AGENDA. L.V.B. Elftal-A.S.C. Combinatie SPORT. RECHTZAKEN. BUITENLAND. Vr ij dag. Stads zaal: Openbare samenkomst. Sprekers: ds. H. G. ran Wijngaarden, over „De onder gang van het Protestantisme", en Joh. F. van Gesnert, over „Rome de bêas in Neder land." 8 uur. Volkshuis: Tentoonstelling „Het Reilend Museum". Van 2 tot 5 uur. Wjjkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde": Ten toonstelling van teekeningen. Van 8 tot 10 uur. Oegstgeest, „Irene": Uitvoering Chr. aangveTceniging „Debora". 8 uur. Zaterdag. Rapenburg 41: Alg. vergadering Vareeni- ging lot Verbetering van het Lot der Blin den. 3 uur. Wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde": Ten toonstelling van teekeningem. Van 8 tot 10 uur. Voorsgjioten, Ambachtshuis: Ten toonstelling van 8 tot 9 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Maart tot en met Zondag 6 April a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 602 en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-receptera. Alleen voor leden van dat fonds. haar de oude schulden der Vereeniging iou- den kunnen worden betaald, zooals in den Gemeenteraad is besproken, waarvan nu door het bestendigen der scheiding in het veilingwezen niels zal terecht komen ten koste van de borgen. Redenen waarom de Groentenvedling „Ons Belang" in het belang van het vei lingwezen, van de Gemeente, van de tuin ders persoonlijk en van de boTgen mag ver wachten, dat niet zal worden medegewerkt, dat het veilingwezen, dat aanvankelijk bloeide, zou worden vernietigd tot schade van het bedrijf en daarom door de Gemeen te slechts ééne gelegenheid zal worden ge geven een groen ten veiling te exploiteeren en wel in het door de Vereeniging van <j« Gemeente gehuurde gebouw aan de Boom- markt. Wij hebben gemeend ook deze bezwaren te moeten publiceeren, nu blijkt, dat de „tuinderskwestie" op eens weder groote actualiteit heeft verkregen. Verkiezingen Rijnland. Bij de gisteren tn het Hoogheemraadschap Rijnland gehouden verkiezingen voor hoofd ingelanden en hoofdingelanden-plaatsver vanger was de uilslag als volgt- lste district (hoofdplaats Bloemendaal) aftreding hoofdingeland jhr. W Ph. Bar- naart. Herkozen, hoofdingeland-plaatsverv. (vacature) gekozen de heer J. VerdegaaL te Vogelenzang. 12e district, hoofdplaats Hazerswoude, hoofdingeland, aftreding de heer A J. de Jong. Gekozen de heer J. P van der Maas. ts Benthuizen: hoofdingeland-plaatsvervan ger, aftreding L. Noordam. Deze ls her kozen. Prof. dr. P. J. Blok, hoogleeraar in de vaderlandsche geschiedenis alhier, zal aan het einde van het loopende Jaar zijD a/mbt neerleggen, wegens het bereiken van den zeventigjarigen leeftijd. Er heeft zich een commissie gevormd met het doel hem dan te huldigen. In deze commissie hebben zitting genomen: prof. dr. H. Brugmana, Amsterdam, voorzitter; dT. W. A. F. Bannier, Utrecht; prof. dr. P. Geyl, Londen; prof dr. A. Goslinga, Am sterdam; prof. dr. I. H. Gosses, Groningen-, dr. E. J. Haslinghuis, Den Haag; dr. N. Japikse, Den Haag; prof. dr. W. Martin, Den Haag; prof. dr. W. Mulder, Nijmegen H. B. Wiardi Beekman, ütt. cand. alhier; en dr. W. van Everdingen, Beversoord, Bilthoven, secretaris. Het Leidsch Studentencorps, dat gis teravond vergaderde inzake al of niet toe treding tot de Confédération Internationale des Eludiants ais meznbre titulair of mem- bre fibre heeft besloten de beslissing hier omtrent over te laten aan de volledige Corpsvergadering. Alhier is gisteren een vergadering ge houden van de federatie van Leidsche stu denten, in verband met de actie onder de studenten tegen hel ontwerp weeldebelas ting. De Indologenvereeniging had bericht gezonden, daaraan niet te zullen deel nemen. Den £)den April a.s. hoopt onze stad genoot G. Veerman, Sieboldstraat 30, den dag te herdenken, dat hij vijf en twintig jaar geleden in dienst trad als smid aan de Stedelijke Gasfabriek, om in Juli 1916 bankwerker lsto klasse te wórden, waarna hij in Februari 1917, na reorganisatie van de bedrijven, in dezelfde functie is overge plaatst in de Centrale Wcrkplaals der Licht fabrieken. De directie van de N. Z. H. T. M. is, aangezien gebleken is, dat velen geen geregeld gebruik van de tram wilden maken, omdat er niet gerookt mocht worden, er toe overgegaan op het traject LeidenDen Haag in de meeste traras in het voorste rjjtuig het rooken toe te staan. De hoofdconducteur T„ van Amster dam, die hier gisteren ongeveer vier uur op een anderen trein moest overgaan, kwam bii het oversteken der rails zoodanig te vallen, dat hij met zijn neus in onzachte aanraking kwam met een spoorrails. Dit kon 't neusbeen niet verdragen; het bleek door den va! gebroken te zijn. Na door personeel j op het station te zijn verbonden, is de man in het Academisch Ziekenhuis verder be handeld en met een der volgende treinen naar zijn standplaats teruggekeerd. Hedenmorgen kreeg trein 183 van hier naar Eindhoven, vertrekkende te 6.58 van hier, le Rotterdam-Beurs een belangrijke vertraging van een halfuur, doordat de ba gagewagen defect raakte en aldaar uit den trein gezet moest worden. Ook andere trei nen in de richting Dordrecht kregen daar door nogal vertraging. Met ingang van Zondag 5 April a.s. zal, in verband met de invoering van den zomertijd in België, Frankrijk en Engeland-, de dienstregeling van verschillende treinen belangrijk gewijzigd worden. Ook zullen een paar nieuwe treinen worden ingelegd. De internationale treinen zullen ongeveer een uur vroeger vertrekken, resp. vroeger aan komen. De boottrein voor HoekvanHoiland, welke nu des avonds hier te 9.32 verlr kt, zei van af 5 April hier ongeveer vijf minu ten vroeger doorgaan, zoodal, zeer ten on gerieve voor reizigers naar Engsland, be langhebbenden genoodzaakt zijn met vroe gere gelegenheid naar Den lfaag te gaan om aldaar den boollrein te kunnen nemen. Behalve de vacanliekaarlen lste, 2de en 8de klasse, welke met Paschen, Pinkste ren en de zomermaanden door de Neder - landsche Spoorwegen zullen worden uitgege ven, zullen ook gedurende Juli, Auguslus en September weer „goedkoope treinen" van hier via Woerden naar Nijmegen loopen. Iedere veertien dagen zal zulk een goed koope Irein gaan. Hedenmorgen is door op vijf na alle werklieden den arbeid in de Stedelijke Werkinrichting op de oude voorwaarden hervat, zoodat de slaking wederom is op geheven. Meer en meer breidt in den laatsien lijd de Hoogewoerd zich uit tot winkel straat. Thans is het de heer II. F. van Gel der, die in het perceel Hoogewoerd 32 mor gen een nieuwen winket hoopt te openen De winkel ziet ex keurig uit, de vloer en de muren zijn ingelegd met nette tegels, terwijl de beide ruime tionbanken bedekt zijn met een marmeren blad. In de opstandkasten langs dpn muur vin den wij keurig gerangschikt de verschillende kruidenierswaren, alsmede eieren, koek, Ver- kade's biscuit», kaas, fijne vleeschwaren; kortom alles, wat in een dergetlijken win kel thuisbehoort. Ook in wijnen is de heer Van Gelder uitstekend gesorteerd. Waar de heer Van Gelder reeds jaren in het vak i» geweest, is hij voorzeker in staat zijn cliën- teele vakkundig en netjes te bedienen. Het aantal werkzoekenden, ingeschre ven bjj de Arbeidsbeurs, bedroeg op 2 April in tolaal 697, legen op 2 April 1924 totaal 1132. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Uitkomst", spel van droom en leven van Herman Heyermans. Voor de eerst» maal opgevoerd en uilge- floten ie Amsterdam op 2 Nov. 1907 zoo luidt kort en krachtig sarcastisch het voor schrift van den auteur bi) zijn „Uitkomst". En werkelijk ia er reden voor dit sarcasme, waarin tevens iets schrijnt, van zieteleed. Uitgefloten dit aan het verdrukte Amster- damsche volkskind met zooveel warmte van hart en geest gewijde werk vol dichter lijke visie Het zal een jaar of zee geleden zijn, dat Heyermans het opnieuw heeft aangedurfd om „Uitkomst" ten looneele te brengen, maar eerst thans, na zijn dood verkrijgt het de groote belangstelling en waardeering, die het toekomt Eersl moest Heyermans dood gaan sterven in omstandigheden, die eenigszina doen denken aan het ster ven van zijn achepseltje Jan, waaraan hij alles meegaf, wat hij le geven had. Nog al tijd geldt, dat een profeet niet geëerd wordt in eigen land, tenzij na zijn dood! Onder regie van Willem Royaards jammer, dat Royaards en Heyermans niel eerder elkaar konden vinden heeft hel Nederlandsch een prachtige, gave uit beelding gegeven aan dit spel van droom en leven. Leven is het eerste bedrijf in het armzalige pothuis van den kruier, droom het tweede, waarin men als hel ware in droom vorm ziet gekristalliseerd, wat het leven in het eerste bedrijf voor Jan, het schooier tje, dat voor oen vriendinnetje een vlieger uit een boom haalde, door een „smeris" werd verrast en viel, waarbij hij zijn rug brak en vrijwel ten doode is gedoemd, in zijn kleine kinderhersens, zoo naïef en toch zoo vol zorg en vroege oudheid, heeft ach tergelaten. Keurig van realiteit die schels van fat soenlijke armoede in het eerste bedrijf, met rako typeering der figuren als van den kruier, zijn drifligen, doch innerlijk zoo goedigen zoon, die voor opschik geboren dochter, voor wie hel breede pad onafwend baar lijkl, dien mankibeenigen buurman met eenige Jasper-allures uil „Eva Bon- heur". Keurig van droomvisie dat tweede ge deelte .wanneer Jan met behulp van een zwaan uit het Vondelpark slerren van den hemel gaat plukken om daarmede bakker, schoenmaker en andere schuldeischers te betalen en over te houden voor wat hij van Jacob hoorde dat wel voor zoo'n „glim mende sleen" was te krijgen en terugval tot de realiteit sterft, wanneer zijn zie kelijke droomkracht de crisis bereikt na het vermoorden van zijn zwaan en het stelen van zijn sterren door zijn zuster. Welk woord te vinden voor de creatie van Tilly Lus als Jan. ook in 1907 door haar vertolkt? We zul Ion er niet naai trachten om zoo'n woord te vinden; zij vol staan mei de verklaring, dat Tilly Lus wel de gebenedijde actrice in ons land la om droomenland t« benaderen op het toone.el. Helaas, dat haar groote gaven zoo onder de korenmaat blijven, in het algemeen. Eerst dat levendige straattype in verval, dan dat droomkind met die expressieve droom-uit- drukking in do angstig-vragende door koorts schitterende kinderoogenl Tilly Lus behoort tot degenen, die de Muzen hebben gekust. De haar gebrachte ovatie was een eerlijke onderslreeping der gebrachte bloemenhulde. Is het noodig, om het lijvige programma verder over te schrijven? Maurits Parser te noemen als de kruier, Gobau als Jacob, Magda Janssens als Sien, Kreeft als de vroolijke buurman, Tourniaire als de bak ker, Helena TreepVink als de zwaan. enz. 'enz.? Het lijkt ons overbodig. Gelijk bij Royaards gewoonte is, was het een opvoe ring, die sloot als een bus van het begin tot hel einde Mogelijk was wellicht geweest dat droom-optreden der diverse personages In Jantje's visioen nog wat duidelijker te accentueeren. Louis Saalborn had de (ooneelleiding en dat was voorwaar geen sinecure. Schille rend heeft hij zich dofir alle moeilijkheden heen geslagen zooals met de zwaan, de schitterende slerren. die verbleeken in an- derer hand, elc. Jammer ,dat do technische omstandigheden van het tooneel niet toe lieten het droom-beeld als één geheel te geven; de ohderbreking had eenige bezwa ren, al waren die niet van overwegenden aard. Men werd er eenigszins door uil de sfeer gerukt, doch, gelijk gezegd, bepaald hinderlijke afbreuk werd er niet door gedaan. De schouwburg was. gelukkig, prachtig bezet en er is genolcn, diep en intens. RECLAME. ZATERDAGMIDDAG 3 UUR c TERHEIN DE KEMPENAERSTKAAT Entrée f 0.25 Jongens f0.15 6000 VOETBAL. Nederland—Zwitserland. Morgen vergadert de N.E.C. te Amster dam ter vaststelling van het Ned. Elftal, dat op 19 April a.s. te Zurich tegen Zwitserland uitkomt. Gelijk wij reeds meedeelden zal de linkshalf Steeman niet beschikbaar zijn Ala zijn plaatsvervanger in de ploeg wordt Van Heel (Feyenoord) genoemd. Voort zou men, naar de N. R. Crt. ver neemt, overwegen om Wout Buitenweg (Hercules) op de mid den voorplaats te pro- beeren in plaats van de Haas. A. 8. O.—Wymbledon P. O. Na-ar wij vernemen speelt A.S.C. op Vrijdag, 10 April a.c (Goeden Vrijdag) op eigen terrein tegen Wymbledon F. O., de Engelsche amateur-club, welke verleden jaar met Pasehen hier eveneens te gast ia geweest. KORFBAL. De Noord-Zuid-Wedstrijd. De Noord-Zuid-Wedstrijd" om den Hol landbeker" de jaarlijksche ontmoeting tusschen de vertegenwoordigende twaalftal len der provincies Noord- en Zuid-Holland zal dit jaar voor het eerste in den Haag gehouden worden en wel op Zondag 3 Mei a.s. op het sportterrein ,,Houtrust" (H.S.V.- terrein). De H. K. B., aan wien de organisatie is toevertrouwd, benoemde een Tegelingscom- missie, bestaande uit de leden van de Pers en Propaganda^CommissieA. Buitenweg, A. B. Thape en D. v. Tol, aangevuld met de heeren W. L. P. M. Koek (als secreta ris) en P. J. v. d. Broek. BOKSEN. Breitenstrater—Van der Veer. Van dcr Veer zal aan het einde van deze maand te Berlijn tegen Breitenstrater bok sen over 15 ronden. De Interacademiale wedstrijden. De interacademiale scherm-, boks- en turn wedstrijden te Utrecht zijn gisteroch tend begonnen. De Leidsche ploeg nam aan de schermwedstrijden geen deel, wel aan de equipe-wedstrijden boksen. De uitslagen hiervan mogen hier voegen. Van de Water (Olympia) verliest van Do TeBta (Arena Studiosorum) op punten, Sta- verman (Arena Studiosorum) wint van Sou- gefc (Thor) op punten. Rhemrev (Arena Stu diosorum) wint van Lensvelt (Odin), Haa- gen Smit (Olympia) wint door K.O. van Eecen (Thor), Van de Water (Olympia) int van Lieftinck (Thor) op punten, Wehlburg (Olympia) wint van Dorssen (Arena Studio sorum) aan het eind van de tweed? ronde door overgroote meerderheid. Aan het eind bleek Utrecht evenveel wed_ strijden te hebben gewonnen als Leiden. Een beslissingswedstrijd was echter niet noodig aangezien Utrecht over een grootcr aantal punten beschikte. WIELRENNEN. De Zesdaagsche te Parijs. Onze landgenoot Van Kempen heeft ook op den Zesdaagsche te Parijs het geluk niet op zijn hand. Thans is z'n koppelgenoot Sérès ongesteld geworden en heeft deze moeten opgeven. Weliswaar heeft Van Kem pen toen een koppel kunnen vormen met Beyl, maar dit leverde natuurlijk de regle mentaire ronde achterstand op. De. stand wa9 gistermiddag om 6 uur: 1. Sergent-Grassin, 171 p.; 2. Aerls-De- ruyter, 144 p.; 8. Boogmans-Frederickz, 127 p 4. Marcot-Baron, 111 p.; 6. Gebr. Vandenhove, 98 p. 0. Pagnoul-Duray, 80 p. 7. Catudal-Texier, 66 p.; 8. Dewolff-Stocke- Hnck, 50 p.; 9. Faudet-Choury. 4ö p.; 10. Egg-Louet, 40 p.; 11. J. Louet-Le Bihan, 0 p.; 12. Brocco-Mac Namara. 3 p.; op één ronde: 13. Van Kempen-Beyl, 159 p. Na 68 uur zijn afgelegd 1731 K.M. 750 M. HAAOSCHE RECHTBANK. Deze Rechtbank heelt veroordeeld: J. de M„ losse werkman zonder vaste woonplaats, gedetineerd wegens diefstal van waschgoed te Katwijk, tot 6 maanden ge vangenisstraf. N. D. van der W„ timmerman le Amster dam, en KI. E„ timmerman te Zaandam, re cidivist, beiden gedetineerd, wegens diefstal van twee rijwielen uit het Rijksopvoedings gesticht te L e i d e n, lot respect. 9 maanden en 1 jaar gevangenisstraf. J. K„ schilder le Leiden, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal van een rijwiel, tot 6 maanden gevangenisstraf. DE ALGEMEENE TOESTAND. Engeland en de 26 pCb op den Dnitschen invoer. Dinsdag zal de Engelsche regeering een resolutie indienen tot het buiten werking stellen van eenige gedeelten van de Duit- sche Reparation Recovery Act. Naar men zegt, zal dit geschieden om den weg te effenen tot een regeling der moeilijkheid betreffende de heffing van 20 PCt. op den Duitschetn invoer, die, naar men gelooft, spoedig zal worden gesloten. De procedure volgens de Recovery Act is, dat een deel der waarde van de Duitsohe goederen, die in Britannië zijn ingevoerd, door de Britsche douane-overheden wordt geïnd van de individueele Britsche impor teurs, en deze methode wordt bezwaarlijk en onbevredigend geacht. Sedert eenigen tijd worden onderhandelingen gevoerd te Berlijn, om hierin verandering te brengen, en het bestaande systeem te vervangen door een volgens hetwelk een bedrag gelijkstaan de met 26 pCt. vam de waarde van de Duilsche invoeren in Engeland in de vori ge maand door de Duitsche exporteurs zelf zal worden aigedragen. Deze transacties zouden worden ingeschreven in de boeken der commissie van overdracht. Baldwin verklaarde, dat de commissie van kei stel haar goedkeuring heeft crc- hecht aam de voorgestelde nieuwe regeling. BELGIE. Het kabinet Theunis af. Zondag hebben de Kamerverkiezingen plaats en treedt hel ministerie Theunis af. DUITSCHLAND Pruisen en de presidents- keuze Berlijn heeft een Ebert-siraat. Pruisen is weer zonder premier. Dr. Höp- ker-Aschoff heeft bedankt en nu is de weg vrij voor Braun. Centrum en demoeraten zullen voor Braun stemmen. En tevens mag men thans gerust.aannemen, dat Marx de candidaat der oude Weimar-coalitie wordt voor het presidentschap. Morgen zal dit waarschijnlijk officieel worden. Rechts is men nog niet eens. Naar ver luidt, zijn twee Duitsch-nationale leiders, wier namen verzwegen worden, naar Han nover gereisd, ten einde te trachten, Hin denburg alsnog er too te krijgen een can- didatuur voor het rijkspresidentsoh&p te aanvaarden, maar groot is de kans niet, dat Hindenburg zal accepteoreo. Denkelijk zal rechts wel met Jarres in zee moeten en verliezen. De Berlijnsohe gemeenteraad heeft beslo ten de Budapcsterstrasse te herdoopen in Friedricb Ebert-strasse. FRANKRIJK. Clémentel en Herriot ln den Senaat de studentenstaking Bij de gisteren voortgezette besprekingen in den Senaat verklaarde Clémentel, dat hij eerlijk den huidigen toestand zou uiteen zetten en zich buiten den strijd der partijen houden, want de nationale eenheid moet hersteld worden om de Fransche financiën. Wij hebben een gevecht om den frank het hoofd moeten bieden, dat schitteren gewon, nen is door do regeering van Poincaré. De crisis heeft echter inschrijvers op fondsen met vaste renten de voorkeur doen geven aan vaste valuta's. De schatkist zag daar door haar mogelijkheden beperkt, vandaar de noodzakelijkheid van nieuwe fiscale maatregelen. Hij betoogde, dat do begrooting van 1925 uitgaat van het verlangen om de belasting zoo productief mogelijk te maken. De mi nister gaf toe, dat voor zekere klasse de belasting op het inkomen zwaar is en dat zij verlicht moet worden. Zoo gauw moge lijk, doch nu reeds moet ieder betalen wat hij verschuldigd is, zonder dat men eenigs zins de inkomens poogt te nivelleeren. Betreffende de in tergeallieerde schulden drukt Clémentel de hoop uit, dat onder handelingen zullen volgen op de oficieele besprekingen met Engeland. De minister ziet met vertrouwen een gunstige regeling te gemoet. Eveneens wat de schuld tegen over de Ver Staten betreft. Clémentel herinnert aan den vasten wil der regeering om tot geeD inflatie over te gaan. In geen geval zullen de staatsuit gaven gedekt worden door voorschotten der Bank van Frankrijk of door de uitgifte van billetten. De regeering zal haar toe vlucht niet nemen tot een leening of een vermenigvuldiging der circulatiemiddelen, hetgeen een misdrijf tegen den Staat zijn zou. Er moet echter een voldoende marge aan circulatiemiddelen gevormd worden om in alle gebruikelijkheden te voorzien; de nieu we papieren zullen uitsluitend dienen om handelspapieren te disconteeren en worden beheerd door de Bank van Frankrijk. Het werk van den financieelen wederopbouw zal lang zijn en moet met voorzichtigheid ge schieden. Boven den partijstrijd moeten wij de al- gemeene vrijheid en de nationale waar borgen niet vergeten. Op financieel ter- reL moet d© eenheid hersteld worden. Herriot, die dringend uit de Kamer i roepen was» verklaarde, dat het de voor keur verdiende, in het belang dér Staats financiën, om geen bespreking over de schatkistpolitiek met die der begrootdng to verbinden. Hij verklaarde, dat de regee ring steeds tegen inflatie is geweest en in de moeilijkheden der schatkist zal voorziem door maatregelen, waarin Frankrijk alg{- meene gedachten en leidende beginselen zal ontwaren. De tegenwoordige toestand kan niet zoo blijven. Wij willen e«if duidelijken toestand voor de schatkist zo6- als voor de begrooting. De regeering wa© het eens om de uitgifte van biljetten tn verwerpen om de schatkistpositite te ver beteren. Herriot besloot met te zeggen, daï de regeering uitsluitend gezonde en eer lijke maatregelen zal voorstellen en ver zocht den Senaat het wetsvoorstel af te wachten, dat de regeering zal indienen. Herriot desavoueerde daarmede Clemen te!, wat waarschijnlijk diens heengaan zal beteekenen, doch ook Herriot geducht ver zwakt. Senator de Jouvenel heeft verklaard» dat het manifest der Fransche kardinalen oor zaak zal zijn, dat hij voor de afschaffing van het gezantschap bij het Vaticaan zal stemmen, al was hij oorspronkelijk van an dere meening. De Jouvenel verklaarde, dat nu de Katholieke pers op deze wijze den strijd heeft aangebonden, men de republi- keinscbe regeering niet in den steek mag laten. Men moet den kardinalen niet den indruk geven, dat hun geweld succes zou kunnen hebben. Daarom zal hij voor do afschaffing van het gezantschap stemmen na vroeger het herstel er van te hebben voorgestaan., In Parijs was de studentenstaking gis teren algemeen. Te Nancy is het Daar aanleiding eener demonstratie der studenten tegen Herriot tot botsingen met do arbeiders gekomen^ waarbij de politie moest optreden. Ook te Straatsburg hebben studenten het collego in het burgerlijk recht veihinderd en de staking tot Zaterdag geproclameerd, waartegen van andere zijde is geprotestcer3 ENGELAND. De zomertijd de hervor ming van het Hoogerhuis sovjet-vertegenwoordiger in Engeland. De minister van binncnJ. zaken heeft officieel bekend gemaakt dat de zomertijd zal beginnen om 2 uur in den morgen van 19 April. In het Hoogcrliuis is weer gedebatteerd over de hervorming van dit lichaam. Lord Birkenhead zeide, dat het volstrekt onmogelijk is, het Huis te laten, zooa.'s het thans is en indien do arbeiderspartij haar eigen belangen begrijpt, zal zij zich niefc verantwoordelijk stellen voor een zoodani ge politiek. Hij gewaagde van de moeilijk heid, waarin de arbeiderspartij zich beeft bevonden toen zij het bewind aanvaardde, ten aanzien van haar vertegenwoordiging in het Hoogerhuis. Men kan aannemen, dat het land de diepten der tegenwoordige regieering na omstreeks 10 jaren zal ver liezen. Een socialistische premier zou alsdan minder gelukkig kunnen zijn, om peers te vinden, om zijn partij in het Hoo gerhuis te vertegenwoordigen. Dit is de toestand, dien men onder de oogen moet zien, tenzij het Hoogerhuis voor altijd moet verdwijnen als doelmatig regeerings- instrument. Een gebiedende reden voor hervorming ligt im het feit, dat indien, en wanneer de socialistische partij opnieuw tot het bewind terugkeert, er ten minste een Tweede Kamer moet zijn, waarin de arbeiderspartij zeker is, mannen aan to treffen, die inderdaad hun meeningen dee- len, en mannen, die inderdaad 'gezag heb ben in den Raad. Birkenhead zeide, dat de premier voor nemens is, een ontwerp te laten uitwer ken door een Kabinetscommissie. Hij deed daarna de volgende voorstellen, die, naar hij herbaalde, geenszins de con clusies zijn van zijn collega's. De voor naamste zwakheid van het Huis is gele gen in het aantal leden. Niet mmder dart 700 Lords zijn gerechtigd, de zittingen bij te wonen, terwijl de feitelijke werkzaam heden wordén verricht door ongeveer 200 Lords e>n hij gelooft, dat de inconsequentie der afwezige peers veel heeft gedaan om de reputatie van hot Huis in de algemeen© achting te doen dalen. Hij wil het aantal leden in het Huis tot 300 verminderen. Daarvan zouden 120 peers zijn, die hoog© administratieve of politieke posities hebben bekleed, of bij marine of leger diensten aan den Staat hebben bewezen. De andere 180 moeten worden gekozen uit de andere lo den. Er zouden leden kunnen worden be noemd, die den titel verwerven zouden van Lords van het Parlement, die geen erfe lijke rechten zouden hebben, maar worden benoemd door den eersten minister, die nan het bewind is. Tomsky en andere vertegenwoordigers van de sovjet-vakvereenigingen zijn to Lon den aangekomen en verwelkomd door En gelsche arbeidersleiders als Tillet en Brom ley en ook door Rakofsky. Maandag begint de vergadering van den algemeenen raad van het vakvereenigingscongres over de in ternationale vakbeweging. Een vraag beantwoordend, of de regee- ring maatregelen zal tref en om te voor komen, dat de reis der delcgAtie van d® Russische vakvereenigingen naar Londen misbruikt zal worden tot het voeren van propaganda, zeide Joynson Hicks, dat de delegatie enkel is toegelaten op de verze kering, dat zij zich zal bepalen tot de be spreking van vakvcraenigingszaken. Hij kon niets zeggen over de maatregelen, die, genomen zouden worden indien deze be lofte niet nagekomen werd. Vicc-admiraal sir Michael Calme Scy* mour, is overleden. ITALIË. Legeroroanisatie. In den Senaat heeft Mussolini zich naast den minister van oorlog gesteld inzake da legerorganisalie waarbij o.a. wordt voorge steld den diensttijd met twee maanden t® verlengen. De Senaat juichte den die Ir laf toe. De positie van den minister van ooriof is echter vrij zwak,

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2