No. 19951. WOENSDAG 25 MAART Anno 1925 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenlién, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer B Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Admlnistraiie 175 en 1835 Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden f 2.85, per week Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2.36 portokosten. yo.is. „0.18. Dit nummer bestaat uit ORIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, (Vischmarkt 18. tel. 1225 is Donderdag ver- kriigbaar: SCHELVISCH a f 0.11—f 0.25— f 0 33, SCHOL a f 0.11, SCHAR a f 0.08, Makreel a f 0.21, geh. kabeljauw a f 0.22 per pond en IJBOKKING. N. C. DE GIJ SELA AR, Burgem. Leiden, 25 Maart 1925. VEE- en KAASMARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren bij deze belanghebben, dat de Vee- en Kaasmarkten inplaats van op Vrij dag 10 April a.s. (Goeden Vrijdag) znllen gehonden worden op Woensdag 8 April te voren. N. C DE GiJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leidon, 25 Maart 1925. SCHOUW VAN WEGEN, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op artikel 17 der Verordening van 6 Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15), laatste lijk gewijzigd bij Verordening van den Oen Februari 1913 (Gemeenteblad No. 4); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen met Woensdag 1 April e.k. zuilen worden geschouwd alle wegen, la nen, paden, straten, kaden, pleinen hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, be nevens de daarin gelegen of daartoe behoo- rendo bruggen en andere kunstwerken, voor zcover die bijzonder eigendom zijn, en, zonder verhindering door of vanwege recht hebbenden; voor het publiek verkeer open slaan eu alle wateringen en sloolen, en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, be nevens de daartoe beboorende sluizen, dui kers, buizen, toegangskolcers en dergelijke werken, voor zoover din bijzonder eigen dom zijn. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 25 Maart 1925 OPSLUITING KOOIEENDEN. Do Commissaris der Koningin in de Pro vincie Zuid-Holland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Gedeputeerde Staten, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 34 der Jachtwet 1923, bij bun besluit van 17 Maart 1925 No. 18 hebben bepaald, dat in dezo provincie de kooieenden door den kooi- man moeten worden opgesloten of gehokt gedurende het tijdvak 1 JULI tot en met 15 SEPTEMBER 1925. Doza kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in de Nedtrlandsclie Staatseouranl worden ge plaatst. 's-Gravenliage, 23 Maart 1925. De Commissaris der Koningin voornoemd, SWEERTS. De Kerk van St. Albertns en de eerste Graai van Holland. Dr. J. H. Ifolworda, directeur van liet Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, sprak alhier gisteren over de Kerk van St Aibertus te Egmond en do eerste Graaf van Holland. Hij begon met er op te wijzen hoe e'.echl wij nog over de periode, voorafgaande aan onze vroege Middeleeuwen, zijn inge licht, niet slechts van arohaeologisch £iand- punt uit, maar ook met het oog op de his torische overlevering. Daarbij krant, dat van Lei weinige wal b.v. in enkele Utrechlschc oorkonden o[ in levensbeschrijvingen van Heiligen vermeld is, de historische criiiek een groot gedcölle als onbetrouwbaar of vrlscli verwerpt. Langzamerhand komen echter, door opgravingen en de daarmede gepaard gaande studie dor ceramiek en an dere cultuurresten, nieuwe gegevens aan hot -licht. Als voorbeeld haalde spr. zijn onderzoek te Wijk-bij-Duurstede aan en toonde hoe liier bestaan van een uitgebrei de stad uit dc periode van pl.m. 700 tot 900, kon worden vastgesteld. Tevens wees hij er op, dat de archaeologische vondsten uit de zen tijd het bewijs leveren, dat eenerzijds vooral dc hoogere zandgronden van het ge bied om Utrecht, anderzijds de hoogere zand gronden vlak bij onze Noordzeekust zijn bewoond geweest. Zoo zijn (c Domburg aan het s'rand, in de duinen bij Bnrgh op het eiland Schouwen, verder ook in de duinen yan Katwijk belangrijke vondsten gedaan. Ook nabij Egmond heeft nu dr. Holwerda een zeer merkwaardige ontdekking gedaan. Tijdens een opgraving ter plaatse van dc vroegere abdij Ie Egmond-Binnen viel het hem op, dat bier geen cultuurresten, noch sporen voorhanden waren, dio aan een vroegeren bouw herinnerden, terwijl toch in de levensbeschrijving, die omstreeks 985 op bevel van .Egbertus, Bisschop van Trier, .ven den heiligen Albertns wend samenge steld, en waaruit de middelecuwsche chro- niekschrijvers als Joha. Leidis, hebben ge put, sprake is van een kerk, die zou zijn opgericht op de plaats waar den heiligen begraven wa3 kort vóór liet midden der 8ste eeuw. Daarom meende hij, dai wellicht op een punt, ongeveer tien minuten gaans ten W. van de abdij gelegen, waar nog een on aanzienlijk gemetseld pulje, onder den naam van S. Albertuspulje bekend, bedevaarders naar zich trok, meerdere gegevens zouden kunnen worden verkregen. Zijn verwach tingen werden nog overtroiien. Hij vond hier de volledige plattegrond terug van een niet onaanzienlijke kerk, die omringd was door een sleenen muur en gracht. Niet alleen het type van dezen aanleg, die men met den naam van kerktor! mag aanduiden, maar ook de hier gevonden scherven lever den het bewijs, dat hier een gebouw heeft geslaan, waarvan de oprichting in de 8ste eeuw moei worden gedateerd, nel meest merkwaardige daarbij was, dat het ronde, thans nog beslaande putje, juist te midden van de absis der kerk was gelegen. Dit meende spr. in verband te mogen brengen met het verhaal, in het leven van St. Ai bertus voorkomend, volgens hetwelk Dirx de eerste Graaf van Holland, het gebeente van dezen heilige ontgraven liet en het naar 1 een andere plaats, Hallen genaamd, over te brengen, waar hij een houten oratorium had gebouwd. Op de plaats, waar de doodkist werd weggenomen is toen een bron gevon den van „verwonderlijke klaarheid, die tol op den huidigen dag voor velen, ter ver krijging van gezondheid werd benut. Hoe kan het nu anders, zeidc spr., dan dat het putje, dat zich midden in de absis der opgegraven kerk bevindt, op de eereplaats dus, tevens de plaats aanwijst, waar eens in werkelijkheid de heilige is begraven. Dr. Holweida besloot zijn lezing, die door oen aantal lichtbeelden werd verduidelijkt, met te zeggen, dat hij overtuigd was, dat, zooals zijn opgravingen te Egmond dat hen- ben aangetoond, veel der gegevens door de chroniekschrijvers overgeleverd, op waarheid berusten en niet al te haastig als fictie moeten worden gebrandmerkt. De volgende lezing wordt gehouden op 27 1 Maart. De heer Remouchamps spreekt dan over „Een Romeinsche kolonie in Zuid- Limburg". Vereen, van Handelaren in Zuivelproducten. Gisteravond hield dc Leidsche Vereeni- ging van Handelaren in Zuivelproducten, on der voorzitterschap van den heer Is. Leman, j ter herdenking van het eenjarig beslaan der Vereeniging, een vergadering vaaj leden en genoodigden in de bovenzaal van „In den I Vergulden Turk", waarvoor als sprekers wa- I ren aangekondigd de heeren C. Korteweg, voorzitter der Neutrale Middenstandsveree- niging, afd. Leiden, met het onderwerp „Middensiandsbelangen", en mr. P. G. Knibbe, -secretaris van de Kamer van Koop handel voor Rijnland over: „Het nut van de Kamer van Koophandel". Onder de aanwezigen werden opgemerkt leden der K. v. K. en vertegenwoordigers van Middenstandsorganisaties uit Leiden en daarbuiten en de directeur van den Markt- en Havendienst. De lieer Leman opende de bijeenkomst met een woord van welkom lot de aanwezigen, I waarna hij in hel kort uiteenzette, hoe er aanleiding bestond, om, na een éénjarig be staan, het feit der oprichting te herdenken. Terugziende op dit eenjarig bestaan, meende de Voorzitter te mogen constatecren, dat' er reden tot tevredenheid beslaat. Wel heeft ook deze jonge organisatie moeilijkheden j ondérvonden, doch zij kan ook op.successen bogen. Niet alleen, dat de leden Onderling hun belangen bespreken en reeds hebben besproken; maar ook zijn er talrijke bespre kingen gehouden met andere organisaties, met name met dc Kamer van Koophandel. Van de Handelsbeurs, door deze K. v. K. in het leven geroepen, is de stoot uitgegaan lot de oprichting der Vereeniging. Spr. wil wel zeggen, dat hij door do besprekingen met confraters van het belang eener organisatie als deze is doordrongen geworden. Wat de Vereeniging zelve betreft, met nog geen 20 leden opgericht, is baar ledental thans reeds verdubbeld, en de Voorzitter twijfelt niet of een jaar later zal het aantal nog wel eens verdubbeld, misscliien verdrie dubbeld zijn. Spr. zal liet bierbij laten, waar twee sprekers nog zuTlen optreden. Daarom verklaard» hij als voorzitter de vergadering geopend en gaf het woord aan den heer Korteweg, die daarop sprak over Midden standsbelangen. Spr. ving aan met een definitie van mid denstanders. Hij zou willen vaststellen: „Middenstander is hij die geen kapitalist en ook geen arbeider is." De stand, die daar midden ligt, is middenstand." Gaan wij dan nu de verschillende belan gen dezer drie groepen na, zeide spr., dan blijkt, dat zij alle één belang gemeen heb - ben en dat is organiseeren. Ook de midden stand moet dit doen en doet dit dan ook reeds. Zelfs de handelaren in zuivelproduc ten doen dat en hebben wij worden er heden aan herinnerd, zeide spr. een Ver eeniging gesticht. In haar kort bestaan kan zij zelfs reeds wijzen op behaalde successen. In de allereerste plaats stipte hij aan de ver tegenwoordiging in de K. v. K. Was er geen organisatie van zuivelhandelaren geweest, dan zou stellig de Benjamin der Kamer (de voorzitter dezer vergadering, verslaggever) thans een ander zijn geweest. In de tweede plaats de zuivelbeurs. Telkens leest men in het „Leidsch Dagblad": „De beurs breidt zich uit." Verheugender verschijnsel is toch voor de verecniging niet denkbaar. Er zijn meerdere successen te behalen, in dien men spr. eens volgt: aansluiten bij de organisatie van den Middenstand, waar men zich thuis gevoelt. Men moet nu niet zeggen dat dit te duur wordt. Laat men de contribu ties maar eens vergelijken met wat de arbei ders aan hun organisaties offeren. Nog altijd vraagt de middenstander uit koopmansschap „Wat geelt liet?" Hierin moet verandering komen. Wat die laksheid tengevolge heeft, zien wij dagelijks aan de machtsmisbruiken van de meesl krachtige groepen onzer sa menleving. Herinneren wij ons slechts de November dagen van 1918, waarvan de Arbeidswet als 't ware een gevolg is. Spr. wil niet zeg gen, dat door organisatie van de midden standers de wet zou zijn voorkomen, doch stellig bad ook van de zijde van den Mid denstand, bij krachtiger organisatie, meer geëischl kunnen worden. Spr. herinnert in dit verband aan het voornemen van de Regeering tot instelling van een prijzen-controle, hoewel Minister Aalberse er eerst weinig voor gevoelde, aan de socialisatie-maalregelen van wethouder De Miranda in den Gemeenteraad van Am sterdam, enz In tijden van mobilisatie waa er reden tot overheidsbemoeiing. Laat men nu inzien, dat het particulier initiatief verre de voorkeur verdient boven dure ambtenarij Ook tegen den eisch der arbeiders, om medezeggingschap in de bedrijven, moet de middenstand zich paraat houden. Mede te gen overheidsbedrijf moet de middenstand zich keeren. Het overheidsbedrijf staat min der vrij dan het particuliere, zooals spr. na der trachtte aan te toonen. De vrije bedrij ven kunnen, door het bicden van hoogere salarissen, het beste personeel verkrijgen en I zijn vrijer in bet bevorderen alleen naar bekwaamheid. De talrijke tegenstrijdige be langen van ambtenaren en beambten en J van politieke partijen hebben een nadeelige werking op de overheidsbedrijven, terwijl de vertegenwoordigende lichamen in den regel niet vele deskundigen onder hun leden tellen. Spr.'s conclusie was, flat socialisatie bren gen zal: veel ruzie en veel belasting. Hij wilde nog wijzen op enkele andere middensiandsbelangen: in de eerste plaats op den verkeerden steun van den midden stand aan het groot kapitaal, doordien hij zijn geld toevertrouwt aan Banken, die rtiil- lioenen in grootbedrijven sleken. De waren huizen van de Reedersvereeniging te Rotter dam zijn daarvan een trelfend voorbeeld. De arbeider doet ook in dezen andersom. Het wordt in onzen tijd vooral noodza kelijk. dat de middenstand, behalve de ideêele, ook de economische organisatie uit alle macht steunt. Door de grootere aanslui ting bij eigen instellingen zouden deze Ban ken van zooveel meer beleekenis worden. I Het is plicht van elk goed geaard midden- stander zijn economische instelling, de al- gemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand, zoo sterk en krachtig mogelijk 1 ie maken. Steunt mede uw eigen Bureaux I van Advies, uw Bondsblad, etc. door den j middenstand zelf in het leven geroepen, j zeide spr. Het belang van den middenstand brengt ook mede. dat men de kinderen in zijn eigen stand laat opleiden, om niet voor de toekomst juist de beste krachten te moe- j ten missen. Spr. klaagde eindelijk over de z.i. onge- j lukkige splitsing der slandsorganisaties, waar allen feitelijk dezelfde belangen heb ben. Hij besloot met de volgende opwekking „Middenstanders, steunt uw plaatselijke Middenstandsvereeniging, uw nationale vak organisatie en uw Middenstandsbond, gij be hartigt dan uw eigen belang. (Applaus). Bij de gelegenheid om vragen te stellen of opmerkingen te maken, wilde er één be- toogen, dat splitsing in vakorganisatie naar politieke en religie te prefereeren is boven een algemeens organisatie. De Voorzitter wilde dit liever niet bab- i ben, uitvrees, dat men dan in de politiek zou verzeild raken, waarmede de vergade ring en ook de vrager zich gaarne bij neer- legden. j Na een korle pauze verkreeg mr. Knibbe bet woord, die eenig9zins in afwijking met hot onderwerp op de convocatie sprak over: Da taak van d» K. v. K. Aan deze met aandacht gevolgde red» onlleenen wij het volgende: Een der rechtsregels, welke steeds wordt toegepast, is de spreuk „Ieder Nederlander wordt geacht de Wet te kennen". Deze rechtsregel heelt al heel wat reden gegeven tot spijt, tot ergernis of tot kalm nadenken. De tijd, dat er werkelijk iemand to. die alle wetten en besluiten van zijn land kent, ligt echter eeuwen achter one. Zelfs tpecia- iisten staan dikwijls voor veel onduidelijk heid en onderlinge tegenspraak van de Wet Toch weet echter een normaal mensch, na een enkele waarschuwing, betrekkelijk vlug wat hij doen of laten moet Erger wordt het echter, indien men wil beoordes- len, welke wettelijke regelingen ar zullen komen. Bij een ontwerp-wet Is hel dik wijls ondoenlijk uit de bepalingen op ts maken, zullen zij schadelijk zijn of niet Ce leidende personen in een zekere om- ge ving moeten echter weten wat hun boven het hoofd hangt, daar dikwijl» door gebrek aan inzicht of een onjuiste leven»- of we reldbeschouwing, f. o. v. het economisch leven maatregelen gelrolfen worden, welke zeer schadelijk kunnen werken. Daarom wordt organiseeren een eisch door den bitteren eisch om steeds weer op de bres te moeten staan, waardoor de orga nisaties een onmisbare iactor geworden zijn in de huidige samenleving. Het verzamelen van de gegevens, noodig ter beoordeeling, gaat dikwijls de krachten der plaatselijke vereenigingen ver te boven, waardoor de noodzakelijkheid ten duidelijk ste uitkomt van een locaal centrum, waar toe men zich oru inlichtingen kan wenden. Dan is het de Kamer van Koophandel, dio uitkomst moet. bicden. Gekozen uit de vooraanstaande mannen uit het district, na genoeg steeds als vertegenwoordiger eener groep, wordt het contact met het vereeni- gingslcven steeds bewaard. Op het perma nente Bureau der Kamer worden de gege vens verzameld, welke de leden behoeven om een behoorlijk gemotiveerd oordeel te kunnen uitspreken. Bovendien wordt steeds nauwlettend toegezien op gevaren, welke I zich kunnen voordoen, en degenen, dio j meenen mochten, dat de Kamers van Koop- i handel weldra, hij gebrek aan werk, op i hun nauwelijks behaalde lauweren zouden gaan lusten, weten niet hoeveel ook de I Kamers van Koophandel noode moeten la- i ten passeeren, omdat men niet alles doen kan. Is de enkeling dikwijls onmachtig, de Ka mer van Koophandel heeft juist ten doel een j vertegenwoordiging voor handel en nijver heid te scheppen, welke aan tal van andere colleges obenburtig is. V/aar andere met een kluitje in liet riet worden gestuurd, daar bereikt de K. v. K. het zedelijk recht ze aan te vragen. Door de Wet op de Ks. v, K. van het jaar 1920 werd een einde gemaakt aan de vroe ger bestaande gemeentelijke Ks. v. K. Het oontact tusschen deze Ks. v. K. en handel en industrie was veelal niet zoo, dat van een behoorlijke vertegenwoordiging kon ge sproken worden. Door de instelling van het Handelsregis ter worden de Ks. v. K, finantieel zelfstan dig, De waaideering voor hot Handelsre gister neemt steeds toe, hetwelk is af te leiden uit 't steeds stijgend aantal informa ties. De Ks. ran K. zijn verplicht aan het algemeen bestuur, alsmede aan de provin ciale ou gemeentelijke besturen, adviezen en inlichtingen te geven, indien dat ge vraagd wordt, terwijl tevens uitdrukkelijk in de Wet 13 bepaald, dat tij dit ook uit eigen beweging kan doen. De Ks. v. K. geven echter niet alleen ad vies maar treden ook meer zelfstandig op. Do thans in een vergevorderd stadium verhoerende regeling met de boden en eolrippers is wel een zeer recent voorbeeld var. eigen initiatief der Kamer v. K. Foor de samenstelling van een betrouw baar adresboek werd de medewerking der K. v. K. verleend. Eveneens bjj den uitvoer uit het Bezette gebied in 1923 hebben de Ks. v. K. zeer veel diensten verleend. Ook den opzichte der Spoorwegdieustregeliug heeft de K. v.- K. verschillende barer wenschen zien in- willigen. Van de Handelesbeurs, door ge brek aan medewerking ten gronde gegaan, kon een onderdeel „de Zuivelbeurs'' geliand- haafd blijven. Voorts werd nog een ezport- i kaart samengesteld en uitgegeven. Voor verdere voorbeelden kunnen ujj nog I noemen, zeide spr., fle bevordering der in- I land«che indu-trie, het inklaren van douane- goederen op ééne plaats langzame berech ting ran geschillen, het vaarwater te Leiden, de Haven-, Lig- en Bruggelden, de spoorweg verbinding AlphenGouda, de Zakelijke Be drijfsbelasting, welke in Leiden ten slotte afgeschaft werd, en de actie om den vaar weg AmsterdamGoudaRotterdam te ver beteren. De K. v. K. kan als vertegenwoordigster van alle belangiicbbendcn goc-de diensten bewijzen. Wij wijzen op de drie Middm- standsvereemsringen, welke in de K. v. K. ean natuurlijk cenirum vinden. De spreker eindigde zijn rede met tweeër lei verzoek, ten eerste om niet al te hoog gespannen verwachtingen te koesteren ten aanzien van het werk der Ks. v. K., daar dit toch op teleurstelling moet uitloopen, maar anderzijds de Kamer hun sympathie niel te onthouden, en de Kamer in staat te stellen door daadwerkelijke steun haar taak te volbrengen. Van de gelegenheid, om ook dezen spr. vragen le stellen, maakte de heer Oppelaar gebruik, die in menig opzicht, meegaande met de strekking der rede, meende dat het Handelsregister wel eens gebruikt wordt om crediet te verkrijgen en dat degeen, die mol zoo iemand zaken doet, het kind van de rekening wordt. Men meent, dal een in geschrevene in het Handelsregister meer dan f 2000 per jaar moet verdienen, en het gebeurt, dat iemand voor geen cent goed is Een lid der Kamer had hem meegedi I dai iemand met meer dan f2000 inkom, moet ingeschreven worden, doch anden ingeschreven kunnen worden. De heer Knibbe antwoordde, dat iemand <fie in ds laatste drie jaar een vcrdionBtc van f 2000 kan doen aantoonen ingeschreven mag zijn. Als een maatstaf voor crediet waardigheid mag men dit niot laten gelden. Wel schenkt het Handcleregis.r een achat van gegeven met betctkl.iug tot fir- BINNENLAND. Hel voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot afschaffing van den Zomertijd. Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot subsidiee* ring van de Olympische Spelen in 1928. Het R.-K. politiek advies voor de a.s. Kamerverkiezingen. Wetsontwerp tot nitkeering van f 150.000 aan de Codro. BUITENLAND. Groot debat in het Engelsche £agerhui« over den politieken toestand. De Daitsche presidentskeaze. Voorbereidende maatregelen vooi Coo- lidge's ontwapeningsconferentie. De spoorwegstaking in Griekenland ia geëindigd. ma's naaml. vennootschappen on Coöpera ties wat spr. nader aantoonde. Do hoer Voorbrood, zich tot don hoer korteweg richtend, meende dat de oplos sing van het middenstandsvraagstuk veel meer ligt in do bestrijding van do onderlin ge concurrentie dan in een strijd tegen ka pitaal en arbeiders. Dc heer Korteweg zeide, dat juist orga nisaties het middel is om den middenstan ders te leeren, dat zij moeten samenwerken. Do heeren Molkenboer, van der Steen en Simonis dankten rosp. namens het bureau der K. v. K., de Chr. en R.-Kath. Midden- standsvereen. voor de uitnoodiging en wenschto do jonge vereeniging geluk met haar aanvankclijken bloei. De heer Simonis deed nog uitkomen hoe de taak van de Mid denstandsorganisaties ook vooral ligt in het leeren van een goede boekhouding en regel in zaken. Daardoor zal men leeren inzien,- dat onderlinge concurrentie juist nadeel in plaats van voordcel geeft (applaus). Hierna werd het officieele gedeelte van de& avond door den Voorzitter gesloten. Men bleef echter nog gevuimen tijd gezel lig bijeen. De Canarisclie eilanden. Gisteravond hield mej. O. Cool, conser vatrice aan het Rijks-herbarium, alhier, voor de Leidsche Biologen-club en de afd. Leiden der Nederl. Natuurhistorische Ver. een voordracht met lichtbeelden over baar reis naar de Canarische eilanden. Deze eilanden een dertien in getal, zijn gelegen in den Atlantischcn Oceaan, bij de Westkust van Xoord-Afrika. Zij worden naar het klimaat verdeeld in twee groe pen, de Hesporidcn (dc gelukkige eilanden) met een weelderige vegetatie, hetgeen een gevolg is van de hooge bergen, die zich op die eilanden bevinden, waardoor de wolken van dl N.O. Passaat gecondenseerd wor den tot regen, nevel en sneeuw; terwijl de tweede groep, dc Purpurariën, een •woestijnachtig karaktev dragon. Tot de eerste groep van eilanden, waar toe spreekster zich beperkte, behoc.en Teneriffa Cran Canaria en Palrrw». Wat betreft do flora eai fauna dezer eilanden, valt een grooto overeenkomst te constatce- ren met dio van het subtropisch gebied. "Wij kunnen drie vegetatie-zónen onder scheiden, n.l.: le. Dc strandzone, die zich >ttn af de kust tot 600 M. boven den zeespiegel uitstrekt, met tropische culturen (vooral bananen), succulenten en xcrophytischc planten2e. de bosch- of wolkcnzène van 000—1800 M., met gematigde cultures (tarwe, rogge, groenten, etc.) en endemische hoornen; 3e. de""subalpinez6ne, boven 1800 M- Dezo wordt op Teneriffa grootendeels ingenomen door de .Pinar", de Canarisehc den. Deze groeit tot op plra. 3150 M., op welke hoogte wij genaderd zijn tot de ,,Oanadas", den ring- krater, die nog steeds werkt en om den massieven top van de ..Teidc" (3».50 M.) heenloopt. De grootste aanl rekkelijkheid voor de botanici zijn de z.g.n. oud-endemische planten (de oorspronkelijke planten) uit hot tertiair. Deze flora, nu nog op de Ca narisehc eilanden aanwezig, wordt fossiel gevonden in Frankrijk en Spanje, waar zij onder invloed van den ijstijd is uitgestor ven. Daar de ijstijd op dc Canarisclie eilan den niet den minsten invloed heeft gehad, heeft de flora zich daar kunnen handhaven. Tot dezemerkwaardige oud-endemisch© I planten, behooren o.a. Laurus canariensif (een lauriorboon), Phoenix canariensf»

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1