AGENDA. SPORT. BUITENLAND. Dinsdag. „De Burcht": Openbare vergadering schoenmakerspatroons. Spreker de heer Donker over prijsregeling, in verband met de verhoogde lederprijzen. 8 uur. Morscbweg 59: Evangelisatie-samen komst. 8 uur. Volkshuis: Tentoonstelling „Het Reizend Museum". Van halfacht tot 10 uur. Woensdag. Nutszaal: Concert door Fiep Kruyt, Bertha Aten en mevr. F. Bouman Beszel- sen. Kwart voor 8 uur. StadszaalFilmavond met wetenschap pelijke voordracht voor' de Leidsche Chris telijke Oranje-Vereeniging. Haltacht. Volkshuis: Tentoonstelling „Het Reizend Museum". Van 2 uur tot halfzes en van halfacht tot 10 uur. Wijkgebouw Langeslraat 8769c Con cert. 8 uur. De avond-, nacht- cn Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Maart tot en met Zondag 6 April a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 602 en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van nm. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-receplen. Alleen voor leden van dat fonds RECLAME. Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. En kele dosissen Foster's Maagpillen hebben een verrassende uilwerking. Zij beteren leverstoornissen en gtnozen galzucht, ver stopping en slechte spijsvertering. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apolheken en drogistzaken. 57ü8 heel in loom gehouden door Vlindertje's thuis-zijn, tot haar verloving hem weer drijft in de armen der ontucht. De tweede, die feitelijk geen broer is, smelt bijkans in een gevoeligheid, die een andere is dan die van een broer. En of op liet tooneel alles aannemelijk wordt ge maakt? We zouden niet gaarne ja zeggen, integendeel. De vertolking was vrij wel uitstekend over de geheele linie. Er lag een atmosfeer van fijnheid over, lot eer van den regisseur v. d. Lugt. Annie Van Ees was precies een porseleinen-popje, dat breekt bij de eerste forsche aanraking en droeg de keurige cos- tuumpjes even keurig. Zij bleef volkomen in die brooze vlinder-sfeer en vond gelukkige gebaren en spelvondslen. Haar werden bloe men vereerd. Naast tiaar zouden we in één adem wil len noemen Anton Roemer en Jan van Eee als haar vader en haar „broer". Als altijd gaf Roemer weer een rake lypeeTing, terwijl Jan van Ees van zijn weinig overtuigende rol maakt, wat er van te maken was, mis schien zelfs meer dan dat. Dat was mooi. Willi. Schwab—Weiman als de oude nicht, Rie Gilhuys als het onbeleekenendc Wiesje, Piet Bron als de minister, pasten zich fraai aan. Blijft nog over Jacques Reute als Maurice, die verre van ie beau röle heeft. Hij had goede momenten, vooral in het laatste be drijf bij het verbreken der verloving, een van de factoren, die Vlindertje dTijven naar den dood, maar waarom hij zijn onsympa thieke teekening door een zoo onsympathiek werken met zijn lichaam moest onderslree- pen, ontgaat ons. Dat was een hinderlijk te veel en het stond hem slecht bovendien. De schouwburg was goed bezet en gul met apulaus. MUZIEK. Haarlemsche Orkest-Veieeniging. Beethoven's eerste symphonic licett in dit concertseizoen voor de derde maal door de ruimte van de Stadszaal geklonken: eerst door het Haarlcmsch-, daarna door het Utrcchlsch orkest gespeeld opende de heer Gerliarz zijn achtste of negende (we zijn den tel kwijt geraakt) concert hier ter stede we derom met dit sublieme stuk. Men kan een symphonie van Beethoven niet vaak genoeg herhalen. Want liet genot wordt grooter en dieper naarmate men haar beter leert ken nen. Heeft men zich met de nolen, met den gang van het werk volkomen vertrouwd ge maakt, dan begint eigenlijk het genot in hoogeren zin pas. Dan krm men leven in den geest van Beethoven, dat is hem verstaan. Wo hopen nog op menige herhaling van de eerste, want het is altijd beter er één goed te kennen dan twee half. Het was een ver heugend feit: de stampvolle zaal merkbaar geboeid door almee het edelste dat de muzi kale kunst heott voortgebracht. Uit een cul tureel oogpunt beschouwd kan men het be lang van uitvoeringen als deze, in lelterlij- ken zin voor iedereen toegankelijk, niet hoog genoog aanslaan. Het orkest heeft, onder Gerliarz' bezielen de leiding, een fraaie uitbeelding van de eymphoni' gegeven: klankschoon en goed verzorgd, i" maakle grootcn indruk op het publiek. Nog eer, tweede reprise: het adagio uit de Proinetheusmuziek. Voor deze herhaling geldt hetzelfde als we hierboven opmerkten. Ze werd, als den vorigen keer, van een korte inleiding door den dirigent voorzien. De vijf solisten hadden een in alle opzichten ver diend applaus in ontvangst te nemen. Tusschen deze beide slukken in: de con cert-aria voor sopraan „Ah, Perfido" met or kestbegeleiding,. een der zeer enkele slukken in dit genre van den meester. Was het programma vóór de pauze uit - sluitend aan Beethoven gewijd, daarna kwa men drie nummers van Weber, Beethoven's tijdgenoot, den schepper der muzikale ro - mantiek. Vooreerst het bekende pianostuk „Auflorderung zum Tanz" in een fraai door zichtige instrumentatie van Weingartner, vervolgens een scene en aria voor sopraan uit Freischütz en tot slot' de prachtige Euryanthc-ouverlure, een lievelingsstuk van Richard Wagner. Een stijlvol programma, voor welks samenstelling de heer Gerharz een woord van bijzonderen lof toekomt: daar zat éénheid in. Vooral de electriseerende Euryanthe, in de pittige en kleurrijke uitvoering, bezorgde het orkest groot succes. Rest ons nog de bespreking van de soliste, de sopraanzangeres mevr. Jo van IJzer Vincent uit Amsterdam, aan wie we een zeer aangename herinnering hadden bewaard van een Toonkunstuilvoering, nog niet zoo lang geleden. Zij heeft de beide zangstukken, die we hierboven noemden, voorireffelijk ge zongen. Van nature begaafd met een mooie stem, die de zangeres door zorgvuldige cul tiveering heeft welen te ontwikkelen tot een, die haar in staat stcit tot volkomen gave vertolking van die beide veelcischende stuk ken, voldeed ze ongemeen, fn alle registers klinkt haar stem volumineus en hare hooge tonen hebben een prachtigen glans. Zang- technisch gesproken heeft ze zeer veel be reikt: de stem „staat" en alles is vlekkeloos zuiver. Haar voordracht is zeer muzikaal en doorvoeld en haar optreden, door beminnelij- ken eenvoud, uiterst sympathiek. Ze behaal de een groot en volkomen verdiend succes. Een mooie ruiker werd haar aangeboden. Het orkest heeft voortreffelijk begeleid, zeer bescheiden. Een opmerking: was het noodig dat de dirigent zijn zorg zoo zichtbaar tot deze in alle zekerheid zingende soliste uit strekte? VOETBAL. Het Nederlandscli elftal. Naar bet „Rolt. Nwsbl." verneemt is Stee man uitgenoodigd om op 19 April in Zürich tegen Zwitserland te spelen. Aangezien de werkzaamheden van den Spartaan het niet toelaten, dat hij vijf dagen op reis gaaf, heeft hij moeten bedanken. Om het kampioenschap van Nederland. Volgens de „Sportkroniek" luidt het pro gramma van de wedstrijden om het kam pioenschap van Nederland als volgt: April: H.B.S.Sparta; N.A.C.Frisia; 13 April. H.B.S.Frisia; Go AheadSparta 19 April: FrisiaN.A.Ó.; SpartaH.B.S.; 26 April: FrisiaH.B.S.; SpartaGo Ahead 3 Mei: N.A.C.Go Ahead, FrisiaSparta; 10 Mei: H.B.S.N.A.C., SpartaFrisia; 17 Mei: N.A.C.Sparta, Go AheadH.B.S. Invitatie-wedstrijden van Be-Qnick. Naar de „Tel." verneemt heeft Be Quick de le klasse kampioenen van de afdeelin- gen II, III en IV bereid gevonden, met haar een extra competitie te spelen, waarbij Be Quick elk der tegenstanders een tegenbe zoek heeft gegarandeerd. II. B. S. heeft wel medewerking toegezegd, doch zich nog niet definitief bereid verklaard. De Noordelijke kampioen is nog niet uitgenoodigd. Voor dit tornooi is door Be Quick een fraaie beker beschikbaar gesteld. Het ligt in de bedoeling telkens de kampioenclub, die 'n vrijen Zon dag heeft, tegen Be Quick te lalen spelen, zoodat Be Quick waarschijnlijk reeds a.s. Zondag tegen Go Ahead zal uitkomen. Om den Begeerkrans. De federatie van erkende bonden heelt besloten dit jaar den eindstrijd om den Be geerkrans te Tilburg te doen verspelen. Ver moedelijk zal deze wedstrijd op 24 Mei plaats vinden. Oefenwedstrijd L. V. B.-elftal. Zaterdagmiddag zal op het A. S. C.-ter rein aan De Kempenaerslraat een oefen wedstrijd gespeeld worden tusschen het de finitief gekozen L. V. B.-elftal en een A.S.C.- combinalie. Behoudens afschrijvingen is dit laatste als volgt samengesteld (van links naar rechts) Doel: Van Doorn; achter: Ilegenbarth en Goslings; midden: De Ruyler Jr., Josson en Wassenaar; voor: v. d. Mark, Brouwer, Meyer, Wamsteker Jr. en Brants. Het L. V. B.-eltlal, dat eerst Woensdag gekozen wordl, alsmede het aanvangsuur, hopen wij nog nader bekend le maken. LeidenAntwerpen. Wij vernemen, dat de onderhandelingen voor een stellenwedstrijd LeidenAntwer pen geen resultaat hebben opgeleverd, door dat Antwerpen reeds andere verbintenissen had aangegaan. Het L. V. B.-bestuur heeft zich nu mei Brussel in contact gesteld. KORFBAL. Om de Rijnland-medaille. Voor den jaarlijkschen wedstrijd om de Rijnland-medaille, te organiseeren door Vi tesse (L.) is uitgenoodigd D. T. V. Er zal waarschijnlijk 10 Mei gespeeld worden. CRICKET. Nederlandsch elftalM. C. C. Naar liet „Hbld." verneemt, is het thans zeker, dat een M. C. C.-elttal op twee en drie Sept. a.s. op het H. C. C.-terrein zal spelen. Het ligt in de bedoeling de Engel- schen te doen uitkomen tegen het Neder landsch elftal, waarvoor het N. C. B.-be- stuur zijn toestemming moet verleenen. De jaarvergadering van den N. C. B. De jaarvergadering van den Nederland- schen Cricket-Bond zal op 2 Mei a.s. te Am sterdam gehouden worden. SCHERMEN. Het tomooi te Nice. Op het tornooi te Nice zijn onze landge- nooten De Beaufort en kapt. de Jong dade lijk reeds geslagen. Eerslgenoemde door prof. Bomoli met 35, de ander door den Belgischen amaieur Sas met 25. r BOKSEN. Om het kampioenschap van Den Haag. Bij de gisteravond in het Vereenigings- gebouw in de Willemslraat in Den Haag ge bonden wedstrijden om de Haagsche kam pioenschappen heeft onze stadgenoot J. van der Vlist, lid van ,,De Pugillist" den twee den prijs gewonnen in de afdeeling veder gewicht. HOCKEY. De interacademiale wedstrijden. De loling voor de interacademiale wed strijden welke op 1 April a.s. op Waalsdorp worden gehouden, had het volgend resultaat le ronde: 1112 uur a. Amsterdam Delft A; b. RotterdamDelft C; c. Ulrecht Wagcmingen; d. LeidenDelft B. 2e ronde: 12.301.30 uur: e. winnaar A winnaar b; f. winnaar cwinnaar d. 23.4ö uur: g. winnaar ewinnaar f. De speeltijd bedraagt tweemaal 30 minu ten zonder rusttijd, uitgezonderd voor de finale welke tweemaal 40 minuten zal du ren met een rusttijd van 15 minuten. Bij gelijk spel wordt tweemaal 7V=> minuut ver lengd, zoo noodig beslist daarna het lot. ROEIEN. Jaarvergadering van „Hollandia". In Den Haag heeft gisternamiddag d^ jaarlijksche algemeene vergadering plaats gehad van de Zeil- en Roeivereeniging Hol landia, gevestigd le Alphen. De belangstelling van de zijde der leden was niet groot, waaruit kan worden opge maakt, dat men met vertrouwen de belan gen der vereeniging aan het ijverige besluur overlaat. De afhandeling der agenda koslte, dank zij het feit. dat behalve het bestuur, alleen de pers de vergaderzaal slechts voor een klein gedeelte vulde, slechts een klein kwar tier. Na goedkeuring der notulen van de vo rige vergadering en voorlezing der ingeko men stukken o.a. van het bestuurslid den heer W. Piek, waarin deze mededeeling doet van zijn altreden als zoodanig, memo reerde de voorzitter, jhr. mr. E. C. U. van Doorn, het overlijden van het eerelid den heer Barend Schouten, oprichter der ver eeniging, terwijl hij verder zijn leedwezen uitsprak over het aftreden van den heer W. Piek, die sedert 1903 lid van het bestuur was, tot 1916 de functie van secretaris-pen ningmeester vervulde en veel voor den bloei der vereeniging heeft gedaan. Het financieel verslag, dat melding maakt van een batig saldo van f 1897.69, een gun- slig cijfer, hoofdzakelijk ontslaan door het feit, dat de jaarlijksche wedstrijden niet konden doorgaan, werd goedgekeurd en de penningmeester gedéchargeerd voor zijn beheer. In de commissie lot het nagaan van het beheer der gelden over 1925 weiden be noemd de heeren II. A. Banning, mr. H. Jongenburger cn W. C. v. d. Ree, en tot plaatsvervangsters de dames M. Oppelaar, M, Pannevis en mevr. M. C. Piek. Het periodiek aftredende bestuurslid de heer H. Fokker te Leiden werd bij accla matie herkozen. Besloten werd den heer W. Piek le be noemen tot eerelid. De jaarlijksche Hollandia-wedstrijden zullen volgens besluit van den Roeibond op I 5 en 6 Juni te Alphen worden gehouden, wat de roeiwedstrijden betreft, en op 7 Juni op den Brasemermeer wat de zeilwedstrij den aangaat. Mei een kort woord sloot de voorzitter de vergadering GYMNASTIEK. De nieuwe richting in hel vionwentmnen. De op initiatief en met steun van den heer Chr. van Spall door den lieer Schmitt, uit Amsterdam, alhier gegeven cursus in zake de nieuwe richting in liet vrouwen- tarnen is gisteravond beëindigd. Onder de talrijke genoodigden, die naar het lokaal Pieterskerkgracht waren gekomen, merkten wij. behalve natuurlijk de heer Van Spall, op wethouder Reymeringer, namens het da- gelijksch bestuur der gemeente; de lieer Baak, als inspecteur van het lager onder wijs-, eenige hoofden van scholen, benevens vertegenwoordigers van tal van vereenigin- gen. De heer Steyns sprak, als voorzitter der commissie, een woord van welkom, er daarbij op wijzend, dat dezen avond geens zins een uitvoering zou worden gegeven, doch enkel en alleen de veertiende, tevens laatste les van den cursus, waaraan door een twiniiglal dames en heeren is deelge nomen. Hij merkle tevens nog eens op, dat het niet de bedoeling is de nieuwe gym nastiek te stellen in de plaats van het oude systeem. Zij is slechts als een aanvulling bedoeld. En de liier gegeven cursus heelt meer speciaal len doel gehad deze gym nastiek bij de vercenigingen meer bekend te maken. Vandaar dat dan ook. aldus spr., mcerendeels dames en heeren hebben deel genomen, die een leidende positie in het vercenigingsleven innemen. Alsnu werd met de laatste les een aan vang gemaakt. Zij duurde precies een uur, de prettige toelichtingen van den heer Schmitt inbegrepen en was niet zoozeer een les dan wel een demonstratie om het pu bliek een goed inzicht in de nieuwe oefe- ningsvormen te geven. Uil den aard der zaak werd daarbij natuurlijk voor ons, die juist gedurende de laatste maanden niet minder dan een tiental uilvoeringen, wed strijden en demonstraties hebben bijge woond, geen nieuws gebracht, maar wij zijn er loch wel van overtuigd dat vooral de in leidingsoefeningen voor vele aanwezigen in menig opzicht ophelderend hebben gewerkt. Ongetwijfeld waren de verrichtingen niet ideaal, maar verdienstelijk mochten zij toch stellig worden genoemd, zoodat vastgelegd kan worden dat daar gisteravond in het lokaal Pieterskerkgracht een flink stuk pro paganda is gemaakt voor de nieuwe rich ting in het vrouwenturnen. Ook voorberei dende oefeningen tot de lichte athletiek werden er gedemonstreerd, alles volgens het welbekende recept. Maar of hiervan even eens een dergelijk nuttig effect is uitgegaan meenen wij eenigszins te moeten betwijfe len. Wellicht is de vrij korte duur van den cursus daaraan echter schuld. Na afloop trad de heer Steyns wederom naar voren. Hij bracht hulde en dank aan den heer Van Spall voor het door hem ge nomen initiatief tot het ln het leven roepen van dezen cureua en aan den heer Schmitt voor diens leiding. Aan eerslgenoemde werd als blijk van waardeering een palm ge schonken, en aan den leider een ets van den schilder Le Roy. De heer Van Spall dankte voor de vriendelijke woorden aan zijn adres en voor het geschenk en zeide te hopen dat deze cursus goede resultaten zal mogen afwerpen. Tenslotte was het woord aan den heer Dirks, die namens het hoofd bestuur van het K. N. G. V. aan den heer Van Spall de medaille van verdienste van het verbond overhandigde. Met de bonds- klap werd nu de cursus besloten. DAMMEN. Winterwedstrijd Leidsche Damvereeniging. De stand is thans de volgende: B. Slegtenhorst 13 p. uit 7 gesp. part. J. Oudshoorn Sr. 19 J. Vermeulen 16 18 n n 16 it ii W. J. v. d. Voort 14 8 J. v d. Me.v 18 16 W. H. Oudshoorn 7 12 L. K. v. d. Vlist 17 11 C. Tcunissen 10 16 P. Lepelaar 3 12 P. v. d. Stel 9 18 Elke deelnemer moet 18 partijen spelen, zoodat de laatstgenoemde is afgespeeld. I DE ALGEMEENE TOESTAND. Een oud geluid. Terwijl zoovelen zich inspannen om Europa te redden uit de gevolgen van Let Verdrag van Versailles, komt de vroegere Belgiscte premier de Broqueville opeens met een alarmeerendo verki&ingsrede te Namen over België's veiligheid. Deze ligt, zeide hij, evenals de Franscüe, aan den Rijn. Tien jaar geleden, bqna op den dag af, in Maart 1915, heeft de Belgische regeering haai' verlangens voor de over winning opgesteld, die dienen moest als leiddraad voor de buitenlandsciie politiek. Op voorstel van de Broquevillev die toen minister-president was, stond bovenaan d« stichting van een onzijdigen Rijnstaat, ge heel afgescheiden van het Duitsche Rijk. Naai* de meening der Belgische regeering moest die staat met België door oecono mische banden verbonden worden. Men zou het geen stuk erkend Duitsch gebied ai- nemen. De oorlog is gewonnen, maar de vrede is verloren, omdat droomers de pUate innamen, die door bekwame realisten beiet had moeten zijn. De wereldpolitiek, die na zee jaren oorlog te Versailles ingewijd is, is niet alleen de bron van angst voor •Europa, doch draagt ook de kiemen in zich ran geweldige botsingen, (Le dreigen morgen aan den dag Oost en West tegenover elkaar te plaatsen. Sprekende over den. Volkenbonzei de Broqueville, dat het de vraag is de af- geloopen oorlog niet slechts de voorlooper is geweest ran de algemeene ramp, die de praatvaers zal verrassen, fcexwjjl zij over den vrede zitten te bazelen en den Vol kenbond volkomen onmachtig zal vinden. Thans reeds bereidt Duitschland, dat een open oog heeft voor de werkelijkheid, welke krachtige landen de overwinning brengt in den oorlog, zich voor om Europa te ver pletteren onder het ^olle gewicht van een oeconomisch bestel, dat, dank zij den oorlog, dat van alle anderen overtreft. Duitschlands programma alleen al op waterbouwkundig gebied, bevat 2700 K.M. nieuwe kanalen, waarvoor 2 miljard is uitgetrokken. „Wij staan," aldus besloot de Broqueville, voor een gevaarlperem toestand dan in 1914. Voor wie Duitschland kent, wordt de re vanche nog hardnekkiger, nog geestdriftiger voorbereid dan na Jena hét geval is geweest. Als het land op het oogenblik den waren staat van zgn leger, zrjö bewapening en zijn minutie zou kennen, zou bet beven voor de toekomst, era-nals ik". Dat is wel een zeer oud geluid, dat nog verder gaat, dan dat van Poincaré c.s., waarvan Europa de gevolgen aan den ljjve nog dageljjks ondervindt 't Is een geluk, dat zekere staatslieden niet meer leiding geven, anders was de nieuwe oorlog heele- maal zeker I DUITSCHLAND. De presidentsverkiezing de Pruisische Landdag Koloniale Week. Waar nog enkele kleine wijzigingen in de cijfers voor de presidentskeuze zijn geko men, geven wij nog eens het aantal stom men, door de candidatcn behaald en daar nevens, aan de „N. R Ct." ontleend, het aantal stemmen, dat Hun partij in Decem ber behaalde en ten slotte dit stemmen- aantal verminderd met 10 pCt. Op deze wijze wordt het mogelijk, een min of meer duidelijk beeld te krijgen van de winsten en verliezen, die geboekt zijn. Braun 7.785.678 7.880.058 7.092.053 Jarres 10.387.593 10.917.269 9.825.543 Hellpaoh 1.565.136 1.917.485 1.725.737 Marx 3.883.676 4.381.010 3.942.909 Held 1.002.278 1.132.063 1.018.857 fhaelmann 1.869.553 2.708.171 2.537.359 Ludendorff 284.471 908.087 817.279 De winnaars zijn dus Jarres en Braun, do verliezers Hellpach, Marx, Held, Thaol- mann en Ludendorff. De communistische partij alleen heeft 800.000 aanhangers verloren. Uit do hierboven gepubliceerde cijfers blijkt nog, dat de republikeinsche candida- ten samen 13.234.490 stemmen of ongeveer 49 pCt. van de uitgebrachte stemmen heb ben behaald, terwijl de candidate® van rechts er samen 11.671.342 of 44 pCt. verkre gen. De overige 7 pOt. zijn door de com munisten behaald. De bladen geven natuurlijk allemaal be schouwingen over den afloop en het trekt de aandacht, hoe rechts, al jubelt men ook naar buiten, naar binnen toch reeds wordt gevoeld, dat men verslagen is, zoo de re publikeinen het een9 worden. Daarom ver wondert het ons ook niemendal, dat er reeds weer stemmen opgaan om Jaures los te laten en bij de herstemming uit ttf komen met een candidaat, die voor aliflj burgerlijke partijen aannemelijk zou zijn^ als hoedanig opnieuw Gessier wordt ge noemd. En te meer dringt dit, daar dé Beiersche Volkspartij heeft verklaard dati zij bij een herkiezing niet zal stommen1 voor Jarres, maar daarentegen te vinden" is voor een geschil:ten burgerlijken ge- meenschappelijken candidaat. Is echter aan Jarres niet beloofd, dat zijzü candidatuur overeind zou worden gehou den? In republikeinsche kringen voelt men, dat samengaan noodig is. De link6che en centrumleden wijzen er op, dat, hoewel nog geen resultaat is bereikt, toch blijk baar een vooruitgang der republikeinsche gedachte valt op te merken, daar de coa litie van Weimar de meerderheid heeft be haald en de overwinning voor haar zeker is, wanneer zij een geschikten gemeen- scbappelijken candidaat weet te vinden. Volgens de „Vorwarts" schijnt de so ciaal-democratie geneigd, om, ten einde de overwinning der republikeinen te verzeke ren, den nu gestelden candidaat Braun te rug te trekken ton gunste van een ander, die ook de stemmen der burgerlijke en lin-> kerpartijen cn het centrum op zich kan" vereenigem. Waar Hellpach uitgeschakeld is, zou dit Marx kunnen zijn. Naast hem wordt echter ook de naam Wirth genoemd, die nog wat meer naar links staat. Men mag lange besprekingen tegemoet zien. Do Diutsch-nationalen hebben per motie de ontbinding van den Pruisiechen Land dag geëischt. Daar' ook de soc.-democraten thans aanhangers van de ontbinding zijn' geworden, is niet uitgesloten dat de motie een meerderheid zal verwerven. In de zaak van de Landespfandbriefan- stalt is thans de koopman Herbert Kann' onder verdenking van bedrog in hechteniti genomen. Gisteren is te Berlijn de Koloniale Week" begonnen. Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg hield een rede, waarna de minister van buitenlandsche zaken, dr.. Stresemann, eenige woorden tot de deel nemers richtte, waarin hij wees op het be-» lang van het koloniale vraagstuk voor het op een al te eng gebied samengedrongen; Duitsobe volk, en de verwachting uitsprak, dat het krachtige verlangen van dat volk naar werkzaamheid op koloniaal gebied op_ den duur succes zou moeten hebben. FRANKRIJK De Sorbonne-relletjes. De minister van onderwijs heeft Barthé- lómy, den deken der juridische faoulteit aan de Parijache Universiteit, geschorst en de faculteit tot nader order gesloten. Het bericht der schorsing van don deken ver* wekte groote ontevredenheid onder de stu denten, die bij de Universiteit waxen sa* mengsstroomd, doch tot nog toe heeft geen; enkel inoident meer plaats gehad. De regeering verwijt den deken Katho lieke actie tegen het regeeringskartel. ENGELAND. Manifest voor militie-systeem. Een aantal conservatieve politici en ge neraals hebben een manifest gepublioeerd, waarin zij zeggen, dat het gebrek aan re servetroepen bij het staande leger in geval van oorlog in de eerste beslissende weken van een oorlog tot een nederlaag aanlei ding kan geven. Het eenige middel om daarin te voorzien is h.i. een militie-sy steem, dat zij zoowel in historisch als in' grondwettelijk opzicht gerechtvaardigd achten. Maar zoover is bet in Engeland nog lang niet, dat mag incn gerust geloovonf DENEMARKEN. De defensie-kwestie het &t> beidsconllict. Er is een goede kans op een vergelijk in" dc defensie-kwestie. Naar men weet heeft het Folketing, waar de socialisten en demo- kraten de meerderheid hebben, het ontwerp van den minister van landsverdediging om op de militaire uitgaven van het loopende jaar ruim 7 milliocn kronen te bezuinigen, aangenomen. In het Landsting, waar de conservatieven; en liberalen het heft in handen hebben, is echter geen meerderheid voor deze aanzien lijke besnoeiing van de begrooting voor landsverdediging. Nu hebben de conserva tieven en liberalen in het Landsting zich bereid verklaard, een verlaging van de mili taire uitgaven met 700,000 kronen te aan vaarden en men verwacht, dat het Folketing zich met deze geringere besnoeiing zal ver eenigen. Met de arbeidsconflicten is het tenslotte toch nog tot een schikking gekomen, die be. oogt de uitbreiding van het conflict uit te stellen in de hoop dat het hoofdpunt van' geschil voor 6 April en de bijkomstige pun ten voor 11 April zullen zijn bijgelegd. Deze voorloopige schikking verhoedt een onverwijlde uitbreiding van het conflict met 60 h 70,000 man. VEREENIGDE STATEN. Droog-Amerika. Het schandaal ter zake van de overtre ding van de anti-drankwetten in den staat Ohio door overheidspersonen, breidt zicK uit. Reeds zijn 71 politiemannen in hechte nis gesteld, terwijl tegen nog 200 anderen' een vervolging wordt ingesteld. Zij worden beticht van het aannemen van steekpennin gen om drankverkoop toe te laten, en het op andere wijze misbruik maken van hun ambt. BUITEN LAN DSCH GEMENGD. Gisteren heeft een instroommg van wateff plaats gehad in de Montague-mijn bij diet-' - wood aan de Tyne, Er waren op dat tijdstip

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2