 122 KW 33 met f 143 KW 14-1 met f 162 KW 155 met f 183 KW 53 met f 117 KW 5 met f 127 KW 172 met f 116 KW 177 met f 102 KW GG met f 13G KW 48 met f 142 KW 54 met f 117 KW 152-met I 68 KW 16 met f 139 KW 39 met f 275 KW 20 met f 77 KW 74 met f 199 en KW 116 met f 69 besomming. We herinneren door deze nogmaals aan de op a.s. Dinsdag in de school Bur- -gersdijkstraat te openen tentoonstelling van vervaardigde kleedingslukken e«nz. van de teerlingen der Katwijksche Naaischool, al waar belangstellenden gaarne worden ver wacht. Men zie de advertentie in.-dit blad. De moloTlogger „Agatlia" Sch. 340 werd van de reederij C. den Duik Jr. Ie Scheveningen aangekocht door de reederij N. Parlevliet alhier. Het schip is door de sleepboot .Katwijk" naar IJmuiden gesleept, waar het voor de vis- scherij zal worden klaar gemaakt. Een 12-jarige jongen, W. K. genaamd, was uit de onder Noordwijk gelegen Van der Borg-Stichiing ontvlucht. Door de politie werd hij op transport gesteld. Toen enkele jongens gistermiddag op het strand bezig waren met elkander slee- nen toe te werpen, trof een der projectielen ■een inwoner van Rotterdam, die daardoor aan hel hoefd verwond werd. Dr. Eikelen- ■booin legde een verband, waarna proces-^ verbaal volgde. Een juffrouw per fiets de schuine Hoog straat afpeddelende, raakle door den gang haar stuur kwijt, kwam te vallen en kreeg een bloedende wonde. Nadat zij op het politiebureau een noodverbandje ontvangen had, kon zij haar weg weer vervolgen. De heeren C. Parlevliet en A. v. ïvhijn zijn bij onderhandsche inschrijving aannemers geworden van den aan- cn ver voer van zand en- andere materialen voor ie weg verbreeding NoordwijkKatwijk Wassenaar. Lisse. Burgerl. Stand. Geboren: Cornelia, v. C Lagerwey en A. van Beek. Hendrikus Johannes, Z. v. J. van Schooten 'en H. P. v. d. Meer. Maria Petronella, D. v. A. G. Vermeulen en A. C. Obdam. Adolf, Z. v. J. Kraak en G. r. d. Krieke. Ondertrouwd: J. S. Schilder en A. Docs- jrijk/ E. Scholte en A. Roodenburg. Gehuwd: S. A. van Besu en J. M. v. d. Meij. A. Wijsman en A. M. Onderwater. D. J. Hul en J. Knetsch Noordwijk. Zaterdagmorgen kwam een verpleegde uit het Gasthuis alhier, die zeer alecht van gezicht was, in aanraking fnet de tram die uit Noordwijk Binnen kwam, en wel zoodanig dat hij t^gen den grond aloeg, en even buiten bewustzijn was. Na bijgebracht te zijn kon hij ondersteund naar huis gaan. Gistermiddag werd ue auto van den teer W., uit Leiden, op den Oude Zeeweg. Alhier, aangereden door oen anderen auto, "waardoor van eerstgenoemden wagen een achj^rspatbord en een treeplank weiden be- BCbadigd. Persoonlijke ongelukken kwamzn niet voor. Oegstgeest. la een vergadering van het Da gel. bestuur van de Commissie voor het Kerkbouirplan der Ned. Herv. Gemeente, zijn benoemd de heeren: ds. J. Rauws, voor gitter. G. R. D. Crommelin, secretaris en ÏI_ M. Sasse, penningmeester. Doordat een dame per rijwiel plotse ling afweek van het rijwielpad, ter hoogte van „Postbrug", kwamen twee auto's met elkander in botsing. De dame kwam hier door rrij van een aanrijding doch de auto's- botsten zoo tegen elkander, dat één ervan 4l1. G.-2426 uit Amsterdam zoodanig was beschadigd dat verder rijden onmogelijk bleek en op een da i voor bestemde bokwn- Kön is weggehaald 4-jor de firma v. d. Amee Ie ter reparatie. De andere auto van v. Zw. tuit den Haag is er met lichter beschadiging Afgekomen. De Gr. alhier liet zijn fototoestel in het Wachthuisje der N.Z.H.T.M. aan. dv halte Êndegeest op de bank staan. Het is vermoe delijk door een onbevoegde mede genomen. B. v. Z. in de Geversstraat is Zondag morgen een lam komen aanloopen. Sassenheim. Burgerl. Stand. GeborenPieter, Z. v. M. J. v. Breda cn M. v. Leeuwen. Levenloos geborenjcind yan O. Berg en E. Rotteveel. Gehuwd: K. J. Grullem&ns en A. M. Speelman. Ondertrouwd: J. Aangeenbrug en AI. J. Knoppert. H. Colijn en N. A. Ouds hoorn. J. P. Baten en A. Luk. J. D. Heijns en A. Keijzer. G. SchTama en M. C. v. d. Pijl. Loop der bevolking. Vertrokken: M. Roos, n. Leiden. A. W. Blom n. Heem stede. A. M. Speelman, n. Lisse. C. J EUtgcest n. Haarlem. Gevestigd: J. Staphorst, v. Leiden. AL ito. v. d. Hoorn, v. Leimuiden. J. M. den 'Hollander v. Voorschoten. H. Kragt, v. Arereeat O. W. v. Stijn v. Lisse. F. Bos JL Leersum. C. M. M. v. d. Kamp, v. Noordwijk. A. F. v d. Berg v. Noordwijker- v, Kints, v. Noordwijkerhout. Valkenburg. Vrijdagavond werden wij aangenaam verrast, doordat ouze zangver- eeniging eenige nummers op de tent ten beste gaf. Het weer werkte uitstekend mede het was heerlijk stil en de liederen werden beschaafd en zuiver gezongen. Vooral het „Die mijns harten vrede zijten het ver rukkelijke „Slaap zacht" van Bouset, wei den mooi ten gehoore gebracht. Alet deze beide nummers hoopt de vereeniging aan het Nationaal concours te Stolwijk deel te ne men op Hemelvaartsdag. Jammer dat het jeugdige deel van het publiek zich geroepen gevoelde,' om door veel leven maken, een groot gedeelte van het mooie te bederven. De piano's van 't „Slaap zacht" gingen daardoor grootendeels te loor. Kan daar nu eens geen verandering in komen ?'t Is en te genover de vereenigingen en tegenover de hoorders zoo erg onbeleefd en onhebbelijk. Voorschoten. Burgerl. Stand. Jan, Z. van E. J. Geitenheek en AL F. Hofman Maarten, Z. van AL Romijn en L. M. de Graaf Johannes Cornells Maria, Z. van Wed. J. Waayer, geb. Van der Ham Stephanus Cornelis», Z. van J. A. 'Mens en W. C. van der Kroft. Ondertrouwd: T. Grootendorst 32 j. en P. Hoogendoorn 21 j. J. C. Hillengenberg 56 j. en AL C. Derksen -55 j. Wassenaar. Burgerl. Stand Ondertrouwd: H. Xijenhuis en L. ter Wis- scha. J. A. Schierhold en B. Kobus. Geboren: Petronella Anna, D. v. B. Vrij burg en AI. P. van der Meulen. Bernar- dus Hubertu3 Nieolaas, Z. v. G. Th. Ruijg- rok en P7 Grundeken. Gertruda Margarotha Petronella, D. v. W. H. Dieben en P. Varke visser. Alphen, Van 715 Mei hebben zich in i deze gemeente gevestigd uit Amersfoort A. Gouma, Tolstr. 10 uit Amsterdam G. J. i Bergmans, Raadhuisstr. 44 uit Bodegra- j ven P. Boef, Verl. Aarkade 5 uit Buda pest (Hong.) T. Varga, Oudshoornscheweg 46 uit 's Gravenhage C. Boot, Hooftstr. 60 uit Haastrecht R. Verseput Hoorn 110 j uit Helmond F. Godshuizen Hooftstr. 89 uit Kamer ik C'. Starronburg Hoogedijk 12 I uit. Leiden A. de Jong Woubrugschewog 42 uit Malente (Duitschl.) A. de Wieck, Hoogedijk 12 uit Mijdrecht G. Sprui- tenburg Steek ter weg 31 Uit Rietveld O. Kruis, Ridderbuurt 65 Uit Rotterdam kinderen v. d. Wel, Raadhuisstr. 44 uit Ter Aar, G. Veeunan, Hooftstr. 150uit Uithoorn Bloemhofstraat 2 uit Zoeter- woude J. v. Ommering, Noordcinde 90. In dienzellden tijd vertrokken: H. v. Harten en M. J. Verhoef naar Amsterdam A. L. Nagtegaal naar Bergen op Zoom A. A. Kooij naar Boskoop J. W. v. Capelle- veen naar Gcldermalsen W. Harting naar Hazerswoude C. A. v. Dolder en A. Ver burg naar Jutphaas E. Stapper naar Lei den A. Mooren naar Ouder Amstel J. Hcijmans naar Rotterdam C. A. Bal naar Loon op Zand G. Spruijt naar volsen M. G. Snorrewind naar Wassenaar M. W. Janmaat naar Zoeterwoude. Voor het examen Schoolbraad zijn ge slaagd mej. M. Veldman en de heeren Joh. Hoogeveen cn S. Juisting. Hazerswoude. Op het erf van den heer Jac. de Kort is een kunstig stukje huisvlijt te bezichtigen, door hem zelf vervaardigd en bestaande uit een duivenhok, hetwelk een getrouwe nabootsing voorstelt in miniatuur van de Ned.-Herv. Kerk met gemeentetoren Onze plaatsgenoote mej. AI. Cats is in den Haag geslaagd voor het examen cos- tumière. Op de centraio stierenkeuring (zwart blaarkoppen) behaalde de Wed, A. D. Stok man alhier met „Noorman" 1038 S.G.R. 77. Klasse III den 2e prijs. Burgerlijke.Stand. Overleden F. van Leeuwen wed. van J. Hemelop, 80 jaar A. J. Willcmsen oud 16 jaar A. van Rooyen oud 4 jaar. Gehuwd: P v. d. Klugt, 27 jaar en J. P. van Amsterdam, 24 jaar. Leiderdorp. Zaterdagavond kantelde bij het keeren de auto van den boter- en kaas handelaar Van W. uit Nieuwe-Wetering. Het voertuig kwam in den Rijn terecht, doch aloeg niet dadelijk over den kop, zoo dat de inzittenden, n.l. de knecht van Van W en een juffrouw gered konden worden, 't Kostte veel moeite om den auto weer cp den wjil te krijgen. Burgerlijke Stand. Geboren: C-'ornelis Matthijs, z. van H. van l>am en AI. M. van Scfa&gen. GetrouwdC. Sweris en G. va* Dale* OverledenFerdinand Bernardus van Ingen Schenau. Leimniden. De heer Van Loon 40 jaar onderwijzer. Het is vandaag 40 jaar geleden, dat do heer A. van Loon alhier zijn loopbaan als onderwijzer begon. Veertig jaren lang heeft hij zijn beste krachten gewijd aan het open baar onderwijs te dezer plaatse. De heer v. Loon werd geboren te Kijpwelering den 12den November 1864. Zijn eerste onderwijs ontving hij op de o. 1. schooi aldaar. Toen hij deze school afgeloopen bad, bezocht hij de Gemeentelijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen te Leiden. Den 23sten April 1885 werd hij met algemeene stemmen door den raad der ge meente Leimuiden tot onderwijzer benoemd. I De voorgevel der boerderij „Callao". In den Kalwijksdien gemeenteraad is onlangs een voorstel van B. en W. ter tafel gekomen lot restauratie van de hoeve „Callao", te Katwijk aan den Rijn, meer bekend onder den naam van ..Konijnshol". De stemmen slaakten toen zoodat de kwes tie binnenkort opnieuw zal worden behan deld. Wij hebben, in verband daarmede, ge meend eens enkele inlichtingen te moéten inwinnen omtrent de geschiedenis der boer derij, waarvan wij hieitoij tevens een twee tal leek-eningen geven. „Callao" dateert reeds van eeuwen lier. namelijk van 1643 en is genoemd naai; den Romeinsc-hen keizer Calligula, den stichter van den niet ver verwijderden vuurtoren van het Huis te Britten. liet is een merkwaardig gebouw, dail mot veel overleg en practischfön zin is samen gesteld. Met eenvoudige middelen hebben on-ze voorouders een mooi harmonisch ge heel veTk regen. Door de deur in den voorgevel kwam men in het voorhuis, dat 's zomers ook w^l als huisvertrek gebruikt zal zijn. Daarin heeft men rechts een trapje, dat naar een vertrekje boven den kelder <voert, waarin nog de oorspronkelijke iegelvteer en bed stede aanwezig zijn. Hot kan gediend heb ben als slaapplaats voor den knecht. Van uit het voorhuis komt men door een deur in het woonvertrek, dat bijzonder merkwaardig is. Naast de deur is een. klein raampje om te kunnen waarnemëh wie er in hel voorhuis kwam -In den hoek van hel vertrek is de trap naar den zolder door eon deur afgesloten, zoodat niemand op zolder kon komen, anders dan door de huiskamer;' want de gnoote zolder was door een dichte muur in twee helften verdeeld. Het voorge deelte voor de huishouding, het achter gedeelte voor het bedrijf. Op den vóór-zol der is ook het luik in de groote schoorsteen, waar de hammen en worsten werden inge-» hangen. Dan was op den zolder nog een ka mertje, wellicht voor dienstboden of doch ters. Dan volgt in de woonkamer: de deur naar de keldertrap; ongewensehte gasten konden dus moeilijk de winterprovisie in- specleeren. Hierop volgt de deur naar de slaapkamer voor de kinderen mot bedstede en raam met luik in den zijgevel, zoodot die goed gelucht kon worden. Vervolgens krijgt men een muurkastje; daarnaast in den hoek vlak bij den haard de bedstede. Tusschen de bedstede en de groote schouw is nog een raampje om ia den stal le kunnen kijken. De groote schouw neemt bijna een geheelen wand in, waattoij ook een deur voor het rookhok onder het luik in den schoorsteen. In den hoek is een deur naar den stal. In den vierden wand waren twee kruiskozijnen zoodat het geheot goed verlicht werd. De zoldering beslaat evenals in het voorhuis uit meer balken met sleutelstukken en kinderbalken. Moer naar achter krijgt men de stal of deel en andere vertrekken, waaronder ver moedelijk ook de paardenstal te vinden ie. Het geheel verkeert in zeer verwaarloos den slaat, maar toch is de toestand zoo, d*at die te horstellen is, waardoor het geheel weer bewoonbaar wordt. Het zal dan wel licht evenals de herstelde Oude Kerk, een aantrekkelijk gebouw Wijken te zijn, waar op menig vreemdeling en Kalwijker zijn oog mot welgevallen zal laten rusten. Immers het is de bedoeling hel gebouw vrijwel geheel In den oorspronkelijken slaat ierug te brengen. -ia- De zijgevel. Het bleek al spoedig dat de heer Van Loon een goed onderwijzer was. Veertig jaren heeft hij in deze gemeente het openbaar onderwijs met eere gediend, ledereen kent dan ook Meester van Loon en acht cn eert hem als een oprecht kindervriend. Het is een genot hem bezig te zien met de kleinen, belangstellend in hun lief en leed. Maar niet alleen de kleinen eeren en achten hem hoog, ook zijn oud-leerlingen en zijn dorpsgenooten doen dit. De heer Van Loon heeft ook fn het verecnigingslevcn steeds een werkzaam aandeel gehad. In tal van vereenigingen bekleedt, hij nog een j voorname plaats. Hij is secretaris van het N. 0. G., afdeeling Alphen. penningmeester van „Volksonderwijs", medebestuurder van den „Vrijwilligen Landstorm", secretaris van de Commissie lot Wering van School verzuim en van ,,Het Groene Kruis", enz. Geen wonder is het dan ook, dat niet al leen de jeugd haar geliefden onderwijzer heeft gehuldigd, maar dat allen, die hein jarenlang kennen als een man. die ook bui ten de school hun belangen ijverig behar tigde, zijn feestdag niet hebben doen voor bijgaan zonder van hun achting en waar deering voor zijn werk te getuigen. Zwammerdam. Burgerl. Stand Geboren: Antje Sijsje, D. van Gerrit Plomp en Pietertje van Vliet. Ondertrouwd: Dirk Zwaan jm. 28 j. te Alphen a d. Rijn en Af a art je Hoogendoorn jd 21 j. alhier. De heer Van Loon. Chilisalpeter in het voorjaar. Wanneer ons werd gevraagd, hoe mot kunstmest de tuingrond kon worden be mest, hebben wij er steedg op gewezen, dat de stikstof bij voorkeur in twee of meer dere malen wordt toegediend. Toen wij dezer dagen onze groentegewassen eens bekeken, waren er enkele, o.a. de spina zie, raapstelen en de vroege erwten, welke een ongelijken stand vertoonden cn bier en daar lichtgroen tot geel van kleur wa ren. Deze minder gewenschte kleur cn mindere groeikracht moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan een gebrek aan opneembare stikstof. De langdurige koude, vooral veroorzaakt door het vele regenwa ter, ia oorzaak, dat de planten gebrek lij den, zelfs op een overigens goed gemesten grond. De stikstof, zeker een der voornaamste plantenvoedingsstoffen, wordt door den natuurmest in den grond gebracht op een niet voor de planten opneembaren vorm. Door behulp van bodembactcriën raoct. zij in ammoniak en salpetervorm worden om gewerkt vóór de planten er van kunnen profiteoren. Voor deze bactcriewerking is een warmtegraad noodig, welke laatste niet aanwezig was door bovengenoemde oor zaak. Gevolg is, dat de groei stilstaat, de kleur te wensehen overlaat en niet zelden is het optreden van luis van een en ander het gevolg. Direct opneembare stikstof kan dan won deren doen. Meerdere soorten zijn hiervoor in den handel, als het bekende Chili-salpe- ter, waaraan wij nog steeds de voorkeur geven. Ook Norgesalpeter kan uitstekende diensten bewijzen en heeft zclf6 dit bij Chi lisalpeter voor, althans op zwaardere grondeif dat het den grond niet korstig maakt. Wij hebben op onzen zandgrond daarover zelden te klagen. In den laatsten tijd doet het Leunasalpeter van zich spre ken, welke stikstofmeststof voor de toe-" komst zeker veel belooft. Wanneer wij adviseeren de stikstof in den vorm van Chilisalpeter in het voor jaar in twee of meermalen toe te dienen, dan wordt dat meestal aldus bedoeldde helft even vóór het zaaien of planten, de andere helft, wanneer de planten flink bo ven staan of zijn vastgewortcld. Chilisal peter wordt niet door den bodem vastge legd, en loopt dus kans om bij zware regens zoodanig te verspoelen, dat het voor de planten minder gemakkelijk te bereiken is. De omstandigheid, dat het spoedig oplost en de stikstof direct opneembaar is, maakt een uitstrooien kort vóór of tijdens den groei wenschelijk. Wat nu de aanwending zelve betreft, daarbij dient men voorzich ting te zijn, want meermalen zagen wij het overbemeste gewas deerlijk gehavend. Zijn de gewassen op rijen gezaaid of ge plant, dan is het tusschen strooien van dit zout zeer gemakkelijk. Chilisalpeter mag n.l. niet op vochtige bladeren worden ge strooid. Het lost dan in de waterdruppels op, er vormt zich plaatselijk een te sterk ge concentreerde oplossing en het planten- weefsel wordt gedood, er vormen zich „brandplekken". Staan spinazie, raapstelen c.a. uit de volle hand gezaaid, wat veelal het geval is, dan dient Chili gestrooid te worden, wanneer het gewas volkomen droog is. Ook kan te ge\en hoeveelheid, bijv. Vb '2 ons per 10 vierk. M.. in enkele gie ters water opgelost en over de gewassen ge goten worden. Vooral bij het mesten van grasvelden, welke vooral voor een overbe mesting met Chilsalpeter in aanmerking ko men, zij men yoorzichtig. Wij noemden ook de doperwten, peulen en capucijners als gewassen, welke dank baar zijn voor een slikstofbemesllng. Hoe wel deze vlinderbloemigen zichzelven weten te helpen wat de slikslofvoorzienng betreft, is het een dwaling te veronderstellen, dat een slikstokgift bij jonge planten overbodig is. Eerst dient voldoende blad- en wortel- vorming plaats te hebben bij deze gewas sen, waarvoor wel degelijk stikstof noodig is. Twee ons van dit zout, gestrooid langs 10 M. erwlen, is in het voorjaar zeer ge- wenscht. De kleur wordt, evenals bij blad groenten, binnen enkele dagen blauwgroen en het blad ontwikkelt zich sterk. Vooral voor gronden, waarvan men vermoedt, dat zij eenigermate zuur kunnen zijn, is Chili salpeter zeer geschikt. In hel omgekeerde geval zou met succes van zwavelzure am moniak gebruik gemaakt kunnen worden. Deze laatste meststof werkt niet zoo spoe dig, maar leent zich toch wel voor over bemesting. Wordt van Chili 4 Kilo gebruikt, dan is voor een zelfde oppervlakte 3 Kilo zwavelzure ammoniak voldoende. Ohilisalpeter is hyzioscopisch en bakt met het vocht uit de dampkringslucht ge makkelijk samen of vervloeit daarmee. Men doet goed dit bemestingszout in dichte kis ten of bussen te bewaren op een droge plaats. Chilisalpeter bevat gewoonlijk 15 a 151/» pCt. stikstof. J. S. Vraag: De bladeren en toppen van mijn sneeuwbal zijn omgekruld en soms vind ik enkele mieren. Kunnen deze van een en ander oorzaak zijn? De plant is goed gesnoeid en gemest. J. de V. to L. Antwoord: 'Bladluis is oorzaak van het omkrullen van de bladeren. Deze insec ten onttrekken, vooral aan den achterkant, sappen aan de bladeren en deze gaan krom staan. Mieren zijn hieraan niet schuldig. Deze laatste houden zich alleen daar graag op, waar bladluizen zijn om te pro- fiteeren van het zoete vocht, dat door de luizen wordt afgescheiden. Regen zal de luis doen verdwijnen. De bladeren nat ma ken en met tabakszand bestrooien is aan le bevelen. Ook spuiten met 2 zeep en 1 spiritus helpt. Vraag. De blaadjes van mijn pereboom worden vernield door een bruin rupsje. Wat is hiertegen te doen H. K. Antwoord. Meng op 10 Liter wat-er 1 ons gebluschte kalk en 10 gram flood) P i- rijsch groen. Bespuit daarmede den boom, of wel, u kunt met behulp van een ruige kwast hem daarmede besprenkelen. De rupsjes zijn dan spoedig dood. Parijflch groen is een zwaar arsenicumvei gif, zoodat voorzichtig met een en ander dient te wor den omgegaan. De kwestie van niet-bloeien valt niet gemakkelijk te beoordeelen. Dit zal aan den onderstam liggen, vermoede lijk. De boom is toch goed gemest en ge enoeid 1 Tegen de luia in rozeboomen verwijs ik gaarne naar bovenstaand antwootd.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5