Slapeloosheid HET NOODLOTTIGE GAS Ho. 19985. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 6 Mei Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. fEUILLETON. Wijziging Lager-Onderwijs-wet 1920. Verschenen is hot voorloop ig verslag over het voorstel van wot van mejuffrouw Wcs- termin tot wijziging van art. 3 der Lager- Ondcrwijs-wet 1920. Heft volgende is er aan ontleend: Verscheidene leden waren van oordeel, dat de vraag, of wederinvoering van liet Franscli in een of meer der eerste zes leer- §arën der lagere 6chool wenschcli}k-is, in de laatste jaren zeer onzuiver wordt beoor deeld. Velen, die thans die wederinvoering verlangen, doen dit niel, omdat zij op zich zelf beschouwd onderwijs in" het Fransc-h dn de eerste zes leerjaren noodig of wen- Bdhelijk achten, maar omdat zij een einde willen zien kunnen aan de moeilijkheden, die met betrekking tot het Franscli sedert 1921 in de schalen zijn ondervonden. Die moeilijkheden zijn ten deele onvermijdelijk geweest ails gevolg van den overgang van een ouden toestand naar den nieuwen. Zij aijn voor een ander en wellicht voor het Overgroobe deel niet onvermijdelijk geweest, maar door verkeerde handelingen gescha pen en vergroot. Deze leden meenden te moeten consta- teoren, dat men aan de toepassing van de nieuwe regelingen der wot geen „fair trial" gegeven heeft. Die regelingen zijn gestuit op oen ergerlijke tegenwerking. Royale toe passing van de regeling zou hebben kun nen leiden tot oplossing van de moeilijkhe den zonder terugkeer tot den ouden toe- Btamd, zoo als het onderhavige wetsvoorstel beoogt. Aanneming van dit wetsvoorstel zal, zoo betoogden de hier aan het woord zijnde le den, de moeilijkheden gedeeltelijk uit den weg ruimen, maar tevens ongewenschte ge volgen medebrengen, nadeelig voor het on derwijs. Zoo zullen er weer scholen met en zonder onderwijs in liet Fr arisch naast elkaar bestaan. De eerste rullen weer, evenals vroeger, opleidingsscholen worden, met al de slechte eigenschappen, daaraan verbonden. Er zal iaifricihting en overlading komen, dressuur en opdracht van te veel huiswerk aan zeer jonge kinderen. Ilad de voorstolsler het aan tal uren, gedurende hetwelk onderwijs in liet Franscli zal mogen worden gegeven, tot Itwee of drie per week in elk der hoogste Itwee klassen op den zes-jarigen cursus bc- pcikt, dan waren die nadoelen nog eeniger- pmte getemperd. Nu zal voor hel opdrijven en neerdrijvcn van de eischen der middel bare school en van de pretenties der lagere (School de baan vrij zijn. Deze leden achtten zulks ongewenscht. Het onderscheid lusschen de scholen met «n zonder Franscli zal daarenboven voor vele kinderen met goeden aanleg den weg naar het voortgezet onderwijs moeilijker toegankelijk nKiken. De hier aan het woord zijndê leden vrees den ook, dat de voorgestelde herziening in den weg zal staan aan «lrot streven om onder de kinderen des volks, die geen middelbaar of voorbereidend hooger onderwijs zullen genieten, de kennis van meer dan één vreemde taal te bevorderen. Laat men de ouders en de kinderen vrij in de keuze van de vreemde taal, die zij willen leeren, dan spreken zeer velen, soms de groole meerder heid, zich voor een andere taal dan de Fransche uit. Kennis van liet Duilsch of van hel Engelsch is voor onze arbeiders klasse echter niet minder belangrijk dan kennis van het Franscli. Nu geeft het onderhavige wetsvoorstel wel de gelegenheid om in plaats van liet Franscli het Engelsoh of het Duilsch (e doen onderwijzen, maar in de pr act ijk zal liet uilloopcn op oen zeer groole plaats voor het Franscih en een zeer kleine plaats voor de andere talen. Deze leden waren van oordeel, dat het ónderwijs in oen vreemde taal eerst moet aanvangen nadat dal deel van het lager Onderwijs doorloopon is, dat dient vooraf te gaan aan den overgang naar II. B. S. en gymnasium. In hel zevende en de hopgerc leerjaren kan da,n hel naar hun oordeel zeer nuttige onderwijs in een of meer vreemde talen werden gegeven, waarbij dan de keuze dor ouders en leerlingen in acht genomen, wor den kan. Slechts op deze wijze kunnen wij onder ons volk de kennis verbreidon van do drie moderne talen, waardoor het in aan raking kan komen met het leven en denken van drie groote volken van Europa. Andere loden betuigden hun instemming met de indiening van dit wetsvoorstel en juichten het too ais een stap in do richting naar meer vrijheid in het onderwijs. Naar hun meening is het een fout deze aangele genheid uitsluitend te beschouwen in ver band met de eischen van H. B. S. en gym nasium. liet verbod van het onderwijzen van een moderne taal in de eerste zes leer jaren van een lagere school is een fout ge weest bij de tot-stand-koming van de Lager- Onderwijs-wet gemaakt, voortvloeiende uit de zucht om de zoogenaamde eenheids- school te vestigen. De gedachte van de een- heidsschool is echter in de practijk niet door te voeren, omdat nu eenmaal alle kin deren niet gelijk zijn. Ook voor kinderen, voor wie het lager onderwijs eindonderwijs is, is het dool, dat zij eenig onderricht in een vreemde taal ontvangen. Vele ouders zijn daarop gesteld. Daarnevens, zoo merkten de hier aan het woord zijnde leden op, moet 05) de eisohen van liet voortgezet onderwijs worden gelet. De kennis, die op de H. B.-scholen en de gymnasia moot worden bijgebracht, i3 le omvangrijk dan dat deze ook nog zooi kun nen worden bezwaard rnet hot aanvangs onderwijs in 'het Franscli. Eenige leden wensohlen nog meer een heid. in hol leetplan der lagere scholen dan bij dit wetsvoorstel wordt voorgesteld. Naar hun meening heeft de wet slechts den eisch te stelden, waaraan liet onderwijs ten min ste moet voldoen, en overigens vrijheid te laten. Andere leden kwamen legen liet boven staande op. Ofschoon zij met de gedachte van liet onderhavige wetsvoorstel wel kon den medegaan, hadden zij juist bezwaar le gen de al te groote vrijheid, die daarbij wordt geschonken. Zij drongen er op aan, dat in ieder geval de taal, die zal mogen worden onderwezen, met name zal worden genoemd, waarvoor, naar hun meening, in de eerste plaats het Franscli in aanmeridng zou komen. De Weeldebelasting. Naar wordt vernomon, zou de Re geering haar nog vóór het einde van de te genwoordig© parlementaire periode te ver wachten. Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag nopens het wetsontwerp tot invoering eener Weeldebelasting, doen vergezeld gaan van een gewijzigd wetsont werp, waarin zal worden voorgesteld, om, overeenkomstig het denkbeeld van den Mid denstand? ra ad, een gedeelte van de Weolde- bekisling bij de bron te heffen. De HollandIndiê-vliegers. Ondcrfedkend door J. van der Hoop, H. W. Poelman on Van den Brooke, ontving het Haagsche Ancta-kaütoor liet volgende schrij ven: Ondergeteokenden gevoelen behoefte, om langs dezen weg uitdrukking te geven aan hun diep gevoelde erkentelijkheid voor de hartelijke en onvergetelijke ontvangst, welke hun bij hun terugkomst in Nederland van zoovele zijden en op zoo treffende wijze is bereid geworden. De waardeering van het Nodorlandsclic volk in al zijn lagen, welke hun daarbij is ten deel gevallen, zal hun on vergetelijk blijven en een ieder, die hiertoe medewerkte, spreken zij hierbij hun oprech ten dank uil Zij slellen or prijs op tevens te verklaren zulks in verband met de in Pers versprei de berichten aangaande ontstemming, welke ond« r hen zou zijn ontstaan over versshil van P:handeling, welke sommigen hunner zou zijn le beurt gevallen dat zij In alle opzichten dankbaar en voldaan zijn over de wijze? waarop zij zijn behandeld geworden. Gisteravond heeft H. M. de Koningin ten palcizo Het Loo in afscheidsaudiëntio o-ntvangen den heer H. Catargi, aftredend Rocmeonsch gezant te 's-Gravcnhagc. Na deze audiëntie hebben de afgetreden ge zant en mevrouw Catargi deelgenomen nan den maaltijd der Koningin. Zij bleven ten paleize overnachten. De Koningin heeft den heer Catargi het grootkruis van de Oranjo-Nassau-ordo ver leend. Naar de „Ulx. Gt." verneemt, kent men het uit de Oranjeverenigingen hie* te lande gevormd comité ter huldiging van II. M. de Koningin (ter gelegenheid van haar 25-jarig huwelijksfeest in 1926) het plan toe, de aan te bieden schilderij van dc Kon. Familie te doen uitvoeren door prof. Jan Yeth, Gisteravond is in Den Haag een ver gadering gehouden, uitgeschreven door den Algemeenen Nederlandschen Bond van Ar beiderspers) in het bakkers-, ohooolade- en suikerbewerkingsbedrijf. De vergadering had ten doel, te protesteeren tegen de door minister Aalberse voorgestelde wijziging van de Arbeidswet voor bovengenoemde be drijven. Als spreker trad pp de secretaris van liet Bondsbestuur, de heer I. Goudsmit. De vergadering heeft bij acclamatie een motie aangenomen, waarin geconstateerd wordt, dat de algemeene vervroeging van den aanvangstijd en de golegenheid voor den patroon tot voorarbeid zullen leiden tot algemeene ontduiking van de westelijke bemalingen, lot nadeelige ontwikkeling van de bedrijfsverhoudingeai en tot sterke toene ming van het internaat met haar onhygiëni sche gevolgen voor de broodberciders en de consumenten. Ten slotte deed cbe hecsr Van der Blij eenige mededeelingen over de aifbeidscon- tróle in Den Haag, die hij ten ©enenmale onvoldoende noemde. Aan de uitvoering van de Arbeidswet ontbrak nog zoo onge veer alles. Vandaag zou de Algemeene Bond met den R.-K. Bond demonstreeren tegen de voorgestelde wijzigingen. Bij Kon. besluit ia aan H. M. Ter etappen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni, eervol ontslag verleend alg burge meester van Neer, met dankbetuiging; ia aan mej. E. E. Bremor, hoofd der bewaar school te Ede, de eere-mcdaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, toegekend. In de Nederlandsche Handelshoogo- achool te Rotterdam heeft mgr. Seipel, go- wozen bondskanselier van Oostenrijk, gis teravond voor een talrijk gehoor gesproken overNederland en Oostenrijk. Onder de aanwozigen waren de burgemeester, mr. J. Wytema, en wethouder mr. Do Jong. De waarnemende rector-magnificus, mr. P. E. Verkade, leidde den spreker in en begroette hem vooral als den man, die zich zoo zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor de ge zondmaking van zijn land. Mgr. Seipel sprak bij deze laatste lezing op zijn ïeis door Nederland den wonsch uit, dat men hier van het door hem ge sprokene een goeden indruk zal behouden van Oostenrijk en dcszelfs bedoelingen en streven. Het Tweede-Kamer-lid mej. mr. Van Dorp ia thans officieel toegetreden tot den Vrijheidsbond, zoodat zij nu deel uitmaakt van de fractie van dien Bond in de Kamer. De Verecniging van Christ.-Hist. Go- meenteraadsleden heeft, naar „De Ned." meldt-, besloten een adres te richten tot de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Financiën, waarin drin gend wordt verzocht lo. dat zooveel mogelijk worde bevor derd een spoedige tot-stand-koming vp.n een wetswijziging, waardoor de thans bestaan de onrechtvaardigheden in de heffing van do forensenbelasting worde weggenomen 2o. dat bevorderd moge worden een wij ziging van de Gemeentewet, door welke aan de gemeenten worde verzekerd de volko men vrijheid tot het zelfstandig heffen der gemeentelijke Inkomstenbelasting, zonder dat van hoogerhand invloed worde gcoefond op de bepaling der bedragen tot aftrek van noodzakelijk levensonderhoud en het cijfer van den kinderaftrek 3o. dat geen wijziging worde gebracht in de thans bestaande regeling van de uilkee- ring van do door het Rijk geïnde gemeen telijke belasting gelden 4o. dat het thans bij de Staten-Ceneraal aanhangig zijnde wetsontwerp tot wijziging van de Rijks-inkomstenbelasting (indien do behandeling daarvan mocht worden voort gezet) zoodanig worde gewijzigd, dat de be- la3tbaarstelling bij een lager bedrag aan vangt dan thans is voorgesteld en dat het cijfer voor den kinderaftrek belangrijk wor de verminderd 5o. dat in het belang eener goede school geldheffing moge wordèn bevorderd een wijziging van art. 62 der Lager-Ondcrw'ijs- wet 1920 Het adres is gisteren vei zonden. Het bestuur van den Algem. Nederl. Bond van Arbciders(stcrs) in liet Bakker3-, Chocolade- en Suikerbewcrkingbcdrijf heeft in een adres aan de Tweede Kamer zijn be zwaren legen het gewijzigde ontwerp van wet betreffende den arbeid in broodbakke rijen ontwikkeld. (Zitting van gisteren). Kleine ontwerpen. Aangenomen worden eenige kleine wets ontwerpen en concludes, w.o. -met 5?25 stemmen: Conclusie verslag der Commissie voor de Staatsuitgaven omtrent de Missive van -de Algemeene Rekenkamer ten geleide van een afschrift van de door haar gevoerde correspondentie met den Min. van Binnenl. Zaken betreffende het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Het millioen voor de Olympiade. Voortgegaan wordt met het wetsontwerp lot verhooging van hoofdstuk Ya der Staals- begrooling voor 1925 (bijdrage aan het Ned. Olymp. Comité, en de motie-Boon over het niet houden van spelen op Zondagmiddag). Allereerst komt weer in stemming de motie-Schaper strekkende om de Ministers van Financiën en van Builcnlandsche Za ken uit le noodigen de beraadslagingen bij le wonen, over welke motie Vrijdag reeds gestemd is, waarbij echter het vereischte aantal loden niet aanwezig was. Thans wordt deze motie verworpen met 59 legen 25 stemmen. De algemeene beraadslagingen worden thans voortgezet. De heer SCHEURER (A. IT.) zegt geen be zwaar te hebben tegen harmonische ont wikkeling van geest en lichaam, maar wel legen een eenzijdige sportbeoefening die bo vendien leidt lot zelfverheerlijking-. De sport is ontaard, gelijk uit de dagbladen dagelijks valt le leeren. En dan gaat steeds Zondags ontheiliging aan de sport gepaard. Met al lerlei citaten licht spr. dit alles toe. llij schildert de geestdrift van de massa als de één© bokser den anderen heeft verslagen. Zóó wordt het volk dan opgevoed en wordt zoogenaamd voor de nationale eer gevoch ten. De Olympische Spelen zijn niets dan een uitwas van een sport-manie die mei de aport niet3 te maken heeft Verwildering en vorwording zijn het ge volg van deze manie. Dat deze feesten een practische strekking hebben, ontkent spr. Hij brengt hulde aan de Regeering die in elk geval den Zondag heiligde. Blijft nu het stadion dien ganschen dag gesloten? De motie-Boon is zuiver antithetisch. Zij richt zich tegen de christelijke partijen. (Geroep: geen nationaal Kabinet). De motie i3 anti-christelijk (rumoer) en duizenden in den lande zullen zich er door gegriefd gevoelen. Spr. zal, gelijk te begrijpen i3, legen het wetsontwerp stemmen. De heer VAN VUUREN (R.-K.) vraagt de Regeering of het juist is, dat de Ver. Stalen hebben getracht de Olympische Spelen naar zich toe te halen. Er is een hegrooting overgelegd van de kosten der spelen in andere steden. In Lon den in 1908 heeft de overheid geen cent subsidie gegeven, hoewel daar ook voor een stadion 720.000 gld. is uitgegeven. In 1912 te Stockholm heeft alleen de gemecnle een bijdrage gegeven. Er is daar een loterij gehouden die heel wat opbracht. In Ant werpen in 1920 i3 ook geen steun gegeven, maar do begrooling daarvan geelt geen be hoorlijk overzicht. RECLAME. Slapeloosheid is een direct gevolg van nervcusiteit. De zenuwen zijn verslapt door een teveelvan zorgen, werk of genoegens. Wanneer gij Sanatogen neemt, geeft gij Uw zenuwen extra phosphorus en eiwit en stelt gij ze in staat hun vroe gere kracht weer terug te krijgen. Neem iederên jvond vlak voor het naar bed gaan Sanatogen in eao glas warme melk en gij zult reed* spoedig weer kunnen genieten van epn rustigen verkwik kenden 'slaap. 7568 Het voorstel van onze regeering ls eerst aangediend als een bijdrage. Een begrootte! is daarbij niet aangelegd, als berustte bet voorstel daarop. Do Regeering heeft blijk baar geen onderzoek ingesteld of he_t niet goedkooper kon. Als de Kamer geen oppo sitie bad gevoerd, was er ook niets van te recht gekomen en zou het gansche millioen er bij ingeschoten zijn. Het voorstel is voor spr. onaannemelijk om do slechte financicele basis waarop het berust. De bijkomslighoden loklen al even min aan. De Rcgccring heeft altijd op sober heid aangedrongen en zegt nu dat als er maar veel verleerd wordt er voel geld bin nenkomt. Daarmede kan liij zich niet ver een i gen. Spr. is niel togen sport maar meent dat de geestelijke belangen eer behartiging be hoeven. In dezen lijd vooral is daaraan zeer veel beboette en de Regoering moge daaraan eens meer haar aandacht wijden. Voor de motie-Boon is hij ook niet, want ook liij is voor Zondagsheiliging. Met voor die molio te slemmen helpt hij zeker liet onlwerp naar den kelder maar dat doet hij niet omdat hij ook principieel tegen die motie is. De heer STAAhMAN (V.-B.) markt op, dat de cultureel© waarde van do sport, die door de Olympische Spelen wordt beoefend, niet voldoende wordt ingezien. De baroep3- spoit moet verdwenen en dat is juist wat dezo spelen willen. Met uit elkaar gerukte bijbelteksten ban men Be sport niet bestrij den. Laat men geen oordeel uitspreken over zaken, die men niet kunt. Wat hot financieel© punt betreft, wjjst spr. op de groote veordeelen, die ons land vracht door de komst der vreemdelingen. Eén overbodig schooltje kost dadeljjk ook 250 mille. Het aannemen van dit voorstel zal in den middenstand algemeene instem ming wekken. In e;n vergadering van den middenstand is met algemeene stemmen een adres vóór dit voorst?' aangenomen, ook dus met de stemmen der rechtsche leden. Verwerping van dit voorstel zal volen zich doen 3chamen voor ons land. De heer ROMANS (R.-K.) dacht aan vankelijk, dat het hier ging om één millioen subsidie. Hij was toen bereid zijn stem Daar aan te geven. Nu het bedoeld is nlï een waarborgsom is hij er nog des te meer voor. Da verdediging laat hij gaarne nan den elo- Oorspronkelijke detective-roman door R. J. BRANDENBURG. 19) Ik heb nu ever allés eens lang nage dacht. Wat gebeurd is, bewijst, dat men zich niet door zijn eigen veronderstellingen moei lalen meeslopen en deze niet voor vastslaan-! moet aannemen alvorens zo door de feilen zijn bewezen. Men moet feitelijk steeds er-op bedacht zijn dat, wat men met veel moeite cn^ met veel logisch denken heeft uitgevonden, blijkt er geheel naast te zijn. Daardoor moet men den moed niet op geven, maar men moet eenvoudig opnieuw beginnen. Wanneer de aanleekeningen van den ka- pitcin niet waren gestolen en wanneer de vermoorde dubbelganger er niet was, zou men kunnen aannemen, dat Van Til er en kel maar mét de mooie gravin van door was. De kalmle van den kapitein, zijn heele manier van doen, die wij gister zoo geluk kig waren te kunnen observeeren, zijn voor mij het bewijs dat d? kapitein van allee wat in Holland gebeurd is, totaal onkundig is. Men lieert hem in Hdlienslein eenvoudig geïsoleerd. Ik vermoed dat ,voor Van Til er dan oei alleen nog maar-sprake is van een ueMesavontuur", ,,Ja maar, hij had l.jch verlof kunnen aanvragen en dat heett hij niet gedaan". „Ik vermoed van wél. De gravin lieeff al haar macht aangewend om hem (e bewegen direct met haar moe te gaan. llij zal ver moedelijk geaarzeld hebben. „Ja maar, ik moet verlof.„Ga nu maar moe, dat komt wet in orde. Denk je nu al weer ©m den diens1.". Natuurlijk lreeft Van Til dat taai ste ontkend. ,,.SIe! je voor dat je dat verlof eens niet kreeg". „O, jawel!" „Maar het zou toc-h bunnen .gebeuren. Weet je wat, als we over de grens zijn, ben ik gerust en je stuurt doodgewoon een telegram". Dat telegram is vermoedelijk ook wel door Van T.l geschreven. Door toedoen van de gravin is dat telegram ter verzending aau den chauffeur d.-r auto tor liand gesteld en... natuurlijk npoil aangeboden. liet is best mogelijk dat ze oen val soli telegram aan Van Til hebben geslold, mel dende, dat hel verlof w»s toegestaan. Niet waar, uit Van Til krijg je, den indruk dit er voor hem geen vuiltje aan de lucht is. En waarom zou hij geen veertien dagen verlof krijgen. Hij werd algemeen als een werkezo! beschouwd en was dat ook. Hij mocht er dus wel eens uit. Zijn „proeven moesten dan maar wachten".' „En de gestolen papiieren?" „luist. Ik blijf hij mijn eerste veronder stelling en ik geloof dat die zidli in handen bevinden van dien valsehen Pootaciien graaf, dien ik aanzie voor een waarh- eChten bolsjewiek". „Dat heb ik ook al gedacht". „De bedoeling is natuurlijk, dat Van Tit zijn werk zal voortzetten; anders zou alles wat geschied i» geen zin hebben. Maar ik lefd uit de houding van Van TU af, dal ze daarop bij hem nog niet hebben aange drongen. Ik heb mijn tegenstanders onderschat. Zij sjxjlen veel te fijn om zich aan oen geweld dadige oplossing te wagen. Hun plan is aldus: Van Til zai natuurlijk oen langduriger verlof wensohen en men zal hem dan zoogenaamd laten aanvragen. Dan zal er een telegram als antwoord ko men: Ja maar, de proefnemingen, die kun nen niet langer wachten. Vervolgens zal «ie gravin haar troef uitspelen: „Waarom zou je hier op Hohcnstcin je proeven niet voort zetten Je kunt liier heel rustig werken. Van Til is natuurlijk in de vaste meening dat men dai in geen gen at goed zal vinden. „Je wilt toch nu al niet bij me weg", zal de gravin vragen en zij zal alle pogingen in liet werk stellen om Van Til den lust om heen te gaan grondig le ontnemen. „VAag liet maar eens aan", zal ze zeggen, „je moot maar metden dat je onmogelijk kunt •komen en ar vei bootje op aandringen, dat zo ja den bodl hier sturen". Van Til zal de sohowtors ophalen en zoggen„Ze vinden het toch niet goed", trtaair hij zal eindigen mei het telegram le versturen. Dan komt Lot toestemmend antwoord. De kapitein zal hot niet kunnen begrijpen, niet kunnen gelooven, maar dan komt 6e groote kiap op de vuurpijl. Dan komen zijn eigen aanleekeningen. En dan zal hij wel moeten gelooven. Het zou mij niets "Verwonderen, als in de keldore van Ifoherstein het laboratorium al rast kant en klaar is. En ook niet als die Froiherr een knap scheikundige was". Ze zweeg even en ik staarde haar vol bewondering aan. Ze had, wat mij absoluut duister toe scheen, volmaakt opgehelderd. Er was geen speld lusschen te krijgen. „Ie heb! natuurlijk opgemerkt, dal er op 't oogonbük geld op Hdhenstein is. Alles maaJct daar een rijken indruk. Iloc komt de arme gravin aan dat geld? Het is voor mij eon bevestiging van mijn hypothese. Ook de aanwezigheid van den bolsjewiek", „Dat die lui niet meer haast hebben". „Waarom, zij hebben immers alle hoogc k i.irlen in handen. Door overhaasting zou den zij den lieelen boel kunnen bederven", „Het heelt mij erg verwomierd, dal de gravin zoo vriendelijk was en ons ontving". „Mij niet. Ik had daar wel een beetje op gerekend. Vrouwelijke nieuwsgierigheid. En verder het kon zijn dat we gevaarlijk voor haar waren en de gravin is een vrouw die het gevaar trotseert en niet ontwijkt. Zij onderzocht dus en door ons op de thee to vragen konden bovendien haar medeplibh- tigon zich oen opinie vormen", „Zouden we hen om den tuin hebben ge leid?" „Hopelijk wel. Daarom haalde ik de Mar ker visscher er hij. Zag je hoe ze hun ooren spitsen, toen ik over Holland begon? •Doodsbang natuurlijk, dat we iels van de verdwijning van den kapitein, var. den ïTtoofldzouden hebben gehoord en'het zou den hebben verloid". „Dan was hun spel verloren geweest en Van Til zou ingelicht zijn"- Verloren, neen; alleen zouden ze hun nvihode hebben moeten veranderen. Maar zo zouden er wel wat op gevonden hebben. En bovendien, bij even nidenken, het is toch ook wel wat onwaarschijnlijk dait vreemdelingen, die een dagje in Holland zijn, zich bijzonder voor een moordzaak zouden interesseeren en zich op de hoogte stollen van do bijzonderheden", „En nu gaan we terug?" „Natuurlijk. Daarvoor moet ik een aoh- terwegje open houden". „Toon de gravin je niof terug vroeg", „Daar had ik ook niet op gerekend", „Dus we gaan er afscheid nemen?" „Ja. Morgen". „Hoe eerder hoe bolcr. We welen nu dolt Van Til daar is, we moeten nu aanpakken en volledige opheldering zien te krijgen", „Maar hoe?' „Dat is natuurlijk 6e moeilijkheid. We moeten zien daar den nacht door te bren gen. Ik heb er al over gedacht om een mo- tonpanne te veroorzaken. Maar dat is onvoldoende. Want dan bie den ze hun auto aan om ons naar Danzig te brengen". „Wat «Jan?" „Ik moet een oogenbiikje fantaseren, waardóór ik onmogelijk zoniter 'hevige pijn kan worden vervoerd. Daarom dacht ik zoo. Tegen da! liet tijd wordit oir. op te s'.ippon, struikel ik en verzwik m'n voel. Ik zal brul len van pijn en lievig to keer gaan en geen voel meer verzetten. Dan zal de gravin toch wal moeien aanbieden om een nacht le lo- gec-ren. Je moet ook maar heel ongelukkig doen, of je geen raad nW hel geval weot en een beetje tamenteeron". „Uitstekend, maar een verzwicliten enkei is itrk en ziet er bont en blauw gefclcutd uit'1, (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5