li O. 19988. ZATERDAG 9 MEI Anno 1925 Officleele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. ..CHEZ GASTON" - SGHEVENINGUE Ouverture Samedi 9 maf Le Sensationeel Orcfiesfre MOHAWKS LEIDSCH DAGBLAD PPJJS DER ADVERTENTIEN: 30 CU. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prua. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens poslrecht. Voor evenlueele opzending van brieven Ï0 CU. porto te betalen. Bewijsnummer 6 CU. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Dlreotle en Administratie 2500 Redaotle 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJ3 DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maanden 8.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week .1,7,, Franco per post ƒ2.35 portokosten. ZO.18. „0.18. Dit nummer Lcs'iaaï uit VlER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van de Continental Petroleum Company te Rotterdam, om ver- giLinimg tot oprichting van een ondergrond- gche bewaarplaats voor 2000 Liter benzine, met aftapinrichting, op de Pieterskerk- gracht vóór het perceel Pieterskerkgracht No. 4, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie G No. 1758 Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede uat op Zaterdag, den 23 Mei c.k. des voormiddaga te haifelf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn rij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een Zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. N. C. DE GIJSELAAK. Burgem. VAN STRIJEX. Secretaris. Leiden, 0 Mei 1923. 7815 Olympische Spelen 1928. Teneinde het N. O. C. te steunen in zijn actie tot het inzamelen van geflden voor de Olympische Spelen in 1928 te Amsterdam, worden er ook hier ter stede reeds stappen gedaan tot het vormen van een comité. Bin nen enkele dagen hopen wij iets naders over de plannen te kunnen meededen. Voor bet examen voor apothekersas sistent waren gisteren alhier opgeroepen vier candidaten. Geslaagd zijn de dames C H. Robbers en R. Plassohaerl, beiden geb. te Rotterdam. Onze vroegere stadgenoot de lieer N. FikeL commies der Ned. Spoorwegen te Hil- legom, hoopt 21 Mei den dag te herdenken, dat liij vóór 25 jaar bij bovengenoemde Maatschappij in dienst trad. Het Comité voor den Bazaar der Doopsgezinde Gemeente deelt ons mede, dat de opbrengst er van, na aftrek van alle onkosten, heeft bedragen f 1414.70; een opbrengst, die de verwachtingen van het Comité ver heeft overtroffen. Het betuigt alten, die daartoe hebben medegewerkt, gaarne zijn dank. In Juli zullen er weder processielrei- nen van Leiden naar Kevelaar looper.. Reeds lang bleek, dat de rangeerterrei nen aan hel station alhier te klein waren. Hierin zal binnenkort verandering komen. Naast de bestaande sporen tussclien het nieuwe Ziekenhuis en de Gevangcnlaan zal een nieuw rangeerterrein aangelegd worden. Bovendien komt bij de Gevangenlaan een brug en worden in de perrons richting Den llaag eenige verbetering aangebracht Deze weok heeft reed3 de aanbesteding plaats gehad, waarvan de volgende week de gun ning zal volgen, waarna met het werk een aanvang kan werden gemaakt. Het reiziger overvoerd cr N. Z. H. T. Mij. leverde over de afgeloopen maand April op do lijnen van Leiden naar Schcver.ingen, Katwijk en Noordwijk (inch II. R— Ende geest) en van Leiden naar Heemstede resp. 1114.14-4 (vorig jaar April f 80.G64) en f29.716 (f12.033) op. Aan goederenvervoer word op genoemde lijnen ontvangen in de maand Maart resp. f 1145 (f 1393) en f 1117 (f 1471). In het op alle rangen gisteravond uit verkochte bioscooptheater „Casino" werden de bezoekers allereerst vergast op een prachtig bij- of vóór-programma. Mooi zijn voor allen de cavalerle-prestaties in Molen- land, in het blonde^duinen-gebied en in 't bijzonier le Schevemingen; interessant voor velen de mode-projecties; een aangename herinnering of opfrissching van het geheu gen is de huldiging op Hou trust"; een lust voor de oogen zijn de pittoreske landschap en andere fijn gekleurde taferoelen, en de Volemdammers le midden van bloemen. Dan komt de hoofdfilm van twaalf acten, veike ©ldera al veel furore heeft gema«kt: le Dic-f van Bagdad", waarbij een ver- orkt orkest bijzondere muziek doet hooren. Het is een zeldzaam filmwerk, waarin veel yooTkomt, dat nog nooit op het witte doek ie vertoond; dat veel wonderlijks, als bijv. (öen vliegend tapijt, een gevleugeld paard, vlammende wouden, le aanschouwen geeft, m prachtige tinten. Er is veel geheimzin- jugs cn fabelachtigs in. De fantaisie viert er hoogtijd en men zal er versteld over staan €en kunnen tot In. hei „Luxor-thealer" wordt aangevan gen met een actuecle weefcrevue. Daarna ziet men een aardig komisch nummer in twee acten „De Chasseur" en dan wordt vertoond de hoofdfilm in zeven acten, ge titeld „Monsieur Beaucaire". Vóór de pauze worden van deze fillm drie aclen gedraaid. - Het geheel speelt zich af in den lijd van Lodewijk den XV. Vooraf de monteering dezer film zal ieders bewondering opwek- ken. Het spel van den barbier, genaamd ..Monsieur Beaucaire" is buitengewoon mooi en hij weet van het begin tot het einde de aanwezigen te boeden. 't Is zeker de moeite waard dit mooie filmwerk te zien. Er was dan ook gister avond veel belangstelling voor dit pro gramma. Aan de N.Y. Hollandsche Conslructic- werkplaatsen, Zoeterwoudscheweg alhier, is opgedragen de levering van de monteering van de ijzerconstructies voor de twee groot ste gieterijgebouwen ir^Nederland, n.l. die van de Scheepsbouwmaatschappij ,,Feye- nooid" te Rotterdam en van de N.V. K. A<- selbergs' IJzerindustrie en Handelsmaat schappij te Bergen op Zoom. Voor deze werken zal niet minder dan 75.000 K.G. moeien worden verwerkt. Toen de 13-jarige schippersknecht D. de J., uit Gouderak, hedenmorgen van een seliip aan de Havenkade het zeil wilde op hijsehen, kreeg hij door het losschieten van de pal met den slinger van de lier een «lag boven het rechteroog, waardoor hij een bloedende hoofdwonde bekwam. Hij is ter verbinding naar 't Acad. Ziekenhuis overge bracht. Gistermiddag le kwart over ééncn had op den hoek van Kort-Rapenburg en Brce- straat een aanrijding plants tussclien de wielrijdster A. E. F. en de autobus vaft Boskoop, bestuurd door G. J. v. d. H., waar- Moor hel rijwiel vrijwel geheel werd ver nield. Het ongeluk ontstond doordal een bakkerswagen, bestuurd door J. II. plotse ling langzamer ging rijden, waardoor mej F. genoodzaakt werd van haar rijwiel af te slappen. Hedenmorgen omslreeks 9 uur werd op de Prinsessekade bij liet afrijden der Blauwpoortsbrug de heer H, V., wonende MorschslTaat alhier, in de bocht uit de tram geslingerd, waardoor hij met het hoofd tegen de sleenen sloeg en een gapende hoofdwonde bekwam. Na door dr. Poortman verbonden (e zijn, werd. hij naar zijn wo ning overgebracht. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds ,S. Lulofs, van Den Haag. Eglise waüone: Dimanche matin, k 10'It keuros, Mr. M. Brc-sson. Evang.-Lu6hersohe Gem.: Zondagmorgen, (e haifelf, ds. C. de Meyrare. Remonstrautsch-G-aref. Gem.: Zondag morgen, te haifelf, prof. dr. G. J. Heering. Ver. van Vrijz.-Hervormden, Volkshuis: i Zondagmorgen, te haifelf, ds. E. L. Naula, 1 alhier. I Vrije Katholieke Kerk, Bonifaciuskapel, Stille-Rijn la: Zondagmorgen, te halfeif, dienst. De Tuinbouw-Onderlinge. To Haarlem werd in een dor zalen" van restaurant „De Kroon", onder voorzitter schap van jhr. J. O. de Jong van Reek eti Donk, de algemeeue ledenvergadering ge houden der Tuinbouw-Onderlinge tor vast stelling van het jaarverslag en do balans c-n rekening en verantwoord.ng over het met 31 October 1924 geëindigde, boekjaar. Ter vergadering waren 49 -afdelingen vertegenwoordigd. De balans en rekening en verantwoording warden onveranderd goelgekeurd. Uit het verslag on de msdedeelingeu der directie Heek, dat het fedental op 31 Oct. 1824 bedroeg 6760. Het verzekerd loonbe drag bedroeg, voor zoover de wettelijke verzekering betreft, f 16.611.114, voor de aanvullende regelingen f 1.536.826, in totaal alzoo f 18.147.940. Toen het verslag ter perse ging. waren 87-3 patroons voor zich persooDljjk bij de Tuinbouw-Onderlinge ver zekerd en hadden 274 leden hun inwonende 'kinderen in da verzekering doen opgeven. In het verslagjaar, dat loopt van 1 No vember 1923 tot 31 October 1924. werden aangegeven 957 ongevallen, ia welk cijfer zijn begrepen do mat ongevallen gelijk gesleldo bedrpfsziekten. Van deoo 957 ge vallen werden er 39 niet als bedrijfsongeval erkend, onder de overige 918 gevallen waren 780 bedrijfsongevallen als bedoeld in art 2 der Land- en Tuinbouw-Oogevallenwet, cn werden er 138 behandeld uit hoofde van de aanvullende regelingen. \an de 780 ongevallen in den zin der JYet liepen er 729 binnen zes weken af en waren er twee met doodeijfken afloop. Do overige 49 getroffenen waren niet binnen zes weken hersteld ën kwamen in aanmer king voor toekenning van schadeloosstelling na bedoelden termijn. Dat op een totaal aantal van 780 ongevallen er 49 na zies weken in behandeling bleven, wjjét er op, dat het aantal meer ernstige on gevallen in het verslagjaar verhoudingsge wijze groot was. Krachtens de vrijwillige regelingen wer den 138 gevallen behandeld, waarvan peen met doodeljjken afloop. De invaliditeit duurde korter dan zes weken in 125 gevallen, ter- wjjl 13 getroffenen voor een voorloopige rente in aanmerking kwamen. In het ver slagjaar werd aan één getroffene^ wien in 1923, vóór de in-werking-treding der wek een ongeval overkomen was, terzake een blijvende rente toegekend. Bjj het ter-perse-gaan van het tnans uit gebrachte verslag waren nog in behande ling één ongeval van 1920, één van 1921, 2 van 1922 en 4 van 1923, terwij! van de in het verslagjaar voorgekomen ongevallen van meer ernstigen aard er than3 nog 8 in behandeling zijn. In het verslagjaar werd zevenmaal be roep ingesteld tegen een beslissing omtrent schadeloosstelling, namens het bestuur ge nomen. In vier dezer gevallen werd de aanspraak ontleend aan de weduwe, in drie uitsluitend aan do bepalingen-van het boiqjfs-ongcval- len-reglement Van deze zeven beroepszaken, waaromtrent hot verslag uitvoerige mededee- lingen doet, hadden twee tot gevolg, dat da beslissing der Tuinbouw-Onderlinge werd gewijzigd; vier beslissingen werden onge wijzigd bevestigd. In één zaak was bp het uitbrengen van het verslag nog geen uit spraak gedaan. Uit het verslag en de balans on rekening en verantwoording blijkt, dat het totaal der kgsten over het verslagjaar met inbegrip van de reserve voor nog to betalen kouten, heeft bedragen i 135.398.631/2. In verband met het verzekerd loon over het verslagjaar is in de vergadering be sloten mot do leden af te rekenen tegen f0.70 per f 100 loon. Het aantal deelnemers aan do ziekteverzekering voor arbeiders be droeg op 31 October 1924 532, terwjjl het gemiddeld aantal verzekerde arbeiders voer het verslagjaar kan worden gesteld op circa 2300. liet aantal ziektegevallen bedroeg 335, I met 5486 ziektedagen. Aan schadeloosstellingen werd uitbetaald f13.616. Vooropleiding van verplegenden. Een commissie uit den OenLralen Neder- landsohen Ambtenaarsbond heeft rapport uitgebracht inzake vooropleiding van ver plegenden. De commissie wijst er op, dat de vraag of vooropleiding van verplegenden noodzake lijk i3, algemeen bevestigend beantwoord wondt. Dat eT tot nu toe van deze zaak prak tisch weinig terecht kwam, vindt zijn oor zaak in het stollen van to hooge eischen eenerzijds. de vele moeilijkheden van het vraagstuk anderzijds. De commissie hooft inlichtingen ingewonnen bij de hecren dr. Stumpf en dr. Wortmam, beiden genees heer-directeur der Arnsterdamsche zieken huizen, en bij dr. L. Heijerman», genees heer-directeur van den geneeskundigen diens! aldaar. Het rapport wijst op de veranderingen die in den loop der jaren zijn tot stand ge komen, waar liet geldt uitbreiding van het aantal veigtlcgenden en milieu, waaruit de verpleegstore gerccruleerd worden. Een en ander maakt nog moer dan vroeger noodzar ke'.ijk een voorop'eiding. waarvan het doel moét zijn: 1. Vergeten schoolkennis in de herinne ring terug te roepen of aanvullen wat niet geleerd werd. 2. De toekomstige verplegenden wennen aan de ziekenhuissfeer. 3. Hen wegwijs maken in de wereld der ziekenverpleging. Hierloe acht de commissie het noodlg: 1. Eenig herlia'Lngsonderwijs (in bepaalde gevallen kan dit achterwege blijven). 2. Onderwijs in de eerste beginselen der verbandleer. 3. Idem in de eerste beginselen der ana- lomie. 4. Pols en ademhaling leeron lallen, tem peratuur opnemen, enz. 5. Eenig begrip van steriliteit, 6. Eenige kennis van medicijnen en ver- pleegmiddelen. 7. Eenig begrip van hygiëne. De duur dar opleiding dient op ten miaa- sle drie maaiden te worden gesteld. De vraag of de cursus in of bulten de ziefcenr huizen moei worden gegeven, dient naar omstandigheden beoordeeld te worden. In Amsterdam zou het onderwijs ln één der groole ziekenhuizen kunnen plaat» hebben. Ten einde aan het instituut der voorop leiding over heel den lande uitbreiding en levensvatbaarheid to geven, acht het rap port het noodig, dat vooropleiding wettelijk worde voorgeschreven, wijl an deep, om financieels redenen voornamelijk, te veel naar bohoud van de bestaanden toestand zou worden gestreefd of althan» goen be hoorlijke maatregelen zouden worden ge nomen. De vraag is ook gerezen of combinatie van vooropleiding met een schooi voor maatschappelijk werk bezwaren zou mee brengen. Het rapport meent, dat er geen overwegende bezwaren zijn, mits de noo- d:ge waarborgen worden geschap'-n voor het volgen van oen bepaald leerplan met ziekenhuizen, die bereid zijn de leerlingen aan le nemen. Voor het slagen van het instituut is bo vendien noodig, dat de leerlingen niet al leen geen onderwijskosten beialen, doch zelfs nog een kleine toelage ontvangen, waarmede trouwens van het thans be staande opleidi ngs-sysieem niet afgeweken wordt. Het rapporl zal, in druk verschenen, wor den toegezonden aan geneoslieeren-direc- teuren van zieken,in richtingen, teneinde hun oordeel over den inhoud te vernemen. Verdrag tusschen Nederland en Hongarije. Ingediend ia een ontwerp tot goedkeu ring van het op 9 December 1921 to 's-Gra- venbuge tussclien Nederland en Hongarije gesloten handelsverdrag met daarbij bchoo- rend protocol. Hoewel thans nog niet gesproken kan wordoa van een vast afzetgebied voor be paalde artikelen, moot er toch mee gere kend worden, dat zoodra het economisch verkeer in het algemeen zich verder her stelt, ook oen verdere ontwikkeling van de handelsbetrekkingen met Hongarije ver wacht mag worden. De door den oorlog totaal veranderde omstandigheden hebben de weinschelijkheid raar voren doen treden het tractaat van 1867 door een nieuw verdrag te vervangen. Het verdrag heeft in het algemeen de strekking om aan de belangen der weder- zijdscbe onderdanen en instellingen van handel, nijverheid cn scheepvaart en aan die onderdanen en instellingen zelve over en weer een behandeling te verzekeren, gelijk aan die, welke aan de onderdanen en instellingen van de meestbegunstigde na tie worden toegekend, voor wat de onder danen betreft, deels gelijk aan die, welke do eigen onderdanen genieten. Aan het verdrag is toegevoegd eon slofc- protocol, waarbij wordt vastgesteld, dat liet verdrag geen inbreuk maakt op do voor deden, die door Hongarije volgens do be palingen van het verdrag van Trianon uit sluitend aan de geassocieerde cn geallieer de mogendheden worden toegekend. Deze bepab'ng is opgenomen op uitdrukkelijk verlangen van de Hongaarsche regecring; de Ncderlandscke regeering heeft gemeend zich tegen de opneming er van niet te moeten verzetten, nadat haar bij onderzoek was gebleken, dat overwegende bezwaren uit de inwilliging van dit verlangen der Hongaarsche regeèring niet behoefden te worden verwacht. Pensioenregeling spoorwegambtenaren. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer in zake de wetsontwerpen Pensioenregeling voor de spoorwegambte naren en hun weduwen en weezen on Mach tiging tot het aangaan van een overeen-» komst met de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen in zake de pensioen regeling voor haar personeel. Sommige leden wezen er op, dat de ia- diening van het eerste wetsontwerp weer lang op rich heeft laten wachten. Andere leden achtten het lange uitblijven althans ten deele wel verklaarbaar. Heb ligt voor de hand dat is gewacht totdat omtrent de in de pensioenregeling voor de burger lijke ambtenaron ontworpen wijzigingen zekerheid zou zijn verkregen. Sommige leden achtten het ongcwenscht voor de pensioenregeling van het spoor wegpersoneel nauwe aansluiting te zoeken aan de Pensioenwet 1922. Deze leden kon den het stelsel dezer wot allerminst be wonderen. Voor het spoorwegpersoneel be slaat er h. i. allerminst reden, aan dat stelsel verdere uitwerking te geven. Deze leden zouden een terugkeer wenschcn naar het stelsel waarin het pensioen wordt be schouwd als door de ambtenaren in onder linge verplichte samenwerking te zijn overgespaard. Zij meenden, dat in elk ge val de pensioenpremie door de betrokkenen zelf behoort te worden betaald. Niet bo- oogden deze leden een vermindering van de financieele positie van het personeel. Zij zouden er geen bezwaar legen hebben, de salarissen met een gering bedrag te verhoogen. Andere leden verklaarden, zich meT het gevolgde 6ystjeem zear good te kunnca yereenigen. Verscheiden leden hadden zich verwon derd over de mededeeling in de memorie van toelichting dat het te verwachten is, dat de in art. 101 *an het ontwerp bedoelde balans een zeer belangrijk tekort zal aan wijzen. Waarop steunt het voornemen der regeering, het tekort op de exploitatie-re kening te brengen? Gevraagd werd of het niet juit.ter zou zijn geweest, de voorgestelde bepalingen in plaat® van in een publiekrechtelijke rege ling, te vervatten in een overeenkomst gelijk tot heden gebruikelijk was. Eenige leden meenden van deze gelegen heid gebruik te mogen maken om er op te wijzea dat zij die in 1903 aan de spoorweg staking hebben deelgenomen wat hun pen sioenaanspraken betreft, niet allen op ge lijke wijze zijn behandeld. De billijkheid eiecht h.i. een gelijke behandeling. BINNENLAND. De Minister van Arbeid vroeg ia de Twee de Kamer schorsing van de beraadslagin gen over den arbeid in broodbakkerijen. Voorloopig Verslag der Tweedo Kamer nopens bet wetsontwerp, houdende een pen sioenregeling voor de spoorwegambtenaren en hnn weduwen en weezen. Wetsvoorstel inzake goedkeuring van het handelsverdrag van Nederland met Hon garije. Rapport over vooropleiding van verple genden. Het gonden feest van „De Zealand". Een legaat aan Amsterdam. BUITENLAND. Het soc.-dem. protest tegen de geldigheid van Hindenbnrgfs kenze is afgewezen. De motie van wantrouwen in het kabinet- Brann door den Proisischen Landdag ver worpen. Vandervijvere belast met het vormen van een Belgisch kabinet Trotzki's positie in den tring der Russi sche volkscommissarissen. RECLAME. du Palace ilo Cairo 7781 Er word op gewezen dat hot vervallen van het wachtgeld-pensioen t.a.v. het spoorwegpersoneel een geheel andore be- teekenie heeft dan t.a.v. de burgerlijke amb tenaren. Zij verlangden óf horstel van het wachtgeldpensioen, óf oen vorzekering dat too spoedig mogelijk een verbetering in de wachtgeldregeling zal worden gebracht. Pensioenwet reserve-personeel der landmacht; personeel der Kon. marine-reserve. Verschonen is het verslag der Tweede Kamer betreffende wetsontwerpen ,,Wijzi ging en aanvulling van de Pensioenwet voor liet reeei^e-peraonoel der landmacht" en Wijziging en aanvulling van de Pen sioenwet voor het personeel der Konink lijke marine-reserve." Sommige leden waren van oordeel, dat de bepaling, dat do Militaire Pensioenraad in den vervolge alleen zal worden gehoord, indien de betrokken Minister daartoe den wcnsch te kennen geoft, beteekent terug keer tot het stelsel van vóór 1890 eigenlijk beteekent heb nog een grooteren achter uitgang wijl do bepaling dat do Rckeu- kamen de pensioenen berekent gelijk ze zijn vastgesteld, blijft bestaan. De Itegee-* ring zal t.a.v. hot vcrleenen van militaire pensioenen een nog grootere vrijheid van liaudolen krijgen dan zo vroeger had. Er is geen reden om in de wet te bepalen dat het voortaan geheel van den betrokken minister zal afhangen of do Pensioenraad al dan niet zal worden gehoord De Kamerverkiezingen. liet Landelijk comité tot voorbereiding van een vrije lijst van R.-K. Democraten bericht: Hoewel het Comité in nagenoeg allo kies kringen voldoende medewerkers had govon-i den, om overal een vrije lijst in le dienen, heeft het comité na rijp beraadt besloten zijn actie 9top te zetten Eenerzijds blijkt de lijd van voor berin ding loch nog te kait l^ zijn om e?n krach tig? actie te omwikkelen en oofbr.'ken di noodige geldmiddelen daarvoor, and. rzij s ge-den do volgende overwegingen. Da bew.ging voor cen.vr.j-' doel Jiet aan degenen, dj; <1-1 lic" de officieel; R.-K. Staatspartij met u.ton steunen, mogelijk t' maken, lach op e.-n Katholieke lijst te stemmen, zonder da! n blijvende scheuring zou ontstaan, tie1.' 'U hel comité wèt vreesde, dat zou gcsclii Jen. indien de R--K. Volkspartij versterkt zou worden. Uit uitlatingen van verschillende R.-K. persorganen blijkt, dat men aan de goede bedoelingen van het comité niet wensehl te gelooven. Nu is het comité in hel bezit men van een uttdrultkelijke verklaring san dfl

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1