I^o. 19980. DONDERDAG 7 MEI Anno 1925 Offideele Kennisgeving. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. „CHEZ GASTON" - SCHEVENINGUE Ouverture Samedi 9 mai Le Sensationeel Orchestre MOHAWKS BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENTIENI 3P Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèquo- en Girodienst No. 57056 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:, Voor Leiden per 3 maanden ƒ.2.35, per week ƒ0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week„0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, (Viaohmarkt 18, tel. 122a is VRIJDAG ver krijgbaar: SOHELVISCH a f 0.14—f 0.28, Schol k f 0.11—f 0.25, geh. kabel- V JATJW k f 0.25 per pond. 7663 n. c. de GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 7 Mei 1925. Het 'Genootschap „Kennis is Macht" in 1924. Iq het jaarverslag van het Genootschap Kennis is Macht" 1924, aan autoriteiten en ieden en begunstigers toegezonden, wordt Joor den secretaris, den heer A. W. Vink, de ^bijzondere aandacht' gevestigd op het groot aantal geslaagde leerlingen, dat zich in de laatste jaren aan de practijk-examens onder- \wierp. Een tiental jaren terug gebeurde het ilechts een enkele maal, dat een leerling yon de handelsavondschool zich het Mercu- rius-diploma voor het vak boekhouden ver dierf. Thans kan echter gelukkig worden geconstateerd, dat hierin een groote vooruit gang is gekomen. Want naast het vakboek- houden werden er ook door verschillende leerlingen diploma's behaald voor Duitsche, Engelsche, Fransche cn Spaansche handels correspondentie. Daarnaast verwierven nog énkele leerlingen zich een diploma als kan- Joor-3tencgraaf. Hij brengt daarbij in herinnering, dat de exameneischen in de laatste jaren zeer ver- awcuird zijn. Het slagen voor deze examens - krijgt daardoor nog meer beleekenis. In het afgeloopen jaai herdacht de heer M. W. Karstens het feit, dat hij 25 jaar als leeraar aan de handelsavondschool was ,wcrkzaam geweest. Deze dag ging voor den iubilaris niet onopgemerkt voorbij. Ik spreek 4an ook, aldus de secretaris, in dit verslag üc-g den wensch uit, dat deze leeraar nog ^ela jaren zijn krachten zal kunnen blijven geven aan onze school. fn het aantal leden en donateurs kwam .Weinig verandering. ITet aantal leden be draagt 49, terwijl hel Genootschap 40 dona teurs telt. Uit het verslag van den directeur, den Jicer A. J. J. Verbrugge, stippen wij aan, dat ftp 1 Januari 1924 402 leerlingen, waarvan 124 vrouwelijke, de inrichting bezochten-, op •1 Januari waren dié getallen 384 en 117 In dit aantal is nog een achteruitgang te bespeuren, maar toch valt te constateeren. Sat die achteruitgang in vorige jaren groo- tor was en de directeur meent zelfs, dat de grootste malaise voor de school voorbij is. Alleen is het jammer, dat sommige leerlin gen voornamelijk voor het vak Boekhouden, Se schooi verlieten, omdat de klasse, waarin 'zij zaten, te groot was, naar hun zin. Zij kregen daardoor te weinig beurten en meen den door privaatlessen beter en spoediger hun doel te kunnen bereiken. Het woord „Loler" is door hen ecliler verkeerd gebruikt want de resultaten van de examens Boek houden bij de Yereeniging van Leeraren en bij de Fedjratie waren dit jaar als gewoon lijk schitterend. Zoo slaagden ad-It- r.egen candidalen bij de Vereeniging van Leeraren en van de jficn, die liun succes beproefden bij de Fede- ïahie, waren ook tien zoo gelukkig liet di ploma ter verwerven. Eén van deze behaal de zelfs zijn beide diploma's ai in Juni, vóór hij h ct diploma van „Kennis is Mach!" had .verkregen Jlveneens slaagden in het voorjaar 2 leer lingen voor de Duitsche taal bij „Mercu- rius" en in het najaar deden examen voor ïYansch S car.didaten, die werden afgewe zen3 canèidaten voor Engelsch, waarvan 2, cn 5 camdidaten voor Duilsch, waarvan pok 2 slaagden. De einduitslag van de eigen examens was, dat van de 105 deelnemers er 73 slaag den d. i. G9 pet.; een resultaat, waarmede juen tevreden mag zijn. De directeur btpteil aan hel slot van zijn iverslag kleinere klassen voor boekhouden en v reemde talen. Het verslag van den penningmeester, den heer H. J. W. Peelers, vermeld in totaal in Ontvangst en uilgaaf van 153.0X3,01 mei een saldo van f 16.237,85. Toen onze geachte Vooratter, aldus het irorsiag. langen tijd voordat iemand der Putoïïfeilen er zelfs maar aandacht, er naar le vragen,- een van de hoogste Ambtenaren van het Ministerie van O., K. en W. sprak lover hehgroote saldo, dat gekweekt was, en lioiu vroeg, wat „Kennis is Macht" hier mede doen moest, werd hom geantwoord, liet maar rustig te bewaren, dan zou „Ken nis is Macht" wel t. z. t. hcoren, hoe er mede te handelen. Welnu, in 1921 hebben wij er van ge hoord en nu moet ik toch den Hoeren Amb tenaren van het Ministerie mijn compliment maken over de keurige uiteenzettingen, iwa a rdoor de afwikkeling van een en ander Keer vergemakkelijkt werd. n 2den April 1921 had aan het Rijk de persie. teruj? -..-(ing plaats, n.l f 1.292 31 voor te veel ontvangen subsidie in 1922 en een bedrag van f 2.271,52 voor pensioen bijdragen 1922. In December d.a.v. vonden nog de vol gende afrekeningen plaats; een bedrag van f 3.211,35 voor te veel ontvangen subsidie in 1923 en een bedrag van f 3.931,05 voor pensioens'.ortingen 1923, te zamen vormen de een bedrag van 17.115,10. Van het laat ste bedTag echter (pensioenslortingen) gaat f 1.629,19 af als gestort door leeraren en concierge. Aan de Gemeente Leiden betaalden wij in December terug een bedrag van f 1.086,51 voor te veel ontvangen subsidie in de jaren 1922/23 en restitutie voor vuur en licht over 1910. De Gemeente had ons indertijd van de betaling van dezen post vrijgesteld, om dat „Kennis is Macht" toen niet in de gele genheid was, om te betalen, maar nu met de diverse afrekeningen vond het bestuur het billijk, dat de Gemeente alsnog dezé gel den ontvangen zou. In het geheel is er dus aan het Rijk in 1921 terugbetaald een bedr. van f 10.709,31, minus de f 1 629,19, rest dus f 9.030,12, plus aan de Gemeente Leiden een bedrag van f 1.08G.51; maakt dus te zamen een be drag van f 18.166,66. Maar hiermede waren wij er nog niet, want in Januari van dit jaar betaalden wjj aan het Rijk terug een bedrag van f 2.803,01 voor te veel ontvangen subsidie in 1921 en f 2.G21.99 voor te veel ontvangen subsidie in 1920, in totaal dus 15.128,93, terwijl er nu nog aan de Gemeente te reslitueeren valt een bedrag van circa, f 1000, waarmede alle restituties zullen hebben plaats gehad en levens gelukkig vrijwel het indertijd ge kweekte saldo van 1920/23 is afgewerkt. Ik zeg daar „gelukkig" en dat is welgemeend, want het heeft niet slechts aan onzen ge- ac'hten secretaris zeer veel correspondentie gekost, maar tevens ook aan de twee overige leden van uw Dag. Bestuur heel wat hoofdbrekens. Wij mogon zeker wel de aandacht er op vestigen, dat wij tot nu toe van de Provincie nog geen subsidie ontvangen hebben, omdat dit lichaam eerst het groote voordeelige saldo weggewerkt wilde zien. Atsof „IC. I. AL" aan dat vroegere of latere wegwerken van het 6aldo iets doen kon of dit zelfs maar eerigszins bespoedigen kon. Maar waar dit nu blijkens liet hier gegeven verslag vrijwel gedaan is, vertrouwen wij, wel spoedig in hel bezit hiervan te zullen komen. Het Zwitsersch Hooggebergte en de Italiaansche meren. Op uitnoodiging van een daarvoor go- vormde commissie hield gisteravond onze stadgenoot de heer J. A. Ghristiaanse, die, zooals bij velen bekend is, gaarne groote reizen maakt, een voordracht over het Zwit sersch Hooggebergte en de Italiaansche meren, welke hij ook uit eigen ervaring kent. De voordracht werd toegelicht en ver duidelijkt door een aantal mooie en zeer duidelijke lichtbeelden. Mej. Van der Reyden had zich bereid verklaard, ter afwisseling eenige liederen te zingen, daarbij op den vleugel begeleid door mej. Boekkooi. De zeer druk bezochte bijeenkomst werd te ruim acht uur door den voorzitter der commissie, den heer Zancn, geopend met een kort welkomstwoord, dat in de eerste plaats den heer Chrisliaanse gold, en ver der de twee dames, die zich bereid hadden verklaard in aansluiting en in samenwer- kiug met den spreker den aanwezigen een aangenamen avond te bezorgen. Mej. Van der Reyden opende den avond met het zingen van; Verstaat gij de taal? welk lied warm werd toegejuicht. Haar tweede lied; „Ich hebs meine Augen nach deine Bergen", waarmede zij niet minder succes oogstte, werd door den Ghris tiaanse aangegrepen als uitgangspunt van zijn onderwerp, waarbij allereerst de tof der natuur bezongen werd en de grootheid van de Schepping Hel is dezen warmen natuurvriend met dichterlijken aanleg een gruwel, dat er nog zoovelen zijn, vooral in ons land, die het sclioone in de schepping niet kunnen of niet willen zien. En hij verheugde er zich over, dat in den laat- sten lijd bij het onderwijs liet streven merk baar is, om door uitstapjes niet de leer lingen de jeugd de natuur te doen bewon deren en Hefhfebben. Na een inleiding over de heerlijkheid van het Zwitsersche landschap in het algemeen, ving hij met zijn, voor het meerendeel door zijn woorden reeds in geestdrift gebracht gehoor den tocht van Luzern uit door het Zwitsersch hooggebergte aan, zijn betoog steeds illuslreerend mot lichtbeellden. Behalve de natuur en de natuurtafereelen voelt deze toerist zich vooral ook aange trokken lot grootsche eerbiedwaardige go- bouwen, zooals de Dom te Milaan en de in verhevenheid nog grootschgre Nótre Dame te Parijs, die mede op het doek wer den gebracht. Maar ook Holland weid niet vergelen. Even voor de pauze voerde hij zijn gehoor naar de Zuidhollandscha meren en schetste haar weergalooze schoonheid, anders en voor zijn gevoel mooier nog dan da meren, dia hij in dsn vreemde gezien had. Een reek3 lichtbeelden van de Kagcrplassen verduidelijkte zijn enthusiast beloog, waar na, in aansluiting met sprekers hymne op het Hollandsch landschap, mej. Van dm Reyden even enthusiast „Op het Meer" ten gehoore bracht. Na de pauze werd op dezelfde dichterlijke wijze de schoonheid van de Italiaansche meeren ontvouwd, waarna de spreker be sloot met een opwekking, zoo mogelijk de indrukken, die hij had trachten te wekken, te versterken door een persoonlijk bezotk van de door hem bezochle streken. De voordracht werd aan het slpt warm toegejuicht, waarna de Voorzitter de dank bare gevoelens der aanwezigen nog eens vertolkte en ook de dames Van der Reyden en Boekkooi dank bracht, alsmede den lieer Vreeburg, die voor do verlooning der licht beelden had gezorgd. Prol. rar. C. van Vollenhoven, die als een dor drie leden van de algemcenc ge mengde commissie ter regeling van liè ge schillen lussohen de Vereenigde Staten van Amerika en Mexico voor overleg met zijn mede-leden en besprekingen in verband met de vervulling van hun scheidsrechter lijke taak, Dinsdagavond met de „Nieuw- Amsterdam" naar Amerika is vertrokken, hoopt begin September terug te koeren. Ged. Stalen van Zuid-Holland hebben aan do Noordhollandsche Tramwegmaat- Schappij vergunning verleend voor den aan leg en ui-standhouding van sporen op den Stationsweg alhier. Zondag 10 Mei a s. hopen de heer P. F. Bourgeois en mej. S. M. Brokaat, wo nende Oranjegracht -18, den dag te herden ken, dat zij vóór zestig jaar in het huwelijk traden. Het zal den nog krassen oudjes bij dit zeldzame jubileum niet aan belangstel ling ontbreken. Voor de eindexamens aan het open bare gymnasium te Leiden op 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11 en 12 Juni en die van het R.-K. gym nasium te Katwijk aan den Rijn op 13, 15, 16, 17 en 18 Juni zijn als gecommitteerden onder wier toezicht de examens zullen wor den afgenomen, aangewezen: dr. F. Muller, alhier, dr. A. Goslinga, Amsterdam, dr. J. .Wolff, Utrecht, aan wie op 8, 9, 10, 11, 12, 16, 17 en 18 Juni wordt toegevoegd dr. F. A. H. Schreinemakers, alhier. Voorts zijn nog als gecommiteerden in andere plaatsen aangewezen de heeoren: dr. W. van der Woude, dr. J. C. K'luijver, en dr. J, Droste, allen alhier. De R.-K. bladen doen nu mededeeling van de officitele vaststelling van het poli tiek advies in de verschillende kieskringen na do daarover gehouden stemming. Wat do combinatie Dordrecht, Rotter dam, Den Haag, Leiden betreft, is deze: Uitgebrachte stemmen 24.214. Onwaarde 216. Geldig 23.999. P. A.: 13.171. 1. Mr. dr. D. A. P. N. Kooien, Utrecht (3796). 2. C. J. Kuiper, Utrecht (190). 3. J. M. J. A. Meyer, Rotterdam, (178). 4. Prof. dr. J. A. Veraart, Den Haag (113). 5. Dr. L. J. Kortenhorst, Heemstede (156). 6. G. W. Kampschoêr, Monster, met 3458 stemmen. 7. Prof. dr. A. M. A. A. Steger, Den Haag, (135). 8. II. E. v. d. Btule, Rotterdam (96. 9. J. M. J. II. Lambooy, Den Haag, (46). 10. J. H. M. Balvere, Hiliegom, niet 1266 slemmen. 11. L. F. Gurt, Den Haag. me* 786 stem men. 12. P. F. Veclenturf, Hazerswoude, met 138 slemmen. 13. Dr. A. C. A. Hoffman, Gouda, met 86 stemmen. 14. H. J. Borghols, Den Haag, me* 60 sl. 15. Th. F. M. Schaapman, Rotterdam, met 48 stemmen. 16. P. A. M. te Maire, Dordrecht, met 36 stemmen. 17. Jhr. rar. F. v. Nispen tot Sevenaer, Delft, met 31 stemmen 18. J. A. J. Nolet, Schiedam, met 30 stem men. 19. B. M. Domsdorf, Nieuwkoop, met 19 stemming (na loting). 20. Mr. E. J. M. H. Bolsius, Leidein, met 19 stemmen (na loting). 21. J. P. Gouverneur, Sassenhetm, met 17 stemmen. 22. J. C. H. P. Boerlee, Leiden, met 18 stemmen. 23. F, J. Perquin, Rijswijk (Z.-H), met 8 stemmen (na loting). 21. Mej. C. M, Post, Delft, met 8 stemmen (na loting). 25. Mr. II. J. W- M .d» Jong, Schevenin- gen, met 1 stem. Hedenmorgen om elf uur zou, zooala wij raeds meldden, de optocht van Ford auto's op zijn doorreis van Rotterdam naar do bloemententoonstelling te Heemstede Leiden passeeren. Tegen dit uur waren dan ook in den omtrek van Noordeinde en Kort- Rapenburg tal van mensclien op de been, wier geduld evenwel nogal wat op de proef gesteld werd. Het werd halflwaalf, twaalf uur, halfééneindelijk, bij eenen, arrl- veerd de stoet, waarin wij ln de gauwigheid niet minder dan ongeveer honderd Fordjee van de moest verschillende typen telden, alle feestelijk versierd met guirlandes van bloomen en groen. In den vooreten wagen zaten eenige trompetters, die de kornet van de volgelingen van koning Fora met MIJ klaroengeschal aankondigden. Langs den weg stonden talrijke locschouwers ge- sohaard, zoodat het doel van den tocht reclame ook in dit opzicht zijn uilwer king niet gemist heeft. Na een kort ritje door de stad vervolgde de fleurige stoet zijn weg. Gistermorgen, omstreeks elf uur. had mej A. G. S., op de Prinsessekade het on geluk van haar fiets le vallen, waardoor, het rijwiel door een passeeronde Iram werd aangereden en beschadigd Zijzetve kwam er heelhuids af. Gistermorgen te kwart over achten bolste een auto van de IJsco-fabriek, be stuurd door zekeren N.. op de Oude-IIee- rengracht tegen een aldaar slaand waar schuwingsbord en vervolgens legen de brug leuning, waardoor deze eenigszins worden beschadigd. 'Aan beide zijden van den overweg der Ned. Spoorwegen aan den llijnsburger- weg heeft men roode reflectors aangebracht. Gisternaniiddag te halfvier reed op de Haarlemmerlrekva'arl een paard en wagen van de firma B., graanhandelaar, Jvorl- Galgewaler alhier. Plotseling rukle het paard zich los en sloeg op hol. Hel dier rende de Mare af en de Haarlemmerstraat op. Juist passeerde een wagon van de meel fabriek der firma De K. De koetsier zette den wagen dwars over deze straat, zoodat het paard gemakkelijk gegrepen kon wor den. Persoonlijke ongelukken kwamen niet Op ds bloementcntoonstol. Eng te Heemstedo vertoefde gisteren een gezelschap van ongeveer driehonderd Vo- lendammers en Edammers, meisjes en jon gens. Zij moesten dienst doen bij het op nemen van films van de Oranfield and Clarke te New-Pork. Dezo film zal als ro- clame voor Nederland in Amerika worden afgedraaid. Het vergeten schoolkind. De ,,Dordr. Crt." melddeDc onderwijze res M. J. van Kessel, die de 0-jarige C. Kurvers school hield en haar daarna ver gat, wat tot gevolg had, dat het meisje in het raam klom en daaruit viel of sprong, is voorloopig door het schoolbestuur ge schorst. Het is meermalen voorgevallen, dat mej. .Van K. leerlingen school hield en dan het gebouw verliet zonder verder aan hen te denken of één barer collega's te waarschuwen en zij had hierover reeds eeni ge malen een ernstige reprimande gekre gen. Een ongelukkige samenloop van om standigheden was het ook, dat de directrice, wier gewoonte het was de school, vóór zij die verliet, le inspecteeren, weggeroepen wa3, terwijl zij daarmee bezig was. Zij had geconstateerd, dat er geen kleedercn meer aan de kapstokken hingen cn vertrok toen met de overtuiging, dat er niemand meer in de school aanwezig was. Intusschen heeft bob schoolbestuur nieuwe verplich tingen ingesteld, ook geldende voor de an dere scholen, opdat herhaling van oen der gelijk geval vrijwel buitengesloten is. Over de leerlinge Kurvers kunnen wij nog mede- declen, dat zij* naftr het R.-K. ziekenhuis vervoerd is voor een onderzoek met X-stra- len. Men heeft echter geen nadere verwon dingen of kneuzingen kunnen constateeren en de patiënte maakt het zeer wel. Het scheepvaartverkeer te Rotterdam is in April, vergeleken met Maart, met 10.090 ton vermeerderd. In het ZjjI. te Rotterdam, ont stond Dinsdagmiddag een twist tu.^cheu een 25-iarigen zeeman en esn los werkman. De zeeman had een anooiemen brief ontvangen, waarin aftn vrouw en moeder beleedigd wer den, en verdacht hiervan den werkman, die in hetzelfde huis woont Toen deae gister avond thuiskwam, begon de zeeman op vree- selyke wijze te schelden en toen de ander, om een twist te ontwijken, wegging, volgde dö zeeman hem en gaf hem eeu schop tegen het hoofd, waardoor het rechteroog totaal werd fërnield. De getroffene werd in het ooglijdersffesticht opgenomen. De zeeman werd, kort voor zyn vertrek met de „Niéuw- Amsterdam" naar Amerika, Dinsdagavond door de politie gearresteerd. Te Amersfoort is Wochsdag- morgon te half tien mej. Z., in do wacht kamer bij dokter Prins plotseling over leden. De politie onderzoekt, of deze dood verband houdt met een aanrijding door een motor op Maandag. Te Bch&esberg heeft de c om mandant der kon. marechauescp uit Budel zekeren J. M., uit Budel, gearresteerd, die 'door de Belgische en Nederlondsche politie werd gezocht, verdacht van moord, voor ongeveer vijf weken op iemand te Beek (België), gepleegd. G. had zich te Schaes- berg als landbouweraknechfc verhuurd. Hij ié naar de gevangenis te Roermond over gebracht. BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot subsidieering van de Olympische Spelen verworpen. Momorie van Antwoord op het verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot afschaffing van de Staatsloterij. De weeldebelasting zal moeilijk vóór de verkiezingen bij de Tweede Kamer in open bare behandeling kunnen komen. Het program van actie van den Natio- nalen Bond voor Bezuiniging. BUITENLAND. Ontwapening en veiligheidspact opnieuw aan de orde. Een geheim PookchTsjechorSlowakisch verdrag tegen Duitechland. Protest dér Duitsche soc.-dem. tegen de geldigheid van Hindenbnrg's verkiezing. Een bemiddelingsvoorstel van Engeland in de Mosoel-kwestie. In Japan is een srmenzwering ontdekt. RECLAME. du Palace «le Cairo 7616 Te Hoek heeft zich liet oud- Raadslid, D. K., die den laatsten tijd als kluizenaar leefde, laten verhongeren.' Hij is gisternacht overleden. Reeds een jaar fe voren had hij oen dergelijk voornemen, docli heeft toen ten slotte weer voedsel tot zich genomen, meldt de ,,Midd. Crt.". Met het oog op zyn financieele moeilijkheden, heeft eeu notaris te Buiten post bjj de rechtbank te Leeuwarden sur séance van betaling aangevraagd, meldt „De Ned.". Een ernstige ziekte van den vorigen winter is oorzaak geweest-, dat litf geen overzicht had over de opeiscübare schulden per 1 Mei 1925, die een totaal van f 100.000» Bedragen, waarvoor slechts f50.000 aan wezig is. Familie en vrienden willen hem helpen in geval geen faillissement wordt uitgesproken. V oor het Londensche politie- gerecht te Oldstreet stonden gisteren drie Nederlanders en eeu Rus terecht-, beschul digd van den invoer van 70 kilogTam sacha rine, zonder deze by de douane te—decla- reeren. De sacharine werd ten hufêS van den Rus in beslag genomen en was ver borgen in de holle spil van groote rollen papier. Dl zaak werd verdaagd. Repetitie. Karei tje: „Zus komt aanstonds beneden, mijnljeei* Smith. Ze is in de kamer bezig \e repeteeren." Leo Smith: „2k>o: En wat repeteert ze dan wel, Kareitje?" Kareltje: „Ja, dat weet ik heusch niet, mynheer, maar zy staat met een rood hoofd voor den spiegel en zegt telkens: Och Leo, je vraag komt zoo onverwacht." DE ALGEMEENE TOESTAND. De gioote politiek zal dan nu eerlang worden hervat, gelijk de telegrammen gis teren al aankondigden en Chamberlain nog eens op den koop toe vorzekerde, men zie onder Engeland. Dat in Bolgië de crisis nog niet opgelost is cn waarschijnlijk nog wel niet direct zal worden ook, schijnt geen bezwaar te vormon meer. 't IVordt overi gens zoo langzamerhand tijd ook. Veel zal afhangen, wat inzake de ontwapening aan Duitschland voor eisched zal worden ge steld. Het schijnt tenminste, dat het con crete eischen zullen zijn, geen gepraat in de ruimte. Afwaohlcn maar. Om de ontrui ming van Roergebied etc. to verkrijgen, zal Duitschland wel een offer willen bren gen, mits het niet een onmogelijk offer is. Ook het veiligheidspact zal ter sprake komen. Ongunstig zal ongetwijfeld daarbij werken het Poolscb-Tsjechisch verdrag, men rie de telegrammen. De 6e VolkenboridBvergadering te Geo'va is nu bepaald op 7 Sopt. van dit jaar. Brf y/jndere dingen züju nog niet aan de orae, voer zoover bekend.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1