nationale Insciirijving voor de Olympiade 1928 Ons Feuilleton. No. 19993. VRIJDAG 15 MEI Anno 1925 Officieele Kenrisnevingen. fe Amsterdam. STADSNIEUWS. Hef voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIE!!! 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs, Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer! voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No; 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ.0.18. „0.18. Dit numnur liesiaat uit ViER Bladen EERSTE BLAD. -G& „DE HAND MET HET LITTEEKEN" (uit bet Engelsch van Baronesse Orczy) is de titel van het nieuwe Feuilleton, waarmede weldra in ons Blad een begin zal worden gemaakt. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, yisclimarkt 18, tel. 1225, i9 ZATERDAG en. yoor zoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar: SCHELVISCH a f0.35 SCHOL a f 0.11f 0.13f 0.30 per pond. N. C. DE G1JSELAAR, Burgem. Leiden, 15 Mei 1925. VERKIEZING VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Burgemeester van Leiden brengt het volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag, 19 Mei aanstaande, zal plaats hebben de candidaatstelling voor de Tweede Kamer dex Staten-Generaal. Op dien dag kunnen, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uui, bij den voorzitter van het hoofd stembureau in den kieskring, ter secretarie deT gemeente Leiden worden ingeleverd LIJSTEN VAN CANDIOATEN, ah bedoeld in artikel 35 der Kieswet Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twin tig candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste vijf en twintig personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het oogenhlik der inlevering, kiezers zijn voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal binnen den kieskring. Achter den naam van ieder der onder teekenaars moet de gemeente worden ver meld op welker kiezerslijst hij voorkomt. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één ^ijst onderleekenen. De candidaten moeten, met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur word gegeven. Indien de candidaat' is een gehuwde /rouw of weduwe, wordt zij op de lijst ver meld met den naam van haar echtgenoot of overieden echtgenoot onder toevoeging van haar eigen naam, voorafgegaan door het woorc^: „geboren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mo gen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen, op meer dan één van de lijsten. Bij de lijst moet worden overgelegd de in art. 4 van het Koninklijk Besluit van 12 December 1917 .Staatsblad No. 692) be doelde schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op deze lijst. Indien de candidaat zich builen het Rijk in Europa bevindt, kan de hier be doelde verklaring lelegraphiseli worden gedaan en is zij niet aan het officieele for mulier, hierboven bedoeld, gebonden. De inlevering der lijst moet geschieden persoonlijk door één der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoor dig zijn. Van de inlevering wordt door den voorzitter van het hoofdstembureau een bewijs van ontvangst afgegeven. f ormulieren, voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring, hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candi daatstelling. In/herinnering wordt gebracht artikel ITS des Kieswet, luidende als volgt: Hij, die een lijtt, als bedoeld in artikel 35, inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet be voegd zijn tot deelneming aan de verkie zing, waarvoor de inlevering geschiedt, ter wijl zonder die handteekeningen geen vol doend aantal voor eene geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste DRIE MAANDEN of een geldboete van ten hoogste HONDERD TWINTIGGULDEN. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deel neming aan de verkiezing, eene voor die in levering bestemde lijst, als bedoeld bij ar tikel 35, heeft onderteekend. De Burgemeester voornoemd. N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 25 April 1925 H8- Hebt gij nog niet ingeschreven, doe het dan morgen, opdat het Ne- derlandsch Olympisch Comité wete, dat het Nederlandsche Volk deze Spelen voor Holland niet prijs wil geven. Zaterdagsmiddags zijn onze Bureaux tot 4 uur open, zoodat gij ook morgenmiddag bij ons kunt storten. Men zende geen anonieme giften, voor het geval, dat onverhoopt da giften eens ge restitueerd moeten worden. Men vermelde daarom altijd, behalve den Naam, ook het Adres. Heden ontvangen van: v. d. K. f 2.50, fam. K. f 11.50, K. W. f 1.mevr. P. f 10.—, F. M. v. d. V. f 3 B. J. G. H. f 5.—, G. L. D. f 10.—, A. D. f 10.—, W. de C. f 5.—. O. v. E. f 3.—, J. J. II. f 10.—, L. B. f 10.—, W. G. S. f 10.—, Voetbal- en Athletiekver. D. L. V. f 10.L. B. f 1.50, v. 't H. f 2.50, de B. f 25. mr. dr. v. O. f 6.G. B. f 5. Zoodat op heden door on9 is ontvangen f 962.50. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD. Dagelijks zal door ons onder vermelding der initialen verantwoording worden gedaan van de ingekomen gelden. N. B. Het Olympisch Comité heeft de hulp verkregen van een commissie van vooraanstaande financiers, die niet alleen het inzamelen der gelden zal be- heeren, doch ook controle zal nitoefenen op de wijze waarop de gelden zullen wor den besteed. Voorzitter van het comité is de heer G. H. de Marez Oyens, secretaris mr. ir. H. J. Kiewiet de Jonge. De hamen der overige leden zullen spoedig bekend gemaakt worden. Jaarvergadering Leidsche Burgerwacht. Gisteravond hield de Leidsche Burger wacht in de Kleine Stadszaal haar jaar^ lijksche algemeene vergadering. Er wacen ongeveer- veertig leden aanwezig, toen de Voorzitter, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, de vergadering opende met een woord van wel- i-nm^t allen. De notulen der vorige ver gadering worden onveranderd goedgekeurd onder dankzegging aan den secretaris. De Voorzitter deelt allereerst mede, dat bericht van verhindering binnen gekomen i9 van den burgemeester en den pen ningmeester, den heer W. P. J. Suringar. Voor den aanvang wordt besloten een tele gram van den volgenden inhoud aan H.M. de Koningin te zenden: „De Leidsche Bur gerwacht, in algemeene vergadering op 14 Mei 1925 bijeen, biedt Hare Majesteit haar trouwe en eerbiedige hulde aan." Het bestuur heeft gemeend dezen avond geen feestelijkheden te moeten organiseeren, doch liever in het najaar schietwedstrijden te houden, zooals die reeds eer een groot succes geweest zijn. Ingekomen is voorts nog een uitnoodiging van den Ned. Bond van Burgerwachten, om afgevaardigden te zonden naar de jaarvergadering; als zooda nig worden gekozen de heeren Steyns en Van Staveren. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer M. A. A. Steyns, ontleenen wij het volgende: Op 1 Januari '24 bedroeg het ledental 859, waarvan 725 gewapende en 134 ongewa pende; op 1 Januari 1925 beliepen deze cijfers respectievelijk: 960. 721 en 129. Het aantal steunende leden liep in dit tijdvak terug van 147 op 110. De schietoefeningen, zoowel met marga als met scherp, mochten zich in een zeer groote belangstelling verheugen, terwijl ook de onderlinge verstandhouding niets te wenschen overliet. Van alle kanten ontvin gen wij veel medewerking, waarvoor allen dank. De wedstrijden met marga werden gehou den op 21. 25 en 28 Augustus, die met scherp op 26 Juli. 2 Augustus werd geschoten om den Pijnacker-Hordijk-beker, welke voor de tweede maal door den heer Van Staveren gewonnen werd. Slaagt deze er in dit jaar wederom beslag er op te leggen, dan is het kleinood zijn eigendom. De subsidies en particuliere giften namen in niet onbelangrijke mate af; dat de Ver een iging er desniettemin financieel nog vrij goed voorstaat, dankt zij in de eerste plaats aan het zuinige beheer van den penning meester, den heer W. P. J. Suringar en het beleid van den Voorzitter, wien spr. daar voor een woord van hulde brengt. (Applaus) Een schrijven van den Inspecteur der Burgerwachten, waarin deze de L. B. een compliment maakt voor de keurige wijze, waarop zij haar wapens onderhoudt, werd eveneens met applaus ontvangen. Den heer Pijnacker Hordijk werd in het afgoloopen jaar het kruis van verdienste verleend voor het vele. dat hij in het belang der L. B. gedaan heeft, met welke onder scheiding spr. hem van harte geluk- wcnscht. (Applaus). De Voorzitter dankt den heer Steijns voor het keurige jaarverslag, doch niet alleen als secretaris, maar ook als commandant, aan wien de L. B. een groot gedeelte van haar fc&noi dankt. Het jaarverslag van don penningmeester, door afwezigheid van den heer Suringar voorgelezen door één der bestuursleden, vermeldde, dat de inkomsten hadden bedra gen f 4419.66 en de uilgaven f 4114.04, zoo dat de kas op 1 Jan. 1925 sloot met een ba tig saldo van f 305.62. De kasconunissie bracht bij monde van den hoer Alphenaar rapport uit en deelde mede, dat de bescheiden in orde waren be vonden, waarop de Voorzitter den heer Su ringar dank brengt voor het nauwgezet beheer. I*? kascouuuissie voor 1925 werd samen gesteld uit de heeren Kok, Van der Steen en Van Leeuwen. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren P. A. Pijnacker Hordijk. W. P. J. Su ringar en II. v. d. Velde, werden bij accla matie herkozen. De heer Steyns doet vervolgens eenige mededeelingen betreffende de schietoefenin gen te Katwijk en spreekt allereerst de hoop uit, dat er dit jaar hiervoor weer veel be langstelling zal bestaan. De organisatie is dusdanig ingericht, dat iedereen gelegen heid heeft hieraan deel te nemen. De heer P. H. Steenhauer las daarna de bepalingen betreffende de dezen zomer te houden wedstrijden voor. Op aandrang van de vergadering deelde de Voorzitter mede, dat getracht zal worden dit jaar tot eind Augustus te oefenen, waartoe ook de heer Steyns gaarne bereid is zijn medewerking te verleenen. Vervolgons deed de Voorzitter eenige mededeelingen betreffende de in het najaar te houden schietwedstrijden met marga voor verschillende daartoe uilgenoodigde Burgerwachten. De commissie voor deze wedstrijden zal beslaan uil: den luitenant- instructeur, een bestuurslid, als zoodanig de heer Van Slaveren gekozen werd en een door de A. V. aan te wijzen lid. De stem ming wees uit, dat gekozen werd de heer Havcrkorn. De heer Alphenaar stelde voor de com missie tot vijf leden uit te breiden, waartoe besloten wordt, met dien verstande, dat de desbetreffende commissie er later zelve nog twee leden bij zal kiezen. Tot slot richtte de heer Steyns nog een krachtigen oproep tot alle aanwezigen, om toch vooral deel te nemen aan de dit jaar opgerichte gymnastiek- en schermafdeeling. daar toch ook deze onderafdeelingen in het belang der L. B. zijn. Hoewel zich twintig leden hiervoor opgaven, is dil aantal op de oefenavonden nog nooit bereikt. De eerste afdeeling staat onder leiding van de heeren Vcrkuyl en Steyns, de tweede onder leiding van de heeren Henny en Gijsberti Iloden- pijl. Spr. wekt dan ook vooral de jongeren onder de leden dringend op. hieraan in groolen getale deel te nemen. De heer Henny onderschrijft deze woor den geheel, alleen: de schermsport leent zich zoowel voor beoefening door jongeren als door ouderen, zoodat ook deze laatslen hieraan kunnen deelnemen. Bij de rondvraag wenschl de heer Henny de Vereeniging geluk met de herbenoeming van den Voorzitter en hij uit den wensch, dat ook bij een volgende gelegenheid mr. Pijnacker Hordijk wederom bereid gevon den zal worden den voorzittershamer op te nemeh. Tot slot brengt de lieer Ilaverkorn den heeren Steenhauer en Blotkamp dank voor alles, wat zij voor de L. B. hebben gedaan. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de Voorzitter de geanimeerde vergadering, en ging hij over lot de uitreiking der in dit jaar behaalde prijzen, waarbij hij voor ieder een een toepasselijk woord had. De prijzen werden als volgt gewonnen: Vrije baan (scherp 1924V 1. Alphenaar, 2 Kok, 3. Van Staveren, terwijl het tradi tionele asclibnkjo gewonnen werd door den heer Van der Drift. Tweede tijdvak (marga '24/'2&): 1. Van Vliet, 2. Van Bontem, 3. Kok, 4. De Lange. Derde tijdvak (marga '24/'25>: 1. Ila verkorn. 2. Alphenaar. Veteranen-afdeeling: 1. J. van Leeuwen, 2. Van de Velde, 3. Doncker. Afdeeling A: 1. v. Staveren, 2. Brandsma, 3. A. van Vliet. 4. De Lange. 5. Van der Drift, 6. W. F. Kooreman. Afdeeling B: 1. De Gunst, 2. Van Ben- tem, 3 Lindenhof, 4. Goddijn, 5. De Nie, 6 Steyns. Tot kampioen 1925 marga werd uitgeroe pen de heer Goddijn. „Hulp in de Huishouding". De Vereeniging „Hulp in de Huishouding" hield gisteravond haar eerste jaarvergade ring. De vice-voo^ilter, dr. Boonacker, opende de vergadering en sprak er zijn vreugde over uit, dat er ten mirsle een9 leden wa ren opgekomen. De Ver. heeft in het afge- loopen jaar veel nuttig werk kunnen ver richten; gezinnen, waar de huisvrouw ziek werd, kregen een hulp in de huishouding. Naast hulp in de huishouding werd be sloten, kraamvérzorging er bij te voegen en c it kraamvrouwv. werd aange steld, die 48 maal haar hulp kon geven bij de geboorte van een nieuwen wereldburger. Een 90 gezinnen werd hulp in dc huis houding gegeven. Door de gezinnen zelf werd een deel van de onkosten vergoed. Sedert*! Jan. ontvangt de Vereeniging van de gemeente steun voor armlastige kraam-, vrouwen en dank zij dien steun kan het be stuur liet nieuwe jaar zonder schulden in gaan. Zuinig moest de Vereeniging zijn, om al de schulden, die gemaakt waren voor aanschaffen van verplegingsartikelen en huishoudgeld te betalen. Aan inkomsten had men dit jaar van ge meente, contributies, bijdragen van de ge zinnen en giften: f4712,80, terwijl de uit gaven waTen aan: salarissen, bodeloon, ad vertenties, drukwerken, huishoudgeld en sa larissen f 5015.37.. Door hetgeen men van de gemeente te goed heeft, kon de penningmeester haar ka» overdoen zonder schulden, wat wel reden tot vreugde gaf, aldus werd medegedeeld. Dr. Boonacker deelde mede, dat tot aller leedwezen mevr. Schokking als voorzitster van de Vereeniging heeft moeten bedanken wegens gezondheidsredenen. Bovendien zag men tot aller spijt mej. Bolieman v. d. Veen als penningmeesleres weggaan, haar drukke werkzaamheden vragen te veel van haar tijd. Vol ijver heeft zij zich van haar taak gekweten. Ook Zr. Den Older gaat het bestuur ver laten, die heel wal voor de gezinnen gedaan heeft. Zr. v. d. Am. die een jaar lang tot alller tevredenheid als kraamvrouwverzorg ster dienst deed, gaat van werkkring ver anderen en het is na veel moeite gelukt een verpleegster te kunnen benoemen, wat met het oog op het kleine salaris, niet makke lijk ging. Een lijst van candidaten werd de verga dering voorgelegd om de open plaatsen in het bestuur aan te vullen. Als het bestuur weet of de gekozen dames de benoeming zullen aannemen, za'l het dit bekend maken. Dr. Boonacker wekte de aanwezigen op propaganda te maken voor de Vereeniging en om leden te winnen. Uit de vergadering werden enkele opmerkingen gemaakt, hoe de Vereeniging zich meer bekend kan ma ken, die zeer zeker ter harte genomen zul len worden. Daarop sloot de voorzitter de vergadering. Bij Kon. besluit is benoemd lot lid der commissie, aan welke in 1925 het afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der Hooger-Onderwijs-wet, wordt opgedragen, de heer A. L. van Beeck, leeraar aan hel gym nasium alhier. Op Donderdag 28 Mei a.s. hoopt onze stadgenoot W. Broekscma den dag te her denken, dat hij vóór vijf on twintig jaren als agent van politic bij het politiecorps al hier in dienst trad. Vóórdien had hij reeds zeven jaren bij het wapen der Koninklijke Marechaussee gediend. Broeksema was dc eerste agent van politie alhier, die het po- lilie-diploma met aanleekening behaalde, en wel in 1902. Den 20sten Mei a.s. hoopt onze stad genoot L. de Mey te herdenken, dat hij vijftig jaar geleden in dienst trad bij de firma Le Poolf, Garenrnarkt alhier, waar hij nog steeds zijn werk verricht. Maandag 18 Mei a.s. zal hel vijftig jaar geleden zijn, dat de schoorsleenvegcrs- en mctselzaak van Gebrs. Stouten werd op gericht. Na 37 jaar door den heer II. Stouten gedreven te zijn, is zij overgegaan aan twee zoons, de heeren II. en N. Stouten, die nu dertien jaar de zaak met succes drijven. De oprichter, de heer H. Sloulen, nog in leven, kan zich in een gesladigen bloei der zaak verheugen. Gisteren zou op de vergadering van de Vereeniging van Onderwijzer- en Onder wijzeressen in de Inspeel e Leiden een ver tegenwoordiger van- de firma Prins en Co.. te Utrecht, een eenvoudig projcclietoestel demonstreert, waarmede bij daglicht hel- BINNENLAND. De tram Den HaagLeiden via Wasse naar. De laatste tijdelijke tentoonstelling te Heemstede. Wetsontwerp tot ontginning van het steen- kolenmijnveld te Vlodrop. Verschenen is de Memorie van Antwoord (Tweede Kamer) op het wetsontwerp inzake vereeniging van de Veeartsenijkundige Hoogeschool met do Utrechtsche Hoogeschool Verschenen is de Memorie van Antwoord (Tweede Kamer) over het wetsontwerp tot aanvulling van de Kieswet. Binnenkort is te verwachten een Kon. be sluit tot invoering van den Zomertijd van 5 Juni tot 4 October. BUITENLAND. Geschil tosschen Frankrijk en Engsiand over een conferentia, waaraan Duitschknd zon deelnemen. President Hindenburg ontvangt het corps diplom atique. Werkloosheiddebat in het Engelscha Lagerhuis. De valorisatie-plannen in Dnitschland. Breuk tusschen Lithauen en het Vaticaan. dere lichtheolden kunnen worden vertoond. Het bleek echter, dat, in verband met de sterkte van den electrisohen stroom, de proef in de groote zaal niet goed wilde ge lukken, zoodat tijdens de vergadering deze demonstratie niet door ging. De firma gaf het niet op. Terwijl de ver gadering voortduurde, bracht zij de proef in de belendende stemkamer, die trouwens meer overeenkomt met een schoollokaal, in gereedheid en de aanwezigen werden na af loop der vergadering groepsgewijs uilgenoo- digd het toestel te zien werken. Er werden heldere scherp omlijpde beel den mee vertoond en, doordat het in een draaiende beweging kon worden gefojacht, kon ieder op zijn beurt de beelden voor zich krijgen. Wij hoorden hel toestel door de aanwezi gen als zeor geschikt voor het onderwijs in de school roemen. Door het bestuur van het Genootschap „Kennis is Macht" is tot tijdelijk leeraar in de Stenografie aan den Handelsoursus van het Genootschap benoemd de heer P. de Jong, alhier. Het bestuur besloot tot aanslui- ting bij den Bond van Gemeenten, Vereeni- gingen en Stichtingen, die inrichtingen lot het geven van Hanóehsonderwijs in stand houden. Hedenmiddag werd door den Garni zoenscommandant in de Doelenkazerne al hier aanbesteed de levering van rurwMeesch, gerookt- en pekelspek, ten behoeve van de soldatenmenages te Leiden, gedurende het tijdvak van 1 Juli 1925 tot en met 31 Dec. d.a.v. Ingeschreven was door de navolgende personen: P. II. M. W. Bergers: bevroren rundvleesch. f 0.89 per K.G. (ongeldig we gens onvoldoende zegel); N.V. Gonserven- en Vleeschwarenhandcl „De Vailk" te Rot terdam: bevroren rundvleesch f 0.75 per K.G., spek (gerookt en pekel) f 1.19 per K.G.;' N. Aenmey, Arg. rundvleesch f 0.73 per K.G.; Isidore Letter, Den Haag: bevroren rundvleesch f 0.69 per K.G. De Vleesch- en Handelsmaatschappij Rotterdam: bevroren vleesch f 0.69 per K.G.; Samuel Marsman: bevroren rundvleesch f 0.68 per K.G. en G. W. Zandvoort: bevroren vleesch f 0.67 per K.G.; gerookt en pekelvlee9ch f0.84 per K.G. Waar de plaatsnaam niet i9 vermeld is deze Leiden. Aan den laagslen inschrijver werd, be houdens goedkeuring van den Minister van Oorlog, de levering gegund. Gisteravond opende de heer A. J. van den Ouweelen in het pand Lage-R'jndijk, hoek Dccimaslraat, een nieuwe zaak in ijzer-, email- en borstelwerk, terwij! ook de meest uiteenloopende huishoudelijk»? ar tikelen er verkrijgbaar zijn. Aan den winkel is tevens verbonden een werkplaats, waarijl voorkomende reparaties ten spoedigste zul len worden uitgevoerd. Waar de heer Van den Ouweelen reeds meer dan 23 jaren in dit vak werkzaam is geweest, kan men van een vakkundige behandeling verzekerd zijn. De degelijke winkel zal door de huis moeders jn dit stadsgedeelte zeker met vreugde ontvangen worden. Te Zoetermeer is gisteren het tien jarig zoontje van den heer Slf hoofd eener R.-K. schooL alhier, dat daar met eenige vriendjes aan het fietsen was, op zij tegen een passeerenden auto gevallen en eenige oogcnblikken later overleden.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1