ten te toonen. Een door Fierens goed opge- zetlen aanval .welke door Thijs met een fraai schot wordt besloten, weet hij op schitterende wijze onschadelijk te maken, zij het ten koste van een corner. De hoek schop wordt door Bastin genomen, waarna <^en scrimmage ontstaat voor het Oranje- doel, met als resultaat een veel te hoog schot van Pelsmaecker. Dan tracht Thijs onze defensie te verschalken. Hij dringt ver door en geeft dan over aan Larnoe, die een onverwacht schot lost, hetwelk evenwel in de veilige handen van Van der Meulen komt. In het veld wegen de ploegen wel zoo ongeveer legen elkaar op. Om beurten zijn de partijen in den aanval, maar over hel algemeen blijken de Oranjemannen toch ge vaarlijker te zijn. De Belgen weten niet steeds de geboden kansen te benutten en schieten nog al eens over of naast. Vooral Larnoe is een slecht schutter. Huizenhoog kanjert hij van dichtbij over als R. Braine hem het leer voor de voeten heeft gelegd. Aan den anderen kant doet Gielens heel goed werk door den halfback en daarna De .Mol te passeeren, maar z'n schot, in vlie gende vaart gelost, komt juist aan de ver keerde zijde van den staander terecht. Dc Natris zal het dan beter doen, doch hij komt met den uitgeloopen doelman te vallen, en dc toeloopende Baer van Slangenburgh Pikt van groolen afstand naast het onbe schermde doel. Het volgend oogenblik brengt Fierens het leer naar voren, om ten slotte op het juiste moment door te geven naar den buitenspel slaanden Grimmonprez die op korlen afstand nog meters naast weet te schieten. Veel beter is het schot van Basün, dat juist onder de lat komt. maar door Van der Meulen wordt gevangen. Ei' is dan ongeveer een half uur gespeeld, en nog altijd is het krachtsverschil zoo gering, dat er omtrent den uitslag nog wei nig valt te voorzeggen- Onze ploeg, gesteund door de zekerheid eener 20 voorsprong, speen 'echter met een heerlijk zelfvertrouwen en bestookt met laag spel, goed combi- neerena, herhaalde malen de Belgische veste. Laar spelen de btide backs evenwel ook e*n keurige partij, zocdat voorloopig vaii' doelpunten geen sprake meer is. Tijdelijk zijn de vei ut digi a geil superieur aan de voor hoedes. Even dreigt er ernstig gevaar voor het Belgendoel als aan Holland een vrije schop wordt toegekend wegens hands, maar Van Paaien maakt aan de spanning een einde door hoog over te trappen. Eenige félle aanvallen der Itoode Duivels worden door den ongenuakbaren Denis gebroken, en dan rent Pe Natris langs de lijn. Hij pas seert Schwaertenbroeckx, zet zuiver voor en Buitenweg schiet keihard in. Pe Bie is echter op z'n pust en redt vallend. Nog tweemaal sticht Pe Natris verwarring in de Belgische 'verdediging, terwijl een onverwacht ver schut van Buitenweg rakelings naast gaat, en. vervolgens is het rusten. Er heerscht een blijde en tevreden stem ming ir, het Hollandsche kamp en men voorvoelt blijkbaar een overwinning. En des te meer vertrouwen "kpHjgt het publiek als Oranje dadelijk na do hervatting weer fel op den bal zit en het spel op de vijandelijke helft brengt. Als Gielens keurig voorzet, der.ken wij Boer te zien scoren, maar Fortuna is nu even op de hand der Belgen. Tweemaal schiet hij in en tweemaal wordt het leer geretourneerd. Nu volgt evenwel een periode van Belgisch overwicht. Vooral Bastin, die veel ODgedekt staat, is gevaarlek, niettegen staande hij in Denis een "tegenstander vindt, die hem verre overtreft Ook de rechtsbuiten dringt eenige malen in onze verdediging door en als deze eens Tetzner is gepasseerd is het alleen de lat die ons doel voor doorboring vrijwaart Daarmede is dan tege lijkertijd het Belgisch offensief tot staan gebracht Reeds snelt Gielens alweer langs de lijn. Fraai is zijn voorzet, en stellig even mooi ook de ontzettend harde kogei van Kuchlin, die rakelings over de fat scheert. Nadat Bastin dan een vrije schop niet heeft weten te benutten, zien wij plots weer een prachtig opgezette attaque der Oranje-ploeg. Van Kuchlin gaat het leer naar Buitenweg; deze geeft door naar zijn linker buurman.... en 11 minuten na 'de hervatting heeft Baer met een schot boven in het net onzeo voorsprong tot 30 opgevoerd! Mei prijzenswaardige volharding werpen de arfi -weer m den ^rrjfcb maar allee gaal bijkans naar links, en daar staat do snelle Bastin steeds tegenover den schit terend "spelend en Denis, die iederen aanval om hals brengt. Ook Tetzner doet trouwens zeer goed werk, en afs deze, euke mi nuten na het derde doelpunt, een Belgi schen aanval breekt, gaat Van Heel met den bal naar voren. Weer wordt aan Baer de eer gelaten en weer ook weet deze onhoudbaar te scoren. 4Q.r Het is alsof het enthousiasme bij het publiek niet meer i tot bedaren kan komen. Men is dol van vreugde en aan het gejuich komt nauwelijks een eind. Tevergeefs probeeren de Belgen een tegenpunt to maken. Tegen onze \er- dt-diging kunnen zij niet op, vooral niet, nu hun midvoor Larnoe volkomen faalt Een goede voorzet van rechts wordt door hem grandioos gemist, Thijs is gevaarlijker en een schot van hem in den uitersten lioek treft bijkans doel, doch Tetzner staat bij den paal en bezweert het gevaar*. Kuchlin, verlaat dan enkele oogenblikken het veld wegens een bloedneus, in welke periode de Roode Duivels zich de prachtigste scoring- kans van heel den middag door Denis zien ontnomen. Immers, bij een hunner attaques I iaat Van der Meulen den bal rollen. als hij hem over de hoofden van een tweetal Belgen weg wil 'gooien na te zijn uitgeloopen. Grim monprez stormt toe en van enkele meters afstand knalt hij den bal in het open doel.... Goal?! Ieder rekent er reeds op. Doch zie: als uit den grond verrezen staat Denis op de doellijn en hij slaagt er vallend in een anders zeker doelpunt te voorkomen! Z'n bravour-staaltjo wordt donderend toegejuicht. Het gejubel is nu niet meer van de lucht. Met weet het: de zege ip ons, wat ook de Belgen zullen probeeren! En telkens wan neer Van der Meulen redt of één onzer verdedigers een aanval breekt, is het merk baar, hoe zeker men is van de overwinning. En wanneer dan de onzen ten aanval "tijgen laait het enthousiasme nog nooger op en worden de aanmoedigingen verdubbeld. Na een half uur is Buitenweg er bijkans door. Reeds is hij Swaertenbroeckx gepasseerd, maar helaas komt hij te vallen, waardoor de prachtkans is verkeken. Never mind, er zit voor den "Utrechtenaar nog een doel punt in de lucht. Men voelt het, en waarlijk: neger, minuten voor het einde besluit De De Natris een ren langs de lijn met een zuiver geplaatste voorzet, waaruit Buiten weg het vijfde Hollandsche doelpunt scoort. 50. Dit is te bar voor het publiek en aan de overvolle gemoederen wordt lucht gegeven door het bekende „volkslied": „Van je hela-, hola, houdt er den moei maar in", dat door duizenden wordt meegejubeld. De Natris heeft inmiddels een corner geforceerd, waaruit Lefevre naast schiet, terwijl een scrimage voor ons doel evenmin resultaat ofdevert. Neg eenmaal gaan Baer en Buitenweg tot den aanval over, doch' onze midvoor schiet naast, en enkel*5 oogen blikken later fluit, de heer Retschury in rukten. Het Stadion heeft veel van een heksenketel. Alles juicht en zingt. Oranje heeft een schitterende zege behaald op de gevreesde Belgenploeg. Het is feest in Holland1! Over spel, spelers en leiding. Ja, waarlijk, deze zege verdient bejubeld te worden, want zij is even fraai als onge dacht. Hoe spoedig kunnen de kansen toch koeren Hadden wij zoo groot ongelijk toen wij Zaterdag in onze voorbeschouwing do mogelijkheid eencr verrassing open hielden De scherpe critiek op de samenstelling van ons elftal als geheel en sommige spelers af zonderlijk heeft een heilzame uitwerking ge had. Wij hebben dat eenigszins voorvoeld en het was ook in verband daarmede dat wij schreven: ,,De Hollanders zijn een koppig volk. Wij vertrouwen dat onze spelers daar van in den kamp te-gen België het bewijs zullen leveren." Die v<^le dikwijls onvrien delijke, aanmerkingen hebben de Oranje- ploeg bezield en sterk gemaakt in dezen grooten kamp. 't Spel der onzen kenmerktte zich door een buitengewone geestdrift, die door dc Belgen onmogelijk was te bedwin gen. Ons elftal was één van geeest en één van wil en overdonderde daardoor de tegen partij, die zich krachtig heeft verweerd maar tenslotte tegen een dergelijke geest drift, gepaard gaande met uitstekend spel, ïöefe wae opgewassen. jWant het dient .er kend: niet het enthousiasme alléén is oor zaak van onze overwinning. Er is ook dik werf uitstekend gespeeld en doordat Wout Buitenweg zich ontpopte als een midvoor met zeer bijzondere capaciteiten, waren de attaques der onzen bijkans onweerstaan baar. Lang en kort samenspel werden voort durend afgewisseld en telkens met keurige schoten voleindigd. Zoo was ons elftal ie velerlei opzicht de rnjt-erdere van dat der Belgen, dat in het véiüd niet zooveel zwakker was, maar minder productief bleek te zijn en daarenboven een rotshechte defensie te genover zich had. Zeker, ook het Belgische backstel was heel goed, maar het moest onderdoen voor DenisTetzner terwijl kee per De Bic onbetrouwbaar was en schuld had aan de eerste twee dooelpunten, waar door het moreel der vijandelijke ploeg werd geschokt en dat der onzen gesterkt. Dit Bel gische spel was trouwens niet zoo goed meer als dat van vroeger. Het was stellig van goed gehalte, maar het verbluffende, het verrassende ontbrak. En de afwerking der attaques liet veelal heel wat te wenschen over. Vooral door het falen van Larnoe. Daar schuilt trouwens naar onze mccning de oorzaak van 't grootc verschil 5-0. Bij cle te genpartij 'n voorhoede zonder ziel, bij ons jui6t een midvoor, die buitengewoon goed was en iederen kans wist te benutten. Neen. gaarne hadden wij de Belgen een tegenpunt gegund, maar ons oordeel is dat onze zege volkomen is verdiend. Keeper Van der Meulen heeft andermaal getoond, de rechte man op de rechte plaats te zijn. Slechts eenmaal maakte hij een foutje. Overigens was hij uiterst kalm en safe hij was, zooals wij reeds eerder eens hebben opgemerkt, een waardig opvol ger van Göbel. Vóóf* hem was Denis, die z'n 31sten wedstrijd speelde in grootsc-hen vorm. Nooit zagen wij hem beter dan giste ren, terwijl Tetzner, naast hem, cr na een weifelend begin, steeds beter inkwam Dit tweetal waft inderdaad een wanhoop voor do tegenpartij. Onze halflinie, als geheel, heeft goed werk gedaan. De jeugdige Van Heel was hier verreweg do beste, z'n afnemen en plaatsen dwong bewondering af. Wij kun nen de N.E.C. met haar vinding" geluk- wensohen. Ook van Daalen als spil was vrij goed, vooral verdedigend. Toch gelooven wij dat hij het daar op den duur niet zal bol werken. Z'n spel leek ons daarvoor tc lang zaam en te ontactisch al was hij zeker be ter dan z'n voorganger Bul. Op dc rechts- halfpla-ats wisselde Lefèvre brillantc met zwakke oogenblikken af. Z'n dwalen over het veld moge aardig zijn voor het publiek, op den duur lijkt het ons toch zeer gevaar lijk. Heb aangeven was trouwens maar ma tig. De voorhoede tenslotte heeft zeer goed gespeeld. Buitenweg was de leider en de ziel van den aanval. Hij was zeer beweeg lijk, stelde zich keurig op, suhoot hard en zuiver en zorgde voor een uitstekende spel- verdeeling. Voortdurend zette hij dc vleu gelspelers aan het werk, van wie Gielens meer nog dan De Natris heeft uitgeblonken. Do Amsterdammer kwam pas na de pauze goed op dreef, mede echter als gevolg van het feit dat Baer hem aanvankelijk slecht steunde. Immers laatstgenoemde viel voor rust tegen. Daarna ging het stukken beter, en z'n twee doelpunten hebben zeer veel 'goedgemaakt-. Z'n clubgenoot Kuchlin was naar onze mccning beter ook al wist deze het doel niet te vinden. Hij wa« moedig, snel en handig en paste uitstekend in dit verband. Bij de Belgen was het backstel het beete deel, met de Mol een tikje beter dan Schw aertenbroekx. De Bie maakte vele fou ten en heeft een groot aandeel in de neder laag. In de halflinie speelde Fieren6 eeu tactische partij, doch in snelheid schoot hij tekort. Pclemaekcr was hier de beste. Onze linksbuiten De Natris had de handen vol aan hem. Dc voorhoede leverde stellig geen onverdienstelijk werk, maar trof bet niet onze verdediging in een dergelijken vorm aan te treffen en schoot daarenboven dik wijls sledht. Bastin en Braine waren hier de besten. Over de leiding van den heer Retsohury, uit Oostenrijk, was lang niet iedereen te^ vreden. Wij, voor ons, vonden hem geens zins onvoldoende, maar zijn wel van oor deel dat hij wat al te veel floot, en aèdue het appl noodeiopc qpfaiehL

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 14