R.HJ, FruPoda RECHTZAKEN. Het internationaal betalingsverkeer. De Minister vail Arbeid, Handel en Nij verheid, gelet op do wet van 1 September 1917 (Stsbl. no. 578), heelt lot nadere aan kondiging dispensatie verleend- lo. van hei verbod lot uitvoer van goud. vallende onder het uitvoerverbod van alle metalen in eiken vorm, ingesteld bij Kon. besluit van 7 April 1917 (Stsbl. no. 279); 2o. van het verbod lot uitvoer van gouden munt en goudmuntmaleriaal, ingesteld bij Kon. besluit van 8 Augustus 1914 (Stsbl. no. 403). Deze beschikking treedt in werking met ingang van 29 April. De beraadslagingen van de Tweede Ka mer zijn gistermiddag onderbroken voor de volgende verklaring van den Minister van Financiën, den heer Colijn; Mijnheer de Voorzitter: Ik stel het zeer op prijs, dat u mij de gelegenheid hebt willen geven, om van deze plaats een mededccling te doen met betrekking tot een belangrijken maatregel op het gebied van het internatio naal betalingsverkeer. In de eerste plaats breng ik ter kennis van de Kamer, dat met ingang van morgen, 29 April, de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, ingevolge de wet van 1 Sep tember 1917, Staatsblad no. 578, lot nadere aankondiging dispensatie heelt verleend; lo. van het verbod tot uitvoer van goud, vallende onder liet uitvoerverbod van alle metalen in eiken vorm, ingesteld bij Kon. besluit van 7 April 1917. Stsbl. no. 279; 2o. van hel verbod lot uitvoer van gouden munt en muntniatcriaal ingesteld bij Ko ninklijk besluit van 8 Augustus 1914, Stsbl. no. 403; terwijl levens maatregelen zijn genomen, ten einde door intrekking van de ovenge noemde Koninklijke besluiten den door de dispensatie ingetreden voorloopigen toestand te bestendigen. In verband daarmede zal de Nederland- sche Bank van 29 April at zich weer kun nen houden aan haar verklaring van 1903. <Iicf in 1914 door de uitvaardiging van het uitvoerverbod builen werking werd gesteld. Deze verklaring luidt; „De directie der Nederlandsche Bank ver bindt zich tegenover de Regeering tot hand having en voortzettiug van de tot dusver door haar gevoerde goudpolitiek, door bij stijging van de wisselkoersen op het buiten land boven de pariteit der goudwaarde, ha ren goudvoorraad, zoolang zij daartoe bij machte zal zijn, voor uitvoer beschikbaar t* blijven stellen op den voet van I 1653.44 per kilogram lijn voor baren en tot hier mede ovcreenkomslige prijzen voor gouden muntspeciën". 5 Ik kan hieraan toevoegen dat met ingang van den zei Men datum Nederlandsch-Indië, benevens Engeland, Australië en Nieuw- Zceland een maatregel van gelijke strek king nemen. Ter nadere toelichting van den gang van zaken vestig ik er de aandacht op, dat do Nederlandsche Bank derhalve evenals vroe ger in het algemeen geen gouden tientjes ol vijfjes beschikbaar zal stellen voor het bin- nenlandsch verkeer. Voor export naar het buitenland échter zal zij haar goudvoorraad beschikbaar houden tegen betaling van 1 1653.44 per kilogram lijn voor baren en lot hiermede overeenkomende prijzen voor gouden munten. Tot goudafgille voor export stelt zij zich echler uiet voor eerder over te gaan, dan wanneer de wisselkoersen boven goudpariteit zijn geslegen. Aangezien thans alleen de Vereenigdc Stalen van Amerika, Engeland, Australië en Nieuw-Zeeland, bc- - nevens Ncdcrlandsch-Indiê onvoorwaardc-- lijk tot den gouden standaard zullen zijn teruggekeerd, zal do Nederlandsche Bank voorshands tot het bepalen van het oogen- blifc ol tot goudafgille overgegaan zal wor den, alleen rekening houden met de wis selkoersen op deze landen en niet met de koersen op die landen, die den in- en uit voer van goud nog beperkt hebben en dus den gouden standaard nog niet volledig hebben ingevoerd cn wier valuta derhalve voorloopig nog geen onalhankclijke vasle goudwaarde of pariteit heeft. Do Nederlandsche Bank zal zich bij af gifte van goud voor export de bevoegdheid voorbehouden controle te oefenen op de ver zending. t Wenschen van overheidspersoneel. Nu de verkiezingen naderen, hebben de hoofdbesturen van de Bonden, aangesloten bij hel comité ter behartiging van de alge- moene belangen van liet overheidspersoneel t.w.de Ned. Bond van personeel in over heidsdienst, de Centrale Ned. Ambtenaars hond en de Bond van Ned. Onderwijzers, het wenschclijk geoordeeld, na te gaan welke programpunten in de aandacht der politieke partijen belmoren le worden aan bevolen. De hoofdbesturen hebben met instemming kennis genomen van het punt op het ver- kiezingsprogram der Sociaal-Dem. Arbei derspartij, liehyelk luidt; „Regeling van de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel in georganiseerd overleg door rechlstrecksche onderhandeling tussciien de Regeering en de vakvereni gingen van het personeel". Nochtans zijn zij van oordeel, dat hier mede niet zal kunnen worden volstaan; zij wenschen de volgende punter, daaraan toe te voegen: 1. Georganiseerd Overleg, a. invoering van centraal overleg van het geheele Rijksper soneel. Rijkswerk! ieden derhalve inbe grepen b. Het doen houden van gemeenschappe lijke vergaderingen der bestaande centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken (voor ambtenaren en on derwijzers) cn de commissie van advies voor Rijkswcrklicden; c. Invoering van georganiseerd overleg voor alle groepen van hel Rijkspersoneel, waarvoor nog geen overleg beslaat. 2. Overheidsbemoeiingen, a. Uitbreiding van de overheidsbemoeiingen op het gebied van het sociale leven, ter betere voorziening in gemeensehapsbohoeiten; b. Bestrijding van de hiertegen en in ver band daarmede tegen het overheidsperso neel gevoerde hetze. c. Het in eigen beheer doen uitvoeren door de openbare lichamen van alle daar voor geschikte werken. 3. Burgerrechtelijke arbeidsovereenkom sten. a. Tegen het slrcvon lot het onbeperkt afsluiten van burgerrechtelijke arbeidsover eenkomsten zal slerk stelling worden -go- nomen b. Waar dit afsluiten niet kan worden ge keerd, zullen de arbeidsvoorwaarden in de overeenkomsten met sterke waarborgen moeten worden omringd. 4. Uniformiteit arbeidsvoorwaarden ge- meenlepersoneel. Instelling van een alge- meene salariscommissie voor gemeenlepor- soneel, als bepleit door de Staatscommissie- Raaijinakers. 5. Autonomie der gemeenten. Handhaving van de autonomie der gemeenten, ook op liet gebied der arbeidsvoorwaarden van het gemeentepersoneel. 6. Herstel van bevredigende salarisver- houdingen voor het Rijkspersoneel, a. Op voering van door de maatregelen der regee ring sterk verlaagde salarissen van het Rijkspersoneel en herstel met bekwamen spoed van bevredigende salarisverhou dingen; b. liet voeren van een felle actie legen de voor de toewijding van liet personeel verderflijk gebleken sluilposlpoliliek. 7. Tijdelijk personeel. Regeling van de posilie van het tijdelijk personeel, welks ge stadige uitbreiding de homogeniteit van hel ambtenarencorps deerlijk verzwakt. 8. Wachtgeld. Invoering van een deugde lijke wachtgeldregeling en een strikt onpar tijdige beroepsinstantie. 9. Pensioenwet. Herstel van hel premie- vrije pensioen voor het geheele overheids personeel. 10. Regeling rechtspositie. Invoering van een goede regeling van de rechtspositie voor het geheele overheidspersoneel. Huldiging van de HollandIndië-vliegers. Het programma van het bezoek van de vliegers op Donderdag aan de bloementen toonstelling te Heemstede is als volgt vast- gesleld Om 12 uur komen de heeren Van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke op het tentoonstellingsterrein. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de moeder van den heer Van der Hoop, de zusier van den heer Van Weerden Poelman en mevr. Van den Broeko de vliegers vergezellen. Onder leiding van de heeren Krelage en Voors zullen de vliegers de tentoonstelling bezichtigen. Te halflwee wordt hun een noenmaal aangeboden door het bestuur der Algemeene Vercenigiug voor Bloembollenculluur. Om halfvier wordt een muzikale wandelifig over 't terrein gehouden. Dan défilé van de bezoe kers voor de vliegers met muziek, en aan bieding van kransen, enz. Om 5 uur ver trekken de vliegers. O vex werk vergunning voor het slagerabedrijf. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft: A. a3n hoofden of bestuurders van slage rijen in alle gemeenten den Rijks vergund, dat in het tijdvak van 18 Mei tot en met 6 Juni 1925 in hunne onderneming, in af wijking van het bepaalde in de artt. 23 en 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt ver richt volgens onderstaande werktijdregeling- A. Maandag 18 Mei: voor mannen 9 uren, voor jeugdige personen van 16 en 17 jaar en vrouwen 9 uur per dag; Dinsdag 19 Mei resp. 9 en 9; Donderdag. 20 Mei 11 en 10; Vrijdag 22 Mei 10 en KR Za terdag- 23 Mei 11 en 19, tusschen 7 uur v.m. en 9 uur n.m. B. Maandag 25Mei; voor mannen op één dag 5 uren, voor jeugdige personen van 16 eu 17 .jaar en vrouwen op één dag 5 uren; Wotndag 27 Mei rasp. Op twee dagen 8 uien; Woensdag 27 Mei op één dag 9 uren tusschen 7 uur v.m. en 6 unr-n.m. ;Donderdag 28 Mei tusschen 7 uur v.m. en 9 uur n.m.; Vrijdag 29 Mei resp. 10 uren per dag; Zaterdag 30 Mei 11 en 10 uren per dag tusschen 7 uur v.m. en 9 uur n.m.; Maandag 1 'Juni 3 uren per dag tusschen 8 uur v.m. en 11 uur n.m.; Dinsdag 2 Juni 9 uren per dag tusschen 7 uur v.m. en 9 uur n.m.; Woensdag, 8 Juni 8 uren per dag; Donderdag 4 Juni 8 uren per dag tusschen 7 uur v.m. en C uur n.m.; Vrijdag 5 Juni 9 uren per dag. Za terdag 6 Juni 11 en 10 uren per dag tus schen 7 uur v.m. en 9 uur n.m. een en ander onder voorwaarde: 1. dat in de onderneming, waar van de vergunning onder A. wordt gebruik ge maakt, geen arbeid wordt verricht op Don derdag 21 Mei 1925; 2. dat op den dag, waarop in hel tijdvak van 25 t.m. 28 Mei 1925 door een arbeider niet langer dan 5 uren arbeid mag worden verricht, den arbeidstijd van dien arbeider in zijn geheel is gelegen Irelzij tussohen 7 uur des voormiddags en 1 uur des namid dags, heizij tusschen 12'/a uur en 6 uur des namiddags; 3. dat de arbeid van een jeugdig persoon of een vrouw op 2 achtereenvolgende dagen vurd! afgewisseld door een nachtrust van ten minste 11 uren achtereen; B. hoofden of bestuurders van de onder A genoemde ondernemingen er aan herin nerd, dat: 1 .indien van de vergunning gebruik wordii gemaakt, overeenkomstig het bepaalde bij art. 10. derde lid, van het Rustlijden- en Arbeidslijstenbesluit voor fabrieken of werk plaatsen 1923, uit een naast de arbeidslijst opgehangen geschrift op duidelijke wijze de regeling van de aébeids- en rusttijden moet blijken; 2, op de dagen, waarop ingevolge dieze vergunning langer dan 8uur per dag ar beid wordt verricht, overeenkomstig het be paalde bij artikel 3 van vorengenoemd Rusttijden- en Arbeidslijsten-besluit, de ar beidstijd van een arbeider niet na ten hoog ste 4'/i uur arbeid behoeft te worden afge- wiseedd dbor een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur, onder voorwaarde, dat zijn arbeidstijd telkens na ten hoogste 4'/t uur arbeid wordt afgewisseld door eau onafgebroken rusttijd van jen .minste een kwartier en bovendien na ten hoogste G'/i uur na liet begin van zijn dagelijkschen werktijd door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur. Uit de Communistische Partij. Naar „De Tel." meldt, heeft het bestuur van het Nationaal Arbeidssecretariaat dezer dagen liet volgende telegram gezonden aan zijn vertegenwoordiger te Moskou, den heer Van Wijngaarden: Vergadering besturen heden besprekend ondermijnend werk Wijnkoop-element con tra N. A. S. oordeelt open strijd onvermijde lijk, acht betere verstandhouding tusschen twee deelcn beweging alleen- mogelijk bij regeling gebaseerd op onmiddellijke radicale verwijdering Wijnkoop-element uit allo lei dende functies. Bouwman Klitsz moeien dienovereenkomstig handelen. W. g. Snee vliet. Dissel. „Het Volk" meldt, dat de Executieve der Derde Internationale, op voorstel van de ilollar.d-.uIie commissie uit de Executieve, de volgende beslissing heelt genomen: lo. De lieer Wijnkoop zal belast blijven niet de leiding van de Communistische Par tij Holland; 2o. aan de oppositie wordt het recht ver leend een tweeden secretaris in het partij bestuur aan le wijzen; 3o. de door den lieer Wijnkoop c.s. ge voerde polilick ten opzichte van Neder landse-li Oosl-Indië wordt door de Execut ticve onvoorwaardelijk afgekeurd; 4o. de oppositie verkrijgt het recht een vertegenwoordiger harerzijds aan te wijzen, die in de ^redactie van ,-,De Tribune" moet worden opgenomen; 5o. de volgorde der candidalc-nlijst voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zal als eersten naam aanwijzen dien van den lieer Wijnkoop, als tweeden dien van een lid der oppositie, als derden dien van een lid der Communistische Partij Holland cn verder worden aangevuld op de wijze als door liet a.s. partijcongres zal worden besloten. „De Tribune" meldde gisteravond o. m.: Het partijbestuur heeft Zaterdagavond vergaderd (ol het in-ontvangst-nemen van het rjpport van de partij-delegatie, die le Moskou met commissies van de uitgebreide executieve cn het praesidium over de IIol- landsche partijzaken heeft onderhandeld. Ook de minderheid/die le Moskou aanwe zig was, bracht haar verslag uit. Medegedeeld werd, dat de partij-delegatie van het le Moskou genomen besluit op eeu drietal punten van organisatorischen aard uitdrukkelijk het voorbehoud der naar haar meening onuitvoerbaarheid ervan had gemaakt. Het partijbestuur besloot, daar de definitieve beslissing van Moskou nog niet in handen van het partijbestuur was, onmiddellijk telegrafisch om directe toezen ding van den definilieven tekst te vragen welke telegrafische aanvrage dan ook di rect naar Moskou is verzonden en de be handeling van hel rapport der delegatie schorsen lot na ontvangst van de defini tieve beslissing, Intusschen is hel congres der partij vast gesteld op 9 en 10 Mei te Amsterdam. Als cenig punt op de agenda werd gezet: De verhandeling lo Moskou inzake de Ilolland- sehe Partij. Daarbij zullen ook de a.s. ver kiezingen en de fractie-vorming in de partij worden behandeld. De Ruineinschc correspondent van „De Tijd" seinde d.d. 27 April: Mgr. Sehioppa, de nieuwe internuntius voor Den Haag, vertrekt Woensdag naar Boedapest, tot dusver zijn standplaats, en komt van daar binnen enkele weken naar 's-Gravcnhage. Per Hollandsche Spoor van 1.5(3 uur zijn gistermiddag de Japansche Prins cn Prinses Asaki met hun gevolg uit Den Haag naai- Antwerpen vertrokken. Hun werd uit geleide gedaan door de leden van de Ja pansche legatie te 's-Gravenhage. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de grenzen der gemeenten Haar lem, Volsen. Bloemendaal, Heemstede, als mede llaarlemmerliede en Spaarnwoude en opheffing der genieenten Schoten en Spaarndam. In een buitengewone vergadering heeft de Raad van Rotterdam besloten tot bet aangaan van een 5 pCt. geldleeijing, groot f 13.500 000, tot conversie van do G pCt. geldlcening 1923, groot por resto D millioen gulden en de 6 pCt. leentng 1921, groot 4 millioen gulden. Do beer Van Ravesteijn legde nog een korte verklaring af. Spr. zeide liet te be treuren, dat zijn interpellatie over hetzelfde onderwerp nog niet is behandeld, zoodat hij van den wethouder van Financiën geen inlichtingen heeft kunnen ontvangen. Hij verheugde er zich over, dat thans de eerste stap is gedaan op den weg dien hij voor de gemeontc-financiën uiterst gewenscht acht, en hij sprak den wensch uit, dat er meer stappen zullen volgen, die dan, naar hij hoopte, meer effect zullen opleveren. Hoe seer spr. conversie van leeningen toejuicht, wenschen hij en zijn partijgenoot toch niet voor dit voorstel te stemmen, omdat hij bet rente-type nog altijd te hoog acht. De vereeniging „Onderlinge Vrouwefi- beseherming'' hield gisteren, onder leiding van mevr. C. van SchaikDobbel man, uit Wassenaar, haar 2Sste algemeene vergade ring te Rotterdam. Op 1 Januari j.l. telde de. Vereeniging 1861 leden. Van dezen zijn 217 algemeene leden, 550 van de afdeeling Den Haag, 400 Rotterdam, 357 Amsterdam, 92 Utrecht, 127 Groningen, 58 Middolburg, 50 Het Gooi, Het ledental is met 17 achteruitgegaan. Het verslag wijdt waardeerende woorden aan de nagedachtenis van dr. J. Rutgers én het oud-bestuurslid, mevr. O. Sanders— Huydekoopcr. De jaarverslagen spreken alle van opge wekt leven, maar daarnaast bijna alle van" drukkenden geldnood. Het verstag eindigt met een opwekking, om de vereeniging naar Termogen te sten- hen in haar streveB. Naar aanleiding van het jaarverslag be sloot de vergadering, dat de Vereeniging onmiddellijk actie zal gaan voeren voor dc verhooging van de huwelijksleeftijdsgrens tot 13 jaar, dit in verband met de thans voorkomende gevallen waarin meisjes hu wen om te ontkomen aan onder-toezicht- stelling. Het bekende, in de bladen ver melde geval, heeft navolging gevonden. Een der meisjes is gehuwd met den sou teneur van haar moeder. Voorts werd besloten, tot het parket vatf den Hoogen Raad een adres te richten in verband met het ontwerp-psychopatenwet. Uitgebracht, «ertlen nog de jaarversla gen van de afdeelingen Amsterdam en Gro ningen. Uit het verslag van de penningmecste- resse, mej. C. Lulofs blijkt, dat de inkom sten verminderd zijn. Er is een nadeelig saldo vail f 177.50. De uitgaven waren f 1333.83. Jaarverslag en financieel verslag wer den goedgekeurd. De bepaling van de plaats, waar de vol gende algemeene vergadering zal worden gehouden, werd aan het hoofdbestuur over gelaten. De jaarlijksche bijdrage van de afdeelin gen aan bet hoofdbestuur voor het verecni- gingsjaar 1923, werd weer vastgesteld op 10 cents per lid. De begrooting voor 1925 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 1070. De presidente deed niededeeling van het binnenkomen van liet rapport der commis sie tot onderzoek of de verhouding tusschen pleegouders cn pleegkinderen wettelijke bescherming behoeft Dit rapport is ge drukt en zal op eenigsziris ruime schaol verspreid worden: De presidente zeide ter toelichting, dat in een rapport van een commissie, samen gesteld als deze, nooit verwacht kan woe den, dat tot adoptie zou worden geconclu deerd. In dc commissie hebben o.a. zitting gehad mr, A. dc Graaf en mejuffrouw mr. G. Frida Katz, die geweigerd hadden zit ting te -nemen, indien er sprake zou zijn van een adoptie-commissie. Het bestuur had de eerste exemplaren doen toekomen aan de Koningin en den Minister van Justitie. Naar aanleiding van dit rapport, wees de presidente op nog een ander rapport, n.l op dat van den Nationalen Vrouwenraad over Moedérschapszorg en voorts op het ontwerp-Zicktewet 1925, waarop de Minis-' ter deze toelichting had gegeven, dat in dit ontwerp alleen zwangerschap en bevalling van de gehuwde vrouw met ziekte zouden worden gelijk gesteld. Naar aanleiding van deze interpretatie had de Vereeniging zich met een adres tot de Tweede Kamer ge wend waarin zij tegon deze opvatting op komt, Dit met redenen otnklecde adres werd aan de vergadering voorgelezen. Bij do bespreking van liet rapport van den Nationalen Vrouwenraad over de Moe- derschapszorg, gaf mevrouw Cohen Ter- vaert een korte toelichting. Uit de vergadering kwam de mcening ning naar voren, dat er iets practisch uit dit rapport moet voortkomen. Het denk beeld werd aan de. band gedaan door On derlinge Vrouwenbescherming de kwestie op de agenda voor den Nationalen YroiP wenraad te brengen. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen naar bevind van zaken te handelen. In de avondvergadering zou mr. J. Everts, secretaris van den Armenraad te Amstordam, gesproken hebben overGeen adoptie, maar pleegeontract. De heer Everts was echter door gezondheidsrede nen verhinderd. In zijn plaats sprak mr. P. A. van Toorenburg uit 's Gravenhage, secretaris van den Nederlandsebcn Bond tot kinderbescherming. Naar aanleiding van wat de ,,N. .R. Ct." gemeld werd over de benoeming van een onderwijzeres in een zeker dorp in Zuid-Holland, deelt men dat Blad van be voegde zijde mede, dat dit bericht onjuist is wat betreft de reden, waarom de onder wijzeres van Vrijdagavond tot Maandag morgen niet in het dorp zou blijven. De werkelijke reden hiervoor is, dat het school bestuur begrijpt, dat de onderwijzeres zich op een klein dorp vervelen zou, waardoor zij dus eer naar een andere betrekking uit zou zien. Uit dc benoeming van ir. M. H. Dam- me, oud-hoofd van den dienst der Staats spoor- en tramwegen in Ned.-Indië, tot di recteur-generaal van de P., T. en T. blijkt, dat de Regeering het denkbeeld van een directorium van drie leden, rechtstreeks staande onder den Minister van V ater- staat (gelijk ontwikkeld in het rapport van de zoogenaamde commissie-Van Royen) niet heeft overgenomen. Wij vernemen ech ter, dat zij thans wel overweegt, onder den nieuwbenoemden directeur-generaal drie directeuren, leiders van de verschillende bedrijfstakken van het staatsbedrijf, aan te stellen. ,,Hdbl.'*) -Verschellen is een wetsontwerp be treffende maatregelen en werken, noodig tot voorziening van de belangen van de landsverdediging in verband met de afslui ting en droogmaking van de Zuiderzee. De te treffen maatregelen voor uit te voeren werken zjjn, blijkens de Memorie van Toelichting, in het wetsontwerp slechts in groote fijnen aangegeven. Bij de samen stelling van het wetsontwerp is rekening gehouden met de onzekerheid, we'ke beslaat omtrent de ontwikkeling van de internatio nale verhoudingen, in het bijzonder omtrent den invloed en de positie van den Vol kenbond. In verband daarmede is de uitvoering van de zuiver militaire werken tot een zoo ver mogelijk verwijderd tijdstip uitgesteld. Omtrent de kosten wordt medegedeeld, dat de militaire werken, met inbegrip der bewapening, volgens de thans geldende prijzen op rond 112 millioen geraamd wor den jhieronder zjjii niet begrepen de kosten voor de Waterstaatswerken, welke ter plaatse voor de bedoelde militaire werken noodS; zifn). Bij Kon. besluit zijn benoemd lot offi cier in de orde van Oranje-NassauF. P. du Rieu, inepelceur der spoorweg-poslkantoreil te Utrecht. eD II. L. Dik, inspecteur der posterijen en telegrafie te Leeuwarden; ie nan II. A. Beets, op zijn verzoek, ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te. Utrecht; is aan A. J..van Santen, ingevolge zijn verzoek, mei ingang van 16 Mei eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van commissaris van politie te Amsterdam. Naar „De Rsb." verneemt, wordt thans aan het Departement van Onderwijs op ver zoek van den Minister van Financiën een overzicht samengesteld van de gevolgen van het Bezoldigingsbesluit voor de onderwij zers, waarbij allo korlingen, ingevolge dat besluit op hen toegepast, benevens alle toe lagen. uit welken hoofde ook, worden in aanmerking genomen, len einde een over zicht van de werking van dat besluit t» verkrijgen. RECLAME. De cciiiijc. 7 SCHEEPSTIJDINGEN. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". LOMBOK, thuisreis, 2930 April te Genua venvaclii. CrROTlUS. uitreis, 28 April le Singapore, BOTTERDAMSCHE LLOTD. BANDOENG, 24 April van Soerahaya te Bassoin. TAMBORA. thuisreis, pass. 27 April Sagres. HOLLAND—AFRIKA LIJN. KINDERDIJK, R'dam n. Pacific Kust, 28 April van Antwerpen. DRECHTDIJK, R'dam n. Pacific Kusfe 25 April te Los Angelos. LOCH KATRINE, R'dam n. Pacific Kust, 26 April le Seattle. MOERDIJK, Pacific Kust n. R'dam, 26 April le San Francisco. HOLLAND—BBITSCH-INDIE LIJN. ANDIJK, thuisreis, 27 April le Madras. STOOMV.-MAATSCH. „OCEAAN". BLOEMFONTEIN, Japan n. R'dam, 26 April van Port Said. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALD.-VBI, thuisreis, pass. 27 April Kaap .Vilano. ALCYONE, thuisreis, pass. 27 April Fer nando Noronlia. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. SAL ARAN G K Auitreis, 27 April le C„:nua. HOLLAND—AFRIKA LIJN. HEEMSKERK, uilicis. 27 April van Port Elisabeth. KON. NED. STOOMBOOTMIJ. IRIS, arr. 28 A-pril le Kopenhagen. STRABO, arr. 28 April te Kopenhagen. ERATO, arr. 27 April le Danzig. ZEUS, arr. 28 April te Genua. OLIO, arr. 27 April te ATgostoli. IRENE, arr. 2S April le Tarragona. AURORA, 28 April van Venetië n. Triest, KON. WEST-IND. MAILDIENST. FAUNA, thuisreis, 28 April te Havre. POSEIDON, uitreis, was 26 April 28 April 80 mijten Z O. van Lands End. NEDERL. EN VREEMDE SCHEPEN. EIBERGEN, Saigon n. Duinkerken, pass, 26 April Perin;. ALPHARD, Melbourne n. Port Said, 28 April van Colombo. BRUNSWIJK, arr. 27 April le Bordeaux. HELBERGEN, arr. 26 April le Narvik. OALLISTO, 28 April van Liverpool naar R'dam. W1ERINGEN, Rosario n. Las Paimae, pass. '27 April B. Aires. VECHT, 28 April van Rufisque le Bor deaux. RIJN. 27 Aprii van Sf-ax te Stettin. PENDHECHT. 27 April van Huil n. Con- stanza. NEW YORK, A:nsl n. Norfolk, was 26. April 2 u. 25 n.m. ISO mijlen IV van Vai- lenl ia NAALDWIJK, arr. 26 April le Bilbao. MAASBURG, 27 April van La Plata te Antwerpen. ARNHEMSCHE RECHTBANK. De vervalschingen te Veenendaal. Voor de rechtbank te Arnhem is gistere» behandeld de strafzaak tegen den secretaris der gemeente Veenendaal A. de K., thans gea. ilneerd in liet huis van bewaring te Arnhem wegens de bekende vervalschingen te Veenendaal gepleegd.- In dc eerste plaats werd aan beklaagde ten laste gelegd valsclïheid in geschrifte, gepleegd in April 1922 en December 1928. Hij zou loen bevelschriften tot-betaling be stemd voor de betaling van f 4640 aan J. van Manen te -Veenendaal wegens onge kende böuwpremie en tot betaling van f 300 aan II. van Geerenslein, eveneens le Vee nendaal wegens ccn böuwpremie, opzette lijk vervalscht hebben, gcleekcnd resp. met dc namen J. v. Manen en H. van Geeren- ste:n en vervolgens deze vnlschelijk gekwi teerde bevelschriften aan den gemeente ontvanger te Veenendaal ter hand hebben geale'.d, waarop hij loen de beide bedragen als Waling heeft ontvangen. Verder is hem ten laste gelegd de verval- sehii'jg van bevelschriften tot betaling der gemeente aan den sreretaris-penningmeee- ter van, het Burgerlijk Armbestuur voor subsidie. Op elk dezer bevelschriften was een bedrag van f 1000 vermeld, Voor het

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6