Leidsche Begrafenis-Onderneming BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. dere regeling ynn dec m'ni.rier. Hcfc uit gangspunt voor dit ontwerp als niet goed gekozen ,n bet geldelijk Llcun verleenen moet niet vooicp gaan. Spr. is het dus in veel c-.-us met de vorige sprekers; de mi rtister moet voortdurend uitzien wat hij reeds nu kan helpen en bevorderen ter ver- vanging van het bestaande bedrijf. Spr. rvijst op de visckrookorij op Marken dio men wil oprichten de minister moet die pogingen steunen en tot nu toe inaagt men daar over gemis aan medewerking van den kant der regeering. Voor bevordering van den landbouw ge voelt spr. zeer veel en hij wil reeds nu daar mede beginnen. De Minister van Waterstaat, de heer VAN SWAAY, constateert, dat alle spre kers meer verwacht hadden dan dit ont werp geeft en dat allen meer wilden. Als zij tegelijkertijd een paar millioen op tafel hadden gelegd, zo i het gemakkelijker zijn geweest daaraan te voldoen. De groote moeilijkheid is, dat niemand weet wat ebt ontwerp voor kosten zal meebrengen en daarom moet de uiterste waakzaamheid wordi-n betracht. Het is gemakkelijker la ter iets verder to gaan dan te moeten terugkrabbelen. Het ontwerp wil een begin maken met de steunverleening en de er varing zal den weg wijzen. Bij de uitvoe ring van werken heeft altijd wel iemand schade, maar wordt die altijd door deD Staat vergoed? Spr. ontkent dit, maar daarom is dit ontwerp op zichzelf reeds een uitzondering. De Zuiderzeewet gaf inder daad een recht aan de bevolking, maar daarom moet niet alles gegeven worden wat gevraagd wordt. Vóórop is gesteld de bevordering van het onderwijs. Land- en tuinbouw valt daar ook onder. Vervolgens komt de steun aan de bedrijven, rechtstreeks of door middel van crediet. Een stelsel als voor de Land- arbeiderswet lijkt spr. niet gewenseht. Het ia wel eigenaardig, dat men bij die wet het gevolgde stelsel wil laten varen e« dat is dus geen aanbeveling. De wensehen die geuit zijn gaan veel te ver. Ieder huis laDgs de Zuiderzee zal mis- achien in waarde verliezen en het zal on mogelijk zijn dat alles te vergoeden. Boven dien weet niemand hoe later juist de waai de zal stijgen. Het is noodig met groote voorzichtigheid te overwegen, vooral ten opzichte \an de bedrijven, want daaraan is geen grens te stellen. Op onderwijsgebied wil spr. graag over leg plegen om het onderwijs zooveel mo gelijk te bevorderen. 8pr.. wil voorzichtig zijn bij de toepas sing, omdat de kosten onmiddellijk zeer hoog kunnen zijn. Met de opvatting van den heer Duymacr van Twist is spr. het niet eens. De Zui derzeewet veiplicbt tot het maken van een regeling en daarvoor geeft dit ontwerp algemeene lijnen. Meer kon dat niet geven en spr. wacht de voorstellen der generale commissie af. De heer DÜYS (S-D.) zal een motie in dienen om dit ontwerp af te voeren, in dien zijn amendement om meer te doen, wordt afgewezen door den minister. Art. 2. De heer DÜYS (S.-D.) verdedigt een amendement om de gemeenten de kosten van de hulp niet te laten dragen, maar in plaats daarvan hen te steunen. Door de daling der inkomsten van- de bevolking zul len de inkomsten der gemeenten dalen cn nu zullen zij nog belast worden met de steunverleening aan dc bevolking. Hoe moeten die gemeenten aan het geld komen? Het is de taktiek van minister Colijn om op de gemeenten af te schuiven bij wijze van bezuiniging in 's lands uitgaven. De heer DUYMAERVAN TWIST (A.-R-) voelt wat voor dit amendement, maar meent, dat het r.ict in dit ontwerp thuis behoort. De heer EBELS (V.-D.) acht het amen- domenfc te algemeen en te vèr gaand, om dat het meer zegt dan de heer Duys bo- doelt. Dc MINISTER is ook van oordeel, dat deze regeling, die de algemeene verhouding van Rijk en gemeente raakt, te ver gaat en niet in deze wet thuis behoort. De minister verklaart dit amendement onaannemelijk. De heer DUYS trekt het in. Bij art i verdedigt de heer DUYS zijn amendement, dat de geldelijke gevolgen van deze wet zullen komen ten laste van het Zuiderzeefonds. Het is alleen de bedoeling te voorkomen dat de gemeenten nog bij dragen moeten g-even. De heer DUYMAER VAN TAVIST steunt dit amendement. Het gaat z. i. niet aan dat dc gemeenten nog zullen hetiben bij te dragen. De heer SNOECK HENKEMANS is te gen dit amendement. Niet alles moet op Tekening van het fonds komenniet, bij voorbeeld, het onderwijs. De heer DUYS breidt ziju amendement uit, zoodat een uitzondering mogelijk is, o.a. voor liet onderwijs. De MINISTER zegt, dat de regeering den gemeenten een kleine rem wil aanleg gen om niet te ver te gaan. Noodlijdende gemeenten zullen natuurlijk niet getroffen worden, maar het is mogelijk dat gemeen ten er op vooruitgaan door de drooglegging. Het amendement is onaannemelijk. De heer RUTGERS (A.-R.) ziet kneve larij in bet regcoringsvoorstel en betreurt de onaannemelijkverklaring. De vergadering wordt verdaagd tot he den één uur. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TEtiEVOON 8«1 - LEIDEN Wijziging Hooger Onderwijswet. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp lot wijziging en aanvul ling der ilooger-Onderwijs-wel en de wet lol regeling van het hooger landbouw- en hoo- ger veeartscnijkundig onderwijs. Aan dc Memorie is het volgende ontleend: Gaarne zal rekening gehouden worden met den wensch, dat de reorganisatie, die een ge volg zal zijn van de voorgestelde samenvoe ging, met zoo gering mogelijke kosten zal worden ten uitvoer gelegd. De Regeering acht de bezwaren, opgeworpen legen het voorstel, om den eisch te laten vervallen, dat privaatdocenten den doctorsgraad moeten bezitten, niet zeer klemmend. De toelating als privaat-docent geschiedt steeds bij mini- steriecle beschikking nadat de betrokken fa culteit is gehoord. Hierin is voldoende waar borg gelegen legen de toelating van iemand, die niet in e?n wetenschappelijk milieu thuis behoort. Ten einde te gemoet te komen aan de geopperde bedenkingen, wordt in een bij de Memorie gevoegde nota van wijziging, verder voorgesteld in art. 132 hel woord „universitaire" te behouden en met het oog op de faculteit der diergeneeskunde na „on derzoek" in te voegen de woorden „of bui- tenlandsche hoogescholen." De meerling van de leden, dat door de toe lating van de bezitters van het getuigschrift van met goed gevolg afgelegd volledig eind examen- der Middelbare Landbouwschool te Groningen de toegang tot de examens aan de diergeneeskundige faculteit der rijksuniver siteit te Utrecht te veel zou worden verge makkelijkt, kan de regeering niet deelen. De gediplomeerden dezer schooj hebben als normale opleiding gehad: de driejarige hoogere burgerschool of 3 jaar doorgebracht aan een H.B.S. met vijfjarigen cursus, bene vens twee en een half jaar studie aan de Middelb. Landbouwschool in natuurweten schappen, economische vakken, zoodat zij alleszins geschikt mogen worden geacht voor hoogere studie. Ten einde tegemoet te komen aan de be zwaren, welke ten aanzien van deze aange legenheid van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wel van 15 December 1917 lot regeling van het hooger landbouw- en hooger veeartsenijkundig onderwijs bij de Kamer waren gerezen, is besloten de onder wijsinrichting. waarvoor de bedoelde be voegdheid op het oogenblik het meest urgent wordt geacht, in de wet zelf te noemen en levens aan die bevoegdheid de voorwaarde te verbinden, dal' het volledig eind-examen, dus het examen in alle vakken, welke aan de school worden gedoceerd, moet zijn afgelegd. De nota van wijziging wordt, behalve het bovengenoemde, nog voorgesteld de slotbepa ling te lezen als volgt: „Deze wet treedt in werking met ingang van 1 September 1925." Aanvulling Kieswet Verschenen is de Memorie van Antwoord over het wetsontwerp tot aanvulling van de Kieswet, aan welke Memorie het volgende ontleend is: De mogelijkheid, om achteraf nog wegens gewetensbezwaren van den stemplicht te worden vrijgesteld, is geopend, ten einde te voorkomen, dat de wet zichzelve voorbij werkt. Ilel zou van hardheid niet vrij te pleiten zijn, wanneer iemand, die in de ter men van vrijstelling valt, zich tot straf ver oordeeld zag. Waarom hel aanvoeren van gewetensbe zwaren na de stemming tot misbruik zou vermogen te leiden, valt trouwens moeilijk in te zien. Wie aanneemt, dat de burgemeester al te ontvankelijk zal zijn voor het erkennen van gewetensbezwaren, zal kwalijk kunnen ver wachten, dat dezelfde burgemeester met vol komen onbevangenheid a priori zal oordee- len. Indien de beperking tot godsdienstige be zwaren verviel, zou de weg gebaand worden voor feitelijk wegvallen van den stemplicht. De eisch, dat de bezwaarde zich in per - soon aanmeldt, gaal te verbovendien pleegt men minder gemakkelijk een onderteekend geschrift af te geven dan ccn mondelinge verklaring. Het is de bedoeling dat, ondanks verleen de vrijstelling, men desverlangd aan de stem ming kan deelnemen. Niet kan getreden worden in het denk beeld van sommige leden om den naam van den kiezer, die gewetensbezwaren heeft, van .de kiezerslijst te doen schrappen. Steenkolenmijnveld bij Vlodrop. Verschenen is het wetsontwerp tot ontgin ning van het steenkolenmijnveld te Vlodrop. Aan de memorie van Toelichting bij dit ontwerp is het volgende ontleend: Bij de wet van 27 Sept. 1920 tot uitbreiding van het Staalsmijnveld werd bepaald, dat de ontgin ning van een steenkolenmijn in een terrein bij Vlodrop zou geschieden van staatswege, In de Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag van de Eerste Kamer over hoofdstuk IX der Staatsbegrooling voor 192-4 moest de minister van waterstaat op de daartoe gedane vraag mededeelen, dat' van den aanleg eener mijn nabij Vlodrop van staatswege was afgezien en dat hij bereid was om, indien particuliere gegadigden het mijnveld zouden willen ontginnen, te over wegen, onder welke voorwaarden zoodanige exploitatie zou kunnen plaats hebben. Er hebben zich zulke gegadigden opge daan, n.l. de heeren H. Biermans (industr.) te Schawinigan Falls (Canada), H. Smeets (industrieel) en mr. G. Dahmen (advocaat en procureur), beiden te Rotterdam, met wie on derhandelingen zijn gevoerd over de ontgin ning van het bedoelde mijnveld. Het leek den ministers van waterstaat en van financiën aangewezen om den eenvou- digslen vorm te kiezen, om de exploitatie van deze mijn te bevorderen, n.l. de overdracht of het verleenen der concessie. De kosten voor verkenning van het veld en aankoop der ter reinen vormden, zonder rente berekend, een bedrag van ongeveer f 860,000. Het resultaat van de onderhandelingen was, dat men het over een bedrag van f400,000 eens werd, waaryoor de eigendom der mijn en van de aangekochte gronden ter grootte .ongeveej van 63 H.A. zou worden verkregen. De koopers wilden dit echter alleen ondef du opschortend/voorwaarde, dal zij nj\ an derhalf jaar zullen beslissen of zij den koop ol dan niet aanvaarden. Dit bod komt onder de gegeven omstandigheden de regeering aannemelijk voor. Waar bij de wet bepaald is, dat liet mijn veld van staatswege ontgonnen zal worden, behoort ook weder de wel een afwijking hier van vast te stellen, waartoe dit ontwerp strekt. De Kamerverkiezingen. Het Verbond Premievrij Staatspensioen voor iedereen, zal in alle 18 kieskringen uit komen rnet de volgende drie Candida ten G. B. van der Werf, R. Smelt en J. T. J Jansen, alle drie te Amsterdam. De candidalenlijst der Proteslantsche Volkspartij is als volgt samengesteld: 1. Mr. Dr. A. R. van de Laar, 2, dr. J. van Dorp, te Gendringen, 3. A. J Rotteveel, te Den Hfvag, 4. R. van der Brug, te Gouda, 5. G. Voet te Velscroord, 6. J. 1) Root Jr., te Amsterdam, 7. J. Dubbis, te Bennebroek, 8. dr. C. D. Cra mer te Utrecht. Het program van actie luidt als volgt. 1. Onmiddellijke nationale ontwapening. 2. Krachtige steun voor wie builen schuld in gebrek is. 3. Handhaving van het Protest. Volkskarakter. 4 Opheffing van onrecht vaardiger! belastingdruk. 5. Recht voor het Overheidspersoneel. 6. Wegneming van on- denvjjsverslechtcring. 7. Onmiddellijke in voering van Plaatselijke Keuze. Rechtspositie personeel Rijksverzekerings bank. De heer Dresselhuys, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Arbeid, Handel cn Nijverheid de volgende vragen ge steld: le. Is het den Minister bekend, dal liet bij Koninklijk Besluit van 7 Mei 1919 no. 52 vastgestelde Organisatiebesluit voor de ambtenaren der Rijksverzekeringsbank aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank een bepaalde gedragslijn voorschrijft, voor het geval dit bestuur hel ontslag van een ambte naar om verschillende reden wegens onvol doende bekwaamheid, geschikt of dienstijver noodig oordeelt? 2o. Is het den Minister bekend, dat bij een op 7 April 1925, bij beschikking no. 93, Ka binet A.V., plaats gehad hebbend ontslag van een klerk der Rijksverzekeringsbank, de bij genoemd Koninklijk besluit aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank voorgeschreven gedragslijn niet is gevolgd, waardoor de for maliteiten onvervuld bleven, die noodig wa ren om dien ambtenaar in de gelegenheid te stellen, de te zijner aanzien beoogde maat regelen aan het oordeel der daarvoor inge stelde permanente- commissie van onderzoek te onderwerpen? 3o. Is de Minister bereid mede le deelen, waarom, zoo inderdaad het bestuur der Rijksverzekeringsbank zich niet aan het voor de rechtspositie van het personeel der Rijksverzekeringsbank zoo belangrijke voor schrift hield, hij deze handelwijze heeft ge sanctioneerd door hel verleenen van ontslag, vóórdat de mogelijkheid lot onderzoek gege ven was? 4o. Is de Minister niet van oordeel, dat het niet opvolgen en niet doen opvolgen van bepalingen, als de onderhavige, de rechtspo sitie van het personeel op losse schroeven zet en daarom ongewenscht geacht moet worden 5o. Heeft de Minister overwegende bezwa ren in dit geval alsnog aan de bedoelde per manente commissie van onderzoek advies over dit geval te vragen en na het ontvangen van dit advies het ontslag aan een hernieuw de beoordeeling te onderwerpen? Virschen niet den hengel, geaasd mei visch. De Minister van Binnen 1 andsche Zaken en Landbouw heeft goedgevonden te be palen: A. dat in 1925 en 1926, telkens van 1 Juni tot en met 15 October, het visschen met den hengel, geaasd met visch, in de nagenocm- de, in do provincies Utrecht, Noord-Hol land en Zuid-Holland gelegen wateren zal zijn verboden: De Winkelhet Gein, van af de Vink tot Loenersloot; de Angsteldo Oude Vecht; de Leidsche Rijn van Utrecht tot Leiden; de Bijleveld; -de Bijleveldscho Vaart onder WilniBde Schalkwijksche We tering; de Linschoten van af den Leidschcn Rijn te AVoerden tot aan Oudewaterde Nieuwe of Montfoortsche vaart, van af de Linschoten tot aan Montfoortde Qrecht de Kameriksche AVetering; de Zeg.veldsche Wetering; de grachten om de stad Woer den; de Kromme Mijdrecht; de Oostvaart van af den Leidschen Rijn tot aan het dorp HazerswoÜdede AVestvaart of Gemeene- wegsche Taart, van af den Leidschen Rijn tot aan het dorp Hazerswoudedo Wesfc- einder Vaart, ten Noorden van het dorp Hazerswoude de Vliet onder Hazerswoude, van af de Oostvaart tot de schutsluis van het Rietveld; do Drecht; de Leidsche Vaartde Dwarsweteringde Stroorasloot, dc Hofdijksloot. B. Dat door den inspecteur der vissehe- rijen in het 4de, 6de en 7de district aan de vis&chers, die in bovengenoemde wateren hun bedrijf uitoefenen, voorwaarden zullen worden opgelegd met betrekking tot de inzending van vangsteijfers en de wijze van bevissching van hun vischwater. In de derde zitting van de Alg. Syno dale Commissie der Ned.-Rerv. Kerk werd de behandeling van aanvragen voor groote toe lagen uit het Fonds voor noodlijdende ker ken en personen voortgezet. Te laat ingeko men vragen, welke niet meer in handen van de prov. correspondenten konden worden ge steld, moeten, behoudens enkele uitzonderin gen, worden verwezen naar een volgend jaar. Het Fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften van gemeenten, waar efgen mid delen ontbreken, ontving f 750 van de Ko ningin en een legaat van f600 van wijlen den heer P. J. Bouwmeester, te 's Graven n hage. Voor uitkeerlng ie f 5550 beschikbaar, eventueel te vermeerderen met een supple tie-bedrag uit de generale kas. Voor rekening van dit fonds komen de uilkeeringen aan 16 gemeenten. Het Fonds lol lerbelering der schraalste prodikanlslraktempnlen mocht in 1S24 f 30.000 ontvangen van het Fonds „Aanpak ken". terwijl uil de generale kas f J2.503 als suppletie werd overgeschreven Hel saldo der uilkeeringsrekening bedraagt 170.539,11, waaruil de subsidies in 1925 ten bedrage van f52 476 moeten worden voldaan. Thans moeten de subsidies aan pl.m. 125 gemeen ten voor 1026 worden behandeld, en dit moeilijke, soms pijnlijke werk, eerst door de provinciale correspondenten, daarna door een afzonderlijke commissie voorbereid, werd in deze zitting afgedaan. Bij de ontvangst, gistermiddag ten Pa le ize, van het gemeentebestuur van Amster dam, heeft burgemeester De Vlugt een toe spraak lot de Koningin gehouden. Gisteravond tegen acht uur zijn de Konin gin, Trina Hendrik en Prinses Juliana met groot gevolg uilgereden ter bijwoning van de galavoorstelling in den Stadsschouwburg. Het Verecnigd Tooneel, directie Verkade en Arcrbeek, gaf Shakespeare's „Naar het U lijkt." Aan den ingang van den schouwburg heb ben de wethouders de heeren J. ter Haar, J. von Freylag Drabbe en dr. I. H. J. Vos, als mede de directeur van den Stadsschouwburg, mr J. Merckclbach, de vorstelijke 'bezoekers ontvangen. De jongedames Jopie Verkade en Carla Verbeek boden de Koningin en de Prinses bloemen aan. De Koningsloge was overhuifd door een buiten het balkon uitste kend baldakijn. Op de balustrade voor de loge was een rijke, schoon niet overdadige versiering van rose anjers en azalia's op een achtergrond van teer groen aangebracht. Ook in de loge zelf prijkten kostelijke azalea's. Te omstreeks kwart na achten traden de vorstelijke bezoekers de loge binnen. De mu ziek zette het „Wilhelmus" in, alle aanwezi gen in het geheel volle huis verhieven zich van hun plaatsen en wendden zich naar de Koninklijke loge. De Koningin droeg een avondtoilet van groene en paarse zijde met kanten overkleed en de juweelen van het Nationaal Huldeblijk. De Prinses was ge kleed in een wit avondloiletje, Prins Hendrik was in groot tenue admiraalsuniform. In de loge van B. en W. zaten mevrouw, en mej. De Vlugt en wethouder Wibaut. De bezoeksters hadden meer toilet ge maakt dan voor een gewonen schouwburg avond, maar minder dan met een gala-voor steling in overeenstemming is. De heeren waren voor het meerendeel in rok of smo king: uniform of slaatsiekleeding zag men slechts weinig. Aanstonds nadat de vorstelijke personen gezeten waren, nam de voorstelling een aan vang; het levendige, vlotte spel met de ar tistieke decors vond na ieder bedrijf veel bij valsbetuigingen, waartoe de Koningin tel kens hot voorbeeld gaf. In een gisteren onder leiding van den Rijksbemiddelaar H. A. van IJsselsteyn, in Den Haag gehouden tesp.eking tusschen de hoofdbesturen van de organisaties van werkgevers en werknemers in het meubel- makersbedrijf werd volledige overeenstem ming verkregen omtrent de geschilpunten, die aanleiding hebben jgegeveti tot de stac king bij de firma Boer en \ran der Dussed en de Naaml. Venn. Boes' Meubelfabriek to 's-Gravenhage. Onder leiding van kolonel J. N. Bruijn, commandant der Vide infanterie-brigade, zal 26 en 27 dezer, in de buurt van Bodegraven, een kaderoefening worden gehouden, waar aan zullen deelnemen de regimentscomman danten en alle majoors dier brigade, zoomede majoor jhr. D. Mollerus van het 7de R.V.A. en eersle-luilenant J. L. Doornbos van het regiment genietroepen. —Gistermorgen le kwart voor elven arri veerden Prins Hendrik en Prinses Juliana te Heemstede tot het brengen van een bezoek aan de laatste der zes tijdelijke bloementen toonstellingen aldaar. De gasten onderhiel den zich meermalen met de verschillende autoriteiten, die hen rondleidden, en toonden zeer veel belangstelling voor de fraaie inzen dingen van deze tentoonstelling. Te ongeveer half twaalf vertrokken zij weer. Woensdagmiddag werd de tentoonstelling onverwacht bezocht door II. M. dc Koningin- Moeder en Haar gasten, de hertogin en prin ses van Saksen Coburg Gotha. Gistermorgen kwam de internationale jury voor de laatste maal bijeen, ter beoor deeling van de inzendingen dezer tentoon stelling. De heer Krelage sprak de juryleden in het Engelsch en in hel Duilsch toe en bood het presidium der jury mevr. Francis King aan, de afgevaardigde der Garden Club of Amerika. Na afloop der werkzaamheden bood het hoofdbestuur der Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur in het tentoonstellingsrestaurant den juryleden een lunch aan. De preek, Zendag 17 Mei a.s., des morgens te halfelf uit te spreken door prof. Heering in de godsdienstoefcoing van den Ned. Prot.-Bond te Hilversum, zal draadloos worden uitgezonden. Bij Kon. besluit is verleend de eere medaille, verbonden aan de orde van' Oranje-Nassau, in goud, aan H. L. Dijks, Rijksklerk 1ste klasse, bureelchef tor grif fie van het gerechtshof te 's-Gravenhage. In het gebouw voor Kunsten en Weten schappen, le Utrecht is gisteren de jaarlijk- sche vergadering aangevangen van den Ned. Bond van Arbeiders in het landbouw-, tuin bouw- en zuivelbedrijf, onder voorzitterschap van den heer P. Hiemstra, uit Utrecht. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de moeilijke jaren die de bond heeft be leefd, waardoor het ledental belangrijk is teruggeloopen. In den laalsten tijd is daarin evenwel weer verbetering gekomen. Ook de andere landarbeidersbonden in ons land en in het buitenland verloonen eenzelfde beeld. In ons land zijn de voornaamste oorzaken daarvan de werkeloosheid, slechte bedrijfs - toestanden, verlaging van de loonen, enz. In verband hiermede zijn in den bond tal van bezuinigingen ingevoerd. In den breede schetste spreker vervolgens de strijd die de bond gevoerd heeft voor de levenspositie der landarbeiders in verschil-! lende streken van het land. Spreker verwel komde ten slotte de vertegenwoordigers der builcnJandsche bonden en van het NederT. Verbond van VakvereenigiDgen. Vervolgens voerden het woord de heer Schwar, van den Zwitserschen Bond en qe heer Yan der Wal Ie namens het N.V.V, Deze laatste wees uitvoerig op de ongunstige arbeidsvoorwaarden in den landbouw en achtte het gewenseht dal er voor het land bouwbedrijf wettelijk vastgestelde loonnor- men worden ingevoerd. Spreker wees op den tusschen handel aren, die mede oorzaak van de loondruk zijn. Voorts zijn de pach ten te hoog en toch grijpt de regëe-. ring niet in. Dit is niet te verwonderen, daar zij de beschermster i9 van de groote grond eigenaren. Aan die toestanden kan slechts door een zeer sterke organisatie een einde worden gemaakt. Spreker wekte krachtig op daaraan voort le bouwen. De voorzitter deelde mede, dat van ver* schillende builenlandsche zusterorganisaties schriftelijke sympathiebetuigingen waren ontvangen. De begrooling voor 1925 werd vastgesteld tot een bedrag van f79.766 aan ontvangsten en uitgaven. Tot Ipden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren P. Hiemstra, J. Hilgenga D. v. d. Laan, J. IJlsma en G. Kasje. De heer J. Advocaat, onbezoldigd hoofd- stuurder, stelde zich niet meer herkiesbaar Aan de hoofdbestuurders de heeren Kasje en Advocaat, werd ieder efcn geschenk aange boden voor het vele werk, dat zij gedurende 25 jaren voor den bond hebben gedaan. Nadat de Duitsche vertegenwoordigers dank hadden gebracht voor de hun verleen de gastvrijheid, werd de vergadering ver* daagd. Des avonds is een huishoudelijke vergade ring gehouden. Ter vervulling van de vacature ds. Dippel zijn door de kerkelijke kiesvereenj- ging „Schrift en Belijdenis", te Gronin gen, na gehouden samenspreking met da kiesvereeniging ,,De Goede Belijdenis", een viertal candidatcn ingediend: dr. Areld- boen, te Alphen a. d. Rijn; ds. Karres, te Oosthem; ds. Van Leeuwen te Hilversum, en ds. Voorsteegh te Katwijk-aan-Zee. Door de samenwerking van genoemde kies- vereenigingen is het vrij zeker, dat dit viertal door het kiescollege zal worden overgenomen. Te Enschedé overleed in den-ouderdom van 71 jaar de heer D. Beunder, die meel! dan 25 jaar commissaris van politie aldaar was. De overledene was in dp politiewereld en ook daarbuiten een alvcnepn bekende persoonlijkheid. Binnenkort is te verwachten een gn- nïnklïjk besluit, waarbij de vervroeging c®t één uur van den wellelijken lijd, bednJöti art. 1 der wet van 23 Juli 1908, Sfg& Cth 236, zal»aanvangen op 5 Juni en zarikidfY gen op 4 October êls. De Centrale Recherche Amsterdam heeft gisteren aangehouden ag* keren Obdam, die sterk verdacht vrordt v&rS het feit een gedeelte van het geld, afkonp stig van de inbraak in het correspondent;-» schap van de Nederlandsche Bank te Kam pen, onder zijn berusting te hebben gehad* Reeds eer was het vermoeden gerezen en Obdam was in vèrband hiermede geaia^S* teerd. Daar de bewijzen niet voldoende waren, moest de verdachte op vrije voefeni worden gesteld. Tntusschen zat de recherche niet stil en vond ten slotte opnieuw aan leiding Obdam te arresteeren. Hij is in het Huis van Bewaring ingesloten. Het aantal arrestanten in deze -zaak bedraagt nu zes. Het jongenskamp va n ATo 1 E S* weerbaarheid" duurt van 25 Juli tot 8 Augustus, het meisjeskamp van 10 tot 21 Augustus. Beide worden gehouden op <W boschrijke heide tusschen Harderwijk en het Uddelermeer en komen respectievelijk der leiding van heeren en dames bij Eef M. Onderwijs werkzaam. De arbeiders bij de werkvèr- scbaffing van do gemeente Sleen zulléii morgen bet werk moeten neerleggen. Déi oorzaak hiervan is, dat de begrootlng vflJl Sleen tot nu toe nog niet door Ged, StJ- ten is goedgekeurd. Ged. Staten hadden de gemeente slechts toegestaan de helft vA de uitgaven te besteden. Aangezien au) geld nu op is, zal de gemeente nitite ■•E aan de arbeiders kunnen versehSMfcn zal het werk moeten worden stilgezet. Gistermiddag, omstreeks ééiï uur, is een locomotief, die aan het rangeè* ren was bij het station Yecnendaal, ont» spoord. Na een goed halfuur slaagde meö er in den trein weer op het gewone spoot te brengen. Er zijn geen persoonlijke on gelukken voorgekomen en het verkeer on dervond geen vertraging Gistermiddag is tusschen Arnhem on Oosterbeek de 58-jarige Y. N.; V. G. door een trein overreden en gedood. Te Neerijnen zijn gistermid- dag vier boerenwoningen geheel afgebrand. D e 25-j arige opperman F. de W.f te Groningen, wiens vrouw kort gele den overleden is en hem een kind van een paar maanden had nagelaten, heeft dat' kind onder dekens doen stikken. Te voren was het kindje te Dorkwerd uitbesteed, maar men had het den vader teruggestuurd omdat hij het kostgeld niet betaalde. Twee vrienden, wien hij zijn misdaad had vey- teld, hadden de politie er mee in kennis gesteld. Het „Nedel. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren"- meldtj dat in de afgeloopen week naar Engeland zijn verscheept 2.373.600 eieren. M ij n h e e r H.„Ik kan me n iet begrijpen, waarom je zulke belachelijk^ wijde mouwen draagt» als je niets hebt OÖi te vullen." Mevrouw H.,fEn wat doe jij dan in dia* grooten strooien hoed yan je

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 10