AGENDA. SPORT. RADIO-PROGRAMMA BUITENLAND. Vrijdag. Stadszaal: Hildebrandavond ten bate van de Chr. Gezondheids- en Vacantieko- loniën, afd Leiden. 3 uur. „YolkSgebouw": Jongeren Vredesactie. Spreker de heer W. Drop over Arbeiders beweging en vredesvraagstuk. 8 uur. K a t w ij k-a a n-Z e e, Gerneentezaal: Openbare vergadering Herv. (Geref.) Staats partij. Spreker de heer G. Nieuwenhuizen, van Den Ilaag, over: Hoor Gods stem. [Ialfacht. Zaterdag. ,,De Graanbeura": Uitvoering gymn,- en ■chermver. „Excelsior." 8 uur. Kantoor N. V. Mineraalwater- en Limo nade-fabriek It.H.W- Jaarlijksche verga dering van aandcelh. Halfdrie. Kantoor N.V. Stoom-zccp-, cau-de-Co- logr.e- en parf. fabriek v.h. Sanders en Co.: Jaarlijksche alg. vergadering van aandeel houders. Halfdrie. Schouwburg: N.V. Ver.- Rotterdamsch Hofstad-Tooncel. „Boefje". 8 uur. „Zomerzorg"Uitvoering tooneelver. „Leidselie Dilettantcnolub." 8 uur. De apoltieek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 18, is altijd geopend, doch van in. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De avond-, nacht- en Zondagsdie ust der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Maart waargenomen door do apotheek van den heer C. B. Duyster, N. Rijn 18, telet 523. Doordat de bij de Chris- telijke en de moderne organisaties aange sloten arbeiders van de Ned. Dok-Mij. te Amsterdam, na inwilligiDg van de eischen, op de looneischen na, de staking bij de Nod. Dokmij. niet wenschten voort te zetten, heelt ook de Federatie van Metaalbewer kers tot baar opheffing bestolen. Men herinnert zich. dat in Februari de Nederlandsche koopman V., wiens uitlevering was gevraagd, uit de ge vangenis te Wesel wist te ontvluchten. Een gerechtetijk onderzoek, naar aanlei ding van deze ontsnapping ingesteld, bracht verschillende merkwaardige feiten aan liet licht, vertelt ,,De Tel." V., die goed met de gevangenbewaarders wist op te schieten had vergunning welen te krijgen, om regelmatig zonder toezicht, gesprekken te mogen voe ren met zijn verloofde, een inwoonster van Wesel. Maar bovendien onderhield hij nog betrekkingen met een andere dame. Deze laatste wist hem in het bezit te stellen van een vijl en een lang 9tuk touw, met behulp waarvan hij ontsnapte. Op zijn verjaardag, 18 Febrbood V. zijn dames en den gevan genbewaarders een fuifje in zijn cel aan. Er werd een tafel gedekt en in den loop van den avond liet bij nog een paar fles- sclien cognac aanrukken. Als tegenprestatie verzocht hij de woning van oen der be waarders in het gebouw te mogen zien. Het werd toegestaan, maar men zag hem niet terug. De rechter vau instructie, die de zaak heeft onderzocht, noemde de gevangenis, waar deze dingen mogelijk waren, bijzon der fideel en thans zijn alle feeslgenooten van V. tot gevangenisstratfen van 2 en 3 maanden veroordeeld. De dames kwamen er met 500 mark boete af. Bij werkzaamheden aan den schoorsteen van een steenfabriek te Maurik is gistermiddag een werkman door den tien nieter lioogen schoorsteen gevallen. Zwaar gekneusd is hij met een auto naar zijn woon plaats Nijmegen vervoerd. Gistermiddag ontstond ton huize van deurwaarder K„ te Eindho ven. ruzie tusschen den sigarenmaker E. en diens vrouw ,D. trok plotseling een mes en bracht zijn vrouw een diepen steek in den rug toe. lil ernsligen toestand is zij naar liet ziekenhuis overgebracht: de man is door do marechaussee in bewaring gesteld. Te Beesel is Woensdag bet G-jarig dochtertje van den landbouwer M. van een kar gevallen. Gisteren Is het kind aan de gevolgen overleden. 11 e t „Nederlandsch W e e k- blad van den handel in kruidenierswaren" meldt, dat in de afgeloopcn week 2.841,000 eieren naar Engeland zijn verscheept. Een boer huurde eens een knecht en zei tegen dezen: „Zeg eens, Piet! Jk ben niet gewoon veel te zeggen. Zie je, als ik by voorbeeld zóó met den vin. ger Wijs, dan betekent dat eenvoudig: G3 aan je werk." „Dan komen we goed bij elkaar, baas!" was liet antwoord. „Want kijk! als ik bij voorbeeld zoo maar even met het hooM schud, dan beteekent dat eenvoudig: Ik doe 't niet," GYMNASTIEK. Uitvoering van „Donai". De, aanvankelijk als openbare les be doelde .openbare uitvoering van „Donar", welke gisteravond in de groote zaal van het 1-eidsche Volkshuis (Apothekersdijk) werd gegeven, is geenszins onverdienstelijk ge weest. Wie, evenals wij, Donar heelt zien werken op de zevende Volksbijeenkomst, en teven9 ook gisteravond de uitvoering heeft bijgewoond, zal wellicht een weinig zijn te leurgesteld, en uit den aard der zaak valt dat geenszins te verwonderen. Tóén immers zag inen een keurlroepje uit de Donar-leden aan bet werk, terwijl gisteren door allen weid nieegeturnd en ditmaal dus ook de zwakkere broeders hun „kunnen" moesten tooncn. Wanneer men echter deze twee uit voeringen (tenminste als die op de Volks bijeenkomst zóó mag worden genoemd) van elkaar gescheiden weet te houden dan dient te worden erkend dat de avond van gisteren veel goeds én veel aantrekkelijks heeft ge boden, waardoor een flink stuk propaganda is gemaakt voor de lichamelijke opvoeding in het algemeen, en voor de gymnastiek en athleliek in het bijzonder. De aanwezigen bleken over de prestaties hoogst tevreden en zij gaven daaraan door warmen bijval herhaalde malen uiting. De uitvoering, welke opgeluisterd werd door een aardig strijkje onder leiding van den heer Van der Wilk, werd omstreeks kwart over acht geopend door den voorzit ter, den heer J. J. Herwcyer, die zeide dat liet hem een groot genoegen was dezen avond met een enkel woord tc mogen ope nen. Van den burgemeester, die tegenwoor dig had zullen zijn, was jammer genoeg be richt van verhindering gekomen, terwijl ook de wethouders niet gekomen waren, doch spr. meende desondanks over de opkomst bij deze uitvoering „zonder bal" tevreden te mogen zijn. In liet bijzonder heette hij den beschermheer, den heer W. J. P. Su- ringar, welkom, benevens eere-leden, ver tegenwoordigers van zustervereenigingen, en den Lcidschen Athleliek-Kring, terwijl hij zeide het zeer op prijs te stellen dat zoo- velen uit onderwijskringen aan de uilnoo- diging hadden gevolg gegeven. Na er ten slotte nog op gewezen te hebben dat.het de bedoeling was dezen avond dc nieuwe richting in dc gymnastiek, welke nikst het oude systeem zal worden beoefend, te de- monstrceren, verklaarde hij de uitvoering voor geopend. In den aanvang van ons verslag hebben wij in één adem gesproken over gymnastiek en athleliek, en voor wat de Donar-uitvoe- ring bclrelt, was dat inderdaad zeer terecht Donar, dat een warm voorstander is van onze mooie zomersport, heeft onder de goe de leiding van den lieer S. J. Koopmans. die zelf aan alle oefeningen deelneemt, en ze veelal tot in de perfectie uitvoert, op duide lijke wijze dc nieuwe richting in de gymna stiek gedemonstreerd gisteravond en daar bij tegelijkertijd aangetoond hoe nauw de gymnastiek en athleliek aan elkaar zijn ver bonden. Zelfs uit liet werk der adspiranten kwam dat in zekere mate naar voren. De „hoop van Donar'" begon niet vrij behoor lijke vrije oefeningen, doch marcheerde minder goed door niet voldoende afstand te nemen waardoor wij vele opgetrokken knieën zagen.. Ter vergoeilijking zij hierbij echter opgemerkt, dat de „groote" zaal loch eigenlijk veel te klein wa9, zoodat er voor de meeste oefeningen te weinig ruimte was. En wat wij bij andere vereenigingen zoo herhaaldelijk hebben' moeten laken, was hier juist in orde. Wij bedoelen de passen op de plaats, die veelal overgaan in kniehef- fen. De adspiranten gaven verder aardige halteroefeningen te zien, benevens een goed geslaagd springnummer; namelijk hoog- en bokspringen. Voor de rest waren de ouderen aan het woord en wat zij presteerden was in menig opzicht van goede kwaliteit. Evenals op de Volksbijeenkomst vonden ook nu de verschillende vormen van voortbewe gen, uitstekend gedemonstreerd als zij wer den, groote interesse bij het publiek, wat trouwens evenzeer het geval was bij de le- niglieidsocfeningen ter voorbereiding van de athleliek. Men zag daarbij en veel duidelij ker nog bij het nummer „athleliek", als het ware een soort „vertraagde film" van de beweging, vanaf haar oorsprong tot de daad. Als zoodanig waren in het laatste geval be doeld discus-wcrpcn, kogelstooten en liard- loopen (zoowel korte als lange atstand.) Dat die oefeningen een groolen invloed hebben op het lichaam in bijkans al zijn geledin gen, staat ongetwijfeld vast, mits zij behoor lijk worden uitgevoerd. Daarover nu kon den wij in het algemeen zeer wel tevreden zijn, doch cr waren toch ook stellig uilzon deringen. En in die gevallen (namen noe men wij natuurlijk niet) verviel natuurlijk tevens de Waarde der oefeningen. Een lijd zame houding en een machinale uitvoering, zonder spirit en zonder geest, maakt de oefening overbodig. Het nummer „Schot- sclie sprong", hetwelk met de atlileiiek-de- monslratie terecht was verbonden, misluk te grootendeels als gevolg van gebrek aan ruimte. Van een behoorlijke aanloop kon geen sprake zijn. Heel wal beter was het paardspringen. terwijl de verrichtingen der turners culmineerden in het werken aan hoog rek cn brug (tremplin). In deze num mers werd waarlijk keurige gymnastiek ge boden en zij werden dan ook daverend toe gejuicht. Alleen hebben wij ook hierbij een opmerking tc maken, cn wel deze: de wer kende en sub-werkende leden waren, als wij liet wel hebben, in beide laatste geval len bijeengevoegd. Op zichzelf is daartegen geen enkel bezwaar. Maar die bezwaren ko men wanneer zij allen dezelfde, vrij zware, oefenstof te verwerken krijgen. En dat heb ben wij ook gisteravond enkele maten aan gevoeld bij tremplin-brug toen de groote wil en durf van enkele minder goede turners de kans op ongelukjes lang niet uitgesloten deed zijn. Evenwel: in tolaal mogen wij ze ker de uitvoering al9 volkomen geslaagd beschouwen. Aanmerkingen zijn overal en altijd te maken. Zij waren in dit geval min der talrijk dan gewoonlijk de kwestie is, zoodat Donar zeer wel tevreden kan zijn. VOETBAL. Het Nederlandsch elftgl. De mogelijkheid beslaat, dat liet Neder landsch elftal, hetwelk Zondag te Amster dam legen Duilschland speelt, aanmerkelijk zal worden gewijzigd. Vast is het reeds, dat Harry Denis niet uitkomt, in verband met z'n keelaandoening. Dij wordt vervangen door z'n clubgenoot Vernietten. Verder lijdt Gielens aan een verzwering van het tandvleesch, zoodal over z'n al of niet meespelen nog niets valt te zeggen. Wellicht wordt hij vervangen door Hamel (Ajax). De N. E. C. schijnt er over gedacht te hebben De Natris rechts buiten en Sigmoud linksbuiten te zerlten, indien Gielcne niet meedoet, maar ook dit is onmogelijk wegens ziekte van Sigmond. Ten slotte zijn er geruchten, dat Van Dijke niet kan uitkomen wegens een armbles- suur, opgeloopen in den kamp tegen België, doch dit laal9te is reeds weer tegengespro ken. Als plaatsvervanger werd Hans Tetzner genoemd. Om de laatste plaats in de 2de klasse B van afd. II. De wedstrijd lu9schen O. D. S. en S. V. V. is ongeldig verklaard. De wedstrijd was door S. V. V. gewonnen onder protest van O. D. S. Nu heeft de ontmoeting Zondag in Dordrecht plaats. Deze kweglie is van belang voor de bezet ting der laatste plaats in de 2de klasse B van afdeeling II. BIU ABTEN. Om het 1ste klasse-kampioenschap. Te Rotterdam zijn gisteren de wedstrij den begonnen om het 1ste ktasse-kampioen- echap. De uitslagen van gisteravond zijn: pnt. brt. h. s. ^gem^ Katoen 400 36 48 11.11 Robijns 399 3G 79 11.11 v. d. Laan 400 33 59 1-2.12 Cassing 217 33 27 6.57 Dommering 400 25 124 16.00 Willig 250 25 43 10.00 WATERSPORT. Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging. Onder voorzitterschap van dr. R. J. Th. Meurer werd gisteravond in het Scheep vaarthuis te Amsterdam de algemeen© ver gadering genoudeu van do Koninklijke Ne- Ueriandscae Zeil- en Roeivereeniging. Tengevolge van den minde' goeden toe stand de financiën van do vereeniging;, deelde de voorzitter mede, dat een commissie ter bezuiniging op de onkosten van roei- wedstrijden liad uitgevonden, dat deze wed strijden veel goedkooper kunnen worden ge houden. Spr. bepleitte het behoud der roeiwedstrijden op dien goedkooperen grond slag. De vergadering besloot in dezen gees:. Daarna werden mededeelingen gedaan over de One Ton Cup-wedstrijden, welke dit jaar- op de Zuiderzee moesten worden gehouden. De kosten dezer wedstrijden zijn begroot op 8OJ0 gulden. Tegenover da meening van enkelen, dat wij best het voorbeeld van bijv. Engeland konden volgen en deze wedstrijden voor zoo weinig' mogelijk geld organlsetireii, stond de opvatting van een meerderheid, dat de op vatting van Nederlandsche gastvrpeid toch fcischt, dat wij wat breeders opvatting hul digen dan onze Engelsche vrienden. Voorts werd medegedeeld, dat er in plaats van twee, slechts één gewone wedstrijddag zal zp. De openingstccht van de Koninklijke zal gehouden worden op 2 en 3 Mei a.s. even als voiige jaren naar Volendam. Ais bestuursleden werden herkozen de heeren P. L. I.ucassen, dr. R. J. Th. Meuuer on A. L. E. Rambonnet Gekozen werd de heer J. G. Hibma. Tot eereleden van de vereeniging werden onder applaus daarna benoemd de heeren J. Kol en W. Hultzer. De secretaris deed daarop mededeeling: lo. dat door den heer Wichers een prijs voor het zeilen is ingesteld. Deze prjjs is een getrouwe nabootsing van de mast van Van Speyk's schip; 2o. dat de Amerikaansche gezant hier te lande, de heer Tobiu, een fraaieu beker heeft aangeboden voor een inotorbootwedstrjjd door de vereeniging uit te schrijven. Op verzoek van den lieer J. R. Carp zal do vereeniging officieel aanvragen de zeil wedstrijden te Gothenburg op 9 Juli a.s. te vervroegen tot einde Juni. In geval van toestemming zal de heer Carp er uitkomen. Bleef de datum op 9 Juli vastgesteld, dan zou een Nederlandsche zeemeter niet nree kunnen doem omdat anders de Kaagweek, wat ïe klasse betreft, in de war zou loopen. Ten aanzien van de event, op de Noord zee vóór Soheveningen te houden zesmeter- wedstrjden, gaf rnr. J. R. Carp een duidelijk overzicht van den loop der gebeurtenissen, er daarop wijzende, aat er een heel stuk propaganda zit in die wedstrijden, die van de pier af goed gevolgd kunnen worden. Spr. wijdt enthousiast uit over het zeileu op zee, ontkent daarbij ten sterkste, dat er een groot gevaars-eiemeot zou zp; in ieder geval mag dat niet van achter de groene tafel naar voren worden gebracht. Na alle moeiten en lasten zou spr. liet werkelijk zeer te betreuren vinden zoo "deze wedstrijden onder liet motto gevaar zouden worden afgewimpeld. Na korte bespreking deelde de voorzitter mee, dat binnen enkele dagen een commissie zal worden gevormd, bestaande nit mr. Carp plus twen bestuurstelen van De Koninklijke ten einde dezo zaak verder te onderzoeken. Hiermede- ging de heer Garp onder- voorwaarde, dat er spoed gemaakt zou wor den accoord. VOOR ZATERDAG 28 HAART. 7.50: Hamburg (392 M.): Thealerkroniek. 10.15: Amsterdam (1950 M.): Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias (Officieele Am- sterdamsche tijd. 11.20: Leipzig (ongev. iOO M.): Middag concert. 12.50: Parijs (1780 M. SFR): Concert door het Tzigane-orkest van Radio-Paris o.a. Andaüousie la Nuit (De Anduaga); 2. La Chanson du Rouet (Snoeck) Rose d'Amour (Krier) Souvenir, Melodie, foxtrot (Com- belle) Menuet (Fauchey) Gavotte (G. Bernard) Aubade, cello (Delume) La Paon Blanc (Jacquemont) Melodie, viool, (Rubinstein) Ballet de Rober le Diable M G 3.20: Cardiff (361 M. 5WA): Falkman niet zijn bioscooporkest. 3.60: Berlijn (330 en 505 M.): Concert. Manchester (376 M.) 2ZY): Muziek van het Oxford Picture Theatre. A.20: Londen (885 M. 2LO): Tijdsein van Greenwich Concert door het ,,2LO"« Octet. 5.05: Parijs (1780 MJ: Concert met mede werking van soHeten oa Mouvement de Ia Sonate AppasioDato (Beelhoven) Con certo, fluit (.\L Donnay) Chansons sant Paroles, piano (Desporles) Variatons, fluit (Schubert) Cloches du Soir, (piano) (Listz). 5.20: Hamburg (392 M.): Concert. 7.20:- Londen, Chelmsford (365 M. 2LO en 1GOO II. 5XX): Tijdsein van de Big Ben Weerbericht. 7.50: Birmingham (-175 M. 5IT): Chelms ford (1600 If. 5XX): Light Symphony Pro gramme The Station Augmented Or chestra o.a. Ouverture „The Mikado" (Sullivan) Intermezzo Cavaleria Rusti- cana (Mascagni) „Two Hungarian Dan ces' (Brahms). Bournemouth (385 M. 6BM): The Wireless Orchestra. Manchester (375 M. 2ZY)Orkest Dans muziek. 9.05: Parijs (1780 M. SFR): Radio-Gala- Concert door de Matin o.a. Automne (G. Fauré) Le Noyer (Schumann) A ma Fiancee (Schumann). 10.20: Londen, Chelmsford (3G5 M. 2LO en IGOO If. 5XX): Savoy-orkesL DE ALGEMEENE TOESTAND. Een tweede Duitsch memo randum? Mosoel. Algemeen wordt verwacht, dat Duilsch land eerlang een tweede memorandum tot de geallieerden zal richten'inzake de jong ste voorstellen, waarin de grondslagen zou den zijn vastgelegd voor een arbitrage-ver drag, waardoor eventuecle geschillen met Duitschlands oostelijke ol westelijke nabu ren zouden worden geregeld. Dit verdrag njoet principieel de vraag regelen welke conflicten tusschen de betreffende stalen voor een verplichte beslechting geschikt zijn en welke kwesties sleohts voor een faculta tieve arbitrage-commissie kunnen worden gebracht. De „Daily Telegraph" mc-ldt hierover nu het volgende: Onder verwijzing naar art. 13 van het Volkenbondssiatuut zou de Duilsche regee- ring van plan* zijn, do volgende categories, van twistpunten aam het verplichte scheids gerecht te onderwerpen: 1. Dc interpretatie van een verdrag. 2. Kwesties het volkenrecht betreffende. 3. Het vaststellen van een feit, dat, in dien bewezen, een schending van een inter nationale verdragsverplichting zou inhou den 4. Het vaststellen van aard en omvang der schadevergoeding, die voor zulk eem schending van het verdrag gegeven zou moeten worden. Om tegemoet te komen aan de bezwaren (lie tegen een vérstrekkende uitbreiding van het verplichte scheidsgerecht aanwezig zijn, zou de Duilsche regeering verder voorne mens zijn de volgende kwesties van de ver plichte arbitrage uit te sluiten: a. conflicten die de nationale onafhanke lijkheid van straten betreffen; b. conflicten over de territoriale integri teit der staten; c. conflicten die de hoogste em meest vi tale belangen van den 9taat raken. Hel zou aan 't arbitragehof zijn overgela ten om vast te stellen of een Iwistpunt on der een der drie categorieën valt- en dien tengevolge niet bij het verplichte scheids gerecht zal beliooren. Als regel voor de handelingen van het Hof van Arbitrage zouden de bepalingen van art. 38 van het nieuwe protocol van het Haagsche Hol gebruikt worden, volgens welke internationale conventies volken rechtelijke regelen'en algemeene rechtsbe grippen, die door de geciviliseerde volken worden erkend, toepassing zullen vinden. Voor de behandeling dér kwesties a-c zou een arbitrage-commissie ingesteld moeten worden, bestaande uit een gelijk aantal le den, die door de beide in aanmerking ko mende landen worden benoemd. Verder uit een neutralen voorzitter en zoo noodig eem aantal neutrale assessoren. Deze commissie zou het recht hebben onder de autoriteit van den Volkenbond de twistpunten te be- studeeren en aan die verschillende stalen voorstellen voor een compromis-oplossing te doen. Deze compromis-oplossing is voor de be trokken stalen niet bindend, maar er zou een bepaling gemaakt moeten worden, dat gedurende het onderzoek van de arbitrage commissie en gedurende een aamtal maan den na het verstrekken van liet rapport der commissie, partijen gebonden zijn van iedere oorlogs-maatregel al te zien, zoodat de Volkenbondsraad ot de plenaire zitting van den Volkenbond gelegenheid zou heb ben in overeenstemming met de regelen van het Volkenbondsstatuut opnieuw een poging te doen om een oplossing te vinden. In hoeverre dit juist zal blijken? De commissie, van den Volkenbond voor het afbakenen dor grens van Mosoel, die zich in drie aftitelingen had gesplitst om het terrein te inspectecren, is thans weder bijeengekomen te Bagdad en op het punt naar Europa terug tc koeren. Haar verslag zal, naar men hoopt, aan den Raad van den Volkenbond worden voorgelegd, wanneer deze in Juni bijeenkomt. DUITSCHLAND. De crisis in Pruisen accuut. De crisis in Pruisen is plotseling accuut geworden. De Duitsche Volkspartij had Marx te kennen gegeven, dat een bijeen roeping der permanente Landdag commissie z.i. niet eonstitutionaal was. Niettemin is deze commissie toch bijeengeroepen. De Duitsch-nat ion al en verklaarden daar, dat zij geen wetten mocht onderzoeken in de huidige omstandigheden en ingeval de ver ordening toch in werking mochten worden gesteld, zou hun partij de geldigheid ervan voor het Staatsgevechtshof bestrijden. Een rechte voorstel de zitting der commis sie te verdagen tot Marx terug was, werd verworpen. Duitsch-nationalen, Duitsch® Volkspartij, economische partij en commgg» nisten verlieten daarop de zaal. De com missie zette echter de werkzaamheden voort Marx is telegrafisch naar Berlijn terug geroepen. De kansen op een of ander vergelijk zijr door het gebeurde zeer verminderd. ENGELAND. Debat over de werkloosheid. Ie het Lagerhuis is de kwestie der werkloosheid ter sprake gebracht door dea liberaal Sir John Simon. Het is, öetoogde bij, zeer moeilijk de verantwoordelijkheid vast te stellen. Maar het heeft nu reeds een onrustwekkenden tjjd geduurd, dat, met een variatie van eenige duizendeD, 1.100.000 of 1.200.000 ongelukkige mensefcen weke lijks werkloozcnsteun ontvangen, „Teen om dat zij geen werk hebben. Sir John wees er op, dat de werkloozen-uitkeering van af den wapenstilstand tot het einde Febr. j.I. niet minder dan 194 millioea pond be dragen heeft. Bovendien bedragen de schen kingen voor ex-soldaten en anderen 62 mïl- lioen en de hulpverleeningen aan armen door de steuncommissie totaal 35 millioeiL Snewden gaf de meening te kenneD, dat Engeland; indien het zijn buitenlandschea handel kon herstellen tot het cijfer van voor den oorlog, de werkloosheid zou kun nen terugbrengen, tot hetgeen vroeger ais de normale toestand werd beschouwd. In verband met deze kwestie denkt lij}, dal. het herstel van den goudstandaard voordel len zou bobben, die de mogelijke nadeden ver zouden overtreffen. Sir Arthur Steel Maitland, minister van Arbeid, antwoordde namens de regeering, dat Engeland na den oorlog zijn markten verloren heeft en thans moeilijkheden ont moet. di® het vroeger nooit kende. Eer deel van bet geheele probleem is, dat (V evolutie in de industrie op verbazingweC kend snelle wijze is voortgeschreden g& durende de laatste tien jaren. Vijf 5 zes mitlioen mannen werden uit bet land ge nomen wegens den oorlog, en arbeid-be- sparende middelen werden in het werk ge steld, en in plaats, dat deze millioenen elders werden aangewend, '/.'.in zij weder in liet land teruggekomen. Dit kan niet anders dan de machine ontredderen. Men heeft zelfs beweerd, dat het land aïtirjd ee-n last van dien omvang zou moeten blijven dragen. Hjj is van een tegenovergesteJM mecning, IIij wees op de ongelijkheid in het voorkomen der werkloosheid. Dc scheep vaart-industrie is geheel vervallen; ijzer- ea staalharde! zijn er niet zoo slecht aan toe, maar nog lang niet normaal. Daarentegen welen de eleetriciteit- en eenige andere industrieën zich niet alleen te handhaven, maar maken zelfs suelle vorderingen. IT ij beval het electriciteits-ontwerp der vorige regeering aan, daar het werk zal verschaf fen aan een groot aantai mannen. Ten aanzien van fiet subsidieeren der in dustrie uit het werkloosheidsfonds, -.vees hjj op de moeilijkheden, die daaruit zouden kun nen ontstaan. Indien een industrie gesub sidieerd wordt, zaf een andere om hulp vragen, en de subsidieering zal zich van de eene industrie naar de andere verspreiden. De minister voegde er bjj, dat de geheele uitvoerhandel der wereld thans veel geringer is dan vroeger, maar dat Engeland meer dan zji) aandeel van voor den oorlog in dien handel heeft verkregen, en derhalve niet ten achter is. Hij gelooft niet, dat eenige regeering bet kwaad zelf kan verhelpen, maar de regeering kan den weg voer- dt industrie effenen om zich zelf te helpen, Hjj gelooft, dat er sy bet huidige moment teekenen van verbetering zijn. ZWITSERLAND. Nieuwe bondakanielier benoemd. De bondsvergadering heeft tot bondskan selier benoemd den tegenwoordigen vice- kanselier Robert Kaislin. POLEN. De gr en zen onaantastbaar, Skrzynski, de minister van buitenland, sclie zaken, heeft in de commissia van bui, tonlandsche zaken van den Poolsehen Land dag, verslag gedaan van zijn reis naar Ge. nève en Parijs. Naar aanleiding van d£ jongste Duitsche voorstellen over een waar-, borgverdrag. verklaarde hij, dat Polen tot dcfinilieven waarborg van zijn grenzen de waarborgen verlangt, die aan Frankrijk verleend worden. De houding van de Fraa-, sche regeering is volkomen duidelijk. Frank rijk, gaafl zich rekenschap van de weder- zijdsche solidariteit en van de gemeenschap pelijke belangen van Frankrijk en Polen, die door de Duitsche voorstellen gelijkelijk bedreigd worden. Polen stelt volkomen ver trouwen in Frankrijk. De minister zeide door zijn gesprekken met Hcrriot overtuigd te zijn, dat dc Fransche gremier die ge meenschap van belangen begrijpt; door zijn gesprekken met Chamberlain kreeg hij de zekerheid, dat de Brilsche regeering geen enkel plan koestert tot herziening der hui dige grenzen van Polen en er zich reken schap van geeft ,dat het thans te berde brengen van dc kwestie van de grenzen van Polen zou ziju met vuur spelen in een kruit huis. Polen zal nooit, noch heden, noch in de toekomst, de mogelijkheid toelaten van eendiscussie over de onaantastbaarheid van zijn grenzen. Zou de minister dit alles znelf geloovenf Of dient het alleen voor binnen! gebruik, d.w.z. ter geruststelling? BUITENLANDSCH GEMENGD. Van een arbeidersgezin te Parijs varen do drie kleine kinderen, vijf, vier, en twee jaar oud, eergisteren alleen thuis. Do vadei was naar zijn werk, de moeder was uitge gaan om de dagelijkscho inkoopen voor het gezin te doen. Men veronderstelt, dat de kinderen zich vermaakt hebben met het aansteken van stukken pajrier aan een bran dende kachel, die in het vertrek stond en zoo brand gesticht hebben. Hoe het zij, toen de moeder thuis kwam, vond zij haar kamer in lichte laaie en de drie kinderen dood bij de deur, gestikt in den rook. Te Chateauroux leverden twee leger, iieg- tuigen op 800 M. hoogte een spiegelgevecht, toen een de machines, bestuurd door den aviateur Truber, in brand vloog. De bestuur-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2