No. 19972. DINSDAG 21 APRIL Anno 1925 Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEID DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENTIEN 30 Cts per regel. Bij regclabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlenliên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven ÜO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DE2ER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden f 2.35, per week Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. Z 0.18. .,0.18. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visckwinkel, Vischmarkr 18, te!. 1225 is WOENSDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0 15—i 0.33, SCHOL a f 0.08—f 0.12—f 0.2G, C.EI1. KA BELJAUW a f 0 20 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgcin. Leiden, 21 April 1925. DRANKWET. Burgemeester cn Wethouders van Leiden («brengen ter algcmeene kennis, dat L. van Leeuwen te Leiden, een verzoek heeft in gediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in perceel Nieuwstraat 29. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 April 1925. Oioot-Nederlandsch Stndentencongres. (Vijfde zitting). Gisternamiddag werd te ruim liallvier de .rijfde congreszitting door den Voorzilter ge opend en na eenigo mededeelingen gaf hij liet woord aan dr. N. B. Tenhoeff to 's-Gra- yonhage, wiens rode was aangekondigd als „idealisme en Nederlandsch besef". Spr. richtte zich onmiddellijk tot de stu denten van Nederland, Vlaanderen en Zuid- Afrika als belijders van een historisch levensideaal. Vrijheidsoorlog en Geuzentijd leerden ons een polcntialitcit kennen voor eigen nieuwe volkskracht. Die potenlialiteit ,werd tot historisch symbool. In Groot-Bourgondiü was een Dietsch be sef mogelijk geweest, gegroeid om liet moc- Vrkristal Vlaanderen, Brabant. Maar Groot- Bourgondië zelf was een hersenschim. Par ticularistische contrasten bleven zegevieren. In den Habsburgschen tijd brak die Staten - Verzameling. De scheidingslijn tusschcn Noord en Zuid was afhankelijk van den stand der militaire gebeurtenissen. Oranje's stevige „zeissen" sloegen zoovccl-en-niet- meer uit Parma's rijpen oogst" (Vondel). Noord-Nederland trad uit de Spaansche Staatsgemecnschap, Zuid-Nederland bleef. Aan het bekende „memoriaal" van Douii- leth Iaat spr. zien, hoe breed, maar weinig diep de scheiding in 1651 geworden was en hoezeer men den nadruk moet leggcn'op dal „Spaansche" karakter van liet Zuiden. Het Yrije Noorden zaaide nu onbe wust Groot-Nederland uii. Onbewust, want in de 17de eeuw ontmoet men bij liet volk geen geschoolde politieke opinie. En voor de politici was niet de grootheid, maar de veiligheid van de Republiek het eerste en het laatste woord. Aan de bekende memorie van Jolian de .Witt - (16G3) aangaande de Spaansche suc cessie in de Zuidelijke Nederlanden demon streert spr. De Witt's politiek als zakelijk staatsegoïsmc. Willem III echter legde liet Nederland- sclie volk een internationale taak op, die de verdediging van de Spaansche Nederlanden mede omvatte. Niet om der wille van die Spaansche Nederlanden, maar om der wille van het Europecsche evenwicht. De Repu bliek geraakte er volslagen door uitgeput. Eerst in het midden der 18de cemv begint het volksbesef zich te doen gi lden. Onmid dellijk duikt het onder in een economisch politieke cultuur. De verruiming van den geest in het mobiel worden van hel denken doen zich vooral gelden in de litteratuur. liet jaar 1815 herbergt reeds alle elemen- len van Groot-Nederlandseh besef: Koloniën teruggekregen. Groot-Bourgondië in Habs burgschen vorm hersteld cn dus Vlaanderen gewonnen, dc Kaap verloren. Dit samenspel sluitsleen van een politiek gewelf brak met het gewelf-mee in 1830. Naar aan leiding van een woord van Dahlman bé toogde spr. dan dat wij voor 1830 meer staat dan volk waren en tegen hel eind der 19de eeuw op weg geraakten meer voik dan slaat te worden. Hij verwacht, dat Groot-Neder- landseh volksbesef zich uitloven zal in ka ders, die de geschiedenis schiep. Noord-Ne derland en Tropisch Nederland in het kader der jongste grondwetsherziening; Zuid-Afri- ka in liet kader dat ligt Dritsche wereldrijk schonk; Vlaanderen in liet kader, dat de Belgische slaat alsnog sglieppen zal. Wij Noord-Nederlanders jammeren om geen ir redenta. De ideëcle winsten, die Noord-Ne derland aan Zuid-Afrika cn Vlaanderen dankt, wegen ruimschoots op togen wat -men kortzichtig stoffelijk vérlies, zou kunnen heelen. Idealisme en Nederlandsch besef zijn in den loop der 19de eeuw uitgegroeid tol een eenheid, die de N'edcrlandsche gedachte in alle stamverwante groepen wil doordringen nu to zamen te worden ideëele gemeen schap: volk zonder staat in hóogeren zin. (Applaus). Nadat de heer Verhaef den spreker har- lelijk had gedankt voor zijn sclioone Téde, verkreeg mr. Edm. van Dieren, te Leuven, het woord over: „Vlaanderen na den oorlog, .Vlaanderen in de toekomst". Spr. ving aan met op te merken, dat hij met gemengde gevoelens de uitnoodiging om hier ie spreken, had aanvaard. Bij vo rige gelegenheden, .toen spr. hier in Holland op een studentencongres sprak, volgde er wel eens een min of meer onaangename stemming. Hij gelooit dat dit nu niet zal geschieden. Tot zijn onderwerp gekomen, zeide spr., dat het voor Vlaanderen er vó6r den oorlog niet zoo slecht voorstond en de vervlaamsching van de hoogcschool te Gent kans van slagen verkreeg. Toen bestond er tusschcn de Vlamingen van alle pariijen een goede samenwerking. Er lag een onl- werp lot vervlaamsching van het onderwijs gereed. En deze wet zou aangenomen zijn, als de oorlog er niet tusschen gekomen was. Maar nu brak de oorlog uit, die niet alleen groote economische ellende veroorzaakte, maar ook zedelijke nadoelen meebracht. Onmiddellijk na liet uitbreken van den oorlog ontstond er een soort godsvrede en men hoopte, dat na den oorlog als vergel- l ding voor wat de Vlamingen tijdens den oorlog gedaan hadden in het belang van het land, recht zou gedaan zijn. Het tegendeel is geschied. En zoo is het activisme in Vlaanderen kunnen ontstaan. Er bestonden naar spr. meende Lij het voeren van den oorlog drie mogelijkheden: Een overwinning van Duitschland, die voor de Vlamingen het gevaar zou meebrengen, dat zij Duitschers zouden zijn geworden. Een overwinning der Franschen die de Vla mingen zouden willen dwingen zich te bui gen onder liet Belgisch-Fransche juk. Een derde mogelijkheid ware, dat geen der par tijen won en is het wonder dat sommige ac tivisten deze oplossing nog liet best achten. De politieke processen, waarvan spr. er enkele noemde, hebben geleerd, dat er ge vaar beslaat voor de Vlamingen, die het Vlaamsch getrouw blijven. Spr. deed een beroep op de Nederlanders om hun invloed te doen gelden dat tenminste Brussel voor Vlaanderen bewaard blijft. Brussel, ons Brussel zeide spr., dreigt gevaar. Vergeet ons Vlaanderen en'ons Brussel niet. Brussel is niet zoo Fransch als het wel lijkt. De toe stand wordt iets beter, maar men is in Vlaandoren nog niet zoo ver als het kon zijn Onder welke regeeringsvorm ook, Vlaan deren moet weder vrij worden, moet zich in eigen taal weder kunnen uilleven. Om dit te kunnen doen, moeien alle Vlamingen sa menwerken, alle schutsels in Vlaanderen moeien we""ebroken worden. Spr. besloot met op te wekken tot de vorming van een Gideons bende, die weet wat zij wil, die een overtuiging heelt en die daardoor de over winning van de Vlaamsche beschaving en de Vlaamsche taal met de Noord-Nederlan den zal kunnen behalen. Deze vurige improvisatie werd luide toe gejuicht. Met een woord van dank aan dezen spre ker werd deze zitting besloten. Bij hel heen gaan werd de VJaamschc Leeuw aange heven. Het schoon van Brugge. Gisteravond hield de heer Ach. E. J. Dated, directeur van het Museum der Oude Meesters te Brugge in de kleine Stadszaal, op uitnoo diging van liet bestuur van liet Congres, een voordracht over: „Brugge, Die Scoone", toe gelicht door een reeks fraaie lichtbeelden. De lieer Daled ving zijn beloog aan met. dc medodeeling. dat liet hedenavond de 80'.te maal was, dat hij hot schoon van Brugge in woord cn beeld heelt vertolkt. Vóór den oorlog sprak hij ook', reeds in Leiden voor de studenten, evenals jn Amsterdam. Hierna vertoonde hij een aantal mooie houwen, waaraan dit stadje zoo rijk is Met aandacht werd de voordracht gevolgd en de heer Verhoef dankte ten slotte namens alten don lieer Dated voor hetgeen hij hen bad doen genieten. (Zesde zitting.) Nadal hedenmorgen in- de Academie de algeineene vergadering van het Dietset i Verbond was goluMsden, waarin o.m. de ver houding tot den Bond van Groot-N'ederhuid- sciio Vercenigingen in Nederland werd be sproken, weid de zesde Congreszitting ge opend, waarin als eerste spreker optrad pa. ter Borromaeus de Grccve, te Woerden, met een voordracht over: „Waarin wij allen groot zijn". Spr. becchouwdejdifCongres als de viering van raseenheid, zicli openbarend in de een heid van taal. Daar is van hem slechts ge vraagd een ferverinc, een vuur gelijk, een vreugdeschol, een vlammenwerper, een woord, zich richtend naar liet hart, terwijl de geest door zoovele geleerde sprekers reeds is volgedragen. Spr. wilde dan enkele lessen van levenswijsheid putlen uit de beschou wing der elementen, waarin de drie broeder volken groot zijn en g e 1 ij k en tegelijk aansporen, dat eigene en machtige le behou den, zoo noodig te cultivecren. Wij zijn groot en gelijk, vervolgde de redenaar: lo. io de liefde voor de zee, de ruimte; wij hebben op onze smalle bodems de zucht naar de breedte. De dichters zingen de liefde en waard cv ring uit voor de zee, wat spr. met citaten uit de „ZeesymphonieCn" van Cyriel Verschaeve en uit de gedichten van den l'ransciseaanschen dichter Itilarson Tans aantoonde. De zee is ons lief; wij dragen haar trek-" kc-n, zeide spr. De durf voor 't groolsche de durf om in vollen omvang de groote zaak aan te pakken in de ziel de Dic-t- sche ziel Daarom roopt spr. de sludenten op. dal groolsche te behouden en te cultiveeren. Om groot te zijn is niet alleen noodig een groote geest, maar ook een groot hart. De tweede karaktertrek der Dietsche broe dervolken is de liefde voor de besloten ruim te van eigen haard en eigen gezin. Met tal van heelden en uilsprakon werkte spr. uit de weelde van eigen huis en laat daarna zien de liefde voor het familieleven van den Transvaler, van den Vlaming en den Hol lander en riep dicliiers en schilders op om dit le getuigen. De derde karaktertrek is de liefde voot den arbeid. Wij zijn volkeren met eelt in dc handen en de liefde voor den arbeid in het hart. Ook dit toonde spr. met aanhalin gen van verschillende dichters aan. Wie niet werkt leeft niet, riep spr. ten slotte uit. Kerels moeien wij hebben, geen spelers, sporlmaniakken ol salonhelden. Op ten arbeid met de zee in den kop, liet huis in 't oog cn de realiteit in den vuist. Aanstippend, waarin wij verschillen, op-' roepend tot wederzijdsche uitwisseling en hulp. Dan blijven wij verscheiden en één, dan dienen we allen ons vaderland. De geestdriftige rede werd luide toege juicht. Als tweede spreker in deze zitting was aangekondigd pater Calleivaert, uit Gent, die gisteren Teeds was aangekomen en nog een deel van de vorige zitting had bijge woond. Hij werd met applaus begroet en do belangstelling was buitengewoon groot. De eerwaarde spr. leidde zijn onderwerp, „De Vlaamsche Ziel" in met te doen uit komen, dat het Vlaamsche volk op zoek is niet naar zijn verloren, rhaar naar zijn ver borgen ziel. Waar is-nu, vraagt spr., die ziel verborgen? lo. Zijn er die beweren, dat de Vlaamsche ziel nooit een geheel was, dal er nooit een één en geheel Vlaamsch voik heeft bestaan. 2o, Er zijn er, die beweren, dat de Vlaam sche ziel wel bestond, doch uitgelaaid en hegraven ligt onder den archaeologischen luister van de kathedralen van Brugge, Hai, Gent enz. als een onderwerp van teere droomen. 3o. Er zijn er, die beweren, dat de Vlaam sche ziel ingedompeld ligt en ten bewijze hiervan noemen ze de Vlaamsche kunst. 4o. Er zijn cr die beweren, dat de Vlaam sche ziel door een gapende kloot uileen ge scheurd is door de politieke scheiding van Holland. 5o. Er zijn er die beweren, dat de Vlaam sche ziel is een verschoppeling, een ver drukte. Go. Er zijn er die beweren, dat de Vlaam sche ziel in haar geestelijk wezen doodge drukt ligt in de overmacht van het modern materialisme. Al deze beweringen aldus spr. be vallen een zekere waarheid en pleiten voor hel feit, dat het Vlaamsche volk op zoek is naar zijn verborgen Vlaamsche ziel. Dat zoeken verklaart ons thuis-voelen in de Hollandsche cultuur, ons geloof, hoop en liefde, lot hel mystieke loe, opgedreveD. De Vlaamsche ziel is liet streven van hel Vlaamsche volk naar den zelfstandigheids- vorm, naar liet geestetijk ondeelbaar onster felijk levensbeginsel, dat liet normaal wezen van het Vlaamsche volk uitmaakt, een mensch met eigen volk, eigen land en eigen cultuur, de bloesem, de rijpheid, de vrucht van zijn eigen bloed, gelijk gij, Hollanders, dat ook zijt, zeide spr. Zoo is de Vlaamsche zifl liet strevend en lijdend Vlaanderen. De zekerheid van hel bereiken van het doel legt in liet geloof op Gods recht, op de verheerlijking van de waarheid van het volksleven, in de eeuwige rechtvaardigheid, de idooal-heldorheid en in liet martelaarschap en in het feit, dat een volk, dat strijdt, een jong en groeiend volk is, terwijl een uitgestreden volk onlwordt. Wal moei nu Holland? vroeg spr. Begrij pen dat is gelijk voelen en gelijk zijn. Geeft ons dus aldus besloot pater Cat- leivaert de liefdehand: Katholieke stu denten Van Holland, de liefdeband van een zelfde geloof ca alle studenten van Holland de liefdehand van eenzeltde cultuur, een zelfde taal en eenzelfde bloed. De spreker werd luide toegejuicht., terwijl de voorzilter hem hartelijk dankte voor zijn wann betoog. Slotzitting. Ilrdennamiddag werd de zevende (slot zitting gehouden, waarin de algemeene voor zitter -van liet Atg. Nederl. Verbond, de heer P. J. de Kanier, een rede hield en voorna melijk een terugblik op de verschillende congreszitiingen wierp en de balans voor de in Leiden doorgebrachte dagen opmaakte en het vertrouwen uitsprak, dat do band tusschen de verschillende deelcn van den Dielschen stam weder hechter waren toege haald. Hierna werd het congres officieel gesloten. Na de sluiting werden de damescongres sisten door liet bestuur der Vereeniging voor Vrouwelijke Studenten te Leiden in het club lokaal aan hel Stcenschuur ontvangen.' Hedenavond zal het congres besloten wor den met een banket, gevolgd door een bal, in „De Graanbeurs". Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De laatste seizoen-vergadering, welke gisteravond door de afdeeling Leiden en Omstreken van bovengenoemde Maatschap pij in de receptiekamer van de Stadszaal gehouden werd, wae niet pen der onbelang rijkste. De opkomst had wel iels beter kun nen zijn, doch wij kunnen begrijpen, dat de bloemisten van builen af, voor wie nu tol des avonds donker de aandacht hunner culturen gevraagd wordt, niet om acht uur ter vergadering kunnen zijn. Blijkbaar had liet bestuur hiermede reke ning gehouden,"daar de agenda niet zeer uitgebreid was, hoewel belangrijk. Bij de opening door den voorzitter, den lieer E. Th. Witte, werd de lieer L. N'. den Older gelukgewenscht met de behaalde on derscheiding op do Internationale Voor jaarstentoonstelling te Heemstede met de prachtvolleIiippcaslrum's (Camaryllus), waarvan èn het sortiment èn de.cultuur schitterend waren. De hec-r W. van Veen voor de werkelijk smaakvolle groep Primu la's, waaruit het publick de waarde van dit plantengeslacht kon leeren kennen, en de heer G. Lubbe Tzn., te Oegslgeesl, voor de fraaie oeverplanten en Indisch bloera- riet, n.l. do dotterbloem ot Caltha palustris en canna indica. De drie genoemde iieeren hadden op de groole Voorjaarskeuring der Maatschappij de eer van de afdeeling we ten hoog te houden. De Voorzitter deelde levens mede, dat de speciale Dahlia-keuring dit jaar in de Bot- terdecmsche Diergaarde zal worden gehou den, en twijfelde niet aan de krachtdadige medewerking van de Leidsche Dahliakwee- l#rs. Nadal de secretaris, dc lieer A. N. Bal lego, de notulen der vorige vergadering had gelezen, en da ingekomen stukken waren behandeld,, werd de heer P. Roolsclaar, ie Oegstgcest, als nieuw lid geballoteerd. Op een der laalsle bijeenkomsten was door een der leden het excursie-vraagstuk ter sprake gebracht, hetgeen, door liet be stuur nader uitgewerkt, heden ter behande ling kwam. Het bestuur werd machtiging gegeven om een exursie.te organiseeren naar „Kas teel de Haar", ie Vleuien, bij Utrecht, cn naar eenige buitenplaatsen le Zeist en om geving .Bij genoegzame deelneming zal ge tracht worden dit doel le bereiken per Amovam, daar de kosten waarschijnlijk niet hooger zullen zijn dan per trein, en dan de verschillende punten gemakkelijker le bereiken zijn. Als dalum werd begin Augustus voorgesleld. Besloten werd om in den loerenden zo mer de examenkweslie van 2de en 1ste tuinknecht geheel uit te werken en in elkan der te zetten, om in het voorjaar van 192G een examen van 2de knecht af te nemen. Degenen, die ach hiervoor aanmelden en slagen, kunnen dan eersl. na drie jaren bij oen patroon praclisch werkzaam te zijn ge weest, zich aanmelden voor het examen lste knecht. Het examen 2de knecht zal worden afgenomen door een commissie uit do afdeeling, dal voor lste knecht door een nationale commissie. Mochten er echter onder de ouderen zijn, die willen trachten nu direct het examen voor lste knecht te doen, dezen zullen daarvoor ra kennis geving aan het Hoofdbestuur, dit jaar le Hilversum in de gelegenheid worden ge steld.. De vraag „Kunnen planten na ontdaan te zijn van haar wortels en bladeren nog voedLngssloIfen uit de bodem opnemen" werd ingeleid door den heer J. Mater. Spreker gai in zeer korte hekken den bouw der planten weder en besprak de wijze van voedselopnpming, hetgeen uilslui tend geschiedt door middel van de opper huidcellen en de wortciharen en dat de op voering bewerkstelligd,wordt door wortel- druk, Osmose en zuigkracht der bladeren. Osmose is de eigenschap van twee vloei stoffen van ongelijke samenstelling om door een organisch vlies heen te dringen. Door de bladeren wordt bij de assimilatie of kool- zuurontleding zuurstof vrijgegeven en kool zuur opgenomen. De organische besland- deelen der planten heslaan voor ongeveer de helft aan hun gewicht uit koolslof. De eenige vorm, waarin koolslof door de groe ne ptantendeelen wordl opgenomen, is koolzuur. De koolzuuronlleding is werkelijk het eenige proces, waarbij de planten zuur stof afscheiden, zoodat het de eenige bron is van organische slof in dc plant, heigeen alleen kan worden gemaakt door die plan ten, welke daartoe liet vermogen berillen. Om kort le zijn is spreker van overtui ging, dat door het verwijderen der organen voor de voedsetopnamen, deze opneming door de coppilairc werking van het cellen- weefsel nog een zeer korten tijd zal kun nen doorgaan en den ophoudt. De plant zal beslist sterven, of eenigen tijd blijven leven op baar reservevoedsel ,om bij een her nieuwden groei der wortels en bladeren weer als voorheen le gaan funclioneeren. Een zeer aangenaam debat ontspon zich na dc-ze inleiding. Voor de vraag: „IVelke klimop-eigenl zich hel best voor can zuidwestmuur, en zijn er ook soorlen, die wel aan sleenon mirrem doch niet aan betonnen vlakken hechten?" Was geen inleider, doch deze werd als bel ware door de geheele vergadering beant woord. Over het algemeen wa3 de conclu sie, dat de gowone klimop Iledera lle.ix uitmuntend op zachte poreuze muren zaï groeien, onverschillig aan welke zijde, doch dat men op harde muren beter doet gebruik ta maken van den Wingerd, Ampelopsis .Veitcha, De klimor moet zich met, zijn BINNENLAND. Hnldigisg van mr. P. J. Troelslra op zijit 85steu verjaardag. Een bezoek van het EngelBche Koninklijk Echtpaar aan ons land is weldra te ver wachten. Verlaging van briefport in uitzicht. Verslag der Legercommissie betreffend» bezuiniging op het leger. BUITENLAND. Rusland doet niet mee aan de conferentie inzake den wapenhandel. De Duitsche ex-minister Hotte is over leden. Een der hoofdschuldigen aan den aanslag in de kathedraal te Soiia is doodgeschoten. hechlworleltjcs in de voegen en poriën vast zeilen, de wingerd daarentegen zuigt zioh' door middel van zuignapjos op de slee- non vast. Naar aanleiding van een vijftal door de firma Gebr. Den Older ingezonden pracht exemplaren van Hydrangea Madim. Moul- iiere, gat de heer Jan Kriest Jzn. eenige mededeelingen omtrent de cultuur dezer bloemrijke familie. Door eenige ledeir werd gewezen op het ontsieren der Lloemsohermen, die door mid- dol van Anunoniak-alluisn van teeder wit en rose worden overgebracht naar blauw. Wordt dit goed gedaan, dan heelt het nog eenigszins resultaat, doch is dit niet het ge val, dan treft men 3 tot f verschillende tin ten blauw in één bloem aan, hetgeen af schuwelijk leelijk is. Waarom die naluuv- misliandoiing? liet publiek vraagt er om, was het antwoord. Door do lieercn C. F. Ilcmerik, A. Gal- jaard en Jan Kriest Jzn. werden de ingezon den Hydrangea's gekeurd en 12 punten toe gekend. De Voorritlcr dankte de leden voor de aangenamen discussies in de nu afgeloopen wintervergaderingen en wenschtc allen oen tot weersriens toe in de a.s. September- vergadering, om dan weder met nieuwen moed de belangen van het vak te beharti gen en tê bespreken. Nederland en Oranje. Gisteravond hield de antirevolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in de bovenzaal van de sociëteit „Amicitia"- aan do Bree3traat een ledenvergadering, ecndeels aan huishoudelijke aangelegenhe den, anderdeels aan de propaganda gewijd. Door den secretaris werd het jaarverslag over 1921 uitgebracht, waarin het wel en wee der vereeniging werd weergegeven en waaruit bleek, dat er een opgewekt loven in do vereeniging heersclit. Het verslag werd onder dankbetuiging aan den sccretari* goedgekeurd. Hierop volgde rekening en verantwoor ding van den penningmeester den heer J. van der Steen, welke eveneens goedgekeurd werd, terwijl de penningmeester werd ge dechargeerd voor liet gevoerde beheer. Tot bestuursleden werden herbenoemd d« hoeren I'. Mazurel, J. van der Steen en R. Zuidcma, die zich deze herbenoeming lieten welgevallen. Ilet slot van den avond was gewijd aan de bespreking over de te voeren actie voor do aanstaande Kamerverkiezingen. Dezi besprekingen droegen uit den aard der zaak een tijdelijk karakter. Troelstra-avond. Gisteravond had in de concertzaal van het Volksgebouw aan de Heerengracht een Troelstra-avond, ter gelegenheid van dicD» 65-sten verjaardag, plaats. De avond was georganiseerd door de Cen trale Commissie voor arbeidersontwikkeling. De zaal wasstot in nlle hoekjes gevuld, toen do voorzitter, do heer Sasburg, den avond met een woord van welkom tot alle aanwezi gen, in het bijzonder tot den lieer en me vrouw Tjalsma, mej. Van der Zeeuw, mej. Erenfest en do zangvereeniging ,,Dc Stem des Volks" door wier medewerking dc Qpm- missie dezen mooien avond kan aanbieden- "Wanneer spr. het heeft over een mooien avond, dan bedoelt bij hiermede o.a. col avond, waarop de groote socialistenleider Troclstra geëerd wordt. Troelstra rIs journalist, kimstennar cn BH politicus is gr oot, doel. niet minder groot is hij als mensch en nis zoodanig zal de bcc- Tjalsma hem hedenavond bespreken Het verheugt derhalve spr., dat zoovelcn door hun aanwezigheid blijk hebben gege ven te sympathisecren met dezen alom go achten partijgenoot. Hierna was het woord aan den heer Jue. Tjalsma, die Troektra's leven en werken schetste. Spr. ving zijn rede aan met een artikel aan te halen uit het jongste nummer van het maandbla-d „De socialistische Gids" van d* hand van den heer Alberda, die eenige wooc«

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1