Is*»*»* AGENDA. /Z De regels voor den weg. a|M« BUITENLAND. TELEGRAMMEN. non f Woensdag. „Prediker": Radioavond. 8 uur. Soliouwburg: Thé&lre de la Porie St.- Martin, Paris: „l'Amour". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Mei waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8, tel. 552. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur lot y.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen, voor leden van dat fonds. (Vervolg.) Wielrijders erf motorrijders behoeven te genover het verkeer op den straatweg het rijwielpad niet te verlaten, ook al ligt dit voor hen links van dien weg. Als een auto of voertuig achter u aan komt: oS"~~»" -T. my Cllché'j „De Kampioen". Als gij een auto of voerluig tegenkomt: Oüctü's „Dc Kampioen". Indien twee of meer wiel-of motorrijders naast elkaar rijden op een rijwielpad, dan moeten zij bij het tegenkomen van een anderen wiel- of motorrijder op het rijwiel pad achter elkander gaan rijden. Hij, die rechts is gaat voor rijden, dus: Aijuie/fivi ~v->"v%rR Clichó'a „Do Kampioen". Liggen er langs een weg twee rijwiel paden, dan moet men steeds het rechts lig gende pad berijden. zaken voor harp schrijven, is 'hel te danken, dat het instrument meer en meer als solo- instrument zijn plaats apeischt. Voor de keus van stukken moest mevr. Spier, die nu in de kerk speelde, zich eenige beperking opleggen. Wat er builen de jonge Fran- sche school voor harp is geschreven is niet veel meer dan leeg virluosen gedoe. Van Oberthür en Posse hebben we daar een paar staaltji* van gehoord. Maar ook heelt 3e een passacaglia van Handel, oorspronke lijk natuurlijk niet voor harp geschreven, gespeeld. Met een verbluffend meesterschap, prachtig van klank en groolsoh van uitdruk king. Ze maakte met haar spel grooben indruk. We hopen haar spoedig terug te zien. De heer Smink heeft correct cn zoo be scheiden als zulks mogelijk is op het lang niet op peil slaande orgel, de solisten be geleid. Ds. Groot Enzerink opende en sloot den avond met gebed en dankzegging. DE ALGEMEENE TOESTAND. Veiligheid en schulden. Wapencontrole. Hindenburg's beëediging en eerste optre den daarna men zie onder Duitschland de proolamaties geeft eerder reden tot ge rustheid dan ongerustheid; slechts wie spij kers op laag water zoekt, zou het anders kunnen beoordeelcn. 't Was te verwachten en zegt daarom nog niets voor den verderen gang van zaken Eerst na eenigen tijd zal pas te bcoordeelen zijn Hindenburg's belee- kenis in de groote politiek, die, gelijk be kend, weer aan dc de orde is gesteld. De nota van Briand ten antwoord op het Duitsche voorstel van een veiligheidsverdrag i9 gisteren aan Engeland medegedeeld. De nota zal ook aan België medegedeeld wor den, daarna, als de geallieerden het eens zijn tan Duitschland. Havas meldt al reeds: „Verre van het aanbod als onbevredigend Hf la wijzen zal Frankrijk, innig vredelievend rijn loyaal verlangen bewijzen om met Duitschland de middelen op te sporen om een supplcmenlairen waarborg van vrede te verwezenlijken. Frankrijk meent, dat het Duitsche voorstel slechts zin en belang kan hebben, indien het de bestaande conventies bevestigt, zooal9 de Rijnland-overeenkomst betreffende dc bezetting. Het ontworpen ver drag zou natuurlijk in geen enkel opzicht de rechten mogen schenden der Staten van Midden-Europa en zou eerst onderteekend kunnen worden na de toetreding van Duitschland lot den Volkenbond." Het heeft er o. i. reeds veel van, of frank rijk, dat natuurlijk niet durft weigeren, een beleefde begrafenis voorbereidt, ziet men dit Havasbericht. Maar laten we niet te driest vooruitloopen op den volledigen inhoud en voorts bedenken, dat Engeland er ook nog is. Van belang lijkt ons in dit verband de passage uit de memorie door de „New-York World" gepubliceerd, gisteren vermeld, over Duitschland. Het heet daarin: „Ofschoon Duitschland ophet oogenblik volkomen buiten machte is aanvallend op te treden, is het zeker do^ het met zijn groote «militaire chemische poientialiteil vroeg of. Iaat opnieuw een machtige militaire factor zal worden. Voor liet oogenblik is zeer wel aannemelijk dat dc meer verstandige Duit- schers den vrede wcnschen. Zij zien in dat Duitschland eerst zijn economische en li - nancieele positie moet herstellen. Zij besef fen dat het dit alleen kan in omstandighe den van betrekkelijke stabiliteit, die in het algemeen de uilvoering vereischen van het plan-Dawes en zelfs van hef Verdrag van Versailles. Anderzijds zijn zij er zich van bewust dat Duitschland opnieuw sterk zal worden. Er- zijn slechts weinig Duitschcrs die ernstig hopen deze kracht, zoo noodig, tegen het Engelsche Rijk aan te wenden. Het mag zelfs worden betwijfeld of de meerderheid der Duilschers thans een oorlog of een wraak neming tegen Frankrijk wenscht. Doch met zekerheid kan worden beweerd, dat zoodra Duitschland zich herstelt, er een duurzame beweging zal ontstaan tot herstel van wat voor Duitschland de twee meest aansloote- lijke bepalingen zijn van de vredesregeling, n.l. de Poolsche corridor en de afscheiding van Silezië." Het is nog niet zoo slecht gezien, naar het ons wil voorkomen, en Frankrijk zal goed doen, daarmee rekening te houden. Vooreerst heeft Frankrijk alle aandacht bij de financiën, waaromtrent Caillaux eenige nadere gegevens heeft verstrekt, men zie onder Frankrijk. Het schijnt dat ook de kwestie der Fransche schuld aan Amerika, nu ernstig besproken worden zal, althans Coolidge heeft zich uitgelaten, dat het sta dium van „onderhandelen" is aangebroken. Caillaux staat blijkbaar op het standpunt, dat er een zekers verhouding zal moeten zijn tusschen hetgeen Frankrijk aan zijn schuld-' eischers zal betalen en hetgeen het zelfvan Duitschland zal ontvangen. Maar daarmee is Frankrijk er nog niet, want Engeland zal bij een regeling met Ame rika niet achtergesteld willen worden. Aan de overzij van het Kanaal is dan ook al on rust merkbaar over de berichten van onder handelingen tusschen Frankrijk en Amerika. De juridische commissie uit de Volken - bondsconferentie betreffende den handel in wapens heeft het voorstel behandeld, dat tot strekking heeft, te voorkomen, dat twee verschillende groepen burgers door verschil lende regecringen beide als regeering zouden worden erkend en du9 wapenen zouden kun nen koopen. Men heeft tot dusver vruchte loos naar een oplossing gezocht. Vermoede lijk zal^dus het stelsel van de onlwerp-con- ferenlie-wel gehandhaafd blijven, dat de re geering van een wapenuitvoerend land zelf beslissen moet, wie de regeering van het land van invoer is. De militaire commissie besloot met dertien tegen elf stemmen ook de geblindeerde aulo^ mobielen uit de conventie te schrappen. Ook vlammenwerpers zullen niet eronder vallen. Burton, dc Amcrikaanschc gedelegeerde, heeft plotseling nieuwo vooruitzichten op het succes der conferentie geopend. Toen Brazilië en Roemenië klaagden over de openbaarheid die de bepalingen der con ventie zou geven aan de wapeningen der niet produceerende stalen, betoogde hij, dat deze voor de Amerikaanschc regeering het essentieele gedeelte der conventie is en dat hij dus in een verlichting niet kon toeslem- men. Daarentegen verklaarde hij uit naam der Amenkaansche regeering, dat de Ver. Staten bereid zijn een tweede conventie te onderteekenen die voor de wapens voort brengende staten de verplichting zal mee brengen statistieken omtrent de wapenpro ductie in bun land openbaar te maken. LUXEMBURG. Medezeggenschap. Een groothertogelijk tesluit stelt werklie denafvaardigingen in fabrieksbeirijven in ten eindo een goedo verstandhouding tusschen patroons en werklieden aan ter kweeken en langs wettelijken wag gemeenschappelijke belangen te regelen. DUITSCHLAND. Proclamaties van Hinden burg staking in Rijnland en Westlalen. Na de becediging is president Hindenburg in de woning van den rijkspresident geïn stalleerd door dr. Simons, die de functie na Ebert's dood waarnam. Simons bood een dejeuner aan, waarbij gespeecht is. Hinden burg bracht hulde aan de nagedachtenis van Ebert, wiens verdiensten bij het herstel van orde en rust onbetwistbaar waren. Na afloop van het dejeuner is Simons naar Leipzig teruggekeerd om zijn oude functie te hervatten. Hindenburg heeft een manifest tot het Duitsche volk gericht, waarin hij onder meer het volgende zegt: „Op 26 April 1925 heeft het Duitsche volk mij tot zijn president gekozen. Heden heb ik deze belangrijke positie plechtig aan vaard. Getrouw aan den eed, welken ik heb afgelegd, zal ik al mijn krachten geven in dienst van het volk. Ik zal de Grondwet en de wetten steeds in acht nemen en tegen over iedereen rechtvaardigheid betrachten. Op dit plechtig uur roep ik het geheele Duttsche volk tot medewerking op. Mijn werken en streven zijn niet ten voordeele van een enkeling, niet van één stam of con fessie, niet van één partij, doch van hel ge heele, door de harde slagen van het noodlot verbroederde Duitsche volk. Ik vertrouw op Gods bijstand, wclké ons ook door de zware tijden van nood genadig zal voeren. Ik vertrouw op de in een oud en roemrucht verleden bewaard gebleven onsterfelijke levenskracht van de Duitsche natie. Ik vertrouw op de ook in do zwaarste tijden zich steeds weer geopenbaard heb bende offervaardigheid en levensmoed van het Duitsche volk. Ik vertrouw ten slotte op de groote ge dachte der gerechtigheid, welker met allo macht te bevechten overwinning ook aan het Duitsche volk weder de zijner waardige plaats in do wereld zal bezorgen. Mij'n eersJe oproep geldt al dengenen, die onder den nood van onzen tijd in het bij zonder lijdenv geldt den velen die in den harden economischën strijd om hun bestaan vechten. Hij geldt het geheele arbeidende Duitsche volk, waarvan de ernstige poli tieke en economische situatie buitengewone prestaties eischt. Hij geldt den landgenoo- ten builen onze grenzen, die met ons door de banden des blocds en die van de Groot- Duitsche gemeenschap onverbreekbaar zijn verbonden. Hij geldt vooral den ouden van dagen en hen, die met zorg hun levensavond tegemoet zien, en geldt ten slotte ons aller hoop, onze Duitsche jeugd. Wij willen ook voortaan gezamenlijk er naar streven, door eerlijke, vreedzame pres taties onze gerechtvaardigde aanspraken op achting en erkenning bij de andere volken ingang te doen vinden, en den Duitschen naam van den onverdienden smaad te zui veren, welke er heden nog aan kleeft. Door achting voor ons zelf tot achting door de wereld, door zelfvertrouwen tol vertrouwen door anderen 1 Wij willen allen er naar streven, in de ontwikkeling van het Duitsche economische leven en het Duitsche gemeenschapsleven voor ieder onzer landgenooten zijn dage lijkse h brood, zijn aandeel in het Duitsche cullureele vermogen en een. hem waardige plaats in de maatschappij te verzekeren. Het Rijkshoofd vertegenwoordigt den wil der volkseenheid. Daarom reik ik op dit oogenijl ik iederen Duitschcr in gedachten do hand. Gezamenlijk willen wij om der will o van onze dierbare dooden, yan onze kinderen en onze kindskinderen met onver zwakten moed den zwaren weg gaan, welke ons naar Waren vrede en vrijheid zal voeren." Tot het leger werd een aparte proclama tie gericht van dezen inhoud: Aan liet leger! Het vertrouwen van hel Duitsche volk heeft mij aan het hoofd van het Rijk geroepen. Jk neem heden, in over eenstemming met de Grondwet, het opper bevel over het leger over. Met trots en vreugde begroet ik leger en vloot Ik heb den ontwikkelingsgang van het leger van uit de Iïannoversche stille gevolgd. Recht uit en zonder dwalingen is het leger het Duitsche volk voorgegaan op den weg langs welken alleen de herleving mogelijk is: door orde, tucht en trouw, ook in het geringste, opwaarts naar prestatie en succes. In den ouden zin voor plicht en opofferingsgezind heid liggen zijn wortels, doch 2ijn actie geldt het heden en de toekomst Dienstbe toon jegens volk on Slaat, trouw aan zijn eed en aan de opdrachten, die de Grondwet voorschrijft. Met vaste overtuiging vertrouw ik in t' Duitsche leger bij mijnen arbeid voor de rust en den groei van het vader land. Berlijn, 12 Mei 1925. De - verwerping door do werkgevers der arbitrale beslissing in hef loonconflict in de bouwvakken in Rijnland en Westfalen heeft de arbeiders doen besluiten tol de algemeene staking, die heden ingaat. FRANKRIJK. Caillaux' voornemen. Caillaux heeft in do financieele commis sie der Kamer rijn plannen uiteengezet. Hij betoogde, dat indien de inkomsten, die door dc Kamer zijn goedgekeurd, door den Senaat verworpen worden, er op de bcgroo- ting een tekort zal ontstaan van 1150 mil- lioen, waar men een bedrag aan toevoegen moet van 1310 millioen, die door het plan- Dawes moeten opgebracht worden en die men niet in de begrooting kan opnemen, daar de inkomsten uit dien hoofde eerst moeten dienen voor den wederopbouw der bevrijde gewesten en vervolgens voor de amortisatie der intcrgeallieerde scholden. Anderzijds moeten op de begrooting wor den gebracht zekere uitgaven, die thans het onderwerp zijn van speciale rekenin gen, zooals de uitgaven betreffende <fo oorlogspetnsiocnen, di# 1250 millioen, of die der administratie van de posterijen, ten bedrage van 251 millioen. De begrooting van 1925, die uitsluitond door de belastingen moet worden gedekt, zal dus met circa 4 milliard toenemen Om het overschot der schadevergoedin gen in het bevrijde gebied te-liquideeren, denkt de regeering er over een leoning te sluiten, met de opbrengst van het plan- Dawes als onderpand. Zij overweegt een reorganisatie van het financdeele regime dei- spoorwegen om den Staat vrij to stellen van do lasten, die trouwens gering zijn, van de werken voor den aanleg van nieu we lijnen. Wanneer dit alles is uitgevoerd, zeido Caillaux, zal men de groote problemen in oogcnschouw kunnen tnemen over de sanee ring van het geld en der schulden. De minis ter van financiën heeft in dit opzicht een plan uitgedacht, doch hij acht het nutteloos dit uiteen te zetten vóór het herstel van het begrootingsevenwicht. Hij schat de geconsolideerde schuld op 150 milliardde schuld op korten termijn op 130 milliard en hij verklaarde, dat het vraagstuk van de vernieuwing in de aflos sing der schuld een voortdurend voorwerp zijner aandacht 7al zijn. Hij zal zoo spoedig mogelijk een begin maken met de étappes, die het noodig is te doorloopen. Voor het eerste traject zal de regeering van het land zwaro supplementaire offers vragen, (lie, naar Caillaux hoopt, tijdelijk zullen zijn en waarvan het bedrag, met inachtneming van alle mogelijke besparingen, ongeveer 3500 millioen is. Do regeering zal zich tot de burgers richtenzij zal allo fraude hard handig werenzij zal het percentage aor cedulaire belasting op bet inkomen aanzien lijk verhoogen, slechts salarissen onder 26.000 uitgezonderd. Het komt haar echter voor, dat de algemeene belasting op het inkomen niet verhoogd kan worden. An dere verhoogimgen zullen de tabak treffen do successierechten zullen gewijzigd wor den en de bestrijding der fraude van sue- cessiezaken zal toestaan de tarieven te ver lagen, die de minister te hoog vindt. Er zal een nationale herverzekeringskas ge sticht worden, met verplichting voor de maatschappijen om ten minste de helft- hunner premies in te storten. Wegens het uitstel van de goedkeuring der tegenwoordige bcgiooting en den om vang der a.s. vervalbedragen, zal het ech ter in 1925 nog noodzakelijk zijn zijn toe vlucht te nemen tot de bronnen der Schat kist. Do regeering zal er toe overgaan, doch op voorwaarde, dat de medewerking van alle Franschen verzekerd is aan het werk van het progressieve herstel der fi nanciën en zij is volstrekt overtuigd dat allen gehoor zullen geven aan den oproep. Hierop volgde een gedaehtenwisseling. Cailleux verklaarde nog dat hij nooit in-- breuk zal maken op het monopolie van den Staat en steeds zal trachten om de op brengst der monopolies tot een maximum op te voeren. Caillaux zal aan beide Ka* mers vragen de gerectificeerde begrooting goed te keuren vóór het reeës.- De minister zal dan de begrdoting voor 1926 indienen die een herhaling zal zijn van die va/n 1926. Hij hoopt dat .do begrooting voor 1926 voor 31 Dec. 1923 goedgekeurd zal kunnen worden. Dan zullen aan beide Kamers, bij het begin van 1926 de definitieve voorstel len voor het herstel der financiën en der valuta voorgelegd worden. ENGELAND. De Russische schulden. In het Lagerhuis vroeg Taylor of Finland, Estland, Titanen, Letland en Polen reeds een regeling g-elroffen hebben met de Engel sche schuldeischers voor een gedeelte der schuld van de tsaristische regeering, of de schulden aangegaan door de stedelijke over heden binnen hunne grenzen en of de voor- deelen van den overzoese'hen handel en de handelsfaciliteitc-n aan deze staten worden verleend. Guinncs antwoordde, dal er geen defini tieve regeling getroffen is, waardoor deze staten een gedeelte der Russische keizerlijke schuld overgenomen hebben. Er is ook geen regeling getroffen met de Engelsche ohligji- (iehouders voor de Teeningen uitgegeven door Riga en Wilna. De voordeden van den overzeeschen handel en de handels-faci liteiten worden aan deze stalen toegestaan, doch bij de oï^rweging der an n vragen tot garantie van leeningen door of voor een buitenlandsche regeering uitgegeven, is de stiptheid, waarmee deze regeeringen of ge meenten hun verlichtingen binnen hun grenzen nakomen één der factoren, waar de commissie, die door de wet op dc handels- faciliteiten is ingesteld, rekening mee houdt. BULGARIJE. De veroordeelde communisten. Do veroordeelden in liet proces wegens den aanslag in de kathedraal hebben hot recht binnen de drie dagen een verzoek om cassatie in te dienen. Behalve de gemelde doodstraffen zijn er boeten ongel egd van 200.000 tot 500 000 leva. RUSLAND. Een diplomatieke Tsjeka. Volgens een bericht aan de „Daily Tele graph" is men te Moskou niet tevreden over de praestalies van vele 90wjet-verte genwoordigers in het buitenland, ambassa des, gezantschappen en handelsdelegaties. Er is een soort diplomatieke tsjeka gevormd, die inspectie-reizen naar de buitenland sche posten zal ondernemen. VEREENIGDE STATEN. De drank3trijd. De nieuwe verscherpte actie van de douane-vloot tegen de smokkelaars heelt al geleid tot wanhopige maatregelen van verweer aan den kaat der „bootleggers." Met geld en bedreigingen wordt gewerkt op het personeel der douane-vloot, en dit leidt tot niet weinig gevallen van sabotage. Zelfs wordt al melding gemaakt van verdwenen overheidsschepen, gevangen genomen be manningen en verwonde of zelfs gedoodo schepelingen. Het hoofdkwartier van do drankbestrijders te Washington, wordt be stormd met klachten en bezwaren over do driestheid der smokkelaars, die naar be weerd wordt eenvóudig een guerilla voe ren tegen de anti-smokkelvloot. Schepen van die tfloot worden In de haven onder de waterlijn met boren lek gemaakt en tor zinken gebracht. De motoren worden on klaar gemaakt met zand, de bemanningen worden verlokt, althans in verleiding go- bracht met geld. De clandestiene drankverkoopers te New- York verklaren eenvoudig, dat op het oogenblik de toevoer van sterken drank wat verminderd is en dat zij dus hun prijzen moeten verhoogen 1 Maar zeggen zij er bij, wordt het maar op zee een beetje slecht weer, dan wordt de anti-smokkelvloofc wel weer van zee geblazen en komt er weer genoeg drank het land binnen. Dit zijn de bezwaren, die de drankbe strijding aan de zeekust ondervindt. In het binnenland is de moeilijkheid van anderen aard. Maar ook de gebruikte middelen zijn anders. Zoo wordt uit den staat Indiana gemeld, dat in de hoofdstad, Des Mornes, de hoofdcommissaris van politie bet blok weer gaat invoeren, te weten het toestel, waarin overtreders met de voeten en de handen worden vastgezet, en waar zij dan een bord boven het hoofd krijgen met de vermelding, aan welk delict zij zich hebben schuldig gemaakt. Dit zal meent dezo hoofdcommissaris den smokkelaars lee- ren „wie en wat zij zijn en welke plaats rij innemen in de samenleving." Of het echter helpen zal BUITENLANDSCH GEMENGD. Draadloos wordt gemeld, dat te Mexico City een zekere Mari Luisa Jauregui is ge arresteerd, er van beschuldigd verscheidene pogingen te hebben gedaan om president Calles ie naderen met het doel hem te doo den. De gearresteerde, die zou hebben be kend, werd naar een krankzinnigengesticht gezonden. Uit een in het Engelsche Lagerhuis ge dane vraag is gebleken, dat werkloozen Wj onderlinge inzameling de gelden voor een zilveren theeservies hebben bijeengebracht, dat al9 huwelijksgeschenk diende voor dep leider van een bemiddelingsbureau in hel -Westen van Engeland. Het officieele antwoord, namens den ml. nisier van arbeid gegeven, erkende dat der gelijke geschenken verboden waren maar de werkloozen hadden bet servies aan de bruid aangeboden ,en daar viel niels te^ gen te doen! De Fransche nota. PARIJS, 13 'Mei (Havas). De „Mafciu" preciseert de nota van Briand ale antwoord op het Duitsche garantie-voorstel. Tusschen' do EDgclschc en Fransche nota's,aldus de ..Matin", bestaan geen ernstige verschillen zoodat bij een aanstaande gedachtewisse ling, de gezantenconferenl.ie met algemeene sten^men een beslissing zal kunnen uiteprej ken. Frankrijk en Engeland zijn overeengeko men om de essentieele punten, waarin Duitschland in gebreke is gebleven, aan te wijzen en een zekeren tijd te laten, om deze te herstellen. Het zal onwaarschijnlijk schijnen, of Keu len in 1926 zal kunnen worden ontruimd, tenzij Duitechland bewijs levert van. haar goeden wil. Frankrijk verwerpt geenszins een veilig- hoidfiverdrsg met Duitschland, doch wil niet dat de Rijn, die thans een solide grens vormt, ook een afsluiting wordt, zoodat hef eventueel de hulp van haar oostelijke ge allieerden moet missen. Een kabinet Vandeviivere gevormd. BRUSSEL, 13 Mei (Belg. Tel. Ag.) Van de Vijvcre begaf zich om 10 uur naar het paleis om den koning mede te deelen, dat hij een ministerie had gevormd. In tegen- stellmg met hetgeen tot nu toe werd ver wacht zullen de portefeuilles van buiten- landeche ZakeD, van Kunsten en Weten schappen cn van Spoorwegen geen titula rissen hebben, maar worden waargenomen door den minister van financiën. Van de Vijvere neemt het minirtevpresi- dentechap cn financiën. Theodoor, vroeger deken der advocaten en oud-afgevaardigde heeft justitie, gene raal Hellebaut nationale verdedigingdo overige portefeuilles blijven in handen der tegenwoordige ministers. BRUSSEL, 13 Mei. (Belg. Tel. Ag). Ba ron Ruzette, minister van landbouw zal ad interim de portefeuille van buitenlandsche zaken nemen. Tschoffen, minister vam ar beid die voor spoorwegen. Theodor, minis ter van justitie die voor Kunsten en We tenschappen. Om zijn wensch duidelijker te doen uifc komen, dat hij de partijpolitiek zaJ sluiten buiten de personen-kwestie, steldo Van de Vijvere den koning slechte een minimum aantal nieuwe titularissen voor. De nieu we minister-president deelde aan de pers mede, dat het van de linksche groepen zal afhangen of de portefeuilles, thans ad in-* terim waargenomen, aan definitieve titu larissen zullen worden toevertrouwd. Van do Vijvcre voegde er bij dat, nadat de cri sis 38 dagen heeft geduurd het debat oveü de constitutie en orienteering der regee ring definitief aan groep- of partijbespre- kimgen moet worden onttrokken en ik hoop, dat het land mij dankbaar zal rijn dat ik dit noodzakelijk debat voor de balie van het Parlement breng. Gelukw&nschen aan Hindenburg. BERLIJN, 13 Mei (N.T.A. Draadloos). De bladen melden dat president Hinden burg reeds geluk wensch-telegrammen onL ving van den keizer van Japan van de ko ningen van Zweden en Denemarken, van do presidenten van Oostenrijk, Finland en Ar gentinië en van den Hongaarschen rijks bestuurder. Lord Milner. t LONDEN, 13 Mei. (Reuter). Lord Milner is overleden. (Alfred Milner werd 23 Maart 1854: in Bonn geboren als zoon van een Engelschen arts en een Engelsche moeder. Ilij studeerde in Londen en Oxford, waar hij den lateren premier Asquilh en den sociaal-hervormer Toynbre onder zijn vrienden telde. Onder den lateren lord Morley en den beroemden Stead bolrad hij, advocaat geworden, de journalistiek aan de toen streng liberale Pall Mall Gazette en won de vriendschap van den toen nog liberalen Goschen, die hom tol zijn particulieren secretaris aan stelde en zoo in de politiek binnen leidde. In 1889 werd hij onder-secretaris in het Egyptische ministerie van financiën. Vier jaar bleef hij daar en hij beschreef het doorloefde in een boek England in Egypt. In 1892 keerde hij naar Engeland terug en werd de toenmalige minister Chamberlain op hem opmerkzaam, die hem benoemde tol gouverneur van Zuid-Afrika in 1897. Hij bleef dat lot 1005 en maakte dus de heele geschiedenis der onderwerping der Boeren republieken mede. Om gezondheidsredenen trad hij af, kort voor dc nederlaag der con servatieve partij in Engeland, die hem steods had gesteund. Om een kleinigheid, de straf van een koeli, nam de nieuwe liberale meerderheid een slechts weinig vergulde motie van afkeuring tegen hem aan. Sindsdion was Milner politiek verlamd, al sprak hij in het Hoogerhuis geregeld over koloniale politiek, zich stellend aan de zijde van den uiterst-rcchtschen vleugel der con servatieven. In Nov. 1919 benoemde Lloyd George hem tot minister van koloniën en regelde hij de Egyptische kwestie. Deze regeling vond nergens instemming, zoodat hij in 195:1 aftrad. Red. L. D.). Splitsing in het Engelsche Vakverbond? BERLIJN, 13 Mei. (V.D.) Volgens be richt uit Londen heeft zich de 60.000 leden omvattende Communistische vleugel van de Engelsche Yakvereenigingen afgescheiden.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2