SPORTBLAD LE.IDSCH DAGBLAD lio. 73 Maandag £7 Aprit' Anno. f92S De huldiging der Holland- Indië Vliegers. Het voornaamste nieuws van hetfen. Noontomdspiein, I LEIDEN VAN KET Tolofoo» Dir. en Adm. 176 Rod. ISO? Sportief Holland eert z'n helden. (Van onzen eigen verslaggever). Welk een dag! Voor bet nationale drie manschap. benevens voor den heer Fokker, moet dit één der schoonste dagen van hun leven zijn geweest. Veelvuldig zijn de man nen van den Holla'nd-Indië-vlucht reeds ge huldigd na hun terugkomst in Patria, maar toch: al die gebeurtenissen, zooals te Schip hol en Amsterdam, konden slechts het slem- pel eener locale beweging dragen en moesten zich bepalen tot een betrekkelijk klein ge deelte van ons land en van ons volk. Hoe geheel anders echter was dat gisteren op "Houtrust" in Den Haag! Daar waren zij samengekomen de vertegenwoordigers van bijkans alle takken van sport uit den lande, en in hun vroolijk frissche padjes, sterk aan doend op het wijde Iloutrusl-veid, hebben zij, in eendrachtige samenwerking en harmonie, den helden van sportief-Holland een hulde bereid zóó schitterend en fraai, zóó overwel digend en machtig, en bovenal ook zóu ge tuigend van waarachtige sympathie, dat het vrijwel ondoenlijk is er den lezer een beeld van te geven. Op dien slralenden Zaterdag middag hebben Van der Hoop, Van Weerden Poelman, Van den Broeke en ook Fokker, de fabrikant van de beroemde F VII, voor de zooveelste maal. maar thans overtuigender dan ooit, het bewijs gekregen dat hun daad niet alleen door zakelijk, nuchter Holland, maar 2eer zeker ook in hooge mate door hot sportlievend deel onzer natie ten zeerste op prijs wordt gesteld en gewaardeerd. Zij heb ben gezien hoe die duizenden flinke sports men en sportswomen uit alle oorden van ons land zich inspanden om défilé en demonstra ties te doen slagen teneinde aldus hel' wak kere driemanschap, raèt den heer Fokker, die terecht in de huldiging was betrokken, een onvergetelijke herinnering te bezorgen en zij zullen begrepen hebben dat hun prestatie, die bovenal ook een sportieve is, met onuit- wischbare letters in de annalen onzer sport geschiedenis zal worden geboekstaafd Welk een dag! Het schijnt wel dat alles heeft moeten samenwerken om hem tot in de finesses te doen slagen. Was het in den voormiddag nog onzeker of het weer zich goed zou houden, tegen twaalf uur vaagde ven windje de donkere wolken weg van het uitspansel en strak en sterk scheen toen de zon aan den azuren hemel. Het was als een symbool. Het was liet voorteeken van het succes van dezen dag het was de wel - komstgroet van sportief Holland aan z'n hel den! Van Leiden naar de Residentie. De Sleutelstad is bij de huldiging op uit stekende wijze vertegenwoordigd geweest, dank zij het eeuwige optimisme van kapitein A. Ei W. de Jong ,den voorzilier van hel comité voor de sporlbetooging, die tal van Leidenaars warm wist te maken voor z'n grootsche planner, en er in slaagde een plaatselijk comité te vormen dat zeer succes vol is te werk gegaan. Zóó kwam het dal Zaterdagmiddag even voor één uur niet min der dan zestien Leidsche vereenigingen, be nevens het muziekcorps T. en D., per extra- Iram, bestaande uit acht wagens, die een •foQ-lal personen meevoerden, naar de Re-i dentie vertrokken, nagestaard en nageoogd door honderden belangstellenden, die onge twijfeld dien middag in. hun gedachten voort durend op Houtrust zijn geweest. De zaak was behoorlijk voorbereid. Immers bij het Staalsspoorslaüon in Den Haag stonden er extra-trams gereed om de zoo talrijke Leid sche groep naar den Franken slag te vervoe ren, vanwaar het veld in enkele minuten te bereiken was. De dëftige lijn-A zal niet gewe ten hebben wat haar overkwam, vooral niet toen zij den weg ter weerszijden dicht be volkt vond met nieuwsgierige raensehen, die den onophoudelijken stroom naar het terrein met belangstelling gadesloegen. En zij zou als zij spreken kon kunnen vertellen van haar enorme verbazing toen zij bij hotel Paulez een duizendkoppige menigte vond, die reikhalzend stond uit le staren naar het hotel, en wel zeer speciaal naar dat ééne raam, waar een der helden van de lucht, lui tenant Van Weerden Poelman, in z'n mooie uniform de lunch zat te gebruiken, druk in gesprek tevens met Fokker en eenige journa listen. Men wachtte reeds lang; sommigen zelfs stonden er reeds van of halféén. en men heeff lang geduld moeten oefenen. Op „Hontiust". Tezamen met de Leidsche groep, voortge- zwiept door het tromgeroffel onzer padvin - ders, hebben wij inmiddels „Houtrust" be reikt. Het is buiten, vóór den ingang, ont zettend vol, doch daarbinnen niet minder. Gelukkig blijkt de regeling voortreffelijk in orde te zijn. Op het voorterrein bewegen zich reeds honderden sporlmenschen in hun luch- lige costumes, terwijl ook de verschillende rangen al uitstekend bezet zijn. Vol is het nog niet wel is waar, maar de stroom van bezoekers schijnt ook nog eer toe dan af te nemen. Kr heerscht aium een prettige stommmg. Boven het veld en boven de stad cirkelt een vliegtuig, waaruit ontelbare reclame- biljetten worden omlaag geworpen tot groot vermaak der Ilaagsche jeugd, die op dezen dag van overweldigende drukte alles doet en alles mag. Wijders wordt er overal ge vent met programma's, die al dan niet een officieel karakter dragen, bloempjes, speld jes in den vorm van een vliegtuig, choco lade en aanverwante artikelen. En boven dat alles slaat gul lachend de zon. terwijl zij het drukke beweeg op het heerlijk groene veld en daar rondom met haar gouden stra len overgiet. Welk een dag 1 Vroolijk klap peren de talrijke vlaggen in het windje, dat niet koud is en nauwelijks gevoeld wordt. In de fraai d$or Texaco aangCkleede Ko ninklijke Loge is nog niemand aanwezig. Het wachten is thans op de vliegeniers. Doch het is pas halfdrie, en wij vernemen, dat hun komst nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. Eerst moet het publiek z'n plaatsen hebben ingenomen. En zoover is het nog niet. Altijd door komen er nieu we bezoekers. Om even over halfdrie nade ren twee auto's tot voor onze tribune. Zij brengen o.m. de moeder van Van der Hoop, de zuster van Van Weerden Poelman, de moeder van Fokker en de vrouw van Van den Broeke, die allen getooid zijn met een fraaie bloemtuil, welke haar door het co mité is geoffreerd. De dames nemen vóór ons op de tribune plaats, vlak bij de Ko ninklijke* Loge. Het loopt legen drieën! Nog steeds zijn de vliegers er niet. Doch het wachten wordt gekort door de vele muziek- •rpscn. die beurtelings trachten de al vroo- ijke stemming nog hooger op le voeren. Roven het terrein vliegt nu de Fokker VII, :i1 even rondcirkelt en dan stadwaarts gaal: helden der lucht tegemoet. Om vijf minuten voor drie komt er be weging in de dichte drommen voor de tri- unes. Het is de auto van den Prins, die tot oor de Loge rijdt. Nauwelijks is'de Prins uitgestapt of de muziek speelt het Wilhel mus. en de duizenden staan op van hun Een schitterend geslaagde huldiging thw HoflandIndië-vliegers ei» Houtrust De samenstelling der voetbalelftallen van Nederland en België. De steden wedstrijd LeidenHaarlem ia, na verlenging, door Leiden gewonnen. O. C. blijft eerste klaaser. Westerkwartier behaalde het korfbalkam pioenschap van Nederland. Een nederlaag van Vitesse (LJ in den wedstrijd om de Rijnland-medaille. zitplaatsen. En weer enkele minuten later daveren er plots saluutschoten over bet veld. Het beteeken t De komst der vliegeniers. Bij hotel „Paulez" zijn zij in een met vier paarden bespannen open landauer ge stapt: Van der Hoop en Van Weerden PoeJ- rnan tegenover Van den Broeke en Fokker, en begeleid door de welbekende eerewacht der Leidsche 3-October-Vereeniging onder bevel van den heer Chr. van Spall, bene vens geëscorteerd door een detachement be reden politie, gaat de stoet langs het Voor hout, de Parkstraat, Alexanderstraat, Java- slraat, Scheveningsche weg, Carnegielaan, Gr. Hertoginnelaan, Stadhouderslaan en Stadhouders plein om zoo Houtrust te berei ken. Waar men ook passeert langs de met vlaggen versierde straten overal klatert het applaus hoog op en roept men de namen der vliegeniers. Vooral Van den Broeke trekt door z'n glundere kop weer de aan dacht en is in hooge mate populair. Het pu bliek verdringt zich op de trottoirs, rent met den stoet mee, puilt uit de ramen, juicht, wuift en roept. Werpt met bloemen en foto grafeert. Het is een zegetocht in den waren zin van het woord. Dan is eindelijk het veld bereikt. Padvinders en politie maken met moeite ruim baan en terwijl de F VII boven hun hoofden vliegt doet het nationale drie manschap met Fokker, welke wij gevoeg lijk het viermanschap mogen noemen, om dat hun namen voor altijd tezamen smullen worden genoemd, z'n entree op het veld. Van uit de verte hooren wij het gejuich. Het zwelt aan, wordt grooter en grooter totdat tenslotte geheel ..Houtrust" met haar bevol king van wellicht ongeveer 20.000 koppen, lot laaiende geestdrift is gebracht! Ze zijn er! Weer speelt de muziek, en weer verrijst men van z'n pla«isen. Men juicht en wuift met zakdoeken en hoeden en het hoera-geroep is niet van de luebt. Welk een dagl Hij zal voor dit viertal on vergetelijk zijn. Ook zij betreden de Konink lijke Loge. waar zij aan den Prins worden voorgesteld en bij hem plaats nemen. Be halve de reeds genoemden zijn dan verder nog de volgende autoriteiten aanwezig: de ministers Van Karnebeek (binnenl. zaken Van Dijk (oorlog). De Visser (onderwijs^. Heemskerk (justitie). Van Swaay (water gaal); de voorzitter der Tweede Kamer, dr. Kooien-, de commisaris der Koningin in Zuid-Holland, baron E. C. Sweerts de Lan- das Wyborgh; de burgemeester van Den Haag; de voorzitter van het comité „Vlieg tocht Ned.N. I.", generaal Snijders; de di recteur der K. L. M., A. Plesman-, burge meester van Leiden, jhr. mr. dr. N. C. de

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 11