AGENDA. BUITENLAND. □onderdag. il.-.arlcmmeistr. hock Donkeratceg: Jaar- li:k9clie alg. ver», van aandeelh. N.V. Co hen's Kleeding-Maalscliappij. 7 uur. „Jeruël" (Groencstceg 16): Bijbelbespre king, 8 tfur. Stadszaal (Kleine zaal): Volkszangavond. 8 uur. Stadszaal: Leidsche Chr. Orauje-Vereen.; leestavond ter gelegenheid van den ver jaardag van Prinses Juliana. 8 uur. Sassenheim, ,,'t Bruine Taard": Ds. O. W. J. van Lummel voor de A.-K. Kies- vereen. over „Maar één weg". 8 uur. Vrijdag. „Phebe": 13r. De Jong, van Rotlerdam. over „Het huis van den pottenbakker';. 8 uur. 1-Mei-demonslralie Mei-comité: Stadszaal morgens kinderfeest. Propaganda-fiels- tocht te 11 uur. Concert Volksgebouw te 2 uur. Optocht te halfvijf. Avondfeest in de Stadszaal te kwart over 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hopgewoerd: Voor •tellingen te 8 uur. Woensdag, en Zaterdagmiddag van 3 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur 's Woensdag en 's Zaterdags matinée te 8 uur. „De Lakenhal": Tentoonstel I mg van nchilderijen en teekeningen door Ch. Eyck; beeldhouwwerk door Van Hall; architecto nische teekeningen en studies door J. M. van der Mey, II. Slothouwer en II. J. de Vries. Van 10 tot 4 uur. Zondag van 1 tot •4 uur. „Musis Sacrum"Bazaar Doopsgezinde Gem. op 28, 29 en 30 April. Van 10 tot 12, van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur. 's Rijks EthnogTafisch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Balineesche plateö. Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 uur. Bloemententoonstelling te Heemstede dagelijks van af tien uur tot halfzes. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 37 April tot en met Zondag 3 Mei a.s. waargeno men door de apotheek van den beer C. B. Duyster, Nieuwe-Rijn 18, tel. 623. De apotheek van „Hutp der Menscb- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n ra. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. inrichting, waarvan do directeur, de heer Borgor, ook een Groninger was. De echtelieden zijn nog flink en zullen er zeker prijs op stellen, dat vrienden en ken- nissen haar in hun vriendelijk huis aan de Haarlemmervaart komen gelukwenscheo. Op denzelfden dag gaan een zwager en zuster van deze oudjes hun gouden brui loft in. Het zijn do ongeveer tien jaar jon gere Pieter Geerlings en Barbara Sikkens, zuster van het straks genoemde bruidje, wonende in het Hof van Assendelft, Lan- gegracht 49. Ook Geerlings, eveneens uit Noordhom, is al 45 jaar in dienstbetrek king bij de Melkinrichting „Le Landbouw'-' en verricht daar nog geregeld zijn werk. In het Hofje zal men ongetwijfeld dit echtpaar in de bruidsdagen trachten aange naam te maken. De eindexamens aan de B-afdecliugen der openbare II. B. S. met 5-j. c. en inge volge art. -tötredecies der M. O.-wet aange wezen bijzondere H B. S. met 5-j. en 4-j. c. zullen worden afgenomen op de onder voor elke school aangegeven dagen. De volgende deskundigen (gecommitteerden), met wier medewerking de examens zullen worden afgenomen, zijn aangewezen: bij die der: Chr. H. B. S., Leiden. 19, 20, 22 en 23 Juni; R.-K. IL B. S., Katwijk a. d. Rijn, 21, 25, 2G en 27 Juni; Chr. II. B. S. Alphen a. d. Rijn, 2 en 3 Juli; gem. H.B.S. Leiden, G, 7, 10, 11,13, M, 15, 16 en 17 Juli. Deskundigen: dr. N. H. Kolkmeijer. De Bilt; dr. G. Meijer, Delft; dr. J. P. B. de Josselin de Jong; dr. J. Heinsius, beiden Leiden; C. Timmerman, Rijswijk (Z.-IL); bij de bijzon- dero H. B. S. te Voorschoten, 11, 13, 1*. 15 en 16 Juli. Deskundigen: W. A. J. van den Hurk, 's-Gravenhage; dr. F. W. flischmöl- ler. Delft; mr. dr. J. B. Brukelman, 's-Gra venhage, en tot diens plaalsverv. mr. B. Grootenboer, idem; dr. L. W. A. M. Lason- der, idem; dr. J. G. Bruins, Dordrecht. Verder zijn nog als deskundigen in andere plaatsen aangewezen de heeren J. de Jos selin de Jong. P. Werkman, dr. A. J. de Sopper ,dr. 1'. N. van Kampen, ir. W. Mas- sink. mr. J. H. Kramers, prof. J. M. Janse, dr. P. A. A. Boeser en dr. C. de Boer, allen alhier. Dc Lcidsche Kynologcnclub kan over het aanvankelijk succes van de door haar op' 3 Mei in „Zomcrzorg" uilgeschreven clubmalch zeer tevreden zijn. Niet minder dan 159 honden zijn daarvoor ingeschreven en, naar ons door den secretaris-penning meester werd meegedeeld, zijn daaronder vele eerste-klas-dieren, waarbij vooral mooiè exemplaren Duitschc Herders, Iersche Set- tors, Fox-terricrs en Schippertjes (krul poe dels). Door de Kynologenclub zijn ©ereprijzen uitgeloofd voor den mooislen hond van de match, voor den besten Herder, zoowel reu a\s teef, voor den besten jachthond en voor den besten niet-jachthond, benevens een eereprijs, waarover de keurmeesters te be schikken hebben. De toegang is voor alle belangstellenden vrij. Er wordt dan ook op een druk bezoek gerekend. Naar wij vernemen wijst de winst- en verliesrekening over 1924 van de gemeente- woningen benoorden den Ileerensingel niet a Heen een s'ui tend budget aan, doch is ook cr-n belangrijk bedrag uitgetrokken kunnen worden voor een te stichten onderhouds- fonds Op den bazaar van de Doopfgezinde Gem. is het gisteren den geileden dag bui tengewoon druk geweest, zoodat nu reeds voorspeld kan worden, dat hij een succes voor liet comité zal zijn en voor de gemeente een niet onbeduidende bate zal opleveren. Het bezwaar, dat „Musis Sacrum" eenigs- zins buiten het centrum ligt, heeft hel co mité op een praclische wijze voor een deel weten ondervangen door voortdurend een auto J>eschikbaar te hebben voor de dames en heeren bezoekers, waarmede deze desge- wonscht gratis naar huis worden gebracht. Het is lieden de laatste dag. Wat er vair- avond nog over is. wordt onder de dan aan wezige bezoekers verloot. Zaterdag 2 Mei zal hel zestig jaar ge leden zijn, dat de heer W. Zeilstra in het perceel Langebmg 30 een handel in brand stoffen vestigde. Aanvankelijk bestond de zaak in hoofdzaak van den verkoop van turf en hout, wat door zijn broer uit Fries land per schip werd aangevoerd en wat de heer Zeilstra met een handwagen bij de klanten aan huis bezorgde. Toen de zaken goed gingen, deed zich al spoedig dc be hoefte aan een grooter pakhuis dringend ge voelen, welke behoefte in den loop der jaren al grooter werd, waardoor de zaak onder gebracht moest worden in drie perccelen alle op de Langebrug, die tot op heden in gebruik zijn. Dat dit evenwel niet direct ging, laat zich begrijpen. Later kwamen ook zoons in de zaak, die na het overlijden van den heer Zeilstra den handel in brand stoffen in den meest uilgebreiden zin onder den firmanaam W. Zeilstra voortzetten. Dat met deze uitbreiding van zaken ook een mo derniseering der transportmiddelen gepaard ging ligt voor de hand, zoodat sedert korten tijd de steenkolen, enz., per auto rondge bracht worden. De echtgenoole van wijlen den heer Zeil stra is thans 83 jaar ea toont nog steeds een levendige belangstelling in alle aangelegen heden de zaak betreffende. Geen wonder, als men er zoo van jongsaf in meegeleefd heeft. Moge het haar vergund zijn, nog vele jaren getuige te zijn van den bloei der firma W. Zeilstra. Morgen opent de heer H. P. A. Trel, voorheen gevestigd aan de Doezastraat, in het perceel Koornbrug6teeg 1 een nieuwe verlofszaak. Het goheele huis is van boven tot onder vernieuwd onder leiding van den heer öhr. van Hul, die zelf den geheclen inventaris vervaardigde. De zaak ziet er keurig verzorgd uit. Het buffet is van massief eikenhout, de tafeltjes zijn alle voorzien van een mahoniehouten bovenblad, terwijl ook de voorpui gezien mag worden. Het werk werd uitgevoerd door.de aan nemers Bouler en Hartveld, het timmer en 6childer-werk door de Leidsche Schil dersassociatie, het loodgieters- en stuka doorswerk respectievelijk door de heeren Kret en Arnoldus. De heer Teske zorgde voor een smaakvollen aanleg van electrisch licht. De zaal beslaat een oppervlakte van 25 vierk. .Meter; geen wonder, dat door al deze ingrijpende veranderingen het pand een geheel ander aanzien heeft gekregen. Wij wenschen den heer Trel in zijn nieuwe frissche omgeving veel succes toe. Hedenmiddag heeft de heer N. G. Zandvliet in het perceel Haarlemmerstraat 117a een winkel in kantoor-, schrijf- en tee- kenbehoeften geopend. Ingrijpende veran deringen of verbouwingen hebben in het pand, waarin vroeger de manufacturen zaak van de firma wed. Boekkooi en Boot gevestigd was, niet plaats gehad, doch het interieur is grondig gerestaureerd, goheel nieuw geverfd en vertimmerd, zoodat de winkel een prachtig aanzien heeft gekre gen en tot de mooiste winkels op de Haar lemmerstraat gerekend moet worden. Het moge voor den heer Zandvliet een kleine verhuizing zijn geweest van perceel no. 117 naar 117a, ongetwijfeld is het een verbetering van groot belang, welke de zaak zeker ten goede zal komen. Een groot voordeel bieden de ruime winkel en de diepe étalagekaslcn, waardoor de heer Zandvliet in do gelegenheid was voor het linkerraam een aantal kantoormeubelen te étaleeren, hetgeen in de vorige zaak bijkans onmogelijk was. De andere uitstalkast biedt plaats aan een groote verzameling kantoor-, schrijf- en teekenbehoeften, waaronder vooral een keurige vitrine met vulpenhou ders de aandacht trekt. In den winkel rijn de voorradige artikelen ondergebracht in een aantal opstandkasten, terwijl in het midden een vitrine, uitfluitend luxe-post bevattend is geplaatst. Wij wenschen den heer Zandvliet voor spoed in zaken toe in dit keurige milieu. Gistermorgen omstreeks tien uur botste op de Haarlemmerstraat de auto van den Eerste-Hulpdienst legen een met een paard bespannen vierwielig voertuig van den bo ter- en kaashandelaar Van G., te Hazers- woude. De wagen werd eenigszins bescha digd, terwijl eenige honderden eieren door den schok oo den grond terecht kwamen en natuurlijk braken. Hedenmorgen le zeven uur is bij de politie aangifte gedaan, dat dieven vannacht hebben ingebroken in het kantoor, behoo- rende bij het pakhuis van de Gebrs. P. aan het Levendaal, alhier. De brandkast was van boven geheel opengescheurd, doch daar deze geen geldswaardige papieren bevatte, werd hieruit niets vermist. De dieven heb ben zich toen tevreden moeten stellen met een bedrag van f 10 aan losse centen, die zij door openbreken van een lessenaar ver kregen. De politie stelt een onderzoek in. Gistermiddag te ongeveer halfdrie reden op de Heerengracht twee auto's ach ter elkaar. Doordat de voorste auto plotse ling 9fopte, reed de achterste, eigendom van de N.V. Nationaal Veem legen deze op, ten gevolge waarvan de motor werd beschadigd Gisteren is een vrachtauto van „De Faam'' alhier, te Gouda, te water geraakt ten gevolge van de gladheid dor straat. Dn chauffeur wist nog bijtijds van den auto te springen. Met behulp van lakeis werd de licht beschadigde wagen later, weer op den wal gebracht. DE ALGEMEENE TOESTAND. Bestrijding van den indruk van Hindenburg's kenze. Men kan niet zoggen, dat Duitschland niet alles* doet om den slechten indruk in het buitenland van Hindenburg's keuze te bezweren. Zoo heeft thans de rijkskanselier Luther na eerst met Hindenburg lang te hebben geconfereerd, uitdrukkelijk ver klaard, dat de buitenl. politiek onveranderd zal word'n voortgezet, men zie onder Duitschland. Maar evenzeer als in Duitsch land zelf de politieke partijen door deze keuze feller dan ooit tegen elkaar opbotsen, in plaats van den „inwendigen vrede" nader te brengen, even zoo goed zal Frankrijk niet gerust gesteld worden of althans voor hel uiterlijk zich niet laten geruststellen. Deze kans zal het niet zoo uit handen geven!' Ook al blijft men vanuit Engeland en ge deeltelijk uit Amerika het streven om Hin denburg's keuze niet al le zwartgallig op le nemen, krachtig steunen, al kan men zelfs daar zich toch niet verhelen, dat de keuze een nader brengen van Europa lot een wer kelijke VTede ongetwijfeld zal trainccrcn. Hoe men het wendt of keert, als kleinst mo gelijk aandeel is dat niet te ontkennen. Als kleinst mogelijk nadeel, herhalen we. Geen wonder, dat in antwoord op eenige vragen in het Engelsche Lagerhuis Cham berlain, de minister van buitenl. zaken zei- de, dat het tengevolge van den politiekcn toestand in Fraukrijk. België en Duitsch land, niet mogelijk was geweest veel vorde ringen te maken met de onderhandelingen over het voorgestelde waarborgverdrag sinds zijn meedeeling dienaangaande op 25 Maart. En een veeg tecken is ook het volgende bericht: De gezantenraad heeft het verslag behan deld van de geallieerde militaire commissie van toezicht te Berlijn over de ontwapening van Duitschland en is daarna uiteengegaan in afwachting van instructies der regee ringen. Tusschen de regels door leest men daaruit onderlinge oneenigheid en het is geen ge waagde onderneming te profeteeren, dat die oneenigheid een gevolg zal zijn der Fran se he eischen Trouwens, de Fransche vrees, al door Briand geuit, dat de vereeniging van Oos tenrijk en Duitschland nu direct op den voorgrond zou treden, wordt reeds eenigs zins bewaarheid. In Oostenrijk is opgericht een Oostenrijksch-Duitsch werkverbond, dat voornemens i9 door versterking van de Oos- tenrijksch-Duitsche betrekkingen de voor waarden voor de vereeniging van Oostenrijk met Duitschland te scheppen tegen den tijd, dat Oostenrijk in de gelegenheid zal wezen zijn zelfbeschikkingsrecht uit ie oefenen. Benesj zal echter 13 of 14 Mei Weenen bezoeken en dan daar wel tegen waar schuwen! BELGIE. De Brocqueville kabinetsfor mateur. De Koning heeft thans graaf De Broc queville, den R.-K. eerste minister voor en gedurende de eerste van den oorlog, belast met de vorming van het kabinet. Deze heeft op zich genomen, de mogelijkheid te onder zoekon van een kabinetsformatie, op de ba sis van dien uitslag dier verkiezingen, in de richting van een democratische politiek. De Brocqueville kwam juist uit Parijs te rug, waar hij verschillende politici, o.a. Caillaux en Briand had gesproken. DUITSCHLAND. Rede van Luther uit den Pruisischen Landdag Ber lin's nieuwe polltie-commls- earis. De rijkskanselier dr. Luther heeft geen oogenblik langer gewacht dan absoluut noodzakelijk was om de door de verkiezing van Hindenburg tot rijkspresident in het leven geroepen ernstige bezorgdheid in binnen- en. buitenland te trachten te ont zenuwen. Hij heeft gebruik gemaakt van de eerste de beste gelegenheid, die zich bood, om allen, die vreesden, dat de ver kiezing van den veldmaarschalk een nieu we koers inzonderheid in de buitenlandsche politiek tengevolge zou hebben, duidelijk en onomwonden te verklaren, dat hun vrees ongegrond is en dat de Duitschc bui tenlandsche politiek onveranderd blijft. Hij deed dit in een rede ter gelegenheid van de 45e algemeene vergadering van; den Deutscher Industrie- und Handclstag, waar hij o.a. verder nog zeide, dat de aan gekondigde nieuwe belastingen een van de grootste zorgen van bet Duitsche bedrijfsle ven zijn. Spreker aiefc in, dat de belasting van het bedrijfsleven reeds in menig opzicht de grenzen overschreden heeft, maar deze hooge belastingen waren onvermijdelijk, wilde men de stabilisatie van het Duitsche geldwezen doorvoeren. Het heele bedrijfs leven interesseert zich voorts voor de kwes tie van de valorisatie. Verschillende wets ontwerpen daarover zullen bij den rijlösdag worden ingediend en spreker kan slechts hopen, dat zij spoedig zullen worden aan- geüomen, ter geruststelling van het bedrijfs leven. Met de grootste aandacht volgen zoowel rijksregeering als bedrijfsleven de ontwik keling van de Duitsche handelsbetrekkin gen tot het buitenland. De kwestie van de do inkomende rechten zal een dezer dagen in. het kabinet worden besproken en de legeering hoopt, dat de wetsontwerpen, die zij in dit verband zal voorbereiden, spoedig door rijksraad en rijksdag zullen worden aangenomen. In de laatste if er sprake gewee«t van een nieuwe dreigende inflatie. Spre ker acht het misdadig, dergelijke geruchten te erspreiden. Dank zij de door de rijks bank getroffen maatregelen is thans dc Duitsche muntstandaard stabiel en de rijks bank is in staat er voor te zorgen, dat deze stabiliteit gehandhaafd blijft, hetgeen zij ook zal doen. De rijksregeering heeft steeds weer in het openbaar en door lusschenkorast van baar diplomatieken vertegenwoordigers gewezen op den onhoudbaren toestand, dat steeds weer nieuwe represaillemaatregelen wor den toegepast, omdat Duitschland niet aan zijn verplichtingen zou hebben voldaan. Spreker kan slechts hopen, dat dc enten- toregeeringqn zelf een einde aan dezen Wudtoestand zullen maken. De spoedige ontruiming van het bezette gebied is niet alleen in het Duitsche belang, maar in het belang van geheel Europa. Dc rijksregee ring heeft het rechts zulks te verklaren, omdat zij steeds bereid is geweest, op po sitieve wijze bij tb dragen tot het oplossen van alle bestaande Europcec-clic vraagstuk ken. Dc houding van de Duitsche regeeriug ten opzichte van het garanlieverdrég be wijst dit. Duitschland, dat ontwapend is, heeft het recht, waarborgen voor zijn eigen veiligheid te eischen. Het wil deze waarbor gen door middel van verdragen verkrijgen, daar het geen oorlog voeren wil en ook vol gens het oordeel van deskundigen geen oor log voeren kan. De Duitsche regcering is bereid, bij le dragen tot het zoeken van een uitweg uit de beslaande moeilijkheden, in het belang van alle Europeesche volkeren. Deze rede vindt algemeen een goede pers, zelfs in de „Vorwarts". Tevens trekt Luther in zijn orgaan „Die Zeit" van leer legen de aanvallen, die weer van den rechtervleugel der Duitsch-naliona- len legen het vciligheidspact worden ge richt. „Wie in de toekomst de buitenlandsche politiek van de regeering wil bestrijden", zegt het blad, „die mag het doen. mag hel met kracht doen. Hoe eer het duidelijk zal zijn, wie de regeering wil ondersteunen en wie haar politiek bestrijdt, des te beter." Slresemann weet maar al te goed. dat de Duitsch-nationalen, hoe weinig zij ook voor zijn buitenlandsche politiek voelen, het toch niet gaarne tot een kabinetscrisis zonden laten komen, want als de tegen woordige coalitie uiteenspat, is de Duilsch- nationale kans verkeken. Het heeft hun moeite genoeg gekost in de regeering te ko men. Voor een tweede maal zouden zij er zoo spoedig niet in komen. Dat zij dit be seffen, blijkt maar al te duidelijk uit de wijze, waarop zij het Centrum dat im mers nog altijd een welwillende neutrali teit tegenover het kabinet-Luther in acht neemt tot vriend pogen te houden. Het debat in den Pruisischen Landdag 1 over de regeeringsverklaring van Braun is begonnen. De stemming Js tot morgen over een week verschoven. De soc.-dem. fractie steunde de regeering, evenals de democratische-; het centrum pleitte voor herstel der groote coalitie. De' Duitsch-nationale spreker zag slechts twee uitwegen: een zakenkabinet dan wel Land- da gontbinding, waarvoor op het departement van binnenl. zaken al voorbereidingen zijn getroffen. Herrie ontstond, toen de soc.-dem. Heil- mann het woord voerde. Daarover meldt de „N. R. Ct.": De spr. wees op de relletjes, die door de rechtsche partijen in den jongsten verkie zingsstrijd zijn uitgelokt. Hij las een artikel van de „Kreuzzeitung" voor, waarin Marx persoonlijk wordt beleedigd. Terwijl de lin kerzijde luid protesteert betuigen de Duitsch- nationalen hun instemming met het artikel. Heilmann vraagt voorts, wat te denken van de rechterzijde, die, om de verkiezing van Marx tegen le werken, de arbeiders per j circulaire uitgenoodigd heeft ora op Thael- mann te stemmen (Geroep rechts: Dal is een Joden-leugen). In het verdere beloop van zijn rede wordt Heilmann wiens naam in de zaak-Baj- mat vaak is genoemd van rechts op de interruptie „Barmat" onthaald. Heilmann zegt, dat een goed gedresseerde papegaai dergelijke interrupties evengoed zou kun nen maken. Hij vindt het een schandaal, dat er met dezen naam nog steeds een actie tegen de sociaal-democratie wordt ge voerd. Is Barmat schuldig dan zal hij wor den gestraft. Maar waarom zwijgen de Duitsch-nationalen over den heer von Zit- zewilsch? Weten zij voorts niet, dat dr. Hoefle door hun pers opp de gemeenste wijze is aangevallen en beleedigd. (Geweldige op schudding). Heilmann somt vervolgens de namen op van Duitsch-nationale personen, die bij firma's van twijfelachtig allooi zijn betrokken geweest. Heilmann hoopt ten slotte, dat Hinden burg er in zal slagen, nog in den loop van dit jaar de ontruiming van het Roergebied en Tan Keulen door te zetten, zooals dit zeker in weinige weken tijds het geval zou zijn geweest, indien Marx gekozen ware. (Luide protesten rechts). In elk geval, be sluit Heilmann, zal de linkerzijde voor den nieuwen president den eerbied hebben, dien men van de rechterzijde le vergeefs voor zijn functie en voor zijn voorganger heeft verwacht. (Ovaties links). Albert Grzesinski. „Oberrcgierungsral" aan het Pruisische departement van bin nenlandsche zaken en sociaal-democra tisch lid van den Pruisischen Landdag, is door d<e Pruisische regeeriug tot hoofdcom missaris van politie te Berlijn benoemd. Grzesinski begon zijn. loopbaan als me taalbewerker. Hij heeft gedurende lange ja ren een. leidende rol in de Duitsche vakbe weging gespeeld. Hij is lid van den gemeen teraad van. Cassel geweest en bij het uit breken van de revolutie werd hij voorzitter van den „arbeider- en soldatenraad" in deze stad. In 1919 werd hij tot onderstaats secretaris aan het Pruisische departement van oorlog benoemd. Enkele jarc^ later werd hij geplaatst aan het Pruisische de partement van binnenlandsche zaken. ENGELAND. De ontvangst der begrooting. De begrooting is over het algemeen gunstig ontvangen. In elk geval behaalde Choi chili met zijn rede een groot persoon lijk sncces; hiji werd aan het slot door leden van alle partijen gelukgewenscht I De voornaamste bezwaren van de liberalen richten zich tegen het herstel van de z.g. rechten van Mac Kenna, zrj het ook met Krige .wijzigingen; de liberale partij ziel; hierin een terugkeer tot het protectionisme. De arbeiderspartij maakt daarnevens bezwaar tegen de verplichfè bijdragen der arb?ider3 voor de pensioenen. Snowden, die als kanselier van de schat kist in het vorige ministerie de rechten van McICenna had afgeschaft, he?ft in het Lagerhuis verklaard, dat de arbeiderspartij, zoodra zij weer aan het bewind komt de eerste do beste gelegenheid aan z.il grepen om ze opnieuw af te schaffen. De lib er aai sir Alfred Mond keurde het herstel dier rechten eveneens af, en zei, dat het hein een soort van Iekkerbeetje leek, door Chur chill zijn protectionistischen tegenstanders in zijn eigen partij toegeworpen. Hij ver klaarde, dat niets nadeelïger is voor do betrokken industrieën, dan dat men zo een speelbal maakt van de politiek bij elke kabinetswijziging. Er beslaat inderdaad geen noodzaak voor het herstel dezer rechten. Het invoerrecht op zijie heeft veef ver rassing gebaard in de betrokken njjverheid en het is het praatje van de.i dag geworden in vrouwelijke kringen in hoeverre dit in voerrecht van invloed zal zijn op de gar derobe, met name wat zijden kousen be treft. Snowden verwedt Churchill neg, dat deze is gezwicht voor de hooge eischen van de di*ie militaire departementen. Zonder het nieuwe pensioejisysteem zou de begrooting aile aantrekkelijkheid verliezen, en dan zou blijken, dat zij inderdaad 6g de bescher ming der rijken ten nadzele vap de minder gegoeden verder gaat dan eenige andere begrooting, welke ooit bij het Engelsche parlement is ingediend. Snowden betoogde verder, dat de fasten der industrie, die aan den eenen kant door vermindering der belasting met 20 millioen p. st. worden verlicht aan den anderen kant met 14 millioen p. st. worden ver zwaard door de nieuwe pensioenregeling, zoo dat deze zorgvuldig dient te worden over wogen. Hij betreurt het, dat het geld, dat verkregen wordt door verhooging van de successie-belasting gebruikt wordt om de supertax te verlagen en dat de allerrijkste* het best worden behandeld, terwijl de mia* der gegoeden onder de bezitters er minder goal afkomen. Hij verklaarde, dat de ar beiderspartij bereid is mede te werken tot verlaging van de inkomstenbelasting voor de minder gegoeden, maai* niet voor de rijken en noemde het cynisch van Churchill, dat hij afs gewezen vrijhandelaar van de eerste de beste gelegenheid gebruik maakt om protectionistische maatregelen te nemen. Minister Neville Chamberlain heeft het wetsontwerp ingediend inzake de nieuwe re geling van de weduwen- en weezen-pensi- oenen en de verlaging van de leeftijdsgrens voor het ouderdomspensioen tot 65 jaar. i Sir A. Steel Maitland deelde, in antwoord op een desbetreffende vraag, mede, dat de staat gedurende het afgeloopen jaar 13.474.000 p. st. heeft bygedragenaan dö 1 uilkeeringen aan Werkloozen; de werkgevers 19.224.000 p. st. en de arbeiders 17.oUl.0QQ p. st In totaal is 40.962.000 p. st. aan weikioozen uitgekeerd, waarvan 8.7 pet. noodig was voor administratiekosten. In antwoord op een interpellatie deefdö minister Ealdwin mede, dat de aandacht der regeering voortdurend is gericht op dea toestand "in de ijzer- en staai-industrie ea in het machinebedrijf. Dc regeering over-; weegt dienaangaande reeds verschillende voorstellen. ITALIË. Tegen de revolutie. De „Epoca" schrijft: de politie deed veX> scheiden© huiszoekingen in revolutionair^ kringen, nam verscheidene documenten ig beslag en arresteerde een aantal personen. Ook nam zij twee vrachtwagens met bolsje wistische en anarschifltische brochures in' beslag. POLEN. Liever oorlog den grenswij ziging. Minister-president Grabski heeft in deii Landdag gesproken over dc oeconomische bedoelingen der regeering. Wij zullen, zoo zei hij, een herziening van de douane-rech ten moeten ondernemen, daar Polen niet kan concurreeren met de landen, wier pro ductiekosten geringer zijn. Daarom moeten wij do binnenlandsche markt tegen de con currentie dezer Janden beschermen. Polen" gaat dus den weg op der protectie. In de buitenlandsche politiek ziet de re- ge erin g zich geplaatst voor 'n groot waar-» schuwingsteeken, daar de Duitschers de Poolsche grenzen betwisten, hoewel zij zelf nun vaststelling mede enderteekend heb ben. Bestaat er ergens ter wereld een voor beeld, dat de grenzen tegen den wil van he t betrokken land in anders dan met het zwaard gewijzigd 2ijn? Is eT iemand ter wereld te vinden, die beweert, dat Polen' een grenswijziging uit vrijen vól zou aan vaarden? Neen! Wij kunnen dit vraagstuk niet als reëel beschouwen, doch slechts als een symptoom, dat ons veel stof tot na< denken moet geven. Glombineki, de nationaal-democratischö oud-mmister, roept uit: „Maar in ieder gé val gereed staan!'' BULGARIJE. De militie-uitbreiding. Daar de regeering er niet in is geslaagd 10.000 man te recruteeren voor de aanvul» ling der militie, waartoe haar door de ge allieerden machtiging was verleend, over* weegt zij de oproeping eener lichting. De Engelsche regeering heeft gewaar* schuwd tegen onderdrukking van de const** tutioneele oppositie, of willekeurige repre* willes als gevolg van den jongsten boma&ti- Ang.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2