No. 19980. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 30 April üerde Blad. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Anno Alphen. In de dakpannenindgslrie be slaat sinds cenigen tijd een conflict. Door de hoofdbesturen der werknemersvereenigin- gen, n.l. den Chr. Bond v. Fabrieksarbeiders, den R.K. Steenbakkcrsbond, den R.K. Bond yan Fabrieksarbeiders en de Ned. Vereen, van Fabrieksarbeiders werd gestreefd voor een collectief contract. Na eenige conferen ties lusselien werkgevers en nemers, welke op nic-ls uitliepen, werd besloten om de ver dere onderhandelinge mei de palroons af zonderlijk voorl te zetten. Aanvankelijk werd getracht met de N.V. Oosthoek tot overeenstemming te komen. Daarom werd vorige week door de betrok ken organisaties aan de N.V. een" ultimatum gesteld dat j 1 Zaterdag afliep. De daarin ge stelde eischen kwamen hierop neer: verhoo ging van het uurloon met 5 ets.; 48-urige werkdag, 1 dag vacanlie per jaar met be houd van loon, regeling der zieklcgelden, waarbij de eerste 4 weken 50 pet., de vol gende 4 60 pet. en de daarop volgende 4 we ken 70 pet. van het loon uitgekeerd zal worden. Indien deze eischen niet zouden worden ingewilligd zou een staking worden gepro clameerd. Op hel ultimatum is niet geantwoord, doch j.l. Dinsdagavond heeft de N.V. Oost hoek een herziene regeling bekend gemaakt, waarin aan verschillende eischen is tege moetgekomen. llierop had gisteravond een vergadering plaats van de organisaties om tot een beslis sing .te geraken. Besloten werd om op het nieuwe aanbod der N.V. in le gaan, zoodat niet lot staking zal worden overgegaan. Gistermiddag geraakte een 3-jarig kindje van H. Z. te Gouwsluis te water. De vader die bet onheil bemerkte, sprong even eens (e water cn slaagde erin zijn kleine, van een anders wissen dood te redden. In de Lage Waard reed Dinsdagmiddag een auto-chassis in de jangs den weg gele gen sloot. Een der beide inzittenden sprong van den wagen en bekwam hierdoor eenige vrij ernstige verwondingen. De ander vatte de zaken schijnbaar wat kalmer op en bleef op hel vehikel zitten. Hij zag zich, doordat hij wat te veel met het natte element in aanraking kwam, echter genoodzaakt zijn „zitje" te verlaten. Bodegraven. Al enkele weken komt on der de wekelijksche berichten van de kaas markt ook een bolernoteering voor. Dat is echter meer voor de grootere aanvoeren. Nu zou Dinsdag echter ook aan de kleinere pro ducenten gelegenheid worden gegeven om hun boter aan den man te brengen. Daartoe was in het luidlokaal, onder den Kerktoren, gelegenheid gegeven aan de boeren, om hun boter op tafels uit te stallen. Even over 10 trad de burgemeester binnen, die met een enkel woord de bedoeling van deze markt uiteenzette. Hij vertelde, dat eigentijk niet van een botermarkt gesproken kan worden, doch dat het op het oogenblik eenvoudig de bedoeling is om een verlengstuk van de kaasmarkt te scheppen, dat de boeren in de gelegenheid stelt, ook hun boter hier te ver- koopen. Het lokaa! is eigenlijk wel te klein, doch bij gebleken bestaansrecht kan daarin .worden voorzien. Hoewel voor de eerste maal was de aanvoer nogal aanzienlijk. Vooral door onbekendheid was het aantal koopers nog niet zoo groot, echter werd toch wel aardig zaken gedaan. In hotel van Haatten werd Dinsdag avond de vergadering gehouden van het Maandag gevormde voorloopig comité voor 'de huldiging van den burgemeester bij zijn komst. Heel wat afgevaardigden van veree- nigingen waren opgekomen, met veel be langstellenden. Uit Nieuwerbrug was men zelfs per speciale autobus gekomen. De ge- heele vergadering stemde er mee in dat de burgemeester bij zijn vestiging in de ge - meenle moest gehuldigd worden. Daarna Zette het comité haar plannen voor een défilé ,van vereenigingen, een vaandelhulde en een aubade, alsmede een begroeting bij het sta tion uiteen. Deze plannen vonden niet veel bestrijding. Zij zullen echter nog nader moe ien worden vastgesteld. Aan het eind der Vergadering gaven zich reeds 20 vereenigin gen definitief op. Nog meerderen zullen ech ter volgen. De deelneming is nog opengesteld tot Donderdagavond. Kondekerk. Gemeenteraad. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter burgemeester J. M. E. Kwinit. De voorzitteT opent de vergadering met De notulen der laatst gehouden vergade ring worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen van Ged._Sl. de goedkeuring van de tijdelijke kasleening groot f 10.000. Mededeeling wordt gedaan dal nog geen goedkeuring is ingekomen van heit voorstel van den Raad, aangaande de eailarisregeling van den nieuw benoemden gemeente-omt- yenger. Ingekomen is een voorstel van Ged. Si. inzake regeling jaarwedde van burgemees ter, secretaris en gemeente-ontvanger, waar van voorlezing wordt gedaan en waaruil blijkt, dat deze regeling geldt aangaande combinaties van genoemde functies. De re geling komt hierop neer, dat bij mogelijke combinaties, van een tweede functie slechts 50 pet. van het bepaalde traolement wordt genoten. De voorzitter deelt mede, dat hem bij na dere informatie is gebleken, dat het voor stel van den Raad waarschijnlijk niet wordt goedgekeurd, maar dat de voorgestelde rege ling,, ook de nu benoemde functionaris zal gelden, dus dat het honorarium zal zijn f 400 dus f 140 zal afwijken van het voor stel van den Raad. Voorlezing wordt gedaan van de wijziging van de Instructie van den gemeente-ont vanger, welke zonder bemerking wordt goedgekeurd. Intussclien deelt de voorzitter mede, dal aangaande de belegging van kasgelden nog nadere regeling van Ged. SI. wordt tegemoet gezien. De benoemde gemeente-ontvanger de lieer E. Rollema, legt hierna in handen van den voorzitter de bij de wet, vereisebte eeden af, waarna laatstgenoemde den ge meente-ontvanger feliciteert niet den hem nieuw opgelegde taak. Reeds een 16-tal jaren heeft de heer Rol lema blijk gegeven als secretaris met nauw gezetheid zijn laak te vervullen. Ook deze arbeid, waarvoor geen groote kennis noodig is of bepaalde zelfslandigheid, maar accu ratesse en eerlijkheid wordl u volkomen toevertrouwd. Spr. uit den wensch uit, dat de heer Rollema deze functie lang mag' waarnemen en hierin ook de belangen der gemeente mag dienen en behartigen. De heer Rollema, dankt B. en W. en den Raad voor het in hem gestelde vertrouwen en den voorzitter voor zijn vriendelijke woorden en lioopt, gelijk voorheen, op aller welwillende medewerking, ook op die van aJle gemeentenaren. Hierna wordt den gemeente-ontvanger door de leden de hand gedrukt. Een aanvrage voorschot N.-Ifv. school wordt met algemeene stammen goedgekeurd tot een bedrag bij de wet, vastgesteld. Enkele af- en overschrijvingen worden op voorslel van B. en W. goedgekeurd. Opnieuw geschied vaststelling van en kele verordeningen volgens artikel 178 der gemeentewet. Een verzoek wordl voorgelezen van A. J. Lieverse om wijziging van arl. 20 der alge meene politieverordening. Aan de'orde is de wijziging sluitingsuur voor Zon- en alge meene erkende Chr. feestdagen, waaruit blijkt, dat de bedoelde adressant opening verlangt van het café van voorm. 11-12 uur. Door de heeren Oppelaar en de Jong wordt het wenschelijke daarvan in het licht gesteld met het oog op de R.-K. kerkgangers en ook met het oog op de lasten waarvoor adressant zich geplaatst ziet. De Voorzitter deelt mede. dat aangaande dit bepaald uur, de verordening niet zoo slreng werd gehandhaafd, maar dat hij wel eenig bezwaar had dit in de verordening vast te leggen. De heer Rcyneveld informeert of dit dan ook anderen geldt, waarop toestemmend wordt geantwoord. Ten slotte wordt een voorstel tot wijzi ging aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat het hem ge lukt is een conversie der geldleeningen tot stand te brengen en alle geldleeningen (ook die benoodigd voor de waterleiding en het paardenpad in de Lagewaard) tot een be drag van f 65700 te plaatsen tegen 5 pCt., koers 98 pCt.. hetwelk de gemeente een voordeel oplevert van f 1700. De heer Oppelaar dankt den Voorzitter voor deze voordeelige regeling. Voorts deelt de Voorzitter mede aangaan de de animo voor de electriciteitsvoorzie- ning in den Hondsdijk, dat van de 80 pan den, de bewoners van een 40-lal instem ming met het plan hebben gezonden, en van enkele gebouwen nog antwoord wordt ingewacht; dat van Rijnland nog geen toe stemming is ontvangen voor het leggen van de waterleiding in de Lagewaard, en dgt blijkens een rapport van de Brandweer commissie voor het leggen van brandkra- nen in de Lagewaard wegens het veraf lig gen van de panden, het plan van 10 kan teruggebracht worden op 4. De voorzitter is tegenstander van die brandkranen geworden en zag gaarne aan schaffing van een motorspuit. maar bij het bespreken van dit punt in het college van B. en W. zijn de welhoudere daarvoor niet te vinden. De heer Oppelaar zou de aanschaffing zeer toejuichen, hecht niet de minste waar de aan de brandkranen en zou met het oog op ons uitbreidend fabriekswezen zeer be zorgd zijn bij evenlueele branden. Breed voerige besprekingen worden onderling ge houden, waaruit bleek, dat de meeningen verschilden, de fabrikanten hebben geza menlijk een bedrag van f 1000 A f .1100 toe gezegd bij eventueele aanschaffing en de Voorzitter zou bij de e.k. Begrooting met een voorslel dienaangaande komen. Besloten wordt ln de Lagewaard geen brandkranen aan te 9chaffen. Bij de gebruikelijke rondvraag wenscht alleen de heer D. Dorrepaal in geheime ver gadering iets in het midden te brengen, waarna de voorzitter de vergadering sluit. Leiderdorp. Met de aansluitingen op den electrischen kabel, zoowel voor licht als voor krachlwerkluigen, gaat het geregeld vooruit. Vermoedelijk zal het maximum ver bruik, waarvoor moest worden gecontrac - teerd, wel worden overschreden. Het gemeentebesluur heeft duizend gul den beschikbaar gesteld voor de verbreeding en bestrating voor het in de gemeente Zoeler- woude gelegen gedeelte van de Bruggestraat. Gemeenteraad. Tegenwoordig alle loden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Wordt ter talel gebracht en gelezen: Een mededeeling van B. en W. van Leiden, dat opdracht is gegeven aan het brugwachtershuisje een eenvoudige elec- trische lantaarn aan te brengen. Kennis geving van de heeren H. P. Koning, N. van Oosterhout, A. Roest, A. Spek en C. v. d. Zwet, dat zij hun benoeming tot Ud van de Commissie tot Wering van Schoolver zuim aannemen. Het proces-verhaal van de opneming der kas en boeken van den ontvanger, waaruit blijkt, dat 24 Februari 1925 in kas was en moest zijn 1 12.652,88'/i. Ai deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. De rekening van hel bestuur der Christe lijke Bewaarschool over 1924, waaruit blijkt dat er een nadeelig saldo is van f770,05, in verband waarmede op voorslel van B. en W. wordt besloten het uitgetrokken sub sidie, ad .1 400, lóe te kennen. Lei verzoek van het Hoofdbestuur der Ned. Middemachtzending-vereeniging om sleun uit dc gemeentekas. B. en W., waar- deerende hel doel der verccniging, advisec- ren het verzoek niet toe te staan, als lig gende steunverleening niet op den weg der gemeente. Het advies wordt met algemeene stemmen aangenomen. Een missive van Ged. Staten, waarhij 's Raads oordeel wordl gevraagd omtrent een ontworpen nieuwe regeling voor den cumulatie-aftrek, welke op de jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen en ont vangers zal worden toegepast, waar deze nieuwe regeling eerst van kracht is, na de Koninklijke goedkeuring, op nieuwe betrek kingen. en dus niet van toepassing op den tegenwoordigen burgemeester-secretaris, ge ven B. en W. in overweging te berjfliten, dat geen bezwaar tegen deze regeling be staat. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten; alléén heelt wethouder De Bruijne als zijn oordeel medegedeeld, dat de bepa ling omtrent den aftrek, bij bet niet-wonen in de gemeente tot eenige onbillijkheid aan leiding kan geven. Vervolgens komt in behandeling het voor slel van B. en W., om aan de gemeente Zoelerwoude, voor de verbetering van de Bruggestraat, die in allertreurigsten toestand verkeert, een bijdrage te verleenen van 1/3 der kosten, die voor rekening van Zoetcr- woude blijven, en wel tot een maximum van f 1000. De voorzitter liclit, namens B. en W., dit voorslel toe er op wijzende, dat het volstrekt niet te doen is om Zoelerwoude financieel te hulp te komen, doch alléén om aan Leider dorp een behoorlijken toegangsweg te bezor gen. Niemand heeft legen het denkbeeld be zwaar, alléén zou de heer Klaver de voor waarde willen maken dat het gebouwtje, vóór de le dempen sloot gelegen, wordt weg gebroken. Ifct stellen van deze voorwaarden wordt ontraden, daarna wordt' met alge meene stemmen het voorstel aangenomen. Hierna komt in behandeling een verzoek van mej. J. Vcllekoop voor wijziging van de voorgeschreven verbetering van hare wo - ningen, op de wijze zooals zij aangeeft. De voorzitter deelt mede, dat een der wethou ders zich van den toestand dier woningen op de hoogte heelt gesteld en deze, met den opzichter, heelt bezocht Naar aanleiding daarvan stellen B. en \Y. voor, ook met het oog op de bewoners van die huisjes, genoe gen te nemen met de door mej. Vellekoop aangegeven verbeteringen. De heer Klaver wenscht nog een bepaalde voorwaarde op te leggen, doch vindt van allen kant bestrijding waarna het voorstel, wordt' aangenomen. Hierop heeft een herziening van de bouw en woningverordening plaats. De voornaam ste punten o.a. het plaatsen van privaten aan buitenmuren, geven aanleiding tot breed - voerige besprekingen. In tegenstelling van het gevoelen der Gezondheidscommissie acht de geheele Raad het gewenscht, dat B. en W. de bevoegdheid hebben om, in bijzondere ge vallen speciale voorwaarden toe te staan, dat een privaat niet aan een buitenmuur wordt geplaatst, een bepaling omtrent alko ven wordt gehandhaafd. Zij moeten echter voorzien zijn van een luchtkoker, die recht streeks in verbinding staat met de buiten lucht. Ten slotte wordt de verordening met algemeene stemmen vastgesteld. In de begrooting voor 1924 en 1925 wor den eenige wijzigingen aangebracht en de betrekkelijke besluiten, model D, vastgesteld. De voorzitter biedt daarna aan het bere deneerd verslag van den toestand der ge meente over het jaar 1924 en het verslag van hetgeen met betrekking lot verbetering der volkshuisvesting, gedurende dat jaar, al hier ia verricht. Hij doel daaruit eenige me- dedeelingen. Alsnu wordt ter tafel gebracht een ver zoek van den heer W. Kamp, alhier, om een bijdrage in de kosten van de verlaging van een der bruggen in den Lage Rijndijk, die noodzakelijk moet worden hersteld. De voorzitter deelt mede, dat voor zulke veriagingen, noodig in heit belang van het verkeer, meermalen subsidie is verleend. B. en W. stellen dan ook voor om thans een bijdrage van f 150 te verleenen, waartoe wordt besloten, terwijl een der leden tevens den wensch kenbaar maakt tot verlaging van de brug bij „Ouderzorg" in onderhoud. De voorzitter zegt, dat wanneer ook van die zijde een verzoek, om een bijdrage van de verlaging, mocht inkomen, B. en W. zeker alleszins geneigd zullen zijn ook dit te steunen. Voor de doortrokking van een riool wordt een bijdrage verleend van f 60 en voor het verleggen van een riool en maken van een zinkput, nabij de Doesbrug, wordt een cre- diet van f 100 toegestaan. De heer Klaver klaagt ook over den min gunstigen toestand waarin de weg verkeert nabij de Doesbrug, ten gevolge van opgra vingen voor de eleotricileitsvoorziening, ter wijl de heer Yervark zegt dat de weg cn voetpad nabij de Kalkovens in onzindedijken toestand wordt gebracht, wat vooral des Zondags voor de kerkgangers onaangenaam is. De voorzitter zal den opzichter op een en ander wijzen. De lieer Groenendijk vraagt of het niel gewenscht is, dat ook de straat voor het Raadhuis wordt verbeterd, desnooda met een bijdrage uit de gemeentekas van Lei den, welke gemeente met het onderhoud is belast. De voorzitter deelt mede, dot deze zaak reeds meermalen ter sprake is ge bracht, doch tot heden zonder resultaat. Waar verbetering echter dringend noodig is zullen B. en W. nogmfcals trachten tol oen bevredigende oplossing te komen. In verband met deze bespreking wordt tevens besloten om met de verbetering van den weg nabij de Doesbrug, waarvoor gel den op de begroóling 1925 zijn gebrachl, niet al te lang le wachten. Dg heer De Graaf brengt Ier sprake een stratenplan vast te stellen. B. en W. zullen deze ingrijpende en voor liet oogenblik niet dringende aangelegen heid met al den ernst, die deze zaak ver- eischt, overwegen. Hierna wordl de vergadering gesloten. Oudewetering. Bij hel albreken van de veeslalling van den heer P. Roelolfs alhier had de arbeider J. J. Z. liet ongeluk een val lende bint langs zijn hoofd en op zijn arm te krijgen. Het hoofd was deerlijk geschaafd, terwijl de arm en het verdere lichaam hem zeer veel pijn deed. Dr. Baumann verleende geneeskundige hulp. Z. is .later naar zijn wo ning vervoerd. Naar wij vernemen heell dr. Baumann alhier zijn praktijk overgedaan aan den heer G. van der Bijl, arts le Koudekerk. Dr. Bau mann vertrekt 1 Juli naar Oosterbeek. Waddingsveen. Het inwendige van ons j raadhuis ondergaat (hans weer. een groote J verandering. De trouwzaal, die lot heden heneden was, is veranderd en ingericht voor den gemeente-ontvanger, terwijl de kamer van den gemeenie-onlvanger, lot heden toe boven, met de archiefkamer wordt vereenigd en voor trouwkamer wordt ingericht'! Uit den aard der zaak is dit voor het publiek, dat dikwijls bij den ontvanger zijn moet, een groot gemak. De zangveroeniging „Morgenrood" al hier gal haar laalste uilvoering in de zaal van den heer Kwaak. De zaal was stamp vol. Opgevoerd werd het drama „Hel vijlde gebod". Dc spelers waren in hun rollen zeer goed. terwijl de heer Barbier en cchtgenoote uilblinkers waren. Daarna,werd de klucht „De rijke erfoom" opgevoerd, welke de lach spieren in beweging bracht. Het was een goed geslaagde avond. Het gras heelt thans 'niet meer die waarde als ettelijke jaron lerug. In 1919 bracht bel gras van de wegen enz. van den polder Oudendijk op 11578, dit jaar f567; een verschil van ruim 11000. Bij de ver pachting van het gras langs de gemeente wegen is het verschil nog grooler, in 1920 bracht dit op f 703 en nu maai f 215. In een der oudsle boerenwoningen in I ons dorp, oudtijds bewoond door Jan van Ilerson, later door D. van Boijeren en nu door II. Peters, werd de vloer van den zol der zoo slecht, dat de wed. v. I. er door been zakte.' het ongeval liep goed af, doch de val in den slal veroorzaakte groote ont-k steltonis. Burgert. Stand. Gehuwd: T. Zandbergen jm. 27 j. en C. J. Colijn jd. 25 P- Til. de Jong jm. 28 j. cn A. C. van der Satm jd. 26 j. P. van den Berg jm. 26 j. en S. Windhorst jd. 28 j. Woubrugge. Men verzoekt ons mede te I deelen dat de jaarlijksche collecte ten bate der nationale stichting „Tehuis voor alléén- staande blinden" te Wolthezen alhier bin nenkort zal plaats hebben. Men zie de des betreffende advertentie in ons Blad van Za terdag a.s. Zwammerdam. Gisteren had in hotel ,,Dc Rustende Arend" alhier de openbare afslag plaats van het heerenbuis, pakhuis, arbeiderswoningen, erven cn ruim 3',3 H A. weiland, in deze gemeente, bij veiling op 22 dezer in bod gebracht. De perceelen 1, 2 en 3, heerenbuis, pak- Iiuïb on 2 arbeiderswoningen aan den Lin- denbovestraat, werden in combinatie ge kocht door den heer H. Koorn, alhier voor f 7510. Van perceel 4: 2.29.16 H.A. weiland aan den Ziendeweg werd kooper dc heer J. Tuis te Bodegraven voor f 6400. Perceel 5: 1.27.60 H.A. weiland met kade, bekend als „Galgenoord", werd ge kocht door den beer H. Los alhier voor f8400. De opbrengst van de Emma-bloem col lecte door een 4-tal dames langs de hui ten alhier gehouden, bedraagt f36.95. Katwijk-aan-Zee. Da. Impeta 75 jaar. Heden viert ds. J. J. Impeta, Gereform. predikant alhier, zijn 76sten verjaardag. Geboren 1850 te Medcnblik, be zocht hij daar de lagere school en om zich verder voor het predik ambt, dat hem reeds jong een be geerte des harten was, te bekwa men, ging hij naar Kampen om zieh aldaar aan de studie voor predikant te wij den. Na deze stu die met VTUchl beéindigd te heb ben, werd hij o.a. beroepen te 's-Gravendcel, alwaar hij op 18 Nov. 1877, alzoo 27'/i jaar oud zijnde, bevestigd werd door ds. A. H. Gezelle Meer burg van Almkerk." Te 's-Gravendoal bleef hij de gemeente slcchls kort dienen, want op 4 Juli 1880 hield hij aldaar zijn afscheidspredikatie, om 's-Gravendeel te ruilen voor Schiedam, alwaar hij op 11 Juli van datzelfde jaar door ds K. van Goor, van Assen, bevestigd werd. Was er van den begaafden en gevierden spreker, van uit 's-Gravendeol reeds een roep uitgegaan, Schiedam was echter de plaats, die zijn roem als taalkneder en zui ver verkondiger van Gods Woord cn de Ge rei. belijdenis, meer algemeen maakte en het was dan ook geon wonder, dat beroep op beroep volgde. Aan dezen aandrang niel langer weer stand kunnende binden, nam hij een beroep aan naar Alphen aan den Rijn. Te Schie dam werd voor bet laatst gepreekt op 12 Fobr. 1888 en te Allien werd hij den daar op volgenden Zondag bevestigd door ds J. Dijk, van Oud-Loosdrccbt. Langs de geheele Rijnstreek was binnen korten lijd de naam van ds. Impeta a'ge- Ds. J. J. Impeta. meen takend en hel was dar: ook een van zelf sprekend feit, dal de Kerk aan de Lage Zijde, vaak den stroom van log-hocasers, ivaarloe ook schrijver d zes een ,:ke: maal behoorde, nie'. kon bevallen Vijf jaren mocht Alphen in dat gelukkige bezit verkeeren. Ook bier lieten da zuster kerken hem niel met rust, zóó zelfs, dat de gemeente van FriSslands lic-ofdslad een beroep op hem uitbracht, dat door hem aan genomen werd Op 2S Mei 1S93 sprak hij te Alplien zijn afscheidspredikatie uit. Den 4den Juni daarna werd hij te Leeuwarden bevestigd door zijn bekenden ambtsbroeder J. van Andel. mede te Leeuwarden slaande. Niet lang echter duurde zijn verblijf al daar. Reeds op 1 i Juli 1895. twee iaar later, predikte hij daar zijn afscheid, om op 21 Juli d.a.v. zijn intrede te doen te Sneek, bevestigd door ds. li W de Jong. van Holten. Daar bleef hij 3 jaren, loen.de gemcenle van Katwijk-aan-Zee ham tot zich riep en welk beroep door hem werd aangenomen. 19 Juni 1898 sprak bij le Sneek zijn af scheidswoord, om op 26 Juni door den toen- te Katwijk aan den Rijn staande ds. G. Wie- lenga te worden bevestigd. Hel is dus bijna 27 jaren, dat deze ge meente hem ruls haar herder en lecraar mag bezitten. En nu is hij 75 jaar. Doch *t gaat hem, zooals de Psalmist zegl: „ln den grijzen ouderdom, zullen zij nog vruchten dragen", wat in liooge mate op ds. Impela van locpassing is. Een frappant bewijs daarvoor is wel, dal hij op de beide Kerstdagen, den Oudejaarsavond en Nieuw jaarsmorgen en den daarlusschen vallenden Zondag in één week tijd zeven maai voor zijn gemeente optrad en altijd met hetzelf de vuur en zorgvuldige bewerking en vol making van zijn predikatie, waarvoor hij nog voor geen 35- A 40-jarigen eerste kracht onderdoet. Dat wij niel te veel zeggen, kunnen ook getuigen de vele slrandbezoekers of bad- ga3leu, die in den zomer bij hem (er kerke gaan. Dan is bet kerkgebouw menigmaal stampvol'en moeien overal, waar maar een plekje le vinden is, sloelen bij- en tusschen- gezcl worden, zoodat de koster vaak met moeite zijn werk volbrengt cn dc collectan ten ook een zwaren post hebben, soms in dubbele mate.. Als '1 ware geboren redenaar, is hel een genot naar hem le luisteren wat voordracht en taal en zinsbouw betreft. De Ncderlandsche taal is voor hein. wat het klavier voor den muzickkunstcnaar is en „hij weel er uil te hailen wat er in zit"; maar het meesle nog geelt hij te genieten als hij, hoewel voorbereid (en ook zonder dat) los van elke schriftelijke aanleekening, voor den vuist wog, liet woord voert bij een of andere gelegenheid, die een min of meer officieel karakter draagt. Om een paar voorbeelden le noemen- Ten eerste: liet roerend sclioone woord, dat bij spTak loen ds. Kouwenhoven te Lei den zijn 25-jarig ambtsfeesl vierde; hoe aangrijpend en ontroerend sprak hij toen over den jubileerenden vader, die op dat oogenblik een zieken zoon Ihuis had. Wij denken in de 2de -plaats aan de openings rede in de nieuw verbouwde Oude Kerk en ten 3de aan dc rede bij de opening van de nieuwe school le Kalwijk aan den Rijn. Het zal velen ook nog helder voor den geest staan, hoe hij hel vorig jaar, bij guur weer. een spreekbeurt vervulde voor dc „Slandevangelisalie" cn lioe men daar geboeid werd door het overtuigend woord Zijn Calvinistische geloofsovertuiging en veelzijdige kennis van de geschriften van den grooten Hervormer, doen hem voora! kennen als een bij uitslek zuiver gerefor meerd catechist, waardoor het vertolken van de vaak „zware" grondbeginselen, dia de Heidelbergsche Catechismus bevat, hem bijzonder licht valt en voor de hoorder» altijd weer ails nieuw te beluisleren is. Als huisbezoekend Herder wordt hij nog gaarne door zijn gemeenteleden ontvangen. Voor zwakke, zieken, bedroefden en ver blijden, heeft bij immer liet juiste woord en vele kranken verlangen naar zijn terug komst. Met Knapen-, Jongelingen- en Jonge- dochtersvereenigingen lecll hij nog altijd volop mede en hij toont, hoewel de baren vergrijsd zijn, dat hel l.arl hem nog jong blijft. Dat ds. Impela voor de Geref. Keik van Katwijk-aan-Zee een zegen was, zal nie mand ons betwisten en dal wij hopen, dat hij haar ten zegen moge blijven evenmin. Vermelden we nog. dat de echtgenoot# van den jubilaris tol heden nog in al'ei een „bulpe nevens hem" is en dat de trot» van dit echtpaar bun eenige zoon Is, dte als dr. ds. C. N. Impela de Gerei. Gemeent* van Kampen dient. Aan hel bureau van politie zijn inlich tingen le bekomen omtrent een" verloren da- mestaschje mei inhoud. De Chr. zangveroeniging „Halleluja" Verlrok hedenmorgen met een 5-lal auio'B naar de bloemententoonstelling te Heem- slede. Bij baar terugkomst zal men in de Gemeentezaal aan een feestdiner deelnemen in verband met haar 25-jarig jubileum. Zondagmorgen zal in dc Nieuwe Kerk optreden de heer f'. Siderius, hoofdonder wijzer alhier aan de Iferv. School n. Kalwijk aan den Rijn. De R.K. Volki- bond hield een vergadering in do zaal ien- nes. De voorzitter opende do vergadering met den Christ, groet en deelde mede dal waar de secretaris thans tijdelijk in militai ren dienst is deze niet aanwezig kon zijn en de notulen dus aangehouden zullen worden. De opkomst was bevredigend. Dan deelde d» voorzitter eerst iels mede omtrent de JP©0- ting Do le volgen roule zal zijn: Kerk, Kerkstraat, v. Egmondstr., Voorstr., Nieuwe- steeg. Wassenaarsche weg, Achterweg, Voorstraat, Bruggestraat naar liet meeting terrein. Allereerst worden eenige commis sies benoemd. Waar het terrein gratis ter be schikking is gegeven stélt bel bestuur veof deze extra gi<l beschikbaar te sleden voor „Ifet Wit-Gcfc Kruis". De G A. breng! dank

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9