HET NOODLOTTIGE GAS No. 19992. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 14 Mei Tweede Blad. Anno 1925, GEMEENTEZAKEN. Hel 50 Jaiig beslaan van „DeZeeland" FEUILLETON. Benoemingen en ontslag. Yoor de benoeming van een adjunct-di- ceeteur van den Markt- en Havendienst, alhier, worden door B. en W. voorgedragen: lo. D. R. Kooiman, marktopzicliter te Am sterdam; 2o. A. A. Kleyn, leider van de afdeeling Binnenscheepvaart van den Ge meentelijken Dienst der Arbeidsbemidde ling te Dordrecht. Begenten van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis te Leiden, dragen voor de benoeming van een lid van hun College ter vervulling in de vacature, ontstaan door het aan mevr. A. M. C. MullerVerdam verleend ontslag, den Raad het volgende tweetal voor: mevr. G. J. NautaBurgers- dijk en mej. J. C. van Manen. Door dr. E. de Vries, geneesheer aan de gestichten Endegeest, Voorgecst en Rhijn- gcest, is eervol ontslag uit deze betrekking gevraagd met ingang vam 1 Juli. B. en W. adviseeren den Raad dit verzoek m tc wil- ligen. Onder verwijzing naar een advies vau Curatoren van het Gymnasium, goven B. en W. voorts in overweging de tijdelijke benoeming van den heer B. D. H. van Arnim, als leeraar in het Duitsch aan deze inrichting tot woderopieggens to vorlen- gen, doch uiterlijk tot l September 1925. Verkoop van grond. De heer L. .M. van Noort, tc Noordwij- kerhout verzocht van de gemeente to mo gen koopen een gedeelte berm aan den Haarlemmertrekweg onder de gemeente voor den prijs van f 0.50 per M2. Hoewel B. en W. geen bezwaar hadden dezen grond te verkoopen, vonden rij den prijs niet voldoende en stelden dezen op f 1 per M2., benevens f0.50 per M2. voor het rooien der stoven en f0.27 per M2. voor het gemis aan hakhout. Met dezen totaal prijs van f 1.37 ging do heer Van Noort üocoord, zoodat nu den Raad in overweging wordt gegeven voor dien prijs een opper vlakte van 504 M2. den genoemden Wr Yan, Noort te verkoopen. Ben verzoek voor kennisgeving aannemen. Door de afdeeling Leiden van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst is aan den Raad liet vetzoek gericht B. en iW. uit te noodigen op een besluit betreffen de het personeel in tijdelijken en lossen 'dienst terug te komen, resp. wel te willen bevorderen, dat bet besluit worde opge schort en eerst daaromtrent bij de Com- tnissiën van Overleg, advies worde inge wonnen. De strekking van dit verzoek verwondert B. en W. in hooge mate omdat door hun Oollege geen enkel besluit is genomen ten aanzien van bedoeld personeel. Wel werd aan de Hoofden \an Dienst een circulaire gezonden, teneinde nog eens in het bijzon der de aandacht te vestigen op het Raads besluit van 15 November 1920. Den laatsten tijd bereikten het College toch meeimalen voorstellen tot het toeken- ilon van «5<Sn of c.cer periodieke verhoogin gen bij vervroeging aan personen, die in vasten dienst werden aangesteld. Als mo- tief werd dan aangevoerd, dat de betrokke nen in lossen dienst reeds meer verdienden, dan het aan hun rang verbonden minimum loon. In verband met het evengenoemd raadsbesluit, op grond waarvan het mini- mum-loon der algemeene salarisverorde- jniing in liet algemeen als limiet geldt voor het loon der losse werklieden, behoort hot loon van de losse arbeidskrachten in het iftlgemeen niet hooger Ie zijn dan het mini mum-loon, dat aan personeel, van een tij delijke aanstelling voorzien, ingevolge de genoemde verordening moet worden toege kend. Slechts in zeer bijzonder® gevallen, b.v. in verband met den stand van de ar beidsmarkt, kunnen er termen zijn van de zen algemeenen regel af te wijken. Zij deelden daarom den Hoofden van Dienst mede, dat hun College in het vervolg, niet meor bereid zou zijn, tenzij in zeer bijzon dere gevallen, wederom op evenbedoeld motief vervroegde periodieke verhoogin gen toe te kennen en drongen verder aan op een stipte toepassing van bet raadsbe sluit. Wat betreft de tijdelijk-aangestelden, voor hen gelde artikel 9 van de algemeene salarisverordening. Krachtens deze bepa ling wordt hun loon bepaald door B. <m W.het mag niet lager zijn dan 4/5 ran de aanvangswedde van een vast-aangestelde Aan deze tijdelijk-aangestelden wordt, wanneer zij een bepaalden tijd, b.v. een jaar, in dienst zijn ten opzichte van hen kan worden aangenomen, dat zij bestemd zijn om oa niet te lang tijdsverloop een vaste aanstelling deelachtig te worden en zij dus niet als slechts voor korten tijd in dienst zijnde te beschouwen zijn, een ver hooging van loon toegekend. Wel hebben ook deze tijdelijken volgens do verordening geen recht op periodieke verhoogingen, maar door de bepaling, dat bij vaste aan stelling voor de vaststelling van het loon de tijd in tijdelijken dienst doorgebracht voor de periodieke*vcrhoogingen mcdetelt, wordt een dorgolijke gedragslijn gevolgd. Uit het bovenstaande blijkt, dat aan het in het adres gedane verzoek niet kan wor den voldaan, omdat, zooals gezegd, door het College van B. en W. geen besluit, als door adressante bedoeld, werd genomen. Slechts op juiste toepassing van de door den Raad vastgestelde ïegelingen is dezer zijds aangedrongen. Zij geven den Raad mitsdien in overwe ging het adres voor kennisgeving aan te nemen. Wijziging in een raadsbesluit. In de raadsvergadering van 16 December 1920 werd de navolgende door den heer Wil brink ingediende molie met 25 tegen 5 stem men aangenomen. ,,De Raad noodigt B. en W. uit de ver ordening op havens en bruggen zoo te her zien. dat alle beweegbare bruggen onder be heer van de gemeente des Zondags niet lan ger zijn of worden geopend als door het Provinciaal Reglement is vastgesteld." Ofschoon met het oog op de redactie van de motie aan den daarin uitgedrukten wensch bezwaarlijk kon worden voldaan voldaan een verordening op havens en bruggen, regelende het openen en sluiten van de bruggen bestond in deze gemeente niet, terwijl B. en W. evenmin een Provin ciaal Reglement, hetwelk deze materie in d<j provincie Zuid-IIolland regelde, bekend was meenden zij destijds toch in den geest van de angenomen motie te handelen door te bepalen, dat met ingang van 1 Jan. 1921 o;> Zondagen, den Nieuwjaarsdag, den 2den Paaschdag, den Hemelvaartsdag, den 2d en Pinksterdag en den lsten cn 2den Kerstdag de vanwege dé gemeente bt-dien- de^bruggen van af 8 uur des voormiddags den gehce'en dag gesloten zouden blijven en dus niet meer, zooals tevoren het geval wes, van 12* fti uur des namiddags be diend zouden worden. Bij officioeie publi catie van 31 Dec. 1920 weid een en ander ter algemeene kennis gebracht. Tegen het niet meer openen van de brug gen in deze gemeente op Zon- en Feest dagen gedurende de zoocven genoemde nt- middaguren zijn in de laatste jaren van de zijde van belanghebbenden meerdere malen bezwaren bij B. en W. ingediend, doch aan gezien zij moesten aannemen, dat de Raad bij het aannemen van de boven aangehaal de door hen bestreden motie met die be zwaren volkomen op de hoogte was en hun College destijds geen overwegende be zwaren gehad had om aan de molie gevolg te geven, konden zij geen vrijheid vinden op het genomen besluit terug te komen. In het afgeloopcn jaar heeft zich echter een moeilijkheid voorgedaan, die bij de be handeling van do motie niet onder oogen is gezien cn waarop ook in eenige adressen de aandacht is gevestigd. Toen loch is in en bij de kolk in den Ouden Rijn vóór de Schrijversbrug op He melvaartsdag een groote opstopping ont slaan. aangezien een groot aantal veeboo ten, die geladen waren met lammeren, be stemd voor de groote lammerenmarkt, welke op den volgenden dag zou worden ge/hou den, niet door dio brug konden varen. Een zelfde ongewenschte toestand zal zich, naar alle waarschijnlijkheid, ook dit jaar voor doen, indien geen maatregelen worden ge troffen, om de aanwezigheid van een groot aantal vaartuigen in en bij deddcolk vóór de Schrijversbrug te voorkomen. Dit nu kan, ook naar het oordeel van den Directeur van den Markt- en Haven dienst op de eenvoudigste en meest afdoen de wijze plaats hebben, indien de Schrijvers brug op Hemelvaartsdag ook na 8 uur des morgens gedurende enkele uren wordt be diend, b.v. van 8 tot 91/3 des morgens en van 5 tot 7 uur des avonds. De veebooten hebben dan alleszins gelegenheid om naar de Haven door te varen en kunnen dan al daar voldoende ligplaats vinden, terwijl de passagiersbooten tevens in staat zijn, om gedurende die uirep de Haven te verlaten en te bereiken. Op grond van,een en ander hebben B en W. besloten hun besluit van December 1920 in dien zin te wijzigen, dat in den vervolge op Hemelvaartsdag de Schrijvers brug des morgens tot 91/2 uur en des avonds van 5 tot 7 uur zal worden bediend. Een zelfde regeling meenden zij ten op zichte van de Zondagen, den Nieuwjaarsdag, den 2den Paaschdag, den 2den Pinksterdag en den 1 sten en 2den Kerstdag nu niet te moeten treffen, niettegenstaande daarop door belanghebbenden, gesteund door „Vreemdelingenverkeer" ten zeerste is aan gedrongen. Daargelaten de vraag, of sluiting van de bruggen op Zon- en Feestdagen van af 8 uur des voormiddags gedurende den gchcelen dag aanbeveling verdient, zijn B. en W. van oordeel, dat, nu eenmaal over eenkomstig den wcnsch van den Raad be sloten is. dat de bruggen di?n geheelen dag gesloten zullen blijven, er thans geen aan leiding bestaat op den genomen maatregel, ook met betrekking lot die dagen, terug te komen. Een opstopping is toch volgens ver klaring van den Directeur van den Markt en Havendienst ojrtlie dagen niet te vreezen, zoodat om min gewenschte toestanden ie voorkomen dan ook geen bijzondere orde maatregelen behoeven te worden genomen, zooals bij het gesloten houden van de Schrijversbrug op Hemelvaartsdag wel het geval zou zijn en waardoor ook personeel van den havendienst arbeid zou hebben te verrichten. Wijziging der verordening regelende de heffing van schoolgeld. Ingevolge het le lid van artikel 2 van de verordening van 29 Augustus 1921. rege lende de heffing van schoolgelden aan het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool voor Jongens en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, gewijzigd bij verordening van 17 Juli 1922, behoort het schoolgeld voor die instellingen van onderwijs te worden bere kend naar den „laatsten aanslag" in de plaatselijke directe belasting naar het in komen Het ontbreken van -een aanduiding van heigeen onder den „laatsten" belastingaan slag moet worden verslaan, heeft herhaal delijk lot misvatting bij de schoolgeldplich- tigen aanleiding weshalve het aanbeveling verdient om, zooals reeds in de schoolgeld- verordening voor liet Lager Onderwijs ge schiedde, in de bovenaangehaalde verorde ning de aanvullende bepaling op te nemen, dat onder den ..laatsten aanslag" wordt ver staan de belastingaanslag, welke laatstelijk vóór den aanvang van het heffingsjaar werd vastgesteld. Voorts achten B. en W. hel gewenscht om ook met betrekking tot het onderhavige schoolgeld gebruik te maken van de be voegdheid, verleend bij art. 265d der Ge meentewet, namelijk om den Inspecteur der Gemeente-belastingen te belasten met het opmaken en vaststellen van de kohieren en het behandelen van de schoolgeld-reclames. Zoo wol ten aanzien van de verschillende belastingen als ten aanzien van het school geld voor het Kweekschool- en het Buiten gewoon Lager Onderwijs, werd reeds van de bedoelde bevoegdheid door opneming van een artikel in de betreffende verordeningen, gebruik gemaakt. Zij geven alsnu in overweging over te gaan lot vaststelling van een verordening, waarin een en ander wordt omschreven. Vergunning tot slootdemping. B. en W. stellen den Raad voor aan de N.V. "Wernink's Beton-Maalschappij vergun ning le verleenen lot demping van een sloolgedeelle langs den Hooge Morschweg ter lengte van pl.m. 137 M. onder de na volgende voorwaarden: le. dat uit de te dempen sloot alle schoeiingen worden opgeruimd en de sloot worde ontdaan van bodem en drijfzand en verder tot nader door B. en W. aan le geven hoogte met nader goed to keuren grond- specie; 2e. dat in de te dempen sloot worde ge legd een Engelsch-aarden buis. inwendig wijd 20 c.M, van voldoende sterkte op door gaande grondplank van voldoende zwaarte, welke rioleering met de noodige bemelse- ling van klinkers in sterke cementspecie in verbinding moet worden gebracht eener- zijds met het thans aan de N.O.zijde in de te dempen sloot loozende riool, anderzijds met de sloot langs de spoorbaan; de buizen onderling met sterke cemenlmortel goed sluifend aan elkander te leggen en af te werken 3e. dat op nader door B. on W. aan le wijzen plaatsen 7 gegoten ijzeren straat- kolken. van het door de gemeente gebruikt wonlende model, worden geplaatst, die door middel van verglaasd Engelsch-aarden bui zen, inwendig wijd 20 c.M., en de noodige bemelseling van klinkers in sterke specie, met het riool worden verbonden. De gemet selde putjes achter de kolken, zoowel als die in de rioleering, af le dekken met ijzeren platen, groot respectievelijk 50 X 50 en 40 X 60 c.M. en dik 1 c.M. of gewapend betonplaten van voldoende sterkte en af meting; 4e. dat het riool met slraatkolken eigen dom worde van de Gemeente; 5e. dat daags, vóórdat met de werkzaam heden een aanvang zal worden gemaakt, hiervan kennis worde gegeven op het Bu reau van Gemeentewerken. 6e. dat de uilvoering van alle voorge schreven werkzaamheden en het onderhoud van die. welke niet hef eigendom van de Gemeenle worden, geschiede fen genoegen van Burgemeester en Weihouders; 7e. dat de vergunning vervalt, wanneer daarvan vóór 1 Augustus 1925 geen gebruik is gemaakt; 8e. dat geen begin met de uitvoering van deze werkzaamheden mag worden gemaakt, alvorens door adressante een waarborgsom van f 250 ten kantore van den Gemeente- Ontvanger zal zijn gestort, welke som ge heel of gedeeltelijk kan worden ingehouden, indien de uitvoering niet geschiedt volgens de hiervoor gestelde voorwaarden. Verbetering van den toestand aan den Heerensingel. In verband met de opheffing van de vroe gere zweminrichting in den Heerensingel is hfet wenschelijk, volgens B. en W.. dat de schutting, welke zich daar ter plaatse in de Singelgracht bevindt, wordt verwijderd. Ook de andere in het water slaande werken dienen te worden opgeruimd, waarna de voormalige zwembassins kunnen worden uitgebaggerd. De kosten van een cn ander worden globaal geraamd op f 8000. Overeenkomstig hot advies van de Com missie van Fabricage geven B. en W. den Raad in overweging in dien geest te be sluiten. De school aan de Boommarkt. In de vergadering van 21 Juli 1924 werd een bedrag van f 12.000 ter beschikking gesteld voor den verbouw van het school gebouw aan de Boommarkt. Nu was in het aanvankelijke verbou wingsplan hel bovenvoorlokaal niet begre pen .zoodat, ware het voorloopige plan uit gevoerd, de beschikking zoude zijn verkre gen over slechts zes groote lokalen, n.l. 5 beneden en één boven-achter. Bij het nader overleg met den Inspecteur van liet lager onderwijs kwam echter de wenschelijkheid naar voren om ook het zevende, betrekke lijk kleine, doch overigens zeer gunstig ge legen .boven-voorlokaal le verbouwen tot een lokaal van behoorlijke afmetingen en waar nu de daardoor verkregen verbetering ruimschoots kon worden geacht op le we gen tegen de daarmede gepaard gaande kos ten. werd alsnog deze uitbreiding aan het verbouwingsplan gegeven. Aangezien voorts voor uitbreiding of ver nieuwing van den inventaris en verdere werkzaamheden, voor welke geen gelden beschikbaar zijn gesteld, nog een bedrag van pl.m f 3000 benoodigd is. geven B. en W. in overweging door vaststelling van den overgeladen begrootingsstaat. groot f4000, de voor d*n verbouw van het schoolgebouw aan de Boommarkt cn voor uitbreiding of vernieuwing van den inventaris dier school alsnog noodig gebleken gelden, (e hunner beschikking te stellen. REP' ME De jeuk en ontsteking van alle jeukende huidaandoeningen als gordelroos, dauw worm, eczeem enz. moeten spoedig zwichten voor do antiseptische en genezende eigen schappen van Foster's Zalf. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per tube f 1.7966 IV. fSlot). Het bezoek aan Engeland. Eon eigenaardige teleurstel ling. Een schitterende auto tocht door Kent. Door de bergen naar St. Margarets Bay en langs den zeekant naar Folkestone. De fcroote trek i s nu eenmaal niet naar Engeland. Als er 500 menschen naar één en dezelfde plaats gaan, dan is nr. 501, die daar niet heen gaat, een eigenaardig man met zonderlinge begrippen, die altijd zoo iels bijzonders heeft. Toen Noordwijk en vogue was en iedereen daar naar toe sjouwde, omdat het nu zoo eenmaal hoor de, toen was zonderling hij, die z'n vacantie op Vlieland sleet cn voor hel Noordwijk9che genoegen vriendelijk bedankte. In menige Hollandsche stad zijn straten aan te wijzen waar in Juli en Augustus de bewoners van vrijwel alle huizen in Zwitserland vertoe ven; want het is zoo criant vervelen, om, als je de kennissen in September weer op club of tea ontmoet, tc moeten zeggen, dat je niet in Zwitserland bent geweest. Dan kijken ze jo meewarig aan, met een blik, waaruit je zoudt kunnen lezen, dat het je geldelijk zeker niet zoo florissant is gegaan om een zwitserschc reis le kunnen betalen. En wie zou vertellen op Schiermonnikoog te zijn gewepst, zou niet onwaarschijnlijk de verbazing ontlokken van een: „Ben je zpl, hoe kwam je d a a r nu bij." Maar niet zoodra is het een modekwestie geworden, of iedereen schreeuwt over het mooie en het gezellige van een plek, die vóórdat de massa kwam, niet do moeite van het noemen waard was. Een zeereisje naar Folkestone in den zomer? Vermoedelijk nooit overwogen. Daar denk je zoo niet aan, omdat niemand er ooit over praat. Een dag of veertien naai: Parijs is iets heel gewoons; BrusselBazelZürich wordt langzamerhand den weg naar Kra lingen, maar VlissingenFolkestone Ramsgale, om nu maar iets te noemen, lieve hemel, moet je me eerst eens wal van vertollen, waar ligt dat eigenlijk pre cies? En nu is dit wol het merkwaardig ste van het geval, dat juist die nooit besproken reisgelegenhoden zoo bijzonder gunstig zijn voor hen, die geen maand pension in do Alpen kunnen betalen, voor wie een treinreis van enkele dagen een veel te kostbare geschiedenis is, of die met een week uit cn thuis willen zijn. Een uit stapje naar Folkestone is zelfs in drie dagen al te maken. De „Zeeland" heeft hel met haar excur sie bewezen. Wij waren Zaterdagavond tegen halfnegcm le Folkestone aan den stei ger. De avond viel juist over zee en tegen de rotsen, waarop het stadje is gelegen, glinsterden de eerste lantaarnlichten van straten en pleinen. Hel was ons bekend, dat in de groote hotels des Zaterdagsavonds de Engelsche hig?h life haar „dancings^ pleegt te houden en zulk een balavond van de aristocratie uit Folkestone hoopten wfï te kunnen bijwonen. Wij dus op 9tap naar het allervoornaamste hotel op den zeldzaam fraaien slrandboulevard van Folkestone, hoog boven de zee, aangelegd als hij is in de rotsen, die hier steil langs de kust slaap. Met een gezelschap van ongeveer veertig personen kwamen wij in het hotel, waar Oorspronkelijke detective-roman door R. J. BRANDENBURG. 26) SLOT. .We bleven gezellig theedrinken, zelf bad iur. Van IV. voor bonbons gezorgd, die vol gens Dagny's opinie zalig waren. Ik was doodsbenauwd dal rnr. Van W. de hofHijkheid zoo ver zou drijven, dal hij ons le dineeren zou vragen en dat zou me ge weldig gespelen hebben, want ik bad haar uitgenoodigd dien avond mijn gasl te wil len zijn. liet scheen echter dat hij mijn voornJmen geraden had, want bij" het afscheid nemen, foen hij ons mei groote warmte beide han den drukten, zeido hij: „Tot ziens, juffrouw l>e Bruin", en met een glimlachje voegde hij er aan ioe: „Ik denk dat luitenant Van G. vanavond wel beslag op u zal leggen", Ifr. Van W. liet ons persoonlijk uit en met de hand aan de deurknop sprak hij met een vroolijke tinteling in zijn oogen: en persoonlijk doel het me groot genoegen, juf frouw De Bruin, dat ik goed gekozen heb, toen ik juist aan u deze moeilijke opdraoht en hij hield de deur voor ons open. Dion avond zaten we in Centraal. Dagny en ik. En weer speelde een strijkje zachte dans- Imiziek, Rondom pos zaten jlames en heeren aan hun tafeltjes en bet scheen wel of allen dien avond vroolijk waren. Telkens klonk een parelende lach op. Dagny zag er uit om le stelen. Ze droeg een avondtoilet van malzilver, waaruil haar schouders, wit als ivoor, op rezen. Om haar blozend gezichtje vielen de donkere krulletjes van het tiaar. We alen, we babbelden gezellig en we dansten. Aan het dessert bestelde ik cham pagne en we dronken op onze zoo welge slaagde onderneming. En weer deed de blonde wijn Dagny's oogen stralen. Toen we een beetje lui aan de kolfie en de likeur bezig waren zei ik: En vertel me nu eens hoe je het er in den kelder zoo kra nig hebt afgebracht. We hebben de laatste dagen heelemaal geen tijd gehad om eens gezellig samen le praten. Alles ging zoo rael en de kapitein nam'onze aandacht zóó in beslag. Ik heb eigenlijk heelemaal verge ten er naar le vragen". En Dagny deed het vedhaal, dat de lezers al kennen. „En was je heelemaal niel hang?" vroeg ik. Dagny schudde liet hoofd, met de karak teristieke wilskrachtige beweging, die ik zoo gaarne van haar zag. „Geen oogenblik?" „Nee, geen oogenblik". En ze keek mij aan alsof ze wilde zeggen: dat had je tooh ook van me gedacht hoop ik? ,.Ik had er een voorgevoel van dat hel met mij wel goed zou atloopen. Ik rol overal door", „En waarom mocht ik dan niet m«e?.'! Dagny haalde haar witte schoudertjes óp, „Ik meen dal ik je dal al verleid heb"- „Was je voor mij niel zoo gerust, dat alles goed zou afloopen?" Zij zweeg, en maakte balletjes van brood kruim". „Ik was er toch voor om je in geval van nood le beschermen?" Zij hief de zwarte wimpers op en keek mij aan met een raadselaohtigen blik, die mijn bloed door het lichaam joeg en mijn hoofd deed gonzen, als tuide er een klok in na. „En nu zijn we weer thuis", zuchtte ik. „Morgen ga ik weer op zoek naar een baantje", glimlachte Dagny. „O, mr. Van W. zal wel een oogje op je Houden en je wel werk bezorgen. Je naam is gemaakl". „Zou je denken?" vroeg ze. ik vond met te veel enthousiasme. „O, dat zou heerlijk zijn". Het was gek, maar haar blijdschap deed me onaangenaam aan. Tk zou het prettiger gevonden hebben als Dagny niet op weg was geweest zóo'n beroemd personage te Worden. „En dan scheiden zioh' onze wegen", zei ik dof, „Ja maar, mr. Van W. zal je tooh' wyl weer aan me „toevoegen"," laöhle ze, „ais er weer eens wat aan 't handje is". „Dat is nog de vraag". „O, maar dat moet hij doen, andere wil ik niet, dan bemoei ik me niet met de zaak", zei Dagny, plotseling een en al vuur, „Dus zonder mij..." „Nee nooit", >,We zouden misschien samen een firma; kunnen vormen: de fr&fgny) facties) bij- Voorbeeld". Ze schaterde hel uit. „Ifet is in elk geval de moeite waard om te overdenken". Op verzoek van Dagny wandelden we, toen ik haar naar huis bracht. Het was helder vriesweer, de liemel leek een sterren-spelde-lrussen. Dagny zette den bontkraag van haar avondmanjel omhoog. We slapten stevig door. Builen hel centrum der stad minderde dra het druk bewogen van menschen, auto's en trams. Plotseling bij het slappen van een trot toir, struikelde Dagny bijna. Ik schoot toe en bood haar mijn arm. „Heb je je niet be zeerd?" „0 nee!" Toch leunde ze stevig op mijn arm. „Nu zou het spelletje van Ho- henslein bijna werkelijkheid zijn gewor den merkte ik op". Ze lachte. „Je hebt toen prachtig come- dde gespeeld". We liepen een poosje zwijgend door. Onze voetstappen klonken hol in do slille straat. „Er zal gauw ijs zijn. Kun je rijden?" Dagny knikte lievig van ja. „In Fries land heb ik zoo veel gereden". Och ja, Fries land, natuurlijk. „Dan gaan we samen eens een baantje maken". „Graag, ja. 'k Vind het heerlijk", We waren bijna bij Dagny's koethuis aan gekomen en onwillekeurig begon ik lang zamer te Joopen. „Ik hoop dat er maar gauw weer een nieuw geval komt", zei ik eindelijk toon loos. „Waarom?" „Och, dan ben ik weer. zooveel bij je", Ze zweeg, boog het hoofd. „Het zal zoo vervelend zijn zoo zonder jou". „Dus je zou mij maar altijd door uit wil len sturen op gevaarlijk avontuur. Ileel vriendelijk hoor!" „Je begrijpt wel hoe ik het bedoel". Een stilte. „Of niet?" Ik bleef slaan. „Ik weet het niet", zei ze en keek me aan met een onschuldig gezichl. „Je weel het wel", ik trok haar bij haar handen naar me toe. „Toen dien na'cht, toen jij in gevaar verkeerde in hel laboratorium, toen ik niet bij je kon komen, toen heb ik gevoeld. Dagny, wal jij voor me ben!: Alles! Ik kan niet meer zonder je, Dagny".' En teen gebeurde de grootsle verrassing van mijn leven. Dagny keek mij met tranen in dc oogen aan, legde haar armen om m'n hals en kuste me:. „Begrijp je nu, waarom ik niet wilde dat je me dien nacht vergezelde?" „Mijn meisje!" ik omhelsde haar. „En nu moet ik je nog iets in het oor fluisteren". Ik boog mijn gezicht naax haar toe. „Dat struikelen van me zoo pas, was ook comedie". EINDE.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5