{Aspirin R.H.W. Limonade Jicht Griep {Neuralgie {Rheumaiiek {Verkoudheid Hoofd- en j Kiespijn tabletten EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. Let op R. H.W, GEMENGD NIEUWS. Vaieciniging Yeea risen ijknndiye Hoogeichoof met de universiteit te Utrecht. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer betredende het wetsont werp tot wijziging en aanvulling der Hoo- ger-Onderwijs-wet en der wet tot regeling van het hooger landbouw- en hooger vee- artsenijkundig onderwijs. Met de ajgemeene strekking van het wetsontwerp werd door verschillende leden instemming betuigd. Met de Regeering was men van oordeel, dat de voorgestelde ver- eeniging van'tis Veearlsenijkundige IJooge- school met de Rijksuniversiteit te Utrecht aan het onderwijs ten goede kan komen en leiden kan lot bezuiniging op de onder wijsuitgaven. In verband hiermede werd de wensch uitgesproken, dat de reorganisatie, die een gevolg zal zijn van de voorgestelde samenvoeging, met zoo gering mogelijke kosten zou worden ten uitvoer gelegd. Door eenige leden werd gevraagd of dit wetsontwerp deel uilmaakt van een alge meen plan van bezuiniging met betrekking tot ons hooger en middelbaar landbouw onderwijs. Zoo ja, dan zouden zij hel op prijs slellen, omtrent dit plan eenigszir.s nader le worden ingelicht. Art. I. Verscheidene leden verklaarden weinig te gevoelen voor de voorgestelde ver vanging van de, in weltelijke voorschriften voorkomende termen „veearts'', „veeartse nijkunde" en de daarvan afgeleide woorden door de lermen ..dierenarts", „dier-genees- kunde" en de afleidingen daarvan. Zij acht ten geen termen aanwezig, op de destijds in de Kamer genomen beslissing (Handelingen zitting 19171918, bladz. 132) terug te ko men. Andere leden verklaarden de bezwaren legen de in het wetsontwerp gekozen termi nologie, welke in taalkundig opzicht juister is en bovendien aansluit bij de wenschen, die Teeds sinds gcruimen tijd uit de kringen van de belanghebbenden werden vernomen, niet te deelen. Art. XIII. Sommige leden waren van oor deel dal er geen reden is om bij dit wets ontwerp de eischen, welke thans door de wet voor toelating als privaat-docent aan een rijksuniversiteit gestold, te verzwakken. Art. XVII. Verscheidene leden konden de wensehelijkheid niet inzien om deze wets wijziging mede te doen strekken om voor bezitters van diploma's of getuigschriften van buiten!andsche niet-universilaire on derwijsinstellingen de mogelijkheid van toe lating tot universitaire examens hier te Jande le openen. Art. XVIII. Tegen het voorstel om hen die in het bezit zijn van het getuigschrift van met goed gevolg afgelegd volledig eind examen der middelbare landbouwschool le Groningen, loe le laten lot de examens bij de le stichten faculteit der diergeneeskunde en, in verband met het bij art. XXXVII voorgestelde, ook lot de examens aan de landbouwhoogeschool, rees bij verscheiden leden bezwaar. Zij waren er niet van over tuigd dat de opleiding, aan de middelbare landbouwschool verstrekt, een voldoenden grondslag voor de toelating lot universitaire examens oplevert. Andere leden konden deze bezwaren geenszins deelen. Uit de bouwvakken. Aan den RijksbemiddAaar le 's-Graven- bage is de volgende brief gezonden: In antwoord op uw schrijven d.d. 8 Mei kunnen wij u melden, dat door den Ned. R.-K. Bouwvakarbeidersbond, den Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond en den Chr. NaL Bouwvakarbeidersbond besloten is, zich be reid te verklaren op de door u geformuleer de conclusies een nieuwe collectieve over eenkomst met de beide patroonsbonden in het bouwbedrijf af te sluiten. In de Bons- raadvergadering van den Alg. Ned. Bouw- arbeidersbond werd oenzelfde beslissing ge nomen, doch dit besluit moet nog worden onderworpen aan het oordeel der betrokken afdeelingen. Over tien dagen kan deze Bond een definitief antwoord geven. De mccning, welke echter in de mededeo- lingen van de patroonsbonden wordt geurt, schept de mogelijkheid, dat het toch niet lot afsluiten van een overeenkomst zal komen, indien althans deze meening zoodanig moet worden opgevat, dat slakingen, welke zijn uitgebroken over vraagpunten, welke niet in de overeenkomst worden geregeld, daar onder vallen, óók zullen moeien worden opgeheven. Volgens onze meening zullen natuurlijk die stakingen, welke beoogen een regeling te treffen, waarin door de collectieve over eenkomst wordt voorzien, direct nadat over eenstemming is bereikt, worden opgeheven. Voor die stakingen echter, die zijn uilgelro- km om red nen, geheel buiten de collectieve overeenkomst vallende, zal eene op'ossing moeien worden gevonden voor tot opheffing kan worden overgegaan. Waar nu echter partijen het in principe eens geworden zijn, moet alles gedaan wor dt n om ie voorkomen, dat de zaak w i t op bijkomstigheden zou slagneeren. HA. beste lijkt ons in dit verband een sameniprking tusschen'de besturen der belrokkeu organi saties. Misschien kan uwerzijds het initiatief tol het bijeenroepen van zulk een vergadering 'Vordcn genomen of zijn ook de besturen van de patroonsbonden wel bereid, na een mcdedeeling van u, zulk een vergadering uit te schrijven. Op deze vergadering kun nen dan partijen hun wederzijdse!! stnr.a- punt nileen zetien, om te trachten tot een oplossing le komen. Naar hel ..fïaagsche Volk" meldt, heb ben de hoofdbesturen van de arbeidersor ganisaties gisteren beraadslaagd over een voorstel van de meubelmakerspatroons in Den Haag, dat hun door den Rijksbemidde laar i9 toegezonden. De vergadering besloot den Rijksbemiddelaar le berichten, dat het voorsiet niet is te aanvaarden, maar dat njen meent, dat het een grondslag yoor joieuwe besprekingen kan vormen. Onder lidding van dia heer K. Veld kamp, uit Amsterdam, is in Den Haag do 21ste algemeens vergadering gehouden V2n het Spraak- en Zang-paedagogisch Genoot schap. De rekening en verantwoording sloot met een saldo van ruim f 30). De voorzitter, die aan de beurt van aftreding was, werd met algemeene stemmen herkozen en ver- klaaroe zich bereid voorfooplg daze functie to bljjven vervullen. Als nieuw lid werd aangenomen mej. M. Driassen (Leiden). In de vergadering werd verder gehouden een algemeens discussie, uitvoerig ingeleid door den voorzitter, over de behandeling van gehemelte-defecten, terwijl de heer Veld kamp een voordracht h'e'.d over „alg:m:ine onderwijskunst", toegelicht met voorbeelden ontleend aan het gebied van spreek- en zangonderwijs. Bij Kon. besluit zij'n, te rekenen van 1 April 1925, bij het hoofdbestuur- der posterijen on telegrafie bevorderd tot refe rendaris de hoofücommiezsa J. H. Ebbeler en mr. G. H. Dijkmans van Gunst, en, te rekenen van 1 Januari 1925, tot commies ds adjunct-commiezan H. T. P. J. Wellens, J. Krijger en W. M. C. de Jongh Schilfer v.) en tot adjunct-commies de klerken E. Nijman (o. v.) en P. J. Boodt (o. v.); in toegekend do aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eeremedaille, in brons, aan G. J. Hilhorst, besteller bij de Alge meene Expeditie-Onderneming Van Geod Locs, If. Collignon Cie, ta Amsterdam. De vergadering der Synodale Com missie der Ned.-Herv. Kerk beslaat uit de beeren dr. G. J. Weijland, voorz., D. Zoete, vice-voorz., G. M. Picard, If. Veenman, dr. J. R. Callenbaoh, nir. dr. C. F. Schoch, A. B. te Winkel, mr. A. J. M. Tijssens, L. W. Bakhuizen van den Brink, secretaris. Na opening van de vergadering wenschl de voorzitter den heer Zoete geluk met het voorecht, hem ten deel gevallen om zijn 40-jarige ambtsbediening fe mogen herden ken, en mr. Thijssens, die herdacht dat hij 50 jaar geleden promoveerde tot doctor in de jechlen. De agenda wordt aangevuld. Verslag wordt uitgebracht over de afge dane spoedzaken. Ds. A .B. te Winkel en mr. Tijssens wor den benoemd in een commiseie om met den archivaris der synode le spreken over bij hem ingekomen verzoekschriflen. Naar de vergadering van de Universal Conference on Life and Work, dezen zomer te houden in Stockholm, worden afgevaar digd: dr. G. J. Weijland, voorzitter van dc Synode; prof. Slofemaker de Bruine, prof. Van Nes, als olficieele afgevaardigden. Tot mede-afgevaardigden worden benoemd de lieeren prof. Cramer, prof. Knappert, prof. Aalders, dr. J. C. Roose, dr. W. J. M. Engel- berfs, ds. H. J. Dijckmeesler, ds. R. J. van der Meuten. Tot leden van den pensioenraad worden benoemd: jhr. mr. D. J. de Geer, le Velp, mr. dr. C. F. Schoch, te Amsterdam, mr. S. f. Hoger zeil, te 's-Gravcnhage, mr. A. A. de Veer, fc Middelburg, mr. Th. B. ten Kafe, le Rotterdam, ds. A. G. ff. van Hoogen- huyze, te Amsterdam, ds. D. Boer, le 's-Gra- venhage. Besloten wordt een aantal aanvragen uil verschillende fondsen, die le laat inkwamen en dus niet meer behoorlijk konden onder zocht worden ,niet in behandeling te nemen. Mr. dr. C. F. Schoch rapporteert, dat hij, met den heer Picaid, de administratie van den quaestOT-generaal heelt nagezien. De commissie stelt voor de synode le advisec- ren den quaestor-generaal, onder dankzeg ging voor het gehouden beheer, le déchar- geeren. Aldus besloten. Een vergoek om cassatie wordt gesteld in handen van de hecren dr. J. R. Callenbach, IL Veenman en A. B. le Winkel. Twee verzoeken om rehabilisalie in han den van de beeren Picard, Schoch en Tijs sens. De rekening van bet fonds voor noodlij dende kerken en personen wordt goedge keurd. Van II. M. de Koningin was ook dit jaar weer een bedrag van 12000 voor dit fonds onfvangen. Aangenomen- is hel beroep naar de Gerei. Kerk te Glanerbrug door ds. T. Sip, te Gouda. In verband met het 25-jarig jubileum als Kamerlid van mr. H. P. Marcbant oj} 8 Juni a.s. zni op Zondag 7 Juni te Ara sterdam een huldigin^svergadering worden gehouden van den Vr'gzmnig-lternocrat'schen Bond. Dr. J. Poels, buitengewoon hoog- letraar aan de Veeartsenjjkundige Hooge- schccl te Utrecht en oud-directeur van de Rijkssexuminrichting te Rotterdam, is door den Senaat van de universiteit te Bern benoemd tot doctor medicinae veterinariae horeria causa. Do Minister van Oorlog heeft, in antwoord op een desbetreffend schrjjvec, aan B. en W. van Utrecht medegedeeld, dat het de broeiing is, daar eon inrichting te vestigen, waar onderwijs wordt gegeven in de toepassing van afweermiddelen tegen cheir.ischo strijdmiddelen. De bedoeling is deze inrichting op theoretischen grondslag te vestigen, zixxht er geen gevaar is voor de omgeving. Het geldt slechts laboratorium- en experimentenarbeid. De keuze van Utrecht voor de stichting van een militaire gasschool keteekent, volgens den Minister, volstrekt niet, dat die school in oorlogstijd daar zal blijven gevestigd. Dr. J. Helder, pred. bij de Ned.-Herv. Gem. le Zierikzee, heeft Zondag den dag- herdacht, dat hij vóór 40 jaar als zoodanig zijn intrede aldaar deed. De 86-jarige (de oudste dienstdoende predikant in ons land) werd in de door hem geleide godsdienst oefening loegesproken namens de gemeente door den lieer A. Geluk, ouderling, terwijl een zangkoor den jubilaris een lied toezong, vervaardigd door zijn amblgenoot ds. J. H. de Roode. wegens ziekte afwezig. Vele bloemstukken werden den beeraar aange boden. De „N. R. C." maakt melding van het plotseling overlijden le Maastricht van den heer P. H. Everts, te Sevenum, lid van Gcd- Staten van Limburg. Naar „De Tribune" verneemt, is bij het partijbestuur van de Communistische Partij Holland van de heeren E. Bouwman, J. Erandsleder, Ab. Menist en H. Sneevliet, te Amsterdam, P. Harkema, le Groningen, en A. Kootstra, le Emmer-Erfscheiderveen, be richt ingekomen, dat zij hun lidmaatschap van de C. P. H. opzeggen. Hun motiveering luidt: „Kennis genomen hebbende van de ver handelingen op het anti-N.A.S.-Congres der C. P. H., vaststellende, dat zoowel door de besprekingen, op het Congres gevoerd als door de besluiten disciplime-breuk gepleegd wordt jegens de Comintern, verklaren (zij) hiermede van heden af hun lidmaatschap der partij op te zeggen." Verder lezen wij in dit blad, dat prof. Mannoury het volgende telegram aan Kom- mintern heeft gezonden?"* „Nadat Congres C. P. H. resolutie Komin tern onuilvoerbaar verklaard heeft, heb ik als voorzitler van het Partij-scheidsgerecht gemeend, aan het Congres te. moeten ver klaren, dat de in strijd met Tesolutie vast le stellen candidatenlijst ongeldig is. Ver zoeke beslissing. De gewon6 audiënties van dai MT- nister van Financiën en van den Minister van Waterstaat zullen deze week niet plaats hebben. RECLAME. verdwijnen $ncl en zeker door 7918 I (Vergadering van gisteravond). De VOORZITTER deelt m;e, dat de Cen trale af deeling besloten heeft een aantal reeds vermaldo wetsontwerpen hedenavond in de afdeelingen le behandelen en een aantal andere van de TweeJe Kamer in gekomen ontwerpen in de afdeelirgsverga- dering van morgen te behandelen Voorts deelt spr. mee, dat heit in zijn voornemen ligt de Kamor weder bijeen te roepen op 26 Mei, des avonds te halfnegen. De openbare vergadering wordt daarop verdaagd tot morgen; de Kamer begeeft zich in afdeelingen. (Zitting van gisteren). Geldboete. Aan de ordo is het wetsontwerp tot uit breiding van do noodzakelijkheid van toe passing van de straf van geldboete. Do heer KLEEREKOPER <S.-D.) juicht dit ontwerp zeer toe. Hij is niet bevreesd voor slechte toepassing. Het eenigo geval len illustreert hij hoe goed dat stelsel van geldboeten kan werken, b.v. ten aanzien van roekelooze chauffeurs. Alleen bestaat het gevaar dat de boete ondragelijk zal worden, waartegenover staat dat niet meer het rekensommetje zal worden gemaakt wat voordeeliger is; over treding en boete of het voordeel der over treding. Spr. VTaagt eenigo inlichtingen over de toepassing o.a. bij kleine misdrijven, die nu zeer zwaar gestraft kunnen worden. De heer SASSE VAN YSSELT (R.-K.) betuigt ook zijn instemming met dit voor stel. Hij vraagt alleen hoe de rechter zich op de hoogte zal stellen van de financieel© draagkracht van den beklaagd©. De heer BEUMER (A.-R.) is eveneens ingenomen met het voorstel dat vooral in gevallen van overtreding der Arbeidswet goed zal kunnen werken. De Minister v. Justitie, de heer HEEMS KERK is zeer voldaan dat ieder dit ont werp toejuicht. Veel wordt hier overgela ten aan het beleid van den rechter. Hoe de rechter zich op de hoogte zal stellen van den financieelen toestand van den veroor deelde, is in het midden gelaten. Spr. wil overwegen of de belastingambtenaren in lichtingen zullen kunnen geven, en hij zegt toe met den Minister vaai Financiën te zul len overleggen of dit mogelijk ie. Het wetsontwerp wordt z.h.st goedge keurd. Wijziging Faillissement*wet, Aan de orde is het wetsontwerp tot her ziening der Faillissementswet. Bij het eenige artikel licht de heer VAN RAPPARD (V.-B.) een amendement toe om verzuim of vergissing bij verificatie to ondervangen, jïe. MINISTER bereid "de redactie Hierbij een aardige foto van een kleinen dierenvriend met zijn kauw, die zeer vervaarlijk tekeer gaat,' omdat men tracht zijn kleinen kameraad te naderen. eenigszins te wijzigen, zoodat aan den wensch van den heer Van Rappard wordt tegemoet gekomen. Na wijziging der ra dactie trekt de heer Vau Rappard zijn amendement in. De heer VAN SASSE VAN VYSSELT (R.-K.) licht toe een amendement om het bedrag van de faOlissement-skosten cn het salaris des ^urators bij vernietiging van het faillissement niet ten laste van den schul denaar te brengen. De heer VAN SCHAICK (R.-K.) wenscht aan rechter over te laten wie dit be talen zal, cn is dus tegen dit amendement. Evenzoo spreekt de heer BEUMER - (A.-R.) waarna ook de Minister het amen dement afraadt. Hij is echter bereid de bepaling iets ruimer te stellen, zoodat de rechter kan beslissen, maar ook de schul denaar kan dan worden aangewezen voor de betaling. De heer VAN SASSE VAN YSSELT (R.-K.) trekt nu zijn amendement io. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. Geboorle-aangifle. Goedgekeurd woidt de wijziging van het artikel 30 B. W. betreffend© de aangifte van geboorten. Vermoedelijk overlijden. Goedgekeurd wordt het ontwerp betref fend© verklaring van vermoedelijk overlij den van bemanning en passagiers van vlieg- vaartuigen, die waarschijnlijk vergaan zijn. Goedgekeurd worden een wijziging der Regi6tratiewet 1917 en de hegrooting van het Bouwfonds van Binnenlandscho Zaken en Onderwijs. Gouvernementsgebouw te Haarlem. Aan de orde is het wetsontwerp tot aan koop van terrein voor een gouverments- gebouw te Haarlem. De heer BOM AKS (R--K.) is tegen dit ontwerp. Hij geeft een uitvoerig overzicht van de vóórgeschiedenis. Het Paviljoensge bouw in den Hout acht hij zeer voldoende.; Met 3% ton is dit /sbouw geschikt te ma ken. Daarom is hij tegen een nieuw gebouw van millioen gulden. Hij acht dit uitga ven niet in 'a lands belang. Wel vraagt hij de Regeering of zij bereid is d© gemeente Haarlem schadevergoeding te geven als dit wetsontwerp valt. De heer KETELAAR (V.-D.) acht dit ontwerp een onmogelijkheid. De Regeering wil eigenlijk dat de Kamer het verwerpt. Hij vindt het zeer onbillijk om Haarlem in den steek te laten en te laten opdraaien voor het terrein. Do heer COLUX (A.-R.) keurt ook de houding der Regeeiing af en wenscht scha devergoeding voor Haarlem als dit ont werp wordt verworpen. De heer KLEEREKOPER (S.-D.) laakt eveneen* het indienen van een ontwerp met het verzoek het te verwerpen. De Re- geering moet voor een goede huisvesting van de regeering der provincie zorgen en zij belemmert de provincie in de verbete ring der huisvesting. De Regeering heeft de gemeente Haarlem gedupeerd en dat is afkeurenswaardig. De Kamer moet niet chicaneeren, maar moet de Regeering dui1 delijk maken dat zij dat ook niet mag doen. Spr. wil een mooi monumentaal gebouw zetten. De heer BOMANS (R--K.): Wat heb ik aan die idealenOver tien jaar zitten wij clan nog in het Oude-Manncnhuie 1 De heer KLEEREKOPER (S.-D.) dringt er op aan dat de Regeering den plicht zal pakomen dien de wet haar oplegt, n.l. om te zorgen voor een behoorlijk gouverne mentsgebouw. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C.-H.) zal tegen het ontwerp stemmen en ziet daarin niets laakbaars. Hij zet uiteen, dat de Regeering rich niet gebonden acht, omdat zij als voorwaarde stelde de goed keuring van de Kamers. Er is dus niets onbehoorlijks in als de Kamer dit voorstel verwerpt. De heer GERHARD (Y.-D.) zegt, dat d© oplossing, die do Regeering wil, ons niet verder zal brengen. Het is beter het ont>- werp aan te nemen, dan komt er misschien eenmaal een goed gebouw. D© Minister van Financiën, de heec COLUN, zegt dat de Regeering geen voor stel zal doen om twee millioen gulden te -besteden voor een nieuw gebouw te Haar lem. De zaak is overigens geheel behan deld vóór spr. als minister optrad. Zij ÜB reeds 15 jaar oud en reeds 10 jaar geleden werd besloten geen nieuw gebouw te stich ten, omdat het te duur was. Later dook het plan op en de gemeente Haarlem zegde haar medewerking toe voor het geven van een goed terrein. Bfj den aankoop van het terrein is echter niet gehandeld op instiga tie der Regeering. Toen de koop was ge steld, heeft de Regeering onderhandeld over aankoop van een gedeelte daarvan.) Het is de Kamer geweest, die echter een' onderzoek wildo naar de vraag, of wel e©tf gebouw noodig was. Toen beert de Regee ring den post tijdelijk teruggenomen Vaststaat dat de Regeering niet heeft aan gespoord tot aankoop van dien grond etf zij heeft dus geen verantwoordelijkheid voor dit terrein. Om te beslissen is dit ont werp ingediend. De Kamer moet nu weteii wat zij wil. Over schadevergoeding aatf Haarlem wil spr. overleg plegen als dit ont werp verworpen iszij ig tot die vergoe ding niet verplicht. Het wetsontwerp komt heden in stem- nring. De vergadering wordt verdaagd iot he den één uur. N RECLAME. ETIKET WORDT NAGEBOOTST. 791» Daar de voorbereidende werkzaamheden voor de (volgende tijden lijke bloemententoonstelling te Heemstede op Donderdagochtend gereed kunnen ko men, is bepaald, dat de zesde tijdelijke ten toonstelling in het hoofdgebouw reeds op Donderdagmiddag te één uur voor het pu bliek zal worden opengesteld. Inzendingen uit Duitschland, Frankrijk en België zullen naast de uitgebreid© .der!andsche inzendingen aanwezig zijn. Er. zullen vele nieuwigheden op het gebied van hortensia's, rozen, lathyrus, tulpen elf vaste planten zijn. Perkplanten .uit 3d Lentsche cultures, Cyclamen uit Aalsmeer, Rhododendrons uit België zullen deze ten toonstelling maken tot een waardige op volgster van de vorige en de reeks zal op treffelijke wijze worden besloten. Hemelvaartsdag, zes uur 's avonds, wordt de geheele tentoonstelling onherroepelijk gesloten. Een jeugdig marinier ha'd zich een mooi dolkmes aangeschaft. Het werd Maandagmiddag in de Marinierska- zerne te Amsterdam bewonderd door zijn kameraden. Een collega, afkomstig uit Rot terdam, voedde den eigenaar van het meö, een Amsterdammer, in overmoed toe, Jat hij er toch niets mee durfde doen. Hij zou hem er geen steek mee durven toebren gen. Ten slotte hield de Amsterdammer het mes voor zich ter hoogte van den buik en zei: „Loop er dan maar eens in.'^ De Rotterdammer gaf akn die uitdaging gehoor, wellicht denkende, dat zijn kame raad het mes op het laatste oogenblik nog zou wegtrekken. Deze deed dat niet, met het gevolg, .dat het mes iiï den buik vaö

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6