INGEZONDEN. UIT ONZE STAATSMACHINE. H. P. H. KEEREWEER, SPORT. lien waarschuwen, dat het scherm gedeel telijk opgetrokken was en de ruit van de deur ingeslagen. Bij nader onderzoek bleek, dat voor 700.000 francs aan diamanten, paarlcn colliers enz. verdwenen waren. Niemand heeft iets gemerkt, noch de con verge, noch de voorbijgangers, hoewel deze op dat uur zeer talrijk zijn. Op een feestelijke bijeenkomst van de „nationalist Press Association"' te Lonucn beeft een tragisch sterfgeval plaats gehad. De voorzitter dezer organisatie, George Whale, bracht een toast uit. Hij had juist de woorden aangehaald: „Laat ons eten, laat ons drinken, want morgen sterven wij." „Zou ik die woorden tot de mijne ma ken 1'? zoo vroeg hij. „Neen, ik zeg veeleer reikt elkaar de hand en helpt, want nu nog leven wij 11' Na die woorden gesproken te hebben, viel hij in zijn stoel achterover en gaf den geest. Te Eb' (Engeland), was het den laatsten tijd herhaaldelijk voorgekomen, dat vrou wen door een individu werden aangerand. De politie mocht er echter niet in slagen, bet minderwaardig sujet op hecterdaad te betrappen. De vrouw van een politie-agent bood nu vrijwillig haar diensten aan de politic aan, teneinde het gevaarlijk heerschap in dc val te doen loopen. Zondagavond ging zij in het door den schurk onveilig gemaakte stadsdeel, waar om de politie ongemerkt een cordon ge trokken had, wandelen. Ongeveer 10 uur 's avonds kwam er tnC fcen gang een man op haar toeijlen, die wel. dra in een hevige worsteling met Uaar ge wikkeld was. Op den aanval voorbereid, bewaarde zij echter haar koelbloedigheid en slaagde er in, met een politiefluitje alarm to blazeD, waarop haar aanvaller ijlings het hazenpad koos. Zij iiep hem echter na, al maar alarm blazend en haar signalen werden weldra door de politicbambten beantwoord, die van alle zijden kwamen toegeloopen. Na een langdurige jacht slaagde men er in, den verdachte to arresteeren. Het bleek een schilder te rijn (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Dierenvrienden, waakt! !I Onder het nieuws „Uit de Omstreken" las ik bij Kalwijk-aan-Zee een stukje over de zoogenaamde hondenplaag aldaar. Schrijver er van geeft daarin wel blijk niet het minst te gevoelen voor het dier in het algemeen; zijn woorden zijn voor elk waar Dierenvriend kwetsend. Wel is waar tracht schrijver zijn ware gevoelens te ver bloemen door eerst de ontduikers der hon denbelasting even aan te vallen, maar daar na verandert hij geheel en zegent diegenen (lie zouden willen optreden, als hondenver delgers. Als do inzender een prijsvraag had willen uitschrijven, om het vraagstuk der hondenbelasting in goede banen te leiden, dan zou het wellichf de moeite waard zijn voor snuggere koppen, om zich daarover het hoofd te breken, maar uit het schrijven blijkt ten duidelijkste, dat dit de kwestie niet is. liet is te hopen, dat Uw Redactie de ko lommen van Uw blad niet openstelt voor ingezonden stukken, die antwoord moeten geven op de rechtsh-eeksche vraag van den schrijver, daar die stukken zeer zeker alle zouden inhouden, woorden, die geheel in strijd zouden zijn met de beginselen van Dierenbescherming, en laten wij toch zorg dragen, dat het heel kleine vuur, dat nog nauwelijks aan het branden is gegaan voor ons werk. niet weder wordt gcbluseht door wreede regelen als in meergenoemd schrij ven. Laat schrijver eens denken aan de ware woorden van een bekende spreuk: Diereu beschermen, is mer.schen beschaven. DIERENBESCHERMER. Wal ex in ons land voor misvormden gedaan kan worden. „De voortdurende aanwezigheid van mis vormden in onze omgeving veroorzaakt, helaas, een soort van ongevoeligheid tegen over hun lijden, en de talrijke gevallen, die op behoorlijke behandeling en goede ver zorging wachten, zullen nooit in staat zijn, zoo'n enthousiasme op te wekken als een ongewoon geval bij een ongewone gebeur tenis." Zoo schrijft de „Medical Officer" van 8 October 1924 na een herinnering aan de beroering, die verleden jaar in Engeland was teweeggebracht door het feit. dat op de Rodeo op de Wembley-tentoonstelling een stier een poot had gebroken. „Wat wc nu noodig hebben", gaat het tijdschrift verder, „is een goed georganiseerde strijd tegen die ziekten, die zoo velen verminken en hun leven berooven van zijn vreugde, zijn kracht en zijn nut." Een goed georganiseerde strijd tegen mis vormingen en tegen die ziekten, waardoor zij veroorzaakt worden, verlangt men In Engeland, waar reeds groote orthopaedische klinieken zijn verrezen; hoeveel te meer is bet niet noodig in Nederland eens aandacht te besteden aan het vraagstuk van de mis vormden. Want vergelijkt men in dit op zicht Nederland met het buitenland, dan ziet men het volgende: Niet alleen in Engeland, maar in de meeste Stalen van Europa en in de Ver enigde Stalen van Amerika bestaan sinds ang goed toegeruste klinieken, geheel naar en des inricht voor de be- naeung van misvormingen; in Duitsch- n<. is smds verscheidene jaren deze be- hancb 'ing een lak van staatszorg, en aan vele Universiteiten, zoowel in Europa als in Amerika, bestaan leerstoelen voor de ortho paedic. In al die landen heeft men begre pen, wat de orlhopaedie, wat het voorko men. de behandeling en de genezing van -misvormingen voor de samenleving be- teekent. In Nederland daarentegen beslaat ner gens voor een arts gelegenheid zich in de orlhopaedie te specialiseercn; want al wordt aan twee Universiteiten in dit vak door pri vaat-docenten onderwijs gegeven, een be hoorlijk toegeruste, kliniek ontbreekt, zoodat de aanstaande orthopaedist genoodzaakt is, zijn kennis in het buitenland op te doen. De gevolgen hiervan zijn begrijpelijker wijs allesbehalve gunstig. Jonge artsen be ginnen hun praktijk zonder voldoende op de hoogte le zijn van de orlhopaedie, waar door liet veelvuldig is voorgekomen, dat ge vallen, die door operatie of rust moesten ge nezen, door lien werden verwezen naar heil gymnastiek en massage, met het resultaat, dat de misvorming verergerde in plaats van verdween. Onder de officieren van gezond heid hebben slechts weinigen de bekwaam heid, die men kan eischen ter wille van hen, die hun leven voor hun vaderland in» de waagschaal hebben gesteld. Deze onbekendheid van verreweg het grootste deel van onze geneeskundigen met de middelen, waardoor zoo vaak van ge- brekkigen en hulpbehoevenden normale ge zonde menschen gemaakt kunnen worden, is natuurlijk voor de misvormden in Neder land zeer noodlottig. Vele gevallen, die inderdaad le genezen zijn, worden voor ongeneeslijk gehouden, en dus verwaarloosd, zoodat den lijder vaak een leven van zwakte en werkloosheid wacht met de daaraan verbonden afhanke lijkheid van anderen. Anderen moeten lang op behandeling wachten, of de behandeling zelf is zeer be zwaarlijk, doordat de ziekenhuizen hier niet op ingericht zijn en meestal te weinig plaatsruimte bieden voor de vaak zoo noo- dige en heilzame rustkuren. Hoeveel men schen lijden nu niet door lichaamsgebreken die hun den. waren levenslust en levens kracht ontnemen, en die vroeger, toen zij nog jong waren, zoo goed genezen hadden kunnen worden! Een verbetering nu in dezen weinig roos- kleurigcn toestand zou van een oneindig groot belang zijn, niet alleen voor de mis vormden zelven, maar voor de geheele ge meenschap. Door tijdige behandeling van een misvorming toch, door een behandeling, die enkele honderden guldens kost, kan vaak een veel grooter bedrag aan rente-uit- keeringen bespaard worden? terwijl de pa tiënt zelf, behalve zedelijk opgeheven, van een last tot een sleun van de maatschappij gemaakt wordt. En behalve deze onmiddellijke werking heeft de orlhopaedie immers ook liet nog verder strekkend, doel, de weer- en werk kracht van komende geslachten te bevorde ren. Dat het met onze volksgezondheid niet zoo heel mooi gesteld is, als men wel heeft gemeend, is maar al te duidelijk gebleken bij een onderzoek, ecnige jaren geleden ver richt op honderd willekeurig genomen, goed gekeurde lotelingen. De toenemende lengte van het geslacht geeft werkelijk geen reden tot optimisme, daar bij deze onderzoekingen alle langen, zonder uitzondering (het waren ongeveer 60 pCt. van het geheele aantal) uit de krachten gegroeid bleken te zijn. Alle honderd vertoonen teekenen van spier zwakte. En ieder, die eens om zich heen ziet, zal kunnen opmerken, hoeveel lange jongens niet de gezonde lengte hebben, maar integendeel een krachtigen lichaamsbouw missen. Al deze nadeelén, de onvoldoende kennis en beoefening van de orthopaedische chi rurgie, met de daaraan verbonden gevolge^ zijn begrepen door de Vereeniging voor Mis vormden, die eenigen tijd geleden is opge richt to Leiden, en die tot doel heeft de be vordering van de orthopaedische weten schap en de verbreiding van de kennis der middelen ter voorkoming en genezing van misvormingen; een doel, dat zij tracht te bereiken door den bouw van een of meer klinieken, ingericht naar de eischen des lijds, waar die behandeling op doelmatige wijze kan plaats hebben. In een dergelijke kliniek kan de aanslaande orthopaedist zich in zijn vak bekwamen, zonder genoodzaakt te zijn, hiervoor builenlandsche inrichtin gen te bezoeken; daar ook kunnen zij, voor wie nu nog een behandeling te bezwaarlijk, ja zelfs onmogelijk is, geholpen en behoor lijk verzorgd worden. Om dit mooie plan ten uitvoer le brengen, is echter veel geld noodig. Wel is sinds de oprichting door het bestuur en eenige vrienden der Vereeniging een bedrag van ruim f 170.000 bijeenge bracht, cn wel telt zij al verscheidene leden, voor een goede, degelijk gebouwde kliniek is meer noodig. Wie dus instemt met het sympathieke doel der Vereeniging, geve zich op als lid of donateur of zende een bijdrage aan de penningmeesteresse, Mej. A. E. Groll (Oegstgeesterlaan 1, Leiden). Wie hier helpt helpt niet alleen mee* aan de verbetering van het lot dier ongelukkigen, die door hun lichaamsgebrek van anderen afhankelijk zijn en van hun levensvreugde beroofd wor den, hij draagt tevens het zijne bij voor het nog grootscher doelde bevordering van onze volkskracht en van onze volkswelvaart. B. RECLAME. 75J7 Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie. Voor dezen keer bespreken wj nust een wetsontwerp, maar het „Verslag van de Commissie voor de Reorganisatie van het Hoofdbestuur der Posterijen *n Telegrafie, uitgebracht aan Z.E. den Minister van Wa terstaat", de* zoogenaamde Commissie-Van ltoijen. Dat is een van de vele commission, die ingesteld zijn om te komen tot bezuini ging, waarvan enkele bet Post- en Telo- graafbedrijf betreffen. De opdracht van deze Commissie luidde: „een onderzoek in te stellen naar dc orga nisatie en de werkwijze van het Hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie, zoo als die zich in den loop der jaren heeft ontwikkeld, en zoo noodig voorstellen tc doen tot reorganisatie daarvan, voor zoo ver deze door de veranderde omstandig heden mochten worden vcreischt en dit zoowel met in-achtneming van het verband met den actieven dienst alö van de betrek king tot het Departement van ^Vaterstaat. De Commissie is ingesteld door den toen- maligen Directeur-Géneraal, den heer König, op 18 Januari 1924 en het maakt den indruk, dat toén aan de Commissie ook is opgdragen te rapporteeren over den werkkring van den Directeur-Generaal, welke functe sedert niet vervuld werd. Een dag of wat geleden is een nieuwe titularis benoemd. Wij merken hierbij op, dat in- tussehen een strijd is gevoerd tusschen den Minister en enkele leden der Tweede Ka mer (én anderen)de eerste wilde eerst de reorganisatie vaststellen en daarna een Dir.-Gen. benoemen; de tegenstanders achtten dit de verkeerde wereld en meen den, dat de man met uitgebreide bekwaam heid, die gezocht wercl, stem moe6t hebben in do reorganisatie en niet voor een vol dongen feit moesf; geplaatst worden. De min of meer gewijzigde opdracht aan deCommisie heeft het zwaartepunt van haar bemoeiingen en overwegingen ver plaatst: van do 63 bladzijden druks van het verslag is bijna de helft gewijd aan de kwestie van het Directeur-Generaalschap of van de Directie. Een tweede merkwaardigheid is, dat ieder natuurlijk het instellen van deze en andere commission in verband bracht met bezuiniging, en dat de Commissie er in een voorloopi^ rapport op gewezen heeft-, dat „men cloor haar verkregen besparing (niet moet) kiezen als voorwerp voor de beoor deeling van het belang barer werkzaam heden in haar geheel". Nu, van besparing en bezuiniging heb ben wij in het verslag weinig of niets ge vonden, integendeel, wij vrcezen, dat de uitgaven zeer zouden stijgen in vergelijking van den huidigen toestand, het perso neel is sterk verminderd wanneer de reorganisatie volgens dit verslag werd uit gevoerd. Finanoieele beschouwingen heb ben- wij er niet in ontmoet, dan bij de in stelling van een uitgebreiden Raad van Toezicht en Advies. Wel hebben wij even geglimlacht, toen wij lazen, dat de Com missie met voldoening kennis heeft geno men van de mededeeluig van de Commissie- Rink, dat er bij het Hoofdbestuur van Posterijen en Telegrafie een bezuiniging van ƒ300.000 heeft plaats gehad op perso- Deeluitgavenwaaraan echter de Com missie-Van Royen onschuldig is. Het kan natuurlijk niet in onze bedoe ling liggen het verslag op den voet te volgen; wij kunnen slechts enkele .punten aanstippen. De Commissie wijst cr allereerst op, dat het Bedrijf was en nog is een departemen tale organisatie zonder werkelijke zelfstan digheid; in de tweede plaats, dat in en na den oorlog de verhouding van verschillende openbare diensten tot bet publiek geheel gewijzigd is en allerlei bonden en organi saties zijn begonnen te eischen in plaats van te dienen; dat niét altijd voldaan wordt aan den eisch, dat met de geringste midde len het hoogste rendement wordt bereikt. Wij zouden er, wat het Postbedrijf betreft, aan willen toevoegen, dat er door allerlei geknutsel een aantal rangen en rangetjc3 ontstaan zijn, waarvan men schrikt en die allen hun zeer bijzondere wenscnen en eischen hebben. Er zijnbestellers, kantoor knechts, assistenten (in klassen verdeeld), hoofdbestellers, conducteurs (in klassen), kantoorbedienden (in klassen), klerken, ad junct-commiezen, commiezen-titulair, com miezen (in klassen), adjunct-directeuren, directeuren, inspecteurs, hoofdinspecteurs. En al deze categorieën spelen nu en dan, de eene meer dan de andere, kTuidje-roer-mij- niet. Er moet verandering komen en om den weg te vinden tot beter resultaat zondor veel sterker middelen, wendde de Commis sie zich o.a. tot het Organisatie-Ad vies-Bu reau (ingenieurs Hijmans, Louwerse en van Gogh) te Amsterdam om voorlichting om trent de doelmatige vormen van organisatie en werkmethode in het leidend orgaan van het staatsbedrijf. (Tusschen twee haakjes: bij de Giro-ellende had men ook een advies bureau Zooals wij reeds zeiden is veel aandacht geschonken aan de Directie. Do Commissie is van oordeel, dat wat tegenwoordig van den Directeur-Generaal wordt 5£vergd, niet door één m^nsch kan worden gedaan: er gaat te veel tijd verloren met administratieve werkzaamheden, met ontwerpbrieven afdoen en beschikkingen op ondergeschikte vraagstukken, om werkelijk zich aan de Directie te wijden. En de Com missie zegt daarom: „Het Hoofdbestuur zal van een administreerend centrum mocteiï worden een bedrijfsdirectie" en verder: „de Directie moet dirigeeren". Dat wil de Com missie bereiken door de instelling van drie groote afdeelingen: Kantoren, Post- en TelegraafTelefoon, met elk een Directeur; die drie zullen vormen ©en collegiale direc tie. Dat klinkt heel mooi, maar er is ook heel wat tegen aan te voeren. Dat drie hoofden collegiaal, d. i. zoo ongeveer kame raadschappelijk, zouden werken is bijna niet te gelooven voor ieder, die maar even bekend is met den geest van jaloerschheid Cn concurrentie, die vaak ook in bestuur»- of beheerskringen voorkomt. De drie dienst- lakken, die hier voorgesteld worden, gri; pen in elkaar, denk bijv. aan vereenigde kantoren. Hoe meer directeuren, hoe slech ter toestand vaak, want waar twee of drie met dezelfde zaak in aanraking komen, leidt dat tot een compromis en tot voortzetting van de onzekerheid, die tegenwoordig de Post in discrediet brengt bij ambtenaren en publiek. De Commissie zegt het, in andere woorden weliswaar, wat er moet zijn een opperste leiding, die niet bang is voor mo ties, vergaderingen en op politieke winst be luste Kamerleden. Dat kan ieder onder schrijven. Maar is dat te verwachten van een Directie, die uit drie hoofden bestaat. Bij zulk een drie-hoofdige directie wordt «le Minister ten slotte zijn eigen Directeur- Generaal, cnde Minister zal wel niet de man zijn met do volledige deskundig heid; hij moet over zooveel andere deskun digheden beschikken. Als er tot nog toe zooveel aan de leiding heeft ontbroken, is het eigenaardig, dat de leden der Commis sie, die elk een vrij hoogc betrekking be- kleeden, dat allés maar hebben laten gaan en één van hen heeft zelfs de gelegenheid gehad om den girodienst, die op zich zelf staat, te hervormen enis niet geslaagd. 't Is wel waar, dat er bedrijven zijn, waar een meerhoofdige directie de leiding heeft, maar dan liggen de onderdeelen wat verder uit elkaar; en in het gebruikelijke Duitschc systeem, waar elke afdeclingschef „Direk- tor" heet, is er altijd nog een „Gcneral- Direktor". De Commissie tracht in haar betoog dé bezwaren tegen het drie-directeurenstelsel te weerleggen, maar het is tooh opmerkelijk dat zij op blz. 25 al spreekt van een Dire"; teur-Generaalop blz. 26 wordt deze weer van' ondeskundigheid beschuldigd on op blz. 32 wordt één van het drietal als President- Directeur aangewezen. Toen dachten wij men vergeve de vergelijking! er aan, hoe eenmaal een der bisschoppen van de Chris telijke kerk tot Paus werd verheven, en hoe op staatkundig gebied „primus inter pares" konipg werd in de Middeleeuwen. Over de raadpleging van een Organisa tie-Advies-Bureau spyaken wij al en ook terloops over den door de Commiesie voor gestelden Raad van Toezicht en Advies; daarin zouden de belangen van „handel, nij verheid, geldwezen, landbouw, verkeerswe zen en middenstand vertegenwoordigd moe ten zijn." Dat moet vooral worden een ad- viseerend liohaam; maar de leden daarvan zullen onderling weer aan ondeskundigheid lijden. Als er geen postdeskundigc is te vinden, die tevens voldoende over de tele graaf kan oordeslen, is niet te verwachten, dat het landbouwlid van den Raad van Toezicht en Advies helder inricht heeft in bijy. het verkeerswezen. Een merkwaardig punt in het rapport lijkt ons de wenseh op blz. 33, dat de bedrijfs leiding groote vrijheid vau beweging moet hebben om den Minister te otlasten; en die op blz. 51 dat de begrooting in haar tegenwoordigen vorm wordt afgeschaft en op de begrooting voor Waterstaat een ver moedelijk verliescijfer wordt aan gegeven maar het vermoedelijke winstcijfer pro me morie wordt uitgetrokken. Dit laatste kan, dunkt ons, de deur openzetten voor wat men in heb dagelijkach leven „opmakerij" noemt. Ook wordt op blz. 52, liet betreurd, dat het bedrijf geen eigen kas heeft en allo kasgeld in de schatkist vloeit. De hier be doelde wenscheü en opmerkingen leiden tot een „Ministerie van Posterijen en Tele grafie". Dat er geen werk wordt gemaakt van bezuiniging in het verslag, zeiden wij reeds. Nemen wjj in aanmerking, dat er drie di recteuren moeten zijn, en een Raad van Toezicht en Advies en drie functionarissen ter assistentie van de afdeelingschefs en dan de geheele inrichting, zooals die wordt voorgesteld, dan vreezen wij, dat de in richting van het Hoofdbestuur volgens dit plan veel duurder zal worden cn dat dé besparing van ƒ300.000, die de Commissie Rink heeft verkregen, weer te niet zal gaan. Het ligt voor de hand, dat de Commissie ëcn plan voor de inrichting van den dienst geeft, waarbij op een drie-Directeurenstel 8el ia gerekend, nu zij aan de verdediging daarvan bijna de helft van het verslag wijdt; maar het had overweging verdiend ook een plan te ontwerpen voor het geval, dat dit stelsel niet aanvaard werd. Heeft de Minister door de aanwijzing van een Directeur-Generaal de meerhoofdige direc tie afgewezen 1 Eén wensoh uiten wij zelf van ganscher harte, n.l., dat men wat spoed maakt met een organisatie of een reorganisatie; want er heersoht bij de post een onbestendigheid en onzekerheid, die slecht werkt op de amb tenaren en waarvan het publiek dus ook den last ondervindt Voor den goeden gang van een bedrijf is vastheid van leiding noodig. RECLAME. AALMARKT 10 TEL. 801 MEUBELMAKER STOFFEERDER. ALLE REPARATIES. 9809 VOETBAL. Rotterdamsch elftalUruguay. Het Rollerdamsch elftal, dat Zondag op het terrein van Sparta tegen Uruguay zal uitkomen, ia als volgt samengesteld: Doel: Roem (Sparta); aeMer: Van Dijke (Feyen.) en Weber (V. O. -C.); midden: Steeman (Sparta). Bul (Feyen.) en Van Heel (Feyen.); voor: Wcber (Feyen.), For- menooy (Sparia), Pijl (Feyen.). Ruffelse (Sparta) en Groosjohan (V. O. C.). Invallers zijn: Van der Marck (Sparta), Van Zwieteren (Sparia), Vermeulen (Feyen.) do Haas (V. O. C.), Weidema (V. O. C.), Leidsch 3e klasse XI—A. D. O. Op Hemelvaartsdag zal op het Lugdunum- terrein alhier een wedstrijd worden gespeeld tusschen een elftal van Lcidsehe 3e klas- sers en (vermoedelijk) A. D. O., uit Den Haag. De samenstelling van dit Lcidsehe elftal luidt van links naar rechts: doel: Van den Berg (Lugd.); achter: Arnoldus (L.F.C.) en Meerburg (U. V. S.); midden: Scgaar (L. F. C), Van Well (Lugd.) en Klein (U. V. S.); voor: Kecrcweer (Lugd.), De Heer (L F. C De Bruyn (U. V. S.), Laman (U. V. S.) en B. Goddijn (Lugd.). Reserves zijn: Kruit (t. F. C.), Trouwee (Lugd.), Labordus (L. F. C.). Roman (Lugd.) en Bavelaar (Lugd De wedstrijd om den Lugdunum-beker, welke op a s. Zondag was vastgesteld, zal vrijwel zeker geen doorgang vinden op dien datum wegens verhindering van Feyenoord. OostenrijkHongarije. Dc gisteravond te Weenen gespeelde voet balwedstrijd OostenrijkHongarije eindigde volgens „De Tel." i& een 31-overwinning dor Oostenrijkers. De stand met rust was 21. Er werd buitengewoon forsch ge speeld. doch gelukkig trad de Cechische scheidsrechter Gcjnar zeer streng op. 45.000 toeschouwers woonden den wedstrijd bij. SCHERMEN. Leidsche Schermvereeniging tegen Odin (Delft). Voor afdeolin^ D. van den IC. X. A. S. B. trok de Leidsche Scihermyereeniging gister avond in de scftermzaal van de Doelen- kazerne alhier op degon en sabel tegen de Deutsche Sludcnlen-Schcrmvcrecniging „Odin". Er was zeer weinig belangstelling, terwijl de schermers het zonder een mat moesten stellen in verband met het (eit dat deze na de wedstrijden van den K. O. O. S., waar zij gebruikt is, nog niet is teruggezon den. Wanneer men daarenboven weet dat do verlichting in de zaa.1, als gewoonlijk, maar heel matig was, dan begrijpt men dat dte match, nu niet direct onder gunstige om standigheden plaats vond. De Delftenaren kwamen laat, zoodat pas over halfnegen konden worden aangevangen. Kapitein Gudc was hoofdsecondant. Op degen Week Leiden natuurlijk ver de meerdere te zijnzoodanig zelfs dat het eor geruimen tijd den schijn van had dat zij alle partijen zou winnen. Tenslotte behaal de zij de zege met 14 tegen één gewonnen paTtijen en één coupe double, cn mei 11 ontvangen tegen 31 gegeven treffers, De individueoio resultaten waren voor de Leidsche Sclicrmvereeniging: Verkuyl, 3 gew. part.; Bruins, 4 gew. part,; Hamming, 3 gew part. en één coupe double en De Jong, 4 gew. part. Van „Odin" won aMeeji Schetter één partij, terwijl Neeb eenmaal coupe double maakte. De hoeren Nicolai en WehJburg verloren al hun partijen. Op sabel was er veel meer spanning dan men verwacht had. De Dolltenaren gaveo heel goed partij en zagen zich pas op het allerlaatste oogenblik de overwinning ont glippen. Immers na de voorlaatste partij tódde „Odin" met 87, doch toen won Bruins (Leiden) van Schetter (Odin), waar door men ten aanzien van de gewonnen partijen gelijk stond. Het aantal door Lei den gegeven treffers bedroeg echter 61, en dat van Odin 44. zoodat onze stadgenoo- ten derhalve overwinnaars werden. Iïet waa inderdaad wél op het nippertje aft Ziehier de persoonlijke resultaten: Leiden: Hamming, 1 gew. part.; Lehman, 2 gew. part.; Bruins, 1 gew. part. en Dfl Jong, 4 gew. part. Odin: IJeeb, 8 gew. part; Scheffer, gew. part.; Ament, 1 gew. part. en Bende ler, 8 gew. part. Al met al was het bijkans tiwaalf uur gei worden toen de match geëindigd was. WIELRENNEN De nationale kampioenschappen. De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland op do baan zullen In den aanstaanden zomer op de Rijswijksche baan gehouden worden. Op 28 Juni vinden de diverse voorwedstrijden plaats cn op 6 Juü de finales. (N. H. CL") KEGELEN. Wedstrijden op „Den Bnrcht". De eerste ronde om den grooten zilveren beker, beschikbaar gesteld voor de clubs, die op „Den Burcht" hun oofeningen hou den, is beëindigd met den volgenden uitslag; 1. „Mimosa", 558 punten. 2. „Houdt Plank", 527 punten. 3. „Concordia", 468 punten. Hoogste korpswerper in 20 ballen: J. Boon met 132 punten. Hoogste korpswerper in 10 ballen: H. Sala met 70 punten. Hoogste korpswerper in 20 ballen zonder poedel: C. v. d. Wilk met 129 punten. Door de kegelclub „Concordia" is als extra-prijs een fraai distinctief beschikbaar gesteld voor hem, die in den gcheelen wed strijd het hoogst aantal punten behaalt zon der poedel. DUIVENSPORT. Leidsche Bond van Postduivenverenigingen A.S. Zondag houdt do Leidsche Bond van Po'stduivenvereenigingeu lijn eerste concours met oude duiven vanaf Monsal. leen open voor die leden, wier vereeniging aangesloten ie bij den bond. De inkorvmg geschiedt in eigen inkorflokaal ondee-eon- tröle van een lid eener concurreercndo ver eeniging. De poule «peciale a fO.10, waar voor ieder deelnemer een willekeurig aan tal duiven kan laten inschrijven, zal niet zooals gebruikelijk in geldprijzen wor den verdeeld, masr het geheele becbag wor. den besteed voor een aan te koopen Sche merlamp, waarvan winner zal worden hij,- wiens duif de eerste zal zijn van deze# inleg. Voor deze vlucht zijn reeds zeer vele eeTeprijzen uitgeloofd.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 7