Ons Feuilleton. OLYMPIADE 1928 TE AMSTERDAM. Nationale Inschrijving voor de Olympiade 1928 No. 19995. MAANDAG 18 MEI Anno 1926 Officleele Kennisgeving. STADSNIEUWS. fe Amsterdam. Geeft gevolg aan den Oproep van het Leldsche Sub'Comité en stort nog heden Uwe gaven Stelt niet uit tot morgen, wat gij heden kunt doen Het voornaamste nieuws van heden. 7~r LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIE!»! 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk Iageren prns, Kleine Advertenlién, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags eb Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven '10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordslndspleln Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchdque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.85, pet week' Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per WBek Franco per post ƒ2.36 rf! portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. „D£ HAND MET HET LITTEEKEN" (nit het Engelsch van Baronesse Orczy) is de titel van het nieuwe Feuilleton, waarmede morgen in ons Blad een begin zal worden gemaakt. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. EAan den gemeentelijken vischwinkel, [Vischmarkt 13, tol. 1225 is DINSDAG ver- ikrijgbaar: SCHELVISCH k f 0.11f 0.20, {SCHOL k f 0.11—f 0.26, MAKREEL A f 0.2J, !GEH. KABELJAUW a f 0.20 per pond. N. C. DE GIJSELAAP.. Burgem. Leiden. 18 Mei 1925. 8223 Woningionwveteeniging „Ons Belang". Uit hot verslag over het jaar 192-1 van. de (Wontagtbouw-verceniging „Ons B el ar. z ,d'a'l top de jaarlijksche algemeene vergadering, te tiouden op Vrijdagavond 29 Mei, in de croole zaal van „Zomerzorg door oen Secretaris, den heer P. J. Pont, zal worden uitgebracht, blijkt, dat ook uil het oogpunt )y\an liet algemeen belang beschouwd aan de zaak der Volkshuisvesting in 1921 in Leiden weder een sloot in goede richting is Begeven. Nieuwe bouwplannen werden on.worpen lot er werd met den bouw aangevangen. En kele Vereeniigingen zagen haar bouw vw- looid of een gedeelte daarvan, en de wonin gen betrokken. Aan dit legertje van woningen ook de Scmeente zag haar tweoden bouw. gren- Bende aan de woningen van de Vereenigmg kan den Haagweg, nagenoeg voltooid Jieeft ook „Ons Belang" haar contingent ge leverd .Zoo werden in Juni aam den Haag- iweg de 31 woningen (Bouwplan III, 2de Bed.) betrokken, en in October de laatste yam de 22 woningen (III, 3de ged.). Archi tect was de heer J. J. Frank. Het nieuwe plan van de 51 woningen (oorspronkelijk 63) werd in October aanbe steed, en op 1 Januari '25 zou met den bouw worden aangevangen. Laagste in schrijvers waren de heeren Tilburg en Hailm, uit Haarlem. Met dezen bouw is een zeker tijdvak al- gesloten: een geheel ander type woning dan 'de Yereeniging gewoon was te bouwen, n.l. Be Hal woning, heeft haar entree gedaan. •- De woning, die-voorheen in de diepte of juister gezegd, in de lengte werd opgetrok ken, wordt nu in de breedte gebouwd. Het ruim 4 M. breeds Iront van voorheen wordt lor nu een van pl.m. 7 Meter. De uitbouw nan de woning is verdwenen. Do uitgebouw de keuken of slaapkamer heett opgehouden te bestaan. De tuin heelt door dit alles aan fieleeikenfe gewonnen. Men heelt nu een beter gezicht daarop. De Hal geeft aan de woning iets aantrek kelijks, mede ook hierdoor, dat men van daar uit bijna alles direct kan bereiken: huiskamer, keuken-, slaapkamers. VV.C. en gang. De bovenbewoner heelt builen zijn Vier kamers ter vervanging van den zolder pen flinke bergruimte. Buitendien heelt hij Sen balkon. Dit plan is vermoedelijk het taaiste, wat door „O.B." aan den Haagweg Ikan worden uitgevoerd. Al Is de financieele toestand niet ongun stig te noemen, zuinigheid bij de verschil lende uitgaven is toch geboden. Het bestuur meende eenigen tijd geleden ■aa.Ti de bewoners van den bouw-Haagweg ■pen circulaire te moeten richten, waarin ge zegd werd, dat schuren en kippenhokken pen ooglijk aanzien moesten hebben en een zekere hoogte niet mochten overschrijden. Uit een oogpunt van netheid en ook om den buren geen licht ot zon te benemen, verzoekt het den bewoners met deze eischen rekening te houden. Het ledental bedroeg einde December '481. Er hebben 23 leden bedankt, w.o. door Vertrek uit de stad. De aanwas van nieuwe leden, waarvan 5n het vorig jaarverslag reeds werd ge waagd, heeft zich inderdaad voortgezet. Het bedroeg 117. Eén lid verloren de Vereeni ging door overlijden. Ei werden in 1921 niet miad»r dan 30 bestuurs- en 5 ledenvergaderingen gehou den. Het bestuur bestond over 1921 uil de vol gende heerem: J. Gerritsen, voorz., H van Donselaar, 2e voorz., P. J. Pont, seer., J. v, d. Bo3, 2e secr., G. J, v. Donk, penn., P. J. Schouten, 2e penn., commissarissen: II, Oudshoorn, J. Hansen en H. N. Breedeveld. In den Raad van Commissarissen hadden killing de heeren: J, Bosch, mr, A, v. d. Het sub-comité Leiden van het Nederl. Olympisch Comité verzoekt aan particulieren, vereenigingen, sportorganisaties, kortom aan allen die een offer willen brengen ten einde de Olympische Spelen in 1928 te Amsterdam te doen plaats vinden, dit zoo spoedig mogelijk in te zenden aan de Directie van het „Leidsch Dagblad", die een inza meling geopend heeft. De wijze van inzenden vindt men in genoemd Blad dagelijks vermeld. De Directie van het „Leidsch Dagblad'" staat in verbinding met het Sub-Comité bovenbedoeld. Op deze wijze blijft de inzameling in één hand, n.l. van het officieelè comité. Het Sub-Comité Leiden van het Nederlandsch Olympisch Comité: Jhr. Mr. Dr. N. C. DE GIJSELAAR, Eere-Voorzitter. Dr. C. J. A. VAN ITERSON. Voorz. J. W. IJDO Ezn.. Secretaris. J. W. HENNY, Penningmeester. E. J. BRUINS. A. E. W. DE JONG. P. T. DE JONG. J. F. X. SANDERS. CH. VAN SPALL. P. H. STEENHAUER. M. A. A. STEYNS. P. A. WERNINK. De giften kunnen ons als volgt bereiken: le. Afgegeven aan ens Bureau tegen kwitantie; 2e. Verzonden pei Postwissel oi Clièque, ten name van ds Directie van ons Blad; 3e. Overgeschreven worden op Postgiro-Rekening No. 57955; 4e. Ingezonden worden per aange'eekenden brief aan de Diieciie van het „L. D."; 5e. Overgeschreven worden per Bankgiro op rekening van het „L. D.bij de Am- sterdamsche Bank, Bijkantoor Leiden, Rapenbnrg; 6e. Toegezegd worden door ons bekende personen ol instellingen, mits schriftelijk. Men zende geen anonieme giften, voor het geval, dat onverhoopt de giften eens gerestitueerd moeten worden. Men vermelde daarom altijd, behalve den Naam, ook het Adres. Na onze laatste verantwoording in ons blad van Zaterdag jl. werd door ons nog ontvangen van: Café „De Harmonie" f 10.J. W. v. d .R. f 2.50, Dr. J. II. f 100.Banket- fabriek „De Bij" f 25.—, W. S. f 2.50. In totaal hebben wij nu ontvangen f 1398.50. - Het Olympisch Comité heeft de hnlp verkregen van een commissie van vooraanstaande financiers, die niet alleen het inzamelen der gelden zal be- heeren, doch ook controle zal nitoefenen op de wijze waarop de gelden zullen wor den besteed. DIRECTIE .LEIDSCH DAGBLAD". Etst, mr. If. van Ewijck, mr. J. Klein en F. de Zwart. Over da modewerking van het Gemeente bestuur had het bestuur niet ie kiagen. Uit het financieel versing van den pen ningmeester blijkt, dat de inkomsten en u:t- gaven sluiten met een totaal bedrag van f 203.729.085. De huuropbrengst bedroeg f 39.657.63. Aan onderhoud werd bestead f 3784.35''. Jeugdbond voor Onthouding. Zaterdagavond hield de afdeeling Leiden van den Jeugdbond voor Onthouding (J.V O.) een bijeenkomst in de groote Nutszaal ter herdenking van het éénjarig bestaan der afdeeling. De zaal was voor deze gelegen heid kwistig met bloemen getooid, waarvoor bestuur en leden zeiven hadden gezorgd. Hoewel de mooie avond, na een der eerste warme dagen, niet uitlokte lot een verga dering in een besloten ruimte, was de zaal toch vrijwel geheel gevuld met leden, do nateurs en genoodigden. Nadat de aanwezigen al eens hel Bonds lied hadden opgehaald, opende de heer Jan Gerritsen, indoloog alhier, de bijeenkomst met en kort woord. Een jaar of vier geleden werd al een poging gedaan om tot de op richting eener afdeeling te geraken, die aan vankelijk gelukte, doch hel betrekkelijk klein aantal leden slonk gaandeweg en eindelijk móesten de leiders het weder opgeven. Ruim een jaar geleden kwamen weder eenige jongelui bij spr. om het nog eens te probee- ren. En nu slaagde het beter Het 5- a 6-tal waarmede werd begonnen, groeide gestadig en thans, juist een jaar na de oprichting, lelt de afdeeling reeds meer dan veertig leden. Voor een stad als Leiden nog wel een belachelijk klein a'anlal, maar Leiden ken nende, is het bestuur er toch wel tevreden mee. Het doel is in de eerste plaats een kame raadschappen jken geest te bevorderen onder de leden, meisjes en jongens van 14 tot 21 jaar en om hen af te houden van straat- slenteren en bioscoopbezoek, met elkaar de vrije natuur in te gaan, musea, fabrieken en instellingen le bezoeken en zich yan alcoholische dranken, in welken vorm ook, te onthouden. Langs dezen weg hoopt men de jeugd beter en mooier te maken en er toe mede te werken, dat de ellende, die de alcohol teweegbreng, in de maatschappij! worde verminderd. Na deze toegejuichte toespraak opende de jongejuffrouw A. de Graaf hel program ma met pianomuziek en speelde op ver dienstelijke wijze: „Dichter und Bauer". Haar goed en gevoelvol spel werd zeer ge waardeerd en zij werd aan het slot warm toegejuicht. De algemeene voorzitter van den J. V. O., de heer B. J. J. Weykamp, uit Baarn, hield daarna een korte rede. Er was, volgens hem, alle reden tot feestvieren, omdat gobeurd i» wat niet werd verwacht, n.l., dat de J. V. O. ook vasten voet verkreeg in Leiden. Hij schetste in eenvoudig woorden, och op tref fende wijze, hel doel en het streven van den Bond, die op godsdienstig en politiek terrein geheel neutraal is. Als de jonge menschen eenmaal 21 jaar zijn geworden, gaan zij uiteen, elk zijns weegs, maar zij hebben dit ééne gemeen, dat zij den alcohol hebben leeren kennen en verafschuwen. Spr had ten slotte zich nog van een aan gename opdracht te kwijten. Een belang stellende uit Leiden had aan het bestuur den wenseh te kennen gegeven aan de af deeling een vlag te willen aanbieden, zoo dra het aantal van 30 leden zou zijn be reikt. Waar dit getal reeds met ruim 10 is over schreden, achtte deze vriend der onthouding deze gelegenheid aangewezen om zijn be lofte in te lossen. De groote blauwe vaan werd nu ontrold, waarin op bruinen ondergrond in het mid den de initialen J. V. O. met de aanwijzing Leiden prijken. Deze vlag kan nu bij de wandeltochten naar builen en bij het betrekken van het kamp voor den troep uitgaan als een sym bool van het ideaal, dat den J. V. O.-ers voor de oogen staat. Met een krachtige op wekking bood de heer W. ten slotte de vlag het bestuur aan, die door den voorzitter met dank aan den vriend, die onbekend wenschte te blijven, werd aanvaard. Slaande werd daarop door al de aanwe zigen het Bondslied aangeheven. De jongejuffrouw Rie Blok gaf vervolgens weer een mooi nummer op de piano, waar na de heer Klaas Engel, uit Utrecht; eenige levensliedjes zong, begeleid mei de luit, waarmede hij veel bijval oogstte. Daama werd gepauzeerd. In de pauze had een verloting plaats van een schilderij, door een der leden geschonken, waarvan de ba ten zouden strekken lot stijving van de kas. Verder werden eenige. nieuwe leden en donateurs geworven. '-/"c Na de rustpoos vergastte de heer Engel ou en jong nogmaals op eenigo aardige, goed voorgedragen liedjes en werd onder een recht vroolijke stemming de Sohnitzelbank vertoond, waarna door N. Meyers het pro-, gramma met een muzieknummer werd ge sloten. De Voorzitter wekte bij het heengaan de leden op tot een wandeltocht op Zondag morgen naar Kalwijk-aan-Zee en de mees ten waren gistermorgen op tijd bij de De- Gijsólaars-bank present. Ds. J. Wuite, alhier, is beroepen bij de Doopsgez. Gem. te Bovenknijpe (Dr.). Met ingang van heden wordt de heer Hute, kantoorhouder bi) de Posterijen, weer van Katwijk aan den Rijn naar hier over geplaatst. In diens plaats is benoemd de heer Sprang, van hier, die beden in functie treedt. Heden was het juist 50 jaar pa leden, dat de schoorsteenvegers- en met selaarszaak van Gebre. Stouten, alhier, werd opgericht Na 37 jaar door den heer H. Stouten te zgn gedreven, dia thaos reeds 87 jaar is en nu in ruste de zaken gade slaat ging zij over aan de twee zoons, de heeren H. en A. Stouten, Hooigracht eu Levendaal, die nu al weer dertien jaar do zaak met succes drijven. De Gebrs. Stouten houden niet van buitengewone reclame eu zoeken daarin allerminst hun kracht Maar de ouderwetscho degelijkheid zit nog altijd in do zaak. Ook dit hebbeu de zoons van hun vader geërfd. En daarin ligt ook het geheim, van het welslagen dezer eenvoudige zaak. Het lag dan ook niet in de bedoeling den dag van heden eanigszins uitbundig le vieren. Maar geheel konden de Gebroeders er toch niet aan ontkom®. Het personeel wilde in ieder geval blijk van belangstelling geven en de gelukweaschen van die zijde mochten ze niet afslaan. Van den anderen kant werd bet personeel vandaag vrijaf gegeven met belioud van loon. I Een aantal collega's en klanten cn andere I belangstellenden hebben zieh ook niet on betuigd gelaten. Zoo is de dag van heden 1 voor deze firma een goede dag geweest waarop z'[i met genoegen terugzien zal. In den familiekring wordt hedenavond het gouden jubileum herdacht, waarbij de vroe gere patroon, vader en grootvader Stouten, in het middelpunt der belangstelling zal worden geplaatst Naar aanleiding van hetgeen er in in andere plaatsen aan liet licht is ge komen met betrekking tot den woeker, is er door de heeren Deumer en Van Klinken bjj den Armenraad een voorstel aanhangig gemaakt om ook in deze gemeente een onderzoek in te stellen of en fn hoever er aanleiding bestaat, dat er maatregelen motten worden genomen om den woeker hier tegen te gaan. In de heden namiddag (en kantore aan den Stationsweg gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Naam- locze Vennootschap „Leidsche Exploitatie f Laat,chap pij van Onroerende goederen", werd, na goedkeuring van de balans en winst- en verliesrekening, alsmede na af schrijving cn reserven, het divident over het afgeloopen jaar vastgesteld op 8.5 pet. (v. j. 8 pet.). Tot commissaris werd herbenoemd de heer B. H. Stampei, alhier. Hedenmorgen zijn we getuige ge weest van een zeldzaam stukje Hollandsche ongeaisciplineerdbeid op den weg. Aan de Rijn- en Sehiekade waren een tweetal mannen bezig van een kolenwagen van de firma J. T. H. Perquiu kolen te lossen in een daar liggende schuit. Van de andere zijde kwam een auto van de .Wasscherg „De Zon" der firma Dieben. Of de chauffeur nu al toeterde of niet, tcide kolenmannen waren Oost-Indisch doof, zij gingen kalmpjes door me t hun bcz glieid, nis- of geen auto wilde passeeren. Het was je reinste moedwil, om de auto den doortocht te beletten. Na lang wachten verscheen een politie agent ten tooneele, die gelastte ruim baan te maken. Dat ging ook nog op z'n elf-en- dertigst. Eerst moesten nog een paar zak ken worden leeggeschud en het ruim-baan- maken ging allernaarst langzaam. Een der mannen bleef zelfs bezig, zonder te helpen. Tenslotte kon de auto toch passeeren. Een proces-verbaal, dat tot onze ver bazing achterwege bleef. Was alleszins te recht geweest in dit geval f Wie niet hooren wil, moet voelen, 't Is, helaas, het eenige, wat baat geeft. Door de plaats gehad hebbende fusie tusschen de Neutrale Ifandelsreizigersver- eenigingen zal de afdeeling Leiden der H. R. Ver. „Eendracht" worden opgeheven. Deze afdeeling houdt a.s. Woensdag haar laatste vergadering, waaraan een gezellig samenzijn is verbonden. Na dezen avond zullen de leden enkel deel uitmaken van de afdeeling Rijnland van de Nederlandsche Ver. van vertegen woordigers van Handelaren en Induslrieelen „Itermes" (verkort N. V. V. H. I. „Ilermes"). Men verzoekt ons mede te deelen, dat de door verschillende personen uitgeloofde medailles voor het door de mandolineclub BINNENLAND, Een wolkbreuk ln Zuld-Llmburg. •De Kon, Familie heeft heden Haar boiook aan Amsterdam beëindigd. De ruzie in de Comoiunistisohe Partij, 1 H.B.S. (Den Haag) won het voetbalkaffi- ploenschap van Nederland. De lawntennlswedatrijd om den Davfsbs- ker is door Nederland met S—S jan TsjeohO- Slowakije gewonnen. BUITENLAND. A 'Amerika maant zijn schuldenaren. VoorSI Frankrijk ls bedoeld. Luther de Dultsche rijkskanselier, spreekt te Keulen. De strijd der Franschen ln Marokko. Ernstigs mijnramp bij Dortmund, Terugkeer tot normal^ toestanden lig Spanje. De toestand ln Bulgarije verergert. „Krebusllipo" uitgeschreven groote con cours op Hemelvaartsdag ter bezichtiging zijn uitgestald bij de firma Driessen, Koorn- brugsteeg. Tevens zij er de aandacht op gevestigd, dat dien dag vóftr 's avonds acht uur geen kaarten mogen worden verkocht, zoodat men, om den geheelen dag toegang te heb ben, zich als begunstiger moet Opgeven, waartoe gelegenheid beslaat aan de op do biljetten vermelde adressen. Bij de gisteren op do Stadionbaan te Amsterdam gehouden wielerwedstrijden is onze stadgenoot G. üulst zoodanig komen te vallen dat hij een dijbeen brak. Wij vernemen dat het Circus Carl Ha genbeek, per extra treiii, Woensdagochtend tegen 6 uur zal aankomen uit Haarlem. Meer dan 100 personen zullen zich belasten met het opbouwen van de tent en de eerste voorstelling zal p1aat9 hebben nog denzelf den avond. Gisteren is liet verbod van het leve ren van melk op Zondag ln werking gelre den. Naar ons van de zijde der politle-amb- tenaren werd medegedeeld, ls geen enkel» overtreding geconstateerd. Zooals men waej zijn er enkele uren vastgesteld, waarop dé melk op Zondag wel van <le melkwlnkeli mag worden afgehaald. Vooral met het oog op het bedrijf van koffiehuis- en restaurant houders ls deze bepaling gemaakt. De Bond van Werkgevers ln het Hotel- en Café-Restaurantbedrijf „Horecaf" heeft er nu dit op gevonden, dat het voor dep Zondag eenige melkventers ln dienst hemt genomen, welke van een schriftelijke mach tiging door genoemd bestuur zijn voorzie® en die nu dé door de leden benoodlgde melk van de fabriek of den winkel halen en dew thuisbezorgen. Voor hoever dit bestaanbaar mag worden geacht met de bepalingen 4er verordening zal nader worden onderzocht. Zondag is het toegelaten. Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie omtrent bloempjesverkoop op He melvaartsdag. Op 5 Augustus a.s. zal op Kei land goed „Oud-Poelgeest" wederom een kinder- zendingsteest gehouden worden. Het aantal baden, genomen aan de bronwater zweminrichting aan de Zijl heeft in de afgeloopen week bedragen: 584 da- mes- en 2297 heerenbaden, totaal 2881. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen in de week van 10 lot en met 16 Mei 185 volwassen personen en 6 kin deren, tolaal 191. Zaterdagavond is onder Leiderdorp een vrachtauto in den Rijn gereden. Gistermiddag had op de Hoogcwoerd ter hoogte van de Watersteeg een aanrij ding plaats tusschen twe" auto's, bestuurd floor It W. M. en G. J. C. S„ beiden te Utrecht. Van den eersten wagen werd het voor wiel eenigszins beschadigd. Morgenavond opent de heer A I Bak ker in het perceel Stationsweg 6, naast zijn bestaande zaak Steenstraat 23, een twee den winkel m fijne- chocoladewerken, bon bons en delicatessen. De winkelpui is van teakhout met een granieten borstw- ring en maakt met de drie mooie spiegelruiten een royalen indruk. De étalage i3 bijzonder smakelijk en smaakvol ingericht en bevat een keur van lekkernijen, diedoor glasruiten voor stof be3ohul zijn uitgestald. Treden wij door één der beide deuren den winket bmnen,dan Valt ons oog direct op oen drietal keurig op gestelde glazen vitrines, waaronder da

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1