No. 19964. DONDERDAG 9 APRIL Anno 1925 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van^ heden. BUITENLAND. SCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijB. Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer B Cis. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Oirectie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 2.86, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.36 portokosten. o.ia „0.18. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. EgF" Morgen, GOEDEN VRIJDAG, verschijnt het „Leidsch Dagblad" NIET en zijn onze Bureaux den geheelen dag gesloten DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visohmarkt 18. tel. 1225 is VRIJDAG en ZATERDAG verkrijgbaar: SCHELVISCFI ii f 0.11—f 0.39, SCHOL 4 f 0.11—f 0.28, BOT 4 f 0.11, CARBONADE VISCH 4 f 0.32 POON 4 f 0.14, GEH. KABELJAUW 4 f O 22 per pond en IJBOKKING. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 9 April 1925. Wij dingssamenkomst. In verband met de Lijdensweken werd gisteravond in de Marekerk een wijdings samenkomst gehouden, welke stond onder leiding van ds. J. G. W. Goedhard. Het was stampvol in de kerk, toen ds. Goedhard voorging in gebed, zoodat velen zich met een staanplaats moesten vergenoe gen en nog meerderen niet toegelaten kon den worden Er viel veel te genieten. Door middel van vioolspel" van den heer G. Rolling, van Zeist, van zang van mej M. H. Hageman, van Vlaardingen, van orgel spel van mej. C. M. de Haas, organiste van de Waalsche Kerk alhier, van voorlezing van de desbetreffende Bijbelteksten en ge- meenschappplijken zang werd de geheele lijdensgeschiedenis en de Opstanding behan deld, waarbij de solisten zich van hun "beste zijde lieten kennen. Noemen wij slechts voor zang „Jesus unser Trost und Leben", waar in mdj. Hageman de aanwezigen veel van haar uitstekende sopraanstem deed genie ten, voor viool het Allegro uit Tartini's G- moll-sonate, dat een meesterlijke vertolking genoot, en voor orgel het Adagio van Graun, terwijl ook de begeleiding der solisten bij mej. De Haas in goede handen was. Het was werkelijk een heel mooie en stich telijke avond. Vereeniging Vakschool vooi Meisjes voor Leiden en Omstreken. In het 8ste jaarverslag van deze vereeni- tjing loopende over het jaar 192-i wordt al lereerst aan het belangrijke feit herinnerd dat in April het nieuwe schoolgebouw in gebruik werd genomen. Het bestuur brengt gaarne lof aan de toewijding en ijver van directrice en leerarossen, die veel hebben bij gedragen om de school, een goeden naam te bezorgen. Het bestuur werd dit jaar uitge breid door de benoeming van mevr. M. W. S. BlokAberson. In Mei 1.1. trof de school een droevig ver lies door het overlijden van mej. C. W. ITap- pel, leerares in hel cosluumnaaien, die hoe wel nog korten tijd aan de school werkzaam, zeer geacht was door haar groote nauwge zetheid en trouwe plichtsvervulling. Van Mei tot September word zij vervangen door mej. A. J. v. d. Bol, terwijl met ingang van 1 September in haar plaats werd benoemd mej. J. E. Rijninks, leerares aan de Huis - houd- en Industrieschool te Alkmaar. Wegens aanstaand huwelijk vertrok de teekenleeTares mej. N. A. A. Kramer, die werd opgevolgd door mej. E. H. W. Bresser, uit Utrecht. Het aantal leerlingen die de school be zochten bedroeg 172 tegen 16-1 in het vorig jaar. In het begin van het jaar werd het be stuur zeer getroffen door een mededceling van dc-n Minister van Onderwijs, Kunsten eu Wetenschappen, dat wegens bezuinigings- r.'denen geen opleiding voor een leerares - examen mocht plaats hebben aan die scho len, die nog niet 10 jaren hadden bestaan en minstens een aantal van 10 .leerlingen hadden, die per jaar voor deze opleiding slaagden. Aan geen van beide voorwaarden kon deze school voldoen; de leeraressen waren bereid extra uren belangeloos te geven, om dat ook zij inzagen, dat de opleiding'voor leerares in de lingerievakken van veel be lang is en het prestige voor de school er van .verhoogt. Daar dit een maatregel was, die .vela scholen betrof, is hierover ernstig ge raadpleegd, verzoeken werden aan de Re- geering gericht, enz. en het resultaat liier- yan is dat een kleine wijziging is aange - bracht; met vele bezwaren mogen de leer lingen thans aan de Vakschool de praclische dessen volgen, terwijl de theoretische lessen afzonderlijk geregeld worden, soms' gecom bineerd en ook afzonderlijk betaald. Het is Voor de 10 leerlingen, die thans deze lessen •Aan de school volgen, voorloopig een uit - komst, maar of deze wijze van lesgeven zóó ij? doorgaan, zal d§ lijd moeten Over de afdeelingsscholen kan vermeld worden, dat die in Alphen a. d. Rijn zeer gewaardeerd wordt. De school werd bezocht door 13 leerlin gen, waarvan 25 den volledigen dagcursus, 9 den avondcursus voor patroonleekenen en lingerie-naaien en 9 den avondcursus voor costuumnaaien volgden. Met het einde van den cursus in costuumnaaien werd aan drie leerlingen een getuigschrift uitgereikt als een bewijs, dat zij met voldoend gevolg ge durende twee jaar de lessen aan dezen cur sus hadden gevolgd. Wat Noordwijk betreft, is liet aantal leer lingen geringer; de meeste der in aanmerking komende meisjes bezoeken liever een naai en breischool, waarin zij den geheelen dag de lessen kunnen volgen; de lessen door de leerares worden door het Afdelingsbestuur aldaar zeer op prijs gesteld. In Warmond was het leerlingaantal van de avond-, brei-, naai- en verstellessen voor kleine meisjes niet onbevredigend, doch bij nader onderzoek bleek, dat velen den leef tijd van 12 jaar nog niet bereikt hadden, welke leeftijd bij het N. O. is verplichtend gesteld. Voor den leeftijd, boven 12 jaar schijnt Warmond te klein te zijn, om elk jaar een voldoend aantal nieuwe leerlingen op te leveren. Het botercontrolestation in Leiden. Het officieel orgaan van den F.N.Z., de wijzigingen in de voorschriften van het Bo tercontrolestation Leiden besprekende, con stateert dat deze zeer belangrijk zijn en dat daarmede volledig is te gemoet gekomen aan d* voorwaarden, welke de F.N.Z. had gesteld, oei met een wettelijk verbod van den uit voer van ongecontroleerde boter accoord te kunnen gaan. Door de eerste wijziging schrapping van de 3de alinea van art. 1 der Rijksvoorschrif ten heeft de mogelijkheid opgehouden te bestaan, dat op boter, bereid in margarine- bedrijven, aangesloten bij het botercontrole station Leiden, het Rijksmerk wordt aange bracht. De F.N.Z. acht dit van groot belang voor een juiste beoordeeling van ons Rijks botermerk in het buitenland. Tegen de ge noemde mogelijkheid heeft deze organisatie altijd bezwaar gehad, omdat het, naar haar meening, niet te pas kwam en aan den goe den naam van ons Rijksbotermerk afbreuk moest doen, wanneer margarinebereiders hun boter ook van dit merk konden voorzien. De namen dezer margarinebereiders toch zijn in alle 'boler-importeerende landen bekend als „margarinebereiders" en het zou zeker een vreemden indruk maken, indien zij re clame konden maken met een opschrift als dit: gerechtigd tot het voeren van het Rijks botermerk. De tweede wijziging, welke bij de beschik king van 26 Maart j.l. is aangebracht, be treft art. 13 der voorschriften, waarin sprake is van de vereischlen, waaraan personen ir.octen voldoen, om te kunnen worden aan gesloten.. Bij de inwerkingtreding van het Botercontrolestation Leiden had de centrale commissie voor de botercontrole9lations reeds verzocht te bepalen, dat de aangeslotenen in hun persoon de noodige waarborgen moesten bieden, dat zij aan hun verplichtingen zou den voldoen. De toenmalige Minister van Landbouw weigerde dit echter op de overwe ging, dat bij de beoordeeling tot aansluiting bij het botercontrolestation de bedrijven, en niet de personen moesten worden beschouwd Ieder Nederlander aldus was de toelich ting moest in de gelegenheid zijn om het rijksmerk op zijn boter aan te brengen. Gelukkig heeft het bestuur van. het boler- conlrolestation Leiden blijk gegeven er niet zoo over te denken. Ook de tegenwoordige Minister van Landbouw is blijkbaar niet van dit gevoelen en hij heeft dan ook gevolg ge geven aan den wenk van den F.N.Z. om de vroeger afgewezen clausule nu locli maar in de voorschriften op te nemen. Door deze wijzigingen past zich hel sla tion, beter dan tot nog toe, aan bij ons bo- lercontrolestelsel en de voornaamste bepa lingen, waarvoor bij de instelling van cüt station de waarde van het Rijksbotermerk werd bedreigd, zijn nu vrijwel weggeruimd. Ten slotte is nu ook vervallen de moge lijkheid. dat de centrale commissie voor de botercontrolestations omtrent aansluitingen bij het botercontrolestation Leiden niet zou worden gehoord. Ook op een verzoek dien aangaande om het vooraf hooren dezer commissie n.l. bindend voor te schrijven heeft de commissie destijds een afwijzend antwoord ontvangen. Met ingang van 1 October is ver plaatst de controleur der grondbelasting L. tW. Komijn van hier naar Rotterdam. Woensdag 15 April a.s. hoopt onze stadgenoot J. J. Uiterdijk, brugwachter 1ste klasse, den dag ie herdenken, waarop hij voor vijf eu twintig jaren in gemeentedienst kwam. In aansluiting aan het bericht van enkele dagen geloden, komen wij nog even teTUg op het feit, dat onze stadgenoot G. Veerman, bankwerker lsle klasse aan de Stedelijke Lichtfabrieken alhier, heden zijn 25-jarig jubileum herdacht. Na te'omstreeks tien uur in de werkplaats tc zijn gekomen, werd hij aldaar toegespro ken door zijn chef, den werkmeester, die hem in welwillende woorden zijn gel uk- wenschen, mede namens Let personeel van de werkplaats, aanbood. Ais souvenir ward den jubilaris daarbij een bloemenmand over handigd, namens het werkplaatspersonee'l, terwijl hem nog een afzonderlijke bloemen hulde werd gebracht door. zijn tegenwoor dige en vroegere chefs. Na deze eenvoudige huldiging werd de jubilaris in de directie-kamér ontvangen en aldaar op de gebruikelijke wijze door de Directie gecomplimenteerd, waarbij hem hulde werd gebracht voor zijn ijverige plichtsbetrachting en al geheele toewijding tot zijn werk. Den jubilaris werd daarop vrijaf gegeven om het verdere gedeelte van den dag in huiselijken kring door te brengen. Namens den Ouderavond van de open bare lager school Duivenbodeslraat B, heeft de Oudorcominissie dier school zich tot den I llaad gewend met het dringend verzoek de verordening van 3 April 1922 tot beteuge- l ling van het gebruik van tabak door kin deren in dien zin aan te vullen, dat het aan kinderen beneden den leeftijd van 11 jaar verboden wordt op den openbaren weg i of op een voor het publiek toegankelijke i plaats tabak, sigaren of sigaretten te rooken. Waar de Raad in 1916 een verordening I tegen het rooken door kinderen in het leven i riep en in 1922 deze verordening eeniger- mate verscherpte daar meent die commis sie ontslagen te zijn van de verplichting, w-Ike anders stellig op haar zou rusten, om j in den breeds den nadeeligen invloed van het rooken door schoolkinderen te schetsen. I Gevraagd mag enkel worden of door de bestaande veredenirg het doel, waarvoor zij werd afgekondigd, is bereikt of benaderd H i. meet hierop beslist ontkennend ge antwoord worden. Het aantal jeugdige roo- kers is nog schrikbarend groot. Van de 26 jongens in het 5de leerjaar dezer schooi rooken er geregeld of zoo nu en dan 14, dat is meer dan 50 pCt. Dat op andere scholen en in het 6de leerjaar de verhou dingen gunstiger zullen zijn, is niet waar- j schijnlijk. j De Raad zal daaróm na den eersten stap l het strafbaar stellen 'van de verkoopers i van tabak, etc. deii tweeden moeten doen, n.l. het rooken door de kinderen zeiven, i moeten verbieden. Zoowel in 1916 als ia 1922 zijn daartoe I reeds pogingen gedaan! Deze faalden echter, zij het ook met de grootst mogelijke minder heid achter zich. Het groote bezwaar bij de tegenstanders van zulk een verscherping der verordening was, dat men het niet gewenscht vond, dat het kind op zoo jeugdigen leeftijd, reeds in aanraking met den rechter zou komen. H. i. kan dit bezwaar gemakkelijk wor den ondervangen, door in de verordening te bepalen,'dat overtreding van het verbod ge straft zal worden met in-beslag-neming van het rookgereiT Wanneer de agenten van po litie, brug- en parkwachters daartoe gemach tigd worden, zal in de practijk blijken, ge lijk elders, dat deze natuurlijke straf vol doende effect sorteert. Het adres is onderteekend door de heeren M. Scheurwater, voorzitter, en A. Hemerik, secretaris. De uitkeering der ouderdomsrente aan hen, die Maandag 13 April voor uitbetaling in aanmerking komen, plaats hebben op Zaterdag 11 April a.s. De stroom van medailles en geldprijzen voor de a.s. tentoonstelling der Leidsche Geitenfokvereeniging blijft aanhouden. De heer W. J. Laman, wiens ijzerhan del in perceel Donkersteeg 8 te Leiden en in de omgeving een goeden naam heeft, vond aanleiding om aan deze zaak weder een belangrijke uitbreiding te geven. Tot dusverre ontbrak daartoe echter de gele genheid. Deze heeft zich ongezocht voorge daan. doordat de goud- en zilverwinkel in het belendend perceel, no. 10, werd ont ruimd. De heer Laman wist daarop de hand te leggen en heeft het, na eenige inwendige verbeteringen en vernieuwingen, ingericht voor een afdeeling staalwaren. messen, scharen, enz. Daar de firma uitsluitend met de beste metaal werk fabrieken zaken doet men denke maar aan Lips' Brandkastenfabriek, waarvan zij vertegenwoordigster is heeft zij in dit nieuwe gedeelte een keurcollectie aanwezig, die ongetwijfeld liodennamiddag, als de tweede zaak wordt geopend, de volle aandacht van het publiek zal trekken. In de étalage is uitgestald een groote voor raad luxe-messen, scharen, scheerappara- ien, enz., en verder zijn er messen en aan verwante apparaten voor koks, slagers, bakkers, boekbinders en dorgelijken. In de vitrines in den winkel zelf bevindt zich nog een veel ruimere keuze, waaronder ook doelmatige huishoudelijke artikelen, zoodat ongetwijfeld ieder, die op het gebied der staalwaren iets zoekt, hier zijn gading vin den zal. De twee zaken zijn thans nog ge scheiden, doch het voornemen beslaat om haar in de toekomst te verhelen en er één groole zaak van te maken,met twee afdee- lingen, die aan de Donk^rsteeg een ver- •hoogd aanzien zal geven In de ajaarlijkscho algeincene ver gadering van aandeelhouders der Ni.V. Ko ninklijke Nederlandsche Grofsmederij, zal worden voorgesteld het dividend over het afgeloopen jaar te bepalen op 16 pCl. ''als y. i Gistermiddag hebben wij een bezoek gebracht aan de modelboerderij van den heer C. P. J. Paardekooper, Terweeweg 71, te Oegslgeest, ten einde aldaar een geheel nieuw systeem melkmachine in werking te zien. De „Manus"-machine staat in Zweden algemeen als de beste bekend. De geheele installatie wordt gedreven door één H. P.- motor, die in staat is de machines voor 80 koeien tegelijkertijd te bedienen. Echter zijn. om 80 koeien tegelijk te melken, ook noodig 80 melkemmers, voorzien van een pulsator, die door een gummislang, waardoor de melk vloeit, in verband staan met de vier speen- koppen. Door een andere gummislang worden deze speeDkoppen luchtledig gemaakt, waardoor de melk uit de uiers komt. Valt een der speenkoppen onverhoopt af of hebben we te doen met een 3-speens-koe, dan is dit geen bezwaar, daar de speenkop zichzelf direct automatisch sluit, zoodal bij het val len geen stof of vuil van den grond wordt meegezogen. Van alle machinerieën komen dus alleen de speenkoppen in de guramislang met de melk in aanraking, wat natuurlijk dc hy giëne in sterke mate bevordert. Prof. De Graaff, te Utrecht, constateerde bij het bacteriologisch onderzoek, dat hij bij deze melk instelde, dat het aantal bacte- rieën ongeveer het tiende deel bedraagt van het aantal baclerieën, dat in de op de ge- 1 wone manier gewonnen melk voorkomt, afwordt deze op de meest hygiënische wijze verkregen. x De heer J. J. Bak, alleen-verkooper voor Nederland, was zoo welwillend ons nog het volgende mode te doelen: Wanneer dp koeien één of twee dagen met deze machine ge molken zijn, zijn zij er reeds aan gewend en verkiezen deze wijze van melken verre bo ven het hand-melken. Bovendien zijn de dieren niet meer onderhevig aan de ver schillende uierziekten, die vaak door den melker worden overgebracht. Bij het melken is zooveel mogelijk be tracht de zuigende werking van een kalf na te bootsen, hetgeen werkelijk uitstekend is gelukt. Gemiddeld zuigt een kalf 48-maal per minuut, ook d* „Manus" doet dit. Zijn er koeien bij, die in een sneller tempo ge molken moeien worden, dan kan dit aantal echter opgevoerd worden. Zijn de dieren eenmaal aan de methode gewend, dan stijgt het vetgehalte en meestal ook het melkcijfer. Zulks werd ons door den heer P. beves tigd, die ons een koe aanwees, welke reeds in veertien dagen tijds 4 liter melk per dag meer leverde. In een groot bedrijf is de „Manus" van werkelijk onschatbare waarde, daar het ook nog een aanzienlijke besparing aan arbeids tijd en arbeidskrachten geeft. Het was een zeer interessante demon stratie en wij zijn er van overtuigd, dat vele Hollandsche veehouders het voorbeeld van den heer P. zullen volgen en zich een „Ma- nus"-melkmachine zullen aanschaffen. Naar ons nader blijkt, hebben gister middag geen professoren een bezoek ge bracht aan onze stad, doch een gezelschap van ongeveer twintig leden van de West- preuszicher Botanisch-Zoölogischer Verein te Dantzig, die onder leiding van prof. dr. Lakowilz, uit Dantzig, een excursie door ons land maken. De commissaris van politie alhier ves tigt nogmaals de aandacht der ingezetenen op de verplichting, dat zij binnen vier en twintig uur, nadat zij vreemdelingen ook z.g. vacantie- en pleegkinderen gn hun huis hebben opgenomen, hiervan moeten kennis geven aan het Bureau van Politie. Door rnej. v. d. B.. in de Zonneveld- straat is bij de politie aangifte gedaan, dat zij gisteren door een onbekende vrouw op gelicht is ge- worden, die zich in haar win kel vervoegde, eenige artikelen kocht en niet betaalde en vervolgens verzocht nog eenige andere zaken aan een bepaald adres op den Witie-Singel te doen bezorgen. Toen even later de loopjongen zich aan het opgegeven adre3 vervoegde, wist men daar van geen bestelling af. Men zij dus op zijn hoede! Gistermorgen, te ongeveer kwartier over elven, werd een ruit vertmjzeld ten na- deele van den heer v. d. H., aan de Haar lemmerstraat, doordat een handwagen, die daar voor den winkel stond, aangereden werd door een bespannen voertuig Gistermorgen werd een paard, gespan nen voor een brik van den heer E. R., te Koudekerk, nabij den hoek van de Mare en de Lammermarict eenigszins schichtig, en liep daardoor tegen een hek op, ten gevolge waarvan het dier bloedend aan de borst verwond werd. Op de Prinsessekade weid gistermiddag oen handkar, bestuurd door Van G., aange reden door de stadstram, waardoor de eerste bekneld raakte tuaschen de train en den trottoirband. De wiélen en een veer werden geheel vernield. Ten hui ze van A J Din de Pioen- straat, brak gistermiddag !e half twee een onbeduidend schoorsteenbrandje uit. BINNENLAND. Het voorloopig verslag van de Tweed# Kamer over de belastingontwerpen. Vragen van het Eerste-Kamerlid den heel Polak over den Zomertijd en de Spoorwegen. Het Tweede-Kamer-lid de heer G. A. Boon zal de Regeering lnterpelleeren over de ontslagaanvrage der 3ezuinlglngscom- missie-Rink. Het verhaal der pensioenpremiën te Rot terdam. Een scheepsramp tn de Wielingen. Program van actie van de Vrije Christe lijke Partij. BUITENLAND. Hindenburg aanvaardt de candidatuur voor het Dultsche presidentschap voor hot rijksblok. De linantieele voorstellen in Frankrijk worden weer omgewerkt. Herrlot krijgt in de Senaat een twijfel achtig votum. Hij blijlt echter aan. Kapitein Sadoul is vrijgesproken. De oud-patriarch Tichon is overleden. Zweden tegen het protocol van Geneve. Gistermorgen, omstreeks zeven uur, sloeg van een wagen, bestuurd door P. O. hei paard op hol. In volle vnarl rende hel dier over de Breestraat naar het Kort-Ra- penburg, waar het dier door een politie agent tot stilstand werd gebracht, KERKELIJKE BERICHTEN. Ver. van Vrijzinnige Hervormden, Volks huis: Goeden Vrijdag, 's avonds te zeven uur,' ds. A. van Wijk, te Zaandam. Doopsgezinde Gem.: Goeden Vrijdag, 's avonds le zeven uur, ds. J. Wuite. H. Avondmaal. Eglise wallonne: Vendredi Saint, soir i sept heurs, Mr. S. Cler. Sainte cène et con firmation. Evang.-Luthersche Gem.: Goeden Vrijdag, 's avonds te zeven uur, ds. C. de Meyere. H. Avondmaal. Rcmonstrantsch-Geref. Gem.: Goeden Vrij-, dag, 's avonds le zeven uur, dr. W. J. Lent#, H. Avondmaal. Ho. DE ALGEMEENE TOESTAND. Hindenburg en Heriiot. Wien de goden willen verderven, dien slaan ze met blindheid, 't Wordt als het ware in Puitschland weer eens bewezen, waai- de JJuiUch-nationalen het ten slotte toch klaar hebben gespeeld om Hindenburg te overreden, de candidatuur voor het pre sidentschap te aanvaarden. Zjjn oude wapen broeder der zeemacht von Tirpitz heeft zjjn plicht gedaan! Begrijpt men in Duitschland dan niet, welk een indruk deze candidatuur in het buitenland maken moet? Zelfs al neemt men het bericht, dat Hindenburg den ex- keizer verlof heeft gevraagd, niet auserieuxt Hindenburg is toch de verpersoonlijking van het oude Duitseho keizerrijk in vollen om vang. Zelfs al verliest de oude, 77-jarig1 maar schalk den strijd tegen Marx, zelfs dan nog is onnoemlijk vee! kwaad gesticht voor het Duitseho rijk. Frankrijk zal zich oi> getwijfeld werpen op dit tot uiting breng.-n van den ouden Duitschen geest tn stevig staan. Het liet zich aanzien, dat hiermee de jongste Duitseho voorstellen vrijwel zijn vermoord. Het zal tenminste heel wat moeite koster, om deze voorstellen in 't leven te houden. Ook in Engeland uit zich reeds groote ontevredenheid over deze geste, die ook de Engelsche rageering den wind uil de zeilen neemt. Za! Hindenburg rc-rslugtn worden? D»1 is nog de vraag, nu Beieren enz. men zie onder Duitschland zich pp hem ver- eenigen. In ieder geval, llarx. die tegenover Jan-es een walk-over zou hebben gehad, aal 21 u moeten vechten. Lu dat zal id Duitschland zelf oen verkiezingsstrijd geven, waarvan niets goeds is te verwachten. Zoo wel voor de buiteni. als binnenl. politiek i» de Candida tuur-Hinde nburg een geducht kwaad voor het Duitsche rijde en, naar hot zich laat aanzien, voor den ontwikkelings gang va a den vrede in gausoh. Europa. 1 oor Hindenburg zelf zou zijn keuzo wel licht da grootst# jtrat van zjjn leven ziji^

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1