7 HET BLOEMENFEEST TE HEEMSTEDE RECHTZAKEN. De Belgische Floraliën. VRAGENRURP'FK. geachte organisaties en particuliere perso. ncn propaganda en werving voor emigratie naar verschillende landen wordt gevoerd; het is haar niet bekend, dat het bureau eener buitcnlandsche regeering op afkeu renswaardige wijro propaganda voor zijn land voert. Ad 3. De maag wordt ontkennend be antwoord. Ad 4. De Regeering is van oordeel, dat herziening van de wetgeving op emigratie- gebied in Nederland noodig is. Ad 5. Ontwerpen van wet tot het op nieuw regelen van do landverhuizing zijn in oen vergevorderd stadium van voorbe reiding de regeering hoopt, dat dezo eer lang kunnen worden ingediend. In verband daarmede komt indiening van een noodwet haar niet noodzakelijk voor. Ad 6. In verband met de antwoorden sub 2 en 6 behoeft ondergoteekende op dezo vraag niet nader in te gaan. Verrekening vorderingen en schulden tusschen Rijk en Gemeenten. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een uitvoerige circulaire gericht tot de gemeentebesturen betreffende bovenver melde verzekeringen, waarvoor met ingang van 1 Juni a.s. een geheel nieuwe regeling wordt ingevoerd. In dezo circulaire wordt o m. het volgende medegedeeld Nader aan te wijzen vorderingen en schul den tusschen Rijk en Gemeenten zullen over en weer zooveel mogelijk door verzekering worden vereffend. Hiervoor kan worden gebruik gemaakt Tan do tusechenkomst van een instelling, aan to wijzen door defl Minister van Fin. Dezo hoeft daartoe aangewezen de Bank van Ned. Gemeenten. Genoemde Bank zal voor elke gemeente een rekening openen. In het credit van die rekening zal de Bank boeken do bedragen, dio de gemeente van het Rijk te vorderen krijgt met aanwijzing van de data waarop die vorderingen ontstaan. In het debet van die rekening boekt de Bank de bedragen, die de gemeente aan het Rijk zal hebben te betalen, eveneens met aanwijzing van de data, waarop de schul den ontstaan. De gegevens hiervoor ontvangt de Bank van het Departement van Financiën. Deze Tekeningen, die slechts boekhoudkundige beteekenis hebben, moeten niet worden verward met rekeningencourant, die slechts door overeenkomst kunnen worden in het leven geroepen. Hieruit volgt, dat de gemeente uiteraard naar eigen goeddunken do op haar rekening geboekte posten onmiddellijk kan likwidee- ren; zij kan n.L de baar per saldo toe komende bedragen onmiddellijk wegtrekken door de Bank te verzoeken die bedragen of per postgiro of per bankgiro of anders zins aan haar over te maken en evenzoo lean de gemeente een nadeelig saldo on middellijk aanzuiveren door storting of gireering op de rekening van do Bank. Geeft de gemeente er de voorkeur aan dio posten niet onmiddellijk te likivideersn, dnn vergoedt het Rijk door tusschenkomst van de Bank over de croditsaldi aan de gemeente een nader te bepalen rente. Ook is het mogelijk, dat de gemeente een debetsaldo op haar rekening met aanstonds I wenseht aan te zuiveren, in welk geval zij deswege rente aan de Bank zal moeten vergoeden. Een dergelijk debetsaldo draagt echter het karakter van een geUUccning. Daarvoor is mitsdien niet aiheen overeenstemming met den geldschieter (Bank voor Ned. Ge- i meenten) noodig, welke overeenstemming j in een rekening-couranl-ovcreenkomst tot uitdrukking zal moeten komen, maar bo vendien vereischt een dergelijke overeen komst, waarin het maximum-bedrag, waar voor de gemeente kan worden gedebiteerd, vermeld dient le wordon, de goedkeuring van de Ged. Slaten Voor zoover npodig wordt voorls opge merkt, dal de boeking door de Bank op de rekening der gemeente uitsluitend ten doe! heeft, de wijze van betaling der vor deringen en schulden tusschen Rijk en Ge meente te regelen. Do rechtsgeldigheid dier vorderingen en schulden blijft dus onaangetast en de gemeente blijft vol komen bevoegd in of builen rechten t. a. v. die vorderingen en schulden tegen den Staat op le komen. Van schuldvergelijking in den zin van het Burg. Wetboek is bij de beoogde regeling dus geen sprake. Wordt eon betaling aan hc-1 Rijk toch op andere wijze overgemaakt dan hierboven aangegeven, b.v. door storting of gireering op de schatkist-postrekening, dan kan dit renteverlies ten gevolge hebben, omdat deze betaling eerst geacht wordt 1c zijn geschied na overwijzing op de Bank voor Nod. Gemeenten. De Kamerverkiezingen. Wij hebben raededeeling gedaan van een candidaten'lijst van den Plattelandersbond, die voor het geheele land zou gelden. Eerst is al gebleken, dat eenige personen niels van hun candidaatslelting afwisten en cr ook nicl van willen- weten. Nu blijken cok niet alle afdeelingen met de gestelde candidaten accoord le gaan. Ten minste de afdeelingen Groningen en Drente van den Flattelandersbond hebben na gehouden re ferendum de volgende candidalenlijst voor de Tweede Kamerverkiezing samengesteld: 1. R. F. de Boer, le Siddeburen, lid van de Tweede Kamer; 2. H. Klinge, te Peest; 3. E. Sol, te Zuidwolde; 4. J. R. Boerma, te Muntendam; 5. H. C. Krol, burgemeester van l^oudum; 6. F. Veldman, le Hekkum; 7. B. Schoenmaker, 4e Wijk-bij-Duurstede; 8. W. te Alkmaar; 9. A. I. van Langeraad, le Ouwerkerk; 10. J. W. Dingemans, te Ros som; 11. A. M. van Dorsen, te Hellevoet- sluis; 12. C. D. Kaaskooper, le Ooslhuizen; 13. C. de Vries, te Ubbena; 14. li. Kamp huis, tq Almelo. Bij Kon. besluit is benoemd lot ridder in de orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden, de ordannans-oflicier van H. M. de Koningin kapitein jhr. D. W. Sickinghe, van den groolen staf; is aan mr. 0. J. Door- lage, op zijn verzoek, met ingang van den dag, waarop zijn opvolger lot notaris te Heemstede zal zijn beëedigd, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris (e lleemslede; is benoemd lot commissaris van Rijkspolitie E. H. Tenckinck, levens com missaris van politie der gemeente Haarlem. Gistermorgen is de internationale jury der bloemententoonstelling te Heem stede, ditmaal voornamelijk bestaande uit afgevaardigden van den Internationalen Eond van Beroepstuinbouwers, bijeen geweest. Bo vendien was een aantal Belgische tuinbouw kundigen uitgenoodigd; ook uit Frankrijk en Engeland waren velo juryleden aanwezig, en eea klein aantal Duitschars, Zwitsers en Luxemburgers. Van do Amerikanen, die vooral op do laatste tijdelijke tentoonstelling venvacht, waren reeds veel er aanwezig. In tegenwoordigheid van het hoofdbestuur van do Vereeniging voor Bloembollencultuur, boeft de voorzitter, de heer Ernst H. Ifre- lage, de hoeren in het Fransch welkom geheeten. De taak van de jury is thans op de tijdelijke tentoonstelling de Belgische floraliën te beoordeelen. Graaf Do Kerck- hove. te Denterghem, voorzitter der Kon. Maatschappij voor Landbouw en Kruidkunde te Gent, werd tot voorzitter der jury be noemd. Gisteravond heeft in de Grafelijke Zalen in Den Haag de Minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, een ont vangst bereid aan de deelnemers aan het congres der Fédéralion Horlicole Professio- nelle Internationale en aan de leden der internalionale jpry van de groote bloemen tentoonstelling te Heemslede. Do Minister heelt daarbij lot den Prins en de verdere gasten in de Nederlandsche en Fransche talen een toespraak gericht De voorzitter van de jury, graaf De Kerehove de Dentcrgcm, gouwheer van do provincie Oost-Vlaanderen te Gent, beant woordde deze rede. Do lieer B. Ruys, te Dedemsvaart, voor zitter van het congres van de Fédéralion Horlicole Profcssionello Internationale voer- do daarna het woord. Nadat de redevoeringen gehouden waren, bleef het talrijke gezelschap gedurende het verdere gedeelte van den avond bijeen in de Zalen, waar een orkest speelde en waar aan de buffetten ververscliingcn werden ge boden. „Do Tijd" verneemt uit Rome, dat mgr. Oraenigo, Pauselijk internuntius in Den Haag, benoemd is tot nuntius te Boe dapest en zal worden vervangen door mgr. Laurcntius Schioppa, tot dusver nuntius aldaar. Na liet bezoek aan de bloemententoon stelling te Heemstede en het Frans-Hals museum le Haarlem heeft mgr. dl*. Seipel een bezoek gebracht aan het R.-K. Museum te Overveon. Mgr. Seipel heeft ook de kathedraal be zichtigd en den Bisschop van Haarlem be zocht. In een buitengewono Raadszitting van Wormerveer, op gistermiddag, is do reeds vermelde kwestio in zake de vordering van f6000 op de bouwvereeniging „De Arbeid" ter sprake gekomen, daar de bouwonder nemer Kuyt, van Zaandam, inmiddels be.sl.3g heeft laten leggen op de woningen der bouwvereeniging. Na een geheime zitting van ruim anderhalf uur, waarin mede de fraude van den oud-penningmeeetor E. van „De Arbeid" ter sprake kwam, werd in openbare zitting met 10 tegen 2 stemmen besloten de f 6000 van gemeentewege te voldoen om verkoop van woningen te voorkomen. Dc Raad van Rotterdam heeft gisteren met 23 tegen 19 stemmen het voorstel- Schouten c.s. inzake pensioenaftrek voor den tijd van 1 jaar van 3 pCt. voor eigen pensioen op de salarissen cn looneo van het gemcentepersoneel en 3 j pCt. voor we duwen en weezenpensioen tot een maximum van 5% pCt. van f 3000 aangenomen. Een motie, de wenschelijkheid uitsprekende om een generale korting op loonen en salaris sen van 2 pCt., werd met 2-1 tegen 18 stem men aangenomen. De bedoeling is, dat de pensioenaftrek zal ingaan op 1 Mei en met de motie zooveel spoed zal worden betracht, dat de salariakorting zal ingaan op 1 Juni. Men meldt uit Soesterberg aan hot Haagscho Anetakantoor: Enkele dagbladen hadden gewag gemaakt van een huldiging te Soesterberg van lui tenant Van Weerden Poelman. Dit is on juist, omdat aan de huldiging van de Hol land—Indië-vlicgers de officieren, enz. van Soesterberg op dezelfde wijze als elk Ne derlander hebben deelgenomen. Toen van Weerden Poelman dan ook 23 Apri) j.l. te gen vier uur van zijn verlof terugkeerde, kon de ontvangst geen ander karakter dra. gen dan die van een huiselijke ontvangst door het korps, waarbij bij dienst doet, o.l. de Luchtvaarlafdeeling. Het bijzondere, dat tijdens zijn verlof door hem werd gepraesleerd, is aanleiding dat'zijn terug melden cenigszins anders geschiedde als bij terugkeer van andere verlofgangers. Hij meldde zich n.l. terug voor het front van de Luchtvaartafdeeling. Die ofdcelinfc stond im haar geheel opge steld op het Centraalplein, toen om 3.45 n.m. zijn aankomstsjverd aangekondigd. Luitenant-kolonel Hardenberg sprak hem to© met een hartelijk woord en noemde hem een van zijn uitnemendste vliegers. Do muziek speelde daarop het „Wilhelmus." Ten slotte defileerde de troep voor luit. Van Weerden Poelman, Door den Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw is benoemd een commissie, belast met de beantwoording van do vraag, of zonder groote bezwaren in de diensten van het Rijksbureau voor de Ont watering op andere wijze zou kunnen wor den voorzieD. Zij ie als volgt samengesteld: Voorzitter: L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, onder-voorzilier van den H.-K. Nederiand- schcn Boeren- en Tuindersbond; leden: ir. S. L. Louwes, secretaris van de Overijsel- sclte Landbouw-Maatschappij; K. I. B. A. do Cosler, bezuinigingsinepecteur; ir. G. J. van den Broek, hoofdingenieur van den Rijkscommissie voor de Ontwapening; secre taris: mr. D. G. W. Spitzen, commies aan het Departement van Binnenlandsche Za ken en Landbouw. „Valkenheide", het jongens-opvoedings gesticht der Ned.-Herv. Kerk, te Maars- bergen (prov. Utrecht) heeft gisteren op eenvoudige, plechtige wijze en ouder vee) belangstelling zijn 12l/»-jari^ bestaan her dacht. Het bestuur had een groot aantal genocdigden in do kerkzaal aan een ge meenschappelijke koffietafel genoodigd. Dr. De Visser, Minister van Onderwijs, en voor zitter van liet bestuur der stichting zat voor aan tafel. Hij sprak een woord van welkom tot do aanwezigen. Na gebed en gezang werden telegrammen gezonden aan H. M. do Koningin-Moeder, die 12'/2 jaar geleden „Valkenheide" opende en sedert dien do Beschermvrouwe dezer stichting bleef, en aan (Is. Hefting, te Eist, lid van het bestuur, die ve: hinderd was de herdenkings- samenkomst bij te wonen. Na afioop van de koffietafel gaven de varpleegden sportoefe- ningen te zien, terwijl een tentoonstelling ingericht was van werkstukken, door de verpleegden onder leiding van hun vak- ouderwijzers gemaakt, waaruit de doeltref fendheid van dit onderwijs zeer bleek. Ver volgend vond in de kerkzaal een plechtige samenkomst plaats van genoodigden, ver plegend personeel en allo verpleegden. Na gezang, gebed cn voorlezing van een ge deelte van den 103den Psalm voerde dr. De Visser het woord'. Vervolgens bood mr. Everwijn Langen burgemeester van Maarssco, namens een commissie, aan dr. De Visser als voorzitter van het stichtingsbestuur, eert chèque van f25.000 aan. Minister De Visser betuigde voor dit vorstelijk geschenk zijn uank en deelde mede, dat het bestuur besloten had, dit bedrag to bestemmen als stamkapitaal voor den bouw van een kerk, midden op hef groote gazon, waai- de oprijlaan der stichting op uihoopt. Evenals de heer Evarwijn Lange steide dr. De Visser in het licht iqelk een belangrijk aandeel de heer Renden, reizend agent der stichting, gehad heeft en heeft in het werk om de financiën der Stichting te versterken, ook nu weer in het bijeen brengen van die f25.000. Namens het be stuur bood bij hem een stoffelijk bewjjs van dank aan. Nadat een zangkoor van de Stichting enkele liederen had gezongen, sprak ten slotte de heer D. Noordam, directeur van „Valkenheide" en lid van de Provinciale Staten van Utrecht, over het inwendige leven dar Stichting. Gistermiddag is te Groningen, onder zeeT groote belangstelling, hel monument- Van Kekwich Verschuur onthuld. Vele cor poraties woonden met banier de plechtig heid bij. Jhr. De Marees van Swindereo hield een redevoering, waarop de oudste zoon van den ovcledone het mooie monu ment onthulde. Kransen zijn gelegd door mevrouw de weduwe Ketwicli Verschuur, haar moeder en het Berete-Kamcr-Hd mr. II. Smeenge, terwijl cr van het politiekorps een bloemstuk was. Op de vragen van den heer Van Ravesleijn, betreffende de verieening van visa aan Nederlanders, dde zich naar het gebied van de Unie der Socialistische Sov jetrepublieken wenschcn te begeven, heeft de heer Van Karnebeek, Minister van Bui tcnlandsche Zaken, geantwoord, dat de juistheid van het in de dagbladen ver melde bericht, dat de Regeering van de Unie der Socialistische Sovjetrepublieken aan haar gezantschap te Berlijn opdracht zou hebben gegeven, geen visa voor een reis naar haar gebied meer aan Nederlan ders te verstrekken, hem niet is kunnen blijken. Volgens de door hem ingewonnen inlichtingen werd nog in het begin dezer maand zoodanig visum aan twee Nederlan ders verleend. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft thans de Commis sie, ingesteld bij zijn beschikking van 28 Maart 1924. aan welke was opgedragen, de "voor- en nadeelen, aan den Zomertijd ver bonden, na te gaan en aan de band van de uitkomsten van haar onderzoek over den wettelijken tijd te adviseerten, ontbonden, onder dankbetuiging aan den voorzitter, de loden en den secretaris voor de door hen bewezen diensten.^ Naar „Het Volk" bericht heeft de Mi nister van Financiën -aan de ontvangers der belastingen medegedeeld, dat terugbe taling van de rijwredbelasting kan geschie den in die gevallen, waarin de aan betrok kenen opgelegde aanslag in de inkomsten belasting naderhand is vernietigd. Het be- lastingmerk moet dan tegen uitreiking van een kosteloos plaalje bij de terugbetaling worden ingeleverd. De terugbetaling zal niet geschieden, bij kwijtschelding van den aanslag wegens onvermogen. Do Eerste Kamer is in openbare ver gadering bijeengeroepen iegen Dinsdag a.s„ des avonds te hallnegen. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Deze Techtbank heeft O. L. v. M., koop man te Hillegom, wegens meineed tut 0 maanden gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van de voorloopige hechtenis. [Wegens de inbraak is een kantoorgebouw aan de Bakenessergracht te Haarlem werdt J. L. K. veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek Tan de yoorloopige hechtenis.) In liet Hoofdgebouw exposeeren de Belgische Kweekers linn fijnste culturen vnn: Azalpn's, Orchideeën, Anjelieren en Palmen. De vollcgrondstcntoonstellinfi is nn op haai- fraaist. 24 April—3 Mei. Vandaag is de 4de tijdelijke Tentoonstel ling 1e Heemstede geopend, en we doen geen onrecht aan de drie, die daaraan voor af gingen, als we maar direct verklaren, dat de Belgische kweekejs ons hier Iets laten zien, wat nog nooit in Holland is ten toongesteld. Zeker, wie ooit in Gent de Flo raliën daar meemaakte vóór den oorlog en wij hadden hel genoegen in 1913, dus een jaar vóór den verwoestenden krijg, het Genlscho Bloemenfeest te mogen bijwonen die heeft daar iels gezien, dat nergens ter wereld kan worden vertoond. En zóó mooi en zóó uitgebreid als toen, neen zóó is het nu hier niet. Maar dit neemt niet weg, dat iedere bezoeker van het hoofdgebouw direct in extase geraakt als hij al die geëxposeerde bloemheesters ziet. Zulke planten worden in Holland nid gekweekt. Dal zijn „Belgische culturen", in de heels wereld beroemd. Den bezoekers slaat dus iets interessante [e wachten. Maar niet alleen in het Hoofdgebouw, de vollegronds-beplanting op dit reusach tige terrein van 16 H.A. is naar onze mee ning nu op haar mooist. Het terrein is een en al kleur. Het schrale weer heeft enkele bolgewas sen wat tegengehouden en dal is tot zekere hoogte een voordeel geweest. Maar volko men tegenhouden kan zelfs de schraalste" wind het bloeien toch niet. En zoo is het terrein nu één schittering van Hyacinthen en Narcissen. Zooveel schoonheid hebben de meeste bezoekers nog nooit bijeen gezien. En ais dan het zonnetje schijnt! Reeds brachten 150 000 bloemenvrienden cn -vriendinnen een bezoek aan de ten toonstelling op Heemstede, en zij hebben natuurlijk volop genoten in de zes afgeloo- pen weken, maar zij zagen het terrein nog niet zoo schitterend als nu. Hoe vol bewondering het publiek deze bloemenweelde gadeslaat blijkt ons Uit de gesprekken, die wij zoo hier en daar op vangen. Voor den gewonen burger, die zoo dage lijks zijn hoofd en handen vol heeft met zijn „zaken" en weinig of geen tijd heeft zich met de natuur en speciaal met de plantenwereld bezig te houden, is deze bloemenweelde op Groenendaal een open baring. „Het lijkt wel een sprookje," merkte iemand op. „Zie daar dien Narcissen-heuvel; wat is dat inbig-mooi." Zeker zulke aanplantingen ziet men an ders nooit; noch bij dc kweekers noch bij particulieren. Handen met geld zoo 't kosten als een tuinbezitter zich zóó „in de bloemetjes" wilde zetten. En toch, ook met veel min der zou men onze villa-tuinen, groot of klein, in een aanlokkelijk voorjaarskleed kunnen steken. Het klinkt wat hard, maar het lijkt of vele tuinbezitlers „bollenschuw" zijn; zoo weinig worden de bollen in ons eigen land door particulieren voor tuinbeplanting ge bruikt. Hef viel ons op, toen we met Paschen in een zeer bekend villa-dorp wandeldtn, hoe weinige bolgewassen we zagen. De over- groote meerderheid der villa's was volmaakl „bollenloos". Dat pleit niet voor ons. Daarom is een tentoonstelling als deze zoo leerrijk en tegelijk zoo opwekkend. Wie een tuin heeft en hier al dio heerlijke hlocmenbedden ziet liggen, schitterend in de zon, die neemt het besluit: Va» het najaar zet ik ook bollen! Hyacinthen, Narcissen en ook wie Tul pen de latere tulpensoorlen zij» nog niet zoo ver wat doen die het n* prachtig. En we zagen lot onze vreugd", dat ver schillende bezoekers en ook bezoeksters „namen noteerden"; zoo is deze expositie „een levende catalogus'". Dat bedoelden ook de exposanten. En dan het z.g. „bijgoed". De kweekers verstaan hieronder alle bol-, knoL en wortelgewassen behalve hyaein- then.-lulpen en narcissen. Deze laalste drie groepen zijn de hoiidculturen. Onder dat bijgo-'d zijn schitterende bloe men. We zafen hi de inzending van Tuber- gen een getncigd bloembed van Narcissen en Anemone fulgens, zóó mooi als we nog niet zagen. IV Fulgens is een langgestcelde, groote roode Anemone, buitengewoon op vallend. Och ja, as de menschen maar eens wis ten hoe ijk de natuur aan bloemen weelde isl Hoe hocer de zon stijgt en hoe langer zij dus daplanten verwarmd en tot bloeien dwingt, t?s te aantrekkelijker worden nu ook de nstuinen op het terrein. Directia het binnenkomen, links achter het Beslursgebouwlje ligt een rotstuin van de firm Den Ouden uit Boskoop, zoo na tuurlijk alsof het lijkt een stuk uit een steenrï landschap met afwisselende en bloemike beplanting. Men lette eens op den olsn berk, aan de achterzijde van de zen rstuin. Zoo'n berk, met verschillende stam*11, waarvan enkele een paar meter bovc den grond aan elkaar zijn gegroeid, is «rmoedelijk eenig in ons land. Een iw.de exemplaar zal bezwaarlijk gevon- de kunnen worden. it terwijl we dit stukje „echte natuur" hinderden, kwam een vink zijn dorst leshen aan het stroomend beekje door de ze tuin; zóó natuurlijk vond ook hij het Waar nu ook ontwakend leven" Is tcf zien, dat' zijn de 4 modellen van kleine fruittuinen. Ieder dezer tuintjes is niet groo-i ter dan een 100 M2., maar zie nu eens° koe kundig en kunstig deze zijn aangelegd met allerlei z.g. vormboomen, leiboomen, vrij-, slaande snoeren, halfstammen en andere. Een 100 M2. is niet groot, doch wat kan daarop al groeien, als men de daarvoor ge schikte vormboomen kiest. Deze tuintjes zijn in het najaar aangelegd en beplant en nu reeds staan er de peren in bloei. Als de boompjes blijven staat tot dezen zomer dan worden er reeds vruchten van geplukt. En straks komen ook de aardbeien en bessen. De bezoekers moeten vooral deze kleine fruiduinen eens nauwkeurig opnemen, want ze zijn voorbeelden ter navolging. Vele par ticulieren sukkelen met hun vruchtboomen. Meestal bezitten ze oude boomen in hun tuin, die gewoonlijk slecht of in het geheel niet dragen Welnu, men neme eens een voorbeeld aan do hier geëxposeerde tuintjes. Duizend tegen één dat men zal zeggen: „zoo'n vruchtenluinlje laat ik ook aan leggen." En wie dit voornemen ook uitvoert zal ervaren, hoeveel genot hij er van heeft. Vooreerst het waarnemen van de ontwikke ling der boomen en danhet oogsten van fijne peren cn appels, perziken, aard beien en bessen. Voor den bloemenvriend-, voor de bewon deraars van de natuur is het nu een heer- Tijk genot over het uitgebreide terrein van de tentoonstelling te wandelen. In geen jaren komt zoo iets meer terug. En daarom raden we ieder aan: ..Maak een dag vrij en kom genieten in Heemstede". En niet alleen om het benlailfen. het bloemrijke terrein De Belgische Floraliën zijn ook zoo overweldigend mooi in liet Hoofdgebouw. We wezen er r^edc nn in het heg'in van onze beschrijving Laten we t>u wat meer er vnn zeggen. In 't Hoofdgebouw, we merkten 't reeds op, jubileeren thans de BeTgische kwee kers, speciaal de Azalea- on de Palmen- kweekers. Ruim een veertig kweekers zetten hier hun beste beentje voor. Voor 't publiek is 't eenvoudig over weldigend, zooveel Azalear3 schit'eren hier in witte, lila, donker oranje en paarse kleu ren. Er zijn versclrl lende nieuwe variëteiten nog niet of pas in den handel. De sch'tterend- ste hieronder is de Alberth E^sabeth, eetf witto Azalea rood of rose gerand. Do indruk is daarom zoo overweldigend omdat van elke variëteit zulke grootd hoeveel herion worden geëxposeerd. Bijzonder in den smaak "allen dei Azalea's in pyrami de-vorm; ook de stam- Azalea's vallen zeer op. Zijn de middenvakken één bloeanenbed, aan (Te wanden preken do majestueuze pal men en andere z.g. bladplanten. Aan al die honderden palmen, dracaena'fl auracaria's, laurieren, eureya's is geenl cultuurfoutje te zien. Z6ó uitstekend verstaan ze in België, speciaal in Vlaanderen, de kweekkunst. De Antwerpsche Hofbouwers" hebbeü als „collectiviteit" de geheele voorzijde van 't gebouw ingenomen, inet als achtergrond e9n gezicht op Antwerpen, waarvoor Nep- turns ligt met bloemen in de hand. In dez0 inzending munten behalve de pa'men vooral do Anjeliers uit van Emile Draps te Merxeur. De galerij bevat een schat Orchideeën van groote waarde. Het zijn de kweekers Emile Praet. Th. Pauwels en de particulier Firmin Lamb eau, die hier uitkomen mc4 schitterende bloeiende planten: Cattleye, Odontoglossum, Lealia, Cypripedium, CymH Indium en andere zijn in fjjlne exemplaren aanwezig. Een bijzondere inzending in de gaJerrjl ia die van de Japansche dwergplanten van de firma, Draps-Bom te Brussel. Het is een oude liefhebberij1, die altjjd veef bewonderaars heeft. Boompjes van vijftig jaar en oudetc zrjn vaak niet hooger dan 4 h 5 cM. - Vatten we nu ons overzicht samen, dan kan van deze vierde tijdelijke expositie getuigd worden, dat ze het publiek id verrukking zal brengen. Nocit was de tijd zoo gunstig om èol van het terrein èn van 't hoofdgebouw zooveel te genieten als nu. Dat men cr daarom van profiteeref j H. L .v. T„ te L. Hij kan ie kamen niet tegen een vroegeren datum opzeggen, G. de V., te L. Neen. i A. J., te L. Zondar machtiging ol bijstand van uw echtgenoot kunt u het con tract niet rechtsgeldig sluiten. Wed. J. H. R., te L. Wij vermoeden, dat u voor een bijdrage ter bekostiging van het onderwijs van uw zoon bjj de op leiding tot marconist wel eens kunt aan kloppen bij de Leidsche Maatschappij v°or Weldadigheid ter voorkoming van Armoede^ secretaresse mej. M. P. C. van Geer. Mej. M„- te L. Lancaster gordijnen kunnen slecht tegen wasschen en voortij niet met zeep. Wij vreezen, drtt u de daar door ontstane streepen er niet gemakkelijk "■uitkrijgt. Voor een harde behandeling ia de stof te teer. Doe ze eens in lauw ge kookt water, waarin wat keukenzout is opn gelost. Alleen de vlekken zacht uitwry/en en verder de gordijnen laten uitdruipen w buiten drogen.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 10