fewness Abdijsiroop TWEEDE KAMER. GEMENGD NIEUWS. verleend uit zijn betrekking van notaris te Borculo; i» aan mej. M. G. Levoir, te 's-Gra. venhago wegens gezondheidsredenen op haar verzoek, eervol ontslag verleend als hoofd- comm:-:s bij het Departement van Binnen- lanoaehd Zaken en Landbouw onder dank betuiging. Als bewijs van waardeering voor het bij houden en inzenden van meteorologische journalen ten dienste van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut, zijn bij Koninklijk besluit van 11 Maart 1925 No. 35 de volgende onderscheidingen toege kend: de gouden medaille aan de gezagvoer ders: J. M. Meerburg van de Stoomv Mij. Rotterdamsche Lloyd; C. de Korver van de Stoomvaart-Maatschappij Holland Amerika- Lijn; E. II. Kroes, van <e Stoomvaart-Maat schappij Java-Chin-Japan-lijn; de zilveren medaille aan de gezagvoerders: H. F. Soo- mer, van de Stoomvaart-Maatschappij .Ne derland; M. F. Mörzer Bruyns, van de Stoomvaart-Maatschappij Nederland; W. A. Beijer, van de Sloomvaarl-Maalschappij Ne derland; C. E. Flugge, van de Stoomvaart- Matschappij Nederland, R. Borst van de Stoomv.Maatsch. Rotterdamsche Lloyd; J. J. Buising, van de Stoomvaart-Maatschappij Rotterdamsche Lloyd; A. Vertregt, van de SL-Mij. Rotterd. Lloyd; A. Dekema, van de Stoomvaart-Maatschappij Holland-Amerika- Lijn G. C. Herbschleb. van de Stoomvaart- Maatschappij HoIland-Amerika-Li^Q; \V. v. Eyken, van de Stoomvaart-Maatschappij Hol land-Zuid-Afrika-Lijn- Drietal bij de Ned.-ETerv. Kerk te Rot- tc-rdam (vac. ds. G. v. d. Giesen) ds. W. G. Pos thumus Meyjes, te NijmegeD, ds. P. Veen, te Utrscht, ds. J. J. v. d. Wall, te Breda; (vac. van wijlen dr. H. T. Oberman) ds. J. J. Stam, te Amstc-rdam, ds. J. A. van Selms, te Nijmegen, ds. J. P. Ie Roy, te Sloterdrjk. De Minister van Waterstaat heeft de gemeente Bennebroek, met wie ter zake geea overeenstemming is verkregen, behou dens haai- recht op schadevergoeding, ver- pliohfc te gedoogen den aanleg en de instand houding van door hefc Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noord-Holland voorgeno men electrieïteitswerken in, op en boven eenige bij haar deels in eigendom, deels in erfpacht zijnde perceelen, vermengd de volgende wegen: den Zwarteweg, de Bsn- nebroekerlaan, de Beek, den Meerweg, de Schoollaan, den Binnenweg; een en ander als aangegeven op de ten gemeentehuize der betrokken gemeente ter inzage gelegen hebbende bescheiden. Er is opnieuw een conflict gerezen tus- schen de directie van de Noord-ZuidJiolland- sche Tramwegmij. en de Nederiandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel. De Vereeniging heeft geweigerd, aan een conferentie met die directie deel te ne men, omdat die volgens haar onaanneem- bare voorwaarden stelde. Er worden nu per soneelsvergaderingen gehouden. de Dinsdag te Utrecht gehouden herstemming voor de verkiezing van een .notabele der Ned.-Herv. Gem. is de heer N. Janssen, aftredend, als zoodanig "herkozen Zjjn tegencandida3t was de heer J. O. Visser, die gesteld was door het Comité van Actie tegen het Toorop-raam in de Domkerk, enz. De „anti-Tooropw-partg heeft dus geen en kelen zetel in het college kur.nen veroveren. Ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van ds. P. de Haas, predi kant der NetL-ITerv. Gem. te Utrecht, is deze gisterochtend in het versierde dienst gebouw aan het Domplein aldaér gehuldigd. Namens een commissieuit de Gemeen-le bood dr. S. L. Schouten, directeur van de Ohr. H. B. S. met 5-jari£on cursus, hem een haard aan, benevens een enveloppe om aan den inhoud daarvan naar eigen keuze een bestemming te geven, 'sAvonds te voren waren hem reeds in het wijkgebouw Lauwe- reht namens een 500-tal bewoners zijner wijk geschenken aangeboden. Bij deze huldiging werd ook nog gespro ken door dr. G. P. Marang als voorzitter van den kerkeraad en ais voorzitter van het ministerie van predikanten. Namens de col lega's-predikanten bood hij ds. De Haas een hoektafeltje aan. De receptie ten huize van den jubilaris was verder zeer druk bezocht. Velen deden hun gelukwenschen vergezeld gaan van bloemen. De Landelijke Federatie tor beharti ging van het Ziekenfondswezen heeft to Utrecht haar jaarlijksche vergadering ge houden. Alle aangesloten fondsen waren vertegenwoordigd op twee na. De voorzit ter, de heer Joh. Mulder, uit Gouda, her innerde aan den strijd bij het ziekenfonds ,,De Volharding" in Den Haag en wensch- te het Volhardingsbestuur geluk met de behaalde overwinning. Aan het bestuurslid Vittera, die ten gevolge van een moordaan slag niet ter vergadering kon komen, werd een telegram voor spoedig herstel toege zonden. De aftredende bestuursleden, Joh. Mulder, te Gouda, voorzitter, en A. W. v. Schaik, te Utrecht, secretaris, werden bij cc! am a tie benoemd. Goedgekeurd werd een ontwerp-adres aan de Tweede Kamer, waarin op scherpe wijze stelling wordt ge nomen tegen do ingediende Ziekenfonds- vet, die, naar de algemeene mcening, een stap achteruit is op hefc gebied van ziekte verzorging cn deu arbeiders en daarmede gelijkgesteldeo veel minder geeft dan h.un thans reeds door de ziekenfondsen wordt gegeven. Deze ziekenfondswet, die reeds in 1920 ingediend is, en nu naar de tijds omstandigheden is gewijzigd, voldoet zoo weinig meer aan hefc doel waarmede ze ingediend is, dat volgens de meening der vergadering hefc beste waro, wanneer de Togeering het geheele ontwerp introk. Bij de bespreking van hefc ontwerp-unificatie- rapporfc bleek nogmaals, dat de vergadering niet bereid is doctoren, apothekers, tand artsen en vakvereenigingsbesfcuurders iif de besturen der ziekenfondsen op te ne^ men, evenmin dat zij bereid is afstand to doen van het recht van eigen" apotheken «o te richten en le exploiteercn. EJfeec apotheken en aangestelde artsen, rooals bij „De Volharding", achtte de vergadering hefc juiste middel om tot een goede zieken verzorging to komen. Hefc bestuur kreeg machtiging om bet orgaan der Federatie „Het Ziekenfonds", dat thans ongeregeld verschijnt, zoo noodig al«j maandblad uifc te geven. De Federatie van Marktkooplieden- vcreenigingen heeft gistermiddag to Utrecht een zeer druk bezochte vergade ring gehouden ter bespreking van do vol gende drie punten: 1. dc hooge marktgel- den in veie plaatsen2. de hooge bagage tarieven bij de NedeMandsche Spoorwegen 3. de hooge kramenhuur op verschillende markten. Chefs van het marktwezen in verschil lende steden woonden haar bij. De onder-voorzitter der Federatie, de heer C. W. Jennink, uit 's-Hertogenbosch, opende de vergadering. De heer S. R. de Miranda, wethouder van Amsterdam, sprak over „Het sociale nut der markten." De heer M. Krijgsman, wethouder van 's-Hertogenbosch, behandelde „De betee- kenis van een goed geregeld marktwezen voor een stad". Nog meer sprekers voer den hefc woord. Onder bijval werd ten slotte de volgende motie aangenomen: „De groote openbare vergadering enz-, gehoord de uiteenzetting der sprekers, waaruit hefc groote nut blijkt der markten voor de gemeentenovertuigd, dat de hoo ge marktvelden, hoogo bagage tarieven en hooge kramenhuren door de marktkramers niet langer betaald kunnen worden con stateert, dat daarin hefc waarachtig belang van gemeenten en marktkooplieden paal en perk gesteld dient te wordendraagt het bestuur op, met alle wettige middelen daartegen te protesteeren. en indien zulks niet zou baten de boycot over bewuste markten uit te spiekendoet echter een beroep op Regeering en gemeentebesturen hun in dit streven te steunen opdat derge lijke maatregelen achterwege kunnen blij ven en besluit deze motie te publiceeien in de pers." v Een der bijzondere correspondenten van ..De Msbode", meldt uit Rome: Z. Exc. de Minister-President jhr. Ruijs de Beerenbrouck wordt van 19 tot 23 Mei te Rome verwacht en zal hij de plechtige^ Hei ligverklaring van den Z. Petrus Canisius, onzen grooten landgenoot, tegewoordig zijn. In „St.-Pieter" zal een aparte tribune zijn voor Regeeringspersonen en wijl de Zwitser- sche Bonds-president, die eerst ook te Rome verwaoht werd, niet aanwezig zal zijn, zal onze Minister-President op die tribune waarschijnlijk de eerste plaats innemen. Van de Nederlandsche familieleden, van den Z. Petrus Canisius, voor wie ook een aiparte tribune zal gereserveerd worden zul len. waarschijnlijk aanwezig zijn: De familie Ruys de Beerenbrouck: de echtgenoote van onzen minister-president, twee dochters, zoon en schoonzoon; mr. A. baron v. Wijnbergen, lid der Tweede Kamer en mevrouw en zuster; twee dames Hel- mich;-baron v. d. Heijden van Doornen- burg met echtgenoote en dochter en de heer J. v. d. Mortel, burgemeester van Cuyck a. d. Maas. Zooals bekend is zuliea van het hoog waardig Nedeil. Episcopaat mede aanwezig zijn bij de plechtige Heilig verklaring: Z.D.H. mgr. IT. v. d. Wetering die zijn intrek neemt in hei hotel de Russie; ZJI.D. mgr. A. Diepen, die logeeren zal bij den procu rator van het Nederl. Episcopaat mgr. B. Eras. Z.DH. mgr. P. Hopmans, die zal wo nen in de Procure der Premonstratenzers en Z.D.H. mgr. L .Schrijnen, die zijn verblijf zal nemen in hotel des Princes. Het Comité der Ned. Bedevaart zal op 20 Mei een diner aanbieden in Hotel de Russie waartoe genoodigd zijn H.ILD.D.HÜ. de Nederl. Bisschoppen, Z. Exc. de Minis ter-President en familie, Z. Exc. onze ge zant bij het Vaticaan en mevr. v. Nispen tot Sevenaer, de secretaris van het gezant schap, jhr. Quarles v. Ufford en mevrouw, de procurator van het Nederl. Episcopaat mgr. Eras en andere Nederlanders, die te Rome in het bestuur van Religieuse Orden enz. een hooge betrekking bekleeden. Voorts zijn ook uitgenocdigd de familieleden van de Z. Petrus Canisius, die te Rome aanwe zig zullen zijn. Op Zaterdag 23 Mei hopen Z. Exc. onze gezant bij het Vaticaan en mevr. Van Nis pen in het „Grand Hotel" alhier een groote receptie te houden ter eere der in Rome aanwezigen Nederlanders. Daarbij zullen ook vele Kardinalen, Bisschoppen en andere Prelaten van het Pauselijk Hof aanwezig zijn In de zi feting van gisteren van de Alg. Synodale Commissie der Ned.-Herv. Kerk benoemde de president tot leden van de commissie voor de afschriften en de staten van kosten de heeren Boete en dr. Gallen- bach. Het bedrag van hefc Fonds voor noodlij dende kerken en personen voor groote toe lagen beschikbaar, blijkfc te zijn f 36.765. Voor de z.g. kleine toelagen aan gemeenten en personen, waarvan de voordrachten in deze zitting werden behandeld, zal f 88-15 noodig zijn. Deze voordrachten worden in gediend door de prov. correspendentep der Synodale Commissie, die de aanvragen om steun uit de verschillende fondsen be- oordeelen en de rapporten daarover op stellen. Ook werden de aanvragen voor groote toelagen In behandeling genomen. Niefc min der dan 45 gemeenten hebben haar hoop gevestigd op een uifckeering in het belang van kerkgebouwen en pastorieën. Boven dien sijn talrijke aanvragen om steun uifc de Generale Kas ingekomen. Sinds de toe zegging van Rijkssubsidies voer herstelling van belangrijke bouwwerken zoo goed als gestaakt is, wordfc de toestand voor menige gemeente zeer moeilijk. De heer Bomans, lid van de Tweede Kamer, beeft aan den Minister van Kolo niën de volgende vragen gewield; Is heb Zijn Excellentie bekend, dat het vraagstuk om vrijheid te geveu aan het radio-wezen in Nedcrlandsch-Indig Binds lang „in studie" is, maar practise!) elke broadcasting" daardoor is verboden? Wil Zijn Excellentie de redenen mede- deelen waarom en hoelang dit verbod in stand blijft? Toen op 17 Februari de opbrengst van de rijwielbelasting tot 1 JFebruari 1925 werd gepubliceerd, bleek bij vergelijking met 1924 de opbrengst ruim 10 toa minder te zjjn. Als vermoedelijke oorzaak werd toen aangevoerd, dat vele menschen *s winters Diet fietsen. Tegen deo zomer zou de op brengst wel stagen. Die verwachting is uitgekomen. Van 1 December 1924 tot 1 Mei 1925 zijn er 1.870.152 rrjwielmerken 1925 ver kocht, voor een bedrag van f5.610.456. Daartegenover werden vorig jaar 1.763.677 rbwielmerken 1924 verkocht, voor een be drag van f 5.300.031. Thans heeft de rij wielbelasting dus f310.425 méér opgebracht. Minister Colijn. die, aooals bekend is, de opbrengst schatte op 3 mïllioen gulden, beeft dos nu reeds een meevaller van ruim 2Vz millioen gulden. RECLAME. ft| Het middel dat de benauwd- E? B heden verlicht is AKKER's ft 7969 (Zifting van gisteren). Droogmaking der Zuiderzee. Aan de orde ia het wetsontwerp houdende maatregelen en werken noodig voor èe landsverdediging in verband met de afslui ting en droogmaking der Zuiderzee. De algemeene beschouwingen worden ge opend. De heer VAN ZADELHOFF (S.-D.) be treurt het dat de Regeering nu Toorgaal op den ouden weg en dat terwijl de heer Colijn vroeger tegen verdedigingswerken al3 deze is opgekomen. Spr. vindt het zeer jammer dat die minister niet aanwezig is en hij stelt een molie voor waarin de Kamer dien minister uilnoodigt om aanwezig to zijn bij de behandeling. Deze motie wordt verworpen met 42 te gen 23 stemmen. De heer VAN ZADELHOFF (3-D.) ver volgt zijn rode. Hij betreurt deze beslissing, want hij had gaarne gezien dat de Minister zijn houding verklaarde. Spr. meent dat wij dezen nieuwen weg niet op moeien. Negen tiende deel van ons land is onverdedigd en nu wordt twintig millioen gevraagd voor een klein stukje grond. Het voorstel is in strijd met het streven naar ontwapening en dus is spr. er falikant tegen. De heor DUYMAER VAN TWIST (A.-R.) wijst op het schrille verschil tusschen dit voorstel en dat voor schadevergoeding aan de vissohersbevolking. Waarom tast men hier royaal in de beurs en straks weer niet. Spr. vraagt wat tooh bet Zuiderzeefonds is? De Minister van Waterstaat heeft gezegd, dat het met beslaat, dat het slechts een fic tie is. Hoe zit dat nu? Spr. heeft neiging om tegen dit ontwerp te stemmen, tenzij bij verwerping de drooglegging wordt stopge zet. Walmeer echter vaststaat dat de droog legging voortgaal, zal hij tegen stemmen. De heer BEUMER (A.-R.) meent dat men geen verband mag leggen tusschen dit ont werp en dat voor de Zuiderzeevisschers. Het eerste dient getoetst te worden aan 's lands belang, en daarbij mag geen andere over weging gelden.- De redeneering van den vo- rigen spreker is dus niet te aanvaarden om dat zij het landsbelang opoffert omdat toot één categorie niet alles wordt gedaan wat men wil. De heer K. TER LAAN (S.-D.) laakt de gulheid waarmede nu wec-r voor het leger geld wordt gevraagd. Bij iedere uitgave zegt minister Colijn, dat er geen geld is maar nu is het plotseling wel aanwezig. Onderwijs, Kunst, ariieiders- bescherming, alles is beperkt, omdat er geen cent is, maar nu is er wel twintig millioen gulden. Nu de heer Duymaer van Twist zijn stem over dit ontwerp afhanke lijk maakt van do beslissing van 't ontwerp tol steunverleening van de Zuiderzcewis- sohers, stelt spr. voor dit ontwerp eerst te behandelen. Dit voorstel wordt verworpen met 44 te gen 19 stemmen. De Minisler van Oorlog, de heer VAN DIJK, antwoordt, dat de Zudderzeewet hem verplichtte voorstellen in te dienen, die noo dig zijn voor de landsverdediging aan de Zuiderzee. Er is gevraagd of er zoo'n haast noodig is met deze werken. Er is in zoo verre haast, dat bij den aanleg van de wa terstaatswerken gerekend moet worden op eventueele verdedigingswesien. Daarom dient nu in groote trekken te worden vast gesteld wat er gedaan zal moeten warden. Wanneer geen- verdedigingswerken worden aangelegd zou de helft van het veldleger noodig zijn om dit punt te verdedigen en dat kan natuurlijk niet gebeuren. Deze wet fs oen beginsel-wet, voor de landsverdediging en meer niet De benoodig- ie gelden zutlen successievelijk worden aangevraagd. Do Minister van Waterstaat, de heer VAN SWAAY, zet uitéén dat verwerping van dit ontwerp stellig moeilijkheden zat meebren gen omdat men dan later moet nagaan wat er gedaan moet worden voor de iandsverde. dijing. Financieel zal dat natuurlijk duur- De beer K, TER EAAIf (S.-D.) licht thans zijn amendement loe om atle kosten voor dezo verdedigingswerken op de bégrooling voor oorlog le plaatsen en nie! te doen druk ken op het Zuiderzeefonds. De MINISTER zegt dat altijd de verdedi gingswerken die noodig waren bij wijziging van terrein, gebracht zijn op rekening van dat werk. Spr. wijst op het Merwedekanaai, as Sluizen bij IJtnuiden enz. Ook in deZui- derzeewet is dit bepaald. Er is dus geen re den om van dit goede standpunt af !e stap pen. Wanneer de kosten op Oorlog worden gebracht, dient te worden vastgelegd dat dat departement part nog deet aan die kosten heeft. De heer DRESSFLHUYS (V.-Bvraagt of de Kaïner nu niet over de uitvoering beslist. Hij heeft dat niet begrepen en bad gaarne eenige inlichtingen. De MINISTER zegt. dat de gelden, die be schikbaar gesteld zullen moeten worden, telkens aangevraagd zulten moeten worden cn dat dus telkens moet worden aangegeven wat er het eerst gedaan wordt. De Kamer krijgt dus nog dikwijls gelegenheid haar meening te zeggen. liet amendement wordt verworpen met 50 tegen 17 stemmen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 49 tegen 18 stemmen. Drankwet. Aan de orde is de wijziging der Drank wet (het stellen van eischen aan een loge ment en bepalingen tegen verpachting van vergunningen). De algemeene beschouwingen worden ge opend. De heer STAALMAN (V.-B.) zegt, dat spoedig een algeheele herziening mogelijk zal zijn omdat de Staatscommissie spdédig gereed zal zijn met haar rapport. De behan deling van de verpachting der vergunningen zou dus beter kunnen wachten, totdat dat rapport bekend is. Spr. stelt voor een, motie, waarin de wenschelijkheid van uitstel van dit punt wordt uitgesproken. Mevr. BAKKER—NORT (V. D.) acht het onmogelijk thans dit punt uit te schakelen, liet wetsvoorstel wil een einden maken aan den slechten toestand en het bevat geen principiel punt, zoodat het best afgedaan kan worden. De heer SNOECK HENKEÏIAXS (C.-HJ acht den toestand der vergunningen on houdbaar. Deze herziening ei.-clit een grondige over weging en hij gevoelt dus vóór deze motie. De heer RUTGERS (A.-R.) wil het oor deel van den Minister afwachten, maar hij ziet ook wel voordeel in uitstel, omdat hel weinig zin heeft zoo kort vóór een alge heele herziening een diep-ingrijpende ver andering aan te brengen. De Minister van Arbeid, de heer AAL- BERSE, heeft geen overwegend bezwaar tegen de motie, omdat spoedig het rapport der commissic-v. d. Lande is te wachten. Hij laat de beslissing aan de Kamer over. De motie wordt z. h. st. goedgekeurd. De vergadering wordt Terdaagd tot heden één uur. Te Rotterdam ie gis te r mor- gen brand uitgebroken op den achtersten droogzolder van de Stoom- wasch- en strijk- inrichting van M. A. Spronk aan den Walen burgerweg. Een zwager van den heer Spronk, den heer Smits, die naast de was- scherij woont en die den brand ontdekte, trachtte hefc vuur nog met eigen middelen te blusschen. Hij bekwam daarbij ernstige brandwonden aan beide handen en moest verbonden worden. De achterste droogzol der is geheel uitgebrand, terwijl de trap ge deeltelijk ia ingestort. Een grooto hoeveelheid waschgoed, dat op den zolder te drogen hing, is verloren gegaan. De brand is vermoedelijk ontstaan door hefc springen van vonken uit een kachel Alles was op beurspolis verzekerd. Het Nederlandsch Schoolmu seum, te Amsterdam, zal van Zaterdag 16 Mei af weder voor het publiek geopend zijn. Onder leiding van den bur gemeester worden pogingen aangewend tot hefc oprichten van een N.V. „Badplaats Vlissingen". Thans is de exploitatie van de badplaats geheel in handen van da gemeen te. Op 23 dezer zal de herstelde Wtjnhuistoren te Zutphen met het nieuwe carillon feestelijk in gebruik genomen wor den in tegenwoordigheid van den Commis saris der Koningin in Gelderland en eenige Gedeputeerden- De heer Vincent, carilloneur to Amsterdam, zal de eerste zijn, die het nieuwe kunstwerk zal bespelen. Klokgelui van alle torenklokken in de stad, zang van Zutphen's Mannenkoor en As muziek van het Stedelpk Muziekcorps zullen het hunne er toe bijdragen om dien dag zoo goed mogelijk te doen slagen. Ter herinnering zullen twee gedenksteenen worden aangebracht en op dien dag door den Commissaris der Koningin en dè-i bur gemeester ingemetseld worden. Zij dragen het opschrift: Door het vuur in duisfc'ren nacht Zonk ter neer mijn oude pracht 27 Jan. A. D. 1920. 1 Burgerdeugd eendrachtig streven Voert mijn bouwval weer tot leven. 23 Mei. A. D. 1925. De Tielsche reohtbank heeft gisteren de invrijheidstelling gelast van N. van W., die verdacht werd betrokken te ajjn in de Culemborgsche moordzaak. Op den G elderopscbo-wec te Eindhoven ie gisteravond een vrachtauto van den beer v. d. Berge tegen een boom gereden met hot gevolg, dat de wagen werd ver nield. De twee inzittenden werden er uit geslingerd. De chauffeur M. kreeg een ern stige verwonding aan het hoofd, terwijl de andere inzittende B. eenige lichte ontvel lingen opliep. Vijf personen hebben ta Maa> breo den heer J. v. d. S. aangevallen eo hem vijftien messteken toegebracht. De da ders zijn in hechtenis g;n-m:n. ïs Valthermond-West is gister nacht een locomobiel, staande in de veenderg vsn den beer Hadders, door onbekend ge bleven baldadigen geheel vernield. Te Ruinen is in het bijzij1* van den opperrabjjn uit Utrecht op last van 8eo officier van justitie te Assen het Israël, kerkhof opgegraven, op zoek u-r schatten, die daar bij geruchte brgravon lagen. Er ij na heel wat arbeids niets gevonden. Dat de bloembolle n-u itvooi voor ons laud van zeer groot belang blijkt weer uit de eiporfc-cyfprs voor 19-M, waaruit wij liet volgende resumeeren: ln totaal werd 26.370.000 K.G. bollen uit gevoerd, vertegenwoordigende een waarde van f 29.986.00, hetgeen wederom wijst opf een aanmerkelijke verhooging, vergeleken bij het voorafgaande jaar. in ronde cijfers weergegeven, werd naar do Ver. jjjninn voor f 914 rnillioen geêspprteeid, naar En geland voor f 10 millioen, naai' Duitschlaud voor 2',5 millioen,'naar Frankrijk cn Bclgia voor f 1 millioen en naar de Scandinavisch^ landen voor f 1 3/4 millioen. De vooruitgang schijnt bovendien vooral niet tot staan to zijn gekomen, hetgeen blijkt uit de volgenda cijfersIn het eerste kwartaal van 1924 werd uitgevoerd voor f 768.000 h> dezelfde periode van dit jaar eehter voor f 1.346.000 dus bijna het dubbele Kleine jongen: „Vader, koe van- gen ze gekke menschen?" Vader: „O, met poeder op het gezicht ^n mooie kleeren en lieve glimlachjes, jongen." es BUITENLANDSCH GEMENGD. De berichten uit Weenen omtrent dea levensgevaarlijken toestand van ex-keizerin Zita worden in royalistische kringen, die in directe verhinding met de omgeving van de ex-keizerin slaan, niet bevestigd. Men ver neemt uit Lequititio, waar ex-keizerin Zila. vertoeft, dat zij sinds vele weken ziek is en lijdt aan ernstige zenuwoverspanning, doch dat baar toestand geen reden lot ernstige bezorgdheid geeft Te Wevclghcm bij Korlrijk is korporaal Tahon, een 22-jarig leerling-vlieger, neerge stort. Liet vliegtuig vloog in brand en men kon slechts het verkoolde lijk van den on gelukkige uit de wrakhoop halen. Bij een botsing, die den afgeloopen nacht te Berlijn plaats had tusschen een brand weerauto en een autobus, stortte de laatste omver, waarbij 23 personen meer of minder zwaar gewond werden. De rechtbank le Koningsbergen heelt een merkwaardige uitspraak gedaan in een klacht lot .verwijdering van een antenne van het dak van een huis. De eigenaar van het huis had de rechtbank verzocht den huur der te gelasten deze anlenne te verwijderen, op grond, dat deze eenige schade aan het huis had toegebracht en een gevaar vormde voor het dak. waarvan de soliditeit niet vol doende was. De rechters beslisten, dat de kleine be schadigingen, die veroorzaakt waren door do plaatsing van de antenne en voor haar onderhoud niet de verwijdering daarvan wettigden. Hoewel de plaatsing van een an tenne op een dak onderworpen is aan de toestemming van den eigenaar van het gebouw, was de rechtbank van oordeel, dat, gegeven de tegenwoordige beteekenis van de draadlooze het verstrekken van zoo'n ver gunning beschouwd moet worden als een plicht. Een veertien dagen geleden verdween te Batlersea plotseling een dertienjarig meisje, genaamd Ellen Jackson. Een dag of tien later werd haar lijk teruggevonden In de Theems. Voor den lijkschouwer bleek dat het meisje pas baar moeder had verloren en het met haar vader niet te best kon vinden. Volgens brieven, die Jackson's bu ren aan den lijkschouwer hadden geschre ven, had het kind van haar vader een harde behandeling te verduren, doch do vader zelf verklaarde, dat hij het kind, omdat het geen verantwoording kon allr—en van het ge bruik van eenig huishoudgeld, slechts een klap in hel gezicht had gegeven. Deze ver klaring bleek niet in overeenstemming met de lijkschouwing, die uitwees dat bet kind ook een gekneusden arm had. De lijkschou wer nam echter genoegen met dc verkla ringen van Jackson, dat zijn kind het thuis goed bad gehad. Tijdens een feestmaaltijd in Gravesend (Amerika) drongen drie mannen do zaal binnen cn doodden een der aanwezigen door hem met een geluidloos werkend pistool drie kogete in het hoofd te schieten. Een ander, die de moordenaars achtervolgde, werd eveneens neergeschoten. Boris Sawinkof, de Russische revolutio nair, die voor den oorlog een groole rol in de Russische revolutionaire beweging speelde, later de Sovjetrepubliek bestreed en eerst onlangs na een sensationeel proces zich met haar verzoende, heeft te Moskou zelfmoord gepleegd. "Hij beschikte in de ge vangenis te Moskou over twee comfortabele vertrekken. Hij had gehoopt na zijn onder- werping in vrijheid te worden gesteld. Na dat een verzoekschrift daartoe was afgewe zen maakte hij een eind aan zijn leven. Zes dagen lang hebben de Sovjet-autoritei ten zijn dood voor het publiek geheim ge houden. In de gevangenis te Tomsk is een lyphus- cpidemio uilgebroken, waardoor 365 van de 422 gevangenen zijn aangetast. Dat de ziekte zich zoozeer heeft uitgebreid schijnt een gevolg te zijn van nalatigheid en verre gaande zorgeloosheid van het medisch per soneel. Dit is voorloopig in de uitoefening van zijn functie geschorst, in afwachting van het resultaat dat een in le slcUen nader, onderzoek zal opleveren. i

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 7