No. 19975. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 April Tweede Blad. Anno 1925. 1 UIT DE RIJNSTREEK. Leidsche Begrafenis-Onderneming UIT DE OMSTREKEN. Alphön. Gisteren heeft alhier een droe vig ongeluk plaats gehad. Mej. M. V. moest •abij den Goudschen rijweg uitwijken voor •en haar passeerende auto. Door de glad heid van den kant slipte haar rijwiel met het gevolg dat zij met haar hoofd tegen den dop yan het achterwiel der auto viel. Met een ernstige 6chedelfractuur werd zij naar haar woning vervoerd, waar een on middellijk ontboden geneesheer directe [overbrenging naar een ziekenhuis te Leiden Noodzakelijk achtte. Bij aankomst aldaar bleken de levens geesten reeds geweken te zijn. Den autobe stuurder treft door dit ongeval geen schuld. Alkemade. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoor dig alle leden. Ka opening der vergadering met het gebruikelijke gebed worden de notulen gelezen en onveranderd goedge- keurw. Aan de orde is de agenda: Bij de bespreking van de vaststelling van het percentage van den Hoofd. Omslag voor het belastingjaar 1925/1926 deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. voorstellen het percentage te brengen op 2.25 pCt., dus 1/4 lager dan vorige jaar. Spr. zegt dat dit percentage is berekend naar de bestaande wet op de Inkomstenbelasting, zonder de voorgestelde wijziging dier Wet, daar deze wijziging voor deze gemeente, in verband met de heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der Bijksinkomstenbelasting, eon geheele ommekeer in de heffing der belas ting zal brengen. B, en W. hebben dan ook de aandacht der Regeering hierop geves tigd, zoodat zeer waarschijnlijk de voor gestelde wijziging niet met 1 Mei a.s. in werking zal treden. De heer de Vette merkt op, dat bij dc behandeling van de begrooting twee vra gen zijn gesteld en wel de eerste vraag van den heer v. d. Geest tot verlaging van 'de opcenten der grondbelasting en de tweede vam hem zelf tot verlaging der op- Centen op de hoofdsom der Vermogensbe lasting. Spr. had verwacht dat B. en W- hiermede rekening hadden gehouden. Do Voorzitter antwoordt den heer Dc Vette dat deze beide vragen bij de behan deling van de begrooting wel terdege óver wogen zijn, doch dat B. en W. niet alles ineens kunnen verlagen. Bij de behandeling van de volgende begrooting zal hierover weer voldoende gesproken kunnen worden. Z.h.s. wordt hierna het percentage op 2.25 pCt. vastgesteld. Ku volgt vaststelling Raadsbesluit tot verlenging van den onfc- ruimingstermijn van de woning gemerkt D 164 en bewoond door P. Zoetemelk. Door den eigenaar was gevraagd tot verlenging van den ontruimingstermijn voor alle vier der woningen, doch hiervoor zijn geen ter men aanwezig, daar een der woningen niet meer is bewoond en in de twee andere woningen twee afzonderlijk levende perso nen wonen, die gemakkelijk bij anderen hun intrek kunnen nemen. Overeenkomstig voorstel B. en W. wordt z.hj. besloten al leen voor perceel 3> 164 de ontruimingster mijn met drie maanden te verlengen, zulks mede overeenkomstig het advies der ge zondheidscommissie Vervolgens £3.~?hicdt de benoeming van de leden der syv jbureaux. Aan de orde is een wijziging begrooting dienst 1921 c^$l925. Ka voorlezing door den Voorzitter v: de te wijzigen posten wor den de h' V'ocingswijzigingen goedge keurd. Ingekomen een reclame van den heer C. Jagers ie verband met zijn herzienen aanslag in de rijksinkomstenbelasting. De reclame wordt z.h.s. afgehandeld overeen- konctig voorstel van B. en W. Op voorstel van den Voorzitter wordt bealoten de staat van oninbare posten in geheime zitting te behandelen. Dan geschiedt mededeeling van o.m. de volgende ingekomen stukken Door den Voorzitter wordt voorlezing ge daan van een schrijven van heeren Ged. Staten houdende ongegrond verklaring van liet beroep, ingesteld door den gewe zen rijksveldwachter A. van Duyn om een vergoeding uit de gemeentekas als bedoeld dij art. 13 der Lager Onderswijswet. Door den Voorzitter wordt mededeeling gedaan dat de jaarwedde van den ontvan- germ et ingang van l Januari 1921 is ver hoogd met f 75 per jaar ingevolge besluit van Ged. Staten d.d. 1 December 1924 goedgekeurd bij K.B. van 24 Januari 1925 voor het hebben van een eigen kantoor. Verder vragen Ged. Staten het gevoelen van den Raad te vernemen, inzake een door Ged. Staten te ontwerpen regeling voor den cumulatie-aftrek, welke op de jaarwedden van de burgemeester, secre tarissen en ontvangers wordt toegepast. Aangezien deze circulaire niet op deze gemeente van toepassing is stellen B. en "W. deze voor kennisgeving aan te nemen, waartoe z.h.s. wordt besloten. Voorts bieden B. en W. aan den Raad aan het beredeneerd verslag met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting in 'deze gemeente over 1924 en het gemeente verslag over 1924, welke verslagen ter visie .worden gelegd voor heeren raadsleden. Bij de rekening van het algemeen Bur gerlijk Armbestuur van Alkemade sluiten de met een saldo van f 123.23^ vraagt de heer Rietbroek of er van gemeentewege ïiog andere ondersteuningen worden qï- daan, dan die in de rekening vermeld, Waarop de voorzitter antwoordt dat alleen het Burgerlijk Armbestuur met gelden van de gemeente ondersteuningen doet. De ge meente als zoodanig geeft aan niemand on dersteuning in welken vorm ook. Hierna Wordt de rekening z.h.s. goedgekeurd. De rekening vnil het algemeen Burger lijk Armbestuur van de Vrije en Lage Boek horst over 1921 sluitende met een batig aaldo van f 383.67 wordt op voorstel van B. en'W. z.h.s. goedgekeurd. Bij de bespreking van de rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur van Rijpweteriug over 1924 sluitende met een batig saldo van f 1183.94 deelt de voorzitter mede, dat B en W. deze rekening hebben nagezien en hebben bevonden dat in die rekennig eveaiata het vorig jaar weer een post voorkomt van f 226.50 aan achterstan den. Bij die behandeling is er door B. en W. op gewezen dat de achterstallige schul den moesten ingevorderd worden daar de schuldigen voldoende in staat werden ge acht het verschuldigde te voldoen. Besloten wordt op voorstel van den voor zitter aan het armbestuur een schrijven te richten met verzoek de achterstanden per deurwaarder in te vorderen, waarna de re kening wordt goedgekeurd. Op de adressen van de heeren Th. Bak ker te Roelofarendsveen en S. van Benten te Rijp wetering houdende bezwaarschrift tegen hun aanslag in het vergunningsrecht wordt op voorstel van B. en W- afwijzend beschikt. Hierna komt in bespreking een adres van het bestuur en directie der R.-K. Tuindere. vereeniging Eendracht maakt Macht" te Roelofarendsveen om verhooging van het maximum asgewicht in het dorp Roelof arendsveen. De voorzitter doet allereerst woorlezing van een schrijven van den tech nisch ambtenaar van den Provincialen Wa terstaat uit Alphen, die een deskundig on derzoek heeft ingesteld omtrent de gesteld heid van den weg en waaruit ten duide lijkste blijkt dat de weg door het dorp Roelofarendsveen absoluut ongeschikt is voor meerdere asbelasting dan 1400 K.G. Ook de bruggen zijn tegen verhoogde as- belasting niet bestand. Wil de gemeente toch overgaan tot verhooging van het maximum gewicht, dan dienen weg en brug gen belangrijk te worden verzwaard het geen enorme kosten met zich medebrengt B. en W. brengen naar aanleiding van dit adres een prae-advics uit aan den Raad en stellen voor het adves voor kennisgeving aan te nemen. De heer Riefcbroek zegt dat zelden in den Raad een adres wordt ingediend, waar* bij zoo veel belanghebbenden zijn, want de veilingsvereeniging omvat ruim 100 tuin ders, verspreidt over de geheele gemeente, waarvan het meerendeel in de Veen woon achtig is. De leden en ook het bestuur heb. ben gevoeld, dat het belang van de veiling is om naast een intensieve ontwikkeling van cultuur een grooter afzetgebied to ver. krijgen door het vervoer sneller te rege len, zoodat de opmerking- van de veiling dat de maximum asbelasting van 1400 K.G. voor de Veen een groot ongerief is, zeer juist is. Spr. wijst in verband hiermede op het tijdverlies bij het vervoer der produc ten, de extra-kosten voor het vervoer in verband met overladen #en het onbeheerd moeten laten staan der producten op den openbaren weg. Spr. is dan ook ten zeèr- etc teleurgesteld met het advies van B. en W., temeer daar dit advies enkel gegrond is op een rapport van een technisch amb tenaar. Spr. is van meening dat indien B. en W. aan denzelfden ambtenaar een ad vies zouden vragen inzake de slapte van den bodem van den Langeweg vanaf dc Franscke brug tot aan het Braassemcrmeer dit advies dezelfde conclusiën en raadge vingen zou bevatten. Spr. wijst op de ver beterde schoeiingswerken welke thans in dc Veen plaats hebben, waardoor de weg wel meer gewicht zal kunnen hebben en stelt den Raad voor eens een proef te ne men door tijdelijke opheffing van de maxi mum asbelasting van 1100 K.G. en wel speciaal in den zomer, gedurende het tijd vak half Mei tot half September, desnoods met voorbehoud dat tot intrekking zal wor den overgegaan zoodra zulks met het oog f op den toestand waarin de weg komt te verkeeren noodig mocht blijken. De heer Los valt het verschrikkelijk te gen dat de Teen met een dergelijk adres durft komen, daar do weg voor meerder gewicht absoluut ongeschikt is. Het gaat toch niet aan den weg tot soep te rijden. De heer Rotteveel vindt het prachtig dat men streeft naar vooruitgang, doch men dient tevens met de kosten rekening te hou. den. De Langeweg, die z.i. behoorlijk ver hard is vertoont meerdere scheuren tenge volge van het zware verkeer op den weg, zoodat van den weg door Roelofarensveen bij verhooging van het asgewicht niet veel terecht zal komen. De heer de Jong kan zich met het gespro kene door den heer Rictbroek niet vereeni gen. Spr. vindt het wel gemakkelijk om wat ,,de weg" aangaat een proef te nemen, doch wie van de raadsleden durft de aan sprakelijkheid op zich te nemen voor dc' bruggen, wanneer men toestaat deze met zwaardere vrachten als op heden te berijden. Men neemt hiermede tevens de wettelijke aansprakelijkheid op zich en voor. al de houten bruggen zijn voor geen zwaar dere vrachten berekend. Dat het min r.f meer schadelijk is om vanaf de veiling vrach ten van 1000 tot 1500 K.G. naar de Noord- hoek te brengen en aldaar te laden geeft spr. volkomen toe, hoewel dit met het ver voer te water precies hetzelfde is. Ook met de schuiten zou men gaarne grootere hoe veelheden tegelijk vervoeren om overladen to voorkomen, doch daar het vaarwater niet dieper is is men hiertoe ook gedwongen, elft is dan ook gemakkelijk te beweren dat in het algemeen belang gezorgd moet worden dat met zwaardere vrachten op de wagen gereden kan worden, doch in de praktijk is dit anders. Spr. denkt b.v. aan.de verbin ding met onze haven waar het verkeer ze ker niet gering is. Dagelijks gaan of komen daar minstens vier groote stoombooteü, het aantal schepen en motoren is niet te tellen en toch is de weg welke er heen leidt slechts een voetpad waar nauwelijks een kruiwagen passeeren kan. In dit verband denkt spr. nog aan een opmerking van den heer Jan de Jong op een poldervergadering waar dezo in overweging gaf om van de z.g. Kade een Verkeersweg tc maken en spr. is met ge noemden heer van meening dat hier voor het algemeen belang een groot werk was tot stand te brengen, want wie een beetje vooruit ziet moet overtuigd zijn. dat in de naaste toekomst de Veen zich alleen kan uitbreiden door liet steeds intensiever ma. ken der cultures anders zullen massa's in woners gedwongen zijn elders een goed heen komen te zoeken, hetgeen voorko men kan worden door kassenbouw, welke kassen langs goede wegen zijn te bereiken. Spr. is dan ook van meening dat liet ge meentebestuur piet het polderbestuur nut tiger arbeid kan verricht-en dan te praten over het vervoer, van zwaardere vrachten over onzen dorpsweg, waarvan ieder weet dat in de gegeven omstandigheden de weg deze toch niet dragen kan. De heer Bouwmeester zegt- dat het rap port van den deskundige meer dan voldoen de zegt. Dc heer van Dooien geeft als zijn mee ning te kennen, dat hij eerst met zijn ge dachten wel mee had kunnen gaan met den heer Rietbroek, doch dat na dc voorlezing van het rnpport van den deskundige hij hiervan is teruggekomen. Spr. wil het voor stel van den heer Rietbroek niet geheel weg cijferen, vindt hierin een gereede aanleiding om den Raad in overweging te geven om bij de schoeiingswerken met de slappe bodem gesteldheid van clen weg reeds rekening te houden met het oog op het verkeer. Hij vindt- hierin tevens een goede werkver schaffing. De Voorzitter zet nogmaals zijn standpunt nader uiteen. Spr. is en zal 6teeds gekant blijven tegen verhooging van het asgewicht daar weg en bruggen een verhooging niet toelaten. Bovendien acht spr. verbetering op sommige plaatsen in deze gemeente van meer gewicht dan het hier gevraagde cn wijst op de noodzakelijke verbreeding van den weg te Oude-Wetering en de verbete ring van den Xoordhoek. Spr. geeft den Raad dan ook ernstig in overweging het adres voor kennisgeving aan te nemen. Daar niemand stemming verlangd over het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. be sloten het adres voor kennisgeving aan to nemen. Hierna sluiting. Bodegraven. Op de gisteren te Rotter dam gehouden stierenkeuring verwierf onze plaatsgenoot, de lieer H. V. Speelman met zijn stier Roelof II in de eerste klasse, stie ren van jaar en ouder, welke in 1925 op afstammelingen zullen worden gekeurd zich een eersten prijs. In de derde klasse, stieren van l1/^ tot 2Va jaar kreeg Herman III, eigenaar de heer Joh. Michielsen een eersten prijs. Waddingsveen. Op de gisteren te Rot terdam gehouden stierenkeuring behaalde Albertus, eigendom van den heer A. van der Dussen, alhier in de afdeeling stieren van 2Vf>—3i/2 jaar een tweeden prijs. Woubrugge. Het bestuur van de af deeling van de Prov. Z.H. vereeniging ..Het Groene Kruis" besloot a.s. Maandag alhier een cursus voor Kraamvrouwverzorging en zuigelingen bescherming tc openen in het gebouw der afdeeling. Gistermiddag geraakte een kind van den heer S. in dc woud watering en zou ver. moedelijk zijn verdronken, doch de oude heer Bouthoorn snelde met een haak toe en bracht de drenkeling weer op het droge. Zwammerdam. Kerkelijkbericht Remonslranlsch-Geref. Gem.: Zondagmor gen te iien uur, ds. Rappold. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. ttEEREWEER TELEFOON Mil - LEIDEN 7797 Haarlemmermeer. Op de .Donderdag te Hoofddorp gehouden Graanbeurs was de handel zoo gering, dat de noteering ontbrak. De oude partijen raken op en wat er nog overgeschoten is, heeft blijkbaar geen af trek meer. De honderden bij den handel be irokken personen waren toch present om over den aanstaanden nieuwen oogst en verschillende andere zaken le spreken. Woensdag viel te Schiphol een vlieg machine, vermoedelijk tengevolge van een defect aan den motor, van een geringe hoogte naar beneden. De machine werd nogal beschadigd. De inzittende vliegeniers bleven ongedeerd. Kaar ons wordt gemeld, zal de heer A. C. Brörens te ATaglwedde, die benoemd werd tot godsdienslonderwijzer bij de Ned. Hervormde Kerk te Vijfhuizen, niet op Zon dag 3 Klei a.s., zooals aanvankelijk bepaald was, maar wegens onvoorziene omstandig heden op een nader te bepalen datum in het Evangclisatiegebouw aldaar zijn inlree- predikatie houden. Burger 1. Stand. Geboren: Fina, D. van C. van der Vlugl en C. War merdam. Adriana Klazina, D. van C. Vis ser en M. Molenaar. Anlónia, D. van J. van der Klauw en C. van Kampen. An- lo'nius Johannes, Z. van C. Th. Strieker en M. G. Schreurs. Aart, Z. van A. Koren en M. Woud. Teunlje, D. van P. Boogaard en M. van Cuijlonborg. Eleonora Aalje, D. van P. Appelman en M. H. Kraakman. Pelronella, D. van N. van Andel en A. J. P. Taurel. Cornelia Maria, D. van J. A. van Bre.en en J. Wesselius. Agatha Ma ria Cornelia, D. van A. de Waard en A. Kraamwinkel. Alberlus Jacobus. Z. van A. C. Suidgcest en C. M. Straathof. Si mon. Z van A. van der Voet en A Boer Pelronella, D van J Wies en M. Zwijnen- hurg. Gerrit Jan. Z van M. Jongejans en Cl van Slaveren. Leendert, Z. van C. BrMcvi ld cn I'. Kwaak Ondertrouwd A. Wijnhout ,28 j. en I.. A. de Jong 23 j. H. hammers 31 j. en C J. de Lange 33 j. Gehuwd: G. J van Ilcnsbergon 28 j. en J. G. Jeurissen 24 j. J. Annard 2G j. en M. Bakker 27 j. J. J. Pronk 37 j. en W. M. Tol 33 j. A. Imans wedr. 48 j. en M. van Buuren 36 j. J. Wijhenke 28 j. en T. A. Verwoerd 26 j G W. van Driel 23 j. en E. -A. Blom 24 j Overleden: Pelronella Zuiderduin 66 j., wed. van H. van Braak. Adrianus Magcliiclse 66 j.. gehuwd met A Brouwer. Hillcgoni. De bloempjcsdag voor de t.b.c.-bestrijding is bekroond met hvee con cert-avonden onder leiding van mej. C. W. M. Hoogervorst. die mePhaar staf van mede werkers de balen van deze avonden aan de Vereeniging aanbood De lieer J. H A. Vooren, secretaris, verleide dal dit aanbod zeer welkom was, omdat de Iraditioneele verloting dit jaar was vervallen. De verkoop van de bloempjes bedroeg f351, welk bedrag als opbrengst van de bloempjes alleen valt te waardeeren De mededeeling werd dan ook met applaus ontvangen. Veel geld is er noodig, want het bestuur beeft besloten een nieuwe lighal le bouwen. De oude is le oud en te klein: zij voldoet niet meer aan de eischen van den tijd. Op het programma kwamen verschillen de nummers voor het dameskoor voor, welke zeer voldeden. Over het algemeen bestond hel eerste gedeelte van den avond uit gewijde muziek, die met den noodigen ernst werd voorgedragen. Mej. E. Elfrink begeleidde uitstekend op een mooie piano. Solo s, duetten cn terzetten werden gezon gen- door de dames J. E. Wcnlholt (eerste sopraan). K'. Engel (tweede sopraan), B. Stassen (Alt), A. McedendorpSepp (eerste sopraan), PI. Engel (tweede sopraan). M Brovterman (alt). Do heer B. Heemskerk (bariton-solo) heeft een krachtige, mooie slem, waarmee velen nog geen kennis had den gemaakt. Vnerhandige piano-muziek gaven de dames Gr. Schuurman en Gr. Ben- kemper. Haar nummers van Grieg en Ilaydn waren uitstekend. De solo-zang van mej. Wenlholt moei hoog gewaardeerd worden. Zij is een van de beste, zoo niet de beste onder de zange ressen hier ter plaatse. Na de pauze is er hartelijk gelachen. Het kinderkoor met de operette voor den nieuwen burgemeester, op muziek gezet door'de leidster, mej. Hoo gervorst, was zeer leuk..De oude mannetjes en oude vrouwljce deden hun uiterste host. Dc toehoorders vermaakten zich zeer. Mej. G. Stans begeleidde de operette. De hoor Vooren bedankte namens hel be stuur der t.b.c.-vereeniginf alle medewer kenden, in het bijzonder mej. Hoogervorst, wier talent en arbeid hij hoogelijk roemde. Voor verleende steun bedankte hij de beo. ren Hoogervorst (planten-versiering), Smidt (tapijten), Kleyn (kappen), dames Jonkman (cosluums) en van El (vlaggen). Een ge schenk van mej. Gr. Benkemper werd ver loot, de opbrengst kwam aan de vereeniging ten goede. Hierna werden aangeboden aan de dames Hoogervorst (die ook een vaas met rozen kroeg van liet dameskoor Wentholt, Schuur, man, Benkemper, Elfrink en Stans). De zaal van Ilolel Sislermans was geheel bezet. De tweede avond werd ia „Flora" gegeven. In hel Bondsgebouw aan de Hoofd straat vergaderde het plaatselijk comité van actie voor de eandidatuur-Balvers, bestaan de uit de heeren F. Selhorst, L. Bakker, Tli. Markman en F. C. van Lierop Jzn., be nevens een groot aantal propagandisten. De vergadering werd geleid door den heer Van hierop als lid van het centraal comilé, die in breede trekken het zeef onbevredigende politiek advies besprak, benevens de te voe ren actie, die, aldus de heer van Lierop, geheel anders is dan 4 jaar geleden, omdat het tegenwoordige kiesreglement het moge lijk maakt de actie binnen het raam van dat reglement te voeren. Alle propagandis ten stelde zich bereid de propaganda met kracht te voeren, opdat met behulp van de rechtvaardige kiezers en kiezeressen het tegenover den candidaat-Balvers meermalen gedane onrecht worde gestraft en de recht vaardigheid zegeviert. De Kaag. Kerkelijk bericht. Ned.-Herv. Gem.Zondagmorgen, te half- tien, de. A. E. van Baaien. Katwijk. Gemeenteraad. Voorzitter de heer De Waal Malefijt, Bur gemeester. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer Van der Zwan, wegens ongesteldheid. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Daarna werden door den voorzitter eeni- ge mededeelingen gedaan. In de eerste plaats dat aan de agenda zal worden toege voegd punt 11a: herziening jaarwedde po litie, een verzoek van de vereeniging van het Wit-Gele Kruis om subsidie; in handen van B. en W. gesteld om praeadvies; dis posities van Ged. Stalen, houdende goed keuring van de door den gemeenteraad ge nomen besluiten, waaronder dat het College goedkeurt de verhuring van het Postkan toor aan het Rijk voor f 400. Ingekomen was een verzoek van den heer De Best, om van cemeenlewege de trap aan het Prins Hendrik-kanaal loopende naar zijn veer, te herstellen, daar hij zelf daartoe financieel niet in staat is. De voorzitter stelt voor het verzoek in handen van B. en W. te stellen om prae advies. De heer Van Duin wenscht een Commissie uit den Raad om een en ander te onder zoeken, anders vreest hij dat de zaak op de lange haan zal worden geschoven. De voorzitter antwoordt.' dat een com missie toch even lang werk heelt, omdat de vergadering later toch een besluit moet nemen. Verschillende leden voeren nog het woord. De heer Woudu zegt o.a. onder ge lach. dal hij ook al eens hij den trap neer gevallen is en zijn klecding heeft gescheurd, totdat eindelijk li. en W. gemachtigd wor den de trap vanwege de gemeente te her stellen, zonder dat daaruit ecnige verplich ting voor den vervolge voortvloeit. Verder was nog ingekomen een brief van mej. Do Klein De Lange, vroedvrouw, waar in zij de raadsleden, die voor de verhooging van haar salaris hebben gestemd, bedankt. Geroep: En de anderen dan? Nadat cenige leden voor liet Stembureau waren benoemd, werd tot Commissaris van de Gemeentespaarbank benoemd de lieer E. van Itiesen met 11 stemmen. Twee stem men waren Uitgebracht op den heer Eerd- bcek en één stem in blanco. Besloten werd tot verhuring van een stuk tcelland aan den Koestal, groot 25 Are aan J. C van Kuyeren tegen een jaarlijksclfen huurprijs van I 55. Aan A. Ouwehand Dz. werd een perceel weiland verhuurd voor liet drogen van net ten tot een bedrag van f 100 tot 31 Dec. a.s. Aan J. Blanken werd verkocht ten stukje grond aan de mr. C. Fockslraat legen f 4 per M2. Eveneens werd voor f 4 per M2. verkocht aan P. van Duyvcnbode, een per ceel bouwgrond aan de vcrlengdo Van Lim- burgslraat, grool 425 M2. Op dezelfde voor waarden en tegen denzelfden prijs werd aan G. de Best J.Azn. een terrein bouwgrond aan dezelfde straat verkocht, in totaal 260 M2. Daarna werd besloten tot aankoop voor de gemeente van een strook grond van A. de Jong en M. van der Plas lot verbrecding van de aangrenzende straat tegen f 1.10 por M2. Hierna werd besloten tol beschikbaar stelling van grond voor uitbreiding der op slagplaats voor de Gasfabriek. De beer Van Duyn vraagt of de uitbrei ding alleen noodig is, omdat er zoo weinig aftrek is van cokes. ..Ook a! mode", zeide de voorzitter. Op voorstel van B. en W. werd besloten lot aanvulling der verordening op de straat- politie betrekking hebbende op de autobus sen, waartegen inzake het rijden enz. ver schillende bepalingen werden gemaakt. Hierna werd aan de orde gesteld liet voor stel met betrekking lot art. 4 'lid 2 der Drankwet. Door B. cn W. werd voorgesteld om na 1 Januari 1926 geen nieuwe vergunningen, thans bedragende 13 (welk getal met 1 Jan. teruggebracht zal worden tot 12) et verlee- nen, zoodat de vergunningen zullen uit sterven. De Commissie, in wier handen dit voor stel wa3 gesteld wilde bepaald zien op 12 en niet verder gaan. Wel zou de commissie gaarne maatregelen genomen zien tegen biergebruik van zeer jeugdige personen, dat in Katwijk groot is. Een aantal adressen van plaatselijke ver- ecnigingen waren ingekomen voor hel voor stel van B. en W. De meesle leden voerden over dit onder werp het woord. De heer Van Duin bestreed het sterkst het voorstel van B. en W. Hij wil de menschen. vrij lalcn. Zie Amerika. De Voorzitter, het voorstel van B. en W. verdedigend, merkte nog op, dat de gemeente tegen het biermishruik nog niets kan doen. Het eerst werd in stemming gebracht hel voorstel van de commissie, dat met 9 tegen 5 stemmen werd verworpen. Tegen stemden de heeren C. Meerburg. Van Walsem, Aan Beelen Czn., I. v. d. Perk, W. van Beelcn A\'z., R. Ouweband. J,. Kruit, A'an Tongeren en J. Houwaart. A'óór stemden de heeren Aan Duyn, AVouda, Grimbergen, Farlcvtiet en A'an Leeuwen. Het voorstel van B. en AV. werd nu aan genomen met eenzetlde stemmenverhouding in legenovergeslelden zin. Daarop kwam aan de orde hel voorstel van B. en AV. om met hel oog op den ach teruitgang van liet aantal leerlingen, aan de twee openbare scholen, de nieuwe leer lingen der eerste klasse in één school onder ie brengen en daarvoor achten zij, me! het oog op de kaart van Katwijk, de school van den heer Kraal het meest aangewezen. Ook hierover had een uitvoerige, soms wel ecnigszins verward debat plaats, waaraan de meeste loden deelnamen. Alleen de heer Houwaart pleitte voor de school van den heer Bakker, waarvan de leerlingen en ook de ouders veel houden. De oorzitter verdedigde het voorstel krachtig en deelde mede, dat de inspecteur bij het L. O. daarmee ook instem'. De wethouder R. Ouwehand vulde liet voorstel van B. en W. nog aan. In stemming gebracht \yprd het voorstel van B. en AV. aangenomen met on fén na algemeene stemmen. Tegen sleimi: de lieer Houwaart. Nog uitvoeriger dehat had plaats over het voorste] inzake het „Caltao", een oude boe renhoeve, die reeds 350 jaar oud is. Het gebouw is nu z6ó bouwvallig, dat het ge restaureerd moet worden, tenzij men er geen prijs op stelt het te behouden. Nu heeft zich een huurster opgedaan in de persoon van mej. A'alk, die na de restau ratie f 500 huur wil betalen. B. en AV. heb ben een onderzoek doen instellen, waarbij zij den architect hebben geraadpleegd en zijn tot de wetenschap gekomen, dat voor oen bedrag van f 8000 iiet gebouw weder be hoorlijk is gerestaureerd. Mede met liet oog op de historische beteekenis van het ge bouw stellen zij voor daartoe te hesluiten. Do heer A'an Dtivn voeft voor dit Knijnsiiul1niet veel. De heer Van Tongeren zou eerst wel eens willen weten of het oude gebouw in derdaad een voorname plaats in de histo rie van Katwijk heeft ingenomen. Is die plaats van beteekenis dan zat het- T,ijk en de A'ereeniging voor Monumentenzorg ze ker gaarne subsidie vcvleenen voor dc res tauratie. Hij stelt daarom voor een com missie te benoemen die dit nader onder zoekt.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5