HET NOODLOTTIGE GAS No. 19979. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 29 April Tweede Blad. Anno 1925. UIT DE RAADZAAL. H. P. H. KEEREWEER, EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. T£3AK BINNENLAND. FEUILLETON. Gen politieke zitting be lastingverlaging verlen ging der concessie der Leidsche Duinwater-Mij. ■Wie de debatten. in de jongste Raadszit ting heeft bijgewoond; kon wel merken, dat w verkiezingen op handen zijn. 't Was talles politiek wat de klok sloeg en nog eens politiek. Communist trok togen do S. D. A. P. van leer, deze tegen rechts, die daarop krachtig reageerde. De raadzaal had veel .van een politieke debatingelub-vergader- locaal. En dat heet dan beslissen over de belangen van de stad. Wie lacht daar Fotitiek op kosten van het algemeen I Waar wij dit op den voorgrond stellen, Is het logisc.h, dat wij slechts vrij kort op enkele dingen willen terugkomen en dan wel in de eersle plaaLs op de twee belang rijke punten der agenda: de vaststelling van liet vermenigvuldigingscijfer' voor het belastingjaar 1925—'26 en de concessie- verlenging der Leidsche Duinwater-Mij, Gelijk B. en W. hadden aangekondigd, de den zij eon voorstel tot belastingverlaging door het vermenigvuldigingscijter terug te brengen van 1 op 0.9 en dit voorstel is z. h. st. aangenomen. Wat wondert Er is nog een weinig bij gesproken, zoo pour besoin de la cause, naar liet ons voorkwam; aanne men zonder meer siond wal vreemd voor zoo'n belangrijk punl. Dat gesprokene was trouwens niets nieuws, 't was het telken •jare bijkans geregeld teragkeeronde. Wij Willen neg de 'hoop uitspreken, dial do geno men beslissing, waarover iedereen zich slechts kan verheugen, behalve wellicht degenen, dlie uit nood der burgerij voor zioh 'een goed politiek arbeidsveld vinden, niel eal leiden tol een zuinigheid, die de wijs heid bedriegt, waarvoor, gc-let op do zuinig- jieidsaandreuig als gevolg van de belasting- Verlaging, niet alle vrees is weggevaagd. Inzaike de Duinwater-Mij. en haar con cessie was, gezien de omstandigheden, slechts één beslissing mogelijk en die is dan ook zonder moeite genomen. De con cessie is verlengd. Overnemen zou voor de gameeiife een te kosbare geschiedenis wor den en dan: de Mij, werkt goed en onge twijfeld heel wat goedkooper dan de ge meente zou doen. Theoretisch is voorzeker zeer gewenscht, dat de gemeente zelf der gelijke monopolies beheert, doch de prac- iijk teert hel tegenovergestelde in doorsnee .en reden tot klagen is er niet, gelijk gezegd. De heer v. Eek kwam nog met een voor- Stel om liet toezicht van B. en W. op d« winst- en verliesrekening der Mij. over te brengen op den raad, doch vergat daarbij, dat zonder goedkeuring der tweede bed-ang- Ihebbeuds daarvan toch niet kon lcomen en. dia zou daartegen zijn. 'i Was weer eens -een verschijnsel van da meening, die lieal vaak tegenwoordig in gemeenteraden tot uiting komt, dat de T3a-l alles kan besluiten, wat hjj wil. Het voorstel had ook geen schijn van kans en de indiening was ?.i. ook niet in het be lang der gemeente. Hoe minder dergelijke dingen in het openbaar worden behandeld, des te beter, 't IVas beter geweest in de geheime zitting van vorige raadsvergadering, aie aan deze kwestie was gewijd, dat is niet moeilijk nu te raden of is het daar ook al eens behandeld? Typisch was onge twijfeld. hoe de heer Knuttel in dezeu ge heet op de basi3 der realiteit stond en bij het stemmen tegen het voorstel van B. en iW. drie partijgenootcn den heer v. Eek in den steek lieten. Als ander bewijs van de meening, dat de raad kan bestuiten wat hij wil, meenan we naai' vcron te mogen schuiven de uit den raad ingediende voorstellen inzake de Plant- soenschiolen cn de schoot aan de Pieterskerk- gracht Ook daarbij werd vergeten, dat er een tv.-eede partij was, die ongetwijfeld zou hebben bedankt zoo een van die voorstellen wa3 aangenomen. Met het voorstel v. Hamel ging het .trouwens af heel maf. De voorsteller trok het niet in. stemde er eciiter legen Alleen do heer Eerdmans stemde er voor. Het wiide ons voorkomen, dat bij de ïigenstanders van het voorstel vau B. en lW. eigenlijk voorzat de wensch om een openbare bewaarschool in het Plantsoen te krijgen, waartoe echter bij dit voorstel niet was to komen, hoe men zich ook draaide of wendde. Laten zij den wethouder van on derwijs aan zijn woord houden inzake het diligent zjjn voor het openb. voorbereidend lager onderwijs of anders te zijner tjjd een initiatief-voorstel doen! De in kwestie genomen beslissing vraagt van beide partijen een offer. De gemeente geeft meer dan de halve Plantsoenschool, krijgt het eigendomsrecht wan het gebouw aan de Pieterskarkgracht, waarm39 in de toekomst nog zjjn voordeel is te doen, gezien ho9 de gemeemte dus nu over een aaneen gesloten complex huizen de beschikking krijg t. Do debatteu waren uiterst gerekt, evenals hot antwoord van den wethouder. De stem ming was ten slotte zuiver rechts tegen links, de heer v. Hamel uitgezonderd, die vóór stemde. De uiiddagziüing ging overigens heen aan een paar pracht-punlen voor de soc.- dem. propaganda: het doen van een liooger bod voor de arbeiders. Het eersle geval be trof liet uurloon hij het aanleggen van een soort sportveld aan den IIooge-Rijndijk, waarmee hier in Leiden de eerste beschei den slap in de goede richting wordt gezet en waartegen op zich zelf bij niemand ver zet was. B. en W. stelden het uurloon vast op f 0.35. de lieer V. Slralcn wilde 1 O.iO, do lieer Knuttel zelfs 1 0.50. B. en W. won nen den strijd, daarbij het standpunt inne mend. dat de befooniRg voor dergelijke werkverschaffing moet liggen tusschen de sleun-uitkeering. cn de normnte -loonen in het vrije bedrijf in, waarvoor o.i. alles te zeggen is in do praclijk. Het- is ook het standpunt der regeering, tot uiting komend in de subsidie. De soc.-dom. fractie stemde na het verwerpen van het amendement v. Stralen tegen den aanleg van het sport veld, een goedkoope demonstratie, daar zij zeker was van het aannemen. Maar de hou ding van den communist-concurrent dwong. Takliek Het tweede geval betrof het loon van de menechen in de Stedelijke Werkinrichting. De heer V. Stralen kwam persoonlijk daar bij van een koude markt thuis tengevolge van de mededeelingen van wethouder San ders. Het ging er om of nltijd het volle loon moest worden uitgekeerd dan wel, zooals nu, 75 pCt., met recht van loêkenning yan 't volle loon, zoo dat wensclielijk was. Ge zien wat daar werkzaam is. begrijpen we. dat de tegenwoordige situatie werd besten digd. Meer zullen we niet zeggen van dit o. i. opgeblazen relletje. 's Avonds deed zich een incident voor. Bij liet voorstel tol verkoop van eenige per- ceelen aan Steenschuur en Korevaarstraat verwijderden zich voor do stemming dc so cialisten, wier voorstel om deze zaak aan te houden doordat er geen tijd was geweest de stukken te besludeeren Vrijdagavond was het desbetreffend stuk afgekomen werd verworpen. Buiten de demonstratie bereikten zij natuurlijk niets, doch was de bedoeling anders? B. en W. zagen hun voorstel aangeno men na verzet van den heer Sijtsma, waar voor zeer veel te zeggen was, ook uit moreel oogpunt, terwijl de financiën in dezen niet meetelden. liet slot was oen interpellatie van zuiver politieke beteekenis, n.f. over het verbod van B. en W. de roode vlag uit te hangen uit de Stadszaal op den 1-Mei-dag, terwijl B. en W. wel destijds de Pausenvlag lieten wapperen, 't Is in wezen de kwestie van de rechten der minderheden, waarover altijd gevochten is en altijd wel gevochten zal worden. Als men 't 'goed uitzoekt, is het zuiver formeele recht bijkans altijd bij de minderheden, die echter, meerderheid ge worden, dan dezelfde opinie van de vroe gere meerderheid plegen te deden. RECLAME. AALMARKT 10 - TEL. 801 MEUBELMAKER - STOFFEERDER. ALLE REPARATIE*. 9809 (Zitting van gisteravond) Het gonden huwelijksfeest van den Vooriitter. Ingekomen is een telegram van den heer en mevrouw Yan Voorst tot Voorst te Arn hem, houdende dankbetuiging voor de door de Kamer hun toegezonden gelukwenschon bij gelegenheid van hun gouden huwelijks feest. De VOORZITTER zegt, dat als het ge oorloofd was buiten de agenda om een punt aan de orde te stellen, hij de leden hartelijk zou willen bedanken voor hun ge lukwenschon. Reeds deed hij dat allen per soonlijk en dus kan hij dit thans achter wege laten. (Applaus). Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER stolt voor Woensdag in openbare behandeling te nemen eenige ontwerpen, waarvan no. 1 dat der rich tig© heffing van belastingen w. Conform besloten. Do vergadering wordt verdaagd tot ho- denroorm. 11 uur. (Zitting van gte teren). Suriname en Curapao. Goedgekeurd worden eenige wetsontwer pen lot wijziging der Surinaamsche en Cu- racaosclie begroetingen voor 1920 cn 1921 Daarna is aan de orde de begrooing voor Suriname voor 1925. De algemeene beschouwingen worden geopend. De lieer YZER.MA.9I (5D.) constateert dat nog steeds pogingen worder. gedaan om Su riname uit het moeras te halen. Vaak zijn deze toegezegd maar het blijft bij toezeg gingen. Particulieren hebben ook al eens plannen gehad tot opheffing dezer kolonie maar ook die vorderen niet. Het zou in het belang ook van ons land zijn als eindelijk eens iets werd gedaan. „Het 'lijkt echter ot de Minister in toenemende mate radeloos is ten opzichte van deze kolonie. Br zijn eenige verschijnselen die er op duiden dat eeiiige economische opbloei aanstaande is, nl. door huip van buitenlanders. Het onderwijs dat in deze kolonie nogal goed was, wordt nu door de bezuiniging be dreigd. De leerlingen moeten o.a. de school verlaten ats zij de klasse doorloopen hebben waarin zij zitten als zij 13 jaar zijr.Voor Suriname is dit funest,, want de kinderen gaan hier pas laat naar school als gevolg van dc grootc afstanden, die onmogelijk ina. ken dat zij vóór hun 8e of 9e jaar naar school gaan. Onjuist aclil spr. de opvalling dat de kinderen van kleurlingen niet naar schoot moeten omdat zij dan een afkeer krij gen van het landbouwbedrijf. Van huis-ujt hebben zij al eenlgen afkeer van dit be drijf. Het op-peil-liouden van hel onderwijs i3 van belang omdat velen door het onderwijs elders een betrekking hebben kunnen krij gen. Er zijn bijzondere soholen die listiglijk de bezuiniging weten te ontduiken, hetgeen wel niet de bedoeling van dezo regeering is De Regeering wil hot openhaar hewaar- schoolonderwijs opheffen en ;pr. acht dit ten zeerste afkeuringswaardig, omdat het ».lleen de bedoeling er van is 't bijzonder onderwijs daarmee te helpen. Men moet, meent spr., niet te hoog opge ven van de gehcclitsheid dezer kolonie aan het moederland. Het kan we! eens wezen dat men zich daarin vergiste. Wanneer het Nedcrlandsclie bewind op den duur onmach tig blijkt Suriname uit het moeras te halen, kan de leuze ..los-van-Hotland" ook hier wol eens roei steun krijgen. De niet-oplossing der grenskwestie op Guyana betreurt spr. Het lijkt wel al9of de Minister geen lust heeft om die op te lossen. In de Standaard i3 deze kwestie herhaal delijk met aandrang onder dc aandracht van den Minister gebracht maar ook dit schijnt niet te baten. Mc-t het oog op het uitgeven van concessies is een afdoende regeling dringend noodig. Piesümeerende conoiudcert spr.. dal de Re geering voor deze kolonie niets doeL De Regeering bemoeit zich bovendien te veel met bestuursaangelegenheden van intern aard. Met het zelfbestuur is het daarom treurig gesteld en een vertegenwoordigend lichaam zal spoedig niet meer noodig zijn. Met uilwerking van de nieuwe Grondwets bepalingen heelt de Minister heelemaal geen haast. Het rapport der betrokken commissie is reeds twee jaar oud maar er is nog geen voorstel. liet is dus wel uiterst langzaam, zooals de Minister werkt. Ir.tussclien acht hij herziening van liet Rcgecringsrcglcment gc'.ijk die voor den Oo;t is geschied, niet spoedig gewenscht. De Minister gat 'n leege dop. Had hij iets meer gegeven, dan was het misschien een half, bedorven ei. Pan heeft spr. nog maar liever niets. De lieer VAN RAPPARD (v. b.) betreurt liet dat minister Coliijn zich over deze ko lonie heeft uitgeleien, dat hij daarvan niet dc minste verwachting had. Een dergelijke bewering ie wel niet geschikt 0111 kapitaal naaT de kolonie te trekken. Spr. wijst op hel gebrekkige geneeskundig toezicht o.a. als gevolg van de gebrekkige verkeersmiddelen. Van liet meeste gewictit in deze kolonie is het arbeidersvraagstuk. De Regeering besteedt daaraan niet genoeg aandacht. Voorts is liet noodig de lasten, die op de onderneming drukken, te verlichten, opdat de bedrijven zic.h kunnen ontwikkelen Atoor de sinaasappelencuttuur is vóór alles controle noodig om het percentage dat be dorven aankomt te verminderen. Wal dat betf-kent, illustreert spr. met cijfers die vqpr on-.l r controle en niet onder controle ge plukte sinaasappelen zijn opgemaakt. Ten opzichte van de ambtenaar-wedden wijst hij op verschillende onbillijkheden. De toegezegde salarisverbeteringen blijven uit en spr. dringt aan op spoedige invoering. Ook hel onderwijs eischt dringend aanvulling nu een betere toekomst schijnt aan te breken voor deze kolonie. De heer SCHEURER CAR.) betoogt dat het met Suriname zoo niet kan blijven gaan. Spr. geeft eenige cijfers van bevolking cn uilgaven om te illustreercn dat wij niet op schieten met de ontwikkeling. Er is wel eené gesproken over verkoop der kolonie, maar spr. gelooft daarvan niets. Er is niear één weg meent hij en dat is niet meer onderzoe ken en adviescommissies instellen ,maar op dracht geven aan drie goede mannen om een concreet voorstel lot ingrijpende her vorming in te dienen. De begrooting dient sluitend te worden en iedere lak van dienst moet "grondig herzien worden. Wil de Mi nister dit denkbeeld eens overwegen, want als wij zóó doorgaan blijft de kolonie aan een chronische tuberculose lijden. De hoer VAN BOETZELAER VAN DUB- BELDAM (C.It.) ziet niet veel lichtpunten in deze kolonie. Ten aanzien van.de bevordering der cul turen, met name die van de sinaasajipelen, sluit hij zich bij den lieer van Rappard aan. Spr.'s bezorgdheid nopens de bezuinigin gen op het onderwijs ia verminderd door de nadere toezeggingen van den Minister. Met belangstelling ziet hij tegemoet wat de Mi nister in het uitzicht stelt ten aanzien van het proteslantsch zendingsonderwijs, dat in nood verkeert. De lieer FEBER (R.-K.) meent, dat de ondei wijsbezuinigingen beperkt blijven on hy hoopt, dat de nieuwe ordonnantie voor het onderwijs te, fcennisac van de Kamer zal worden gebracht. De heer LOVINOK (C.-H.) vraagt den minister wijziging te brengen in de wijze van steunverleening aan de cultures. De lieer DEK KERB (R..-K.) betreurt het dat er geen maatregelen zijn aangeduid voor horstel van den toestand in de kolonie. Men constateert den slocht-en toestand, maar doet er vorder niets aan. Spr. geeft een overzicht van den toestand van den landbouw om op tal van gebreken daarvan te wijzen. Anicrikaanschc geldschieters zijn bereid geld te geven, mits de regeering eveneens ter hulp komt. Hij hoopt, dat de minister dien steun zal verleenen. De op beuring van deze kolonie moet komen door versterking van den kleinen landbouw. Do Minister van Koloniën, de beer DE GRAAFF, beantwoordt de sprekers. De RECLAME. f Memfjjeqs STER* Zeer uerótöndip don hebt U dc goedkoopste. 7213 grensscheiding op Guyana is een moeilijk© kwestie. Er is een pracfcischo grens, n.l. de rivier cn onzekerheid bestaat er niet. Het gaat alleen om den bekenden drie hoek en omtrent dit punt is het spr.'s overtuiging, dat de Nederlandschc verwach ting- gedaald moet uj<n. De deskundigen zijn met hun studie nog bezig cn dc zaak is dus nog aan de orde. Bezuinigingsmaatregelen ten aanzien van het lager onderwijs zijn van dien aard, dat het ondenvijs er niet onder lijden zal. De rogeering betreurt in tusschen die maatre gelen, maar acht ze onvermijdelijk. Wijzi ging van hot karakter van het onderwijs neemt dc minister gaarne in overweging. Het bewaarschoolondorwijs is nog in be handeling. Spr. zal trachten het bestaan de te behouden zooveel als mogelijk ia. De verbetering der amblcnaarssal&risseri is nog niet beslist. De gouverneur zal zijn best doen dezo aangelegenheid in orde te brengen. Beperking is onmogelijk, maar getracht zal worden onbillijkheden weg to nomen. Spr. inecnt, dat er eenige verbetering in den algemeenen toestand valt waar te nemen. De sui ken industrie biedt inderdaad de beste kansen van slagen aan. Gaarne steunt- de minister pogingen om deze in dustrie te bevorderen, wanneer deze van particulieren uitgaan. De sinaaenppeleneultuur is ook van veel belang. Zorg voor de cultuur zelf is in de eerste plaats noodig. De selectie moet met zórg geschieden met het oog op den ex port,.maar de rogeering kan geen verbod uitvaardigen van uitvoer van ongecontro^ leerde sinaasappelen. Het denkbeeld-Scheurer voor een drie manschap besprekend, wijst spr. er op, dttfc de bestuursorganisatie in deze kolonie duur is. Een nieuwe commissie acht spr. niet ge wenscht. Spr. heeft dc verwachting, dat spoedig een betere tijd voor do kolonie zal aanbreken. Bij art 5S vraagt de lieer v. BOETZE- LAER VAX DUBBELDAM (C.-H.) cenige inlichtingen over de Jubileumpostzegels, die voor de speculatieve doeleinden zijn vernietigd, aangezien de handelaren anders schade zouden geleden hebben. De regéfn ring moet met dergelijke overwegingen geen rekening houden. De MINISTER zegt, dat de philatelistefl hadden gerekend op spoedige intrekking en spr. wilde hen niet dupeeren. Do begrooting wordt goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot he den «Sén uur. De Kamerverkiekingen, Naar ,,De Volkskrant" bericht, is uit <1© tot gisteren ingekomen cijfers van den R,.- K. Rijkskieskring Utrecht vrijwel te con- cludecren, dat do heer C. Kuigge in dien kieskring op een vaste plaats van do R.-K. candidatenlijst zal worden ingeschoven. De heer Loerakker heeft in Noord- en Zuid-Holland eveneens zooveel stemmen behaald, dat hij zoo goed als zeker op een vaste plaats zal worden ingeschovenin dat geval zal hij bf dr. Kortouhorst of den heer Ghr. Jansen verdringen. Oorspronkelijke detective-roman door R. J. BRANDENBURG. 13) Die ring aan de pir.k paste volkomen in mijn theorie". „Het is kolossaal", zei Van G. „Ik felici teer je". „Daarvoor is het r.og veel te vroeg en het is de vraag of je me wel ooit zult kunnen gelukwenschon. Ons werk begint pas en het is die groote vraag of we lied zullen kunnen volbren gen". Er kwam een reiziger in de coupé cn Daigny was verplicht haar verbaal 1e onder breken tot groote ergernis van Van G. die woedende blikken op den indringer wierp, wat Dagny grooben schrik bezorgde. Zij maakte van deze gelegenheid gebruik om een stukje chocolade te knabbelen en presenteerde Van G. ook een stuk, wat deze juót haar handen dankbaar accepteerde. De zichtbare boosheid van Van G. had succes; bij liet volgend station steeg de darde man uit, groette beleefd en ze+do: „AVünsche niolit zu storen". „Nu ziet hij ons vast voor een pas ge trouwd paarlja aan", merkte Van G, me' sen knipoogje op. Dagny kreeg een kleur tot over haar öoinen. I „En dat terwijl onze verhouding tooh een zuiver zakelijke is, o! zoo je wilt ats broer en zuster". „We mogen ons langzamerhand wel in het Engelsch sproken oefenen", „In Berlijn". s „Jij spreekt fret vloeiend nietwaar?" „Dat zal wol gaan". „En ik", zei Dagnv, „hst ihot natuurlijk op de II. B. S. geleerd, en toen een haoi- delseizoen gevolgd. En verleiden zomer hen ik een week in Londen geweest met eon reisgezelschap". „Maar dat is prachtig". „Zou het voor de praktijk voldoende zijn?" „Natuurlijk, vooral ais wij hel samen praten. Dan h-eb je bet zoo to pakken". „En ik kam ook nog een paar Engelsohe songs". „Zing er eens eentje?" Dagny schudde heftig hel hoofd. „Voor geen geld van de wereld", „Waarom niet?" „Je zou me maar uiiiaoie?n". „Wedden van neon?" „Ik kan „If you were Hue only girl m Hie world" en „Swamnee Itivor", cn zoo", „Wie weet, misschien kun je er onze te genpartij nag op vergasten". „ïfaar lot aan Boriijn spreken we nog onze eigen .lieve taal". „Weet je, wat ik zoo erg graag zou wil len?" ..Ik durf het haast r.iel te vragen", ..Zeg liet toch maar". „Zouden we elkaar voortaan maar niet bij den naarn noemen?" „Dat zal wel moeten, ward van af Ber lijn zijn we immers broer en zuster". „En andere?" „Het is nu heelemaal niet den tijd om daar antwoord op te geven". „Dat 's waar ookt Je waa aan je interes sant verfraai bezig. Er is maar één ding op do wereld dW. me dat kon doem vergeten". Zijn oogen zeiden: Dat ben jij zelf. Maar Dagny vervólgde op zakelijkcn toon haar explicatie. HOOFDSTUK VIII. Oherch'ez la femme. ,.Hc was dus lot de conclusie gekomen dat kapitein Van Til leeft. Onze tegenpartij heeft zicli zoovéél van hem aJa van de aan- leekeningen moester gemaald en heeft dus alle troeven ih handen. Voor hen is nu de grooto moeilijkheid: lioe kunnen we nu Van Til noodzaken zijn proeven voort te zetten. Dat kunnen zij op twee manieren doen: ten eerste door geweld on ten tweedie door... maar dat zal ik je dadelijk zeggen. Het eerste middel is bij een man ais d« kapitein buitengesloten. Hij zou zioh waar schijnlijk liever in stukken laten hakken, dan z'n proefnemingen voortzetten tem be hoeve van een vreemlde natie, welke dan ook. Gecombineerd met het tweede middel wordt het echter anders. Dat tweede middel is.de vrouw. „Denk je dat een vrouw Van Til.stood Gliarles op. „Ilehben vrouwen, dikwijle ni»t een bui- jerigewone macht over mannen?" Nu kreeg Ohariee een kleur. ..Het ie ook niet maar 'n vneuw. Hel is voor Van Til „de" .vrouw. Ik heb je verteld van de diwaze dingen, die de kapitein uithaalde om zijn teleur stelling te vergelen. Die- teleurstelling word door dieze vrouw veroorzaakt. Een goed jaar geleden was de heeie Ilaag- pche diplomatieke wereld betooverd door een vrouw. De beeldsclioone gravin von Holliensiteln. Deze vrouw stond bij de toen malige Duiitsche regeoring en dus ook hij tret gezantschap uitstekend aangeschreven. A'an Til heeft toevalliger wijze in Amster dam met haar kennis gemaakt op een Men- gslbergconcert. De andere zoo in zichzelf gekeerde man. werd op het eerste gezicht dadelijk veriiefd op haar. He', gebeurd met stugge naturen, wanneer ze eenmaal los komen, wanneer iiet ijs eenmaal gebroken is, slaan ze om als een blad van een boom. Zoo Van Til. Vaak ging hij 's avonds tiaar Den Haag, alleen maar om een glimp van haar verschijning op te var.gcn. Hij heeft haar ook nog eens hier onlmoc-l op een bal van de Duilschc lcgalie, waarvoor hij zich een uitnoodiging jiad weiten te verschaffen door middel van een ker.nis vam den goneralen «taf. Van Til's verliefdheid is natuurlijk door zijn huis knecht opgomerict; ook die directeur van de Herhbrug wa3 c-r van op de hoogte. En de gravin? Zij speelde mot den kapitein, zooals zij roet iederen man epeolde, die zich binnen haar bereik waagde. Zij trok tem bcurte- Lccos aan en stootte hem af. 'l'oen hij al te hevig begon aan te drin gen, verbrak zij alle connecties met hem en beantwoordde geen van zijn vele harts tochtelijke brieven. Het schijnt dat hij luaar toen eens op een avond, onopgi-merkt, in Den Haag gezien heeft, intiem mei een anderen man in een of ander bar, waar heen hij hen was ge volgd. Dat heeft hem toen geheel onderste boven geworpen, want zooais ieder, die waarlijk liefheeft, hij vertrouw de deze vrouw vol komen. Toen vroeg hij verlof en ging naar Parijs. Die vrouw was de Achilleshiel van Van Til, zijn zwakke péek. Hc-e buitengewoon uitgeslapen moeten or.ze tegenstanders zijn om dat te hebben ontdekt. Zelfs na de ondervonden teleurstelling, is do liefde voor deze vrouw in het hart van den kapitein niet gobtuscht. Ik vond in zijn bureau, ondor een sta peltje paperassen oen jwrlret van haar. Het is oen knappe donkere vrouw, een pikante verschijning; liaar haar, dat krul lend is, draagt ze page. Om van Van Til een pop te kunnen ma ken, die danst wanneer zij aan de touwljes trekkon, hebben zij zich de medewerking van die ito uw moeten verzekeren. Pat was het een ige middel, en dat was het zekersie middel lie heb natuurlijk infor maties naar dc gravin von Hohcnstein in gewonnen. Zij ie getrouwd geweest -net c-en omeier der keizerlijke garde. Haar man is in den oorlog geeneuvold. Hij liet haar r.ict na dan een stapel goed verborgen schulden en een bezitting in Oost-Pruisen: Hohenstc-in. Het moet tot eer der gravin worden ge zegd, dat zij die schulden tol op den ite sten cent heeft afbetaald. Daaraan heeft zij bijna haar beete beziteng opgeofferd. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5