De Terugkeer van Klompvoet. M No. 19949 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 23 Maart Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. FEUILLETON. Terugkeer van de Koningin. H.M. de Koningin en Z. K. H. de Prins iijn Zaterdagmiddag met den Parijschen sneltrein van 4.15 uur van hun verblijf in Zwitserland in den Haag teruggekeerd. Het Koninklijk echtpaar werd op het per- Ton verwelkomd door Prinses Juliana. De Vorstelijke familie, die in een open auto plaats nam, werd bij het wegrijden door een talrijke menigte hartelijk toege juicht. Bij het passceren van Brussel waren koning Albert, de koningin en prins Leopold ter begroeting aan het station Du Nord. Zij hebben geruimen tijd met het Koninklijk echtpaar onderhouden. De Koningin ontving ook den Nederland- öchen gezant te Brussel en mevrouw Van Yredenbureh. Het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar. Te Utrecht zijn bijeengekomen een groot aantal afgevaardigden van Oranjevereeni- grngen in verband met liet plan tot een huldebetuiging aan het Kon. echtpaar ter gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest. Op het stadhuis heeft burgemeester Focke- ma Andreae bij een officieele ontvangst een toespraak gehouden. In de vergadering if medegedeeld dat de Koningin zioh be reid heeft verklaard een huldeblijk te aan vaarden, doch dit huldeblijk mag niet met groote geldelijke offers gepaard gaan. Het voornemen besbaat aan te bieden een groot Schilderij, voorstellende de Koningin, den Prins en de Prinses, geschilderd door een onzer eerste schilders. De lijst zal geheel gebeeldhouwd zijn en o.a. de wapens van het Kon. echtpaar, het rijk en de provincies vertoonen. Een album zal de namen der be sturen der Oranjevereenigingen bevatten. De burgemeesters van Amsterdam en Den Haag hebben hun medewerking toegezegd aan de plannen voor den Koninginnedag te TJtr'p*M Do Kamerverkiezingen. „Het Volk" meldt: De uitslag van de stemming over de gros lijst voor Rotterdam—Dordrecht is als volgt: 1 J. Ier Laan, 2. Suze Groeneweg, 3. J. II. F. Zadelhoff, 4. J. Brautigam, 6. J. de Roode, 6. J. A. Bergmoyer, 7. G. Wouden berg, 8. P .de Bruin, 9. Th. J. K. Kuilen burg', 10. L. M Hermans. Voor de Kamer-kieskringen Groningen— Drente: 1. J H A. Schaper, 2. A. E. J. de VriesBruine, 3. A. v. d. Heide, 4. D. Bar- tels, 5. K de Jonge. 6. W. Mansholt— Andreae, 7. v. d. Wielen. 8. B. TI. Bredman, 9. J. van Dok. Voor den kieskring Overijsel: 1. J. Alibarda; 2. W. van der Sluis; 3. Mw. A. LeandertzLadenius; L B. H. van Ruy- ven; 5. J. H- Kichèlshcim; 0. A. Teesm-k:'?. Bevers. De Weeldebelasting. Donderdag j.l. is een algemeene verga dering gehouden van den Nederl. R.-K. Middenstandsbond onder leiding van den (heer G. J. C. Struycken, om te vernemen het oordeel der aangesloten katholieke etands- en vakorganisaties over het inge diende wetsontwerp tot heffing eencr ver- terings- en weeldebelasting en om de hou ding te bepalen van den bond tegenover het wetsontwerp Na een klare en zakelijke inleiding van meer algemeenen aard door mr. Ilubar, wend door onderscheidene afgevaardigden ■de volstrekte onhoudbaarheid van liet ont werp in zijn huidigen vorm bepleit. Het verzet richtte zich vooral tegen het feit, dat door dit wetsontwerp eenzijdig een speciale en ongemeen zware druk wordt gelegd op een groot deel van der. middenstand, die toch al zoo diep gedrukt gaat onder <le velerlei fiscale en andere maatregelen, die den middenstand zijn op gelegd. Voorts kwam naar voren, dat op voor name onderdeelon liet ontwerp administra tief onmogelijk kan worden uitgevoerd. Een en ander werd geacht te zijn een na tuurlijk gevolg van de omstandigheid, dat Door VALENTINE WILLIAMS. Geautoriseerde vertaling van WE. PONT. (Nadruk verboden). 48) Voorover leunend totdat liaar haar mijn wang aanraakte, volgde het meisje met de -OOgen de richting van mijn vinger. „Ja zeker!" riep zij uit, „die vierkante, grijze rots, die eenigszms voorover helt, lijkt heusch wel wat op de Lorelei.. Eindelijk voelde ik, dat ik op meetbaren afstand van het doel van mijn onderzoek was. Maar lusschen mij en mijn einddoel stond nog een onoverkomelijke hinderpaal, die vier maten muziek, waar ik geen raad mee wist. De pieken had ik terecht kunnen bren gen, maar wat beteekenden zij? Welk ver band hadden zij met de bergplaats van den schat? Ik wist er heelernaal niets van en voor het eerst voelde ik mij moedeloos. „Wat belcekent het?" vroeg Marjorie's stem naast mijn elleboog. „Wat heeft de Lorelei le maken met den schat?" Ik lachte bitter. „Wanneer ik een musicus was," anl- wooidde ik, „zou ik het je waarschijnlijk kunnen vertellen. Maar nu ik dat niet ben „Wees alsjeblieft niet geheimzinnig," smeekte het meisje. „Vertel me precies wat je bedoelt." bij de samenstelling van het-ontwerp geen overleg is gepleegd met de georganiseerde groepen van vakkundigen. Dit werd te meer betreurd, wijl reeds zoo dikwijls en met zooveel aandrang is ver zocht bij -het ontwerpen van wettelijke maatregelen voorat voeling te houden met de onmiddellijke belanghebbenden, wier voorlichting ook thans weer zoo dringend noodig is gebleken Deze en andere bezwaren werden neer gelegd in een motie, waarin de meening wordt uitgesproken, dat hel ontwerp in zijn tegenwoordigen vorm onaannemelijk is; dat bij handhaving van het denkbeeld eener weeldebelasting deze zooveel mogelijk geheven moet worden aan de bron, dat in evenbedoeld geval alsnog veelzijdig cn diep gaand overleg behoort te worden gepleegd met de georganiseerde groepen van be langhebbenden; dat onderscheidene artike len uit het ontwerp dienen le worden ge licht; dat de personeele belasting op cafés en restaurants moet worden afgeschaft of althans teruggebracht tot op het niveau van die der winkels en dat verteringen be neden zeker bedrag behooren te worden vrijgesteld, subsidiair bedoelde inrichtingen dienen te worden ingedeeld in klassen met onderscheidene tarieven. De Algemecne Nederlandsche Bond van Handels- en Kantoorbedienden richt zich in een adres tot de Tweede Kamer met het verzoek, het ontwerp van wet tot aanvul ling der Zegelwet 1917 (Weeldebelasting) niet aan te nemen. De Algemeene grondt zijn bezwaren te gen de voorgestelde wet op de volgend;e punten: de belasting zal een de koopkracht verminderde strekking verwekken; het di recte gevolg der wet is prijsstijging, terwijl de Nederlandsche gemeenschap juist aan daling der kosten van levensonderhoud gratie behoefte heeft; het winkelbedrijf zal tot geringen omzet geraken met als gevolg, vooral in het klcinwinkelbedrijf grooter werkloosheid voor de bedienden; de belas ting op rekeningen wegens verblijf of ver tering in hotels dupeert zeer sterk de han delsreizigers, die toch reeds van de vermin derde koopkracht de nadeelige gevolgen on dervinden; de wet zat dus vermindering van inkomsten eenerzijds, grooter kans op werkloosheid anderzijds tengevolge hebben, bevordert de welvaart niet en is vooral door de bij de administratie en distributie betrokken werknemers van een nadeelige strekking. Vrijstelling van schenkingsrecht. Het Verbond ran Nederlandsohe Fabri- kanteu-Vereenigiugen beeft een request aau den Minister van Finnciën gericht, teneinde een uitbreiding te verkrijgen van de voor gestelde wijziging der Successiewet, welke wet in een nieuw artikel 70, 9e, cn 8o, Se. onder zekere boparkiugen vrijstelling van schenkingsrecht verleent voor schenkingen, die werkgevers of hnn erhtgenooten zouden willen doen ter pensioneering van hun werk lieden. Het Verbond dringt er nu bij den Minister op aan, deze vrijstelling ook te doen gelden voor schenkingen door den werkgever of diens echtgenootc gedaan aan pensioenfond sen voor hun arbeiders, voor zoover dit afzonderlijke stichtingen of instellingen zijn. De regeling toch, die de Minister voor stelt, zou er toe leiden, dat pensioenen voortaan slechts als een uitkeering uit de kas der vennootschap worden gegeven en niet door middel ran het sociaal, zoovee! weuschclyker onafhank.ljjk pensioenfonds. Tevens verzoekt het Verbond premievrije pensioenen uit de door de werkgevers te stichten pensioenfondsen vrij te stellen van schenkingsrecht Volgens de nieuwe regeling zou hiervan een min.mum van 28 pet. ge- he;en moeten worden. Tenslotte doet het Verbond het verzeek om in de vrijstelling van .schenkingsrecht waarin het voorgestelde art. 79, 9e voorziet voor uitkeering aan echtgenoot(e), weduwnaar en weduwe van (den) de werknemer (neemster) ook hun weezen tot den 14-jarigen leeftijd te be trekkeu, daar dergelijke weezen immers veelal en terecht in arbaiderspen- sioenen zijn opgenomen, daar zij voor hun levensomlerhouu over g ...'P. andere bron van inkomsten kunnen beschikken. Ik vertelde haar van de vier malen mu ziek. „Het moet een gedeelte zijn van een of ander Duttsch deipilje," zei ik. „Het komt me vaag bekend voor, maar ik ben een boon, wanneer ik mij de woorden er van kan herinneren- En ik neem aan, dat het woorden zijn, waar het om gaatl" „Kun je me de wijs niet vóór neuriën?" vroeg Marjcirie. Zingen is mijn fort niet. Een combinatie van schroomvaüiglieid en een echle roo- kerskeef brengt, wanneer ik probeer te zin gen, geluiden voort, die ik zeker weet, dat mijn toehoorders tot wanhoop moeten bren gen. Maar Marjorie, die ernstig zat te luis teren, liet hoofd even op zij, liet mij mijn voordracht nog eens heiihalen. Toen zei ze: „Maar weet je, dat was je daar traaht le zingen een deuntje is, dal echt populair was in Duitscldand, toen ik daar was juist vóór den oorlog? Luister! Ik zal het je voorzingen 1" En met heldere, jonge slem zong zij: „Puppchen, Du bist mein Augenstern, „Püppchen, hab' Dich zum Essen gern." Toen hield zij plotseling op en greep mij bij den arm. „Püppchen I" zei ze. „Denk eens! Begrijp je het nu?" „Neenl" antwoordde ik neerslachtig. „Ik moet eerlijk bekennen, dat ik het niet snapl Ik weet, dat Püppchen beteekent pop of popje, maar ik ziet niet Marjorie wees met haar kleinen vinger naar het 9ombere beeld aan den tegenover- gestelden kant van het dal, dat men tus- schen de Lorelei links en het Suikerbbrood rechts kon zien. „Daar heb je je popi" zei ze. Nederl. Bond van Ziekenverpleging. Te Amsterdam is een buitengewone ver gadering gehouden van den Nederl. Bond voor Ziekenverpleging, onder voorzitterschap van dr. Th. Hammes. Allereerst werd in behandeling genomen het voor-ontwerp van een algemeenen maat regel van bestuur als bedoeld in art. 05 en G8, elfde lid der Arbeidswet 1919; het z.g. voorontwerp-Verplegingsbesluit. Dr. Manholt hield een inleiding. Er ontspon zich een uitvoerige gedach- tenwisseling vooral over de wenschclijkheid van een wettelijke regeling van de vacan- ties der verplegenden. Een definitief besluit hieromtrent werd nijt genomen; do meesten der woordvoerders verklaarden zich voor een vacantic van 3 weken .welke desnoods in een vacantie van 2 weken achtereen en één van één week zou kunnen worden gesplitst. Voorts werd de wenschelijkheid betoogd van invoering van de maatregelen bij het begin van het kalenderjaar, dit in verband met het opmaken van de begrootingen voor de ziekenhuizen cn aangedrongen werd op vereenvoudigingen van de controle-regeün- gen. Langdurige discussie volgde hierna, naar aanleiding van den door dr. Manholt uitge sproken wensch om in plaats ran een werk tijd van 10 uren per dag en 65 uren per week. één van ten hoogste 9 uren per dag cn 64 uren per week vast te stellen. Nadat verschillende afgevaardigden het woord hadden gevoerd, stelde de voorzitter vast, dat uit de vergadering over het alge meen de wenschelijkheid naar voren was gekomen, dat bij het vaststellen van den ar beidstijd, soepelheid zal worden betracht. Ten opzichte van het in het voorontwerp voorgestelde punt, dat de diensttijd van een verplegende of van één niet verplegende, die geen nachtdienst verricht, ten hoogste 13 uren mag bedragen, was de vergadering van meening, dat het wenschelijk is, geen be paalden tijd vast te stellen; zou dit wél moe ten gebeuren, dan wenscht zij den tijd in- plaats van 13 op 15 uren te zien bepaald. Evenzeer zou de vergadering den dienst tijd van een verplegende of een niet-vorplc- gende, die nachtdienst verricht, niet op ten hoogste elf uren zien-bepaald, maar ook vrij zien gelaten. Nadat nog verschillende andere voorge stelde artikelen waren besproken, werd da wenschelijkheid besproken, dat de controle, zal worden uitgeoefend door medici. De heer Zaalberg, directeur-generaal van den arbeid, merkte op, dat cr reeds medische inspecteurs zijn, en dat hun aantal nog zal worden uitgebreid als de samensmelting van de verschillende medische rijksdiensten welke in voorbereiding is, tot uitvoering komt. De voorzitter verzocht hierna den heer Zaalberg aan de regeering mededceling te willen doen van de ter vergadering geuite wenschen, hij hoopt, dat bij de definitieve regeling daarmede rekening zat worden ge houden. Aan de orde kwam- hierna het voorstel van het hoofdbestuur, het te machtigen om met de stichting, die door bemiddeling van dr. J. Kuiper wordt voorbereid een overeen komst aan te gaan, waarbij de bond voor een zeer gering bedrag per jaar van bet stichtingsbestuur in huur krijgt een huis, dat volgens te maken slichtingsacte zal moeten dienen tot verpleging van oude en invalide verpleegsters. De voorzitter merkte op, dat dit voorstel bij acclamatie zou kunnen worden aange nomen als niet de bepaling er was, dat de bond zelf de exploitatie moet voeren. Er is een kapitaal, dat een rente geeft ran f 7500, welk bc-drag onvoldoende is Een uitvoerige discussie over dit voorstel ontstond. Na zeer langdurige bespreking werd len slotte het voorstel van het hoofdbestuur, om het tehuis le aanvaarden, met 41 tegen 10 stemmen aangenomen (tegen verklaarden zich de afdeelingen Haarlem en Rotterdam). Hierop werden nog eenige bepalingen, in zake de belegging van het kapitaal en het beheer der gelden van het Tehuis behandeld en aangenomen. Ben Algem. Bond van Spoor- en Tramweg- wegpersoneel. In een Zaterdag te Utreoht gehouden vergadering van het Centraal Comité van Actie tot het vormen van één organisatie En .ik Ik greep, dal nu eindelijk (het raad sel was opgelost. HOOFDSTUK XX. De grafkamer. Wat hadden wij nu aan onze ontdek king I dacht ik verbitterd. Duizend, twee, drie duizend metera in die ijle atmosfeer wat het onmogelijk de afstanden zuiver te schatten van onbeganen rotgrond la gen tus9chen ons en het beeld. Ik gaf nu niet veel meer dan een voorbijgaande ge dachte aan de oplossing van het code bericht; want mijn geest was bezig met het meer dringende vraagstuk hoe Marjorie te redden uit den gevaarlijken toestand, waar in ik haar gebracht had. Wij konden daar niet onbepaalden tijd -op de rota blijven; dat was duidelijk. Onder den invloed van de zon, die voortdurend sterker stralen op die geëxposeerde rots neerzond, deed zich een gevoel van doret reeds gevoelen. Marjorie was de eerste, die er van repte. Zij vroeg of wij ergens water zouden kunnen vinden. Op onze hoogte leek mij dat twijfelachtig en ik vertelde het 'haar. Marjorie Garth, had ik bemerkt, was een tneisje, dat graag de volle waarheid wist. „Wat denk je van die holte achter den pilaar?" vroeg zij. langs mij heen wijzend naar de lage opening, die ik had opgemerkt in den achterwand van ons plateau. „Terwijl het licht is," antwoordde fk, „moet één van on3 hier blijven en het pad bewaken. Ik weet niet, wat hun werkloos- blijven beteekent.maar wij moeten op alles voorbereid zijn. Waarom ga je niet eens een kijkjs nemen ia dis holte? Maar van spoor- cn tramwegpersoneel zijn alle voorstellen door dit Comité in zijn circulai- re van 10 Maart j.l. gedaan, aangenomen, zoodat een organisatie genaamd Algemeene Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel is opgeriobt. Naar aanleiding van de gehou den besprekingen met den Bans, den Neu tralen Bond en den Loeomoticfbond, zal door do oprichting van den Algemeenen Bond de grondsiag voor vermindering van het aantal vakvereenigingen van spoor- en trampersoneel gelegd zijn F.en voorloopig hoofdbestuur werd benoemd, terwijl het seoretariaat gevestigd zal blijven Mcrwo- tade 181 Utreoht Ais afgevaardigden naar de algemeene conferentio der christelijke kerk van 1929 Augustus te Stockholm, zullen de Nel.-Hei-v. Keik vertegenwoordigen dr. G. J. Weyland, predikant to Veere, president der Alg. Sy node; prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, hoogleeraar te Utrecht; prof. dr. H. M. v. Nes, hoogleeraar te Leiden, beide Iaat;ten tevens leden van het internationale comité; prof. dr. J. A. Cramer, hoogteeraar te Utrecht, en prof. dr. W. J. Aalders, hoog leeraar te Groningen. Naar de „Tel." verneemt, is de heer D. Wijnkoop dezer dagen naar Moskou ver trokken om daar opnieuw met de sovjet- autoriteiten besprekingen te voeren omtrent de verschillende kwesties, welke hier nog steeds de communisten verdeeld houden. Door de rechtbank te Zwolle is, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Harderwijk, de volgende alphabetische lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. H. Hooft; Hasselaar, griffier bjj het Kanto- gerecht te Tie!; mr. E. H. Loosjes, kantoL- reebter te Modemblik; mr. W. H. Moquette, griffier bij het kantongerecht te Wagenin- gen; mr. L. G. Tys, griffier bij het kan tongerecht te Harderwijk, is met het lot afgevallen tegen een van bovengenoemde Candida ton. Men meldt uit Roermond, dat Zaterdag ter gelegenheid van het 40-jarige priester feest van mgr. Schrqnen, bisschop van Roermond, verschillende kerkelijke en we reldlijke autoriteiten den bisschop hun op wachting hebben gemaakt. Uit Rome wordt aan de „Msb." gemeld, dat de Paus den bisschop, brj gelegonheid van zijn veertig-jarig priesterfeest heeft be noemd tot assistent hij den pauseüjken troon. Zaterdag hield de vereeniging voor schoonheid in onderwijs en opvoeding te 's-Gravenhage een vergadering, onder leiding van den heer J. D. Hos, te 's-Gravenhage. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Ais plaats voor de volgende vergadering weid Utreoht aangewezen. Vervolgens werd behandeld het prae-ad- vies voor het programma van schoonheids- eiseheu inzake het teekenonderwqs. De commissie, die dit praeadvies, bestond nit mej. J. v. d. Gaay, 's-Gravenhage, de heeren P. J. A. M. Haaring, 's-Gravenhage, J. D. Ros, 's-Gravenhage, mej. Martha de Vries, 's-Gravenhage, de hearen R. W. P. de Vries. Hilversum, A. H. S. Wirtz, Breda, en mej. Dyserinck, 's-Gravenhage, namens het hoofd bestuur. Het praeadvies is samengesteld in een aantal stellingen, betrekking hebbend op het teekenonderwrj3 van scholen voor algemeene ontwikkeling, kleuter- en lagere, uitgebrad en meer uitgebreid lagere scholen, kweek-, normaal- en hoogere burgerscholen, lycea en gymnasia. De stellingen zijn met eenige redactie wijzigingen aangenomen. Zaterdagmiddag is in het Instituuts gebouw van het Koninklijk Instituut voor de Taai-, Land- cn Volkenkunde van No- derlandsoh-Indië, te Den Haag de alge meene vergadering gehouden. Na opening door den voorzitter, las do secretarie, do heer P. de Roo do la Faille, bet jaarver slag voor. Daarin wordt gezegd, dat van de bijdra gen van bet Instituut deel 80 het liebt zag, bevattende 40 vel druk* benevens vele fo to's. De voltooiing van de Boroboedoer- iritgaaf laat steeds op zich wachtendo af wees heel voorzichtig: hel schijnt erg laag van verdieping te zijn." Ik 3tak haar de hamd toe, om haar op te helpen. Zij slapte langs mij, wendde zich om c-n glimlachte mij toe; toen boog zij zich op den grond en verdween in de ope ning. En terwijl ik met mijn revolver in de hand scherp de twee zichtbare stukken van het pad in het oog hield, pijnigde ik mijn brein om een uitweg uit onze moeilijkheden te vinden. Ik wilde probeeren het vol te houden tot het donker werd. Wanneer dan de „Nao mi" nog niet gekomen was, zouden wij trachten onder dekking van de duisternis ons hol bij het strand te bereiken en daar op het jacht te wachten. Wanneer wij on- dertusschen overvallen werden, zou ik mij overgeven en alles aan Klompvoet vertel len, wat ik wist. Intusschen zou ik mijn jachtmaken op den schat moeten opgeven. Een flauw geluid achter mij deed mij op schrikken. Het was duidelijk, maar op ver ren afstand. Ik luisterde. Nu hoorde ik het weer en ditmaal herkende ik den roep. „HalIoooI Het was Marjorie, die van binnen uil de grot riep. Met een snellen blik naar het pad beneden mij, krabbelde ik overeind. De ingang van de grot was niet meer dan vier voet hoog en ik moest mij bijna dubbel buigen om er in te komen. Binnenin wa3, een paar voet van de opening af, genoeg licht, om le zien, dat de bodem, bros en brokkelig, aihelde naar een donkere diepte. Toen klonk van ergens ver beneden, het leek mij bijna aan mijn voeten, weer het geroep van Marjorie: „HaJlooo1 Ik stond stil. RECLAME. 5010 werking van do door den heer Van Erp samen te etcilen Architectonische Beschrij ving ondervond vertraging door diens in het belang der Hindoc-Jav. monumcntcn- koop naar Ned -Indiö ondernomen reis. In do door prof Coldhbrander bezorgde uit gaaf: Jan P. Goon, Bescheid omtrent zijn bedrijf in Indië, ziet bet bestuur bet zesde deel tegemoet. De financieele toestand is op bet oogen- blik niet onbovredigend, dooli in de naaste toekomrt staan het Instituut zeer bclanc- rijko uitgaven to wacbten in verband met do voorloopig op de begrooting 1925 pro memorie uitgetrokken posten. In de vacatures werden gekozen prof. mr. C. van Vollenboven, prof. dr. H T. Colen brander en dr J. W. IJzerman. De onder-voorzitter van het Instituut prof. J. C van Eerde zegde den voorzitter, prof. Snouek Hurgronje, dank voor zijn goede leiding en bet vele dat hij voor bet Instituut gedaan had. De vergadering werd daarna gesloten. In de dezer dagen te verschijnen Le gerorders iS" opgenomen oen ministeriecle beschikking betreffende korting voor huis vesting en watergebruik in een Rijksgebouw Voor de Rijkswoningen, welke ln sommige garnizoenen in beheer en onderhoud zijn overgegaan aan het departement van finan ciën, worden tot dusver, ondanks die over gave, de verschuldigde huursommen inge houden op de jaarwedde en in 's Rijks schatkist gestort. Zulke behoort van 1 April 1925 af. zoo wel voor de reeds overgegeven als voor de nog nader over le geven woningen, niet meer te geschieden. De huurders moeten van dien datum af het verschuldigde beta- ten aan den betrokken ontvanger der re gistratie en domeinen. Den garnizoenscommandanten wordt ver zocht, na te gaan, voor welke woningen al dus behoort te worden gehandeld. Zaterdag heeft de onderteekening plaats gehad van de collectieve arbeidsover eenkomst in het meubelmakers- en behan- geisbedrijf. Do bepalingen van liet nieuwe contract zijn gelijkluidend aan die van het tot dusver geldende. In het schildersbedrijf bestaat van 1 dezer af geen collectieve arbeidsovereen komst ,daar werkgevers- en werknemjrs- organisaties niet tot overeenstemming zijn gekomen. De patroonshonden hebben nu aan hun afdeeliugen geadviseerd, zich niettemin te houden aan de loonen en verdere arbeids voorwaarden, welke van 1 Maart 1924einde Februari 1.1. hebben gegolden. Verder, plaat selijk geen overeenkomsten met de arbeiders- vereenigingen af te stuiten. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt liet recht van f25 per jaar, bedoeld in art. 27, sub. 8, 2e lid, ran bet Rijkstelefoonregfement 1919, teruggebracht tot f 12.50 voor alle doorverbindingen (locale en interlocale) ten behoeve van politie, brandweer, doktoren, ziekenhuizen, waterschappen, enz., waarbij bet algemeen belang in veel sterkere mate betrokken i3 dan het particuliere belang van den doorverbondene. Voor alle overige doorverbindingen ik fiet volle recht ver schuldigd. Naar wij vernemen, zelg de „N. R. Ct.", heeft liet, hoofdbestuur der Nederland sche Vereeniging van Spoor- en tramweg personeel ecne vertrouwelijke circulair» ..Hierl" riep ik. „Waar ben. je?" Van verbeneden klonk de stem, flauw en wat beverig. „Hier beneden in het donker en ik vind het niets plezierig! Maar ik heb water ge- vondenl Er zijn een paar '.reien in de rot» uitgehouwen!" De aantrekkingskracht van het water was onweerstaanbaar. Ik wierp een blik naar buiten op het pad, waarboven de warme lucht trilde. Er was nog niemand te zien. Ik dacht, dat ik veilig gauw even het hol binnen kon gaan om mijn brandenden dorst te lesschen. Het hol werd nauwer naarmate men dieper in de rots kwam, en plotseling schoot mijn voet uit in de ruimte. Ik lastie een beetje rond en vond een smalle tred<-. Toen herinnerdo ik mij plotseling, dat ik een stompje kaars in mijn zak had, dat ik den vorigen avond had opgepikt, loen wij de sloep aan 't ontladen waren. Een oud kam peerder laat nooit stukjes kaars liggen. Zij kunnen altijd te pas komen, zooals ii- t ver dere verhaal zal bewijzen Ik streek dus een lucifer af, stak mijn stompje kaars aan en tuurde naar bene den. Het zwakke schijnsel verlfchtt alleen een donkere duisternis, een zwarte, nauwe schacht; maar ik zag, dat de treden aan den eenen kant steil naar beneden voer den Ik kon nu rechtop staan, en met de eene hand den rotswand vaslgrijpcn-1 en met de andere mijn kaars vasthoudend, be gon ik al te dalen. Ik Lldc de treden order het gaan. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5