No. 19980. DONDERDAG 30 APRIL Anno 1925 Offisieele Kennisnevintsen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. - LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advcrtenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No.j 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ.2.36, per week .TtrfKïi? 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week gr D.18, Franco per post 2 35 H" portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a f 0.11—f 0 2.V- 1 0.28—f 0.33. SCHOL a 10.10—f 0 12— 1 0.25, GETI KABELJAUW a 1 0.22 per pond. 7320 N. C DE GIJSELAAR. Burgem. Leiden. 3o April 1925. geheel in beslag genomen word door een mcnschenmenigle. Ook op andere punlen in de slad ontbrak het niet aan muziek, waarbij in de eerste plaats lallooze jankende en kermende draai orgels vermelding verdienen. I 1 BESCHIKBAARSTELLING VAN EEN SCHOOLGEBOUW. Burgemeester en Wethouders van Leiden liengen Ier openbare kennis, dat de Itnad dier gemeenle besloten heelt medewerking te verleenen aan tiet bestuur der Vereeni ging voor Christelijk Onderwijs<tot bet ver krijgen van andere localiteit voor zijn school voor gewoon lager onderwijs aan de Pieterskerkgracht en in verband daarmede de belde vleugels van het schoolgebouw aan liet Plantsoen, alsmede het in dat gebouw aanwezige gymnastieklokaal en de helft yan de bij dat gebouw behoorende speel plaats- ter beschikking van dat Schoolbe stuur hegft gesteld Binnen dertig vrije dagen, te rekenen van heden af, kan ieder ingezelene en het Schoolbestuur van dit besluit bij Gedepu teerde Staten der provincie Zuid-Holland in lieroep komen. 7321 N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEX, Secretaris. Leiden, den 30sten April 1925. H. M. DE KONINGIN-MOEDER EN FRINSES JULIANA. Verjaardag van Prinses Juliana. Hot was ter gelegenheid van den zestien den verjaardag van Prinses Juliana overdag yrij druk in de slad. Van alle openbare gebouwen en tal van particuliere woningen wapperde de natio nale driekleur, terwijl ook liet oranje-blanje- Llcu ruim vertegenwoordigd was. Het ge- Jieel werd vanmorgen beschenen door een vriendelijk lentezonnetje, zoodat de slad een yroolijken aanblik opleverde. Bovendien waren de stadstrams alle gepaVoiseerd met bontkleurige vlaggetjes, die lustig in den .wind wapperden. Zooals ie doen gebruikelijk bij verjaar dagen der leden van bet Koninklijk Huis maakte het politie-inuziekgezelsehap heden morgen een rondwandaling door de stad. liclgeen voor lal van menschen een wel kome afwisseling gaf, zoodat het wakkere muziekcorps onder leiding van den hoer Bolderdijk over geringe belangstelling niet té klagen had. Overal langs den te volgen weg stonden menschen geschaard, waarvan velen zich bij den stoet aansloten, zoodat, toen te ruim halfelf het corps bij het Stad huis ontbonden werd, na eerst nog het „Wil helmus" gespeeld te hebben, de Breeslraat Zulks ter verhooging van de feestvreugde 1 Helaas, god Pluvius kon zich na den morgen niet meer goed houden en stortte gedurende een halfuur dikke tranen van aandoening, waardoor de vlaggen in een oogenblik slap langs den stok hingen en veel van het vroolijke schouwspel verloren ging, In het middaguur jubelde het carillon van den Sladhuistoren "zijn blijde klanken over de daken der omliggende huizen. Ook vanavond zullen de Leidenaars niet van muziek verstoken blijven. In de eerste plaats zal op de Lammer markt het muziekgezelschap Orpheus" he denavond te halfacht het volgende pro gramma ten gehoore brengen: 1. Wilhelmus. 2. Aux Bords du Rhin, marche, Herzer; 8. Ouverture de „Zampa", Herold; 4. „Les Myrlhcs", valse, Strauss; 5. „Au Village", Morceau de genre, Gillet; G. Le Mariage aux lanternes, ouverture. Offenbach; 7. Vier oud-Nederlandsche Marschen, a. Marsch van de staten van Holland, b. Marsch der Zwilscrs, c. Marsch van den jongen prins van Friesland, d. Marsch van prins Euge- nius; 8. „Neu Wien", walzer, Strauss; 9. Auf Adlerschwingen, marsch; 10. Wien Neêrlandsch bloed, terwijl op de ICoren- bcursbrug om acht uur het Stedelijk Mu ziekcorps den ongetwijfeld talrijken muziek liefhebbers op een uitgelezen programma zal vergasten. - Tot besluit geeft de Lcidsche Chr. Oranje- Vcreeniging in de groote Sladszaal een feestavond ter gelegenheid van „Prinsesjes"- verjaardag. Vereeniging „De Ambachtsschool". Zooals wij gisteren tlog konden meedee- len, voerden op de algfemeene vergadering van de Vereeniging „De Ambachtsschool" na den voorzitter ir. M. A. Touw? nog an deren het woord. Allereciset een van de geslaagde leerlin gen der hoogste klas, W. D. van Ulden, die namens al de leerlingen, die dc school met diploma verlaten, in de eerste plaats het bestuur dankte v^or alles, wat dit \u de afgeloopen jaren voor hen gedaan had, om zich daarna te richten tot den direc teur. Wat u voor ons geweest zijt en wat ti voor ons gedaan hebt, kan ik niot in woorden uitdrukken, zeide hij. Had een van ons ooit moeilijkheden en ging hij dan met een bedroefd gemoed naar den direc teur, dan waart u altijd de man, die deze moeilijkheden uit- den weg ruimde, cn hij ging heen opgeruimd en met de gedachte: „Wat hebben wij toch een goeden direc teur." Uw wijze lessen en vermaningen zullen wij nooit vergeten zü zullen in ons hart gegrift blijven. (Applaus). Om de hoogachting en de waardeering in een tastbaar bewijs to toonen, bood de leerling Van Uldcn onder luide toejuichin gen den lieer Van Achterberg een groote bloemenmand aan, gevuld met blauwe hor tensia's. Na ten sclotte ook de leeraren voor hel verstrekte onderwijs te hebben bedankt, besloot deze loerling, vooral door zijn mak kers daverend toegejuicht, zijn toespraak met een: Leve het bestuur, de directeur en leeraren! Lev© do Ambachtsschool De directeur, straks oud-directeur, de heer Van Achterberg, die daarop het woord voerde, zeide, dat het, zooals de Voorzit ter reeds had opgemerkt, zijn verlangen is geweest, dat het afscheid zoo stil mogelijk plaats had. Wel wil hij erkennen, dat «l een weemoedig gevoel zich van hem mees ter maakt, als hij op de afgelegde baan terugziet. Zijn weg is niet altijd over ro zen gegaan. Veel moeite cn zorg heoft de School en het onderwijs hem in den loop der jaren gekost. Er was, om te volharden in het ideaal, dat hij zich van de School stelde, veel geduld cn een groot geloof noodig. Gelukkig, dat hij altijd steun heeft ondervonden. En dan denkt hij aan dc eerste bestuursleden, die, trots tegenwer king en vooroordeel, het aandurfden de School te stichten. Men vond het toen nog een dwaasheid, dat de jongens werden op geleid voor een ambacht. Dit vooroordeel is langzamerhand voor waardeerimg gewe ken en daartoe hebben dc opvolgende be sturen en vooral het tegenwoordig bestuur met zijn kraningen voorzitter veel bijge dragen. Hij denkt daarbij ook aan den heer Van der Laan, die nu niet kon worden herbenoemd, doch dien hij in het belang der School eerlang terugwenscht, wat, naar hij meent, ook wel zal gebeuren. Rijk en gemeente zijn tijdens het direc toraat van spr. de inrichting goedgezind geweest. Vam de Provincie kan dat niet gezegd worden. De gemeente betaalde niet minder dan 30 pCt. der kosten. Spr. heeft steeds om zich heen gehad een staf van ijverige, knappe leeraren, die voor hun taak berekend warendaaraan is het mede te danken, dat de School met ecre genoemd wordt. Geen onderwijs is zoo mooi als het arabaehtsonderwij8. En het ver heugt spr., aan het eind van zijn taak ge komen, te kunnen constateeren, dat blij kens een betrouwBare statistiek 80 pCt. der oud-leerlingen, goede betrekkingen in de maatschappij hebben gekregen. Zich ten slotte tot zijn opvolger wen dende, dien hij reeds heeft leeren kennen als een man, die weet wat hij wil, 6prak hij den we-nsch uit, dat het aan dez^n mag gegeven worden het onderwijs in nieuwe banen te leiden tot eigen voldoening en in het belang van het onderwijs. (Applaus). Do nieuwe directeur, de heer Kuintjes, dankte daarna den Voorzitter en den heer Van Achterberg voor de vriendelijke woor den, tot hem gericht. Hij hoopte, dat het hem gegeven mocht worden, door een krachtige samenwerking van bestuur ©u onderwijzend personeel de School nog tot verhoogden bloei te kunnen brengen. Hierna werd de vergadering door den Voorzitter gesloten en werden de werk stukken, door de leerlingen in den loopen den cursus vervaardigd, die in de verschil lende werklokalen ware-n tentoongesteld, bezichtigd, mede dooi do vertegenwoordi gers der gemeente, de wethouders de hcc- ren Meynen cn Sanders. Het werk maakte een uitnemenden in druk en legde getuigenis af van het hooge peil, waarop dit onderwijs hier staat. In dien indruk werd men nog versterkt, wanneer men in de werklokalen zeiven kwam, waar dc jongens, die onmiddellijk na de vergadering zich weder in het werk pak hadden gestoken, aan den slag waren gegaan, en rustig, maar met vaste hand het gereedschap hanteerden. Dit ziende, be: oamden zeker de aanwezigen de uitspraak van den directeur, dat het ambachtsonder- wijs zoo mooi is, ten volle. Nationaal Concours voor Mandoline-Gezelschappen. Wij ontvingen het -programma van het nationaal-.concours voor Mandoline-gezel schappen, te houden op Donderdag 21 Mei (Hemelvaartsdag) in de Stadszaal, en uit geschreven door de Mandolineclub „Kre- bustlipo, ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan. In een voorwoord wordt ons het. geheim van den ietwat geheimzinnig klinkenden naam der Club ontsluierd. Het zijn eenigo letters van de namen der eerste vijf be stuursleden, de heeren B. Krct, A. van Buuren, A. Stoeke, J. J. Limburg en Chr. Filippo. Aan dit eerste bestuur, waajyan de twee eerstgenoemden zijn overleden, .heeft de Vereeniging veel te danken Met 12 personen begon de Vereeniging, die haar ups en downs heeft gekend, thans 45 leden Voorzitter en secretaris zijn thans de heeren Joh. JV. Harting en Nic. van der Loef Jr. De jury voor de wedstrijden wordt ge vormd door de heeren Th. H. Polman, mu ziekleeraar te Leiden, Joh. B. Kok, idem to Amsterdam, en L. C. Veerman, directeur der jubileerende Club. Een groot aantal bijzondere personen en corporaties schonken voor dit concours medailles en andere prijzen, waarbij onze burgemeester weder voorop gaat. Het concours worde te halftien geopend BINNENLAND. De viering van den verjaardag van Prin ses Juliana. Het wetsontwerp inzake het Verdrag Ne derlandBelgiS. Het conflict de steenindnstrie is opge lost i Ged. Staten van Znid-Holland hebben het beslnit van den Rotterdamschen Raad tol aftrek van 3V* pCt. voor wednwen- en weezen-pensioen van alle salarissen niet goedgekeurd; wel dat tot aftrek van 3 pCt. voor eigen pensioen. Overleden is het lid van de Tweede Ka mer de heer F. H. de Monté verLoren. BUITENLAND. Een rede van Lnther ter geruststelling van het buitenland. In Belgis wordt aan De Brocqneville op dracht gegeven een kabinet samen te stellen. In Oostenrijk is een vereeniging gevormd voor bevordering van aansluiting bij Dnitschland. Waarschuwing der Poolsche regeering. v met een rede van den voorzitter van „Kre bustlipo", waarna onmiddellijk de wed strijden beginnen. Er zijn vier af deelingen met een afdeej ling uitmuntendheid. In de eerst© afdeeling zijn drie deelne mers, in de tweede 4, in de derde 7, in de vierde 4, en in de afdeeling uitmuntend heid 2. De dag zal besloten worden door de ju- buleerende Vereeniging, met drie nummers. De beste Clubs uit het land zullen mee doen, zoodat er voor de liefhebbers van deze muziek veel te genieten valt. Wij vestigen de bijzondere aandacht op de Officieele Kennisgeving in dit Blad inzake, de aangifte van nieuwe leerlingen voor Gymnasium en H. B.-Scholen. Morgen zal het 55 jaar geleden zijn, dat twee jongelieden in Noordhom, Gro ningen, in ondertrouw gingen, om den 12en Mei zooals het toen vooral in het Noorden van ons land gewoonte was, in het huwelijk tc treden Het zijn de thans resp. 81- en 80- jarige Mattheus Vledder en Jiske Sikkens, wonende in het Maredijkhofje. De beide oudjes zijn nog flink. De oude lieer Vledder is nog altijd werkzaam op de Melkinrichting „Dc Landbouw". De oudjes zijn vroeger in Groningen' pachters geweest van een boerenhoeve, la ter kwamen zij hier aan de genoemde melk- Di newe! wan het nieuws Politie Bureau, dat In de Zonneveldstraat zal varrljzan, Men ziet hoe het gebouw, In krachtige forsche lijnen opgetrokfeen, zich goed aanpast aan de naaste omgeving

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1