PIECK Paaschei Cadeau! Humor uit hei Buitenlands Paascheieren bollen GekleurdePadscheieren Paaschschoteltje. Haarlemmerstr. 2G3-265 Noord-Brabant is rijk aan oude gewoon ten en gebruiken. Eén er van is het zoo- Senaamde eieren-bollen" in het vermaar- e Slotbosch, te Oosterhout. Wie van Raamsdonkveer naar Ooster- fkout gaat, ontwaart van uit de verte de trotsohe ruïne van Strijen. Op den Tweeden Paascfcdag nu ziet' men te Oosterhout in den namiddag Iieele fa milies in groepjes, meest menschen uit den frerkenden stand, heentrekken, vergezeld van heele drommen kleine kleuters en groo- iexe broertjes en zusjes, allen uitgedost op z'n Paaschbest. De knuistjes omklem men stevig de in aftreksel van ajuinscJiil- len bruin of van Maartsche viooltjes, blauw- geverfdo eieren, of kleine handjes dragen voorzichtig het mooie korfje, waarin een chocola dekipje met roode en witte eitjes £an suiker. Het snatert druk, dat kleine grut; de gezichtjes stralen van zonnigen lach en de oogjes glunderen van pret-, want... zij gaan „eieren-bollen" naar het Slotbosch. In de nabije Oosterhoutselle Haven be legeren de families de veerhuizen, zoeken een zitje in de landelijke herberg, genieten fondom koffietafeitjes of beffen boog de glazen parelend gerstenat. Terwijl de groo- ten er een eitje bij pelien, vermaken de kinderen zich moJb de harde eieren te „bol len" over het korte, nog schrale gras der Xveiden om den burcht. Zij rollen ze tot zij gekneusd zijn, om zq vervolgens na samen ïfeelén „gij het geel en Ik het wit" op te peuzelen. Met duizenden witte spikkels ieekenen de eierscheipen weldra de zand wegen en graszoden van liet Slotbosch. i Stellig de meesten trekken den Tweeden Paaschdag naar liet Slotbosch, onbewust Van doherkomst van het aantrekkelijke gebruik. De geschiedenis verhaalt,, dat de ridders, 'Üo in de'13de eeuw den machtigen burcht Strijen" bewoonden, onder ben vooral Willem van Duivenvoorde, uitmuntten door groote milddadigheid. Telken jare werd in jJe Paa-schweek op het slot de vermaarde I feóerendans belegd voor genoodigde jonk vrouwen en ridders. Eieren weiden in grooicn getale uitgespreid op het slotplein ta tussohen die eieren voerde de ridder hand aan hand met de jonkvrouw den kunstigen en sierlijken dans uit. De ridder, io dendans volbracht naar de regeleD 'der kunst en Zonder een ei te verplette ren óf te breken, liad het recht de hand der. jonkvrouw te vragen. Na afloop van het dansfeest werden de gieren in korven verzameld cn in de omge ving van het slot verborgen onder gras en bladeren. En dan werd liet feest voor de kinderen der pachters en der armenOn der groot vermaak der burchtbewoners wis ten de kleintjes de eieren uit hun schuil hoeken te voorschijn te halen, en gingen, beladen -met rijken buit en blij te moede, fcaar hun nederig woninkje. En van deze feesten uit het grijze verle den is het „eieren-bollen" in het Ooster- houtsche Slotbosch, aan den voet van de ruïne van Strijen, de naklank, die tot thans ha zeven eeuwen zich nog telken jare her baalt op den Tweeden Paascbdag. Goede Vrijdag en de Ratelpcpulier. De Belgische folklorist A. de Cock, in 1922 Bestorven, vertelt over den Ratel- of Tnl- popnlier het volgende: l sidderen van den Trilpopulier of wordt door de sage op verschillende JBijze verklaard. f Neef uit het dorp (na een langaange beschoai jring van een bouwwerk): Ik begrijp niet, waar' 'om ze hier standbeelden boven op de hulzen Mtien, Vriend: Standbeelden? Dat zijn geen «tand- beelden, dat aljn metselaars. (Punch* Ziehier wat o.a. een middeleeuwsche kloosterlegende vertelt: Bij bet sterven van Jezus treurde heel de natuur mede en er Iieerschte een doodsche stilte. Alleen de planten onderhielden zich met elkander. De pijnboom van Damascus zeide: „Van heden af zal mijn loof donker van kleur zijn en slechts op eenzame plaatsen *wil ik groeien". En de wijnstok van Sorrento: „Zwart zul len voortaan-mijn druiven zijn en Lacry- maé Chrisli zal men uit mijn trossen per sen". De wilg van Babyion fluisterde: „Ik za! nu mijn twijgen treurend neerbuigen naar de wateren van den Euphraat". En de cypres van Karmel: „Ik zal van drpef- heid de graven opzoeken en het kerkhof tot mijn woning kiezen", „Ja", sprak de taxus, „óok ik zal de graven beschermen en gift wil ik leggen in mijn bloemen en twijgen, opdat noch de gonzende bijen, noch de zin- gendo vogels de rust van het graf komen verstoren". De iris van Susa zeide: „Som ber violet zij ten eeuwigen dage de rouw- kleur mijner bloemen". En de daglelie: „Van stonde aan zal ik eiken avond mijn bloem sluiten en haar in de stille van den naclit vullen met tranen van dauw." Zóó weeklaagden de planten. Alleen de populier, hooghartig en verwaand, bleef onbewogen. „Wat kan mij die droefheid schelen", 9polle hij; „hij is gestorven voor de schuldigen, ik ben onschuldig; ik sloor er mij niet aan en verroer mij niet". Maar tot straf voor zijn spotternij en ongeloof heeft Gods vloek hem getroffen en hij, die (oen roerloos was, staat nu nog altijd, bij het minste windje te rillen en te beven. Het behoort tot de oude gebruiken om met Paschen eieren te kleuren. Vroeger be- zigdo men daarvoor gras, provincieliout, thee, blauwsel en ook wel overmangaan- zure kali en men stelde zien tevreden met dé daarmee verkregen resultaten, Hoewel die allesbenalve schitterend te noemen wa ren'. Sedert de ontdekking der anilin-kleur- stoffen, is ook daarin verandering gekomen. Men bescnikt nu over meer en beter mate riaal om een gewenschte kleuring uit te voeren. De bewerking is heet eenvoud g. Men lost de kleurstof (met een weinig citroenzuur en dextrine te voren vermengd) op een halven liter kokend water. Te voren legt men vijf schoongewasschen eieren gedurende vijf minuten in koud water, brengt ze daarna over in het verfbad, beweegt het bad zoo, dat de vloeistof schommelt, en laat de eieren daarin enkele minuten (zoolang tot een voldoend donkere tint verkregen is) liggen. Dan haalt men ze Dit het bad, droogt ze met een zachtea doek af en wrijft ze met een weinig olie of een stukje spek totdat ze glimmen. Men kan met hetzelfde bad nog meerdere eieren kleuren. Na bet gebruik verwjjdere men het baf. De volgende kieurmengsels kunnen ge bruikt worden: Blauw: marineblauw, 200 milligram; citroenzuur, 2 gram; dextrine 2,8 gram. Geel: naphtolgeel, 750 milligram; ci troenzuur, 2 gram; dextrine, 2.25 gram. Groen: briljantgroen, 750 milligram; ci troenzuur, 1 gram; dextrine, 3.25 gram. Oranje: oranje, 500 milligram; citroen zuur, 1 gram; dextrine, 3.5 gram. Itose: eosine, 250 milligram; dextrine, 4.75 gram. Rood: diamantfuclisin, 200 milligram; citroenzuur, 1 gram; dextrine, 3.8 gram. Chocoladebruin: vesuvin, 1.5 gram; ci troenzuur, 2 gram; dextrine 1.5 gram. Violet: methylviolet, 200 milligram; ci troenzuur, 1 gram; dextrine, 3.8 gram. Bovengenoemd^ stoffen zjjn in elke apo theek of drogisterij te krijgen. Men eische giftvrrje kleurstoffen. Vruchtensalade. Als men met do Paasobdagcn eens een lekker en gezond extraatje wil maken, maak dan eens een vruohtensla. Men pelt vier sinaasappelen, haalt er got*f al het wit af en snijdt ze in stukjes, waaruit men de pitten- verwijdert. Vier pisangs en' vier appelen worden eveneens in stukjes gesneden. Hierover doet men sap van een "citroen en wat basterdsuiker en mengt alles goed dooreen. Wil man het bij zonder geurig en lekker maken (maar nogal wat duurder) daa doe men er stukjes ana nas uit blik met hun sap bij, wat fijnga- hakto noten, amandelen of hazelnoten eu wat muskaatrozijnen (blauw merk Sun maid). 1*4 h FC. De nieuwste Modellen. Daar wil ik u nu een paar van beschrij ven, omdat u zeker een dezer dagen ge wichtige besprekingen met uw naaister houdt over w.üt u voor nieuws moet aan schaffen en wat er nog eens veranderd kan worden. Naast de tailleurs en sport-mantelpakken zult u dezen zomer ook vooral do z.g. man teljapon zien. Deze lijkt veel opeen huishoud- schort, waaronder een stukje rok te voor schijn komt. U moet er dus voor zorgen, dat de stof en de kleur er een gekleed cachet aan geven. Cashmere bijv. wordt hier veel voor gebruikt; geruite cashmere, liefst in rood en zwart. Maak een effen zwart cash- meren tuniek, die naar onderen wijd uit loopt, met lange mouwen en een rond uit gesneden hals. Deze tuniek mag tot even onder de knie reiken. Daar onderuit komt dan een iels nauwc-rc rok van hetzelfde te voorschijn, tot een lengte van twee hand breedtes. Op de tuniek stikt u vier recht- l^ekige geruite panden, die van onder den oksel lot even boven den rand van de tu niek reiken. Zij- omhullen het lichaam dus als een mouwloos jasje. Van voren en van achteren komt een 20 c.M. breede verticale band van het zwart cashmere, zichtbaar. Hierop is een rij knoopen gehecht van pre cies dezelfde lengte als de ruiten-reepen, Ook langs do buitenzijde der mouwen zijn van pols tot elleboog een aantal knoopen gezet Het wijduitloopende effect van de tu niek wordt verkregen, door op heuphoogte aan weerskanten klokplooitjes te maken. Die ruimte zien wij aan alle nieuwe mo dellen van den zomer. Bij een dergelijk toilet behoort een hoedje, dat met een stof (hetzij satijn, cashmere of zijde) in dezelfde kleur is overtrokken, bijv. een hooge, geruite bol en een effen rand. De hoeden-garneering is dezen zomer bijna uitsluitend boven op den bol. Een ander ook vlot en slank afkleedend model: het bestaat geheel uit bruin geruit laine marocaine. De mouwen zijn lang, de hals is V-vormig uitgesneden. De tuniek, even lang als van de hierboven beschreven japon, heeft in plaats van de plooitjes aan weerskanten een splitje en is rondom afge werkt met een effen havana-bruine band. Ook het kraagje cn de manchetten zijn effen. De rok onder de tuniek is geruit. Het toiletje ia dus simple comme bonjour. De coupe moet het hem doen en de kleur. Als u zwart of rossig is, is h'et niet geschikt voor u. Maar bij asblonde of kastanjebruine haren is het een zeer flatteuze dracht. Heel aardig is ook dit kostuumpje, dat ge maakt werd van marine-blauw oltomane, het materiaal, waar ik u een maand gele den van vertelde. Voor de mouwen en het lijfje (jumpcr-lengle) is de ottomane. in ho rizontale lijnen gebruikt. Aan dit lijfje zit op deze wijze bevestigt; een rok in verticale strepen vnsL ft- Boe ic> wereld Van ze hem trouwen als-Io zoo'n Idioot lat Nu. lieve, zonder nou kwaad te willen apreken omdit b(| zoo n idioot ia. {London MMU Dokier tot patient": U gaat ongetwijfeld goed vooruit eu als tl een maand de alcohol kon laten staan, zoudt u zich uig veel beter gevoelenl Patient: 0, maar zeg, dokter, Is het nu wel nood.'g, dat Ik me zóó goed voel? f Punch; -Het geluk vil vader te ziju! "(Oaieu n) wnducteur (ua verscheidene pogingen om zich bij de oud» £ame verstaanbaar te maken) T ffat le uw goHleoEle.^opoe?^ Zeg, Marie, Ik had ]e toch gezegd, zuinig tl ijjo, en nu zie lk Je twee kaarsen branden 1 't Ben d'er geen twee mevrouw, 't is ei één. Sic ik ln twee8 heb gebroken. - (üumorietX verkoopt uitsluitend degelijk goed. en sterk to zijn, zoodat do leek met h«t blooio oog geen verschil kan maken tus sohen dit weefsel cn de naluur-zijde, dat zij wel spoedig, gezien den zeer lagen prijs, de ecnig-gebruiklo zijde zal wezen. Ik zag laatst een gedislingcerd jumpeilje van goudbruine kunstzijde met lango mou wen cn een aardig bewerkt voorpand. De band, die van achteren cn op zij de jumper afwerkte, verdween onder dat voorpand, om precies van voren weer lo. voorschijn te ka men, door een gesp te loopen en weer te verdwijnen. Vooral in een mantelpak staat een jumper met zoo'n bewerkt voorpand, dat den indruk van een veslje maakt, heel ge kleed. Ook do jumper met do hooge, nauwe boord wordt, nu de warme dagen naderen, weer in ecro hersteld. Dien draagt men het meest in wit. Zij hebben de strenge overhemd- vorm, sluilcn van voren met acht parel moeren knoopen, waarvan iweo op den band om den heup en hebben geen andere gar- neering dan drie smalle verticale plooitjes van beide schouders naar den band. Voor de niet meer piep-jonge vrouw is het Russische-blouse-niodel zeer geschikt. Ik zag er laatst een dragen in parelgrijs crêpe de chine. Langs do .linkerzijde liep een geborduurde band van borsthoogte tot zoom. Deze band was op Hongaarsche wijze bewerkt in alle kleuren van den regenboog, wat het grijs zeer verlevendigde. Ook hei kraagje, een bies langs de onderzijde van do mouw en een smal randje onderlangs de blouse, die geen sluiling had, was van dit veelkleurige goedje gemaakt. Een mooie, rustige en gekleede dracht. FAILLISSEMENTEN. Uilgesproken: Pieler Hendrik van Ingen, kaashandelaar lo Bodegraven. R.-c. mr. dr. S. van Brakel, Cur. mr. H. N. J. Bink le Utrecht. Opgeheven wegens gebrek aan actiefj X'i Naa. te Leiden, Ilier konit dan weer een horizontaal ge streept onderrokje onder lo voorschijn. Langs de linkerzijde van de borst loopt een rij knoopen, beginnend op den schouder, onderbroken bij het verticale gedeelte en dan weer vervolgd tot den zoom. Hierbij behoort u een zwart Muwcelen hoedje met een blauwe cocarde te dragen en een scarf aan het materiaal der japon, gevoerd met crêpe de chine. Wollen en gebreide sportpakken blijven er dezen zomer ook nog in. Aardigo, warme en loch vroolijke kleu ren ziet men hiervoor: porseleinblauw, lak- rood, grasgroen, irispaars cn ook gedekte tinten: ruiibruin, Ilesschengroen, pauw blauw, tabakbruin, kamcelkleur, roest- en koperbruin. Deze complets zijn bijna alle zonder slui ling. De rok heeft edn sterk-elaslieken band; het manteltje schiet men aan over liet hoofd en heeft dan een royaal V-vormig uitge sneden kraag. Soms wordt het gebreide manteltje, de tuniek of de jumper (de naam hangt af van de lengte en het model) met gladde banden van ben soort zijde-en-wol combinatie af gewerkt. Dat houdt er den coupe beter in, want men mag nóg zoo netjes op zijn klee- ren wezen, men kan toch nooit verhinderen, dat gebreide wollen kleedingstukken uitrek ken in bet gebruik. Ik zag laatst een leuk meisje in zoo'n sportcosluum met banden. Het was een rok mei driekwart lange tu niek. Eén band van zijde-en-wol liep van de halsopening recht naar beneden over de tuniek en ook langs de rok. Bovendien waren er Iwee (de onderste hel breedst) on der do ceinluur om de tuniek gezet. En dan waren nog kraag en manchetten er mee af gewerkt Het was in reebruine lint en stond eenvoudig en lief. Als u liever geen gebreid kosluum draagl is wollen gabardine ook zeer geschikt. Een mooi soepel en zaclil materiaal. Het man teltje kan dan kort zijn lol even onder de heup. Het haalt aardig op als u onderlangs den manlel een broeden band soutache zet en een iels smalleren langs de nu wijde manchet. Zwart soutache op een blauw pak is de beste en minst opvallende com binatie. Voor gekleede jumpers, bijv. in een visile- manbelpak, of voor 's avonds in huis is crêpe de chine of kunstzijde nog sleeds het geschiksle materiaal. Verschillende symptomen wijzen er op, dal de zijdewor men binnen korten tijd „eervol ontslagen zullen worden met grooten dank wegens langjarige aan de mode-vrouw bewezen dienslen. Do kunstzijde wordt tegenwoordig zoo prachtig gewaakt, bhjkt bovendien glanzend Bezoekt ons met Uwe Kinderen. Op Heden geven wij bij aanvoop van 2 gulden een TONGENSPAKTES. NIEUWSTE SCHORTJES. HEEREN OVERHEMDEN KOUSEN EN SOKKEN. CORSETTEN. 6446 RECLAME.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 15