A6EMDA, Nieuwe modellen Bronzen Pendules Uitstekend loopend Nikkel Heereniiorloge f 5.- W. BROUWER, Haarlemmerstraat 23 Gouden Nnrloges v. Jubileum. Wekkers v.af f2,50 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. T rijdag. Pieterskerk: Apolegetisohe lezing: spreker de. Gravemeyer. 8 uur nam. fitadszaal (kleine)Concert van Sara Swaap en Hans Franco Mendes. 8 uur. Zaterdag. Zomerzorg: Propaganda feestavond van den Jeugdbond voor Onthouding; halfacbt nam. Oogstgeest, Café „De Sport", Kem- penacrstraatOpenbare vergadering S. D. A.P. Spreker de heer K. ter Laan over: De beteekenis van de a.s. verkiezingen. Halfacht. Zondag. Nutszaal: Relig. Soe. samenkomst. Spre ker B. dc Ligt7 uur nam. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht f8. is altijd geopend, doch van n m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-receplen. Alleen voor leden van dat fonds. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Maart waargenomen door de apotheken der hecren D. .1. van Driesum, Mare 76. lel. 406, en W. Pelle, Kort-Rapen- burg 12, lel. 594. RECLAME. HEDEN GEËTALEERD 5203 SPECIAAL AANBOD Iloriogcr - Telefoon 2070. dit is hem onwaar gebleken. Wat niet deugt, i» het tooneel zelf, dat zich te gemakkelijk laat verdringen door bioscoop, dancings enz, niet meer beantwoordt aan den tijdgeest. Kunst is niet zoo'n gecompliceerd verschijn sel, het is een beeld van het leven, dat echter nooit zijn verrassend vermogen ver bergen mag. Rubens b.v. zou thans ook an ders schilderen dan hij destijds deed. De tijdgeest is echter het voornaamste. Deze wordt bepaald door de grenzen, die wij zelf hebben gesteld. Onze opvatting der samenleving wordt door twee polen be perkt: de enkeling en het getal. Tusschen deze beide slingert zich de tijdgeest, nu eeDs meer naar het eene, dan naar het andere, zoodat de kunst individualistisch is of gemeenschapskunst. Zoo heeft men te genover elkaar de middeleeuwen en de renaissance, de eerste een tijd van het ge tal, van gemeenschapskunst dus, de laatste van den enkeling, van het individualisme. De evolutie der kunst is sinds do renais sance al verder gegaan, behoudens kleine reacties, als in het romantisme en ten slotte het impressionisme. De stof woidt tolaal verschillend bezeten, zooals Kloos het zei: de kunst is de allerindividueelste uiting eener allerindividueelste impressie. 't Is het uiterste, zoodat de kunstenaars eikaar zelf niet begrijpen. Hij legt dit een voudig vast zonder critiek. Hij ziet de stof zoozeer uitgewczeld, dat deze ontglipt. De dramatische kunst i9 op zichzelf de negatie van het individualisme, want an ders zijn niet velen op 't zeilde moment toe gankelijk voor eenzellde impressie. Er moet zijn dezelfde tucht, hetzelfde geloof enz., gelijk vroeger bij de mysterie-spelen, de ri- tueele diensten in do kerk. Er zijn nog over blijfselen daarvan, b.v. in de Vlaamsohe poesjenellen-kelders, bij de clowns, bij Chaplin. Spr. meent, dat wij ons Ibans weer bezig zijn le oefenen tot een nieuwe oboediëntie, onbewust en wellicht onder voortdurend protest. De lijd neigt lot saamvoeging, tot een zich onderwerpen aan 't zelfde patroon, zie het luisteren naar dc draadlooze, de kruiswoord-rage,, de sport als voetbal. Hij gelooit niel, dat de Kerk weer in 't midden zal komen le slaan, zooals sommigen den ken, dat midden zal z. i. zijn een fabriek, een machinerie, dio voor allen denkt. Het huidig tooneel heeft zijn verrassend vermogen verloren; ook door de uitbeelding der acteurs. De gezelschappen gaan bankroet. Om daarin wijziging te brengen zullen z. i. twee tijdperken noodig zijn, eerst een van destructieve kracht, dan van constructieve kracht. Eerst zal het huidige tooneel moe ten vernietigd, om op de puinhoopen een nieuw op (e bouwen. Zelf heeil hij drie slukken geschreven, waarvan men zegl, dat hel sluwe anarchistische werken zijn, alleen van waarde door de destructieve beteeke- nisl liet openluchtspel hier deukt hij zich als een stap vooruit, zooal niet voor de drama tische kunst, dan toch voor hemzelf. Nader ging spr. daarop nu in doch verduislerde zooveel mogelijk om er de verrassing niet aan te ontnemen. De vergissing in de dramatiek is z. i.. dat de kunst is literatuur. Zonder de literatuur zou de kunst z. i. heel wat beter zijn. Een looneelwerk moet niet alleen leesbaar, hel al doen, anders gaat het mank, niet gedra gen door spel. Regisseur, decorateur, spe lers, allen moeien even goed scheppen als de auteur. Als gitslelijke inhoud moet iets uitge worpen worden, waarop allen op dezelfde wijze rcageeren. Daarom koos hij voor zijn openluchtspel het motto: Leiden ontzet Ho'land gered, een levensgebeurtenis voor allen, waarbij hij tegenover elkaar steltt Alva en De Zwijger, vanwaar zijn betiteling A Z spel. Iedereen kan dit aanvaarden vertrouwen doet hij, dat er is één Ilollandsch gezicht, zonder daarmee palrioti9mc of zoo te bidcelen. t Het spel moet gemechaniseerd worden als geschiedt met de arbeiders bij Ford. Vaag go! hij daarvan een nadere uiteenzetting. Leiden zal in het midden, Spanje links, Holland rechls gelegen zijn. In Leiden ont wikkelt zich het leven gelukkig in 7 gfbe- pen weergegeven, n.l. geboorte, kinderjeugd, jongelingschap, bruiloft, arbeid, ouderdom, dood. Door verlichting zal dit worden aan gegeven zonder verplaatsing van personen. Dan wordt Holland bedreigd. Alva naderl, inen krijgl dan aanval, bezelting, plunde ring, en de opstanding. Alles wordt meer met licht dan met spelers, decors enz ver werkt. De strijd zal worden weergegeven met vuurwerk. Willen de looneelislen de oude Iradrlic gelrcuw blijven, de studenten zijn wellicht in een nieuwe inrichting te drijven vooral als men zegt, dat het voor dc lol is, zeide spr. ondeugend. Zelf ziet hij met groot vertrouwen de proef tegemoet. Hij gelooft aan succes, ook waar Johan do Meester Jr. de regie voert. Holland zal de kinderziel niet geheel ver loren hebben, durft bij verwachten, noodig om kunst naar waarde te schatten Luid applaus volgde, waarna dr. Bevcr- scn den spreker, die zooveel doet voor het samengaan van Noord en Zuid, dank bracht, daarbij gelegenheid vindend voor een per soonlijk woord. Tevens bood hij den spr. Ier herinnering aan een uitgave van diens „Jonge Verzen", dat zoo zeldzaam is ge worden, dal de auteur het zelf niet bezat. Gezellige avond voor Slechthoorenden. Gisteravond hield de Verecniging voor Slechthoorenden, onder leiding van den voorzitter dr. C. J. A. van Iterson een gezel lige bijeenkomst in een der zalen van het Nutsgebouw. De belangstelling was vrij goed al had de voorzitter er nog liever meerderen gezien. Op deze avonden kunnen de leden en anderen, die slechlhooren elkander ont moeten, met elkander kennis maken en van elkander vernemen op welke methode men op de meest doelmatige wijze het gebrek van niet goed kunnen hooren kan beslrijden. Medewerking voor dezen avond hadden verleend mej. Mien Driessen (zang), een uit nemend pianiste, wier naam wij hier niet mogen noemen cn onze stadgenoot de heer J. P. Riedel (fluit). Mej. Driessen zong o.a. „Panis Angelicus", „Jonge Liefde", „Liefde" cn „Een Liedeke in Mei" waarbij zij op voortreffelijke wijze op de piano werd begeleid. Al de aanwezi gen hebben van haar krachtig stemgeluid kunnen genieten. Voor fluit en piano werd gegeven „So - nate" van Handel", „Berceuse" van Jocelin, „Knecht Ruprecht" van Schumann, „Lied oblie Worte" en „Meditation" uit Thaïs. Ook deze zeer goede muziek werd zeer gewaar deerd. Bij afwisseling weid er gesjoelbakt, terwijl er thee werd geschonken en gebak rondge diend. Er hecrschte den geheclen avond een pret- tigen toon vooral ook doordat er donateurs en leden niet slechthoorenden aanwezig wa ren, die zich op aangename wijze met hun minder begunstigde natuurgenooten onder hielden en in sommige gevallen vriendschap sloten. De twee dames en den heer Riedel, die van hun kunst hebben doen genieten, wer den daarvoor door den voorzitter hartelijk bedankt. Wanneer er nog zulk een avond wordt belegd, twijfelen we niet of alle nu aanwezigen zullen terug komen en nog an deren meenemen. De vereeniging verdient veler steun en we hopen dat een herinnering aan dezen avond vele onzer stadgenooten aanleiding zal ge - van zich als donateur of lid op te geven. De Commissie van Advies-voor Sociale Zaken alhier, kwam gisteren weer bijeen. Zij stelde haar advies rast omtrent een reglement betreffende de inrichting en wer king van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken tetf uitvoering van artikel 3 der verordening van 20 October 1924. Op voorstel van de Subcommissie voor do Steunverleening besloot de commissie te advisseeren omtrent den steun aan losse werklieden een bijzondere regeling vast te stellen in dien zin dat ds steun voor deze groep werklieden wordt beperkt tot 36 da gen per jaar en wel 15 dagen in de eerste helft en 21 dagen in de tweede helft van het jaar. Voort3 besloot do commissie een afzonderlijke subsommissie voor de be roepskeuze in te stellen ter bestudcering van dit vraagstuk. Deze week vergaderde de afdeeling van den Neutralen Bond van Personeel bij Gevangenissen, Rijkswerkinrichtingen, Tuchtscholen en Rijksopvoedingsgestichten. Met 't oog op de belangrijke voorstellen voor do algemeene vergadering, welke ge houden wordt in Utrecht eind April, wer den twee afgevaardigden benoemd, n.l. de heeren Schmidt en L. Waterloo. Alle voor stellen worden in de volgende maandver gadering. begin April, besproken. Naar wij vernemen is door de Leid- sche Vereeniging van Industrieelen bij de Eerste Kamer een request ingediend tot handhaving van den Zomertijd. Hoewel de natuur er vandaag toe me dewerkt een voorjaarsstemming te wekken en, evenals de L.A.W.E.T. de Leidsche winkeliers aanspoort om eens op den eer sten lentedag met een mooie étalage het seizoen te openen, ontdekten wij vandaag nog slechts sporadisch uitgestoken vlag gen. Vermoedelijk zijn de meesten met hun étalage nog niet geheel klaar en wachten zij met de officieele opening totdat tij de officieele opwekking van de L.A.WJS.T. hedennamiddag in de courant lezen, too- dat we eerst morgen van de wakkerheid on zer neringdoende middenstanders recht zul len kunnen genieten. De enkelen, die vanmiddag al klaar wa ren hebben wij, afgaande op de uitgesto ken vlag een bezoek gebr&cbt en we erken nen gaarne dat er veel werk aan is besteed Als zij morgen algemeene navolging vinden en daarop hoopt het L.A.W.E.T.-bestu**, dan valt er morgen in onze winkelstraten heel wat moois tc zien. Wij willen bet ho pen. Aanzien doet gedenken. Dinsdagavond 24 Maart zal de Veree niging van Handelaren in Zuivelproducten alhier het eenjarig bestaan der vereenicing herdenken in dc bovenzaal van „In den Ver gulden Turk" bij welke gelegenheid de heer G. Korlewog, voorzitter der Neutrale Mid- denstandsverecniging (afd. Leiden en Om streken) een voordracht zal houden over Middenslandsbelangen, terwijl daarna de secretaris van de Kamer van Koophandel van Rijnland mr. P. G. Knibhe het nut van de Kamer van Koophandel zal uiteenzetten. Door den commandant van het Ce Rcg. Veldartillerie alhier, werd heden in het openbaar aanbesteed de levering van hooi stroo cn turfstrooisel voor de paarden van genoemd Regiment over het tijdvak van 1 Mei 1925 tot en met 31 Juli d.a.v. Aantal inschrijvingen acht. Turfslrooisel: Verkoopbureau van turf strooisel Rotterdam, per 1000 K-G. f 21. Bij minder dan ÏOOO K.G. f 25 per 1000 K.G. Firma W. Wille, Koudekerk a. d. Rijn, per 1000 K.G. f 20.90 en firma Van Bevcrcn, Den JTaag, per 1000 K.G. f 20.S8. Hooi en stroo: Per 1000 K.G. firma Ke ken en Hcursen, Rotterdam, resp. f 08-90 oi> f40: firma Tasolaar, Rotterdam, "hooi f 67firma Oerlemans Vrijhoef, Kapelle resp. f 65.40 cn f47; firma Vromans, Am sterdam resp. f 62 en f 41.50 en J. van Don gen, Raamlandsveer resp. f 58 en f 43. Door E. E. D. is bij de politie aan gifte gedaan, dat uit de gang van zijn wo ning aan de Breestraat een rijwiel is ont vreemd. G. B. heeft bq- de politie aangifte gedaan, dat zijn 15-jarige dochter sinds gisteren na schooltijd niet thuis is geweest en -vermoedelijk weg is geloopen. Hedcnnicht omstreeks uur ontstond een begin van brand ten huize van A. C. L. san do Jan van Govenkade, veroorzaakt door een petroleumlamp van een broedmachine, welke in de kelder stond. Het vuur werd met één slang van den motorwagen spoedig bedwongen. Ingekomen is voor „Sehoolkindcrvoc- ding en Schoolkinderkleeding" van den Ne- öerlandschen Aanneinersbond, afd. Leiden, een gift van f 25. Het aantal werkzoekenden bedroeg op 19 Maart '25 totaal f770 legen op 19 Maart 1924 tolaal 1290. DE ALGEMEENE TOESTAND. Voortdurends rust. -Gemeld wordt, dal do Engelsche on dc Duilsohe regeeringen de onderhandelingen herval hebben over de wijze van betaling der 26 pCls. hefting op den Duitschen in voer in England. fn antwoord op een vraag van kolonel Wedgwood van de arbeiderspartij in het Lagerhuis over den stand van het vraag stuk van de Keulscihe zêne, heeft Baldwin verklaard, dat liet rapport van de geallieer de militaire commissie is onderworpen aan een nauwgezet technisch onderzoek len einde de geallieerde regeeringen in staat te stellen eisohen op te stellen aan Duitsch- land inzake zijn onlwapeningsverplichlin- gen. De premier verzekerde Wedgwood, dat het vraagstuk van de ontruiming in geen enkel opzicht vastgekoppeld was aan dat van de Fransche veiligheid, ten gevolge van de jongste besprekingen van Chamberlain te Pari}9 en Genève. Baldwin verzekerde len slotte nog, dat bij het debat over de buitenlandsche politiek aanstaanden Dinsdag al dergelijke punten bdhandcld zullen worden. In het algemeen nog rust! BELGIE. Groots verkiezingsstrijd ontbonden, niet ontbonden. Het aantel ingediende candidateu-lipsten voor do Belgische Kamer- en Senaatsver kiezingen op 5 April is groot, zoodat de strijd hevig zal zijn. Het Katholiek-Vlaamsch Hoogstudenten- verbond, te Leuven, door de bisschoppen voor onlbonden verklaard, bestuurt thans zich zelf als vrjj bestaand. DUITSCHLAND. De presideutskenze de crisis in Pruisen de spoorwegstaking. De Duilscli-Völkischen hebben tenslotte van een eigen candidaat voor het president schap afgezien en steunea Janes. Hitler c.s. hebben Ludendorff Ihans of ficieel gesteld. Nu Marx voor Pruisisch premier heeft be dankt, moet de Landdag weer een nieuwen premier kiezen. De rechterzijde wilde dit heden reeds doen, doch dit is verworpen. De toestand wordt inmiddels hoe langer hoe ingewikkelder. Dc rijksminister ,'an arbeid heeft de scheidsrechtelijke beslissing inzake de spoor wegstaking bindend verklaard. Hij zegt in de toelichting tot deze beslissing, dat de voorgeschreven weder in dienst neming van de stakers een zware last voor de rijksspoor weg-mij. is. Voor de arbeiders is de getrof fen regeling, ofschoon zij niet aan al hun eischen tegemoet komt, een aanmerkelijke verbetering. (De spoorwegarbeiders krijgen bij de nieuwe regeling een loonsverhooging van 8 pfenning per uur. De werktijd blijft gelijk hij was en alle stakers worden weer in dienst genomen). De Rijksspoorwegmaatschappij heeft ver klaard de uitspraak te zullen opvolgen, on danks de ernstige bedenkingen, welke daar tegen beslaan. De vakbonden der spoorwegarbeiders noodigen in een oproep de stakers uit rich in gestolen gelederen weer aan le melden. De oproep zegt. dat de arbitrage weliswaar slechts een gedeeltelijk succes op malerieel gebied brengt, doch volledig succes op mo reel gebied. FRANKRUK. De gcdsdienst-interpellatie. Gisteren is de Kamer begonnen aan de interpellatie over het manifest der kardi nalen. Cazals, de voorzitter van de radi caal-socialistische partij, opende de rij der sprekers. Ilij ontwikkelde de grieven der .inkerzijde tegen liet manifest en eischte gelijkelijk respect voor de religieuss Over tuigingen en a-religieuse overtuigingen en waardtering voor het inderdaad goede en vrije neulralo openbare onderwijs. Léo li Eérard, do oud-minister van Onder wijs ouder Poincaré, die als gematigd re publikein het manifest der kardinalen niet bewonderen kan, pleitte niettemin verzach tende omstandigheden en trok een parallel tusschen de „npsland gheid" der bisschoppen en die der rijksambtenaren, die de linker zijde heclemaaï niet erg vindt. Ze moet daarom haar verontwaardiging tegen de gees telijken ook maar wat matigen. Daarna werd het. protest dei' bisschoppen verdedigd door de leden van rechts Grons- seau, Baudry d'Asson, enz., die nadruk leg den op de provocatie, die van de tegen woordige meerderheid is uitgegaan, te be ginnen met de verklaring van Herriot bij de aanvaarding van de regeering. Eerst genoemde beschuldigde daarbij de meerder heid en de vrijmetselarij van het besliste plan Frankrijk te ontohristenen. ENGELAND. Hervorming van het Hooger- hnis French geopereerd. Het kabinet heeft zich uitvoerig bezig gehouden mei dc vraag of een hervorming van het Hoogerhuis wenschelijk is. Het z.g. schaduwkabinet (de vroegere conservatieve ministers) heeft tijdens de verkiezingen dienaangaande beloften afgelegd en de her- log van Sunderland zal de volgende week hierover inlerpelleeren. In de wandelgan gen van hel Lagerhuis houdt men zich le vendig mei hel vraagstuk bezig, de meenin gen zijn echter zeer verdiecld. Van conser vatieve zijde wijsl men er op, dat een la- bour-regocring, die over een meerderheid in hel Lagerhuis beschik!, bij den huidigen toestand feitelijk haar gehecle programma van sociale wetgeving zou kunnen door zeilen ,mils de spreker er in loestemt de be trokken wclten als budgetaire wetten te be handelen. Volgens de Engelsche grondwet behoeven n.l. budgetlire wetten, die door liet Hoogerhuis worden verworpen slechte in de zelfde zittingsperiode voor de tweede maai door het Lagerhuis le worden goedge keurd om, zonder verder nog aan het Hoo gerhuis te worden voorgelegd aan den ko ning ter onderleekening te worden aange boden. Dus nu al vrees voor een komende La- bhur-regeering? In liet Lagerhuis heeft de Minister van binnenlandsche zaken verklaard, dul de officier van justitie le Liverpool de arresla- tic gelast heeft van verschillende personen, die verdacht worden van betrokken le zijn bij de oplichting van Polill. Drie zijn er reeds aangehouden. De Graat van Yperen (maarschalk French) onderging een ernstige en lang durige operatic. Het later gepubliceerde bulletin zegt, dat de toestand bevredigend is, maar uiteraard niet vrij van ongerust heid. ITALIË. Mnssolini weer voor een ope ratie de zaak Matteotti. Bij Mussolini, die voor korlgn tijd een maagoperatie nroest ondergaan, is, volgens een bericht uit Rome, een nieuwe operatie noodig gebleken De „Tribuna" meldt, dat generaal de Bono zich verzet heeft tegen liet toelaten als civiele partij in het proces Matteotti van diens weduwe en kinderen en de afgevaar digde Amendola. Men wacht in politieke en justitieels kringen met belangstelling het besluit van dc commissie van instructie af, daar daaruit zal blijken in welke male generaal de Bono invloed heeft op de lei ders der instructie. ROEMENIE. Professoren nemen ontslag, .Wegens opslootje^onder de studenten aan de universiteit te Jassy is onlangs de ju ridische faculteit gesloten. Thans heeft een aan taf hoogleeraren heropening van de facul teit verlangd. Dit verzoek is afgewezen, inet het gevolg, dat zes professoren hun ontslag hebben gevraagd. De regeering heeft dit verleend. Onder de professoren behoort ook prof. Alexander Cusa, die wordt be schouwd als. de geeeteljjke leider bij de studenten-onlusten. GRIEKENLAND. De staking verloopt Het grootste deel der spoorwegarbeiders en electriciens heeft den arbeid hervat. Id de Kamer kreeg de regeering met 158 stem men tegen een motie van vertrouwen. FINLAND. Kabinetscrisis. Ingman, de premier, heeft het ontslag van het geheele kabinet ingediend. BUITENLAND3CH GEMENGD. Bij het mijnongeluk bij Fairmont in West- Virginia zijn, naar thans wordt bekend ge maakt,, M mijnwerkers omgekomen. Het Garantie-Pact. BERLIJN, 20 Maart. (V. D.) De corres pondent van het Sociaal-Democratische Orgaan „Vorwürts" te Parijs meldt: In politieke kringen verluidt, dat de En gelsche regeering naar aanleiding van door dc Fransche regeering afgelegde verkla-' ringen, door haar vertegenwoordiger Ui Berlijn de DuiUche regeering heeft doen weten, dat zij haar voorstel in concreten vorm zal indienen. Volgens de „Vorwarls" zou Herriot te genover Chamberlain verklaard hebben; dut Frankrijk bereid is het Duilsohe1. voor stel ernstig te onderzoeken, wanneer het' een werkelijk voorstel van de Duitsche re geering en niet een bemiddelingspoging van Londen betreft. Lord Cnrzon f LONDEN, 20 Maart (Reuter). Hedennacht ia lord Cnrzon overleden. Onverwacht komt deze doodstijding niet meer, men was er op voorbereid. Met Curzon verliest Engeland een man, die op builenl. terrein langen tijd grooten invloed heeft geoefend en die veel voor zijn land heeft gedaan. Plooibaarheid was echter niet zijn grootste deugd en daarom heeft hij het dikwijls moeilijk gehad, moeilijker, dan wel noodig was. In Frankrijk beschouwde men deze kaï-aktertrek van den markies als een soort ondeugd en bepaald gezien was hij daar den laatsten lijd niet moer, zoodat hij in liet jongste kabinet-Baldwin ook niet de portefeuille van builenl. zaken bekwam, doch werd opgenomen als leader van het Hoogerhuis. Markies Curzon ol Kedleston werd 11 Jan. 1859 in Kedleston geboren. Van 1885 —'86 was hij privé-secretaris van Salisbury 'n goede leerschool voor hem. In 1886 werd hij lid van het Lagerhuis voor de conser-» valieve partij, die hij altijd trouw is ge bleven. Van 189192 was hij onderstaats secretaris voor In$ë, van 189598 van buitenl. zaken, van 1898—1905 onderkoning van Indiö, in 1916 lord-president van den geheimen raad, om in 1919 op te treden als minister van buitenl. zaken tot de komst van het kabinet-Mac Donaild in 1924. Men ziet: een zeer weikzaam leven 1 Dat als zoodanig ook is erkend, getuige zijn be noeming tot markies in 1919. LONDEN, 20 Maart. (Reuter). In heb Lagerhuis heeft Baldwin uiting gegeven aan zijn diep leedwezen over den dood van Lord Curzon en aangekondigd, dat hij ajs. Maandag hieromtrent een resolutie zo* indienen. Onderscheiding van Asquith. LONDEN, 20 Maart. (N.T.A. Draadloos.) De regeering benoemde Earl Oxford and Asquith tot lid van de rechtskundig© oom missie van de Privycouncil, het opperst© gerechtshof in zaken met geschillen tus schen de dominions, de koloniën en het Britsche Rijk. Engelsch gezant bi) Turkije. LONDEN, 20 Maart. (N.T.A. Draadloos) Sir Ronald Lindsay is formeel benoemd tot' Britscb gezant in Turkije. De Engelsche marinebegrooting. LONDEN, 20 Maart. (Reuter). In het La gerhuis verklaarde Bridgeiman, eerst© lord der admiralteit, bij het indienen der ma- rine-begrooting, omtrent de vermeerdering dezer begrooting met 4.700.000 pond dat voorzoover vereenigbaar met „efficiency" do grootste zuinigheid was betracht. De lobour-rcgeering was het niet voldoende geweest de uitgaven door de marine te be snoeien tot op het gebeente. Zij had heb mes er zelfs nog veel dieper dan tot op het gebeente ingezet. Antwoordende op een vraag aangaande Coolidgc's voorstel tot bijeenroeping eener ontwapeningsconferentie, verklaarde Brid- geman dat indien er eenige mogelijkheid bestond dat zulk een conferentie, waar aan Engeland kan deelnemen, gehouden zal worden, Engeland zich gelukkig zou achten tenminste indien vereenigbaar met 's lands veiligheid alles te doen wat mogelijk is om de kosten voor bewape ning minder te doen worden. Holde aan Nederland. LONDEN, 20 Maart. (Reuter). De onder minister voor koloniën Ormsbygore hield te Londen een rede waarin hij er den nadruk" op legde, dat er grooto behoefte bestaat aan wetenschappelijk onderzoek vooral in de tropische deelen des Rijks. Het was een schande dat men tot voor kort geen school voor tropisohen landbouw had en niets dat kon worden vergeleken met wat de Nederlanders op Java hadden gedaan. De regeeringscrisis in Pruisen. ■BERLIJN, 20 Maart. O7. D.) De „Germa- nia", het orgaan van het Centrum, meldt, dat in Pruisen met de hulp van het Cen trum geen rechlsche regeering zal worden gevormd. Het blad dringt aan op de vor ming van een extra-parlementair kabinet. Uit Zwitserland. BERN, 20 Maart. (Belg. Tel. Ag.) D* staatsraad besloot met 19 tegen 17 stem men zijn reeds vroeger genomen besluit té

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2