Gijselaar; luit.-generaal Forbes Wels, luit.- generaal Muller Massis. gen.-majoor Van Tuinen, gen.-majoor Benteyn, vice-ndmi- raal Zeeman, schout-bij-nacht Sluys (chef van den Marinestaf) en de voorzitter van het N. O. C.. mr. A. Baron Schimmelpen- ninclc van der Oye van Hoevelaken. Alvorens nu het défilé een aanvang neemt komt het fameuze muziekcorps van omrastering en het wordt op z'n rondes om het terrein daverend toegejuicht. VoOral do praoh'tfiguur van den tambour-maitre heeft de ailgemeene interesse. Z'n succes is weer enorm. Boven het veld komen vijf waler- vUegtiiigen, benevens vijf van de land macht. keurig in V-vorm opgesteld, eenige afwisseling brengen. En dat is goed. want het wachten duurt nu toch werkelijk lang al weten wij dat de voorbereiding van défilé en demonstratie ontzaglijken arbeid ver- eischt. Het défilé. Maar eindelijk gaat het don toch begin nen. Voorafgegaan door liet muziekcorps van fïouJmy en Boer, benevens door eenige padA'inders, slingert zioli de stoet langs de grenzen van het veld voorbij de Loge, waar de vliegeniers zich bevinden. Het is dan vijf minuten voor halfvier. Na de muziek zien wij achtereenvolgens de afgevaanl ia den van alle mogelijke sporten, welke in ons land worden beoefend: biljarten, bok sen handboogschietencricketgymnastiek hockey en baindy, jaohtsporl, kaatsen, kege len, kolven, korfbal, krachtsport, la/wnfen- n\s, raeien, schaken, schermen, schieten, wielrennen en toerisme, watersport, en automobilisme en motorsport, terwijl de stoet besloten werd door vertegenwoordigers te paard der Eon. Nled. Jachtvereeeniging net onze Olympische ruiters, lienevens hadrdravers en renners vain bekende Nrder- landsche stallen. Het is een schitterend ge heel, om nooit te vergeten. Veertig volle minuten duurt het voordat alle groepen, die één voor één den Olym- pischen groet brengen, langs de vliegers zijn gemarcheerd. Overweldigend, en niet 'te beschrijven 1 Duizenden sportmenschen •'hebben aan de helden hun eerbiedigen 'groet gebracht en op een wijze die aller be wondering afdwong. Tusschen de groole groepen zien wij tel kens een muziekcorps dat op zijn beurt een rnarsch ten gehoore geeft en altoos gaat het zoo maar door... zonder ophouden, einde loos, getuigend van éénheid en samenwer king, getuigend bovenal van de sympathie onzer sportwereld voor het nationale vier- manschap. Een prachtig gezicht is het op dezen modi-en lentedag die duizenden daar te zien 'passeeren met kwieken pas, keurig gekleed 'in hun frissche sportkleeding, die aantrek kelijker nog wordt nu zij bestraald wordt door het heerlijke zonlicht. Bij lal van groepen zien wij daarenboven vehikels van jaren her, die voor deze gelegenheid weer eens voor den dag zijn gehaald en behoor lijk zijn opgeknapt. Daar zijn bijvoorbeeld: de oude mailconch van den heer Bultman uit Hoofddorp, de „loopfiets", de Benz-aulo van 1897, die eertijds den Soesoohoenan van Socrakarta behoorde, enz. De gymnas ten, waaronder vele Leid en aars, zijn wel het sterkst vertegenwoordigd, maar daar zijn ook andere groepen, die weinig minder de aandacht trekken. Interessant vooral is die van de vendel zwa a iers en die der jacht- rijders met de meute. Opmerkelijk is het verder ook dat Leiden zulk een kranig figuur slaat op dezen dag. Immers hel is de eentge stad, die met. een eigen groep, on een waarlijk niet onbelangrijke, voorafgegaan door bet muziekgezelschap „Tielemam en Dros" aan de huldiging deelneemt. Terwijl het défilé nog alliid voort duurt wordt inmiddels het terrein, in hot midden waarom oen podium is ge plaatst. roller en voller. Ein als einde- nog altijd voortduurt wordt inmiddels het terrein, in hel midden waarom een podiium is geplaatst. voller en voller. En als einde lijk de stoet in zijn geheel is gepasseerd is liet terrein van grens tot grens dicht bezet met sportmenschen, die wachten op de aan bieding der geschenken. Het is één bonte warreling van kleuren. Schitterend is de groep der vaandels en banieren, welke alle achter het podium zijn opgesteld. 7.ij maakt oen machtige impressie en verhoogt het grooische van het geheel. De aanbieding van het huldeblijk. Ruim vijr uur is het als de vliegers de Loge verlaten en naar het podium gaan, tot hot in ontvangst nemen van het hulde blijk, béstaamde uit een zilveren plaat rus tende op een groen marmeren sokkel. Op de plaat is al? landkaart gegraveerd de 'route AmsterdamBatavia, waarbij begin en eindpunt en de plaatsen waar geland is door edelsteentjes zijn aangegeven. De route zelf is door een gouden draad aangeduid. Boven de plaat is een reproductie in zilver van h'et vliegtuig de Fokker VII, waarmede de tocht is volbracht, op 1/100 van de wer kelijke grootte aangebracht. De voorzitter van het uitvoerend comité, mr. F. Drooglever Forluyn, die daarbij hel woord voerde, herinnerde er aan hoe de l>o langstelling in de NederlandIn dié vlucht naar het denkbeeld van den heer Plesmnn. nader uitgewerkt door het comité, onder voorzitterschap van den Generaal Snijders gevormd eerst geleidelijk die groole belan stelling van het Nederlandse lie volk heeft gewonnen, liet was alsof de tegenslag, di-' de noodlanding op 9 October bij Phiilippope'. noodzakelijk maakte, pas in breede-re. krin gen. van ons land een meeleven met het streven van Van der IIoop c.s. ten gevolge had. Toen bleek dat de vliegeniers zich nicl lieten ontmoedigen door den. tögenslai maar, door veler medewerking gesteund, op 2 November hun tocht weer voortzetten Toen kon gezegd worden diat een groot deel van het Ncderlancfeehe volk met hun ge-- dachten de vliegeniers vergezelden en topn op 21' November liet telegram kwam: ,,de vliegeniere zijn onder onbeschrijflijke geest drift Ce Me dan geland", toen gaf Nederland' zich rekenschap van de beteckenis van ho.' feit dat lucht verbinding tusschen Nederland en Indië door Nederlandsche vliegeniers- met oen vliegtuig door een Nederlander ge construeerd, was tot stand gebracht. •Zoodra bekend was dat het werk was vol bracht ontstond in sportkringen het ver langen om de vliegeniers te huldigen en het Comité begreep aanstonds dat in die hulde- botooging Fokker 'de geniale constructeur moest worden begrepen. De brtooging welke de beoefenaars vams de verschillende takken van sport hier hou den te TTwer oere zal U doen zien hoezeer wij met TT hebben meegelnefd en hoe grool onze voldoening is dat TJ hebt volbracht wat gij TJ had voorgenomen. Daarnaast stolden wij er prijs op om U een blijvend aandenken te geven. Wij*hebben daartoe als het ware Uw tocht in heeld doen bren gen opd'at da herinnering .daaraan lam" ruoge voortleven. Wij hebben dat kunnen doen, gesteund door de bijdragon van dui zenden beoefenaars van de sport, de bij drage was zoo gesteld dat z? voor niemand een bezwaar kon opleveren. Woest, overtuigd dat de bedoeling van iedere bijdrage was om U te toonen dat men er troisch op was Uw landgenoot te zijn. Over de diepere bofeekonis van Uw prae sta tics zal ik titans niet uitweiden, U zult bij Uw aankomst, in Indië hebben be grepen hoe die daar wordt gevoeld. Laat ik eindigen met de verzekering dat Gij Fokker en Van der IIoop, Poelman en I an den Brocke Uw namen hebt geschre ven in het geschiedenisboek van Nederland, waarin de herinnering aan daden van energie, duri on volharding voor het nage slacht zal blijven bewaard. Door middel van luidsprekers is deze toe spraak ook op de tribunes duidelijk te ver staan. Het is stil op het veld ate mr. Droogteever Fortuyn aan het woord is, maar nauwelijks zwijgt zijn stem of fanfares women aangeheven on worden door het publiek luide meegezongen of raccge- schreeuwd. En nog is men niet tot bedaren gekomen of het oplaten van honderden post duiven brengt nieuwe sensatie. Scherp steken de vogels af tegen den helblauwen hemel: ze vliegen oven in de omgeving van het veld en verdwijnen dan spoedig uit het ge zicht. Ranke vogelkens. Kleino doch nooit te evenaren voorgangers van den grooten I' okker-vogeT, waarmede den koenen tocht naar .Nederlandsch-Indië werd volbracht! Men staart nog omhoog, tuurt nog naar de snef kleiner wordende stipjes en in middels arriveeren de hardioopers Boot, Broos, Van den Berge en De Vries bij het podium tot het overreiken tier oorkonden, cie achtereenvolgens gedeeltelijk per auto. motor en racefiets en hardTooper in een sterrit vanuit Groningen, Venray, Slavenisso en Alkmaar naar Houtrust waren gebracht. Even worden de geschenken bekeken en dan gaan do vliegers hun vorige plaat? weer innemen. De mengeling van sportmenschen ontwart zich nu ook op het veld: in precies omgekeerde voTgorde van straks gant de stoet andermaal voor de tribunes langs om vervolgens het terrein te ontruimen. Een twintigtal vliegtuigen, zilverkleurig iu het zonlicht, trekken enkele oogenblikken d? Aandacht, doch verdwijnen Spoedig weer. Nu is het tijd voor De demonstraties. Het eerst komen de jockies het veld binnen, spoedig gevolgd door de dravers, die eenige malen in snelle vaart het veld rond gaan en plaats maken voor andere sporten, welke wij hier niet allen zollen noemen, omdat het waarlijk een onbegonnen werk is. Hier zien wij een korfbalwedbtrijd, daar ïs liet kaatsen .aan den gang. ginds liemonstreeren twee hockey-ploegen hun spel op weer een andere plaat? wordt gebokst en geturnd. En onophoudelijk wordt den kijkers weer iets anders geboden. Knots en rythmische oefeningen door dazoes^ brag-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 12