AGENDA. UIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND. i Zaterdag. „Amicitia": Alliance fran^aise. Confé rence de 51. Georges Ricou, de Paris. Sujet: Edmond Rosland. 8 uur. Schouwburg: Het Vlaamse Volkstoneel. ',Do Gecroonde Leersse o£ de Verheerelijckte Schoenlappers". Halfnegen. j i Stadszaal: Eindhal van den heer W. F, fan Wijk. Halfnegen. i .Zomeraorg": Uitvoering niet bal tooneel- vereen. „Kunst en Vriendschap". 8 uur. Zondag. „Jeruëi" (Middelstegracht 3): Morgcn- samenkomst. Spreker de heer Van der Horst. Avondsamenkomst, 7 uur. „Jorucl" (Groencstceg 16): Traktaatver- «preiding te kwartier vóór 10 uur. Openb. Evangelieprediking, spr. de heer G. van Polen, van Scheveningen. Halfzeven. Leger des HeilsSamenkomsten te 10 uur, 3 uur en halfacht. Schouwburg: N. V. Rotterdamsch Hof- gtad-Tooneel. „Marguerite Gautiei". 8 uur. Stadszaal: Buitengewoon concert harmo nica-gezelschap „Crescendo" met medewer king van het Adriani-ensemble en het Re nden tie-strijk je. 8 uur. E ij s w ij k, Wielerbaan: Wielerwedstrij den. 8 uur. De genecskundigo Zondagsdienst te L e i- d e li wordt van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maandagmorgen, te acht uur, waargenomen .door do doctoren Hovens Greve, tel. 1681; Mulder, tel. 090; Overwa- tcr, tel. 2259; en Seret, tel. 581. Deze dienst wordt dan te O e g s t- geest waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De avond-, nacht- eu Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 14 April tot en met Zondag 19 April waargenomen door da. apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maaxsmansteeg 17, tel. 435. Do apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-receplen. Alteen voor leden van dat fonds. wijk geboren, bezocht het gymnasium te Zwolle en werd in 1893 aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam als student inge schreven. Na het doctoraal examen in de rechtswetenschap te hebben afgelegd, werd hij in 1912 benoemd tot privaat-docent in do kennisleer aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam. Hij opende toen zijn colleges met een openbare les over: Het kritische probleem. In 1921 promoveerde hij aan de gemeentelijke universiteit tot doctor in de rechtswetenschappen op een proef schrift, getiteld: Over den zin der vergel ding. Hij verwierf daarbij het praedicaat met lof. In hetzelfde jaar werd hij privaat docent in de wijsbegeerte aan do gemeente lijke universiteit. In 1922 werd hij benoemd tot doctor honorie causa in dc wijsbegeerte aan do Rijksuniversiteit te Groningen. Verschillende werken zijn van zijn hand verschenen en in tal van tijdschriften zagm artikelen van hem het licht. In 1921 verdedigde hij in de Verecniging voor Wijsbegeerte van het Recht een nieu we theorie ter fundeering van het strafrecht Prof. Polak ia voorzitter van de Vereeni- ging voor Wijsbegeerte te Amsterdam, be stuurslid van de Verceniging voor Wijsbe geerte van het Recht en van do afdeeling Nederland van het Kant-Genootschap. Ook is Bij docent aan verschillende Volksuniver siteiten, o.a. te Amsterdam, Utrecht, Gro ningen en Den Haag. Naast deze functies oefent mr. Polak het ambt van advocaat en procureur uit. Jaarlijkzche uitvoering „Emtégéës". Gistei-avoml hield de Leidsche II. B. S.- vereeniging „Emtégéës" in den Schouw- buig haar jaarlijksche uitvoering. Zooals gewoonlijk was ook ditmaal de zaal uit stekend bezet; behalve op de galerij zageu w(i bjna geen foege plaatsen. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den direc teur, dr. Schalkwijk, met zijn vrouw, en enkele leeraren met hun dames. Reeds dadeljk zorgde het leuke orkestje „Tho Jolly Night Jazz" er voor de goede stemming er in te brengen door eenige vrooiijke moppen ton boste te geven. „The Jolly Night Jazz" bestaat grooten- de-ela uit léden van „Emtégéës" en wist de pauzes tusschen do nummers van het programma door zijn opgewekte muziek op aangename wijze te bekorten. Dat het publiek zijn ambitieus strijken apprecieerde bleek wel uit het dankbaar applaus, dat na elk nummer hen ten deel viel. Eer. woord van lof aan dit sympathieke stel is hier dau ook wel op zijn plaats. Na het spelen van den „Emtégéës"-marsch door het orkest, die door allen staande werd aangehoord, opende de voorzitter, de heer J. Hollants, den feestavond. Spr. heette allen hartelijk welkom op deze 15de jaarlijksche uitvoering, in hst bijzon der deed hg dit den directeur, da leeraren en de verschillende afgevaardigden dei- zus terafdeelingen. Oudergewoonte behandelde spr. de ver schillende onderaf(lealingon, waaraan „Em tégéës" haar naam ontleent. Over het algemeen kan het vereenigings- leven bloeiend genoemd worden; in het bij zonder geldt dit voor de schoakafdeeling en do dit jaar opgorichte debating-club. Den drie redacteuren van het H. B. S.- blaadje bracht spr. dank voor de nauw gezette wijze* waarop zij hun taak vervullen. Tot slot wenschte hij allen een genoeglijken avond en een tot weerziens op het baj Zaterdag in deD foyer. Nu, een genoeglijke avond is het gewor den, in geen jaren zagen wij een dergelijk goed programma. Do muziekafdeeling moge dan niet erg groot zijn, het gebodene was 'l van goed gehalte. Noemen wij slechts de Sonate van Handel voor twee violen (inej. Blom en de heer Flim) met pianobegelei ding van den heer Van Zoest. Het begin was eenigszins weifelend, doch in het allegro ging het reeds veel beter en viel het samen spel te roemen. Mej. Blom kreeg bloemen. Heel mooi was ook Tartini's Sonato in sol mineur voor vi'oof (de heer S. Duyverman) en piano (de lieer Boomer). De gymnastiek was vertegenwoordigd door_ een juniores- en een seniores-heeren-afdeeling. De eersten voerden onder leiding van den heer Panjer een drietal standen uit; de seniores werkten op verdienstelijke wijze een aantal oefeningen aan de brug uit; wat blijkens het applaus, zeer in den smaak viel. Ook de oefeningen op de plaats voor meisjes, onder leiding van mej. Kok, werden, behoudens een enkel foutje correct uit gevoerd. Mej. Kok werd eeu Azalea aan geboden; de heer Planjer kreeg een fraai boekwerk. Het laatste nummer voor de pauze ver plaatste ons iu gedachten naar het Fransche hof, waar door een achttal ridders en jonkvrouwen een menuet werd gedanst. De ontwerper, de bokendo dausleeraar H J, van Leeuwen Jr., oogstte hiermede veel succes. Er werd keurig gedanst, terwijl de costumes met zorg uigekozen waren. Na de pauze werd nog opgevoerd het blijspel in drie bedrijven „Pension Sehüller" van Carl Laufs. Het stuk speelt in Duitseh- land in den tegenwoordigen tijd. Ziehier de verkorte geschiedenis: Alfred ia een jongeman, die wel den moed bezit om een nieuwe zaak te beginnen, maar niet de middelen. Gelukkig voor hein, heeft hij een rijken oom, Philip Klaproth, rentenier in een dorpje bij Berlijn. Deze is niet on- tenegen zijn neef financieel te steunen, mits eze hem, als contra-prestatie introduceert op een feestavond in een krankzinnigen gesticht Deze ziet hieitoe geen kans, doch brengt aju oom in het pension Scholier, terwjji hij voorgeeft dat dit het bedoelde gesticht is. Hij maakt hierbij gebruik van de omstan digheid, dat het bp Scholier nogal een op geschroefde boel is. De omstandigheden zjjn mot Alfred, waar door Klaproth door tol van komische samen spraken hoe langer hoe meer tot de over tuiging komt, dat hij werkelijk in een gekkenhuis verkeert Het 3de bedrijf speelt ten huize van Klap roth, waar hjj tot zijn giooteu schrik be zoek van verschillende gewaande gekken, waarmede hij te Berlijn kennis heeft gemaakt ontvangt Natuurlijk lost zich alles ten leste goed op: de gekken ontpoppen zich als verstan dige menschen, Alfred bekent het bedrog en alles is vergeten en vergeven. Over het spel niets dan lof; wij willaa hier in de eerste plaats noemen den heer de Wilde, die de dankbare rol van Klaproth zeer verdienstelijk vertolkte. Naast hem wil len we als da besten noemen: Josephine Krij ger (Antie Molt Bernardi (Lou Hoogeaistraten) en Rumpel (Fronsen), dio uit hun bescheiden rolletjes haalden, wat er uit te halen viel. Ook do regie berustte bij den heer De Wilde in goedo handen. Bij monde van den voorzitter werd hem een étui met eeu rook- garnituur aangeboden. Het was reeds na middernacht, toen het scherm voor de laatste maal viel. Het bestuur van „Emtégéës" kan met voldoening op dezen avond terugzien. Benoemd zijn door het Leidsch Uni- versiteitsfonds tot curatoren van den bijzon deren leerstoel bij dc faculteit der rechtsge leerdheid aan de Rijksuniversiteit alhier, mr. B. Pii. baron van Harinxma thoe Sloo- ten, te Leeuwarden, mr. G. Vissering, te Amsterdam, en nil-. P. J. van Wijngaarden, te Rotterdam. Prof. N. van Wijk vertrekt hedenmid dag voor een week naar Kopenhagen, ten einde aldaar lezingen te houden over de Slavische letteren. De otficier van adm. 2de kl. A. J. Poll, van de marinekuslwacht alhier, die met in gang van 2 Mei ter beschikking wordt ge steld, is bestemd voor den dienst in Oost- Indië. Op 4 Mei a.e. zal het veertig jaar ge leden zijn, dat mej. Catli van Leeuwen alB dienstbode in betrekking trad bij de dames Van Kaathoven, Apothekersdijh, alhier. De tentoonstelling van teekeningen en etsen door A. J. Neuhuys en A. Schotel in het stedelijk museum „De Lakenhal" zal morgen te vier uur worden gesloten. De verkoop van het Emmabloempje heelt, naar wij vernemen, gisteren f 651,85 opgebracht. De bezoekers van het Casino-theater zijn de Deensche komieken „Watt en Watt» nog lang niet zat. Nadat de film de vorige week geregeld voor een uitver kocht huis is vertoond, heelt de directie dan ook maar besloten „De Baby komt" te pro- longeeren, om hen die niet lachen kunnen, het te leeren. Aangevangen wordt met „Hol- landsch Nieuws", gevolgd door „Parijsche Mode", welk geheel een zeer goed verzorgd voorprogramma is. Na de pauze vertoond men „De Vrouw als Rechter", een schitte rend kunstwerk in 7 acten, waarin ver scheidene goede ortislen medespelen en waarin Mary Carr. de Moederrol'vervult. Deze film verplaatst «ns in enkele typische Amerikaansche toestanden en geeft ons heel spannende en prachtige momenten te zien, waarin ten slotte een vrouwelijk jurylid de onschuld weet te bepleiten van een vrou welijke veroordeelde, met vrijspraak ,al9 ge volg. Deze film wordt nu voor de tweede maal in Nederland vertoond en zal dan ook, begeleid door de goed bekend staande mu ziek, de bezoekers deze week ten zeerste voldoen. Het Luxor-theater is aangevangen met „De Gouden Serie" zooals deze week in on9 blad werd geannonceerd. De eerste film voor de gouden serie is „Messalina". Dit groole filmwerk wordt, gespeeld in 8 acten en verplaatst ons naar den Romeinschen tijd. Wagenrennen, discuswerpen en sabel- gevechlen in een dor arena's van Rome wa ren in dien tijd aan de orde van den dag. Deze film is in een woord een pracht sluk werk. Ontzaglijke menschcnmassa's zijn noodig geweest om dit filmwerk te voltooien. Er was voor deze film veel belangstelling. Het bijprogramma bestaat uit een actueel journaal, een aardig komisch nummer en een mooie gekleurde prismafilm „Hoe per ziken in Californië behandeld worden". liet geheel is zeer zeker een' bezoek waard. Op 24 dezer zal hel tien jaar zijn ge leden, dat de Religieus Socialislische Ver ecniging in het zaaltje van den Verhuur- dersbond (Hooglandsche Kerkgraclit), werd opgericht. Ter gelegenheid van dit feit zal, volgens besluit van de laatst gehouden le denvergadering, een wijdingssamenkomst 23 April a.s. plaals vinden in het Nulsge- bouw, Steenschuur, waarin ds. A. R. de Jong, nit Bussum, het woord zal voeren, terwijl zang en declamatie den avond zul len opluisteren. Verder zal mevr. Roland Holst Zondagavond spreken over „De Mensch en de Machine", eveneens in liet Nulsgebouw. Alhier is opgericht da tooneelvereeni- ging „Kunst naar Gave", waarvan voorzitter is de heer L. Zitman, Levendaal 183secre taris de lieer A. Nachlegeller, Duizenddraad- sleeg 10, enpenningmecster dc heer S. Hols- wilder, Langegraclit 89. In do feestvergadering der Lcidsche Kellners- en Oppassersver. „Ons Belang" is bijeengebracht voor „Schoolkindervoeding en -klceding" f 7.39. De verecniging zelve schonk f 10. Gistermorgen tegen lialftien had een aanrijding plaals hoek Kort-Rapenburg en Boommarkt tusschen een paard met een tilbury, bestuurd door J. A. v. Z., uit Stomp- wijk, en een handwagen, bestuurd door J. B., alhier, die twijfelde hij het oversteken, waardoor het paard schrikte, steigerde en met de voorpooten in den wagen sprong. Alles liep echter goed af, alleen verloor het paard een hoefiizer. Een oud vrouwtje, do 8!-jarige wed. B., is gisteren op de Hoogewoerd aangereden door een bandwagen, dien zij niet zag bij het uitwijken voor een auto. Zij kwam te vallen en bezeerde zich aan den rechter arm. Door den Eerstc-Hulpdienst werd zij verbonden, waarop zij huiswaarts keerde. Gisteren had in de Heerenstraat een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto van de firma R alhier, en den wielrijder M. v. d. L. De laatste viel en bekwam een paar kleine verwondingen. Het rijwiel werd gedeeltelijk vernield. Over en weer geeft men elkaar de schuld. Door eenige voetballende jongens zijn gisterenavond een aantal ruiten ingegooid van het Carmeltissenhuis aan de Oude Vest. Reeds meerdere malen zijn hier ruiten ver nield op deze wijze. KERKELIJKE~BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, to lien uur, prof. dr. W. J. Kühler, van Aar- sterdam. Eglise waltonner Dimanche matin, 4 lO'/i heures, Mr. P. J. Molenaar, pasteur A la Haye. loco-Cler. Evang.-Luthersche Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, ds. J. Ph. Makkink. Ned. Protestantenbond, Remonstr. kerk, ingang Middelweg: Zondagmiddag, te kwar tier over twaalven, ds. A. van der Wissel. Rel.-Soc. Vereeniging, Nutszaal: Zondag avond, te zeven uur, mevr. Henriette Ro land HolstVan der Schalk, van Bloemen- daal. Remonstranlsch-Geref. Gem.: Zondag morgen, te halfelf, dr. W. J. Lenfe. Ver. van Vrijz.-Hervormden, Volkshuis: Zondagmorgen, te halfelf, ds. A. van der Wissel. Vrije Kath. Kerk, Bonifaciuskapel, Stille- Rijn la: Zondagmorgen, te halfelf, dienst Katwijk. Enkele dagen geleden meldden we reeds de voor velen verblijdende mededeo- ling dafc de schoolgeldbedragen aanzienlijk zouden worden verlaagd. Intusschen is dit een voldongen feit geworden en hebben de betrokken personen mededeeling ontvangen tot welk een bedrag het schoolgeld is te ruggebracht en dat het teveel betaalde over de eerste drie maanden van 1935 spoe dig zal worden gerestitueerd. Een belang rijke mededeeling als men weet dat som mige personen over de eerste drie maan den van 1925 volgens de regeling zooveel betaald hadden dat over de volgende 9 maanden niets meer behoeft te worden be taald; nog sterker, er zijn èr die in het geval verkeeren dat over 1925 niets meer behoeft betaald te worden en men van het reeds betaalde over de eerste drio maan den gerestitueerd krijgt. Zooals het met dergelijke aangelegenhe den meestal gaat verkeeren niet allen in dezelfde bevoorrechte positie. Om dit te begrijpen moet men weten dat door de be trokken raadscommissie was bepaald dat de schoolgeldaanslag moest plaats hebben naar het zuiver inkomen, dus zonderaf trek. Echter is nu uitgemaakt door den Hoogen Raad dat die opvatting niet juist is en dus een nieuwe aanslag moest plaats hebben. Met het bekende gevolg. Begrij pelijk dat het bedrag waarmede het school geld verminderd wordt tocli weer ergens anders vandaan moet komen. Ergo moot het bedrag der Hoofd. Omslag met hetzelf de bedrag worden verhoogd wat aan school geld moet worden terugbetaald. Dit be loopt enkele duizenden guldens. Nu is het o.i. evenzoo begrijpelijk dat dit voor de belastingbetalers niet hetzelfde is. Gezin nen zonder kinderen zullen hierdoor san- merkelijk meer H. O. moeten betalen, met weinig kinderen zal het bedrag der vermin dering fan schoolgeld ongeveer gelijk staan aan hetgeen meer aan H. O zal moeten worden betaald terwijl gezinnen met veel kinderen er aanmerkelijk voordeel van zul len hebben. Ook de ouders van hier school gaan ie kinderen uit andere plaatsen, Itijnshurg, Valkenburg, zullen er wel bij varen omdat deze niet in dep H. O. doch allee a aaii schoolgeld bijdragen. Voor hen geeft het een aanzienlijk voordeel. Wat we hierboven schreven gaat over 1925 doch zeer vaarsebi.iniijk zullen spoedig dc noo- digc reclames komen over 192*1 omdat ook toen een onjuiste aanslag heeft plaats ge had on gelijke monniken, gelijke kappen'-. Dit kan nog een buitenkansje worden. In tusschen lijkt het niet onwaarschijnlijk dat wel spoedig een nieuwe schoolgeld verorde ning zal worden vastgesteld. Lisse. Kerke 1. bericht, voor Zondag. Ned.-IIerv. Kerk, voorm. 10 uur de heer Siderius van Katwijk-a.-Zee; nam. 5 uur ds. G. van Dijk. Geref. Gein. voorm. 9.30 uur en nam. 4 u. leesdienst. Gereforro. Kerk, voorm. 9.30 uur en nam. 4 uur leesdienst. Chr. Ger. Kerk, voorm. 9.30 uur en nam. 5 uur leesdienst. Oe^stgeest. Kerke 1. bericht. Geref. Kerk: Zondagmorgen, te tien uur, en 's avonds, te halfzes, de heer J. C. Houtzagers, theol. cand. te De Bilt. Sassenheim. Kerke 1. bericht, voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, v.m. 10 u. en um. 5 uur ds. Krijkamp. Geref. Kdrk. v.m. 9'/' uur cn nam. 5 uur ds. Boeijenga. Voorschoten. Kerkelijk bericht voor Zondag Ned.-Herv. Kerk. Zondag 10 uur en vijf uur ds. H. P. Fortgens. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rust. Thans is het wachten op het eerste optre den van het Fransehe ministerie voor Ka mer en Senaat om te kunnen beoordeclcu, hoe de stemming inderdaad is. In België zoekt men nog altijd. Vooreerst blijft dus rust het parool. DUITSCHLAND. Uitlatingen van Karx het proces tegen Barmat enz, Marx heeft gisteren te Berlijn gesproken, waarin hij o.a. zeide: Het veiligheidsverdrag zal de bepalingen i van het verdrag van Versailles, die de Uuil- sohe grens m het Westen betreffen, beves tigen. Wij staa-n hier voor de bekrachtiging van een verzaking, die ons stellig niet licht valt. Het werk der Duitsch-Fransche ver- j zoening is een politiek doel van beteekenis en bezorgt ons economische en cullureele ontwikkelingsmogelijkheden. Daar wij tot een veiligheidsverdrag bereid gevonden worden, mogen en moeten wij des te eer wijzen op de onnatuurlijke grensvenhoudin- gen in het Oosten van Duitschland en aan de beschavings- en vriendschapsbanden, die ons met Oostenrijk vereenigen. De na tionale vereeniging met Oostenrijk en het ontstaan van het sedert eeuwen door het Duilsehe volk zoo vurig gcwensehle Groot- Duitschland is de eisch, dien wij juist nu, dal hét veiligheidsverdrag ter sprake komt, stellen moeien. De otficier van justitie heeft toegestemd in liet verzoek van Hoefle om zich nog maals door een dokter te laten onderzoe ken. De strafkamer zal Maandag beslissen, of hij vrijgelaten kan worden, liet O. M. wil het proces tegen Hoefle, Barmat en Kutisker nog voor de rechterlijke vacanlie laten behandelen. Barmat zelf is door de commissie van de Rijksdag gehoord, doch was zeer voorzich tig in zijn antwoorden en niets bijzonders is gebleken. FRANKRIJK. Het kabiret-Painlevé. In de gisteren vermelde opgave van het nieuwe kabinet is nog een verandering aan te brengen. Loucheur vond blijkbaar handel te min en bedankte. Hesse heeft nu deze portefeuille gekregen. De voorzitter van den ministerraad heeft zijn medewerkers voorgesteld aan den pre sident der republiek. Daarna besloot de raad hedenochtend een kabinetsraad te houden, om de ministerieele verklaring te bespreken, welker bewoordingen Maandag in den mi nisterraad zullen worden vastgesteld. Het nieuwe kabinet zal zich Dinsdag aan de Kamer voorstellen. Bij het verlaten van het Elysée verklaar de Caillaux, dat de financieele toestand zijnerzijds het onderwerp zijn zal van een grondig en methodisch onderzoek. Hij voeg de er aan toe: „Ik ben en zal blijven de minister van Waldeck-Rousseau". MINISTER CAILLAUX. De socialistische republikeinsche groep heeft met algemeene stemmen den wensch uilgesproken, dat de groepen van het kartel Harriot met a'gemeene stemmen zullen aan-, wijzen als voorzitter van de Kamer. i Doch vee) kans schijnt toch niet daarop'. Armand, die in de „Petit Parisien" een overzicht geeft van de onderhandelingen, die geleid hebben lot de samenstelling van hel kabincl-Painlevé. schrijft dat de minis-< ter-pre side nl alvorens zijn portefeuille te aanvaarden er van hield precies op de boogie te komen van de gevoelens van Briand en Caillaux over de voornaamste, vraagstukken. Caillaux zelle het ernstige ka-, rakier uileen van de (aak, welke Ikans op den minister van financiën gelegd is en legde den nadruk op de noodzakelijkheid voor den verantwoordelijken leider van dg schatkist om een doeltreffend en straf toe* zicht uit te oefenen op de uitgaven van alle departementen. Briand vestigde de aandacht van zijn collega's. op de mogelijkheid van heftige debatten en stelde voor duidelijk het in te nemen slandpunl vast le stellen en de ban-> den van solidariteit te bepaleD, welke de' verschillende ministers zullen vereenigen, zonder acht le slaan op de tegenstellingen uit den oorlog en den tijd daarna. Daarop volgde een levendig en ernstig debat, dat bijna" lot een breuk geleid had, doch ten slotte werden de aanwezigen, dia zich de; ernstige, dringende belangen des lands voor oogen stelden en bezield waren van een hoog beset van vaderlandsliefde, het eens overdo groote lijnen van een overeenkomst, welke ton slotte tot een algeheele overeen-, stemming voerden. Painlevé omhelsde' Briand, dien hij bedankte voor zijn belang rijke medewerking aan het verbond van dé republikeinen der linkerzijde lot heil des lands. BULGARIJE. De communistische aanslag Het aantal docden is verhoogd tot 150. Onder deze bevinden zich verscheidene vrou wen cn kinderen. Uit de provincie wordt gemc-ld, dat in het station Kostonetz een persoon is aangehouden, die beproefde onto piofbare stoffen te verbergen. Do Kathedraal heeft door de ontploffing, i aanzienlijke schade geleden. Een der drie koepels, in wier buurt de helsche machine ontplofte, is totaal ingestort Het portaal aan dezelfde zijde* ligt eveneens in puin. De middelste koepel is uit zijn voegen gelicht en dreigt ieder ooganblik in te storten. Dr. Popoff, de Eulgaarsche gezant ta Berlijn, verklaart aan een medewerker van het Acht Uhr Abendblatt: Sinds geruimen tijd wist de regeering Zankoff. dat haar vijanden van plan waren een nieuwen slay te slaan, ten einde het burgerlijk regiem teu val te brengen eu liet land, in samsn- werking met de boeren, te bolsjewiseeren. De regeering is in het bezit van een origineel document van de Russische sovjetregeering, gedagteekend 12 Maart, dat alle mogeljjke bijzonderheden bevat over een revolutionairen opstand, die op 15 April klokslag 12 uur 's middags zou uitbreken en wel in West- Bulgarlje. Het staat vast, dat Bulgaarsche emigranten en in het bijzonder de leden van de agrarische partij, die zich in Zuid- Siayië bevinden, de bolsjewistische plannen hebben ondersteund. Uit de documenten, die in het bezit van de Bulgaarsche regeering zijn, blijkt nog, dat de opstond van 16 April door een reeks politieke aanslagen en brandstichtingen te Sofia zou worden ingeleid. De eerste aanslag was op ko- niDg Boris, vervolgens werd de af gevaar-, digde Georgief doodgeschoten en daarop onto plofte een bom in de Kathedraal in de hoofd* stad. Men heeft hier duidelijk te doen met' terroristische plannen van de Bnigaarschfl boerenpartij cn van de communisten. i RUSLAND. ïrotzky hersteldf, Het heet, dat Trotzky hersteld is en naar 1 Moskou terugkeert. Wil dit zeggen, dat Trotzky weer in genade is aangenomen en een regeeringsfunctie krijgt? BUITENLANDSCH GEMENGD. Het luchtschip R 33 is gistermiddag 14 3.20 te Pulham geland en was een halfuut later behouden in een loods ondergebracht Toen het op het vtiegpark aankwam en be* gon to manoeuvreeren om te landen, werd hel verwelkomd door een juichende menigte en rondcirkelende vliegtuigen. Het droeg de teekenen van de doorstane vuurproef, Niet alleen was het voorste gedeelte zwaar beschadigd, maar groote scheuren in het omhulsel legden het stalen geraamte bloot. Wat echter nog meer de aandacht trok waren twee ankergewiehten, elk een ton zwaar, die het had medegevoerd, toen het werd losgelaten, en die er nog aanhingen met hun touwen. Een nieuwe groote oratie begroette de bemanning, loen zij het vaartuig verliet. Zij schenen niet veel onder de vuurproef gele den le hebben. Terwijl de R 33 terugkeerde over de Noordzee, had zij draadloos een telegram van gelukwenseh ontvangen van den luchtmaarschalk Sir Geoffrey Salmond. Dit telegram luidde aldu9: „Uwe pogingen zijn schitterend. Zij strekken u allen lot eer." De jonge eerste-otticier, die het lucht schip op zijne vlucht tijdens den hevigen storm zoo schitterend heeft bestuurd, is de vlieger-luitenant Booth, een jonge man van 30 jaren,.die echter rneds veel ondervinding heelt. Hij diende bi Je overzeesche lucht macht gedurende den oorlog, en hem werd het luchtkruis voor uitstekende diensten toegekend. *Niet de minste onder de helden van ctozd belangrijke vlucht is de marconist Herley. Hij verwijderde zich geen enkele maal van de telephoon gedurende de 29 uren, dat hij aanhoudend in functie was. Steeds bleef hij in contact met de officieren aan land te Pulham of op het ministerie van luchtvaart, die de bewegingen va het luchtschip be stuurden en advies gaven. Een aanschouwelijk verhaal is gedaan van de wijze, waarop de bemannig 9 uren lang streed met den orkaan in de nabijheid van IJmuiden aan de Hollandsche kust. Daar zij slechts een beperkten voorraad brandstof aan boord hadden, was het niet

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2