Nationale Inschrijving vnnr de Olympiade 1928 No. 19992. DONDERDAG 14 MEI Anno 1925 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. ie Amsterdam. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH PRIJS DER AD VERTE NTIEN 80 CU. per regeL Bij regelabonnement belangrijk iageren pri)8. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Ctsbij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven W Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Olreotle en Administratie 2500 Redactie 1507 Postchèquo- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.85, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week Franco per post 2.35 portokosten. 0.18. 0.18. Mt nummer bestaat uit 0RIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan den gemeentelijken jischwinkel, iVisohmarkb 18, tel. 1225 is VRIJDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH k f 0.16f 0.20 f 0.40, SCHOL k f 0.12—f 0.15—f 0.30 GEH. KABELJAUW k f 0.24, TARBOT k f 0 60 per pond. 8022 N. O. DE GIJSELA AR, Burgem. Leiden, 14 Mei 1925. IVereeniging van onderwijzers en onder wijzeressen in de inspectie Leiden. Heden hield bovengenoemde Vereeniging in do Groote Stadszaal haar vijfde alge- pieene vergadering, welke geleid werd door den inspecteur der inspectie Leiden, den heer J. Baak Jz. De vergadering was zeer druk bezocht. Even tien uur opende de Voorzitter de Vergadering met een hartelijk woord van jwelkom tot de aanwezigen. Achter ons ligt een jaar fan vele veran deringen op het gebied van het lager onder wijl in zijQ geheel en dientengevolge ook op dat van onze Vereeniging. aldus ving Bpr. aan. Het ligt niet in mijn bedoeling u nog eens te herinneren aan wat door den nood der tijden u werd opgelegd. Dat zou pijnlijke wonden weer openrijten. Wij zullen het al len, ieder in zijn bijzondere omstandighe den, moeten dragen. Onze plicht gebiedt het, alle geestkracht aan te wenden om arbeids vreugde en levensblijheid te behouden. La ten wij elkander dan bemoedigen. Ons werk kan niet in mineurstemming volbracht wor den. Het kind hunkert naar blijheid en op gewektheid. Moge ook deze samenkomst een der mid delen zijn om ze ons te brengen. Onze Vereeniging heeft heelwat verande ringen ondergaan, zei spr. De leden uil de bijgevoegde gemeenten heetcn wij hartelijk welkom. Zij kennen bij ;ervaring samenkomsten als deze. In het ivrocgere arrondissement Alkemade bloeide jde arrondissements-vereeniging. Haar ver slagen spreken van opgewekt leven, zich 'openbarende in groote belangstelling in de opwekkende vergaderingen. Hoe goed het beheer was geweest is u ge bleken, toen in 1931 een batig saldo aan Onze Vereeniging kon worden afgedragen. Wij hopen, dat de nieuwe leden bij ons yinden, wat zij na de opheffing in 1920 steeds gemist hebben, n.l. een dag, waarop zij uit het vaak monotone schoolleven wor den gehaaid, om te genieten van hetgeen de cultuurdragers ons kunnen brengen van al ios, wat zijzelf door studie en levenservaring hebben verkregen, om dan met verfrischten geest den dagelijkschen arbeid met nieuwe energie aan te vatten. Wij vragen aan de sprekers niet, wat ook boeken ons geven kunnen, maar wat het levende woord uit helderen geest en warm gemoed alleen ver mag te brengen, n.l. de projeclie van hel levende beeld van hun innerlijk leven. In ons midden moeten wij vele trouwe bezoekers missen, omdat hun scholen tot een andere inspectie zijn gaan behooren. Wij zijn overtuigd, dal zij met genoegen terugdenken aan onze bijeenkomsten, en ik weet, dat" zij daarom drang hebben uitge oefend in hun nieuwe inspectie om derge lijke vergaderingen mogelijk te maken. Wij wcnschcn hun succes op hun pogen. Ik zal de vergadering niet langer ophou den met naderen uitleg mijner bedoelingen. De agenda spreekt voor zichzelf. Een bijzonder woord van welkom moet ik richten tot de genoodigden, die door hun aanwezigheid blijk geven van belangstel ling in onze bijeenkomsten en dan noem ik den heer Meijnen, wethouder van onderwijs dor gemeente Leiden, in de allereerste plaats. Namens alle aanwezigen dank ik u voor uw tegenwoordigheid en spreek de hoop uit, dat ook deze vergadering voor u zal zijn als do dubbelbolle lens, die evenwijdige en zelfs divergeerende lichtstralen doet om buigen lot een lichtend centrum, waarin het geprojecteerde beeld in scherpte heeft ge wonnen, zeide spr. Moge vandaag dan weer duidelijk gedemonstreerd worden, dat bij veel. wat ons scheidt, er toch nog iets moois is, dat ons gemeen is, n.l. liefde voor het kind en onzen arbeid en daardoor arbeids vreugde Met den bekenden heidenapostel zullen wij het allen moeien uitroepen: Niet, dat ik het airede gegrepen heb, maar ik jaag er naar of ik het grijpen mag, en met den dichter zullen wij juichen: En worstelende winnen wij krachten En dwalende vinden wij het spoor. Laat deze vergadering er toe meewerken, dat verschil* van inzicht kan samengaan met milde waardeering. Met dezen wensch opende de Voorzitter de vergadering. Zijn toespraak werd luide toegejuicht. Hierna «teelde de secretaris, de heer J. M. Hebt gij nog niet ingeschreven, doe het dan morgen, opdat het Ne- derlandsch Olympisch Comité wete, dat het Nederlandsche Volk deze Spelen voor Holland niet prijs w i 1 geven. De giften kunnen ons als volgt bereiken: le. Afgegeven aan ons Bnrean tegen kwitantie 2e. Verzonden per Postwissel of Chèque, ten name van de Directie van ons Blad; 3e. Overgeschreven worden op Postgiro-Rekening No. 57055; 4e. ingezonden worden per aangeteekenden brief aan de Directie van hei „L. D."; 5e. Overgeschreven worden per Bankgiro op rekening van het „L. D.'\ bij de Amster- damsche Bank, Bijkantoor Leiden (Rapenburg); 6e. Toegezegd worden door ons bekende personen of instellingen, mits schriftelijk. Men zende geen anonieme giften, voor het geval, dat onverhoopt de giften eens ge- restitneerd moeten worden. Men vermelde daarom altijd, behalve den Naam, ook het Adres. Wij ontvingen: N.V. .,L. D." f 250.II. W. f 100;B. K. f 10.Mevr. de Wed. Dr. L. P. f 2.50, mej. G. P. f 2.50, G. G. f 10.—. mej. B. II. f 0.50. R. v. E. f 2.50, jhr. mr. v. E. f 10.—, L. G. f 1.—, C. Th. D. f 100 W. M. H. D. f 25.—. II. E. v. d. H. f 5, C. H. f 2.50, W. Z. v. d. M. f 10.—. J. II. f 2.50. B. W. M. f 1.—, K. B. f 1.— J. B. f 1.—, mej. A. C. f 2.—. S. K.f 5 J. E. f 5.—, J. F. f 1.—, dr. A. K. f 10.—. Mevr. G. f 10.—. W. F. V, v. W. f 200.—. F. G. C. B. f 20.—, F. C. B. f 5.—. A. B. f2.50, N.V. ..Motorhuis" f25.Totaal op heden door ons ontvangen f 822.50. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD. Dagelijks zal door ons onder vermelding der initialen verantwoording worden gedaan van de Ingekomen gelden. N. B. Het Olympisch Comité heeft de hulp verkregen van een commissie van vooraanstaande financiers, die niet all een het inzamelen der gelden zal be- heeren, doch ook controle zal uitoefenen op de wijze waarop de gelden zullen wor den besteed. Voorzitter van het comité is de heer G. H. de Marez Oyens, secretaris mr. ir. H. J. Kiewiet de Jonge. De namen der overige leden zullen spoedig bekend gemaakt worden. Mazurel. eenige ingekomen stukken mee, waaronder mededeelingen van den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de Hoofdinspecteurs de heeren Brants en Rienks, dat zij verhinderd waren de vergadering bij te wonen. Verder was ingekomen een verzoek van de studieclub van S. D. onderwijzers le Lei den, om te komen tot de oprichting van een paedagogische bibliotheek. De Voorzitter deelde mede, dat hij een onderhoud met het bestuur heeft gehad, met het resultaat, dat het verzoek voorloopig is ingetrokken. Hij hoopt deze zaak op een an dere wijze tol een bevredigende oplossing te brengen. Uit het verslaig van de Kascommissie met betrekking tot de rekening en verantwoor ding van den penningmeester bleelk, dat bij een totale ontvangst van f872 het batig saldo f230.55 was. Op voorstel wordt daarvan 1/3 gedeelte gereserveerd, om daaraan een nadere be stemming te geven.' Hierna- had de verkiezing van vier be stuursleden, wegens aftreding van mej. M. A. Weybranis en het vertrek der heeren H. H. van der Plas, J. J. van den Berg en A. Berkhof, waarvoor als dubbeltallen waren voorgedragen: 1. mej. II. Doove en mej. W. Wijlenburg, Leiden; 2. C. van der Zwet, Leiderdorp en J. IMlrust, Katwijk-aan-Zce; 3. F. K. Donkelman, Lisse, en E. A. Jansen, Hillegom; 4. W. Lama/n en C. H. van Ulden, Leiden. De uitslag van de stemming zou eerst na de pauze worden meegedeeld. Na do pauve heebte de Voorzitter, mej. Hocke, schoolopziener in de 3de inspectie, welkom die ter vergadering was gekomen. Hierna kreeg de heer F. H. N. Bloemink, hoofld eener openbare school alhier, hel woord tot het houden eener causerie over „Kinderliteratuur". Spreker begon met le herinneren aan hel geschriftje van den bekenden kinderschrij ver J. Staimperius, die indertijd met zijn Bi bliotheek zooveel voor de kinderliteratuur gedaan heeft. Deze brochure (1910), al« waarschuwing tegen onpaedagogische lec tuur vcor he,t groote publiek de ouders geschreven, eindigt aldus: „Doch ook let terkundige eigenschappen (behalve de pae dagogische) dient een kinderboek le bezit ten, waardoor het evengoed als een boek voor volwassenen een kunstwerk kan zijn". Hierover, ..Hel kinderboek als kunst werk", wil spr. het hebben in deze vergade ring van paeda,gogen, die minder behoefte zullen hebben aan herbaiMng en uitbreiding van Staimperius' beschouwingen. Om tot een juiste waardeering le komen van het karakter onzer tegenwoordige kin derboeken, acht spr. een historische inlei ding noodzakelijk. De eigenlijke kinderlectuur, d. w. z. boe ken, speciaal voor het kind geschreven, da teert pas van het einde der 18de eeuw, want schoolboeken, handleidingen, geschriften voor de ouders over kinderen e.d. moe ten hier buiten besölwuwing blijven. Spr. haalt uit de voorrede van een boek uit de 17de eeuw, dat de kinderlectuur nog het meest nabij komt, het volgende aan: „Volghende hierin de consrte der medicijn meesters, die het woranoruyt, dat bitter 1», mea^hea met suyeker, omdat tot de kinderen zoo veel te liever souden innemen ende aT- soo ghesont worden". Deze opvatting van kinderlectuur als „wormeruyt meLjayycker" blijft in wezen lieerschen tot in den loop der 19de eeuw toe en wil er zelfs in onze dagen nóg wel in! Op het eind der 18de eeuw dan komt er, onder invloed van den „verlichten" tijd geest en de daaruit voortgekomen „Maat schappij lot Nut van 't Algemeen", een stortvloed van kinderlectuur van de pere, waarvan de titels al reedis voldoende typee ren: „Leerzame verhalen", „Zedelijke Ver haten'', „Nuttig tijdverdrijf", „Voorbeelden en zedelijke gesprekken", enz. Ook de titel plaatjes getuigen van den geest dezer kin derlectuur: Vader in kamerjapon en met lange pijp en slaapmuts, de kinderen in zwaarwichtige lange jassen of japonnen in een kring bij de tafel, waarop het leer zame bock ligt. Deze kinderlectuur wil de kinderen „ghe sont" maken met „wormeruyt met suyeker" nuttige kennis, zedelijke begrippen aanbren gen in een vorm, die men toen aantrekkelijk achtte. Van Alphen, de veel gesmade, was een oase in deze woestijn van dor-didacti- sche en nuchter-paedagogische ontspan ningslectuur voor de jeugd. Eerst in den loop der 19de eeuw komt ook voor het kind in zijn lectuur: „een nieuwe lente en een nieuw geluid!" Het kinderboek gaat kunst werk worden, Litteraire eisohen stellen, schoonheid in de eerste plaats 1 De beweging van '80 heeft deze opvat ting en vooral den vorm gunstig benvloed: stijl, beeld, sfeer, compositie, enz. Maar bovenal hebben wij de kostelijke gave van het litteraire kinderboek te dan ken aan de moderne paedagogiek en phy- chologie. De eeuw van het kind! Ja, maar hier in de heerlijke beleekenis van recht op levensvreugd, jeugd in zijn ontspanningslec tuur! Niet langer beschouwt men het kind als blanco-papier, dat de ppvoeder maar te hesQhrijven heeft; geen heester, die te knip pen en te falsoeneeren is, maar een levende loot, die licht en lucht behoeft, weldadige sfeer en zonneschijn. Het kinderboek is kunstwerk geworden: de schrijver heeft te beelden van binnen uit met tact, met wijze liefde voor 't kind in zijn kunstzinnig hart te putten uit het volle leven. Die levensrijke kinderliteratuur zal dan als natuurlijk uitvloeisel van haar wezen opvoeren, gevoels- en gedachtesfeer verruimen en verrijken, beschaven! Het lees onderwijs op de lagere school heeft een groote verandering ondergaan, onder den verfrisschenden invloed van de aeslihetische kinderliteratuur, er misschien wel 't meest van geprofiteerd. Het, volgens het woTra- cruyt-met-suiker-idee, geeonstreerde lees boek is aan het verdwijnen, het belle- tristisch leesboek als kunstwerk neemt zijn plaats in. De schoolmeesterslectuur heeft nagenoeg afgedaan; wij eisehen contact met het Leven en wij gaan tot de begenadigden, omdat het beste nog niet goed genoeg is voor het kind, dat wij zoo innig gaarne zouden zien beürven, wat wij het hoogste goed achten, de Levensvreugd, in de diepste be leekenis, die ge daar persoonlijk aan hech ten wilt! De voordracht van den heer Bloemink werd mot stille aandacht gevolgd en aan het slot zeer toegejuicht. De voorzdttef dankte hem yoor zijn be langwekkend en geestig betoog en gaf ver volgens gelegenheid om den spr. vragen te stejlen of om korte opmerkingen te maken waarvan echter geen gebruik werd gemaakt. Nadat hij nog de schoolopziener in de in spectie den Haag den heer Batist, die inmid dels in de vergadering wa sgekomen, had welkom geheeten, werd gepauzeerd^ Na de pauze werd te ruim twee uur de uilslag dor stemming van bestuursleden be kend gemaakt. Alle Nos. 1 werden gekozen. Daarna verkreeg prof. dr. K. H. Rocssingh hoogleeraar alhier het woord en hield een voordracht over: Amerikaniseering des levens. Spreker begint met er op te wijzen, dat Amerika niet enkel een ver land is, waarover vele wonderlijke verhalen de rondte doen, niet alleen een land, dat in steeds sterkere mate de wereldpolitiek beheerscht, maar dat Amerika ook steeds meer wordt de belicha ming van een bepaald levenstype. De vraag: hoe staan wij tegenover de toenemende Ame rikaniseering des levens is voor do proble men der volksopvoeding van groot belang. Lang moge Amerika een aanhangsel van Europa zijn gebleven, ook nog nadat de Ver- eenigde Staten het koloniale juk hadden af geschud, steeds meer is daar ten wereld van eigen type ontstaan, aan welker voortreffe lijkheid en toekomstige glorie de ware Ame rikaan niet zal twijfelen. Ongetwijfeld ver keert Europa thans in een periode van geestelijke onzekerheid; oude vormen en ze den hebben hun geldigheid verloren en meer en meer begint het Amerikaansche levens type ook ons te beheerschen. Spreker denkt daarbij vooral aan de macht van de techniek in het moderne leven; de nieuwe techniek, die wel niet uit Amerika afkomstig is, maar die daar toch tot de hoogste hoogte is opge voerd. De techniek maakt meer en meer ook den mensch tot een stuk van een machine, niet enkel den fabrieksarbeider, maar ook den bedrijfsleider, ook den arbeider aan geestelijke waarden. Spreker herinnert aan de tcekening, die Sombart van den, modernen leidsman in het groote handels- of in dustriële leven gegeven heeft, de man, die zich offert voor de zaak en wiens idealen eigenlijk die van het kind zijn: grootheid, snelheid, sensatie. Niemand zal de „groote zegeningen, die de moderne techniek heeft aangebracht en die in het Amerikaansche leven nog zooveel meer lot hun volle recht zijn gekomen, gering schatten, maar de geestelijke consequenties mag men daarbij niet uit het oog verliezen. Ook de moderne massa-beweging, die in vroeger eeuwen toch nooit op deze zelfde wijze zich heeft voor gedaan, en de massa-moraal, die daarmee in verband staat, hebben zeker goede zijden (de vlotheid on orde en tucht in de Ameri kaansche samenleving), maar zij stellen ons ook voor heel zware problemen. Spreker wijst o a. op do sterke en ru'ineerende in vloed, die de moderne groote stad, een der consequenties van techniek en massa-ont wikkeling, op het familie-leven oefent, een invloed, die in Amerika reeds zeer duidelijk aan het licht treedt. En ook de opvoedings idealen wijzigen zich in een samenleving van Amerikaansch karakter: reeds nu be paalt het ideaal der sociale bruikbaarheid opvattingen en methoden van onderwijs en opvoeding, waarvan spreker voorbeelden geeft. Al deze dingen beginnen zich ook in de Europeesche wereld te doen gelden en niemand kan voorspellen, waarop deze bot sing van zeer verschillend gefundeerde cul tuurtypen zal uitloopen. Want ondanks aide sterk idealistische bewegingen, die in het Amerikaansche leven meer invloed hebben dan hier, is toch dat leven bezield door den geest der moderne techniek, en dat is nu eenmaal niet de geest der oud-Europeesche cultuur. Spreker acht deze vraagstukken vcor de toekomst van onze volksvoeding van veel belang. Ook deze rede werd met spannende aan dacht gevolgd en ten slotte warm toegejuicht. Hierna werd de zeer geslaagde vergade ring na rondvraag gesloten. De Leidsche Buitenschool. In een der lokalen van perceel 119 Bree- straat hield de Vereeniging Herstellingsoord De Leidsche Buitenschool gisternamiddag haar jaarlijksche algemeene vergadering, die bij afwezigheid van den voorzitter, prof. dr. E. Gorter, werd gepresideerd door den secre taris, dr. M. D. Horst. De eere-presidente, mevr. A, de Gijselaar- Viruly, woonde ook de vergadering bij Uit het jaarverslag over 1921 van den se cretaris bleek, dat tot hoofd der school werd benoemd de heer J. van der Velde, uit Boxum (Fr.), die met 1 Mei zijn betrekking aanvaardde. Aan mej. C. B. Renaud, die op niet genoeg te waardeeren wijze tijdelijk als hoofd der school was opgetreden, werd de dank der Vereeniging betuigd. Mej. J. W. Korenhof verzoekt tegen 1 April in verband met haar a.s. huwelijk ontslag, hetgeen haar op de meest eervolle wijze werd verleend. Mej. E. A. Glauner werd 1 Juni vast als onderwijzeres aan de school verbonden en als tijdelijk onderwijzeres in de handwerken werd benoemd mej. M. J. van Tuyl, te Kat- wijk-aan-Zec. ïn verband met de wijziging van de L.O - wet werd het aantal schoolgaande kinderen verhoogd van 40 tot 52, zonder dat dit, be halve de extra-kosten, bijzondere moeilijkhe den meebracht. In overleg met het gemeente bestuur van Katwijk betaalt de Vereeniging de verschuldigde schoolgelden aan de ge- BINNENLAND. Vergadering van de Vereeniging van On derwijzers en Onderwijzeressen in de in spectie Leiden. Voordracht voor hoogleeranr aan het Evang.-Lnthersch Seminarium. Het aftreden van de Bezuinigingscom- missie-Rink. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. De heer Dresselhnys c.s. heeft een voor stel ingediend tot wijziging van het Regle ment van Orde der Tweede Kamer. Mctie van de Federatie van Marktkoop- liedenvereenigingen. De rijwielbelasting heeft tot nn toe drie ton meer opgebracht dan verleden jaar. BUITENLAND. De Franschen zijn tot den aanval in Ma» rokko overgegaan. Beschouwingen over het veiligheidspact. Julias Barmat op borgtocht in vrijheid ge steld. De Britsche regeering tegen ratilicatie der conventie inzake den bakkersnachtarbeid. meénte. In verband lüermede werd de mini mum-contributie per week van f2 op f 2.50 gebracht. In overleg met mej. N. W. van de Sande Bakhuyzcn te Leiden ,wcrd besloten over te gaan tot het geven van heilgymnastiek vol- i gens de methode Hébert, waarmede elders goede resultaten werden verkregen Als tweede penningmeester werd benoemd de heer J. L. Boer, hoofdcommies bij de af- deeling onderwijs te Leiden. Over 't algemeen geeft de toestand der Vereeniging reden tot tevredenheid, doch het gemis van een internaat van 10 k 20 bedden voor bedreigde kinderen, die noodzakelijker wijze aan een gevaarlijk milieu dienen te worden onttrokken, wordt levendig gevoeld. Plannen dienaangaande zijn in voorberei ding- Uit het verslag van de directrice blijkt o.m., dat in het algemeen de toestand van de kinderen na een kuur van een halfjaar wel heel wat verbeterd was, doch dat de winst niet zoo groot was, dat zij naar de stadsom- geving terugkonden. Het aantal kinderen be- dioeg nu ruim 50. Er wordt voor het volgend jaar op uitbreiding gehoopt. Er werd dit jaar 195 morgenschooltijden buiten les gegeven, tegen 102 binnen. Voor de middagschooltijden waren deze ge tallen 222 en 127; 296 middagen kon in de lighal worden gerust. Dr. J. Hueting, te Katwijk, verleende steeds welwillend geneeskundige hulp als hij werd geroepen. De methode Hébert voor de heil gymnastiek beviel uitnemend. In het vervolg zal deze methode worden toegepast. Het geneeskundig jaarverslag over 1924. uitgebracht door dr. Munck, zegt, dat toen in Maart de zomerploeg der kinderen kon wor- 1 den samengesteld, het mogelijk bleek, het I aantal van 40 buitenschoolkinderen te ver- hoogen tot vijftig, zoodra het hiervoor noo- i dige materiaal, in de eerste plaats ligstoelen, I er zou zijn. Deze 50 kinderen hebben ten volle van den zomer buiten en bij de zee geprofileerd. Behalve de toeneming in lengte, wisselend van 210 c.M., en in gewicht' van i 18 K.G.. zooals zulks ook in het vorige jaar is vastgesteld, is het bestuur er in ge slaagd bij deze kinderen ook het haemoglo- bine-gehalte van hun bloed te bepalen. Liet dit in den aanvang van den cursus nog wel eens te wenschen over herhaaldelijk 55oo na het verblijf aan dc Builen - school is er bijna zonder uitzondering een rijzing van het haemogtobine-cijler lol 60 k 70 en hooger waar te nemen. Behalve een geval van bof en twee geval' Ion van roodvonk, kwamen er geen gevallen van besmettelijke ziekte voor. wat le meer opmerkelijk is, daar le Leiden een uitge breide zij het ook niet ernstige roodvonk- epidemie heerschte gedurende den geheelen zomer tot in den winter toe. De winter kenmerkte zich door weinig zonneschijn, zoodat de vooruitgang, in het uiterlijk der kinderen maar matig is. Al deze verslagen werden goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van dc-n penningmeester, mr. A van der Eist, bleek, dat de ontvangsten en uitgaven in 1924 hebben bedragen f29.800.67* met eer batig saldo van f 4071.76*. Aan jaarlijksche bijdragen werd ontvan' gen f932.50, aan schoolgelden f321.30 aai» verpleeggelden f 2383.75, aan subsidie van de provincie f 6215.95, aan subsidie van de gemeente f 7500, aan bijdrage in de oprich tingskosten van het Departement van Arbeid f 6100, aan bijdragen van de gemeente Lei* DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1