No. 19958. LÉIDSCH DAGBLAD, Donderdag 2 April Derde Blad. Anno 192* BINNENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. Nederland en België. De „XXe Siècle" le Brussel wijdde een tweede artikel aan de Nederlandsoh-Be.- gisohe overeenkomst inzake de Schelde, dal piinder levendig geschreven' is dan het eer- #te. liet blad protesteert nu in dezen geest: Het verdrag is ons slechts bekend uil een kort uiltreksel, zijn beteekenis inzake onzen potitieken status moet ons intusschen niet de overige artikelen doen vergelen, die be- ïrc-kking hebben op de Wielingen, het slel- fecl van de Schelde en de kanalen. Hier moeten wij uiting geven aan een teleurstel ling, n.t, het vraagstuk van de Wielingen niet Ie zien opgelost door de erkenning van 'onze' souver eins rechten op vaargeulen, die binnen onze territoriale wateren gelegen zijn. Er is echter geenerlei overeenkomst dienaangaande gesloten en het schijnt ons, in plaats van opnieuw de onderhandelingen hicrop te laten schipbreuk lijden, inderdaad verkieslijker toe, dat de zaak hangende is gelaten. Betreurenswaardiger is, naar onze meaning, de bepaling, die aan oorlogssche pen verbiedt de Schelde op le varen tot aan 'Antwerpen. Deze bepaling ontneemt aan de intrekking van de bepaling, die verbood van Antwerpen een oorlogshaven te maken, haar beteekenis. De overeenkomst is voor België niet zon- deT belangrijke voordeelen. liet is een ern stige slap op den weg van toenadering tol onze Noorderburen, waarvan wij al langer dan een jaar de noodzakelijkheid en de Toordeelen betoogen. liet zou jammer zijn, #ïs Engeland liinderpalen opwierp, door ons koppig de overleefde bepalingen van 1839 Je willen blijven opleggen. iDe nationalistische „Nation beige" merkt Op, dat de Nederlandsehe aanspraken op de Wielingen vijl jaat geleden elke overeen komst onmogelijk hebben gemaakt en dat 3c Regeering te Brussel vanwege de onver zettelijkheid van de afgevaardigden uit Den Haag in de commissie van veertienen de be sprekingen heeft moeten afbreken. Wan- Beer zijn zij hervat, vraagt liet blad, in yrelke omstandigheden bevond Nederland Eich toen? Ileeft het zich toegeeflijker ge toond? Daar blijkt niets van. Als men met aandacht de officieuze nota leest, die door het Departement van Hijmans openbaar ge- piaakl is inzake het ontwerp-accoord, dan eiet men, dat zij, in dezen vorm, hel publiek .Voor den gek houdt. Men waagt zich op glad ijs met te 9prekcn van de herziening van het verdrag van 1839. Het is om niet meer en niet minder te doen dan een handelsver drag, waarvan wij de beteekenis niet be- itwiBlen, maar van een herziening in den Waren zin dos woords is geen sprake. Te recht voert Nederland, dat nooit vergeet, het devies „Je Maintieniirai." Het. loont zich onhandelbaar inzake de Wielingen on blijft onze rechten op da vaargeulen betwisten. Het zou bost kunnen zijn, dat het befaamde handelsverdrag ,waar Hijmans zoo mee in genomen is. Van ons standpunt beschouwd een slechte koop is. De Brussclsche berichtgever van de „N, R. Crl." meldt, dat men in de Wetstraat te Brussel weinig hoop meer koestert, dat de overeenkomst nog in Den Haag zal kunnen Word n geteekend. De gedaehlenwisseling. welke gehouden is lusschen Parijs, Londen on Brussel, naar aanleiding van het Nederlandsch-Belgisohe accoord in zake du Schelde, is nog niet ge ëindigd, aldus „De Tel." In principe bestaat volkomen overeen stemming, doch, naar ons wordt verzekerd, Zijn nog besprekingen gaande over de vraag of omtrent liet accoord lusschen Nederland en België kan worden volstaan met een uit wis-: 'iag van missiven, geteekend door de ministers van beide landen, dan we! of dit den vorm moet aannemen van een nieuw verdrag. D: datum van Vrijdag 3 April mlijtl vast gesteld voor de ojiderleekening van het ac coord, doch het is van belang, dat op dal oog end: lik ralijs, Londen, Brussel en Den Haag niet alleen principieel, doch ook wat betreft de te volgen procedure overeenstem ming liehbon bereikt. klucht dit Donderdagavond rrog niet liet ?:evai zijn, dan zou de onderleciening moe- en worden uitgesteld. Er is.echter alle reden om aan le nemen, dat de teekening van de overeenkomst Vrij dag af Zaterdag zat kunnen plaats Lebben. Naar Reuter nog bericht, is de datum van bet vertrek van minister Hymane naar Den Haag nog niet vastgesteld. Dividend- en tantièmebelasting. Naar „De Res.-bode" verneemt, zal de Sewjjzigdo dividend- en tantième-belastiug 1 ei van kracht worden. Zij zal builen toe passing Wijven voor de heffing van de be lasting ter zake van uitdcelingen en sa larissen, betrekking hebbende-op een boek jaar, dal vóór dien dag is geëindigd. .Werkverschaffing in Drente en Friesland. Du Minister van Binnenlandse lie Zaken en Landbouw heeft een bezoek gebracht aan Do-lelijk Drente, in verband Jnet de werk loosheid en de werkverschaffing in de veen- streken. In het Gouvernementsgebouw te Asuer. had een bespreking met den Co mm te- •aani dar Koningin plaats, waaraan ook hebben deelgenomen de beeren rar. Haddeft, administrateur aan het Departement van Binrenlandsche Zaken, eu Jongbloed, Rijks inspecteur - voor de werkverschaffing in Drente, burgemeester van Sleen. Minister Ruys de Beerenbrouok heelt ver eende Boornbergumer Petten en de Rjjks- weniverschaffingen in friesland bezocht. Dit Gorredijk meldt men: endor de arbeiders bij de n 5en breidt zich voortdurend Groote groepen arbeiders, atlen per nets. trekken van dorp tot dorp, om anderen NW «II ,n' ?c,h yi nan te sluiten, adeen landarbeiders, maar ook andere verklieden worden bewerkt; hier en daar (te Beets. Jubbega, Tijnje, Gorredijk) heb ben ook timmerlieden het werk neergelegd. De arbeiders zijn over het algemeen kalm en rustig: wanordelijkheden vallen niet voor, een enkel incidentje uitgesloten. Elke groep demonstranten wordt door de gewapende macht begeleid. Dit de Textiel-industrie. Bet Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders in Nederland meldt, dat de firma Van Heek Co., te Enschedé, in het begin van Maart aan de bazen van haar fabrieken een formulier ter teekening van den volgenden inhoud heeft voorgelezen: „De ondergetekende, werkzaam als in dc-verplicht zich hiermede door pijn onderte-ekening uitdrukkelijk tegenover de firma Van Heek Co., te Enschedé, om, zoo lang hij in dienst is bij genoemde firma, geen lid te zjjn of te Worden van eenigerlei vakveieeniging of bazenvereeniging of eenige andere Vereeniging, onder wélken naam en in welken vorm ook, die, hetzij direct of indirect, staat of kan komen te staan tot eenige vakvereeruging of bazenvereeniging, of die, als Vereeniging, beoogt aansluiting onderling. In welken vorm dit ook mocht zrjn. Indien hjj lid mocht zjjn van een of meerdere zoodanige Vereenigingen, terbindt hjj zich, daarvoor te bedanken. Aldus goedgekeurd en eigenliandig in duplo goteekend te Enschedé". Da Algemeene Bond van bazen in de textielindustrie heeft naar aanleiding daarvan een brief aan de firma geschreven, maar ontving daarop geen antwoord. Ook op eon brief en een telegram van het bestuur van het Verbond van Vakorganisaties van Hoofd arbeiders werd geen antwoord ontvangen. Dit bestuur heeft daarop besloten, actie tegen het optreden van de firma Van Heek Oo. te gaan voeren. De bemiddeling bij de bouwvakken Aks uitvloeisel van zijn pogingen, alsnog een overeenstemming tot stand te brengen lusecho.", werkgevers en werknemers in de bouwbedrijven in een collectieve overeen komst, beeft de Rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn., eenige conclusies opgesteld, welke hij in een brief aan de patroons-orga nisaties heeft medegedeeld. Deze Conclusies komen op het volgende neer: Hel eerste geschilpunt betreft de mogelijk heid Ie- openen tot het instellen van plaats seljjke commissies voor de naleving van de C. A. O. Daar ook de arbeidersorganisaties deze commissies niet als verplicht voor stellen, meent de Rijksbemiddelaar, dat de werknemers dit punt zullen kunnen laten vallen; te meer, daar toch zulke .plaatselijke commissies mogelijk zullen blijven bij on derlinge overeenkomst. Het tweede geschilpunt betreft het aan nemen bij voorkeur van ongeorganiseerden. Ook dit punt zouden de arbeiders kunnen prijsgeven. Het derde geschilpunt betreft het bren gen van do ziekte-uitkeering van 6 op 18 weken, wat de patroons niet wilden. Mr. De Vries meent, dat de werkgevers op dit punt toenadering zouden kannen betoonen. Het vierde geschilpunt (dit is alleen door de noutrale patroons afgewezen) betreft de verplichting voor de leden van de patroons organisaties om de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de nakoming van de bepa lingen van de 0. A. O., ook door onder' aannemers en associaties. Da Rrjksbemidde- iaar meent dat deze verantwoordelijkheid door do patroons moeilijk is te dragen. Wel zou den zg echter de verplichtingtep zich kunnen nemen, in de contracten met ondernemers en associaties de bepaling te maken, dat de ondernemer en de associatie verplicht zijn ook hunnerzijds de bepalingen van de O. A. O. voor de bouwbedrijven na te komen. Voor die nakoming dragen dé leden van de patroonsbonden geen aansprakelijkheid meer, doch de Rgksbemiddeiaar zou meenen, dat de arbeiders, in dienst van der ondernemers en assooiaties, aan de opgenomen bepaling krachtens art. 1353 van het B. W. het recht zouden kunnen ontleenen om rechtstreeks tegen den onder-aannemer of da assooiatie te ageeren, voor het gevat de bepalingen van de C. A. O. niet werden nagekomen. En tegen de uitoefening van het recht, kan, meent mr. De Vries, bij de leden van de patroonsbonden moeilijk gegrond bezwaar bestaan. Mi. De Vries vraagt spoedig de meening van de patroonsbonden te hooren over deze conclusies. (,,HdbI.")l Naar wij vernemen, wordt de moge lijkheid van een bezoek van het Belgische Koningspaar aan net Nederlandsehe Hof ernstig overwogen. Op het ooganblik is 'ten aanzien hiervan nog geen officieele beslissing genomen eu er is ook nog geen datum vastgesteld, doch de aandacht van den Ko ning bljjft op deze aangelegenheid gevestigd. Koning Albert zou van deze gelegenheid gebruik willen maken om Koningin Wil- heimina dank te zeggen voor hetgeen N» derland tijdens den oorlog heeft gedaan ffin behoeve der Belgische vluchtelingen en voor het aandeel van Nederland in de werkzaam heden van het Spaansch-Nederlandsche co mité ten bate van de levensruïddelenvoorzie- ning van België tijdens de Duitsche bezet ting. Een beslissing omtrent een en ander is niet te wachten vóór de verkiezingen in België zuilen zijn afgeloopen en het nieuwe kabinet zal zijn geconstrueerd. („Te!.") Gisteren is het veertig jaar geleden, dat do heer A. J. de Mare, conservator aan de de Kon. Bibliotheek, in Den Haag. aan deze instelling verbonden werd. Hij is 's ochtends in een der zalen gehuldigd door het geboete personeel. Aanwezig waren o.a. de beeren dr. J. Th. de Visser, Minister van Ondor- wjjs, Kunsten en Wetenschappen, vergezeld van jhr. C. Feith, secretaris-genaaal; inr. M. I. Duparc, administrateur, chef van de afdeeiing Kunsten eu Wetenschappen. De jubilaris werd toegesproken door. den direc teur der Kon. Bibliotheek, dr. P. C. Mol- huy.-en. Namens het personeel sprak de heer R.' I' .Mingelen, amanuensis van de Kon. Bibliotheek. Ten slotte overhandigde de heer Mingelen een „register op het boek": een album mei. de namen dergenen, die hebben bijgedragen om dezen dag te maken tot een onvergete- ltfken dag. De Minister van Onderwijs hield een rede en eindigde met de mededeeling. dat H. M. den heer De Mare benoemd heeft tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Zeer bewogen dankte de heer De Mare met enkele woorden voor de hem toege brachte hulde. Bjj Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille, in zilver, aan G. Middelhoven, 8piiuneester bjj do Naamlooze Vennootschap v. n. Wed. D. S. van Schuppen Zn. te Veenendaal; is aan P. G. H. Rosier, te St.-Pieter, brugwachter bjj het NeJerlandsch gedeelte ran het 'kanaal LuikMaastricht, toegekend de eer o-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in brons; „is aan J. Kosterman, arbeider in dienst van de familie Van de Riet, te Dinteloord, de bronzen eere-medaillei, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend; is aan J. Overdulve, landarbeider in dienst bjj de familie H. de Feyter, te Axel, de bronzen eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend; is verleend de eere-medaillei verbonden aan <fe orde van Oranje-Nassau,- in zilver, 3an B. J. P. van der Hoek, koster bjj de Reinonstr. GereL Gemeente, te Delft, Bjj Kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan dr. C. Winkler, als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de gedu rende vele jaren den lande bewezen be langrijke diensten. Prins» Hermine, de echlgenoole van den gewezen Duitsehen Keizer, heeft eer gisteren met haar zoon een bezoek gebracht aan de graven van de leden .van de gewezen keizerlijke familie te Potsdam en te Char- lottenburg. Gisterochtend is zij naar Doorn terug gekeerd. Het groepscomité van groep I (Noord, Holland, Zuid-Holland en Zeeland) der Mi- chaelisten heeft vergaderd ter vaststelling van de te nemen godragslijn ten opzichte van het R,-K. politiek advies. Algemeen was men van oordeel, dat het politiek advies door do Michaelisten niet kon worden gevolgd. Ten einde echter de zaak zoo veelzijdig mogelijk te beschouwoD, mode ook om t. z. t. de zoo juist mogelijke inlichtingen Ran de leden te verstrekken, werd besloten, alvorens dio gedragslijn vast te stellon. eerst nog eenige inlichtingen in te winnen en besprekingen met de besturen der verschillende clubs te houden. Zondag 5 April komt het comité weer bij. een om dan een beslissing te nemen. Men meldt aan de R.-K. bladen: Op uitdrukkelijk verlangen van de besturen van alle kiesvereenigingen in het Westland en omstreken, die-den burgemeester van Mon ster hebben aangewezen als oandidaat^ voor de Tweede Kamer, heeft de heer Kamp- schöar bedankt voor de plaats, die hem op het politiek advies was aangewezen. (No. 10 voor Zuid-Holland). Gisternamiddag teelt hel collego van B. en W. van Amsterdam andermaal ver gaderd ter bespreking van de gevolgen, die uit de aanneming van de jongste molie- Drabbe noodwendig moesten voortvloeien. Wederom i3 uitvoering beraadslaagd, met dit resultaat, dat algemeen deze motie van afkeuring werd beschouwd a's te zijn ge richt tegen hel gehecle college. Dit was be reid, daaruit de voor de hand liggende con clusie te trekken. Toen de conferentie te kwart voor zevenen uiteen ging, was be paald: dat alle wethouders binnen enkele dagen den Gemeente-secretaris zouden be- riohten, hun functies ter beschikking te stellen van den Raad. Het ls geenszins zeker, dat de desbetref fende schriftelijke mededeelingen zóó tijdig zullen worden ingeizonden, dat de wetliou- densbenoemingen reeds in do eerstvolgende Raadszitting kunnen worden aan de orde gesteld. De Staat heeft de gemeente Amster dam gedagvaard om 27 April a s. bij den procureur te verschijnen voor het gerechts hof in Den Haag, ten einde te hooren otscshen dc vernietiging van liet vonnis der arrondissements-rechtback hl Den Haag van 30 Dee. 1924, waarbij de eisch der ge- I meente, in zake het nog niet uitgekeerde restant van het rostitutiefónis van het Cen- i traa! Verrekenkanloor voor brandstoffen ia j toegewezen. Van den uitslag hangt de be- stissing af over de aanspraak van a'ie an- I dcre grootverbruikers, welke hun belangen ter behartiging hebben opgedragen aan het daarvoor indertijd opgerichte comité. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft aan hoofden of bestuurders van Israèlieti- sche broothakkerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat, in afwijking van het be paalde bij art. 85, zesde lid, der Arbeidswet 1919, deeg of brood, dat na 8 uur nam. van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is. op Woensdag 8 April van 6 uur voorm. af en op Vrijdag 17 April van 8 uur voorm. af uil hot gebouw met aanhooriglieden, waar in zich de brooflbakkerij bevindt, wordt verroerd, verkocht of afgeleverd. De Nationale Vrouwenraad van Neder land houdt zjjn algemeene vergadering te Amsterdam, onder leiding van de presidente mevr. M. V. DoormanKielstra. Het jaarverslag der secretaresse jkvr. L. van Lennep, kon weinig veranderingeo melden; enkele wijzigingen hadden plaats in bestuur en Int. Comité's. Drie Vereenigingen traden als lid toe. Twee Vereenigingen trok ken zich terug. Thans telt de Raid 54 leden en 8 vereenigingen-voorstandsiers. De aansluiting van de Vrouwengroep van den Vrijheidsbond als vereeniging-voorstandster is geweigerd, omdat geen politieke groepen konden worden opgenomen. Over deze kwestie ontspon zich eenige gedaehlenwisseling. Ge opperd werd, dat de statuten dit mogelijk markten, Rwwijl aau den anderen kant de radiuk werd gelegd op het maatschappelijk werk van de vrouwengroep. Het bestuur constateerde, dat liet hoofddoel der groep bleef bjj het politiek werken. 's Morgens droeg het zilveien feest van ..Het Volk", te Amsterdam eon huiselijk 'karakter, en zijn de vijf zetters en twee le den van het expeditie-personeel, die, met den hoofdredacteur, den heer Ankersmit, tot de zilveren jubilarissen behoorden, ten bureele gehuldigd. In den loop van den morgen was daarSan voorafgegaan de opening van de tentoon stelling betreffende „Het Volk", die voor deze gelegenheid is aangericht door de stichtiog „Het Nederlandsehe Pers-Muse um." 's Middags hield het partijbestuur der S. D. A. P. in „Parkzicht" een drukbezoch te receptie. Namens de 3. D. A. P. sprak de voorzitter, de heer Vliegen; namens de sociaal-democratische Kamerfractie de heer Schaper; namens het Ned, Verbond van Vakvereenigingen de voorzitter, de heer R. Stenhuis; zij beschouwden het 25-jarig be staan der courant in verband met de partij. De heer Schotting en Kouwenaar huldigden reSp. namens den Ned. Journalistenkring en de Amsterdamsche Pers, den beer Anker smit als collega. De heer Vliegen bood den heer Ankersmit namens het bestuur van de S. D. A. P. een leunstoel aan en den heer Masereeuw een bronzen beeldje, .den Ar beid voorstellende. RECLAME. Overspannen Zenuwen hebben een kalmeerend en zenuwsterkend middel noodig. Mijnhardt's Zenuwtabletten beantwoorden volkomèn aan dit doel. Koker 75 et. Bjj apoth. en drogisten. 5879 Alphen. Het voormalige gebouw der Chr. H. B. S. met directeurs- en conciërge woning, woonhuis en erf, etc., gelogen aan da Julianaslraat, in totaal in bod op 116.810 werd bij den gisteren ten overstaan van no taris R. v. d. Berg alhier gehouden open baren afslag aan den heer J. Spreij alhier toegewezen voor de som van f 14.650. Per ceel "2 word door den lieer M. Meijer afge mijnd op f 300 en toegewezen voor f 4700. Van de hofslede Rietveld no. 8 met pl.m. 10 H_A. tuin- en weiland, in bod op f29.200 kon de veiling gisteren niet doorgaan. Even voor den afslag werd de woning uit dc hand - verkocht. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in do 2e helft der maand Maart 1925. Brieven binnenland Pleines Zeepfabriek, Den Dolder; Bek, Achttien Kabels; W. Onink, Hilversum; Kamer v. Koophandel, Den Haag. Brief kaarten binnenland: J. C. Ombergen, Den Haag. De lieer J. Barendse herdacht gisteren den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst Irad bij de Ned. Spoorwegen. Te dezer ge legenheid werd hem gisteravond door de R.-K. Harmonievereeniging „Leo XIII" een serenade gebracht. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorleerende hulpposlkantoren werd gedurende Maart ingelegd 119.825.96; te rugbetaald f22.729.87. Het Iaat9te door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het num mer 16461. De aloude traditie getrouw zijn er gisteren weer heel wat menschje» slachtof fer geworden van de origineeio Aprilgrap pen. Een ieder gaat aan het „moppen tap pen", dc oen met meer, de ander met min der suoces. Gisteren kwam ons echter zulk een mis plaatste „grap" ter oore dat wij deze wil len vormeiden. Vier plaatsolijke-doctorcn worden door middel van een brief bij eenige adressen ontboden, ter assistentie bij ernstigo ziek tegevallen. Toén de verschillende medici zioh aldaar vervoegden, bleken de bewo ners er niets van af te weten, nog minder waren er daar zieken. De politie heeft de zaak in onderzoek cn is de vermoedelijke daders op het spoor. Bodegraven, Door een inwoner van Zwommerdam werd in den Rijn onder onze gemeente het geheel ontkleeds lijkjo ge vonden van een pasgeboren kind. Om liet halsje bevond zich een wit doekje, zoodat het niet onmogelijk is, dat het wicht eerst i9 geworgd en toen in het water geworpen. De politie heeft het lijkje geborgen. Nadere inlichtingen ontbreken nog. Onze vroegere plaatsgenoot de heer v. d. W. werd dezer dagen in Zeist dood naast zijn rijwiel aan den wegkant gevon den. Men vermoedt hartverlamming. De heer v. d. W., die als eigenaar van den eenigst overgebleven molen in Bodegraven nog al algemeene bekendheid had, woonde tol voor korten tijd hier ter plaatse. Dinsdagavond is de cursus van de Ambaohlsteekenschool. in tegenwoordigheid van'direcleur, leeraren en leerlingen door het gemeentebestuur gesloten. In het Zuid-Hollandse li Koffiehuis vergaderde de kiesverceniging „Gemeente belang" (Vrijheidsbond).. Er was heel malige belangstelling. Het bestuurslid J. G. Zeilstra werd herkozen. De kas sloot met een batig saido. Dinsdagmorgen geraakte een y. agen met kaas, doordat liet paard schrok, in een der sloolen van de Zuidzijde. Gelukkig liep b„l zon der persoonlijk" opgolnH-en af. RECLAME. 5930 Verband! rominels volgens voorschrift worden zeer voordeelig geleverd en bij gevuld door J. M. A. WATERREUS Dro((lst - Katwijk-er -Zee - Teli. 1.0 Gisteren herdacht de heer v. d. Mon de, stationschef alhier, den dag, dat hij vóór 30 jaar in dienst trad bij de Spoorwegen. Door het personeel werd hem een hulde gebracht. Door notaris Kriisemann weiden Dins dag geveild een woonhuis aan de Noord zijde. Dit werd gekocht door J. D. Zaal voor f2600 en een huis met schuur en stallen aan den Overtocfht. Dit werd toegewezen aan C. Verburg te Reeuwijk voor IJ700. Oude-Welering. Bij Kon. besluit is be noemd tot notaris binnen het arrondisse ment naarlem. ter standplaats alhier, de heer IV. II. van de Poll, candidaai-notaris le Ilarmelen Waddingsveen. In verband met de ge ruchtmakende zedenmisdrijven alhier zijn weder vier personen aangehouden, verdacht van 't plegen van niet te noemen handelin gen met meisjes van 10 tot 14 jaar. Twee hebben reeds een volledige bekentenis af gelegd. De 28-jarige S. en de 19-jarige V. zijn Ier beschikking der justitie gesteld. Wellicht volgen nog meer arTeslalies. Door den burgemeester alhier is be paald, dat niemand voortaan meer op de begraafplaats, bij begrafenissen, zal worden toegelaten, voordat de rouwstoet en de familie do groeve is genaderd.- Ook na af loop moet eerst aan den stoet gelegenheid worden gegeven om de begraafplaats on der dc noodige stilte te kunnen verlaten. Woubrugge. Gemeenteraad. Voorzitter de lieer Baumann, burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent dc vergadering met gebed. Do notulen worden gelezen en goedgekourd. Ingekomen van Ged. Staten goedgekeurd comptabel besluit 1924, idem vernieuwing Doesbiug. De voorz. deelt daarbij mede, dat de onderhandelingen omtrent die vernieuwing met Ged. Staten zjjn geslaagd, l Veisiag over 1924 van de commissie tot Wering van Schoolverzuim leeet de voorz. voor, daaruit blijkt, dat 8 maal is ver gaderd, 12 peTsonen waren uitgenoodigd, 4 verzuimen waren verschoonbaar. De heer Van 't Riet licht een en ander omtrent 't verslag toe, en wijst er op, dot de commissie in geen geval een soort recht bank is, zooals enkele ouders vermoeden. Ook het verslag van die zelfde commissie van Hoogmade passeert de revue. Van de ondei wijzeres van de naai- en knipschool, mej. Zaalberg, was een schrij ven ingekomen, dat zij voor eigen rekening den cursus zal nemen en een schrijven ran het comité van de naai- en knipschool, dat het dankbaar is voor het besluit van den Raad in de vorige vergadering, doch dat het daarvan geen gebruik zal maken., B. on W. stellen voor aan eerstgenoemde geen toestemming te verleenen en de eommiasie daarmedo in kennis te stellen. Aldus goed gekeurd. liet kohier van de Hondenbelasting wordt vastgesteld op f124. Ingekomen ls eeo verzoek van de firma F. P. Bos, ten eerste demping sloot 's Moo- lenaarsweg; ten tweede in-erfpacht-geving grond aldaar, en ten derdo ppriolitiog los- brug aan dien weg. Do voorzitter leest de bepalingen voor, waarop toestemming kan gegeven worden, nadat de Raad goedgunstig op die verzoeken was ingegaan. De voorz. brengt punt C van de agenda ter tafel. Invoering van een verbetorings- belasting exart. 212d ar Gemeentewet, voor den Voorweg oostzijde van het dorp Woubrugge. De voorz. herinnert aan het verzoek van de ingezetenen, tot verbetering van dat voetpad. B. en W. hadden met belangheb benden vergaderd, en bijna unaniem was het voorstel van hun collego goedgekeurd. Ailoen de hoer B. had op het schrijven van het gemeentebestuur niet geantwoord. Nu algemeen adhaeaie was betuigd, was op den ingeslagen weg voortgegaan. De bouwcommissio kon zich ig haar geheel met het plan vereenigen, doch daar het college van B. en W. niet homogeen was, opent de voorzitter de algemeene beschouwingen daarover. Do wethouder Licverse kan zich niet met het plan vereenigen, ook niet met de mo tieven der bouwcommissie; eerst de oost zijde, zegt spr., en dar de westzijde, en daar zjjn er, die niet met het plan in stemmen. Do voorz. wjj«t op zijn inleiding omtrent dit punt om beide gedeelten van do voet paden afzonderlijk te behandelen. De heet Boot wit nog eens vernemen, wat de gemeente en de eigenaar dier voet paden moeten bijdragen. Do voorz. zegt: de eigenaar 25 cent per stiekkenden meter en de gemeente 18 cent. Do hctr Boot wijst op de noodzakelijkheid van de verbetering der voetpaden. De heer Van 't Riet herinnert aan een een schrijven uit Haxtloa dat, ais da Kami besluit t't verbetering ca- voetpaden, g dan nog nimmer zoo'n goed besluit heeft geromen als dat Dus. zegt spr., we in vorderen het vi»frridelingenverkeer ook met dit plan. De heer VAn Dam noemt dc-n toestand van de voetpaden ihoolaat en juicht het plan toe. De liter Van Leeuwen motiveert, waarom hij ais lid van de kruwcimmissie toegestemd beeft in het plan van B. en W. Het adres van eenige eigenaren van da weetzijde der woudwatering, om verbetering.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9