TORPEDO'S: HET NOODLOTTIGE GAS jo. 19977 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 27 April Tweede Blad. Anno 1925. J. LEONARD LANG, AMSTERDAM, sl"*^i!raoo 114 BINNENLAND. -A-, FEUILLETON. onze oproep bij alle vier aanverwante par tijen een duidolijken weerklank gevonden heeft, en dat men bereid is nationale sa menwerking binnen de -grenzen, die trouw aan eigen beginselen voorschrijft, te zoe ken en te bevorderen. Het blijve vooreerst de taak der N. U. als orgaan van breedc lagen des volks, die dergelijke samenwer king wenschen, om de verwezenlijking dezer goede bedoelingen met aandaoht te volgen en met klem te ondersteunen. Haar werk is dus allerminst afgcloopen. Voor de ko mende stembus beeft zij haar woord ge sproken. Het zal niet het laatste zijn. De vergadering ging hierna over tot de behandeling van huishoudelijke aangele genheden. Geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. Onder voorzitterschap van prof. I. G. Sleeswijk is in Den Haag da algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging Geneeskundig Onderzoek vóór het Huwelijk. Aan het door den secretaris uitgebracht verslag is ontleend: In 1921 werd te Leiden een af deeling opgericht. Het bestuur dezer- afdeeüng heeft den ambtenaar van den Burgerleken Stand aangezocht! om aan hen, die huwe lijksaangifte doen, het bekende geschriftje uit te reiken, welke ambtenaar zich daartoe heeft bereid verklaard. Na eenigen tgd echter- werd het drukwerk geretourneerd oiider mededeeling, dat B. en IV. bezwaar lradden gemaakt tegen de uitreiking, In Maart werd te Utrecht opgericht het Centraal-Comité der Samenwerkende Orga nisaties voor Erflükheidsonderzoek ba den Menseh: waarin zijn vertegenwoordigd: de Erflijkheidscommissie, het Nationaal Htireau voor Anthropologic, de Ned. Genetische Ver eeniging, het Comité Geneeskundig Onder zoek vóór het Huwelijk. Het hoofddoel dezer samenwerking is de bevordering van het erflijkheidsonderzoek en de Eugenese, door uitwisseling van' denk beelden. Dat C-omitó zal als representatieve organisatie op dit gebied optreden, zoowel in binnen- als. buitenland. Op de in Sept. 1924 te Milaan gehouden jaarvergadering van de Intern. Eugeneti sche Commissie, waar het Ned. Centraal- Comité werd vertegenwoordigd door het hoofdbestuurslid dr. Marianne van Herwer den, uit Utrecht, heeft deze op ons verzoek ter sprake gebracht het doen uitreiken van een geschrift aan huwelijkscandidaten. Het bestuur besloot deza vraag te onderwerpen aan het persoonlijk oordeel der leden van de Intern. Commissie, met verzoek, hun zienswjjze schriftelijk te willen inzenden aan dr. Van Herwerden. By het opmaken van het verslag waren 9 brieven ingekomen, die op een enkelen na alle getuigden van sympathie met het denkbeeld. Wat betreft hot voeren van propaganda wijst de secretaris er op, dat deze op knel lende wijze aan banden wordt gelegd door geldgebrek. Echter is de bioscoop te hulp gekomen. De film: „De hygiëne in het huwelijk", welk stuk bijna het geheel© land is door geweest, vertolkte, wat het gedeelte aangaat betreffende het vraagstuk genees kundig onderzoek vóór het huwelijk, de ideeën der Vereeniging op uitnemende wijze. In 1924 sloten zich 4 gezondheids commissies bij de Vereeniging aan. In de Eerstej zoowel als in de Tweede Kamer werd aangedrongen op bevordering van het geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk. Rapporten werden uitgebracht voor een commissie, in 't Teven geroepen door de Ned. Vereen, v. Staatsburgeressen in zake moderne huwelijkswetgeving en door de studieclub uit den Diocesanen R.-K.Vrou wenbond. Deze wijzen op den gezonden groei der Vereeniging, die gestadig vooruit gaat en zich hoe langer hoe meer mag verheugen in veler sympathie. Ten slotte wijst het verslag op het te Amsterdam, Keizersgracht 719, tot stand gekomen Consultatiebureau voor Huwenden, waar onvermegenden zich kosteloos op de hoogte kunnen doen stellen van hun gezond heidstoestand. Het verslag eiDdigt met den wensch, dat het door de vereeniging voor gestane beginsel spoedig algemeene toepas sing moge vinden tot lieii van de lieele maatschappij en van het komend geslacht. RECLAME. 70S» FIAT 10/15 P.K. 15/20 P.K. 20 30 P K. 31/45 P.K. f 3600,— t 5100.— t 6200.— t 10.800.— UIT VOORRAAD LEVERBAAR. In dit vorband wordt een beroep gedaan op ieders offervaardigheid de vereeniging financieel te steunen. m Hei Troelstra-oord. .Naar ,,Heb Volk" meldt heeft een geef ster, die ongenoemd wil blijven, een stuk grond van vier H. A. te Beekbergen op de Yeluwe, geschonken nan het N. V. Y. ten behoeve van het Troclstr a-oord. De voorbereidingen voor de stichting van een gebouw zijn in vollen gang. Gistermorgen hebben prins en prinses Atiaka» die Aooals men weet incognito een bezoek aan ons land brengen, verschil lende bezienswaardigheden in Amsterdam in oogenschouw genomen. De Japansche prins met zijn gemalin en gevolg hebben eerst het Koninklijk Paleis bezocht, vervolgens ging de tocht naar de diamantslijperij van de firma Asscher, in de Tolstraat. Prins Asaba zette zijn hand- teckenmg in het bekende boek, waar ook de Japansche kroonprins Hirohito ge teekend had. De heeren A. Asscher en Lissauer leidden het gezelschap rond. Verder is in de morgenuren het Rijks museum bezocht, waar prins en prinses Asaka ontvangen werden door den hoofddirecteur, den lieer Schmidt-D sgener, en den conser vator jhr. Röell.. Z\j wezen de vorstelijke personen op de vele kunstschatten, welke het museum bevat. 's Middags werd een rit gemaakt langs do bloembollen-velden en naar de tentoon stelling te Heemstede. Heden vertrok prins Asaka en gemalin naar Het Loo. De Koningin had een der wagens van den koninklijken trein ter be schikking gesteld van de prinselijke familie. De Koningin biedt den prins en de prinses een noenmaal in intiemm kring aan. Vanavond zullen de Japansche prins en zijn gemalin per Staatsspoor van Het Loo te 's-Gravenhago aankomen, waar de Japan sche zaakgelastigde, de- heer Tomohiko Mina- gawa, hun een maaltijd aanbiedt. Dinsdag- i middag zullen graaf en gravin Asaki per Hollandsche spoor zich naar Antwerpen be geven. Vóór hun vertrek zullen zij nog door de Koningin-Moeder ontvangen worden. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur, heeft de Koningin-Moeder, vergezeld van jonkvrouw F. L. H. van de Poll cn jhr. A. S. E. van Tets, een bezoek gebracht aan heb Scheepvaartkundig Instituut en Museum te Botterdam. H. M. werd ontvangen door leden van het dagelijksch bestuur en den directeur, waarna mcj. C. Veder, dochter van een der bestuursleden, Haar bloemen aanbood. Hierop volgde een rondgang door het museum, waarbij de directeur, J. W. J. baron van Haersolte, toelichting gaf. H. M. nam met belangstelling kennis van de bibliotheek en den inlichtingendienst. In het museum Boymans werd H. M. ontvan gen door den burgemeester, als voorzitter van do commissie, en don heer D. Hanne- ma, directeur van het museum. Mej. Van Beuningen bood H. M. een bloemstuk aan. Met veel belangstelling bezichtigde H. M. do vitrines. H. M. wenschte den heer Han- noma geluk met het laatste vorworven schilderij van P. P. Rubens, dat met steun vau den heer Van Beuningen kon worden aangekocht en dat op de bovenvestibuta geplaatst was. Hiesna werd do zaal, waar dc etsen van Rembrandt zijn tentoonge steld, bezichtigd. In dc bestuurskamer werd thee geschonken. Dc heer cn mevrouw Do- ir.cla Nicuwenhuis, alsmede de heeren C. W. P. P. baron Swccrts de Landas en de heer S. Verheul, beiden commissielid, wa ren hierbij ook aanwezig. Dc Minister van Marine hoeft, ma ge houden inschrijving, aan Burgerhout's Ma chinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam den bouw opgedragen van twee torpedo-? boot jagers, gelijk aan den op deze werf ïceds onderhanden zijnden törpcdobootja- ger „F.vertsen." Men schrijft aan de .,X. R. Ct." Het was in 1925. In een zeker dorp in Z. Holland was op de christelijke school eert vacante plaat-s voor een onderwijzeres cn daarnaar werd gesolliciteerd door mej. A., die op catechisatie was bij een Ned.-Hervi predikant van Gereformeerde richting, ter wijl de tweede sollicitant, mej. B., op ca- techis.it.'o was bij een Ned -Herv. predi kant, die ethisch ia. Het schoolbestuur, dat te beslissen had, is uiterst rechtseh en stelde don candidatcn do vraag, of zij wel Gereformeerd-Hervormd waren, waarop zij, als zijnde niet zóó op de hoogte met deze benamingen, het antwoord moesten schuldig blijven. Men zou verondex-stellen, dat mej. A. do grootste kans zou hebben gehad. Een nauw keurig onderzoek naar de bekwaamheid gedurende de openbare les, bracht dc hoo- ren tot ander inzicht en de keus viel op mej. B., maar met de conditie er bij, dat' zij van Vrijdagavond tot Maandagmorgen niet in het dorp mocht blijven (des Zater dags is de school gesloten), uit vrees, dat mej. B. mogelijk zich des Zondags iets mocht veroorloven, dat de bewoners van het zoo zuivere dorp niet gewoon waren te doen. Het gebeurde toch lieusch in 1925. Zaterdag vergaderde de Rijksbemidde laar de heer H. A. van Ysselsfeyn ten" Stad hui ze te Dordrecht met den werkgever, on den vertegenwoordiger der arbeiders, betrokken bij de staking bij de N.V. Stik-» Btofbindings-industrie „Nederland", tê. Dordrecht. Overeenstemming is niet be* reikt kunnen worden. Aan het einde vatf de conferentie heeft intusschen de Rijks* bemiddelaar voorgesteld, dat een onportfl* dig deskundige zal uitmaken, of op da oogonblik de finanoieele toestand van haf bedrijf eenige loonsverbooging mogelijk maakt. Dit voorstel ia aan beide portijeal in overweging gegeven. Aanneming vatf bet voorstel sluit natuurlijk opheffing <Jell staking in. Onder leiding van den Bondsvoorzitter den heer Dooye3, heeft gistermiddag te Am« sterdam een uit alle doelen des lands b9* zochte vergadering van afdeelingsvertegeo* woordigers en Bondsraadleden van den; Alg. Ned. Schildersgezellenbond plaats ge had. Besproken werd de stand der conflicten in het schildersbedrijf te 's-Gravenhago, Al- National» Unie. i Da Zaterdag te 's-Gravenhage gehouden algemeene vergadering van de „Nationale .Unie' is door den heer Van dar Voort van Zijp geopend met een rede, waaraan het volgende is ontleend: Het oogenblik 13 thans gekomen, een over zicht te geven van de reactie, door het bekende Staatkundig Advies in den lande gewekt. Met dankbaarheid erkende spr. den ernst, warmedo op een enkele uitzondering na de denkbeelden, in dat Advies geuit, zoowel in de pers als op andere, meer ver trouwelijke wjjze zijn besproken. Bjj veel wat van juiste opvatting getuigt, is ver schillend misverstand op den voorgrond ge treden, dat dient te worden weggenomen. In de eerste plaats een misverstand om trent het karakter der groepeering. Men heeft getracht het te doen voorkomen, als ware onderteekening van het advies tmver- eenigbaar met het lidmaatschap der bestaan de politieke partijen. Hiertegenover wensciit spr. op den voorgrond te stellen, dat de leden der Nat Unie zich uitdrukkelijk het recht hebben voorbehouden om in hun poli tieke organisaties ts blijvenDe N. U. stelt zich niet boven, noch keert zich tegen een oer politieke partijen, tot welke haar feden behooren. Dit volgt reeds uit lic-t feit, dat baar streven is die programmapunten, welke aan de betrokken partijen gemeen zijn, op den voorgrond te brengen eu daardoor een krachtig politiek leven te bevorderen. Van eanig geheim streven is geen sprake. Het doel i3 open en klaar. Dat het mogelijk is, dat onze groep te eenigev tijd zich politiek partij stelt door aan de verkie zingen deel te nemen, fs nimmer ontkend. In dal geval zullen de leden, welke tot een politieke partijbehooren, hebben te kiezen of te dec-len. Er is geen reden i>m aan te nemen, dat zulk een keuze met met volkomen frankheid zoude geschieden. Van meer belang en veel moeiljjhër weg te nemen, zijn de misvattingen omtrent de beginselen, die de N. U. door de betrok ken politieke groepen op den voorgrond wil zien gebracht. De ernstigste aanval is wel gedaan op de bekende formule, in welke do erkenning vair ~3en liberalen Staat en die van het Christelijk karakter van ons volksleven in stede van ars onverzoenlijke tegenstelling, als keerzjjden eener zelfde ni«iaille worden getoond. Ons streven is op het doorwerken van dit beginsel gericht. Doch dit doorwerken is nïot het werk van een oogenblik. Het is een groote en moei lijke taak, die geduld, doorzettingskracht en geloof vereischt. Ilier moeten wij vooral op hot persoonlijke werk van onze medestanders rekenen. Spr. wijst in dit verband op de uitstekende brochure van prof. Eigeman, die, naar spr. hoept, de eersteling zal zijn van een reeks geschriften, waarin dit voor ons politiek fundamenteele probleem sine ira et studio onder de oogen zal worden gezien. Van meer directe praetischo 4ieteekenis ii de van verschillende zijden opgeworpen vraag, welke be teekeras te hechten is aan het door de N. U. op den voorgrond ge schoven beginsel van autarchie. Die beteekenis is deze, dat de N. U. dit beginsel, dat in aanleg zoowel door de drie rechtsche groeepen als door de liberalen be leden wordt, thans over de gansehe linie principieel „an de orde wil brengen, teneinde het lot een middelpunt van p r a c- tische synthetische politiek te maken. .Want onze klacht is dat in de vruchten van den parlementairen arbeid van het in toe- RECLAME. REEMTSMA- CIGARETTES SERES-SAMSOUN-SWANEBLOEM SENOUSSI A KK.qWN.THt WORLD OVER 5010 Oorspronkelijke detective-roman door R. J. BRANDENBURG. 11) Eindelijk scheen Van Til gevonden te hebben wat liij zocht. In Cen der aanzien lijkste bars van Monlimarire danste lederen avond een Apachen-meisje. Daar ging de kapitein heen cn liet dansen scheen hem eenige afleiding te gever- lederen avond zat hij in een heekje van het slecht geventileerde rookerige locaal, waar een bont gezelschap bijeen was: stu denten, nudinettes, apachen en verschil lende ongure buitenlandsche elementen 0. a. Russen, bolsjewiki. Wanneer liet vol was, kwam menigmaal de een of ander aan hun tafeltje zitten. Een jonge Rus, met zwarten baaid scheen daar zelfs een gewoonte van lo willen maken en trachtte eenige malen in gebrekkig Fransch een gesprek met der. kapitein aan te knoopen. Tegen het uur waarop mademoiselle Octelte optrad, begon Van Til nerveus te worden, rookte ontelbare sigaretten en dronk meer dan gewoonlijk' Hij heeft overigens dat meisje nooit ge sproken, was alleen maar onder bekoring yan haar dansen. Erger was het dat de kapitein meer be ken te drinken dan hij verdragen kon en passing brengen van dit beginsel zoo beden kelijk weinig valt te onldekken, wat temeer te betreuren is, waar het een beginsel geldt, dat de geheele rechterzijde gemeen heeft, maar dat evenzeer beleden wordt door het liberalisme in zijn zuivere gedaante. Hiertoe acht zij samenwerking van alle nationaal-verantwoordelijke partijen moge lijk en onmisbaar en juist de wensch om aan deze samenwerking bij te dragen, is een van de hoofdmomenten van haar streven. Wat intusschen de politieke zijde van dit vraagstuk betreft, dit hangt ten nauwste sa men met het standpunt, dat de N. U. inneemt ten opzichte van de door sommige groepen nagestreefde antithese* democratiscli-conser- vatief. Spr. legt er den nadruk op, dat een dergelijke antithese voor ons politieke leven een ramp zou zijn. In plaals van saneering, zooals men verwacht, zou het resultaat zijn een toestand zooals men thans in Frankrijk heeft, eindelooze schakeeringen van rose - rood en rood-rose met geen andere basis van groepeering dan personen- en groepsbelang gen. Het is echter niet genoeg deze tegenstelling af to wijzen, wanneer men er iets beters voor in de plaats kan geven. Tegenover de revolutionaire demo cratie behoort een eigen positief en levens krachtig beginsel n.l. dat der organische democratie, te worden gesteld. Het ideaal mag niet zijn de ambtenaren-staat van het Socialisme, maar moet wezen de organische volksregeering, zich (en volte van haar ver antwoordelijkheid bewust en bevoegd om haar te dragen. Ten slotte hebben wij de vraag onder de Oogen te zien, op welke wijze de uitnoodiging door ons in het Staatkundig Advies tot de aanverwante partijen gericht, is opgenomen. Spr. bepaalt zich tot publieke uitlatingen van gezaghebende persoonlijkheden links en rechts. De tegemoetkomende houding van den Vrijheidsbond, die o.a. in het interview van mr. Dresselliuys in de „Oprechte Haar- lemsche Courant" duidelijk tot uiting kwam, wordt wellicht het best geresumeerd door de woorden van een vrijzinnig spreker in de Ilaagsclie afdeeüng van deze partij, „dat het ontstaan van de N. U. een verheugend ver schijnsel is, dat ons volk moet waardceren." Van R. K. zijde is het doel der N. U. door het Kamerlid, den heer Febcr, met duidelijke instemming weergegeven: „De weg is, elk zijn beginsel handhaven, en dus het eigen parlij-verband, en verder niet meer politie- ken strijd voeren, dan noodig is en dus al die objecten, op dewelker bodem liet begin sel n i e t gelegen is, van den aanvang af builen liet gedrang van den strijd Ie stel len." Van den aanvang af: dit betee- kent, dat bij de behandeling dier vraag stukken ook de nict-rechtsche partijen, dio tot loyale medewerking bereid zijn, daartoe ook door meer voorbespreking, in de gele genheid behooren te worden gesteld. De meening van den heer Slotemaker <lc Bruine op de jaarvergadering der C.-H. Unie door begrijpelijke groote reserve ver sluierd, wordt wellicht het best geïnter preteerd door de merkwaardige rede, die een van Lohman'a medewerkers, de oud- turnster Do Geci op vorsohilionde plaatsen in het land beeft gehouden en waarin deze met nadruk wees op het groote gevaar „van het herleiden van allerlei materieelc kwes ties tot religieuse kwesties" en den eisch stelde „dat de neutrale zone niet mag wor den ingeperkt." Ten slotto heeft do leider der A-Ti. part-ij in zijn Deputaten-rede zich bereid verklaard „toe te geven, dat or reden is otn te overwegen, of er niet som mige vraagstukken zijn van algemeen na tionale beteekenis, voor welker oplossing een breedcre basis wenschelijk is, dan die welke samenvalt met de grensscheiding tusschen rechts en links." Natuurlijk zijn dergelijke uitlatingen niet voldoende. De bereidheid tot meer samen werking tussohen de aanverwante partijen moet in daden worden omgezet, Hoe dit technisch te verwezenlijken zal ziin in do komende parlementaire periode is een zaak, die in de eerste plaats tot de taak der betrokken partijleiders behoort De billijkheid vordert te erkennen, dat deze verwezenlijking veel voorzichtigheid cn veel goeden wil vereisehen zal. Doch met blijdschap mag worden geconstateerd, dat meermalen half drenken in zijn hóiel terug kwam. In de Bar werden de meest verschillende dranken van twijfelachtig allooi gebrou wen; in een klein vertrekje achter de eigen lijke zaal, werd in stilte en tegen hoogen prijs absinth geschonken. En in dat kamertje kwam Van Til meer malen terecht en mankte er kennis met het helsebe groene vocht. De huisknecht liecft Van Ti! toen ernslig onderhouden over dat absinth drinken, maair tegen zijn gewoonte werd ds kapitein boos en verbood zijn knecht zich te be moeien met dingen, ivelke hem niet aan gingen. Eu de oude man zweeg, maar vergezelde Irouw den kapitein op diens nachtelijke tochten. Ook dc Rus bevond zich geregeld in hol absinthkamerlje- Hij bleef voortdurend d? nabijheid zoeken van den kapitein. Wa'. had liij daarmee voor? Voelde deze vreem deling instinctmatig, dat de kapitein iemand was, die in dat luguber gezelschap niet thuis hoorde. Na het onderhoud dat de huisknecht met Van Til had, scheen deze zich voor dem cuden man te schamen. Hij wilde niet be velen om thuis te blijven, maar vroeg of de knecht niet liever eens een avond alteen wilde uitgaan. Natuurlijk sloeg de huisknecht dit aan bod af. Op een avond schijnl de kapitein zich zoo bedronken te hebben, d-at hij met een laxi naar hotol gebracht moest worden. De oude bediende huilde tranen van spijt en verontwaardiging, doch durfde niet voor de tweede maal wat te zeggen. Wel merite de kapitein dat ie man. onder zijn gedrag leofl; als een levend geweten stond de knecht den meester voor oogen. Toen begon de kapitein dein knecht weg te sturen, wanneer hij zich aam den drank te buiten ging. Hij liet hem sigaretten halen of een andere gefingeerde boodschap doem en de oude man moest natuurlijk gehoor zamen. Op een avond stuurde Van Til zijn kneohi terug naar het hotel om een dikkeren over jas te halen. Van Til had al vrij veel gedronken. Toom aarzelde dc knecht om het bevel uit (e voeren. De kapitein werd woedend en smeet den oude zijn glas in het gelaat onder gelach en getier vam de aanwezigen, onder welke zich ook de Rus met den zwarten baard bevond, die in gezelschap was van een landgenoot van hem, welke een lieerachtigen indruk maakte. De huisknecht ging heen. Toen hij terugkwam bevonden allen in het kamertje zich in de grootste opwinding. De kapitein stond boven op een stoel te oreerem met dubbelslaanide tong. Verstijfd van scbrik bleef de oude mam tegen dc deurpost staan. Met wijd geopende oogen keek hij door den blauwen sigaret- ter.damp naar het gelaat van zijn mees ter, dat rood zag van het drinken, en van woede. „Ik heb jullie dus bewezen", schreeuwde de kapitein, „bewezen, dht ik een groot uitvinder ben, de grootste uitvinder der eeuw. Ik ben op liet punt een ontdekking te doen waar de heele wereld verstomd over zal staam. Ik ben bezig oen gas uit te vin- d..n, dat in enkele uren de halve wereld zal kunnen verdelgen. Jullie ook, ja jullie alle maal, met je laoliende tromie's". Hoana, brulden de aanwezigen, gierend vau 't lachen. Leve de groote uitvinder. „Ja, jij wou hei niet getooven", ging Van Til voort, zich tot den Rus wendend, „maar nu heb ik het je dan toch maar bewezen.' Je kunt er niets tegen inbrengen. Doe het dam als je kun t.Kom maair op. Ik ben de kapitein Van Til, van de Hernbrug!" Op dit pogenblik kreeg Van Til zijn be diende in het oog. ..Ha, daar heb je die goeie, oude korel van me. Kom eens hier papalje. Drink ook oen glaasje, op het succes van m'n groote uitvinding". De huisknecht nam zijn meester onder den arm, wist hem met een zoet lijntje bui ten het vertrek te loodsen, en sf.cepte hem toen mee naar buiten, waar hij een taxi had laten wachten. De oude man was ge heel onder den indruk vam hot gehoorde. Hij begreep dat Van Til geheime plannen had verklapt. Wat alles had hij ai niet verteld, vóór dat hij teruggekomen was. De knecht had den lieerachtigen Rus met koortsachtigen haast aantcekening van het gesprokene zien maken. Van Til sliep den volgenden dag z'n roes uit. Tot verwondering van zijn knechf, wilde 'hij dien avond niet meer naar de Bar. De reden hiervan was dat het Apa- chenmeisje er niet meer danste. Den vori- gen avond ook al niet en dat was zeer waarschijnlijk de aanleiding tof de drink partij geweest. De kapitein had tech ver getelheid wiilen vinden. Die drinkpartij bleek een crisis g>w: st te zijn. Vanaf di:n dag kalmeerde Van Til aanmerkelijk, lot groote vreugde van den ouden knecht Ze gingen nog een avond naar een revue, een avond naar de Opéra Comique, en toen raakte het veriof vam Van Til ten einde. Nog voor zijn vertrek vroeg de kapitein zijn bediende excuses voor zijn gedrag te genover hem. Dn de oude man greep de hand van zijn meester met tranen in de oogen. „Ik heb ook zooveel verdriet gehad", voegde Van Til er ter verontschuldiging en ter explicatie aan toe. In Holland was Van Til weer de bedaar de, ingetogen officier van weleer. Ilij scheen z'n teleurstelling geheeï vergelen te zijn". Pagny zweeg en staarde enkele oogen- blikken voor zich ui'. Toen vervolgde ze: „Zeer waarschijnlijk had ik du? de vraag opgelost, op welke wijze het geheim was uitgelekt. Absolute zekerheid had ik niet cn iieb ik ook nu nog niel, waardoor alles wat ik verder nog te welen ben gekomen, lijkt het me wel waar schijnlijk". Kort en zakelijk had D.igny vernaald. Nu leunde ze achterover in de kussens en scheen haar gedachten te verzamL-.cn. Luitenant Van G. keek haar aam, ver baasd en heel nieuwsgierig wat hij nu ver der zou vernemen. Hij begreop dat Dagny niet stil had gezeten en haair tijd voortref felijk had bestepd, (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5