HET NOODLOTTIGE GAS No. 19969. LEIDSCK OAGBLAD, Vrijdag 17 April Derde Blad. Anno 1925. BINNENLAND. FEUILLETON. De lotgevallen van het Engelsche luchtschip R 33. OmlrcnL het door den storm gisteren van den ankermast te Pulham losgeslagen En gelsche luchtschip R 33 valt het volgende mede te deelen: Het luchtschip, dat pas nog een geslaagde Vlucht volbracht heeft, is gistermorgen om tien uur tijdens een hevigen storm uiL het Westen van den landingsmast geslagen en zeewaarts gedreven. De storm woei al van den vorigen dag 's middags, maar het lucht schip had zich uitstekend gehouden. Het had een-bemanning van 21 koppen aan boord ter voorbereiding van een nieuwe groote vlucht. Eerst dreef het schip hulploos af, maar de bemanning wist de motoren op gang te krijgen en hoewel het luchtschip snel voortgestuwd werd. het in bedwang te houden. Om lialféón, na 3 uur in de lucht te zijn geweest, was de R 33 twaalf mijlen bezui den Lowestoft en meldde, dat het het in den storm goed uithield. Twee uur later bevond het zich ter hooglc van Terschelling buiten de Nederlandsche kust. Om halfvier was het 75 mijlen N. W. van Amsterdam en hel vervolgde een Noordelijken koers. In overeenstemming met een mededeeling van het ministerie van luchtvaart geloofde men, dat de bemanning geen moeite zou 'hebben bij het sturen van het schip. Draad loos is haar gelast zoo ver mogelijk Noor delijk te koersen, om 's avonds met den wind, die vermoedelijk Noordelijk om zou lqopen en aanzienlijk verzwakken, om te draaien. Ilct zou dan in slaat zijn zonder bezwaar naar Pulham of Cardington terug te keeren. Als alles tegenliep, was er ge noeg benzine en olie aan boord om het twee dagen in de lucht uit te houden. Het losslaan van het luchtschip was hel gevolg daarvan, dat de landingsmast be zweek voor de kracht van den storm, die op dat oogenblik met een sterkte van 50 mijt per uur stond. Een gedeelte van den mast zag men aan den neus van het schip hangen De neus werd eenigszins beschadigd. Majoor Scolt, die vroeger met de R 3-1 tweemaal den Atlanlischen oceaan is over gestoken, is niet aan boord, maar hij heeft draadloos zijn ervaring in de lucht ter be schikking van de bemanning gesteld. Hier volgen eenige berichten uit verschil lende plnn'sm van ons land omtrent het schip: Hel Engelsche luchtschip was te 3 uur negen zeemijlen ten Westen van Helder. Aangezien de wind West-Noord-West was, zou het schip vermoedelijk ten Zuiden van Helder ons land bereiken. Het Persbureau Vaz Dias vernam om halfvijf, dat het luchtschip toen 60 ft 70 mijl ten Noord-Oosten van Lowestoft was. De R 33 was niet in de onmiddellijke na bijheid van de Hollandsche kust. Niettemin had de marine te Helder om halfdrie reeds torpedobooten uitgezonden, die echter niets gezien hebben. Ook de kustwachtposten, die direct werden uitgezet, hebben niets gezfen. Van andere zijde wordt gemeld, dat En gelsche oorlogsschepen er op uitgezonden waren, om eventueel assistentie te verleenen De R 33 bevond zich te ongeveer halfvijf 60 ft 70 mijl in de peiling ten Noord-Oosten van Lowestoft. liet probeerde naar Enge land terug te keeren, doch verloor 5 mijl per uur. De 2 torpedobooten, van Helder uitgezonden, werden te halfvijf teruggeroe pen, doch blijven gereed om hulp te verlee nen voor het mogelijke geval, dat de wind draaide en liet luchtschip weder naar ons land mocht afdrijven. Naar liet ITaagsche Anela-kantoor ver nam, is de R 33 17 K.M. bewesten Helder gesignaleerd, trachtend, rechthoekig op den -storm, de kust te bereiken, zoodat het de bemanning gelukt moet zijn de motoren op gang te brengen. Later meldde men uit Den Helder: Het luchtschip was te halfzeven in zicht van de Hollandsche kust ter hoogte van Eg- mond, 8 mijl uit de kust en ongeveer 200ft 300 meter boven het water. Het deelde mede van de Engelsche regeering bericht te "heb ben ontvangen te trachten naar Keulen te ontwijken. Inmiddels was aan de Neder landsche regeering gevraagd of hier L lande gelegenheid was om te landen. De vraag werd .bevestigend beantwoord. De gelegen heid daartoe was aan het vliegkamp te Kooi of te Soesterberg. Met den heerschenden wind was de kans groot, dat Soesterberg daarvoor in aanmerking kwam. De geheele bemanning van de vliegkampen De Kooi en Soesterberg werden in dienst gehouden voor hulpverleening. De opnieuw uitgezonden twee torpedobooten bleven nog in afwach ting van mogelijke hulpverleening in zee, op de hoogte van Egmond. Zoodra het lucht schip boven land is keeren de booten naar Helder terug. Uit IJ muiden werd gemeld. Om 6 u. 65 verscheen de R 33 boven het pantser fort te ÏJmuiden, drijvende in de richting van Z.W. naar N.O. Het schip maakte den indruk bestuurd te worden. Het cirkelde om het fort heen en verdween toen in Zuidelijke richting, naar den kant van Zandvoort. Met» het blooie oog is liet goed waar te nemen. De K 33 bevond zich ongeveer kwart voor acht- ter hoogte van Zandvoort, boven de zee, doch op grootere hoogte dan ln den beginne, koersende om dc Zuid. Een zich in de nabijlicid bevindend Engelsen oorlog schip gaf geregeld de plaats op. Ontzaglijk veel menschen stonden op het strand. .Men kon het geraas van de motoren niet hooren, en met een kijker waren de inzittenden zichtbaar. De reddingboot uit Zandvoort koos zee voor het geval hulp noodig was. Ook de red dingbrigade was aanwezig. Een oogenblik was het of het luchtschip pogingen deed om te Landen. Maar daarna steeg het weer meer en verdween in Zuidelijke richting. Om even voor 9 uur kreeg de kustwacht van Zandvoort van Noordwijk telefonisch mededeeling, dat het luchtschip gepasseerd was en over land dreef. Te Noordwijkcrhout zweefde het lucht schip geruimen lijd rondom de Ned.-Herv. Kerk. Het was zeer duidelijk waarneem baar en werkte met zoeklichten. Ook werd het waargenomen te Oegslgeest, Sassen- heim, Lisse en Piet-Gijzenbrug. Het luchtschip is, na tot Leiden gedreven te zijn, teruggegaan in de richting van Zandvoort. De commandant liet het schip op den wind drijven, om benzine le sparen en om de onmogelijkheid van een landing bij nacht. Alles was wèl aan boord. Dc commandant van het vliegveld Waal haven vernam radiografisch van den com mandant van de R 33 dat hij nog voor een etmaal benzine aan boord had. De neus was zwaar beschadigd en ving wind, waardoor de voortbeweging vertraagd is. Een nood landing was waarschijnlijk onnoodig en zou in geen geval vóór dc ochtendschemering plaats hebben, indien althans niets onver hoopts geschiedde. Waalhaven had alle maatregelen voor een noodlanding genomen en een paar honderd mariniers en agenten geconsigneerd voor hulpvcrlecning bij een eventueele landing. De commandant hoopte voorzichtig varend Galais te bereiken, daar de wind afneemt en gunstig draait. Aan het vliegveld Waalhaven werd van nacht nog bericht ontvangen, dat het lucht schip uit de buurt van ÏJmuiden gemeld heeft, dat het niet op Waalhaven zou lan den, doch, daar de wind was gaan liggen, zou het trachten weer naar Engeland over te steken. Het ministerie van luchtvaart heeft dan ook het volgende draadlooze bericht van de R 33 ontvangen: ..Luchtschip 10 mijlen ten Zuiden van ÏJmuiden wil terugkecren naar Engeland, als de wind gaat liggen". Een la ter bericht zei, dat de weersgesteldheid den terugkeer niet aanlokkelijk maakte. Later meldde Reuter: Het ministerie van luchtvaart meldt, dat de R 33 op weg is naar het vliegveld van Pulham. Door den sterken wind vorderde het lucht schip slechts langzaam. Verwacht werd, dat dc wind op de hoogte, waarop het lucht schip zich betond, gedurende den nacht zou afnemen tot 30 ft 40 Kilometer per uur. De draadlooze verbinding van de R 33 met het rijksradioslalion op hel vliegveld Waalha ven bleef uitstekend. Door radiopeilingen van dit station en het radiostation le Pul ham werd telkens de positie van het lucht schip bepaald. Intern. voorjaarsbloemententQonstelling te Heemstede. Bekroningen vollegronds-tentoonstelling. Vruchtboomen Volgens programma: Een fruittuin. voorzien van verschillende vor men vruchtboomen in verschillende soorten, ten minste 100 vierk. Meter beslaande (In ternationaal). P. Visser, Naarden. verguld zilveren medaille. G. A. van Rossem, Naarden. zilveren med. H. W. A. Voorhoeve (Veursche Kweekerij) Veur. zilveren medaille. Buiten programma: Kon. Kweekerij Terra Nova Aalsmoer, Vruchtboomen, gouden med. Bijgoed. Volgens programma: Een perk of rand, beplant met Chionodoxa in een of meer soorten of verscheidenheden. Afdeeling Uitgeest, 3000 Chionodoxa in 2 soorten, getuigschrift. Gebroeders de Goede, Beverwijk, Chiono doxa luciliae, bronzen medaille. Jan Roes, Heemstede, Chionodoxa sarden- sis. lucilae alba en luciliae, getuigschrift. Een perk of rand, beplant met Scilla sibi- rica, in een of meer verscheidenheden. A. Frijlink Zonen, Sassenheim, Scilla sibirica, blauw en wit, en lilacea. bronzen medaille. Aan de beoordeeling hebben deelgenomen de heeren Jac. Smits, S. G. A. Doorenbos, J.' Keessen, W. van Egmond, Th. M. Hoog, J. F. Ch. Dix. G. J. van Meeuwen en C. Gei tenbeek Jr.* Voorlichting van de jeugd. De commissie, door de algemeene verga dering van de Ned. Yerceniging "van Staats burgeressen in Juni 192-1 benoemd om te onderzoeken, in hoeverre de Vereeuiging kan medewerken tot het verkrijgen van betere sexueele voorlichting van de jeugd, heeft, naar het Maanblad der Vereeni- ging" meldt, rapport uitgebracht. De commissie had zich de vier volgende vragen gesteld: 1. of het noodig is, dat kin deren ingelicht worden op sexuecl g-ebied 2. wie dit moeten doen 3. op welke wijze die gebeuren moet; 4 of de Ver. v. Staasb. een taak in deze richting heeft te vervullen. I. De commissie is van meening, dat dit zeer zeker moet gebeuren en niet worden overgelaten aaa vriendjes en vriendinne tjes, en dat de ouders vooral dc jongere kinderen nog op de lagere school tegen die vriendjes-inlichting beschermen moeten door zelf met ze te praten. Door to wach- tot de hoogste klassen van de middelbare school overeenkomstig het voorstel Apel doorn komt men te laat. 2. De^commissie is van oordeel, dat de ouders dit moeten doen, doch dat men niet te pessimistisch moet zijn in zijn meening in boeverre dit inderdaad geschiedt. Zeer globaal zal men het volgende kunnen op merken: in 't algemeen staan ouderparen over de 50 jaar zeer afwijzend tegenover de idee: het behandelen van sexueele vra gen met niet-volwassen kindoren. De ouders van de jongste 'geheiatie staan er veelal geheel anders tegenover. Daar vindt men het over 't algemeen een natuurlijke zaak, om de kinderen in te lichten over deze dingen. Do generatie met heel- en halfvol wassen kinderen staat hier tusschen in. Daarom spreken sommigen wel met de kin deren over sexueele vTagen, anderen ne- geeren deze geheel, weer anderen zien wel de noodzakelijkheid van bespreking in, doch durven niet. 3. Men kan de ouders bereiken op de z.g. „ouderavonden" cn hen daar op hun plichten in dezen wijzen. Vooral een on derlinge gedachtenwisseling van de ouders hierover op deze avonden kan zeer nuttig zijn. „Hoe" zij de kinderen moeten inlich ten is de moeilijke vraag. 'Wel kan men oenigo algemeene aanwijzingen geven, doch ouders kunnen nooit leeren hoe dat gaan moet Want dit ,,hoe'' hangt ten nauwste samen met dc persoonlijkheid van het kind, van de moeder of vader en met de omstan digheden. Het natuurlijke van het onder houd tusschen ouders cn kind zou geheel verdwijnen, wanneer een als 't ware van buiten geleerd lesje opgezegd werd. Ieder moet het doen op zijn eigen wijze, volgens zijn eigen aard. 4. De commissie is van oordeel, dat dc Ver. v. Staasb. zich buiten deze kwestie moet houden, daar zij geen verband houdt met het doel der vereeniging. Verder kwam de commissie tot de vol gende conclusiën: a. Elke eventueele bemoeiing moet zijn plaatselijk, naar gelang er behoefte aan be staat b. De school kan meowerken door de ouders op „ouderavonden" op hun plich ten to wijzen en door aanbeveling van goede literatuur over dit onderwerp«j. Men kan vertrouwen hebben, dat de moderne opvattingen over opvoeding meer en meer zullen doordringen en dat deze kwestie, die thans nog voor veel ouders een moeilijk punt vormt, langzamerhand minder bezwa ren zal opleveren. Het posttarief voor het Int verkeer. Naar „De Tel." verneemt wordt thans overwogen, om de internationale tarieven voor poststukken, zoowel voor brieven, brief kaarten en drukwerken naar het buitenland te verlagen. Het is de bedoeling^m te komen lot een tarief van 15 cents voor een brief en 10 cents voor een briefkaart. Thans bedragen deze tarieven resp. 20 en 121/* cent. Mocht dit voornemen tot verlaging worden verwe zenlijkt, dan zou deze wijziging toch niet vóór 1 October a.s. worden ingevoerd. De mogendheden en de overeenkomst met België. Naar de „Times" meldt, wordt tusschen Londen en Parijs thans óverleg gepleegd over enkele vraagstukken in verband met de Nederlandsch-Belgische overeenkomst, die de vroegere g'aranlie der Belgische on zijdigheid aangaan. Formeel beslaan de tractalen van 1839 nog, die België's onzijdigheid waarborgden, maar Duitsehland, dat (als rechtsopvolger van Pruisen) een der garanten was, heeft door de onderteegening van het Verdrag van Versailles de verplichting aanvaard alle re gelingen goed te keuren, die de mogendhe den in overleg met ons land en België zou den treffen, ter vervanging der verdragen van 1839. Practisch hebben Engeland cn Frankrijk (de andere garanten zijn althans feitelijk builen spel) België beschouwd als bevrijd van verplichtingen, die uit de gewaarborgde - onzijdigheid voortvloeien. Dat blijkt, wat Frankrijk betreft, het best uit het feit, dat dit land een militaire overeenkomst met België sloot, terwijl Cecil ïïarmsworth, als vice-minister van Buitenl. Zaken, op 3 April 1922 in het Brilsche Lagerhuis uit drukkelijk constateerde, dat, voor zoover Engeland belrejf de Belgische gewaarborgde onzijdigheid niet meer bestond. Nu moet formeel aan deze opvatting het zegel worden gehecht, om de sluiting der Belgisch-Nederlandsclie overeenkomst mo gelijk le maken. De over deze garantie gewisselde nola's doen zien, dat de Brilsche 'en Fransche regeeringen de zaak in een zoo gunstig mo gelijk licht beschouwen en zij overwegen thans de stappen die moeten gedaan worden om definitief de verdragen van 1839 le doen ophouden. De tekst der Nederlandsch-Belgische overeenkomst is thans in Londen en Ta rijs medegedeeld en wordt door kenners van het internationaal recht, die de regeeringen moeten advisOercn, bestudeerd. Bij Kon. besluit is benoemd tot offi cier in de orde van Or^nje-Nassau O. Wij- ker, president, tevens rector-magnificus van het eeminarium der Iloomsch-Katho lieke kerk van de oude bisschoppelijke clerezy, te Amersfoort; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eereraedaille, in zilver, aan J. P Kroon, meesterknecht bij de naaml. venn. Vught- sche meubelfabriek, bcbangcrij en stoffeer- derij voorheen F. Jonkers cn Zn., té* Vuglit. In hotel „Wittebrug" te 's-Gravcn- hage hield de Diocesane R.-K. Vrouwen bond in het bisdom Haarlem gisteren een algemeene vergadering onder voorzitter schap van mej. Annie Meijer. De vergadering werd o.m. bijgewoond door den geestelijken adviseur den zeer- cerw. heer pastoor A. J. Melkert. Na een welkomstwoord van mej. Trip, voorzitster RECLAME. 6635 van de afdeeling Den Haag, en na een ope* ningswoord door de voorzitster, waarby mevr. Yon Fiscnne—Van Lanschot, voor zitster der afdeeling Rijswijk, worcf lier» dacht, werden de notulen, voorgelezen door do secretaresse mej. D. Coebergh, goedge keurd. Aan het jaarverslag van de secretaresse, is ontleend, dat in het afgeloopen jaar de feestviering van het tweede lustrum van den D. R.-K. Vrouwenbond in het bis dom Haarlem is gevierd. De presidente werd tot lid van de Tweede Kamer verko-* zen verklaard. Sassenheim trad als nieuwe" afdeeling toe. De bloemenhulde bij gelegenheid van het Int. Eucharistisch Congres heeft opge bracht f 5G5i»01; de R.-K. Vrouwenbond in het bisdom Haarlem bracht hiervan bijeen f 2049.37. Blijkens het jaarverslag van dc penning- meesteresse was er een batig saldo van f 2071.31. Bij de behandeling der ingekomen stuk ken werd medegedeeld, dat door 24 afdoe* lingen geen jaarverslag was gezonden. Na dc pauze werd de uitslag bekend go- maakt van de bestuursverkiezing In de va cature van mej. D. Coebergh, die niet hor kiesbaar was, werd voorzien door de be noeming van mevr. H. Engering—Spillner, te Vlissingen. Mej. Coebergh werd dank gezegd en als gedachtenis een bloemstuk on een zilveren potlood aangeboden. Aan dc orde was hierna de behandeling der voorstellen. Het voorstel om een studiecommissie te- benoemen werd tenslotte mét algemeene stemmen aanvaard. Na rondvraag werd door dc afdeeling Den Haag den afgevaardigden een thee aangeboden. Tenslotte hield mej. Peters, bestuurslid,- in plaats van prof. De Langen Wendcls, die verhinderd was, een voordracht over de Yredesgedachtc in <le opvoeding. Do Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft de Engelsche architecten, leden van het National Housing and Town Planning Council, die, onder leiding vain' den secretaris van di't college, den heef Henry R. Aldridge, een studiereis dbor Ne"' derland maken, gistermiddag aan zijn De-» parement ontvangen, waarbij hij hert 1 ïeeft toegesproken. Nadat gistermiddag de receptie had plaatd gehad op het Departement van Arbeid, waar minister Aalberse de Engelsche architect^ •heeft toegesproken, welke toespraak beanit- woord is door den voorzitter van het uitvoe> rend comité, den heer TV. II. Gaunt, "is gis-' leravond oen maaltijd gegeven onder presi dium van den heer Gaunt. Oorspronkelijke detective-roman iioor P. J BRANDENBURG. '3) Dc chef knikte. Hel is van het grootste gewicht, dat men precies weet. wal men op moet sporen. Bovendien kan ik mij niet voorstellen dat iemand zulk een onderzoek ter hand zal willen nemen, wanneer hij niet ten volle wordt vertrouwd, en het tegen overgestelde merkt men gauw genoeg. Dan zou ik u nog willen opmerken dat ik geheel rrij wensch te blijven in de wijze, waarop ik geval b. wil talen onderzoeken, dus geen instructies van hooger hand". De minister van financiën fronste het hooge voorhoofd. „Anders zou ik mijn -laak en de verant woorde! ij kite id- niet kunnen aanvaarden". De drie hoeren keken elkaar aan en knik ten. Als het 'moest, dan moest het! „Nog een vraag", zei de dc minister van oorlog, „wat denkt u van het geval?" De chef haalde de schouders op. „Ik kan er natuurlijk nog niets van zeg gen. Een ongeluk lijkt me vrijwel uitgeslo ten Dc kapitein is geen kind, en bovendien zouden we ct dan wel wat van gehoord hebben. Ik vermoed da! hol om de papieren te doen is en dan is het natuurlijk niet-on mogelijk, 'dat, wanneer deze in veiligheid gebracht zijn, ik bedoel vanuit het stand punt der tegenpartij gezien, dat do kapitein wordt losgelaten". „Ja, maar dan..begon de minister van oorlog. „Dan zou u het geheim nog niet aan de groote klok kunnen hangen en de tegen partij zou de papieren te gelde maken en voorgeven dal de proeven vrucht van eigen arbeid en studie zijn". „Ik geloof dat we nu de zitting wel kun nen opheffen", sprak de premier. De chef boog. „Dan mag ik misschien met u mee rij den, naar de Hembrug, majoor. We hebben geen tijd te verliezen". HOOFDSTUK If. Dagny komt op zicht. Dien zelfden avond las Dagny de Bruin in een'der Haagsche avondbladen de vol gende annonce:" Gevraagd: Een energiek secretaresse. Kennis der moderne talen vereischte Brieven onder' letter enz. Zij schreef er terstond op en verdiepte ziol» daarna in het relaas over dc verdwij ning van kapitein Van Til, dat de bladen in kleuren en geuren aan hun lezers boden. Een der bladen publiceert portret en le vensbijzonderheden van den kapitein. Dag ny zag dat kapitein Van Til kléin van ge stalte was, zijn gezicht had iets vrouwelijks. Vee! meer was er van het zwak afgedrukte beeld r.iel af le lezen. De kapitein was 34 jaar oud; een veelbelovend officier. Ongeluk of misdaad? stond in vette letters boven het nieuwsbericht. Den volgenden middag ontving Dagny een getypt briefje, waarin haar «evraazd werd zich naar aanleiding van haar sollici tatie om acht uur le willen vervoegen Laan van Meerder voort no Dagny danste van vreugde. Eindelijk eens een kans!. De middaguren kropen voort. Eten kon ze bijna niet. Ze kleedde en kapte zich na den maaltijd in de puntjes en begaf zich toen te voet naar hot aangegeven adres. Het was droog en zij gevoelde behoefite haar gloeiend gezichtje door de avondwind le laten afkoelen. Bovendien schoot al wan delend de lijd be-fcer op. 2e schelde klokslag acht uur aan een def tig heereahuis Een dienstmeisje in 't zwart, met een ha gelwit muisje op, deod haar open. „Ik kom..." begon Dagny, haar kaartje le voorschijn' halend. „U wondt verwacht", zei het meisje, „ik zal u even voorgaan", Dagny, die aanvankelijk wat zenuwach tig was geweest, had haar kal-itibe geheel te ruggekregen, door de zekerheid waarmede het meisje had gesproken. Ze werd ver wacht, alles was in orde. Door dien marmeren gang, over een dik ken loopor, liepen ze, daarna de trap op. Het meisje klopte aan de deur. ..BinnonJ" Dagny kwam in een gezellig werkvertrek. In de groote open haard vlamde een hout vuurtje en wierp zijn schijnsel al voor zich uit. Aan een schrijftafel zat een lange ma- geren man, die opstond en haar de band toestak. „Mijn naam is van W Gaal u zitten, juf frouw De Bruin", en hij wuifde haar naar een gemakkelijken fauteuil, niet tc dicht bij het vuur, maar zoo geplaatst dat -het licht van de schemerlamp op de tafel net op Dagny's gelaat viel. „Ik heb vanmorgen uw briefje ontvan gen", sprak de man, haar met zijn harde, blauwe oogen doordringend aanziende, „en ik heb terstond informaties naar u inge wonnen". „Telegrafisch cn telefonisch", voegde hij er aan toe, Dagny's verbaasd gezicht ziende. „Daaruit heb ik den indruk gekregen, dat u een door en door betrouwbaar per soon bent en die heb ik juist noodig". Dagny staarde den man tegenover haar aan. Ilij viel met de deur in huis. Ze bleef stokstijf zitten, boog niet toen hij over haar betrouwbaarheid sprak, want hel had abso luut niet geklonken als een compliment. „U kent mij zeker niet?" ging de man voort. „Ik ben mr. Van W. hel hoofd der recher che. De buitenwacht kent mij zoo niet. In naam voert D. hel bewind, in werkelijkheid ik". En hij kneep de smalle lippen op elkaar. „Ik zal natuurlijk ronduit mei u spreken, maar ik moet erop aan kunnen dat wal we hier bepraten geheel onder ons blijft. Jvan ik d&arvam op aan?" Dagny knikte. ,',Kijk u eens hier, de zaak is deze. Hel handelt zich heelemaal.niet om een secre taresse. Er zijn gewichtige papieren gesto len, zeer waarschijnlijk althans, en die moet ik terug hebben". .JEn moet ik..." viel Dagny hem m de TetIe- „Ja.", ik zou gaarne wiüen da* u pogin gen in het werk stelde. ..Maar hoe komt u er in 'a hemelsnaam bij om dal aan een meisje op te dragen". „Juist omdat iedereen vermoedt, dat een dergelijke taak aan een man zal worden opgelegd. Kijk u eens, het onderzoek moet in het diepste geheim geschieden, men mag niet den minsten argwaan koesteren. Wan neer u u zelf ook maar eenigszins zou bloot geven, zou dat voor u I*-t grootste gevaar kunnen opleveren. Ik geloof dat do tegen- patij voor niets zou terugdeinzen'" „Maar waarom valt uw keus juist op mij?" „Ik heb u al gezegd dal d,i papieren buitengewoon belangrijk zijn en dat de zaak geheim is. Vóór alles moet ik een persoon hebben op wie ik vertrouwen kan als op mij zelf. En dat geloof ik van u op gronè van uw antecedenten en va-n de informa ties, die ik ook naar uw familie heb inge wonnen". „Maar waarom neemt u dan niet liever een vrouw, die op dit gebied haar sporen.. ik ben nog geheel onervaren..." „Juist daarom, cmdat dit uw eerste groo te weik is, want het is ccn groot werk, zult u al uw krachten er voor inspannen. Be denk u wel", voegde hij er zacht aan toe, u moei bereid zijn uw leven voor deze za aK Ie geven. Ik geloof dal vrouwelijke intuïtie en scherpzinnigheid hier de beste kan hehben. Natuurlijk slaal hel u geheel vrij om te weigeren en ik wijs er u nog eens ofl dat er levensgevaar kan zijn verbonden aan de oplossing van ons probleem". Dagny wierp liet hoofd in den nel'. De man glimladhte. „Zou u in principe bereid xijn een derje. lijke opdracht te aanvaarden „O ja", liep Dagny enthousiast uM, (Wordt veiTo'ld). "a

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9