DIRECTIE en ADMINISTRATIE 19977. 3ER1CHT. 2500 (op 2 lijnen) Officieels Kennisgeving. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. Anno 192£T LAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cta. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prijs Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdug3 en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven HO Cts. porto le betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voer Directie en Administratie 2590 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week7. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week Franco per posl 2.33 -j- portokosten. Z 0.18. „0.18. lit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Vanaf heden wordt ons Telefoon nummer voor: Redactie blijft 1507. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan den gemeentelijken viscliwinkel, [Fischmarkt 18, tel. 1225 is DINSDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a f 0.12f 0.26) SCHOL k f 0.11—f 0.13-f 0.29, GEH. KA BELJAUW k 0.22 per pond. N. C. DE GIJ SELA AR. Burgem. leiden, 27 April 1925. simmEms. Centrale Eoad van Transportarbeiders. De ardeeling Leiden van bovengenoemd™ Bond hield Zaterdagavond in de concertzaal van liet Volksgebouw een feestavond ter ge legenheid van de onthulling van een nieu we banier, die, door offervaardigheid van de loden, thans aan de Vereeniging kon worden aangeboden. De heer Alb. Gerritsen aan de piano en de heer Ph. van der Steen - met zijn mooie Uazzhand-muziek brachten weldra een gezellige stemming in de slechts inatig bezetle zaal. Nadat de Voorzitter, de heïr J. Moonen, mat een kort woord het doel van dezen avond had medogrdécld en de aanwezigen een gezelligen avond loewenschte, verkreeg Selon wist er oen prettige gezellige stem-' ming in te houden en deed de feeslgcnooten herhaaldelijk schateren van het lachen. De avond, het was inmiddels nacht ge worden, werd besloten met een gezellig dansje, waarbij het Jazz-band-orkest zich niet onbetuigd liet. Te circa twee uur kon de Voorzitter on der een woord van dank aan alle medewer kers dezen feestavond sluiten en conslatee- ren, dat de thuisblijvers veel hebben gemist. Ds W. den Hengst, predikant bij dé Geref. Gem. (Nieuwe-Rijn) alhier, kan zijn ambtswerk niet verrichten. Hij moet abso lute rust nemen. Den lslen Mei a.s. hoop', onze stadge noot, de heer J. J. H. Pommée, onderwijzer aan de R.-K. Par. Jongensschool, Haarlem merstraat. alhier, den dag te herdenken, waarop hij vóór veertig jaitt zijn ambt at? onderwijzer aanvaardde. Als bijzonderheid dient te worden vermeld, dat hij gedurende al die jaren aan dezelfde school is werk zaam geweest. De heer B. van Hoort, alhier lol scmi- aris bevorderd, is bestemd tot officier van gezondheid bij de zeemacht. Onze stadgenooten A. J. Fokker, VI'. M. Flim, S. J. van der Hoeven en J. van der Steen, vrijwilligers der Kaderlandslorm af- deeliug Leiden, zijn bij het den lGden, 17den en 18den April to Waalsdorp gehou den exanien voor reserve-sergeant allen ge slaagd. In verband met hel voorstel van B. en W., oin de in 192T afloopende concessie aan do Leidsche Duinwatermaatsehappij voor de levering van drinkwater van Kat wijk tot Leiden met tien jaar le verlengen en het bedrijf niet in gemeentelijk beheer over te nemen, heeft rnr. D. A. van Eek (S. D.) bij den Raad het voorstel ingediend, ie besluiten de concessievoorwaarden der Leidsche Duinwatermaatsehappij aldus te wijziggn, dat de balans en de winst- en verliesrekening voor baar vaststelling de goedkeuring behoeven van den Raad. Zondag, na de voonuiddaggodsdionst- oelening van de Vereeniging van Vrijzinnig- Hervormden, werd een ledenvergadering ge- Te Amsterdam badien Vrijdag de fina les plaats van de wedsttjden om hol dans- kampioenschap Nederland. In drie groepen waren de deelnemers Verdeeld: amateurs, professionals en gemengde paren, beslaande uit een amatcuvRrice mei een protessional(e) Den volledigrn uitslag vermeiden kunnen wij hier niet-, maar vrij kunnen tot ons ge noegen wel mcdedcelen, dal onze stadge- noole de dansleeraar W. F. van Wijk mei zijn partner, mej. J. Jansen, den derden prijs wisl le behalen in de afdeeling gemengde paren. In den laatslen tijd werden de reizigers, die met de laatste tram van de H.Z.IbT.M. uit den Haag vertrokken, nog al eens lastig gevallen door Lridsche studenten, die met deze tram naar Leiden gingen. Dit gaf aanleiding, dat de Directie assi stentie vroeg van de Rijkspolitie, zoodat meestal eenige Rijksveldwachters met dien tram hieereden. Gisteravond waren de hee- ren weer erg druk en maakttn het enkelen reizigers moeilnk. De politie heeft daarop eenige studenten uit de llim verwijderd, f waarhij zij van den gumrois-'ok moest ge bruik maken. maakte hij alleen voor den regisseur, den heer Hageman, de ziel der vereeniging, die had opgezweept ten zege, dien hij afzonder lijk gelukwenschte en hij sprak de hoop uit, dat deze nog vele jaren leiding zou kunnen geven (applaus'. Tenslotte overhandigde spr. den voorziller, den heer Mazurel een krans en als tastbaar bewijs van waardeering een enveloppe met inhoud, naar beste weten te besleden. De heer Mazurel dankte hartelijk, herin nerend aan zijn woorden, den avond der uil- spraak der jury bij „Nut en Vermaak" geuit en aan de spontane hulde van de leden bo ven op de galerij. De eerste prijs was ook daarom zoo mooi voor Litlcris, omdat deze beslond uit een medaille van den burge- meesler, die zoovaak Litlcris met een be zoek vereert en ook nu leg nwoordig was Sappho, verzorgde de enlre actc-muzick. de'hëèr ZiAmriiikr^oTdbesiuurdêr vandeü houden, ondér voorzitterschap van proL dr. - - - - L. Knappert, ter bespreking van ae vraag wat de Vereeniging le doen slaat, nu dc voorgan ger, ds. A. van der Wissel, mei ingang van 1 October a.s. zijn ambt neerlegt De voorzitter merkte allereerst op, dat het bestuur het heengaan van ds. Van der Wis sel betreurt, doch zijn besluit eerbiedigt Daarna werd met groote meerderheid be sloten weder tot de benoeming van een eigen predikant over te gaan, die tot de Hervormde Kerk moet behooren. Het bestuur werd gemachtigd daartoe voorloopige stappen te doen. Bond ,het woord, die verklaarde met genoc gen te voldoen aan het verzoek van het af deel ing9besluur de feestrede te willen hou den. Te meer, waar de onthulling van een nieuwe banier een blijde gebeurtenis is, wat de laatste jaren niet zoo veel voorkomt. Spr. betreurt echter de matige opkomst der le den. Gaarne had hij allen hier gezien, om hun te wijzen op hun plicht jegens de orga nisatie, waaraan wij veèl verplicht zijn. Dal zoovelen afwezig zijn, stemde spr. somber, zoodat van een feestrede nauwelijks sprake kan zijn. Spr. begrijpt, dat de werklooze leden niet opgewekt kunnen zijn en dat er ook leden zijn, die zich niet altijd met den gang van zaken in de afdeeling kunnen ver eenigen. Doch deze wrevel moet zich niet hier demonstreoren, doch op de plaats, waar *lit behoort. ïlun plicht was hier aanwezig te zijn Spr. geeft vervolgens een overzicht van de vroegere toestanden onder de Leidsche transportarbeiders en constateert, dat er door het werk der organisatie veel verbe terd is. Dit moeten ook zij. die thans door ontevredenheid afwezig zijn. eens bi denken Vooral in Leiden, zegt spr., met zijn ge degenereerde arbeidersklasse, die zich als slaven en bedeelden lieten behandelen, is door het werk der organisatie veel goeds tot stand gekomen. Werden vroeger de werkloozen aan hun lot overgelaten, thans hebben zij recht op een reglementaire uit- keering. al is die nog gering. Er is dus niet al die jaren voor niets gestreden, zegt spr. Dit had hij den afwezigen eens goed onder 't oog willen brengen. Toch stemt ander zijds deze avond lot vreugde, gezien de be hoefte der arbeiders aan een nieuwe banier. Op dit oogenblik zegt spr dat regiments vaandels worden opgeborgen en de vredes- gedachten meer en meer doordringt, is het verheugend, dal de arbeiders zich nieuwe banieren aanschaffen om onder het aanhef fen van nieuwe leuzen te strijden voor een beter bestaan. Spr. wekt de aanwezige lo den op, onder deze nieuwe banier den striid voor hun heerlijke beginselen met volle kracht le voeren, om ten slotte te komen tot het groote doel: een betere maatschappij. Een hartelijk applaus volgde op deze geestdriftige peroratie. Op het toonecl was inmiddels de nieuwe banier opgesteld. Een veld van zwart flu weel, waarop geborduurd een transportar beider mot een roode vaan, waarboven in goud gestikt is de naam van den Bond, aan de zijkanten roode zijde roet figuren van gouddraad gestikt en aan de onderzijde een drietal afbeeldingen, voorstellende het transportbedrijf le water en te land. De af hangende gouden kwasten aan dito koorden vormen met den keurigen drager een prach tig stuk werk. dat in dc eerstdaags te hou den 1-Mei-optocht, waarin het zal medege voerd worden, wel de aandacht zal trekken. Na overdracht van dit vaandel werd over gegaan tot het afwerken van het meer fees telijke gedeelte van het programma, waar- ann Mile Orel ia en Louis Selon, humorist ui' Den Haag hun medewerking verleenden. Wij kunnen volstaan met mede te deelen, dat zij volkomen slaagden. Vooral de heer Hedenmorgen, te ongeveer acht uur, had de opperman A. ib, wonende in de lste Havenstraat', terwijl hij bezig was werk - zaamheden tc verrichten aan een in aan bouw zijnde woning aan den Ilaagwcg, het ongeluk bij liet afdalen van een ladder een misstap te doen, waardoor hij van een hoogte van 41/Meier naar beneden stortte. Daar de man over pijnen in het rechterbeen klaagde, werd dr. Driessen van den Eerste- Ilulpdienst ontboden, die evenwel geen let sel kon constatccren en hem per politiebran- card naar zijn woning liet overbrengen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Litteris Sacrum. .,Zijn speelgoed" toonecl spel in 3 bedrijven van Arthur. Schnilzler. Lilleris Sacrum heeft liet seizoen Zater dagavond beëindigd met een welbekend werk van Schnitzler, hier reeds in 't oor spronkelijke (Liebelci) door het Wiener Hof- burgtheater gegeven, n.L 27-Fcbr. 1923, en door eigen gezelschappen onder den titel Minnespel in dc vertaling var. Frans Myns- sen. (Het was du3 het tweede stuk, dat Litteris heeft gegeven na de Wecners, men hcrinnere zich Molnar's Zwaan).. Nu ging deze Schnitzler onder den titel „Zijn speelgoed" in een vertaling van Joh. Ha us, die wel voldeed. Op zich zelf was de keuze zwaar. Trou wens, geldt dit niet voor alle tooneehverk van dezen auteur, die zoo'n bijzondere sfeer weet le scheppen rondom zich, doch het den vertolkers niet makkelijk maakt? Er zit iets teers in die sfeer, dat door het minste ge ringste wordt verbroken en dan verdwijnt opeens de bekoring. Litteris heeft zich met glans door de moeilijkheden heengeslagen en een opvoe ring gegeven van deze Schnitzler. die zich volledig aanpaste bij de reputatie dezer ver eeniging. Voer haar geldt: noblesse oblige. De vercischte sfeer was aanwezig en werd niet, althans niet hinderlijk, verstoord. De inzet van Christine en Frits teek ons al leen iets tc zwaar, direct Er is door de diverse spelers goed werk lelcverd. Mevr. C. Hageman was een uit- De meubileeringstenloonslelling van de woningbouwvereniging „De Eendracht" is een succes geworden ten opzichte van het doel: voorlichting vooral voor le vormen ge zinnen. hoe de woning behoort te worden in gericht om de meest mogelijke doelmatig- _heid, comfort en gezelligheid le verkrijgen Gedurende acht dagen is de tentoonstel - ling door bijna twee duizend personen be zocht. Een aantal leerlingen van de Ambachts school bezochten onder leiding van een lee- raar op een apart uur dc tentoonstelling, IHB H evenals 45 leerlingen van de Yakschuol voor i stekende Christine, die ten gronde gaat aan Meisjes aan het Rapenburg. haar gevoeligheid, aan haar liefde voor den Het bestuur meent nu le mogen aannemen, i student, die wordt aangeschoten in een duel dat alle belangstellenden gelegenheid hebben om een andere vrouw, wanneer hem lang- gchad de tentoonstelling te bezoeken en zamerhand de oogen zijn geopend voor de besloot daarop deze le sluiten op Dinsdag a.s. ware liefde te laat. De lieer Hageman te vijf uur. i verleende aan Frits veel relief, terwijl een Deze laatste dag kunnen dan nóg enkelen, j woord van buide voor zijn regie tevens op die tot nu toe verhinderd waren, een bezoek i zijn plaats is. brengen, terwijl de exposanten, die dit wen- j De heer L. Roggeveen speelde den opli- schen, die artikelen, als vloerbedekking, gor- mist-vriend Theo vlot en lenig, alleen aan dijnen enz., welke door het gebruik iets heb- het^ slot was hij ietwat met zijn houding ben geleden, aan üe bezoekers van de hand doen. Het bestuur verzoekt ons aan allen, die aan het welslagen van de tentoonstelling hebben medegewerkt, zijn dank over te bren gen, inzonderheid aan exposanten en aan de dames, die hun dagelijksche belanglooze me dewerking hebben verleend, alsmede niet het minst aan de Pers. Wij vestigen de aandacht onzer hierin belangstellende lezers op de advertentie be treffende de lezing over de kampen, welke ook dezen zomer weder door de Vrijz. Chr. Jeugd-Cenlrale tot een aantal van 33, waar onder een waterkamp in de Biesbosch en een jongenskamp in de Belgische Ardennen voor jongens en meisjes van 13 lot 18 jaar gehouden zullen worden. De kampen zijn gelegen op een aantal schilderachtige plek jes van ons land, zoowel in de bosschen, als op de heide en aan zee. Ongeveer 1200 jongelui hebben het vorige jaar de kampen meegemaakt en ook voor dit jaar hebben velen zich reeds weer aangemeld. Ofschoon de lezkig in de eerste plaats voor bovenge noemde jongelui bestemd is, zijn ook oude ren welkom. Kampboekjes met alle bijzon derheden zijn bij het einde der lezing in de **Ral kosteloos verkrijgbaar Mogen we nog even herinneren aan het Concert der Leidsche Orkest-Vereeniging op morgenavond in de Stadszaal? Het ia het eerste optreden van een eigen Leidsch or kest! verlegen. Het komische ligt hem wel bij uitstek. Mevr. Riedel als de luchthartige Mies be gon ietwat te gemaakt, doch herstelde zich daarna, terwijl mevr. Mazurel-' behoudens een kleine woordvergissing de weversvrouw raak typeerde. De heer Wisse had met den ouden violist- vader eenige moeite, naar het on3 voor kwam. De kleine rollen van den heer v. d. Ileuvel cn van mej. T. Bakker een nieu-» welinge voldcdc-n uitstekend. Het tempo was vlot, naar behooren. Nogmaals, 't was een knappe opvoering van dezen Schnitzler, een auteur, die veel waardeering geniet, maar ook velen niet erg bevalt. Wij scharen ons onder zijn bewon deraars. maar we meenen, dat velen van het publiek het tegenovergestelde deden. Hoe het echter zij, het applaus uit het geheel bezet Huis was gul en de dames werden behoorlijk in de bloemen gezet. In de pauze had nog een huldiging plaats. Er had zich uit de niet-werkende leden een commissie gevormd, om Litteris te huldigen voor de overwinning in den jongsten zwaren tooneelwedstrijd, hier ter stede door „Nut en Vermaak" gehouden. Bij monde van den heer Verbrugge geschiedde dit De spreker wees op het harde werken der vereeniging in de laatste jaren, hetgeen in dien wedstrijd werd bekroond. Hij zou j niemand apart noemen de geheele vereeni ging, waarvan ieder lia het zijne bijdraagt naar beste kunnen, loven. Een uitzondering j Jacob Cats. „De spaak in het Wiel", comedie in *1 bedrijven door Jo van Ainmers Kül Ier. Jacob Ca!? is een vereeniging. die bij het 50-jarig jubileum, vorig jaar erg kalm-her dacht, uit een soort droom is opgeschrikt en tot nieuw leven ontwaakt. Zij i3 op den goeden weg en wij hopen, dat zij dien weg verder zal weten vast te houden. Dat zij op den goeden weg is, bewezen ons de opvco- ring van bovenstaand tooneelvjrrk van onze vroegere stadgenoole, een opvomhg, die, hoe wel er nog wel wat te verbeteren valt,, niet temin er mocht zijn. Onder bekwame leiding en den nieuwen regisseur, den heer C. DommelshuizeP, lijkt ons dat wel toever trouwd zal heel veel te bereiken zijn, zoo de goede geest blijft en de ambitie en na Let welkomstwoord van den voorziller, den heer Keulemans, twijfelen we niet daaraan. 't Was wel toevallig na een avond van een vereeniging „die er al 39" een avond van een vereeniging, die er komen kan en dus r—moet! „De spaak in 't Wiel" behoort niet tot het beste van mevr. Van Ammers, al bevat het menigmaal een rake kijk op de beschreven toestanden. Vooral het 4de bedrijf is zeer, zeer zwak cn het was o.i. daarom ^Jhmmer, dat niet haar nieuwere bewerking in drie bedrijven was genomen, gelijk het Ilofslad- Tooneel het hier ook voor eenige jaren heeft gespeeld. De uitwerking van het conflict in dit 4de bedrijf bevredigt allerminst. Maar enfin, gedane zaken nemen geen keer. Over 't geheel was de vertolking vlot; slechte een paar maal bleek er eenige aar zeling, die echter dan spoedig werd hersteld. De voornaamste rollen waren gped bezet. Lucas Valck, de geld- en nog eens geld-manr en zijn broer Daniël, die ten minste begrijpt, dat liefde even goed gekoesterd worden moet als het werk of beroep, waren mooi op dreef. De eerste bleef nu en dan nog ietwat vlak, had een tikje meer kunnen verdragen in sommige momenten. De beide ouderwet- sche zusters waren keurig en ook Weip3 valt te prijzen om haar levendigheid in spel. Jammer, dat zij nog ietwat te oud aandeed, wat ook, doch in mindere male, geldt voor den op muziek zoo dollen en uit het ge slacht der Valcken vallenden zoon Willem, die goede momenten had, doch af en toe wat te slloom aandeed. Hoewel niet slecht te noemen, voldeed ons de tweede vtouw niet geheel; het leek ons toe, dat deze ook de vertolkster niet lag, al was dc dictie goed en ook wel een aanvoelen aanwezig. Het dienstmeisje was goed. Jacob Gats heeft in zoo'n vlot tempo en tevens voornaamheid van spel nog niet eer der gespeeld. De heer Dommelshuyzen heeft neds eer van zijn werk kunnen zien. Houdt vol, en de overwinning is voor u wegge- 1 BINNENLAND. De algemeens vergadering der Nationale Unie. De Japansche prins ea prinses in ons land. Gift van «en 6tuk grond onder Beekbergea voor het Troelstra-oord. BUITENLAND. f Hindenburg is gekoxen tot Dnitsch Rijks- president. Hel verloop der Belgische regeeringscrisis. De communistischs actie in Bulgarije. lcgd! De schouwburg was prachtig bezet en luid applaus een paar maal bij open doek benevens de algemeen? waardeering, die Ja cob Cats eerlijk toekomt voor haar oprecht slreven, beloond met reeds zoo groot resul taat. Voor de dames waTen er bloemen, zoo als 't behoort. Opnieuw was Sappho op zijn postl DE ALGEMEENE TOESTAND. Hindenburg*» keuze een ramp voor Duitschland en Europa. De verkiezing voor Duitsch president is geëindigd met oen overwinning van maar schalk Hindenburg. Voor cijfers en bijzon derheden zie men onder Duitschland. Het Duitsche volk heeft den ernst der tijden niet willen inzien en heeft gekozen den man, waarin belichaamd is het oude sy steem, de Duitsche militaire vuist. Zoo zal het buitenland den nieuwen rjjkspresident van Duitschland zien. Zoo en niet anders. Hindenburg zelf en zijn aanhangers mogen nog zoo hun best doen, een anderen indruk to wekken, het zal niet baten. Een oud gezegde luidt, dat ieder volk de regcering krijgt, die het verdient Dan verdient hot Duitsche volk de rust niet, dat is do conclusie, die getrokken zal moeten worden uit deze keus, waaruit spreekt de Duitsche riel. Een ziel, die derhalve heel wat minder is veranderd, dan werd gedacht en, eerlijk willen we het bekennen, ook door ons, die het op Manx hebben gehouden als vermoedelijke overwinnaar, in de over tuiging, dat groote massa's de gevolgen zou den begrijpen van deze overwinning der reactie, in Duitschland. Met één slag is weggevaagd het vertrouwen, dat in Duitseh' land ^en nieuwo aera is ingeluid, dat do oude leuze van den oorlog waren verlaten. Op don bodem der Duitsche harten lag blijkbaar al het oude bewaard en dat is nu tot uiting gokomen. Töb schade voor het land, tot schade voor gansch Europa, dat lijdt o.i. geen twijfel. Het is bekend, hoe Duitschland door zijn jongsto pact-voorst el len, die door Engeland cn Italië zeer warm werden gesteunde de vastgcloopen veilig heids-politiek, het Fransche stokpaardje, opnieuw in beweging bracht. Frankrijk stond er nog zeer argwanend tegenover, toonde weinig toenadering. Hindonburg's keuze zal dien argwaan voeden, geducht zelfs en der regeering Painlevé, die Hcr- riot's politiek op buitenl. terrein zou voort zetten, wordt oen zware slag toegebracht. Het Fransche nationalisme zal in blinden toorn oprazen. En aan wie de schuld? Engeland zal evenmin kunnen ontkomen aan grootore voorzichtigheid en pressie op Frankrijk zal het nu moeilijk aandurven. ft Is zwartgallig, maar van de Duitsche voorst-ellen zien we vooreerst weinig meer terecht komen. Waar nog iets anders bijkomt, wat voor al niet te laag mag worden aangeslagen. Hindenburg als president heeft direct weer het opperbevel over het Duitsche leger Niet onmogelijk is zelfs, dat minister von Seckt er reden inziet voor ontslag, daar beiden het niet goed met elkaar konden vinden. Hindonburg aan het- hoofd van het leger de ontwapeningeischen, door Frankrijk gesteld, krijgen plotseling groo te beteekenis. Ontruiming der Keulscho zone enz. verwachten we daarom minder dan ooit in de naaste toekomst. Overdreven lijken ons de berichten, dat Amerika allen verderen financieclcn steun zal weigeren, nu de oorlogsmaarschalk het pleit heeft gewonnen, doch goed doet Duitschland ook daar deze stemmingsuit- slag niet, dat is zeker. Do Duitsch-natio- nalen zijn het immers, die in Duitschland hebben gewonnen, de onverbloemde monar chisten, de ,,Fcste draufgehers". Als troost blijft alleen, dat ministerie en Rijksdag nog ala tegenwicht over zijn, zoodat vreemdsoortige besluiten direct uit gesloten lijken, maar het is toch maar een magere troost. Do vlag der regeering wordt immers gedekt door ,,d e n" vertegenwoor diger van het oude keizerrijk, wat niet is 14 ontkennen en weg te doezelen. En boven* dien, voor verrassingen staat men bloot Do maarschalk beeft nimmer aan politic* gedaan, stond en zelfs vrij vijandig tegen* over, is groen als gras op dat gebied. Zal hij zich weten aan te passen? Wij vreezen, dat hij oen wettig werktuig zal zijn in Duitsch-nationalen hand en verwarring zal stichten. Hindenburg'8 keuze is een stap nader tot herstel van het Duitsche keizerrijk, een stap nader tot een nieuwen oorlog en bevorderlijk voor bet communistisch drij ven, dat ook in Duitschland met frisschc kracht wordt hervat. Zwaarder had het Duitsche volk, dat .of politiek terrein totaal is verblind, zichzelf niet kunnen treffen En gansch Europa za! daarvan, helaas, den terugslag ondervinden en zoo worden meegestraft. BELGIE. De regeeringscrisis. Do koning heeft Zaterdagmid lag baros Ruxetto, den demissionairen minister van openbare werken en landbouw en een van de leiders deir Vlaamsch Katholieken, ont vangen, met wien hij ook over den toestand heeft gesproken. Hij schijnt als z.ijn meening te hebben geuit, dat hij evenmin gelooft aan een h- mo-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1