AGENDA. De regels voor den weg. ajSMK-, Donderdag. „Patrimonium": Jaarvergadering Ver. j,Hulp in de Huihouding." 8 uur. Vrijdag. „Prediker": Openbare vergadering Herv. (Geref.) Staatspartij. Spr. drs. J. Willemze van Groningen, over: „Wat wil toch de H. (G.) S.7 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag, en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. Luror-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur 's Woensdag en 's Zaterdags matinée te 2 uur. 's Rijks Ethnograiinch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Balineesche platen. Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 uur. Wijkgebouw Langeslraat 6769: Kleine bazaar op 12, 13 en 14 Mei. Van 8 tot 10 uur 's avonds. Woensdagmiddag van 2 tot 5 uur. Bloemententoonstelling te. Heemstede dagelijks van af tien uur tot halfzcs. Den Haag, „Scala": Henri ter Hall's revue ,,'t Kan verkoeren". Dagelijks 8 uur. Zondag matinée 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Mei waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8, tel. 552. De apotheek van „Hulp der MenscE- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. (Vervolg.) 111. Voetgangers. Voetgangers behooren niet -midden op of aan do linkerzijde van den rijweg te loopen, dooh steeds aan de rechterzijde. Zij moeten de noodige ruimte laten voor hel passeeren van motor rijtuigen, rijwielen en voertuigen, zoowel bij het tegenkomen, als bij het in gehaald worden en steeds tijdig naar rechts uitwijken. Bij tegenkomen: MM.. Cliclié'a „De Kampioen". Bij ingehaald worden: f-- ft Cliché's „Do Kampioen". Voetgangers, loopende op een rijwielpad, dat met den weg gemeen ligt, moeien dit pad bij het tegenkomen en het ingehaald worden door wiel- of motorrijders verlaten. Loopende op 'n afzonderlijk rijwielpad, moe ten zij na waarschuwing behoorlijk rechts uitwijken. Loopt nooit op den rijweg of op het rijwielpad, wanneer er ook een voelpad of trottoir is. Steeks steeds den rijweg loodrecht over en niet' in schuine richting. Kijkt vóór gij den rijweg oversteekt voornamelijk naar links uit en onder het oversteken naar rechts. Staat op de hoeken van stralen en op smalle voelwegen met druk verkeer niet dan ,bij noodzaak stil. Maakt van den weg of het voelpad geen sociëteit. den in de verpleegkoslen van onvermogende leerlingen f 832 en van Rijkswege voor het onderwijs een bijdrage van f3411.84. Van de uitgaven slippen wij hier aan: aan salarissen, schoolbeboeften en tramabonne menten in totaal 5520.55, kosten van uit breiding, vernieuwing en onderhoud f 2868, salarissen van verplegend personeel f 2409, voor voeding f 6288.99 en voor tramabonne- menten van leerlingen en personeel f 2668. Ook deze rekening en verantwoording werd goedgekeurd. De hoeren mr. A. van der Eist en J. C. van Schaik, die aan de beurt van aftreding wa ren werden herbenoemd en m de plaats van den hoer A. Wisse, die als lid der school commissie bedankte werd bonoemd mej. C. B. Renaud. Opleiding van Chr. Bewaarschool- onderwijzeressen. Door het bestuur der Vereeniging voor Chr. Fröbelscholen te Leiden is aan de be sturen van alle bekende Chr. bewaar- en fröbelscholen in Leiden en omgeving een circulaire gezonden, waaraan wij het vol gende ontleen en: „Evenals het oprichten van scholen met den Bijbel voor hen, die zich daartoe ge drongen achtten, het vraagstuk opwierp van een opleiding van leerkrachten voor dit on derwijs, welke niet alleen praclisch, doch ook prinoipiêel behoorlijk onderlegd waren, zoo is ook voor allo bestuurdere van Chris telijke bewaar- ©1 fröbelsoholan de zaak van do vorming onzer toekomstige onder wijzeressen een zaak van groot gewicht. Niet alleen, dat aan dit onderwijs gaande weg steeds hooger eischen worden gesteld, waaraan alleen een goede opleiding kan beantwoorden ,de verflauwing der grenzen op velerlei en ook op religieus gebied be- dreigl zoo al niel direcl, dan toch op den duur het Christelijk karakter onzer scholen. Wij kunnen daaraan ontkomen, door trouw de wacht te hbuden bij het beginsel, doch dit is niet voldoende. Wij dienen ook de handen uit de mouwen te steken en met elkaar te overwegen ol het oprichten eener aan de eischen des tijds bean twoor den de positie f Christelijke opleiding voor onze toe komstige onderwijzeressen niet mogelijk zou zijn. Overtuigd, dat U niet ons het hooge be lang eener Christelijke oplading van be waarschoolonderwijzeressen inziet, noodi- gen wij U uit tot hot bijwonen eener bespre king over deze zaak op Zaterdag 23 Mei a.s. Gaarne zagen wij uw bestuur op die bij eenkomst, waartoe de besturen van alle ons bekende Ohr. bewaarscholen in Leiden en omgeving zijn uitgenoodigd, vertegenwoor digd door één of meer bestuursleden. Indien uw bestuur mocht verhinderd zijn deze bijeenkomst bij te wonen doch met 'ons streven sympathiseert, dan zullen wij daarvan gaarne bericht ontvangen". Curatoren van het Evangelisch-Lulh. Seminarium te Amsterdam hebben, ter voor ziening ïn de vacalure, ontslaan door het ailreden van prol. dr. D. E. J. Völter, als hoogleeraar aan dal Seminarium, de volgen de aanbevelingslijst bij de Synode ingediend: dr. D. Plooij, Ned.-Herv. predikant alhier; dr. J. A. Rust, Ev.-Lutb. predikant te Utrecht en mr. J. Loosjes (cand. Ned. lett.), Ev.-Luth. predikant te Naarden-Bussum. De hertog, de hertogin en de prinses van Saksen-Coburg-Goiha hebben gister namiddag een bezoek gebracht aan 's Rijks Museum van Oudheden alhier. Onder lei ding van den directeur, dr. Holwerda en den conservator, dr. Van Wijngaarden, hebben zij de Egyptische en de Grieksche aldeeling bezichtigd. Na het korte bezoek van ongeveer een halfuur werd naar het stadhuis gereden, dat uitwendig werd bezichtigd. Vervolgens zijn de hertogelijke personen, die per auto van de Koningin-Moeder naar hier waren ge komen. naar Den Haag teruggekeerd. Tot directrice van het Leidsche Volks huis is in de plaats van mej. Funke, die tegen 1 September om gezondheidsredenen als zoodanig bedankt heeft, met ingang van gelijken datum benoemd mej. M. Rutb, alhier. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis: le. dat bet schriftelijk gedeelte van de in het jaar 1925 al te nemen examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid, be doeld in artikel 77a van de Wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (Stbl. no. 127), op 9 Juni e.k. zal plaats hebben; 2e. dat de mondelinge exa mens op 16 Juni d.a.v. zullen aanvangen; 8e. dat d.a. een commissie, met het afne men dezer examens belast, zal zilting hou den te 's-Gravenhage voor de inspectie Leiden. Tot voorzitter dezer commissie is benoemd de heer H. de Blouw, inspecteur van het L. O. in de inspectie Gouda, te Gouda. Dezer dagen bereikten ons verschillen de klachten van ouders van schoolgaande kinderen over het feit, dat heden, Donder dag, dus op een gewonen schooldag, de on derwijzersvergadering plaats heeft in de Stadszaal, in plaats van op Woensdag of Za terdag, zooals vroeger gewoonte was. Het is een o. i. gerechtvaardigde klacht en het is te hopen, dat in de komende jaren zal worden teruggekeerd tot de oude gewoonte. Zooals wij eeDigen tijd geleden reeds meldden, herdenkt het echtpaar F. J. Land zaatSiljé heden den dag, waarop zij voor vijftig jaar de bruidsdagen inging. Wij wek ten indertijd de buren op om bij deze ge legenheid hun vlaggen uit te steken en ziet, het geheele gedeelte van de Haarlemmer straat, waar het krasse gouden echtpaar woont, is in feestgewaad. Wij hebben het gewaagd ook in hun woning een kijkje te nemen en troffen daar de montere oudjes aan te midden van een bloemenweelde, die de tentoonstelling le Heemstede bijna con currentie aandoet. Zij waren er een'beetje beduusd van. Vanmiddag waoht hun nog een kleine verrassing in den vorm van een autotochlje naar Den Haag, waar hun een dinertje zal worden aangeboden. Als nu de oudjes er maar toe te bewegen zijn in zoo'n nieuwerwetse!: voertuig plaats te nemenl Inmiddels ook van deze plaats onze har telijke gelukwen3chen. Een eind verder op de Haarlemmer straat waait al weer een vlag en wel on het nieuwe pand van F. Pieeks Manu- faclurenhanóel, dat hedennamiddag om vier uur voor het publiek geopend is. Reeds van builen krijgt men van den winkel een goe den indruk, welke bij hel binnentreden vol komen bevestigd wordt. Voor het eerst hier ter slede is gebruik gemaakt van een geheel nieuw systeem toonbanken, geleverd door Willy Schweitzer, uil Amsterdam. Met dit systeem is het mogelijk direct het oog te doen vallen op het voorwerp, dat de klant wenscht te koopen. Alles ligt in laden, onder glas, trapsgewijze opgesteld, wat behalve dat het een zeer overzichtelijk geheel bewerk- slclligl ook voor de gekleurde stolfen een aardigen aanblik oplevert. Alles is zooveel mogelijk apart onderge bracht; er zijn afdcelingen voor overhem den, sokken, handschoenen, ondergoed, handwerken, wol en zijde, stukgoederen, een aldeeling voor het zelf-vervaardigen van lampen en een afzonderlijke afdeeling voor baby-arlikelen en corsellen. Kortom do in ventaris is thans zoo hypermodern, als zi] oudorwelsch was in de voorgaande 39 jaren. Het verkoopsysteem is er geheel op in gericht, dat het publiek zooveel mogelijk in alles tegemoet wordt gekomen. Iedere klant kiest een verkoopster, die haaj dan verder den ge/heelen winkel door helpt. De vloer is gemaakt van keurige rooae tegels, geïsoleerd door een dikke sponsach tige laag tegen koude en vocht. Langs het paskamertje komen wij tot een teak-houten trapje, toegang gevende tot het kantoor, van waar men een overzicht over den gehcelen winkel heeft. -■===?= Gaan wij de breede trap op, dan komen wij in het magzijn, waar een groote voor raad der ver&hillende goederen ligt opge slagen. Nog een verdieping hooger ligt het ruime, heldere atelier, waar alles vervaardigd wordt, plaats kunnende bieden aan e- n 100-tal meisjes en op uitbreiding berekend. Als geheel een zaak, waarop de Haarlem merstraat met recht trotsch kan zijn. Gisteren deelden wij in ons jaarverslag van de Mij. voor Toonkunst abusievelijk mede, dat mej. L. M. van Ilallie ontslagen was als accompagnatrice vin de koorklas sen. Dit is een kleine fout onzerzijds, en moet zijn: eervol ontslagen op haar verzoek. Gisternamiddag te ruim vier uur reed in het Noordeinde een vrachtauto, bestuurd door H.u van achteren tegen een auto van de firma K. en Zonen, doordat de laatste plotseling stopte zonder dit eerst behoorlijk door signalen aan te geven. Van den ach tersten auto werden de regulateur en de lamp beschadigd. Toen gistermiddag de schoorsteenveger W. F. de la R. op het dak van een huis in de De- Wet-straat werkzaamheden aan den schoorsteen verrichte, brokkelde deze plotseling af, waardoor De Ia R. zijn steun punt verloor en langs het dak tot de goot naar beneden gleed. Met een gekneusd rechterdijbeen werd hij, nadat de Eerste Hulpdienst hem had behandeld, naar zijn woning vervoerd. Hedenmorgen, omstreeks halfelf, kwam mej. C. B., die bezig was op een plat van een pand aan de Lammermarkt, kleeden te kloppen, te vallen en stortte zij van een aanzienlijke hoogte naar beneden. Met een ernstige hoofdwonde werd zij in zorglijken toestand naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht. Hedenrmddag omstreeks halfeen had op den hoek van Hoogewoerd en Utrechtsche Veer een botsing plaats tusschen een vrachtauto van „De Faam" en een auto, be stuurd door dr. M., waarvan de vooras en de spatborden werden beschadigd. Nabij den betonnen weg aan het Haagsche Schouw zakte hedenmorgen een vrachtwagen, met rails beladen, in den grond. Na ongeveer een uur getobd te heb ben, waarbij het verkeer van de opstopping nogal wat hinder ondervond, slaagde men er ten slotte in den wagen te lichten. Bij het glazenwasschen aan een pand aan do Beestenmarkt, alhier, viel heden middag te halftwee de 19-jarige K. uit een raam. Van vrij aanzienlijke hoogte kwam hij op den grond terecht. Hij klaagde over Mievige pijnen en werd overgebracht naar het St.-Elizabeth-Geslicht. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Théatre de la Porte St. Martin. „L'Amow", van M. Henry Kistemaeckers. Een paar jaar geleden hebben we kennis gemaakt met dit Parijsche gezelschap. Ge geven werd toen Rosland's Cyrano de Ber gerac. Die kennismaking viel toen niet mee. Het vertoonde was niet bepaald slecht, doch was niet van een aard, dat er over te roe men viel. 't Zelfde zouden we willen zeggen van de hernieuwde kennismaking met deze troep op gisteravond. Onwillekeurig dringt zich de vergelijking met eigen gezelschap pen op, en die vergelijking kan dan niet uit vallen ten gunste der Parijzenaars. Het stuk, dat te Parijs een groot succes is geweest, kon ons eveneens maar zeei matig bekoren. Het bevat weinig actie, veel gepraat, vooral in de beide eerste bedrijven. Het derde is beter en het vierde is het beste doch dat zou juist grootendeels gemist kunnen worden, als het moest Men voelt na het derde bedrijf immer9 al, hoe het loopen moet. Het werk is geborduurd op een oud stra mien, doch heeft door zijn eenvoudige, naie\*j opzet, nu en dan wat bekoorlijks. Het is in ieder geval bet sterkste werk van dezen auteur, dat wij kennen. De inhoud is in 't kort het volgende: Een schilder, beroemd geworden mede door zijn rijke vrouw, heeft in zijn echtverbintenis niet gevonden de Liefde en is in zoover ten achter bij zijn in de maatschappij mislukten vriend. Bij een bezoek aan het schoone Bre- tagne komt tot hem, de 51-jarige, de Liefde in de gedaante van een 20-jarig meisje. Hij houdt echter stand tegen de verzoeking maar omstandigheden doen hem zwichten. Wanneer toch in een twist met zijn vrouw doze hem dreigt met echtscheiding, zoekt de jeugdige Bretonsche bij hem een toevlucht, het ouderlijk h\fis ontvloden voor een aan slag van haar stiefvader. Dat is beslissend. De scheiding gaat door en hij gaat samen leven met zijn Liefde. Edoch, het stadsleven doet de Bretonsche verkwijnen en wanneer haar stiefvader overlijdt, keert zij terug naar Bretagne; „haar moeder is zoo alleen" maakt zij zich zelf en hem eerst wijs. Het is» echter haar eigen innerlijk, dat verlangt naar haar land van vrijheid en schoonheid en tevens naar een verbintenis, die meer voor haar past. In Bretagne trouwt zij dan ook met iemand uit haar milieu. Zoo vinden de schilder en zij elkaar daar terug op de plaats waar zij kennis maakten. Zwaar is het afscheid voor altijd. Het stuk is gedragen door Ph. Damores als de schilder. Zijn creatie was keurig oveT de gansche linie. De overigen konden zich naast hem niet handhaven, hoewel mile Pascal als de jeugdige, frissche Bretonsche had zij daarvoor ook wel het uiterlijk? aan het slot eenige mooie gevoelige accen ten ontwikkelde. Zij overtuigde overigens niet, evenmin als mile Gravil als de echt- genoote van den schilder. Haar vrouw van de wereld had een grootere 'gratie geen kwaad gekund. Geheel uit den toon viel de vriend van Clouard. Dat leek veel op een vageb ondage 1 De schouwburg was slechts heel matig bezet doch was gul met applaus, vooral aan bet slot DE ALGEMEENE TOESTAND. Het veüigheidspact ae schuldenkwestie. Yan Fransche zijde put men zich uit in bezweringen van goede trouw ekc. in de kwestie van bet veiligbeidspacfc^ door Duitschland te berde gebracht, doch de voorwaarden, die men er aan verbindt, zijn van zoodanigen aard, dat er niet veel van overblijft. De „Tcmps" b.v. meent, dafc een derge lijk verdrag slechts kan worden opgevat in den geest van het verdrag van Versailles en zich stipt moet aanpassen aan de over eenkomsten, die Frankrijk met andere mo gendheden gesloten heeft en die in hun vollen omvang moeten voortbestaan. Dat doet feitelijk de deur toe 1 Nitti, de bekende Italiaansche staats man, schrijft o.i. zeer terecht in de Man chester Guardian" een felle critiek op Frankrijk, dat behalve militaire ontwape ning, ook moreele ontwapening van Duitsch land eischt, doch door zijin handelingen in Saar- en Ruhrgebied, en de afscheiding van Opper-Silezië, de moreele ontwapening verhindert en aldus het verkrijgen van den vrede tegenhoudt. Alle waarborgverdrageo, die totnogtoe zijn ontworpen, zoowel een waarborg verdrag tusschen G root-B ritannië, Frankrijk en België, als het Protocol vïtn Genève, dat slechts een compromis is tus schen de arbitragegedachte van MacDonald en den wenscb van Herriot tot handhaving van den status quo, zooals deze in de ver dragen is nedergelegd, betoogt hij, berei den slechts nieuwe oorlogen voor en, dien tengevolge, bet uiteenvallen van Europa. Het eenige wat volgens Nitti Europa kan redden is een reeks overeenkomsten, waar uit de Vereenigde Staten van Europa voortkomen en die moeten worden vooraf gegaan door een preliminaire overeen komst tusschen Frankrijk en Duitschland. De onjuiste gedachte, waarvan men uit gaat, vervolgt Nitti, is dat Frankrijk waar borgen noodig heeft. Heeft Italië, vraagt hij, geen behoefte aan waarborgen 7 Kan het morgen niet in conflict komen met Frankrijk? Dreigt het geen gevaar van de Duitschers en de Zuid-Slaven? Kan Groot- Britanniö morgen niet een conflict krijgen met Rusland of Duitschland, of Frankrijk zelf? De betrekkingen tusschen de volken, zegt hij, zijn zeer veranderlijk. Frankrijk loopt thans geen gevaar van Duitschland, doch morgen kan Duitschland gevaar drei gen van Polen, dat, met zijn militaristische tendenzen, een gevaar voor allen betee- kent. Daarom beeft niet alleen Frankrijk waarborgen noodigook Duitschland, Ita lië en Groot-Britannië heeft er behoefte aan. „Afzonderlijke verdragen zijn niet an ders dan een voorbereiding voor nieuwe oorlogenwaarborgverdragen zijn niet an ders dan bondgenootschappen, die leiden tot nieuwe contra-bondgenootschappen." En geen wederkeerig waaTborgpact tus- j schen de staten, die tot den Volkenbond behooren, is mogelijk zoolang niet eerst een herziening van do ergste onrechtvaar- i digheden der verdragen heeft plaats gehad. 1 Aldus Nitti, den vinger leggend op Euro pa's wonden. Parmantier, de Fransche financieele des kundige, die de regeling getroffen heeft voor de jongste leening van 100 millioen dollar in 1921 is uit Parijs te New-York aangekomen. Hij zegt dat hij uitsluitend voor een vacantiereisje oaar Amerika ge komen is, maar veel geloof hecht men uit den aard der zaak daaraan niet; vooral niet, nu de schuldenkwestie immers aan de orde is gesteld. Hoover heeft nog eens verklaard, dat Amerika in de internationale financiën een 6terker positie inneemt dan ooit. De Ame- rikaansche beleggingen in het buitenland bedragen meer dan 9 milliard dollar! BELGIE. De crisis opgelost? De telegram-men hebben gisteren gemeld, hoe Vandevijvere het heeft aangedurfd om een ministerie te vormen, dat nog niet eens volledig is, waarbij belangrijke departemen ten ad interim worden vervuld. Dinsdag treedt dit kabinet, dat bovendien in de twee nieuwe ministers vertegenwoordigers heeft van den rechtervleugel der R.-K. partij, voor het parlement om vermoedelijk direct te sneuvelen. Denkelijk zullen de afgetreden ministers Theunis en Masson worden benoemd tot minister van staat. DUITSCHLAND. Receptie bij Hindenburg de zaak Barmat en Hoeile von Stumm f Duitscb Zwitssrsche handelsover eenkomst. President Hindenburg heeft gisteren een receptie gegeven om kennis te maken met de leidende persoonlijkheden. Er is daarbq nog een en ander gesproken, dat geucei paste in bet kader der toespraken in Rijks dag etc. De Pruisische Landdag heeft met *22 tegen 42 stemmen het voorstel der commis sie aangenomen om den termijn voor cs provinciele en kreitsverkiezingen uit te stellen tot 1 Nov. Dan werd de bespreking der bcgrooting voortgezet. De derde strafsenaat van het Kamergo- richt te Berlijn heeft besloten den heer Ju lius Barmat tegen een cautie van 200.000 mark uit de voorloopdge hechtenis te ont slaan. Henry Barmat blijft voorloopig in het academisch ziekenhuis te Charité, waar hij onder geneeskundige behandeling is. Dr. Thiele, de gevangenisdokter uit het huis van bewaring te Moabït, die dr. Höfle behandeld heeft en die naar men zich her innert in de Höfle-commissie van den Land dag beschuldigd werd zijn plicht op de grofste wijze tc hebben verzaakt, is vooï- loopig geschorst. Naar de „Vossische Zeitung" verneemt, zou het Pruisische ministerie van justitie het hierbij echter niet willen lateD, doch voornemens zijn een algemeen onderzoek naar het geval-Höfle in te stellen, waarbij ook de rechterlijke inBtantic, die met het vooronderzoek in de zaak-Höfle was belast, dus de rechter van instructie en de Staats- anwalte, betrokken zal worden. Van de beele aanklacht tegen de Bar- mats is feitelijk niets meer over! Baron Ferdinand von Stumm, een der meest bekende Duitsche diplomaten uit den tijd van het oude Duitsche keizerrijk 18721898, is te Locarno overleden in den ouderdom van 82 jaar. Bij de Duitsch-Zwitsersche economische besprekingen in Baden-Baden is een over eenkomst bereikt over do verdere afschaf fing der wederzijdsche invoerbeperkingen. Do verlichtingen betreffen in de eersrë plaats verhoogingen van het wederzijdsche invoercontingent; verder is van de contin- gcntslijsten £en recks van goederen ge schrapt. Bovendien is men overeengekomen, dat verschillende thans vereischte voor waarden voor de inwilliging van invoervcr- zoeken voortaan zullen wegvallen. Do tekst- der nieuwe overeenkomsten der contingent^ lijsten zullen na goedkeuring door beide regeeringen gepubliceerd worden. "Waar schijnlijk zal de overeenkomst begin Juni in werking treden. Men weet, hoe de Völkische partij in tweeën is uiteengevallen. Ludendorff heeft zich bij geen der beide groepen aangeslo ten en blijft dus^ buiten verband staan. Of hij zoo tot hereeniging hoopt te komen der partij FRANKRIJK. De strijd in Marokko. Het ministerie van hui tenia ndsche zaken deelt mede: Generaal Lyauley, de opperbevelhebber in Marokko, meldt, dat nu hij versterking gen heeft ontvangen, de operalies zuilen aanvangen tot 'bevrijding van de kleine vooruitgeschoven posten, welke nog door de Riffe omsingeld zijn. De Fransche regeering heeft de censuur ingesteld voor berichten uit Marokko. In dit laatste mag men een bewijs zien, dat de operaties een veel grooteren omvang aannemen en dat de strijd dus van veel moer belang is dan officieel wel wordt er kend! ENGELAND. De pensioenwetten bakkers- nachtarbeid Asquith eere burger van Londen. Bij de behandeling in tweede lezing van het wetsontwerp nopens de ouderdomspen sioenen en de pensioenen voor weduwen en weezen zal Wheatley namens de ar beiderspartij in het Lagerhuis het voorstel indienen, „dat het Lagerhuis, terwijl het een rechtvaardige pensioenregeling voor we duwen en weezen, gepaard gaande met een verlaging van den minimum-leefffid voor ouderdomspensioen en het opheffen van de beperkingen ten aanzien van da particuliere bronnen van inkomen der verzekerden toe juicht, weigert het ontwerp in tweedè lezing aar te nemen, omdat daarbij de werklieden worden verplicht premie te betalen, terw^l tevens nieuwe lasten aan de industrie worden opgelegd en voorts omdat de talrijke gezin nen, waarvan het hoofd niet onder de door de wet gestelde bepalingen valt, worden uitgeschakeld, terwijl anderen, die niet voor verzekering in aanmerking dienden te ko men, wel van de regeling kunnen profi teered" Verder stelt de arbeiderspartij voor dat het ontwerp na de tweede lezing nittf naar dé bestaande commissie zal worden verwezen, maar naar een nieuwe commissie, dde uit alle leden van het Lagerhuis dient te worden gekozen. De minister van arbeid' heeft een ver klaring afgelegd aangaande de houding der regeering ten aanzien van de ontwerp-con- ventie, betreffende den nachtarbeid in bak kerijen, opgemaakt door de internationale arbeidsconferentiei. Hij zeide, dat de regee- ring amendementen op de conventie had opgesteld en het Internationaal Arbeids bureau er van in kennis gesteld, dat zij) bereid was de conventie te aanvaarden, mfa aan deze amendementen gevolg werd ge geven, en zrj er van verzekerd kon z'$n, dat het aannemen der conventie niet *oa beteekenen verhocging van den broodprijs. Sindsdien echter heeft de door de regeering ingestelde voedingscommissie de zaak onder zocht en met het oog op hare bevindingeo zullen de Engelfiche gedelegeerden verkla ren, dat de regeering thans de conventie niel kan ratificeeren. Mot fraaie speeches is gisteren aan Asquith het eereburgerschap van Londen aangeboden. HONGARIJE. Een doorvoerconflicL In de laatste weken hadden Russische paardenkooplui eenige duizenden paarden" in Hongarije gekocht, die over Fiume naar, Odessa vervoerd zouden worden. De ZuicL Slavische regeering hield de transporten vlak voor de Italiaansche grens aan omdati zij de voor Rusland befitemde paarden als oorlogsmateriaal beschouwde. Daar de 14 Juli 1924 tusschen Hongarije cn Zuid-Slavië gesloten overeenkomst voor beide Btaten' vrijheid van doorvoer bepaalt, heeft ide Hongaarsche regeering haar gezant te Bel grado opgedragen, te verzoeken dat de transporten ongemoeid gelaten worden. VEREENIGDE STAPTEN. De drankkweatle. Het departement van buitenlandsche sa- ken onderhandelt met Japan over eeto drankverdrag in denzelfden geest als hét

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2