AGENDA. BUITENLAND. Woensdag. Jeruël (Grocnesteeg 16): RadiJ-evangelie- iredikme; sprekers: da. J. Voorman en ds. fe. H. Beekenkamp. Kwart voor S uur. Nulszaal: Lezing met lantaarnplaatjes over de kampen van den Vrijz. Chr. Jong. lond door mej. A. van der Vring en den heer J. Eernslman. 8 uur. Nutszaal: Algem. ledenvergadering dep. J.eiden Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen. 8 uur. „Prediker": Radio-avond. 8 uur. IJ mui den, Hotel „Augusta": Jaar- lijkfche alg. vergadering van aandeelhou ders N. V. Sleepboot-Exploitatie-Mij. IJmuiden". 3 uur. Donderdag. Haarlemiucrstr. hoek DonkeretecgJaar- lijksebe alg. verg. van aandeelh. N.V. Ca- hen'e Kleeding-Maalechappij. 7 uur. „Jeruël" (Grotnesteeg 16): Bijbelbespre- king. 8 uur. Stadszaat (Kleine zaai): Volkszangavond. 8 uur. Stadszaai: Leidsehe Chr. Oranje-Vereert; feestavond ter gelegenheid van den ver jaardag van Prinses Juliana. 8 uur. Sassenheim, ,,'t Bruine Paard":_Ds. C. W. J. van Lummel voor de A.-R. Kiee- vereen. over „Maar één weg". 8 uur. Vrijdag. ..Pbebe": Br. De Jong, van Rotterdam, over „Het huis van den pottenbakker", 8 uur. 1-Mei-demonslralie Mei-comité: Stadszaai 's morgens kinderfeest. Propaganda-Iiets- locht te 11 uur. Concert Volksgebouw te 2 uur. Optocht te halfvijl. Avondfeest in de Stadszaai te kwart over 8 uur. De avond-, nacbt- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 April lot en met Zondag 3 Mei a.s. waargeno men door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nicuwc-Rijn 18, tel. 623. De apotheek van „Hulp der Menscb- ïeid" Hooigracht 18, is altijd geopend, aoch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen yoor spoed-receplen. Alleen voor leden van dat fonds. mishandeld, is, doordat deze haar mei oen werkborste.1 eenige slagen aan de kin toe bracht. De man wilde blijkbaar voor de vrouw niet onderdoentenminste even la ter kwam J. R. klagen, dat Van II. hem met een werkborslel op zijn nous was geslagen. Door C. K., machinaal houtbewerker, wonende in de Groenoordstraal, is aangifte grdaan, d'at gistermiddag te zijnen nadeele uit een ongesloten Iade van zijn schrijf bureau een portefeuille, inhoudende t 145 aan bankpapier, benevens eenige andere papieren, is ontvreemd. Als verdacht van dezen diefstal is aangehouden en in bewa ring gesteld zekere L. G„ op wien een be langrijk bedrag aan bankpapier is bevon den. Deze G. kwam gistermiddag het kan toor van K. bhvnonloopen om te vragen even van de telefoon gebruik te mogen ma ken. Terwijl hij telefoneerde werd K. door zijn peitoneel weggeroepen, welke gelegen heid G. zich waarschijnlijk ten nutte heelt gemaakt om het geld te verduisteren. Van de gebrs. V., van wie "wij gisteren meldden, dat zij hun zwager en hun eigen moeder hadden mishandeld, is de jongste ter observatie in tiet gesticht ..Rhijngecst" opgenomen, terwijl de oudste U8 jaar) op verzoek van zijn ouders naar een door gangshuis to Amsterdam zal worden opge zonden en waarschijnlijk tor beschikking van de Regeering zal worden gesteld. MUZIEK. Leidsche Orkest-Vereeniging. Alle begin is moeilijk, alzoo verzekerde do voorzitter de lieer Dekens den talrijken aanwezigen op het eerste concert derL.O.Y. in een korte toespraak ter inleiding* Veel bezwaren moesten worden overwonnen om liet orkest to brengen van do oprichting tot aan zijn cevslo optreden in het publiek en nr.n evenveel, zoo niet meer, bezwaren zou liet in de toekomst het hoofd moeten bieden wil liet kunnen geven wat in billijkheid van een Leidsch orkest inag worden geëischt. Om do bezwaren van externen aard, dc finan- eieele, to boven te kunnen komen, deed hij een beroep op liet publick: wordt contribuce- rtnd lid onzer vereenigingl Oder de interne .bezwaren bij de oprichting ondervonden zweeg hij wijselijk. Maar dat die vele en velerlei zijn geweest' geloovon we op voor hand liet feit alleen dat liet orkest zijn eer ste uilvoering heeft mogen beleven is reeds veilig een succes te noemen. En liet doet weldadig aan zooveel musici bijeen te zien, Kul van wil om in laaie volharding iets schoons lot sland le brengen. Die wil was onmiskenbaar aanwezig. Van den ijver en de toewijding bij de voorbereiding der uit gevoerde werken kregen we een zeer gunsli- gen indruk. Nu kan men bij de bcoordecling der ar tistieke resultaten tweeërlei standpunt in nemen: do te-kovt-kotningen alle wegmoffe len onder den dekmantel van den goeden wil, of wel, men linn ze, zonder daarom den goeden wil uit het oog te verliezen, rclcvcc- ren tot nul en stichting van hem of baar (er werken prettig voor 't oog meerdere dames inoc) die voor zich zelf meent cv min ct moor mco uitstaande te hebben. \Yc kie zen het laatste Blaudpunt. Waarmee implicitc is gezegd dat wo do orkest vcrccniging voor vol willen aanzien. Welnu dan. De beido blazengroopen zijn aanzienlijk beter dan liet «trijkensembta. Met den moesten lot maken wc melding van de klarinetten: mooi rond van toon en in staat een mollig pianissimo le blazen. Uit muntend dc trompetten met hun stevigen en bemachtigen klank, vrij van elke scherpte, zoo glanzend als men maar kan verlangen. ITobo en fagot beiden zeer goed. Fluit meer-, malen zeer loffelijk (in trio der menuet in do symphonic bijv.) soms onzuiver (Adagio inleiding lo satz). Hoorns naast veel goeds soms onvast van loon. Zuiverheid zij het eer ste gebod voor den musicus! In het strijkkwartet zijn de allen le zwak; daar moeten er nog een paar bijkomen. Van de violen ter weerszijden van den dirigent zijn de eerste lessenaars uitmuntend bezet, maar iels verder achteruit nam men het met den streek zoo weinig nauw, dat er aan anarchie kon worden gedacht. Zoolang er nog één is die op zijn eigen liouljo den streek neemt kan er van gelijkheid in de voordracht geen sprake zijn. Den concertmeester zij aanbevolen de partijen zijner volgelingen met den streek te vporzien dien hij gespeeld wit hebben. Dan zullen kwartetktanlc en zuiverheid ongemeen winnen. De cello's forceerden een enkel maal den klank, klon ken echter doorgaans goed. De bassen ga ven een stevigen grond. En als we nu nog de algemeene opmerking maken dat sommi gen wat al te vast aan hun partij gekluisterd waren, waardoor de volgzaamheid van de leiding te wenschen liet, dan hebben we, zonder een blad voor den mond te nemen, gezegd wat we meenden le moeien zeggen in het belang der zaak. Den dirigent, den heer Zeldenrust, kond een woord van lof loe voor wat hij nu reeds heeft weten te bereiken: dat houdt een be lofte in voor de toekomst. De fraaie krans, dien hel orkest hem aanbood, was in alle opzichten verdiend. Van de uitgevoerde orkestwerken geluk ten het best de marsch van Saint-Saêns en de Egmonl-ouverture van Beethoven. Maar ook in Haydn's bekoorlijke ie symplronie viel veel te waardeeren evenals in de Tilus- ouverture van Mozart. Grieg's elegische me- lodiën voor strijkers alleen, een paar ju weeltjes, konden nog wat inniger, poëtischer zijn voorgedragen. Met buitengewoon genoegen hebben we van mejuffrouw Scheepmaker uit Den Haag de aria van Gtuck uit Orpheus gehoord, waarin deze ^ijn Euridice beweent. (Ter te- gempetkoming van sommiger bezwaar te gen den tekst, die de zangers deed roepen om zijn vrouw, zij opgemerkt dat de rol van Orpheus een. travestirol is). Na de pauze droeg ze, beide malen door het orkest zeer bescheiden en volgzaam begeleid, Dalila's gezang „Mon coeur's ouvre !l ta voix" van Saint-Safns voor. Een mooie donkere alt stem, technisch volkomen geperfectioneerd. En een zangeres, die met dramatische zeg gingskracht en vol temperament ons in de situatie deed leven. Ze had veel succes en kreeg mooie bloemen. De goed bezette zaal heeft het nieuwe or kest in alle hartelijkheid en gulheid ontvan gen. De heer Spendej gat daarvan uiting in een warme toespraak tol den dirigent en het orkest onder luiden bijval van het publiek. De L.O.V. is feestelijk ten doop gehouden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Hindenbnrg'g keuze de Engelsche financiën. De verkiezing van Hindenburg tot Duitseii president houdt natuurlijk nog vele pennen bezig. Veel nieuws weten zij uit de* aard niet meer te vertellen. De aan dacht trekt dat de Engolscho pers zich thans speciaal tot Frankrijk richt, om daar hot nationalisme te bestrijden. De „Manchester Guardian" vergelijkt den toestand in Duitschland met dien in Frank rijk na de nederlaag van 1871 en schrijft: „Zelfs indien men aanneemt, dat alle stem men, die op Hindenburg zijn uitgebracht, vóór den ex-keizer bedoeld waren, blijven de republikeinen toch in de meerderheid, terwijl in Frankrijk vele jaren na 1871 dc republiek, met een republibeinscho min derheid in de Kamer kon blijven bestaan, omdat de verschillende monarchistische groepen het niet.eens konden worden over de vraag, wie als pretendent moest worden beschouwd. Het blad somt alle fouten op, die de ge allieerden, vooral ten aanzien van de ont ruiming der Keulsehc zone, hebben ge maakt en vervolgt dan„Onder deze om standigheden kan worden gezegd, dat de republiek thans in Bei-lijn vaster staat dan godurende dezelfde periode na den oorlog van '70 met de Fransche republiek het go- val was." Maar de Parijschc correspondent van dit zelfde blad schrijft al: AVat de ontruiming der bezette gebieden betreft, valt op geen consideratie van Fran, sche zijdo meev te rekenen en het is niet onwaarschijnlijk, dat de Fransche regeering het aanbod van Stresemann thans geheel van de hand zal wijzen. Briand is nooit geestdriftig geweest voor het. protocol van Genèvehij heeft steeds den wenseh ge koesterd, een vernieuwing van het aanbod to verkrijgen, dat Lloyd George hem te Cannes heeft gedaan en bij zal thans den nadruk leggen op de teleurstellingen, waar toe liet idealisme van Engeland heeft ge leid. Het onmiddellijk gevolg zal in elk ge val zijn, dat Frankrijk zich IrTaehtig zal verzetten tegen dc Engelsche opvattingen ten aanzien van het Rijnverdrag. In Engeland is de millioencnnota inge diend. Men zie voor bijzonderheden het uit voerig relaas onder het hoofd Engeland. Tegelijk met ons land en Ned.-Indiö keert Groot-Brittannië terug tot den gouden standaard. De algemeene indruk kan niet anders zijn, dan dat do Engelsche financiën go- zond zijn. Hoerele lauden in Europa kun nen dat zeggen, helaas BELGIE. De crisis. De Kamer en de Senaat zijn voor dc eorsle maal na de verkiezingen bijeenge komen, onder voorzitterschap van hun oud ste loden. De opkomst in beide lichamen was zeer talrijk. Zoowel Kamer als Senaat heeft zich er toe beperkt de commissies voor het onderzoek van do geloofsbrieven aan le wijzen. In den Senaat hebben de katholieken als nieuw op te nemen senatoren aangewezen da burggraaf De Broquevitle, oud-minister president, den minisler van Staat Paul Se- gtrs en den pas afgetreden minister-presi dent Theunie. De Iwee gekozen communisten hebben ook hun intree in het parlement gedaan. Die intree was nogal sensationeel; Jacque- motte, de leider der Belgische communis ten, verscheen in een vuile plunje, v. Over- slraelen, schilder, met een hoed ft la Ru bens en een schamele, gerafelde overjas. De regeeringserisis is nog even ver van de oplossing. DUITSCHLAND. Luther blijft de Pruisische Landdag weer geopend Halnisch t Hindenburg ontvangt een stroom van ge- lulcwenschen enz. Do proclamatie van Von Hindenburg tot president zal hoogstwaarschijnlijk op 9 Mei plaats hebben. Het bestuur van de Duitsche Communistische Partjj is voornemens op dea dag van Hindenburgs aankomst te Berlijn een algemeene 24-uurs-staking te procla- mceren als protest tegen het nianarchisme. ,Wel aardig: protest door de partij, dia Hindenburg op het kussen heeft gebracht, door eigen candidaat te handhaven! De Rijkskanselier heeft Hindenburg op gezocht om met hem de kwestie betreffende zijn ambtsaanvaarding te bespreken. B(J deze gelegenheid heeft ook de eerste politieke gcdachtenwisselïng over do belangrijkste hangende kwesties tusschen beide plaats ge had. Het onderhoud voerde tot volkomen overeenstemming. Het ministerie zei aanblqv'en. Naar de Rijkskanselier van postsrijen in den Rijksdag mededeelde, zal de begrooting van het Rjjksposfbestuur over 1921 worden afgesloten met een overschot van minstens 29 millioen mark. Ia den Pruisischen Landdag heelt de premier Braun de regeeringsverklaring af gelegd, nadat de communisten eerst een heJsch kabaal hadden gemaakt voor connectie van de politieke veroordeelden. Bjf zeide o.a.: „Indien ik dit Kabinet weer voorstel, dan doe jk dit uit de over tuiging, dat er een einde moet komen aan de crisis, die nu reeds drie maanden duurt Alle pogingen om een regeering te vormen, hebben schipbreuk geleden op de vernielings- woede van het Duitsch-nationaal-communis- tisch blok, dat tot nog toe de regeering omvergeworpen heeft» doch zich aan de» plicht onttrokken heeft om zelf een regee ring te vormen. Ik neem echter aan, dat de meerderheid der oppositie-partijen tot het inzicht zal komen, dat een destructieve po litiek ons volk, in onzen toestand, in het verderf moet storten en er daarom voldoende krachten zullen gevonden worden om met de regeering samen te werken. Verwacht niet, dat ik voor dit werk het program der regeering zal uiteenzetten. Ik zal de staatsaangelegenheden beheeren volgens de beginselen, die in de laatste 3'/z jaar deug delijk gebleken zijn. In groote lijnen neem ik het program over, dat Iiiij:i geachte voor ganger op 18 Febr. ontwikkeld heeft. Daar voor doe ik een beroep op uwe medewerking. De rede van Braun werd voortdurend be geleid door luidruchtige betoogiugen van de rechterzijde. Na afloop der rele werd de Landdag te midden der grootste wanorde verdaagd tot heden, wanneer de bespreking der regeeringsverklaring zal beginnen. De stemming zal pas heden over een week plaats hebben. Krjjgt Braun geen motie van vertrouwen of iets dergelijks, dan zal de Landdag ontbonden worden. De regeeringspresident van Wiesbaden, de vroegere soe.-dem. rijksminister van On derwijs Konrad Hainisch is overleden. FRANKRIJK. Zuinigheid geboden. Caillaux heeft aan alle ministers ge schreven en hun verzocht, hem voor 15 Mei hun begrootingsvoorstcfteii voor 192G toe le zenden, en bij bat vaststellen der posten den strengelen geest van zuinigheid en de groolet-mogelijke besnoeiing der uitgaven te bc-trachten. Hij eindigt met le verklaren: ik zal niet kunnen treden in voorstellen die niet een werkelijk streven naar bezuiniging vertoonen. ENGELAND. De millioenennota. Onder de grootste belangstelling heeft Churchill dB nu'Llioenenrecte gisteren uitge sproken, die 2 uur 36 minuten duurde. Al lereerst complimenteerde hij zijn voorgan ger Snowden voor het nauwgezet en zorg vuldig beheer. Hij deed dan belangrijke mededeelirg, dat de regeering besloten heeft, tot den gouden standaard terug te keeren. Hij zei- de, dat de wet, die den uitvoer van gouden munten en ongemunt goud verbiedt, op 31 December a.s. afloopt, en Engeland alsdan van zelf zal terukeeren tot de vrije goudmarkt van voor den oorlog. De regcering is genoodzaakt geweest, le beslissen, of zij de wet zou vernieuwen of verlengen, dan wel haar zou laten ver vallen. Zij heeft besloten tot het laatste. De terugkeer tot den gouden standaard is lan gen tijd een vast politiek beginsel van dit land geweest. Eene commissie onder pre sidium van Austen Qhamberlain die door de vorige Labour-regcering is benoemd, heeft eenstemmig een verslag opgemaakt, waarin zij beslist de meening te kennen geeft, dat 't wensclielijk is, tot den gouden standaard terug te keeren. Dit heeft de regeering over tuigd. Men was liet er algemeen over eens, dat.de onzekerheid niet langer moet duren, en dat de politiek der regeering duidelijk moet worden bepaald. Ons ruilverkeer met de A'erccnigdc Staten is sinds eenigen tijd stabiel en is thans stijgende. AVij hebben gene rechtstreeksclia groote overdrachten aan de overzijde van den Allantiscihen Oceaan, AYij zijn aan weerszij Jen van dien Oceaan een tijdperk ingetreden, dat de poli tieke en economische stabiliteit meer verze kerd schijnt dan eenige jaren geleden. De regeering hceit derhalve bestolen, dat, of schoon het verbod van den gouduitvoer zal duren lot 31 Dec. in den vorm van een sta tuut van af heden aan de Bank van Enge land een algemeene vergunning tot den uit voer van goud zal worden verstrekt. „AYij hernemen dus onze internationale positie als een land met gouden standaard, van af het moment, waarop ik deze verklaring aan liet Huis heb afgelegd. Dat is oene belangrijke gebeurtenis". Maar dc lerügkeer lot den internationalen goudstandaard" be leek ent niet, dat wij zul len overgaan tot het aanmunten van goud. Dat is geheel onnoodig voor het doel van den internationalen gouden standaard. Hot zou eene onverantwoordelijke buitensporig heid zijn, die onze huidige financieelo sehaarschte ons geenszins zou toeslaan te beginnen. Churchill is voornemens 'n wets ontwerp in te dienen, waarin o.a. bepaald wordt dat biljetten van de Bank van Enge land en de Schatkist slechts naar verkie zing van de Bank van Engeland kunnen worden geconverteerd. Hij voegde er bij, dat de bijeengebrachte goudreserve 153 mil lioen pond bedraagt. Toen de regcering liet voornemen opvatte, tot den gouden stand aard terug te keeren, begon liet departement van tmanci n heimelijk dollars te verzame len, en het heeft thans reeds het bedrag van 1U6 millioen dollar bijeengebracht, die noo- dig zijn niet alleen voor de betaling van onze schuld aan Amerika in Juni, maar ook in Dec., zoomede, voor al onze andere schultïaliossingen aan Amerika in dit jaar. Ook heeft de regeering maatregelen geno men, om zoo nocdig, credieten le verkrij gen in de A'ereenigie Slaten van niet min der dan 300 millioen dollar. Deze zijn aan gevraagd als eene plechtige waarschuwing aan dc speculanten voor liet geval dat zij zouden trachten de goudpariteU ie versto ren, die Engeland heelt hersteld. Er moet dienaangaande eene volkomen eenheid van actie zijn in het Britsche, Rijk en Churchijl gelooft, dat dit de herleving van zijn inter nationalen en Rijkshandel zal vergt-makfce- lijken. Komende tol de begrooting zelf, zeide OliurehUI, dat liij de totale uitgaven over het loopende jaar raamt op 799.400.000 pond of 9.400.000 meer dan de raming van liet vorige jaar. Hij noemde dit zeer teleur stellend, en verklaarde, dat vermindering van belasting eerst na dit jaar kan worden ingevoerd, na vermindering van de uitga ven voor aanvullingsdiensten. Een kabinets commissie zal worden aangewezen, om tot dit doel de telkens terugkeerende uilgaven na te gaan. Qliurchili acht zich niet gerechtigd, gel den aan te vragen tot aanzienlijke uitbrei ding van den handel. „Ik geloof in ec-ne zekere en gestadige verbetering van den handel, maar deze verbetering zal slechts geleidelijk zijn en kan zelfs langzaam zijn." Op den grondslag der huidige belasting re kent hij op een suiplu9 van 2G mill. pond. Hij verwacht eene groote opbrengst uit de inkomstenbelasting wegens het feit, dat een inkomstenbelasting volgens het systeem van liet gemiddelde der laatste. 3 jaren, thans niet zulke jammerlijke gevolgen voor den handel zal hebben als in 1921. Hij ver wacht 9'/ü millioen van de Duilsche schade- loossteMmgsbclttüngen. Ilij voegde er bij, dat met Frankrijk onderhandelingen zijn gevoerd over de schuldquaeslie, maar hi) rekende daarop niet* bij zijne begrooting. Indien er iets kwam, zou dit bijdragen tot verlichting. Ohurchill ging voort zijne nieuwe belas tingplannen uiteen te zetten. Hij is voorne mens, eenige vermeerderingen vast ie stel len op de successierechten op landgoederen van meer dan 12 500 pond waarde, en de opcenten op groote inkomens te verminde ren met bedragen, die zullen worden gecom penseerd door deze verhoogde successie rechten. Verder is hij voornemens, nieuwe rechten te heften op den invoer van natuur- en kunstzijde, op eten grondslag van 4 shil ling op het pond voor ruwe zijde. Eveneens beschermende Tecliton op ingevoerde hop van 4 pond per centenaar. Deze redhten zullen tot 4 jaren worden beperkt. Hierdoor zullen de rechten op ingevoerd bier iets worden verhoogd. Ook wit hjj da McKennarechten op ingevoerde luxe-artike len weder invoeren. De zijde- en McKenna rechten zullen op 1 Juni in werking' treden. Hij raamt; dat deze rechten over een ge heel jaar 3 millioen pond zullen ODbren- gen. Het is de politiek der regeering, uit voering te geven aan de .adviezen, op de Rijksconferentie van 1923 gegeven ten aan zien van Rijks-preferentie» voor zoo ver deze geen nieuwe of meerdere rechten op levens middelen inhouden. Dientengevolge diende hij voorstellen in tot opheffing der bestaande rechten op gedroogde vruchten uit het Rijk en tot verhooging der preferentie op Rjjks- tabak van 1/6 tot 1/4 van het volle bedrag- der rechten. Ook zullen verhoogingen piaais vinden op de preferentie op zware wijnen van 1/3 tot 2/3 en vermeerdering van de extra-leiasting op Champagne wijnen van 30 tot 50 pet Ook stelde hij voor, de preferentie op suiker weder vast te stel len 20oals zij was voordat de rechten ver leden jaar werden verminderd, n.1. op 4 sh. 31/3 pence. Deze preferentie zal 19 jaar duren, zoolang de volle rechten niet dalen beneden dat bedrag. Ten aanzien van de inkomstenbeias- ting stelde hij voor, de thans bestaan de heffing te verminderen met 6 pence, waardoor dus de heffing zal worde» teruggebracht tot 4 sh. op het pond. 1L- vendien stelt hij voor, het bedrag der vrij stelling te veriioogen, die wordt verleend op inkomsten uit arbeid, van 10 tot 16 f ct. Hij betoogde nadrukkelijk, dat deze con cessie zal gelijkstaan met een nieuwe ver mindering van 6 pence op het pond, zoo dat de kleine belastingbetalers feitelijk het voordeef zulten hebben van 1 sh. op het pond. Churchill deelde verder mede, dat de re geering voornemens is, een uitgebreid ont- weip van sociafe verzekering samen to stellen, die verplichtend zal zijn, en zich uitstrekken over do geheele loontrekkende bevolking. Het voorgenomen ontwerp zal betrekking hebben op 25 millioen menschen, en in werking treden van af Jan. 1926. zat het egrste jaar niets kosten aan do Schatkist De kosten zullen beginnen in net derdo jaar en dan 4 millioen pond be dragen. Volgens dit ontwerp zulten wedu wen 10 ehilling per week ontvangen, het oudste kind 5 en Je andere kinderen 3 tot den leeftijd van 14 jaren. De pensioenel. zullen ook eventueel betaalbaar zijn op den leeftijd van 65 jaren en plaats van 70 zaoals thans, en betaald worden, onverschillig of de betrokken persoon af dan niet particuliere middelen bezit. De Kanselier zeide, dat dit het schoonste oorlogsgod: nktceken zal zijn, dat ooit is opgericht. Do patroons en werklieden moeten elk bijdragen naar een grondslag van 4 stalvee per week voor een man en van 2 stuiver voor een vrouw. De uiterste kosten voor den staat zijn op 750 miljoen ponl sterling geraamd. Naarmate de oorfogspensioenea, die in vijftig jaar werkelijk uitgestorven zullen zijn, dalen, zulten de kosten voor de ouder domspensioenen toenemen. Na 80 jaar zal het stekel zichzelf bedruipen. i Eet stelsel treft 200.000 weduwen, moe ders van 380.000 kinderen. Een overzicht gevende van de finaneieele, politiek van Groot-Brittannië sedert den oorlog, wees Churchill er op, dat de roite van de nationale schuil de laatste 5 jaren is verminderd met mier dan 70 millioen per jaar. Het is, naar h(j zeide, noodzakelijk, o'at de politiek van schuld-betaling wordt voortgezet. De rente van de regeerings- leeningen is gedaald van 61/3 op 41/* pet Deze groote daling heeft een reeks van conversie-operaties mogelijk gemaakt van zeer voordeeiigen aard, die reeds ondernomen of beraamd waren. Een veel grootere con versie-operatie hangt, naar hjj zeide, af van den fevensdunr van het tegenwoordige par lement en door deze zouden belangrijke be sparingen kunnen worden verkregen voor belastingbetalers. Hij verdedigde het begin sel, dat is gevolgd, om de obligaties der. oorlogspc-nsioenen thans te betalen, in plaats van dit tot do toekomst uit te stellen, zooals sommigen hebben aangeraden. Hij deelde mede, dat het maximum bedrag der oorfogspensioenea op het einde van den oorlog 710 millioen per jaar was, terwijf 't thans is gedaald tot 67 millioen per jaar, BULGARIJE. Nienwe moord. De president van den krijgsraad le Sofia is gedood door een van de beschuldigde communistische samenzweerders. ZUID-AFRIKA. "i Voor de eenheid. Herzog,, do nationalistische premier, heeft in hel parlement onder iadrukwek- kende stilte gezegd, dat hij voor zich van moening was, voor zoover dit de Unie van Zuid-Afrika betrof, dat een afscheiding van Engeland een flagrante lout zou zijn en dut het een. nationale ramp zou zijn als een deel, het Engelsche of het HoJJandsche., zijn wil aan het andere oplegde. Hij vreesde echter niet, dat die afscheiding van Enge land zou gebeuren zoolang ieder deel zicH er van onthield, zijn superioriteit boven hes andere te laten geldien. Hij drong er op aan, dat er geen poging zou worden gedaan, dooe geen van beide deelen, om zijn connectie met Engeland te gebruiken om die supe rioriteit 1e vestigen. CHINA. M Tsjang-tso-lin's macht. Een regeeriugsbesluit benoemt Tsjang-tso- lin tot militair gouverneur van Tsjingtau. 1 Ttjang-tso-lin controleert nu feitelijk gr imed Oost-Chnia van Moekden af. Hij is door deze benoeming erkend als heerschej in het bekende geied van Kiaulsjau ten Zuiden van de Hwangho. Zijn macht strekt zich nu uit rond do geheele Gele Zee en ver ten Zuiden daarvan. i BUITENLANDSCH GEMENGD. Het Duitsche marinebestuur heeft, in overleg met het Verband Deulscher Reedeg op zich genomen een eerste Rotor-vracht- scliip van aanzienlijke afmetingen te laten bouwen. Het wordt een schip van 3000 toni hetwelk zal worden gebouwd door de firma Robert Sloman Jr., te Hamburg en de A. 61, „AYeser" te Bremen. Het moet over een jaar zijn afgeleverd. Door de onachtzaamheid van een oppas ser, die de deur van eeq apenkooi bij Ha genbeek in namburg verzuimd had le slui ten, geraakten Zondag een honderd kleins apen in vrijheid. De dieren verspreidden zich niet alleen over het uilgeslrekte park, maar ook in de omliggende tuinen en hui zen. Zij klommen door open vensters, dron gen kamers en keukens binnen, waar z« alles overhoop haalden. Onder medewer king van de plaatselijke bevolking konden de vluchtelingen ten slolle weer achter de tralies worden gebracht, wat tot menige leuke scène aanleiding gal. In verband met den moord op een 10- jarig meisje bij Crowborough, wier lijk in liet park van een kasteel werd gevonden, is een 15-jarige tuinmansjongen aangehou- den. t Te Berlijn-Steglitz heeft gisteren een 23- jarige student uit jaloerschheid zijn 12 ja rigen broeder met revolverschoten gedood en vervolgens zelfmoord gepleegd. Hij meende dat zijn moeder te veel van haan jongsten zoon hield en hem verwaarloosde. Het is mogelijk, dat de student, die zeen overspannen was, in een aanval van zins verbijstering heeft gehandeld. Te Kaïro is Zaterdagmiddag door brand in een suikerfabriek een schade van 3 mil lioen gulden aangericht. De Hawandieh- suikerfabriek, dia aldus geteisterd werd, if do grootste in haar soort in Egypte en ligt) vlak bij de stad. De voornaamste «chade werd veroorzaakt door de vernietiging van suik6rvoorraden.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2