No. 19974. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 23 April Derde Blad. Anno 1925 GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Waterverf TIP-TOP en GERARDIN, Vervalsching van posl- .Wissels. Den taatslen tijd zijn in ver schillende plaatsen van ons land aan post kantoren, postwissels ter uilbetaling aange boden. die later vervatsclit blelren te zijn. Het bedrag, daarop aanvankelijk voorko- jnende. was door wijziging ol toevoeging yalscheiijk vergroot. Dank zij de oplettend heid van een ambtenares aan het bijkan toor aan de Vao-Umburg-Stirum-straat te 's-Gravenliago is men er gisterochtend in geslaagd de hand le leggen op één der per sonen. die zich aan deze vervalschingen heelt 'schuldig gemaakt. Voor de politie heelt hij reeds een bekentenis dienaan gaande aigelegd. Bedoelde persoon, de 32 jarige zeeman I. J. van R.. zonder vaste woonplaats, die lijdelijk "rbiijf hield in een logement aan de Ammimiliehayen, vervoegde zich gister- Ochtend aan hel loket van bovengemeld bij kantoor. waar hij ter uilbetaling aanbood ben postwissel ten bedrage oogcnschijnlijk yan t 18. De ambtenares, die den postwis sel in ontvangst nam. bemerkte, dat deze yervalscht was, doordien het bedrag was yergroot, en ging onmiddellijk naar haar Chef, om dezen haar bevinding mee te dee- len. Dit trok de aandacht van v. R., die de Slaat pociste. Een der ambtenaren snelde en man na en slaagde er in, hem op den Parallelweg staande te houden en hem, mei behulp van ecnige voorbijgangers, naar het kantoor terug te voeren Inmiddels was de politie gewaarschuwd pn deze bracht v. R. over naar het hootd- Commissariaaf, waar de man in den loop yan het verhoor, bekende dat hij zich in yerschillondc plaatsen van on3 land aan jfervalsching van postwissels heeft schuldig gemaakt. Voorts is gisteren le Rollerdam een ka meraad van v. R. aangehouden, die zich fcan een soortgelijk misdrijf moet hebben Schuldig gemaakt-. Het moet voor ruim twaalf jaar zijn gebeurd, meldt het „U. D.". dat een inwoner van Bennekom kennis kreeg yan het overlijden van een bloedverwant, 'die voor ongeveer honderd jaar naar het yerre Westen trok, om daar fortuin le ma ten Bij de kennisgeving zou de mededce- fiug zijn geweest, dal ,,de oom in Amerika aan zijn Benaekomsche verwanten het niet onaanzienlijk fortuintje van 175.000 dollar oftewel meer dan vierhonderd-duizend Hol- landsche guldens had nagelaten,-en dat die ïer beschikking van den erfgenaam waren. Doch de Bcnnckommer kon de in het En- gelsch gestelde verblijdende tijding niet le zen. Ten einde met den inhoud op de hoogte la geraken, werd le rade gegaan met een anderen Bcnnckommer, die echter den wa gen inhoud van het schrijven verzwegen en tichzelf gepromoveerd heeft lot erfgenaam en do nalatenschap in ontvangst nam. Tot dat nu voor enkele weken de rechtmatige eigenaar van den schat in dollars de ont dekking deed bedrogen le zijn. Een voor- ioopi;: onderzoek werd ingesteld en het bleek waar, dat de oom overleed en 175.000 dol lars naliet Maar het bleek ook. dat de aan gelegenheid rechterlijk verjaard is sedert een paar maanden. Zoodat geen vervolging Werd ingesteld togen den 'Engelsch lezenden Bennek-'--' mor, die rustig zijn zaken drijft, yerwondeoüjk genoeg, naar men zegt, met geleend geld. Officieel is dus niet bewezen, dat de dollars in verkeerde handen kwa men. De eenige weg is een civiele proce dure. mn r de erfgenaam heeft geen geld om die le betalen. „liet Volk"' zegt uit vertrouw bare bron le vernemen, dat op 20 April het faillissement is aangevraagd ran het op- voedings'lorp ,,De Glindhorst". Er zou te- yergeefs gepoogd zijn om schuldvorderingen ]o« te krijgen. Gisteravond is van den .Jrein, die om 8 u. 9 m. van Hilversum naar Utrecht gaa'. de deido wagen, waarschijn lijk doordat er zieti grint tusschen de rails 'bevond, even buiten het statiën Hilversum ontspoord. De wagen schoof nog een 50 M. met den trein mee maar bleef rechtop. De reizigers zijn pngrdoerd gebleven. Er is nog al malcrieele schade. Op het stalionsemptace- ment te 's-IIertogenbosch is gisermiddag de locomotief van trein 1510, komende uit Box tel ontspoord. D» tender liep op den bagage- Wagen. Een Ddc k!is-rijtuig werd zwaar be schadigd cn een seinpaal ligt omver, Per soonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. Het verkeer heeft vertraging ondervonden. Gistermiddag is een tram. bestaande uit een locomotief en een per sonenwagen, komende uit de richling Gul pen, in botsing gekomen met een goederen- tram, komende uit do richting Wijlre. De .wagens werden in elkaar geschoven-, de personenwagen werd verbrijzeld en uit de lijn geworpen. Errinig verwond werd een apotheker. Een machinist brak een kr.io, de andere machinist Bleef ongedeerd. De ma- terieelo schade is vrij aanzienlijk. Naar ,.D o Tel." verneemt, be staat bij de directie der Ned Spoorwegen het voornemen binnenkort benzine-motor- .wageudienslen to openen op de lijnen De venterZwolle, Deventer—Almelo, Apel doorn—Deventer en AlmeloHengelo—En- (chedo. T o e n D i ns dag middag de koopman Van leperen uil Enspijk den on- hewankten overveg bij den voomnaligcn Wachtpost 23 aan het I-aageinde met paard en wagen wilde oversteken, werd liet voer tuig door d-a sneltrein 310 uit 's-IIerlogen- boseh aang-retl.-.i. De trein slopte onmid- tfletlijk. Zwaar gewond werd de bestuurder hpgenomen. Twee geneesheereu, die zich in jjen {rem bevonden, verleenden de eerste jru'P. waarna de man huiswaarts werd ver boerd. De wagen is geheel verbrijzeld; hei iPaard heeft evenwel geen leisel gekregen. Naar het „H d b 1. van Antw.' meldt, is de 40-jarige H. de G.. stationschef te Dongen, le An [werpen aangehouden. Hij was er met de kas, ongeveer f 2000. van door gegaan. De Nederlandsehe justitie zal zijn uitlevering vragen. Zichtbare resultaten. Hij ,,Ik ben vannacht wat laat thuisgekomen, Ik verd door gewichtige zaken opgehou den." Zij: „O, dat ie zeker een ruilhandel ge weest, want je hebt 'n verkeerden hoed en parapluie en ook een andere overjas aan." RECLAME. Spiegels en Schilderijen. De laatste week van onze Opruiming geven wij 20 korting voor het om lijsten van Plaatwerk, Foto's, enz. lfani'leniuicrsti'. 02, t.o. Het Volkshuis GEEN FILIALEN 687 Bodegraven. De vereeniging lot bestrij ding van tuberculose mag zich in onze ge meente steeds in een groole belangstelling verbeugen. Dat blijkt ook steeds bij de jaar- lijksche „Emmabloem-collectc". Toch was de laatste jaren de opbrengst daarvan veel te gering. Daarom is men er nu loc over gegaan de zaak wat beter te organiseeren en inplaals van heel jonge meisjes, wat oudere dame3 aan le zoeken voor den bloemver- koop. Gevolg hiervan was dat de gisteren gehouden collecte nu ruim f 360 opbracht, wat aanzienlijk meer dan vorige jaren was. Geen wonder dan ook dat het bestuur ten zeerste tevreden was en door den secretaris der vereeniging inr. la Gro, na afloop van haar bijzondere dankbaarheid liet getuigen. In hotel van Rossum had de verkoop plaats van het groole Hoerenhuis aan de Burgemeester le Coultre-straat, de vroegere woning van den burgemeester. Het grootc pand werd voor slechts f 6010 toegewezen aan den heer I. Koole alhier. Er schijnt in onze gemeente totaal geen gebrek aan der gelijke groole huizen te zijn, want zonder overdrijving mag deze opbrengst abnormaal laag worden genoemd, waar toch regelma tig door de aannemers kleinere en veel min der hechte woningen worden gebouwd, die grif voor dergelijke prijzen worden van de hand gedaan. Daartegenover werd de tuin van de villa, in twee perceelen geveild, voor respect, f 1400 en f 2500 toegewezen aan de heeren J. Koster en P. Vis en A. A. C. v. d. Oudenrijn. Een klein landhuisje aan de Noordzijde werd verkocht aan den heer J. Rijlaarsdam voor de som van f 5100. Wel is dezo. opbrengst niet zóó laag, maar ook hier komen de dalende prijzen wel uit. Hazeiswonde. Het 25-jarig jnbilenm van da. Louring. Het was gisteren voor den predikant der Ned. Ilerv. Gemeente, ds. J. Luuring, een gedenkwaardigen dag. Onder zeer talrijke blijken van belangstel ling heeft Zijn- Eorw. den dag mogen herdenken waarop hij vóór 25 jaren geleden het predikambt le Nes en Wie- rum aanvaardde. Van 's morgens 10 tot 12 en van 2 lot 4 uur nam. werd ten huize Da. J. LUURING. van den jubi laris receptie ge houden. waarvan een druk gebruik werd ge maakt. Vele gelukwenschen, in den vorm van kaarljes, brieven cn telegrammen, stroomden in den loop van den dag de pastorie bin nen. Prachtige bloemstukken versierden de kamers van den jubilaris, die daardoor een feestelijk aanzien opleverde. Des avonds trad de jubilarij voor een zeer talrijk gehoor op tol het houden ecner ge dachtenisrede. Het classikaat bestuur was vertegenwoor digd door ds. Botlée van Katwijk. Voorts werden opgemerkt ds. Veldhoen en ds. De Bruin van Alphen aan den Rijn, ds. Israel, van Koudekerk, ds. Honders van Zoeter- woude en ds. Tichelaar van Leiderdorp. De Ambachtsheer van IlazeTswoudo Ba ron Roëll van Utrecht en de burgemeester dezer gemeente de heer J v. d. Meuten, woonden mede deze plechtigheid bij, zoo mede een deputatie uit Gorinchem., de voormalige gemeente van den jubilaris. Onder hel zingen van Ps. 103 1 en 2 betrad da. Luuring den kansel. Hij las Ts. 32 en ging voor in gebed. Spreker ving aan met er op te wijzen, dat deze aire voor hem lot een der moeilijk ste van zijn leven behoort. Ik had, zoo ver volgde de jubilaris niet gedacht en gehoopt, dat deze ure voor mij zou aanbreken. De aandrang, die de Kerkeraad op mij heeft uitgeoefend, heeft mij doen zwichten, en ik hen daar nu erg dankbaar voor. Mijn dank is veel en veel te klein, vanwege de ontel bare zegeningen des Ilecren mij geschonken. Hoe heerlijk de roeping ook is van een Evangeliedienaar, zij is ook zulk een hoogst ernstige roeping, en iedere predikant weet di I maar al le goed. En dan 25 jaren ambts bediening is 25 jaar tekortkoming; maar toch, meer dan mijn mond kan getuigen, is dankbaarheid in mijn ziel. Overgaande tol behandeling zijner stof voor deze ure, behandelde den jubilaris den tekst waarmede Z.Eerw. de Evangeliebedie ning te Nes en Wierurn vóór 25 jaren ge leden aanvaardde, n.l. 2 Thim. 2: van vers 11 lot 14a, en sprak ten eersle over slrijd en-overwinning, (en tweede over verslap ping en ondergang en ten derde over den Christus, die zich immer gelijk blijlt. Aan het einde dezer schoone, indrukwek kende rede werden toespraken gehouden bij deze bijzondere gelegenheid tot ds. Bollée, ambtsbroeders, Kerkeraad, Ambachtsheer en burgemeester, waarop ds. Bollée zeer waar- deerende woorden sprak namens het clas sikaat bestuur van Leiden, en ds. Veldhoen namens den ring „Alphen a. d. Rijn, waar op baron Roëll in een zeer hartelijke toe spraak den jubilaris, namens de gemeente een prachtige boekenkast, inhoudende een encyclopedie, aanbood, waaraan ook spre ker een sleenlje had mogen bijdragen. Namens de gemeente sprak ds. Israël, van Koudekerk, den jubilaris zeer hartelijk toe, en richtte ook waardeerende woorden tot mevr. Luuring. waarna de gemeente op ver zoek van ds. Israel haar leeraar staande Ps. 32 4, eenigszins gewijzigd, toezong. Nadat ds. Luuring met een kort woord aan allen hartelijk dank had gebracht voor de zeer waardeerende woorden, hem toe gesproken, en voor het prachtige cadeau, hem geschonken, werd de zegenbede op de gemeente gelegd, waarmede de plechtigheid was afgeloopen. Waddinxveen. De atdeeling Waddinx- veen van de Vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken" vierde haar 5-jarig bestaan. Deze Vereeniging mag zich in een Hinken bloei verheugen en heelt al heel veel nut tig werk verricht In die 5 jaren werd aan niet minder dan 50 personen het diploma of getuigschrift uitgereikt. Ileel dikwijls tra den de gediplomeerden actief op. Op tat van plaatsen en in fabrieken werden verhand- kisten geplaatst. Steeds ondervond de ver eeniging in groole mate de medewerking van het gemeente-bestuur en ook dezen avond was het College van B. en W. in zijn ge heel tegenwoordig, zoomede de gemeente secretaris. Dr. Van Woerden, chirurg, ver bonden aan het Van llerson's Ziekenhuis te Gouda, hield voor de aanwezigen een zeer mooie en interessante lezing over „Eersle hulp bij Ongelukken". Dr. Paul, de vader der Vereeniging, lieetl alle eer van zijn werk. Tot bestuursleden van de vereeniging tot tuberculose-bestrijding zijn gekozen de heeren G. van Lange, Kt, de Rooij en H. J. Jongenbuvger. Uit het verslag van de vereeniging in deze gemeente blijkt, dat in het afgeloopen jaar het cons, bureau, waaraan ia verbonden dr. Cornelissen uit Utrecht, bezocht werd door 207 patiënten. Met de lioogtezon werden 77 patiënten behandeld cn werden 1893 bestra lingen verricht. De zusters legden ruim 1800 bezoeken af. Het aantal gezinnen in deze gemeente waar t.b.c. voor komt, bedraagt 135, dus niet minder dan ongeveer 10 pet. van het aantal gezinnen. De vrachtrijder T. H. alhier werd door 'n hollend paard zoodanig te gen 't hoofd ge slagen, dat 'n erntige hoofdwonde ontstond en hij zich dadelijk onder geneeskundige behandeling moest stellen. Toen de melkrijder A. van Eden Peten- man zijn melkauto in den Zuidplaspolder al hier reed, brak zijn auto doormidden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Aan het postkantoor alhier liggen de volgende brieven cn briefkaarten waarvan de afzenders onbekend zijn en welke terug zijn ontvangen in de eerste helft van April: K, Hoogeveen p.a. J. Hoogeveen, Moerca- pelle. Raad van Arbeid Utrecht. Zwammerdam. De jeugdige v. L. aan den Overtocht alhier, zon met een bak ge reedschap uit de dakgoot van een in aan bouw zijnd huis zich naar den steiger bcge. ven. Hij wilde dezen afstand in een sprong bereiken, doch had daarbij het. ongeluk mis te springen waardoor hij met het hoofd op de atraat terecht kwam. Door dr. v. Br., die onmiddellijk hulp ver leende, werd do patiënt, die bewusteloos werd opgonomen, doch later weer bijkwam, per auto naar de ouderlijke woning ver voerd. Haarlemmermeer, f— De Raad yan deze gemeente komt in openbare vergadering bij een op Donderdag. 30 April a.s. des namid dags le 2 uur. Woensdagmorgen brak er brand uit in de woning van den wagenmaker V. aan den Venneperweg alhier. De brandweer van Nieuwvcnnep werd gewaarschuwd, rukte on middellijk met de spuit uit en slaagde er in het huis nagenoeg geheel te behouden. Alleen de kap werd gedeeltelijk door het vuur ver nield. De oorzaak van den brand, die op den zolder ontstond, is onbekend. Verzekering dekt de scliade. Woensdagmorgen had op den Hoofdweg bij den Yijfhuizerweg in de Haarlemmermeer een ernstig ongeluk plaats. Twee paarden, bespannen voor een boerenwagen, waarop een eg werd vervoerd en waarachter een wiedmachine was vastgekoppeld, ,werden schichtig en sloegen op hol. De voerman, de 64-jarige arbeider W., durfde er niet af le springen, omdat hij dan terecht zou gekomen zijn in de tanden van de wiedmachine. Ge- zelen op de eg. die door het heen en weer slingeren van den wagen steeds meer en meer naar achteren schoof, zag de. man geen kans zich uit z'n benarde positie te bevrij den en drongen door-de hevige schokken de scherpe punten van dit landbouwwerktuig op verschillende plaatsen in z'n lichaam. Kerst toen men er in slaagde de paarden tot slaan te brengen, kon W. de behulpzame liand worden geboden. Zwaar gewond werd hij opgenomen cn per aulo naar een dokier gébracht om voorloopig verbonden te wor den. Hillegom. De Meisjesschool aan de Hoofdstraat, Parochie St. Joseph, is uitge breid met 4 lokalen. Het nieuwe gedeelte vormt een geheel met het bestaande, dat gerestaureerd is. Het bin nenwerk is opvallend mooi en practisch. De hoofdingang ligt in hel Zuiden, ruim en breed, waarin electrisch licht en een tochtpui met gefigureerd ijsglas en voorzien van Idea-scharnieren waardoor het practisch gebruik zeer bevorderd wordt. Hel bestaande gedeelte, dal ook nog vrij nieuw is (ong. 6 jaar oud) is gerestaureerd, omdat hét eer.ige hinderlijke gebreken ver- loonde. De nieuwe speelplaats is 320 vierk. M. groot, geheel beschut en belegd met ba- zaltinetegels. Ifel geheel beslaat S lokalen, waarvan 6 voor de klassen, 1 voor berging van leermiddelen en 1 voor het eten der bo terhammen voor de kinderen, die tusschen' den middag niet naar huis kunnen. Natuur lijk wordt alles aangesloten bij de waterlei- dihg. Architect is de heer Jan Sluyt te Den Haag, uitvoerend architect de heer Jac. Et- mans te Haarlem. Aannemer de heer G. J. Gorsman le Manen. RECLAME. tnooisr en beter dan Olieverf of Witkalk VRAAGT KLEURENKAART Ontvangen Bussen verf die niet te over treffen is in kwaliteit en prijs f 0.S5 per K.G. Verder alle schilders-benoodigheden en schoonmaakartikelen tegen zeer lage prijzen bij J. M. A. WATERREUS, Drogist. Katwijk aan Zee. Telel. 60. Katwijk a. Zee. Van de Itawlvisscherij kwamen Woensdag te IJmuiden aan de markt de loggers: KW 49 met f550, KW 20 met f 499, KW 53 met f 368, IC W22 met t 624, KW 1 met f420, KW 6G met f409, ICW 39 met f478, KW 60 met f559, ICW 87 met f530; KW 4f met f601, KW 129 met f 391, KW 71 met 1480, KW J f8 met I 354. KW 40 met f509, KW 6 met f 460, KW 74 met f 487 en KW 154 met f 480 besomming. De atgemeene vergadering der Christ. School-voor L. en M. U. L.-Onderwijs werd gisteren, onder voorzitterschap van den heer J. Vellkamp in „Casa-Cara" gehouden. Do Voorzitter opende de vergadering niet gebed, waarna hij een welkomstwoord lot de aanwezigen richtte. Hij wees op hel warnet van bepalingen, welke de L. O -wet in het leven geroepen heeft, waardoor de goede gang van zaken geknot >vordt en men nu maar trachten moet om er van le maken, wat er nog van te maken is, om zoodoende alsnog het onderwijs aan zijn doel le doen beantwoorden. Hiertoe riep hij aller wel willendheid in. Door den secretaris, den heer J. W. Kbbos, wetden de notulen der vorige vergadering gelezen, die zonder op- ot aanmerkingen werden goedgekeurd. Hierna volgde hel jaarverslag van den 9ecrelari3. Deze deelde o.m. mede, dat da eenmaal zoo hoogelijk geprezen Lager On derwijswet 1920, het bestuur heel wat be slommeringen heeft gebracht. Na lang wikken en wogen was men lol de overtuiging gekomen, dal, zal voor hel onderwijs in de naaste toekomst- een vol doend aantal leerkrachten aanwezig zijn, het aantal leerlingen in de laagste klassen tol een veel hooger getal moet worden op gevoerd en wel van 30 op. 40 leerlingen in hetzelfde lokaal. liet onderwijs geven wordt daardoor moeilijker cn mocht onverhoopt een leerkracht aan de school ontvallen, dan zal hel noodlottig geval zich -voordoen, dat één leerkracht onderwijs moet geven aan twee klassen in 2 lokalen' Spr. wijst op nog meerdere misstanden, die ontslaan zijn en besluit deze reeks met te zeggen, dat de toestand door velen le "pessimistisch wordt ingezien. Hierna wijdt spreker eenige zinnen aan de resultaten, die de school opleverde, waar uit bleek, dat de uitkomst zeer bevredigend genoemd kan worden. Verschillende leer lingen gingen op verklaringen van het schoolhoofd naar het Gymnasium te Leiden, weer anderen naar do Chr. II. B. S. aldaar. Zoo ook naar de Stedelijke II. B. S. Eveneens gingen leerlingen naar de Chr. Kweekschool voor Onderwijzers en Onder^ wijzeressen te Leiden en voor hel M.U.L.O.- diploma staagden ook enkele leerlingen. Voor dit alles past in de eersle plaats dank aan God en ook aan het personeel, dat met het hoofd voorop zijn besle krachten aan het onderwijs gaf. Do heer Hageman moest door ziekte eenigen tijd uit de school blijven, doch is thans weer in funotie. Spr. besloot met de bede, dat het onderwijs in het algemeen en het U. L. O. in het bijzonder tot zegen van de kinderen en onze gemeente moge zijn. De Voorz. zegt spr. dank voor zijn ge houden rede, wat de vergadering met ap plaus onderstreept. Onder de ingekomen stukken was- een schrijven van den heer J. v. d. Perk, die als bestuurslid bedankte. De Voorz. deed namens den atwezigen penningmeesler, den heer Nic. v. Beelen, eenige mededeelingen omlrent de financiën der vereeniging. De balanswaarden bedroe gen f 40.681,63'/»; de winstrekening sloot met een batig saldo van f 417,95. Do reke ning was door de heeren Haasnoot en Wer- ther nagezien en accoord bevonden. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd Sekpzen de heer C. J. Lugthart en vfer- den herkozen de heeren Nic. v. Beelen, J. W. Kobus en D. Parlevliet Dzn. Nu kreeg het.woord het hoofd der school, de lieer W. B. Hofman, tol het houden van een toelichting op het voorst 1 van het be stuur om de M. U. L. 0.-3cho:'l le splitsen in een voor L. O. en een voor U. L. O. In een uitvoerig betoog bracht spr. mee- rendeels de toepassing der techniek van de L. O.-wef in haar tegenwoordigen vorm naar voren. Hij releveerde daarbij eenige vragen van het Eerste Kamerlid, burgemeés- ter De Waal Malefijt, gedaan aan minister De Visser en diens antwoorden daarop.* Na dit referaat v ,lgde nog een aangename en gezellige discussie. fn tusschen was de rondvraag voorhij en dankte de Voorzitter voorat den heer Hof man voor zijn beloog, waarna hij dien heer verzocht de vergadering met dankgebed le sluiten,,waaraan deze voldeed. Noordwijk-Binnen. Dinsdagavond gal hel Leger des Heils in hel gebouw voor Christelijke Belangen een muziekuitvoering onder leiding van majoor en inevr. Uawie, en broeder Mulder uit Den Haag.' Na het openingslied werd gebeden cn gaf de kapél- meester Wasserval, verschillende nummers len beste, o.n Verwinnigsklanken (marsch); Als de Zwaluw ons verlaat (cornet solo), cn Gij Heer zijl barmhartig (vocale solo), welke zeer goed uitgevoerd werden. Tusschentij.ls kregen we een toespraak van majoor Rawio mei samenzang. Deze goed geslaagde avond werd met slotzang geëindigd. Nooidwijkerhout. Won i igavond ver gaderde in „DéTieinoentewoning" de Christe lijk Historische Kiesvcreeniging De voorzitter ds. I'. Hofstede opende met gebed, waarna de secretaris de heer C. van Eeuwen de notulen las. Tot groot genoegen der kiesvcreeniging blijft de secret iris voor de Christel, partij behouden, o.r. hij riet naar Lisse verhuist, zooals het plan was. De heer Coenraad Bouwmeester Lzn. deed rekening en verantwoording. Er bleek te zijn een voordeelig saldo van f 57.70. Er zijn 82 leden. In plaats van wijlen den" heef A. v. Dijk, die door ds. Hofstede wferd herdacht als een verdienstelijke kracht en wiens vroegtijdig heengaan door allen wordt he - treurd, werd gekozen de vader van den over leden. de heer It. v. Dijk. Deze nam de be noeming aan. De aanstaande verkiezingen werden uit voerig besproken en er werd bestolen bin nenkort een spreker te laten optreden. De heer J. Parlevliet cn C. Bouwmeester brachten verslag uit van een bijgewoonde vergadering Ie Leiden. Ds. Hofstede eindigde met dankzegging. Rijnaburg. De bloemenhandel is alles behalve" vflig. Voor sommige soorten worden redelijke prijzen betaald, doch de massa gaat weg voor niet loonende prijzen. Veel Narcissen worden aaDgevoerd die ook niet duur gaan. Betaald wordt per 100: Orbatus IC—21 ct., Barry's 36 ct., Oranje Fenix 48 ct., Sulfer Phoenix 55 ct., Darwinnen f 5.80, Copland f 5.501 0 50, Cram. Britlant 13.20 tot f 3.50, Mac ICinlcy I 4.80—5.20, Cou- ronne d'or f 3.20, La Reine f 2.50—f 3.20. Darwin Baron de la Tonnayo f 3.80—t 4.20. Famcombe Sanders f 5.70f 5.90. Er wor den ook vroege tulpen van den kouden grond aangevoerd. Deze enan voor lage prijzen. Sassenheim. De melk is weer atgesla- gen; do prijs is nu 12 cent. Hel tweede jaarverslag der „Vereeni ging tot voorziening in de onkosten van zie- kenhuisverpleging" is verschenen, waaruit wij het volgende mededeeten: Het bestuur begint met te zeggen, dal de gang van zaken gunstig is, waarvan het financieel verslag blijken geeft .liet voordeelig saldo over 1923- 1924 bedroeg 1 1379,10. Met contribulie's, ge kweekte rente enz. bedragen de ontvangsten over het afgeloopen boekjaar 14767.08. De verplcegkosten hebben bedragen I 1460. drukwerk 1138, salaris boden f520,21. liet voordeelig saldo is f 2194,62. Om de algemeene vergadering in den winter le kun nen houden, heeft het bestuur besloten in het vervolg het boekjaar le eindigen 1 Dec. In plaats van de vergoeding van de ver plcegkosten met 50 cent per dag le.vorhoo- gen, wil liet bestuur in noodgevallen de ver voerkosten heialen tot hoogstens f5. Gezien de gunstige toestand van de kas, is dit' te zuinig. O. i. moet elk lid recht heb ben op vrij vervoer naar hel ziekenhuis. Dit toch beloopt stellig minder dan de verplceg kosten met 50 cent te verhoogen. Omdat de werkzaamheden van den pen ningmeester wel wat omvangrijk worden, voelt het bestuur meer voor het aanstellen van een kassier. Het aantal verpleegden bedroeg over het afgeloopen jaar 34, met een aantal verpleeg- dagen van 730. Als lid zijn toegetreden 96, terwijl werden afgevoerd 67, zoodat het aan tal leden bedraagt 1316, verdeeld als volgl: Sassenheim 961, Voorhout 183, Warmond 52, Do Kaag 117. Met de kinderen beneden 10 jaar meegere kend, draagt thans de vereeniging het risico van ongeveer 2100 personen. Voorschoten. Gisleravond hield de Chr. Mcisjesverecniging „De Balsemion" met eenige Haagscho verecnigingen haar eerste ringvergadering in Den Haag. l)e voorloopige présidente mej. C. E. de Vlieger, alhier, opende deze vergadering met gebéd en Bij bellezing. Gezongen werd I's. 25 vs. 2 en 6, Vervolgens sprak freulo Marten3 van Seven- lioven, secretaresse van bet verbond van Meisjesvcreenigingen over: bel verbond. Na de pauze las en besprak mevr. Waar denburgKinderen „De tooverfluit" van Felix Timmermans. Een en ander werd-af gewisseld met muziek en zang. Na het ge meenschappelijk zingen van den avondzang sloot freule Marlens van Scvenhoven deze zeer gezellige bijeenkomst met gebed. Voorhout. Te 's-Gravcnhagè i gisteren middag ter aarde besteld het stoffelijk over schot van mevr. de Wed. A. v. Dobbelen— Vcldhuyzcn v. Santen, echtgenoot r van wij. len den" heer D. v Dobbelen, vroeger wonen de alhier, laatstelijk te 'a-Gravenliagc. De overledene was een zeer geziene per. soonlijkheid in de gemeente o.a. voor de arme ingezetenen. Door haar tusschcn- komst werd opgericht een neutrale naai- vereeniging, welke klcedingstnkken vervaar digde, die met St.-Nicolaes aan ben die hiervoor in aanmerking kwamen werden uit gereikt. Een familielid bedankte voor de laatst* eer aan de overledene, bewezea

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9