~NU~ H. SIMONIS bet benoodigd Schoenwerk gekocht in bet Heerenbattines vanaf f5.75 KUNST EN LETTEREN. WYBERT Brieven uit Egypte. Schrale Lippen RuweViuid dat het aantal Roeife midlialfspelers in ons land tegenwoordig vrij klein is. De herkie zing der andere spelers zal over het alge meen wel voldoening geven. Zeker, niet ieder heelt Zondag geschitterd, maar bijna allen hebben reeds eerder overtuigend be wezen, dat zij hun plaats waard zijn, on danks een minder goeden dag. En de eenige van wien dat niet hekend was. namelijk De Haas, heeft tenslotte niet zoodanig ge faald, dat men de overtuiging heeft gekre gen, dat hij minder goed is dan Pijl, Broek man, enz. Daarom lijkt het pns goed ge zien dat de commissie hem gehandhaafd heeft. Rcsumeercnde constateeren wij. dat deze nieuwe samenstelling der Oranje-ploeg wel bevrodiging schenkt. Wij geloovon, dat zij in slaat zal zijn de Duilschers te weer staan, althans wanneer deze spelen gelijk in den vorigen landenkamp te Amsterdam. Om het Kamp. van Nederland. Voor de compclitie om het kamp. van Nederland speelt Go Ahead Zondag te De- ▼erter legen Frisia. Om den N. V. B.-beker. Voor Zondag a.9. zijn de volgende wed- slrijden voor de 3dè ronde om den N. V. B.- beker vastgesteld: Z. F. C.—D. O. T. O.; D. W. S.—Donar; A. D. O.'t Gooi; ConcordiaXerxes; B. M. T.Feyenoord; Zwolsche BoysNed. Corinthians; Wageningcn—Excelsior; A. G. O. V. V.Hercules; RoermondEnschede; FrieslandAjax. Voor de volgende wedstrijden zal nader een datum worden vastgesteld: Winner Hol- landia-S. D. W.C. V. V.; Hilversum Winner D. F. C.-D. H. S.; Winner Waler- graafsmeer-D. O. S.W. F. C.; Winner Schoonhoven-NeptunusB. V. V.; Theole Winner H. F. C.-D. W. V.; G. V. V.—Win ner P. S. V.-Wilhelmina. GYMNASTIEK. Uitvoering van „Donai". Op Donderdag 26 Maart a.s. geeft de Leidsche gymnastiok-vereeniging „Donar" een openbare uilvoering in de groote zaal van het Leidsche Volkshuis (Apothekers- dijk). Het programma zal een tiental num mers omvallen, waarbij de nieuwe richting In de gymnastiek 9terk op den voorgrond zal treden en waarbij de nauwe samen hang tusschen gymnastiek en alhletiek zal Worden gedemonstreerd. SCHERMEN. Wedstrijden van den K. O. S. B. Op 16. 16, 17 en 18 April a.s. worden in ie zalen van het Koninklijk Botanisch Ge nootschap te 's-Gravenhnge wedstrijden ge louden van den Kon. Officiers-Schermbond. Bovenstaande sportberichten herplaatsen wij heden, wegens misstelling in ons blad Van gisteren. WATERSPORT. De jaarvergadering van de K. N. M. G. In café „In den Vergulden Turk" alhier wordt morgenmiddag, te 2 uur, de jaarver gadering gehouden van de Kon. Ned. Mo torboot-Club. Op de agenda komt o.a. een voorstel van het bestuur voor om do leden van het Comité Permanent der U. I. Y. A. gedurende 1925 tot eerelid der K. N. M. C. t» benoemen. BILJARTEN. Kampioenschap Nederland eerste klasse. De wedstrijd voor het nationaal kam pioenschap eerste klasse, waarvan de Ned. Biljartbond do organisatie aan do Biljart vereniging Caland to Rotterdam heeft op gedragen, belooft een zeer belangwekkend tornooi te worden. Er zijn zes deelnemers, n.l. de heeren J. F. Cassing, J. Dommering, L. Katoen, J. v. d. Laan, A. J. Robijns en K. Willig. De wedstrijd begint Donderdag 26 Maart a.s. te 7 uur 's avonds en wordt op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Maart d a.v. te 1 en Tl' uur voortgezet. Er wordt gespeeld op twee matchbiljarls; de partijen zijn van 40Q caramboles, groot cadro (-15 c.M.), met vierkant anker van 18 c.M. VOETBAL. De degradatie van U. D, Naar gemeld wordt zal morgenavond te Deventer een conferentie plaats hebben tus schen de Oostelijke eerste klassers en tweede klassers, waarbij de degradatie van U. D. zal worden besproken. FrankrijkUruguay. Te Parijs heeft het Uruguay-leam gisteren een wedstrijd van 2 x 30 minuten gespeeld legen het nationale Fransche elftal. Na een vooral aan Fransche zijde vluggen wedstrijd kwam hel einde mol een puntloos gelijk spel. Over hel algemeen waren de gasthee- ren meer in den aanval. L.V.B.-elttallen. Deze weck zijn in een voltallige vergade ring deg L. V. B.-elftalcommissie samen gesteld, een elftal A. en B. Na 't spelen van een oefenwedstiijl einde Maart, wor den zoo noodig nog veranderingen aange bracht. 't Definitieve elftal speelt dan in April nog meer oefenwedstrijden. Do ploegen zjjn van links naar rechts: Elftal A: doel: Blom (Norv.); achter: Bek kering (Lugd.) en Du Pon (A.S.C.); midden: Van der Valk (Quick Boys), Verbiest (Lugd.) en Van Leeuwen (L.F.C.); voor: Van Dam (L.F.C.), Bouwmeester (Norv.), Van Hoven (L.M.C., J. Koreman (U.V.S.) en Wassenaar (Norv.). Elftal B: doel: Arnoldus (Lugd.); achter: C. L. de Groot (U.V.S.) en Th. van der Meer (L.F.C.); midden: Slawina (D.L.V.), N. Muller (A.S.C.) en Kr. ran Duivenbode (Quick Boys); voor: J. Thonies (Raceël), Th. Roest (U.V.S.), Burggraaf (Raceël), T. Azier (L.F.C.) en Koelevvijn (Quick Boys). PAARDENSPORT. Cross country bij Ede. Gisteren is bij Ede een dubbele cross ïountry van do K. M. S. V. gehouden. De uilslag was als volgt: 1. Luit. S. G. Manger Cats op „Falma" in 22 min. 18 sec. 2. Luit. A. G. van der Kroon op „Allah" in 23 min. 11/0 sec. 3. Bos-luit. Jurgcns op „Apolto" in 23 min. 7 3/ó sec. 4. Kapt. J. J. van Santen op „Old Gold" in 24 min. 10 1/3 sec. 5. Luit. J. Porlheine op „Glück Aul" in 21 min. 11 sec. 6: Luit. Jlir. W. Gevacrls op „Master Tom' in "21 min. 113/5 sec. 7. Luit. C. L. Hollerlt op „Polly" in 21 min. 51 4/5 sec. 8. Luit. Jhr. S. C. de Marcos van Swinde- ren op „Schoorsteenveger" in 25 m. 9 1/5 s. 9. Luit. I. L. D. Baron Sirtema van Gro- vestins op „Boeroe" in 25 min. 10 sec. 10. Luit. B. Ilasselman op „Liesje" in 26 min. 35 scc. 11. Luit. T. L. A. Steenkamp met „Spin- nekop" in 20 min. 35 2/5 sec. 12. Res.-luit. H. J. Stas met „Phi Phi" in 26 min. 40 1/5 sec. 13. Luit. jhr. A. van Lcnnep met „Rey nard" in 2G min. 47 sec. 14-. Luit. G. van Wynallen met „Kakker lak" in 26 min. 471/5 scc. LUCHTVAART. De hnldiging der HollandIndië-vliegers. Thans slaat reeds vast, dat meer dan 3000 personen aan do huldiging te 's-Gravenhage zullen deelnemen. Het comité le Leiden deelt ons mede, dat de tot nu toe ingekomen vragenlijsten alle hoop geven dat ook Lei den flink zal vertegenwoordigd zijn, hoewel men hoopt dat spoedig iels definitiefs zal kunnen worden bekend gemaakt betreffende de vereenigingen, die zullen deelnemen. Ook een muziekcorps uit Leiden heeft zich beschikbaar gesteld om mede te gaan naar Houlrust. Voor alle deelnemers belooft het dan ook een zeer interessante dag te wor den. Na het défilé nemen de demonstralies een aanvang. Begonnen wordt met die der renpaarden, daarna voeren 20 vliegtuigen evoluties uit, vendclzwaaien, gymnastiek, schaken met levende figuren, hockey, bok sen, schermen, enz., enz. We hopen dat alle secretarissen voor 22 Maart de gevraagde opgaven zullen hebben Agezonden bij het secretariaat: Pasteur- straat 38a. RECLAME. GROOTST en GOEDKOOPST SCHOENMAGAZIJN VAN Haarlemmerstraat 138 - Tel. 689 deen verhoogde prijzen SPECIAAL ADRES voor IJzersterke Sclioollniirzcn 5213 NIEUWE UITGAVEN. Van de firma Holkema en Warendorf, Uitg.-Mij. te Amsterdam, ontvingen wij: „Vrouw", door M. M. Stiemens-Hopman, geillustreerd omslag in driekleurendruk en teksfcillustraties v. Netty Heyligcrs. In den handel verkrijgbaar ingenaaid voor den prijs van f 5fc25, ingebonden f 2.90; „Tot inzicht gekomen", door A. S. M. Hutchin son, de schrijver van „Als de winter komt" In den handel verkrijgbaar ingenaaid voor den prijs van f2.90, ingebonden f3.75. Van Nijgh k Van Ditmar's Uitg.-Mij., Rotterdam, ontvingen wij: „Het water- polospel", door Paul Beulque en A. Des- carpentries, naar de bewerking van H. M van Schagen, Voorz.» van de Commissie voor het Zwemonderwijs van den Ned. Zwcmbond, een zeer practisch boekje, met de regels voor het waterpolospel, hetwelk in den handel verkrijgbaar is voor den prijs van f 1.25. Van de firma "VV. J. Tliicme k Co., Uit gevers te Zutphen, ontvingen wij: „Koren bloemen", een bundel Nederlandscho ge dichten van Constantin Huygens, met aan- teekeningen van dr. J. van Vloten, hoog- leeraav te Deventer. In den handelverkiijgbaar ingenaaid voor den prijs van f 2. 20, gebonden f 2.80. Van de firma J. B. Wolters, Uitgevers to Groningen „De fokkerij der landbouwhuisdieren in Nederland, met 150 figuren, door prof. dr. H. M. Kroon, in den handel verkrijgbaar voor den prijs van f 3.90; „Nederl. Land- en Tuinbouwbibliotheek" onder redactie van dr. P. v. d. Hoek, J. Heidema. dr. J. Ritzema Bos, J. Heemstra dr. H. M. Kroon èn dr. K. H. M. v. d. Zande, M. v. d. Broek en P. J. Schenk; „Dierlijke en plantaardige parasieten in fruitplantingen, groentekweekerijen en moestuinen", met 176 figuren, in den handel verkrijgbaar gebonden voor den prijs van f 3.50; „Langs opwaartsche Wegen", door Oor Bruyn en N. Tj. Swiersra. De geschiedenis van het Nederlandscho volk voor de hoo- gerc klassen van de lagere school. Eerste deeltje met 82 plaatjes f 0.75; „Elsje's avontuur in het Wonderland", van Lewis Carroll, bewerkt door B. Wester- veld, met illustraties van John Tenniel, verkrijgbaar voor den prijs van f 0.60» RECLAME. ¥@98' Uw succes is een welluidende stem van groot be lang. Gebruik: daar om vóór het zingen cn spreken de ver- frisschcndc 73BLETTEN Grcotc dooien 65 Ct 215 „Nieuwe Schrijfcursus voor dc Chr. School" in s cahiers, door E. Kielt cn C. Munk Jr. Cahier IV cn V voor den prijs van f 0.1 TV4. „Nieuwe Schrijfcursus voor de lagere school", door E. C. Noyons en Joh. Klasens Voorbeeldenboek]© voor het 5e leef jaar f 0.30. Oefencahier voor het 5e leerjaar f 0.15; „De ontwikkeling der Historie", door dr. E. Rijpmn. Geïllustreerde beknopte Alg en Vadcrl. Geschiedenis. Deel I. Oudheid en Middeleeuwen, niet talrijke illustraties en kaartjes, verkrijg baar voor den prijs' van f 2.75; Werkboekje bij de studie van de Alg. en Vadcrl. Geschiedenis f 0.90; „A Survey of English Literature for the use in Dutch. Schools", door A. Perdeck, verkrijgbaar gebonden voor den prijs van f 1.25. Van de Stoomvaartmaatschappij „Zee land" ontvingen wij een keurig uitgevoerde prospectus, betreffende uitstapjes naar Fol kestone en de Zuidkust van Engeland. Het boekje bevat lal van aanbevolen wan delingen of autotochten, prijsopgave van logieskosten in de verschillende hotels en geeft behalve dat, nog lal van kiekjes zoowel van Engeland als van hel eiland Walcheren. DE LAKENHAL. Tentoonstelling van werken door H. A. van Daalhoff. (Slot.) De indruk die van deze expositie bij den bc-zoeker hangen blijft, zal er wel een zijn van vage melancholie, zooals die uit bijna al het werk spreekt, maar tevens zal men ook constateeren dat sentimentaliteit afwe - zig is. Het pleit niet weinig voor den kunste naar dat hij de nabijheid van een dergelijk gevaar, vertrouwend op de echtheid van zijn aandoening, in het geheel niet als een drei ging voelt. Zijn werk zal niet direct aanspreken. Eerst langzaam zal het zijn eigenaardige werking uitoefenen en het beste dan van een indrin gendheid zijn, die hij meer uitbundig werk dan het zijne om het effect, dat toch spoedig doorzien wordt, ontbreekt. Hoe schoon is de fluisterende vertolking van dat wat zijn oude huisjes, half wegge doken onder koesterend lommer, als leere geheimen, bergen. Onder het gulden ge dempte schijnsel liet alles wat van oudheid verhaalt, te dommelen. Al zullen er menschen zijn die dit anders gegeven wenschen, vooral dan in vormen die kenmerkender zijn voor dezen lijd, zoo lang van Daalhoff met eenzelvigheid geen verdorring vertoont, dient men hem zonder voorbehoud le waardeeren. Van Daalhoff .vormde zich zelf, d. w. z. hij heeft geen academie bezocht; voordat hij de kunstenaar was, zooals die zich nu in zijn werk ons openbaart, heeft hij velerlei invloed verwerkt. Toorop, maar vooral den zoo fier onaf- hankelijken Thorn Prikker, dankt hij veel. j Men zal zich wellicht nog herinneren, dat juist een jaar geleden op dezelfde plaats waar 1 nu de triplick van Van Baalhoü hangt, een werk van Prikker op de toen gehouden ten toonstelling van werk van deze laatste en zijn leerlingen de aandacht geboeid hield. Het was in den catalogus getiteld Huwelijk, maar juister aanduiding was wanneer men geschreven had: Geïnspireerd door een ge dicht van Verhaeren. Al is dit schilderij van dieper zin en wij der dracht, toch zal men vooral in de kleur verwantschap voelen met deze triptiek Sym bolen van de Lente in drie vakken. Het is niet zeer rijp, dit werk, wel merkwaardig. Rijker, vollediger vinden we van Daalhofl in de vele kleine doekjes met simpele oude huisjes, waar soms een aanstaande deur of geopend vensterluik van geheimzinnig duister vervulde ruimten laat voeten. Zoo - iets vinden we bijv. beheerscht cn klaar in no. 23 Huisje met lantaarn, no. 21 Feest in Stadje met de zoo fijn overwogen acceölüee- ringen van de tcckenachligo onderdeelen, in no. 44 Voortuintje en in vele anderen. Naast dit laatste schilderijtje hangt een grooter doek, Verlaten nuizen getiteld, waar het eenmalige van het moment in de dreinerige lucht geen verband houdt met hel landschap er onder. Dekt men de luclil af, dan leeft in het groepje, om een groen veldje, geschaarde huisjes, prachtig van fluweelige klcurdieple, suizelende stilte, in do lucht rumoer. Van Daalhoff. de ij^zich geslotene, krijgt moeilijkheden bij vertolkingen van wijde ruimten, vooral wanneer hij daar het uit spansel niet geeft als stemmingsvol koepe lend, het licht necrwemelend over het land schap. Iels onzekers vinden we dan ook in het groote doek Verlaten molen uit 't dorp Veur. en rammelt niet het stadsgezicht dat de schilder wel wat al te fantastischEerste bladzijde van Mei noemt? Bijzonder en werkelijk diep is het schil derij Aan de oude Wiele, uit het dorp Hedel in Brabant. Onder de pastels Irelt vooral die van de Tempelklokken, do groote schoon gebouwde witte kelken, vullend het vlak. IV. O a II. Achter het Sheplieard's Hotel bevindt zich het eindpunt der electrisohe tram. dis 1 om hefc half uiur naar Heliopolls vertrekt. I Een half fur rijdens ten Noordoosten der stad ligt temidden der zandvlakte de oase waar men in I90G eerst begonnen is met liet aanleggen eener voorstad met de woning? n der Europeanen en welgestelde inboorlin gen. In een tijd. van twintig jaren is bier een "uitgebreide plaats verrezen, hoogst mo dern gebouwd, met breede avenuo'3 en uitsluitend uit wit zandsteen opgetrokken gebouwen, die de stad een verblindend-hel der aanzien geven. De grootschc boulevards maken den indruk van een Westersche mo de-badplaats en Heliopclis is dan ook de plek, waarheen gedurende de races en pjlo- matches de beaumondo der Egyptische hoofdstad tezamen stroomt Éénmaal \s ja ars trekken hier de groote paardenrennen dui zenden vreemdelingen en in liet volle sei zoen zou men zich te Auteuil of bij de Der by-races wanen, waar de slachtoffers van sport en mode in bonte mengeling zich ver dringen. Men rijdt in dc tram de stad bin nen langs de Palace Hot el-a vemizoo ge noemd naar het polatiale hotel, dat het cen trum vormt der uitgaande wereld dezer luxe-plaats en dat meer dan tweemaal den omvang heeft van het Kurhaus te Scheve- ningen. Dc rez-de-ehaussée der huizen is als winkel ingericht, welker vamen en uitstal lingen door een breede arcade tegen de gloeiende woestijnzon zijn beschermd. De eentonigheid der witte gebouwen, in Moor- schen stijl opgetrokken, wordt verbroken door een rood-zwavte mozaiekversiering, die in breede banden het helle kleurvlak der gevels doorsnijdt. Het zomerpaleis van den Koning, met zijn koepeltoren en scherp, uitloopende boogramen, is een echt Oos- terscli gebouw, dat, niettegenstaande zijn, voor deze architectuur opvallende, eenheid van stijl toch vreemd aandoet in een stad, waar de tegenstelling tusschen Oost cn West geheel vervaagd is. De machtige ba siliek bijvoorbeeld, bij hefc eindpunt der Caïrener tram, uoefc ons aan den bouwstijl van een de Bazel denken: eenvoudig van lijnen, doch zeer indrukwekkend door hefc vierkant krachtige, dat van het breede gc- velsilhouct uitgaat. Twee, van boven afge ronde torens, flankecren den door een laag koepeldak bekroonden ingang en het is juist den massalen indruk, die het geheel wekt, welke elke detail versiering onnoodig maakt. Het is, alsof men met opzet alles heeffc gemeden, wat aan het Oosten herin nert; zelfs de bazar, het middelpunt van hefc Egyptische stadsleven, is ingesloten in een leelijk, laag, steenen gebouw, dat weg gedoken ligt achter de rijzige woonhuizen, alsof hefc zich schaamt en misplaat-sfc ge voelt in dit luxueus-moderne milieu. Do oude naam Heliopolis, „Zonnestad", geldfc met veranderde betcekenis nog steeds voor deze jonge oase-plaats. Daar, waar eens de uitgebreide tempel- gebieden lagen van den oud-Egypfcischcn Zonnegod, vindt men nu slechts een een zame, droge zandvlakte. Verdwenen zijn de lioogo pylonen, waarop bij gelegenheid der openbare processies, helkleurige vlaggen in do blauwe lucht wapperden; verdwenen zijn de ruime, koele zuilenzalen, waar de gods dienstige menigte zich tot het gebed ver drong, wanneer de juries ter vorst zich in het duistere Heilige der Heiligen mefc de god heid afzonderde tot heil van land cn men sehen. Wanneer men per auto het moderne Helio- polis verlaat, bereikt men na ee.i half uur rijden langs een stoffigen woestijnweg de eerste suikerriet- <3n rijstvelden der Zufde- iijko Delta. Hier verrijst eenzaam de obelisk, door den grooten Sesotiu* veertig eeuwen geleden ter eere van diens regeerings- jubileum opgericht hinnen de heclige om- tuining. Vuile fellah-huizen omgeven nu de plek en rondom de obelisk beploegt de boer met zijn bnffelspan het onuergeloopen Jand. Deze plek i3 hier do eenige herinnering aan de vervallen grootheid van het oude wereldrijk. Op den terugweg van Heliopolis naar Cairo passert men halfweg het dorpje Makiriek. Een laan, aan weerszijden be plant met siuaasappelbooiuen, voert van den hoofdweg langs een Christelijk kapelletje naar een tuin, waar een oude sycamore liaar knoestige, dikke takken in grillige vormen uiteenspreidt. Naar de legende ver luidt, heeft Maria op haar vlucht naar Egypte, met het kindeke Jezus in de scha duw van dezen bcom de eerste rust ge noten na haar langdurige en afmattende zwerftocht door de Sinaï-woestyu. Talrijke ex-voto's, op plankjes en linten geschre ven, zyn door de geloovigen aan den bcom opgeliangen. Een enkoio jonge loot ver raadt nog de reeds bijna verteerde levens kracht van den ouden vijgeboom, die door een speciaal irrigatietoostel dagelijks van versch water wordt voorzien. Reed3 vroeg in den morgen togen wij uit om een bezoek te brengen aan Gizeh, op een uur afstands van Cairo, het paradys van den „toerist". Hier kan men zijn kameel hurc-11 van een ritje van een uur door het zand, en zich dan verbeelden een woestijn- tocht te hebben gemaakt. Dat de wandeling naar dé pryamiden en de sphinx even gosd, zoo nog niet gemakkelijker, te voet of per ezel kan worden gedaan, is voor den toerist een zaak van ondergeschikt belang. Hij „kent" nu het moestijnleven, en laat zich op den rug van zijn exotisch rijdier, des- gewenscht in bed oei nen-kleed ij, photogra- feeren met de pyrauiiden op den achter grond. De toerist beklimt de earsta pyrar niide, om na een klein uur vermoeiend en warm klauterend tot de slotsom te komen, dat het uitzicht boven niet ve-rschilt van dat, hetwelk zyn kameraad, die zoo ver standig was om beneden te blyven, in volle rust zit te genieten. Do toerist...., doch laat ik het hierbij mogen latenDj toerist in Egypte is niet hinderlijker dan ergens an ders. Wie zijn voorletters in de boornen snydt, ontziet zich ook niet om zijn vollen naam met zwarte letters op den beschilder den wand van een Thebaansch graf to smee- reD, voorzien van den datum, waarop het belangryke feit van 's mans bezoek plaats had, zooals ik het in Lüqsor heb gezien. In statige, onverstoorbare majesteit lig gen de drie pyramiden aan den rand der woestijn, welke zich als een hoogvlakte ?en honderd meter boven het vruchtbare ~Nijl dal verheft. De top der tweede pyramids heeft nog iets van de gladde bekleeding RECLAME. 3S56 bewaard, die oorspronkelijk de geheele, ruwe steenmassa achter een, in de zou glanzende lang verborg. Twee meier boven den grond bevindt zich aan dc Noordelijke zijde der. pyrami.de, de uitmonding van den gang^ die naar het inwendige voert. De gong helt lichtelijk en uit het duister slaat ooi be nauwds lucht den bezoeker tegemoet. Voetie voor voetje het slibberig pal volgend, be reikt men, bijgelicht door een flikkerende wasaaars, den tweesprong, waar de gang zicti splitst in twee corridors. De bovenste strjgt vanaf oen tweesprong op en aelfs d» ijzeren leuningen, die in den wand aiin aangebracht, kunnen niet verhoed®, dat "ï-j,op den Patten steengrond uit glijd.. De pyramide is opgebouwd uit zware, kubieke steenblokken, doch het i3 in de slögeuüe corridor, welks koogts de afme ting van meerdere steenklompen bedraagt, met mogelijk om de voegen te onderscheiden. li el een bewijs voor de degelijkheid, waarmede men reeds in den aanvang der geschiedenis een zoo massaal materiaal wist to bewerken. Door de hoogero laag telkens iets te laten uitsteken buiten de lager gelegen laag, hoeft do architect van het gevaarte aan den gang een gewelf- vorm weten te gaven; een techniek, ma zich in dc geheele bouwkunde heeft welen te handhaven. Do corridor leept uit op een blinden muur, in welks onderzijde een nauwe ope ning ia opengelaten, waardoor men, op handen en voeten kruipend, de ruimo ge lagkamer bereikt. Een hooge, vierkante' ruimte, duister en bedompt, waarin twee nauwe kanalen, die deze kamer met de buitenlucht verbinden, nauwelijks genoeg versche lucht kunnen toevoeren. De nis, waar ,'s konings mummie in een 6tecnen lijkkist heeffc gerust, is nu leeg: geplun derd door grafroovers, die in den tijd van den grooten Ramses en later de necropo- len van Egypte onveilig maakten. Do wan den, zwartberookt door den walm der flam bouwen, zijn kaal en, afgezien van de ingc-. kraschte namen onzer „beschaafdo" tijd* genooten, door geen inscriptie of relief versierd. De soberheid, die zoo kenmerkend is voor den stijl der pyramidenbouwers, werd tot in de details gehandhaafd. Een doodsche stilte hecrschfc in het binnenste] dezer machtige steenmassa, alleen verbro ken door heb geklap wiek der vleermuizen" en gepiep der grijze ratten, die door bet" licht der kaarsen en de holle echo van" mcnschelijke stemmen, uifc hun rust werden" opgeschrikt. De grootschheid der massa-,- de indrukwekkende zwaarte der strenge lijnen maakt den fndruk cener beklemmen de onwezenlijkheid het gemis van het zon licht en hefc ontbreken van elk mcnschelijk geluid heeft hier de eeuwen overbrugd en men waanfc zich terug in de tijden, toen de wereld haar leven van onrust cn strijd nog tegemoet ging. Is hefc wonder, dat men bij het verlaten der duistere, onderaardschi gangen het zonlicht en het kleurrijke le* ven weer blijde begroet als na een lange, lange reis? Op de grens van hefc woestijmplateau en' hefc dal heorsehfc een drukke bedrijvigheid.; Tientallen jongens en mannen zijn onder rytkmi8ch gezang bezig met het opgravingi werk, dat gedurende dit jaar onder leiding van den Amerikaanschen archeoloog G. Reisner, zijn voltooiing nadert. Een knar* send werkspoor verplaatst de zandmaesa'e uit het gebied der nasporingen. Elke schep grevnds wordt door een zeef gezift, in de hoop op kleinere vondsten. Ten Oosten der tweede pyramide is nu een geheele" straat blootgelegd, die tusschen de graven der koninklijko bloedverwanten naar den doo- dentcmpel voerde. De zware zandstormen hebben al deze oude gebouwen onder me ters grond begraven. De doodentempel zelf ziet men in een diep gat aan zijn voctetf liggen en ook de Sphinx verheft van zijtf trotsche leeuwenfiguur slechts kop en rug boven de gele woestijnvlakte. Eens is d© godheid, wiens symbool dó sphinx was, aan den Egyptischen koning in een droom verschenen, met hefc verzoek om door uit* graving zijn machtig beeld ten eeuwigen dage voor den ondergang te behoeden. De vorst heeffc liet werk volbracht en zelfvol* daan aan den voet der Sphinx ©cn stel© opgericht-, waarop zijn moeizame arbeid vermeid stond. Doch zandstorm na zand- slorra is over het hoofd van den verweer* den kop van den goddel ijken leeuw g©* gaan RF.rr.A*'*?, gebruik ik allijd] 5*25

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 10