No. 19993. LEIOSCH DAGBLAD, Vrijdag 15 Mei Vierde Blad Anno 1925. UIT DE OMSTREKEN. VRAGENRUBRIEK. Haarlemmermeer. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Medegedeeld werd dat wethouder Knaap wegens een hem overkomen, gelukkig goed afgeloopen motor ongeluk, verhinderd was deze vergadering bij te wonen en dat ook de heer Bras bericht van verhindering had gezonden. Gelezen we'rd een schrijven van Ged. Staten, waarbij werd teruggezonden de ge- mcenlebegrooting voor 1925 met verzoek eenige noodzakeljjk gebleken wijzigingen aan le brengen. Besloten werd aan de ge maakte bedenkingen tegemoet te komen. Hei raadslid Gerritse bad de volgende vragen gesteld: 1 In hoeverre zou Uw collesü- kunnen meewerken om verandering te brengen in de huisvesting der tijdelijke werkkrachten in dc gemeente. 2. In hoeverre zijn wij met het gemeente- terrein gevorderd in verband met de toezog- ging Uwerzijds in een vorige .raadsvergade ring aan mij -gedaan. Tol bet komen van een regeling voor de vermaarde beerkwostie of arvoer/accaji'.n. Zijn er door U reeds plannen ontworpen? 3. In hoeverre staat U tegenover de her ziening der verordening op de begraafplaat sen in verband met het plaatsen v2m een steen of bord vTior de derde klasgraven? 4 Hoe slaat het met de herziening der bouwverordening. Acht U niet iioodig, mede in verband niet de a.s. waterleiding, deze alzoo le doen herzien en dat met de le bouwen perceelen rekening worde gehou den met afvoer van leiding- en spoelwater en dat rioleeriivg verplichtend worde ge steld 5 In hoeverre staat hel met de vestiging van kweekers te Leimuiderdijk, in verband' rnet liet laatste adres in den raad. Acht U verandering der cultuur in de meer niet van belang, in verband met de werkloosheid; dal dit wellicht wijs beleid zou zijn te noe men, al .zou dit ook een financieel offer moeien kosten van dc zijde der gemeente. 6. Acht Uw college het niet in het college van die gemeente om aan den rand van de Meer tegen billijke wijze of erfpacht terrein beschikbaar te stellen voor industrie of fa brieken. De voorzitter antwoordde namens B. en W. op de gestekte vragen het volgende: Ad. 1. Het is ons college niet bekend dat de haisvesliijg van de arbeiders van buiten, die hier tijdelijk komen werken, zooveel le wenschen overlaat. Klachten daaromtrent hebben ons niet bereikt. Ingeval er inder daad hier of daar verkeerde toestanden be staan zijn wij bereid ter plaatse een onder zoek le doen instellen en te overwegen welke maatregelen lot verbetering zullen kunnen worden genomen. Ad. 2 De inrichting van het langs de Manegelaan te Hoofddorp gelegen onlai.gö aangekochte terrein voor administratiege bouw en opslagplaats ten dienste van de openbare werken is bijna gereed. Zoodra deze dienst administratief is ge regeld. zal begonnen worden aan het 'plan om het vraagtuk van het geregeld vervoor der faecaliën in de voornaamste dorpen tot een oplossing te brengen; wijl er ook nog vele andere zakep welke niet minder urgent zijn te achten, in voorbereiding zijn, zal het vermoedelijk wel September worden «alvorens hieromtrent rijpe voorstellen kun nen worden ter tafel gebracht. Ad. 3. Een herziening van de verordening op de openbare begraafplaatsen is in bewer king; zij zal in een der eerstvolgende raads vergaderingen worden aanhangig gemaakt. Ad. 4. Ook aan de herziening van de be staande bouwverordening wordt druk ge werkt daarbij wordt rekening gehouden met nieuwe toestanden, welke door de wa terleiding kunnen ontstaan. Ad. 5. In de omgeving van het dorp Aals meer is de werkloosheid in den laatsten tijd nictegroot geweest. Daarom is te verwachten dat uitbreiding van de Aalsmeersche cultuur in de streken langs den ringdijk ook op de tvltcen winter heerschende werkloosheid ïiict veel invloed zal hebben, in zooverre het aantal benoodigde werkkrachten in den zomer en den wintertijd niet veel verschilt. Het komt ons voor dat de gemeente zeer verstandig doet in dit opzicht vooralsnog niets te doen dan rustig af te wachten hoe ziclwwellicht nieuwe toestanden zullen ontwikkelen. Ad 6. Het mag betwijfeld worden of de belangen der gemeente bijzonder zullen worden gediend, indien zich langs den ring dijk hier of door een grootere of kleine industrie zou vestigen. Ook staat het volstrekt niet vast. dat do vestiging van een bepaalde industrie de werkloosheid, zooals wij die in de laatste winterperioden hebben gekend, zal doen verminderen; het laat zich zelfs denken, dat deze daardoor zal kunnen toenemen. In ieder geval zal de gemeente hier a\ heel weinig kunnen doen omdat zij geen grenden bezit, welke aan da spooibaaa of groot vaarwater gelegen zijn en het in zicht van het bestuur van den Haarlemmer- meerpolder betreffende de uitgifte van ring- üftkgronden in deze al van zeer overwegen den invloed zal zijn. Nadat de heer Gerritse zijn standpunt omtrent do gestelde vragen nog nader had uiteengezet, gaf de voorzitter een korte toelichting. Aan mej. C. N. M. van Dijken werd eervol ontslag verleend als ond r wijzer es aan school no. 1, met ingang van 1 Juli a s. De heer J. Sra't, voorheen arts te Hoofd dorp, verkreeg eervol ontslag als lid van de plaatselftke commissie van toezxht op het lager onderwijs in deze gemeente. Gelezen werd een schrijven van den heer P. Herman,, te Edam, houdende verzoek om een hoogere vergoeding voor het maken van den ligger der wegen en wel tot eer. bedrag van f 1500, zullende Ged. Staten bereid worden gevonden de helft van deze kosten, alzoo f750, voor rekening van de provincie te nemen. De voorzitter lichtte de zaak toe en zeide, dat het nu gebleken is, dat de vergoeding voor het gereed gekomen omvangrijke werk destijds door den heer Herman inderdaad te laag is gesteld en dat verschillende fac toren waaronder wel de steeds stijgende levensstandaard aanleiding zijn dat een hocgere vergoeding alleszins is te recht vaardigen. Ged. Staten hebben bovendien bericht dat er hunnerzijds geen bezwaar tegen be staat om 50 pet. van de gevraagde f 1500 le restitueeren. Na eenige discussie werd besloten het verzoek van den heer Herman in te willi gen Hierna kwam aan de orde een voorstel inzake de toelating van leerlingen uit deze gemeente op de scholen voor middelbaar en hooger onderwijs te Haarlem. De voorzitter herinnerde er aan dat de raad in zijn vergadering van 18 September 1924 in verband met deze aangelegenheid B. en tV. hebben gemachtigd om aan liet gemeentebestuur van Haarlem le berichten dat de raad dezer gemeente geen termen aanwezig achtte om wegens het bezoeken van leerlingen ui: deze gemeente in inrich tingen voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs 'te Haarlem gedurende het tijdvak van September 1922 tot September 1923 nog eenige geldelijke vergoeding uit de gemeentekas le betalen. De redactie van het desbetreffend schrij ven van het gemeentebestuur van Haarlem, waarop bovengenoemde beslissing van den raad was gebaseerd, gaf zooals uit de na der gevoerde correspondentie, is gebleken niet precies de "bedoeling van dat college weer en er was thans alle aanleiding om voor le stellen het raadsbesluit te wijzigen en de gevraagde vergoeding alsnog toe te kenncji. De raad hechtte hieraan zijn goedkeuring. Aan de orde werd gesteld een voorstel lot vaststelling van een verordening op woon wagens en woonschepen. Bij de artikelsge- wijze behandeling stelde de heer Rooden- burg voor om artikel 1 zoo te doen luiden dat het aanwijzen der standplaatsen niet door B. en W. zooals werd voorgesteld maar door den raad zal geschieden. Dit voorstel werd verworpen. .Na eenige discussie werd de verordening hierop vastgesteld, alsmede de verordening tot heffing van staangeld voor- woonwagens in deze gemeente en de verordening op de invordering daarvan. Hel staangeld werd vastgesteld op 25 cent per dag en per wagen. Voor de eerste li al dan niet achtereenvolgende dagen per ka lenderjaar is geen staangeld verschuldigd. Naar aanleiding van het voorstel tot ver mindering van het aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein en wijziging van de eischen voor de verlofslocaliteiten werd gelezen een schrij ven van de afdceling Haarlemmermeer van den Nederlandschen bond van koffiehuis- restaurant'houders en slijters, waarin wordt verzocht deze zaak tot een volgende verga dering aan te houden, teneinde hare ziens wijze omtrent dit voorstel alsnog kenbaar te kunnen maken. Besloten werd de zaak met betrekking tot het aantal drankvergunningen aan te hou den doch het voorstel inzake de verlofsloca- liteiten in behandeling te nemen. B. en W. waren van oordeel dat de eischen, waar aan een lokaliteit moet voldoen om in aan merking le komen voor den verkoop van al coholhoudenden drank onderen dan sterke drank voor gebruik ter plaatse van verkoop, aanmerkelijk dienen te worden verzwaard ten einde het aantal zoogenaamde bierhui zen zooveel mogelijk le beperken. Bij een ip 1913 genomen besluit werd als eisch de vloeroppervlakte bepaald op 50 M2. en de hoogte van de lokaliteit op 4 Meter. Na eenige gedachten wisseling werd be sloten deze eischen te wijzigen in dien zin dal de vloer van de lokaliteit een grond- oppervlakte moet hebben van minstens 150 M2. bij een hoogte van 4l/s meter. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. OLYMPISCH NIEUWS. *De strijd om het Olympisch millioen. Daar van^erechillcnde zijden is gevraagd, hoe de financieele opzet der Olympische .Spelen in 1928 gedacht is, deelt Ket Comité Olympische Spelen Amsterdam 1928 daar omtrent het volgende mede! In verband met gegevens van de Olympi sche Spelen te Londen, Stockholm Antwer pen cn Parijs werd in het najaar 1921 door het Comité Olympische Spelen Amsterdam een bcgrooting vastgesteld. Volgens deze begrooting zouden de kosten ongeveer f 2.000.000 bedragen. Met de regeering werd besproken of een loterij mocht worden ge organiseerd, welke pl.m. f 1.000.000 zou kunnen opbrengen, aan de gemeente Am sterdam werd een subsidie van f 400.000 ge vraagd en aan de provincie Noord-Holland f 100.000. Het overblijvende bedrag f 500.000 werd gegarandeerd door eenige groote Am- sterdamsche Maatschappijen. Zooals alge meen bekend is, was de regeering niet ge- j negen medewerking te geven tot het hou den van een loterij, maar bood daartegen over aan, een wetsvoorstel tot een subsidie van f 1.000.000 bij de Tweede Kamer in te dienen. Wanneer dit subsidie ware verleend, zouden de afgevaardigden van het N.O.C. op het Congres te Praag met vertrouwen de Olympische Spelen hebben kuhnen aan vaarden. Onmiddellijk nadat het wetsontwerp was verworpen, besloot het bestuur van het N.O.C. alle krachten in te spannen om de spelen toch doorgang te doen vinden. Neg denzelfden dag werden conferenties met verschillende autoriteiten gehouden en op Vrijdag 8 Mei kon* in een algcmecne verga- i dering van het N.O.C'. eeff manifest worden gepubliceerd, waarin het besluit werd mede gedeeld, de Olympische Spelen te doen doorgaan.Tevens werd een korte aandui ding gegeven van de methode van geldin zameling. Aan de werkzaamheden van het comité werd een sanctie verleend, door dat de mi nisters van buitenlandsche zaken en onder wijs, kunsten en wetenschappen, spontaan verklaarden in het eere-comité zitting to nemen. Ook de vice-president van den Raad van State, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de Commissarissen der Koningin van de provincies Drente, Gel- derlaid, Limburg, Noord-Brabant, Utrecht, Zeeland en Zuid-Holland, en de burgemees ters van Amsterdam, 's-Gravenhage en Roe terdam namen in dit comité zitting, terwijl verschillende vooraanstaande Nederlanders daartoe uitgenoodigd zullen worden. Dc geldinzameling is thans als volgt ge regeld le. De nationale inschrijving, waarvoor oen beroep werd gedaan op de medewerking van de pers en van allo particulieren en c.»mp.vss;es, die zich daatvoor in ons land en in de kil'oniën willen vormen De gelden worden verantwoord bij dc Ncderlandsche Handelmaatschappij, die zich daartoe wel willend beschikbaar heeft gesteld. De wijze waarop de pers aan deze oproeping ha.:r medewerking heeft gegeven is boven allen lof verheven. Inschrijvingen werden ge opend op de redactiebuveaux. In bijna alle plaatsen worden thans commissies gevormd, teneinde de inschrijving te steunen. Van alle zijden bereiken sympathie-betuigingen het algemeen secretariaat. De opbrengst van deze nationale inschrijving wordt geschat op f 500.000. 2e. Uitgegeven zal worden ebn loterij of premieleening, waarover de besprekingen in vollen gang zijn. Daar deze aangelegenheid aan het oordeel van de commissie van fi nanciers moet worden onderworpen, kan hieromtrent nog geen mededeeling gedaan worden. De opbrengst wordt getaxeerd op f 500.000. 3e. Tenslotte wordt tot waarborg, dat de Olympische Spelen te Amsterdam kunnen doorgaan een Garantiefonds gevormd van f 1.000.000 inpartcipaties van f 5000 en veel vouden daarvan. Het ligt in de bedoeling de betalingen van de inschrijvingen op -het waarborgfonds over vier jaar te verdeelen en wel 1/4 gedeelte in 1925, 1/4 gedeelte in 1920, en wanneer het alsnog noodig mocht blijken 1/4 gedeelte in 1927 cn 1/4 in 1928. Tegenover dezen waarborgsom staan alle inkomsten die uit de Olympische Spelen voortvloeien, als entrées, pachten enz. Voor dc financie ring en controle van dit garantiefonds en van de inkomsten, die dc Olympische Spe len kunnen opbrengen, heeft zich thans een commissie gevormd, bestaande uit de vol gende heeren: H. Cremcr, directeur der Deli-Maatschappij, voorzitter; mr. F. H. Abbing, secretaris der Nederlandsche Han del MaatschappijA. Andricsse, lid der fir ma Pierson en Co.J. F# de Beaufort, di recteur der Nederlandsche Bank; A. B. van Holkema, namens het bestuur N.O.C.; mr. J. G. de Hoop Scheffer, direct, der Natio nale Hypotheekbank; G. H. dc Marez Oyens Jzn., lid der firma H. Oyens en Co.; R. May, lid der firma Lippmann Rosenthal en Co.Ph. Mees, lid der firma R. Mees en Zoonen, te Rotterdam; N. G. Pierson, lid der firma Heldring en Pierson te 's-Graven hage; E. Tegelberg, directeur der Stoom vaart Mij., Nederland; A. J. M. van Og- trop, lid der firma H. J van Ogtjop en Zn., Heerengracht 312; inr. A. J. Guépin, advocaat en'procureur, Keizersgracht 3M, secretarissen; het bestuur Olympische Spe len 1923, bestaande uit de heerenA Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter; G. van Rossem; W. A. M. Westeroüen van Mceteren, algemcene secretarissen. Enkele Nederlanders te Genève onder wie prof. Van Hamel, hebben een comité opge richt, dat zich ten doel stelt onder dc Neder-# landers in Franscli-Zwitserland gelden te verzamelen voor de Olympische Spelen ln de gisteravond gehouden vergadering van het Leidsolie Studentencorps is beslo ten, dat dit als zoodanig geen geld bijeen zal brengen voor een gift voor het N.O.C. of voor een inteekening op het garantie-- fonds en dit ook niet uit de corpskas zal geschieden. ROEIEN. Njoid op de „Varsity". Het is Njord ook dit jaar weer niet meegeloopen met de samenstelling van de ploegen. Waren de vooruitzichten in het begin van het seizoen vrij gunstig, mede dank zij het groote enthus'asme der eerste jaars; in de maanden, die sedert het begin van de roeitraining zijn verloopen, bleek herhaaldelijk een wijziging in de samen stelling van de Oude Vier en Jonge Vier noodig, en het feit, dat eerst Donderdag middag de Njord-plorgen van^de „Varsitv,, definitief zijn vastgesteld, is wel c-en be wijs, dat Njord met zeer veel moeilijkheden te kampen heeft gehad. Zooals wij reeds eerder meldden, zou oorspronkelijk de volgende ploeg als Oude Vier uitkomen: Gerritzen (boeg), Kars, Gel derman en Cleyndert (slag), terwijl de Jonge Vier was samengesteld uit: Van Baerdt van Sminia (boeg), Ten Cafce, 8. Wij tenia en Van Dorssen (slag). De onder linge wedstrijden, begin April gehouden, brachten echter duidelijk de noodzakelijk heid van een wijziging in de samenstelling van deze ploegen naar voren. Sindsdien is men aan het wijzigen gebleven, totdat men vóór enkele weken twee ploegen h?d samen gesteld, waarvan nader zou worden uitge maakt, welke ploeg als Oude en als Jonge Vier zou roeien op de Varsity. Intusschen was ook in deze ploegen weer een wijziging noodzakelijk, doordat een tweetal roeiers door ziekte moest nitvallen. Na de Donder dagmiddag gehouden race tusschen deze beide ploegen is thans bepaald, dat als Oude Vier zullen uitkomen: P. M. van Baerdt van Sminia, boeg (69 K.G.), F. Rietzschel, (71 K.G.), F. Gerritzen (75K.G), P. ten Cate, slag (67 K.G.) en J. Doeve, stuurman (55 K.G.) Voor den vrft korten tjjd, dat deze ploeg in te tegenwoordige sa menstelling oefent, is het roeien vrij goed. Ernstige fouten worden er door geen der rowers getateakt, terwijl de boot rustig l:gt, De Leidsche hoogleeraar Alb. Verwey is heden zestig jaar geworden. en goed doorloopt. Een bezwaar is echter, dat deze ploeg zoo licht is, zoodat vooral tegen e^n sterken wind in, de kans op_succes gering is**. De Jonge Vier is thans namengesteld uit: H.' A. H. N, Geldermnn, boeg (79 K.G.), J. Goslings (84 K.G.), a Wytema (82 K.G.), F. X. van Dorssen, slag, (79 K.G.) en H. J. Hoppe, stuurman. Het groot ste bezwaar van deze ploeg is wel, dat de roeiers elkaar met aanvullen. Gebeurt dit een énkele maal wel, dan zit er direct gang in de boot, maar over het algemeen genomen loopt de boot slecht door een gebrekkige finish en een uiterst onrustige recover. Alle overige ploegen zijn samengesteld uit eerste-jaais roeiers. Van geacheveerd roeien is er dan ook bij geen van deze ploegen sprake, al valt b.v. vooral liet werk van de Jonge Acht te roemen. Deze ploeg bestaat uit: L. M. Redelé, boeg (69 K.G.), G. H. C. Bodenhausen (72 K.G.), J. M. Kamerling (77 K.G., J. W. F. Gaay- nans (77 K.G.), A. A. Deenik (80 K.G.), II. P. Linthorst Homan (72-K.G.), E. J. )Roelfsema (76 K.G.), K. A. de Weerd, slag, (74 K.G.) en H. M. Bleuland van Oordt, stuurman, (62 K.G.) De Overnaadsche Vier is samen gesteld uit: L. M. Redelé, boog, (69 K.G.), G. H. O. Bodenhausen (72 K.G.), J. W. Ka merling (77 K.G.), H. P. Linthorst Homan, slag (72 K.G.) en A. Philips, stuurman (58 K.G.). Op de „Varsity" komt Njord voorts nog uit met een Oernaatsche Twee, be staande uit E. J. Roelfsema, boeg, en K. A de Weerd, slag, terwijl O. A. van der Meer (70 K.G.) skiff roeit. Voor de Hollandia roeiwedstrftden zal Njord inschrijven voorde vozende nummers: Jonge Vier A en Jonge Vier B, Overnaad- sch 3 Vier, Jonge Acht A en Jonge Acht B en Jonge Skiff. GEBOREN: Cornelis Willem, z. v. A. Batenburg en M. Vlasveld. Adriana, d. v. G. IJ. Bliknian en A. Versuft. Leonardus Jacob, z. v. J. J. C. Temminck en K. C. v. Dorssen. Wilhelmina Johanna C. M., d. v. J. H. y. Boogers en C. de Vrind. Maria Josefine Wilhelmina, d. v. J. P. J. Ramb en J. M. J. Stuifzand. Anna Adriana, d. v. P. de Niet en A. Borstlap. Marina Ermelinda, d. v. J. J. Verdegaal en N. v. d. Wetering. Jacobus Johannes, z. v. P. Marks en A. van Ingen. Hendrik, z. v. H. v. Dijk en E. v. Often. Bei> nardus, z. v. L. Boomsma en J. Ouwer- kwk. Jansje, d. v. C. Sjardftn en J. W. Sierat. Hendrika, d. v. W. de Romftn en N. de Graaf. Willem, z. v. J. v. Sonsbeek en J. van 't Veen. Clazina Johanna, d. v. J. v. Stralen en J. Teijn. Maria Magdalena Johanna, d. v. A. Glas bergen en J. Siera. Grietje, d. v. S. L. v. d. Zande en G. Stam. Willem, z. v. W. Stikkelorum en S. P. v. d. Huyzen. Elisabeth Dina Matthia, d. v. J. Keereweer en H. G. Corpel. Elisabeth, d. v. G. J. v. Mourik en T. Brussee. Maria .Johanna, d. v. A. J. v. d. Krogt en C. M. v. Bemmelen. Pauius Johannes, z. v. P. J. Lut en G. v. d. Nat. Martinus, a v. D. J. Wassenaar en J. M. Blansjaar. Macfciel, z. v. K. Betgen en J. Dekker. Jozef Maira Michel, z. v. J. J. M. Bruschke en A. P. Prins. Cornelia Wil helmina, J. P. Poeliejoe en C. Pracht. Willem Frederik, z. v. J. J. Bleyi en C. v. .Wftk. Hans, z. v. T. A. M. Rahms en H. Mast. Adrianis Hendrikus, z. v. A. H. Visser en E. G. le Noble. Adriaan, z. v. S. Janse en M. C. Buis. Louise Annie, d. v. P. v. d. Loo en H. M. Klar verveld. Wilhelmina, d. v. J. H. v. Wijn gaarden en C. Ligtvoet. Ruurtjey d. v. J. Rijsbergen en R. Prin3. GEHUWD: J. Lasschuyt jm. en G. den Hertog jd. J. Th. Terburgh jm. IL J. E. Schouten jd. E. van Kempen jm. en J. G. van Rijkom jd. W. J. H. Lange veld jm. en J. Keijzer jd. G. Bontje jm. en H. Pennenburg jd. G. P. Onvlee jm. en I. Zierikzee jd. M. B. Lcuering jm. en J. Flanderijn jd. M. A. v. d. Berg jm. en L. Ju jd. M. Overdijk jm. en J. Kal lenberg jd. D. J. Roose jm. cn G. E. Verslraten jd. C. A. Kortekaas jm. en Q. J. van Egmond jd. OVERLEDEN: A. H. Faasse, z., 3 j. M. Schroder, wed. Brandse, wed., 69 j. H. Loeber, wed., 73 j. S. C. Nederburgh, wed. v. d. Veen, wed., 62 j. J. Baak, z., 5 d. A. WaasdorpKortekaas, wed. 47 j. G. M. Klomp, zn„ 20 j.^i C. PouwHaasbeek, vr., 30 j. J. J« de Graaf, m., 74 j. B. J. Hermans, PL, 54 j. H. v. Parreeren, m., 64 i. J. v. Houten, m., 77 j. P. v. a. Rotte, m., 69 j. J. H. Boers, m. 69 j, SCHEEPSTIJDINGEN. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". LOMBOK, thuisr.f 11 Mei te Duinkerken. RIOUW, thuisr., 13 Mei van Colombo. ROEPAT, 13 Mei van Hamb. n. Bremen. SOEMBA, uitr., pass. 14 Mei Gravesend. HOLLAND—AFRIKA LIJN. DJOCJA, 14 Mei van W.-Afrika te Amst.; HOLLAND—AMERIKA LIJN. MAASDAM, R'dam n. New-Orleans, 13 Mei van Corunna. NIEUW AMSTERDAM, R'dam n. New- Pork 13 Mei n.m. van Halifax. LOOH MONAR, 11 Mei v. R'dam te San Francisco. LOCH KATRINE, Pacific Kust n. R'dam, 10 Mei te San Francisco. RIJNDAM, R'dam n. New-York, 14 Mei T. Southampton, KON. HOLL. LLOYD. DRECHTERLAND, uitr., 14 Mei v. Loixoej ORANIA, thuisr., 13 Mei v. Lissabon. ZEELANDIA, uitr., 14 Mei v. Southamp ton. MAASLAND, 12 Mei v Amst. te B.-Aire». ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ZIJLDLTK, 13 Mei v. R'dam te Hamburg. ALWAKI, thuisr., 13 Mei v. Victoria, JAVA—NEW-YORK LIJN. EURYADES, 13 Mei v. Boston n. New* York. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. RIDDERKRRK, uitr., pass. 13 Mei Perim, HALCYON-LIJN. STAD ZALTBOMMF.L, 13 Mei v. Oran n. R'dam. KON. NED. STOOMBOOTMIJ. AC'HILLES, 14 Mei v. Huil te Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SLAMAT, 14 Mei v. Batavia te R'dam. KAWI, uitr., pass. 14 Mei Kaap del ArmL STOOMV.-MAATSCH. „OCEAAN". MENTOR, 13 Mei van Manillan n. R'dam. RHEXENOR, 13 Mei v. Vladiwostock naar Rotterdam. PHEMIUS, Japan n. R'dam, 13 Mei van Singapore. KON. WEST-IND. MAILDIENST. AMERSFOORT, 12 Mei van Corral te Tal- cahuano. BRIELLE, Chili n. Amst. \va9 13 Mei 6 o. 30 v.m. 350 mijlen van Valentia. NEDERL. EN VREEMDE SCHEPEN. RUURLO, 13 Mei v. Narvik o. IJmuidea* ELLEWOUTSDIJK, arr. 14 Mei te Huif. BELLATRIX, Montreal n. Hamburg, pass. 13 Mei Cape Race. IBERIA, arr. 13 Mei te Bilbao. VECHT, 13 Mei van Gefle te Ornskjoldvik. SCHOUWEN, Baltimore n. Leningrad, 14 Mei van Kopenhagen. BERK, 13 Mei van Cardiff te Montreal. BRUNSWIJK, Bilbao, n. R'dam, pass. 14 Mei Ouessant. BEVERWIJK, R'dam n. Susac, pass. 13 Mei Finisterre. J van R., te L. Leiden, Rijpweterinft Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel, Uithoorn, Vinkeveen, Baambrugge, Loenersloot, Vree. land. Korlenhoef, 's'-Graveland, Hilversum, Laren. Totaal 69,9 K.M. Weg niet bijzondet boschrijk, doch wel aardig. Abonné N., te L. Als middel om een witten biljartbal rood te maken, wordt on» opgegeven den witten bal op te koken in water met meekrap en vooral hem goed onder dat water een tijd te laten koken. Een ander middel is den bal een nacht in rooden frambozenclder te leggen. 1

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 13