No. 199461 DONDERDAG 19 MAART Anno 1925 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERÏENHENi 80 CU. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prij». Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 80 CU., bij een maximum aantal voorden van 30. Incasso volgens poatrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 CU. porto U betalen. Bewijsnummer 5 CU. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummer» voor Olreotie en Administratie 175 en 1835 - Redactie 1507 Postchöque* en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COUEANTi Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.35, per week ƒ0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week0.18. Franco per post 2.35 portokosten. OH nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE V1SCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, lel. 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a 10.14—10.30, 8CHOL a 10.12—10.36, BOT a 10.13 p. pond en HARING en IJBOKKING. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 19 Maart 1925. Het 50-jarig doctoraat van dr. J. G. van der Sluys. Het is vandaag voor een van onze meest bekende en zeer geachte stadgenootcn een gewichtige dag. Heden toch herdenkt dr. Jan George van der Siuys den dag, waarop bij een halve eeuw geleden aan de Leidsche Universiteit promoveerde lot doctor in de geneeskunde, op een wijze, die van de hoog leeraren en met name van den toenmaligen prol. dr. T. Zaaijer de bijzondere anndachl trok. Toen deze booglccraar dan ook een pro sector moest kiezen, waarvoor de keuze uit jonge artsen pleegt te geschieden, viel de keuze op den jongen Van der Sluys. Aan het Laboratorium van prol. Zaayer doorliep de jonge arts, die bijzonder yeel belang stelde in de medische wetenschap en bovenal een praetisch man was, nog een kostelijke leerschool. Hij bleet er vier jaren werkzaam, jaren, die voor zijn volgend leven van onschathare waarde zijn geweest en hem in zijn practijk als practiseerend arts zeer tc stade zijn gekomen en daarmede ook de door hem behandelde patiënten. liet was in dien tijd niet zooals Üians, dat ieder jonge arts als hij klaar was zich er gens vestigde en patiënten trachtte te krij gen, Men nam bij voorkeur de practijk van een ge vestigd arts over. En daarvoor bood in 1879 zich de gelegen heid aan doordat dr. Van lterson, die hier een zeer drukke practijk hnd tot hooglecraar werd benoemd. Dr. van der Sluys nam diens practijk over. Het was geen gemakkelijke taak de voet - stappen te volgen van een zoo hoogstaand medicus als prol. Van lterson. Dr. van der S!uys heelt de verwachting, die van hem ge koesterd werd niet beschaamd gemaakt. Zijn groote populariteit als geneesheer heelt hij zeker in de eerste plaats te danken aan zijn hartelijk meeleven met zijne patiënten, zijn beminnelijk karakter en aan zijn ijver en toewijding waardoor hem nooit iels te veel was, wanneer het zijne patiënten gold. Dit gevoegd bij zijn groote onbaatzuchtigheid is het geheim geweest van zijn grooie popula- .riteit. Voor hem is de medische practijk nooit een middel geweest om geld te verdie nen. Maar ook is de heer Van der Sluys als arts zoo gewaardeerd gebleven door zijn rijke kennis en zijn voortdurend studeeren. Tot op hoogen leeltijd blijft hij kennis ne men van de vorderingen der medische we tenschap. Hij is vergrijsd in het vak van dokter en oud geworden, maar hij is niet verouderd. Jongere artsen schamen zich niet in bijzondere gevallen hun ouderen collega te raadplegen. Doch niet uileen als medicus, maar ook als beminnelijk en voor ieder toegankelijk mensch staat dr. Van der Sluys in Leiden hoog aangeschreven. Dit is vooral gebleken toen het'bekend werd dat dokter" zou Ju- bileeren. Er vormde zich een commissie, bestaande uit de heeren prof. dr. H. Kamer- lingh Onnes, prof. dr. Van Ronkel en do heer A. H. Adriani. drie van zijn meest ge waardeerde oudo vrienden, die zijn vele vrienden en vereerders in de gelegenheid stelden, blijken van waardeering en sym pathie te geven. Daarvan is een zeer ruim gebruik gemaakt, wat hedennamiddag ter gelegenheid van een zeldzaam drukke re ceptie in den „Huize Bruins" door den ju bilaris gehouden is gebleken. Met de Com missie kwamen daar lal van vrienden en kennissen samen om hun vriend, raadsman en dokter de hand te drukken. Bij monde van den voorzitter der Com missie, prof. dr. Kamcrlingh Onnes werd den jubilaris een huldeblijk aangeboden, vergezeld van een album, bevattende de namen der deelnemers. Wij komen op deze plechtigheid, die plaats heeft tijdens het' ter perse gaan van ons Blad, morgen terug. Geslachtelijke dllferentieering en gealachta- bepallng In het plantenrijk Prof. Kniep, directeur van het planten- physiologisch Instituut te Berlijn heeft op ditnoodigïng van de Leidsche Vereeniging voor Wetenschappelijke voordrachten gis teravond in het Botanisch Laboratorium oen voordracht gehouden over bovenstaand onderwerp. Na door dan voorzitter, prof. L. van Ital- lie bij zijn gehoor te zijn ingeleid, heeft spr. eerst een overzicht gegeven van de meest voorkomende gevallen vin voort planting in het plantenrijk, uitgaande van de geslachtelijke voortplanting:. Daarna stond spr. stil bij gevallen van aaisogamie en isogamie. Gewezen werd op Bn'ojssis.-waar anisoganue voorkomt, door dat de gameten alleen in afmetingen ver schillen. Isogamie is bij algen zeer alge meen verspreid. Zij word het eerst door Pringsheim in 1869'gevonden en komt ook bij schimmels voor, o.a. bij mucor-soorten. Sohaudum en Bülschle nemen aan dat gameten steeds verschillend moeten zijn, tenminste physiologisoh. Hiervoor is in het algemeen het bewijs echter niet geleverd. Bij sommige algen, bijv. Dasycladus, is gevonden dat aliegameten van verschillen de individuen zich met elkander rereeni- gen. Hier moest men dus wel physiologi- sohe variëteiten aannemen. Blakeslee toonde aan, dat de collen uit sommige my- celiumdradc-n van Rhigopus cultures met elkaar copuleeran, andere niel. In hel geval van copulatie spreekt hij van en dra den. Twee draden kunnen zich niet met elkaar vereenigen, evenmin twee dra den. Dit venschijnsel heet helersbhaiUie of dioecie. In de vereeniging van cellen uit een draad met cellen uit draden mo gen we een geslachtelijk proces zien. Bla keslee vond ook neutrale draden, dat zijn draden, wier cellen zich niet met cellen uit mycelia noch met cellen uit my- celia bunnen vereenigen. Prof. Kniep zet dan uiteen hoe men zulke mycelia zich in de vrije natuur ontstaan kon denken, na eerst gewezen te hebben, hoe men in het, laboratorium daarin geslaagd is. Spreker behandelt de ontplamtiog bij Milaga en eenige Hymcnomyceten, als Amanita, Schi- zophyilum, etc. Guituren van zulbe mycelia blijveirliop- loïd. Merkwaardigerwijze kunnen die vruchllichamen voortbrengen, hoewel die een ander voorkomen hebben dan die, welke in de vrije natuur voorkomen. Ook hier deelt zich de aanwezige kern in vieren, maar 't is geen reductie deeling. Vervolgens wordt het ontstaan der z.g. „Sobnailen biidunger" besproken, op welk gebied prof. Kniep zelf belangrijk werk gé- leverd heeft. Bij vorming <ter sporen van Hymensmy- celen speelt de reductie deeling ook een rol. De sporen worden in groepen van 4 gevormd, dis (wee om twee gelijk zijn, wal blijkt uit verschillende proeven. Merkwaar digerwijze zag prof. Kniep ook „mutaties" in zijn cultures optreden. Do voorwaarden, waaronder dat geschiedt, zijn nog niet on derzocht. In de natuur tuoet dat veelvuldig" geschieden. Aan de besprekingen van zijn onderzoekingen knoop! prof. Kniep ten slotte eenige belangrijke theoretische be schouwingen aan dit moeilijke VTaagstuk. Een hartelijk apjiiaus volgde op de mei veel demonstratie-materiaal toegelichte voordracht. Lezing over Palestina met lichtbeelden. Gisteravond sprak mej. Snellen over Palestina het land aan ons allen zoo goed bekend uit de Bijbelsche Geschiedenis, het land waarvan wij, ais we er aan denken onwillekeurig c-euwon terug gaan, en waar van de meeste menschen betrekkelijk wei nig weten hoe het er tegenwoordig gesteld is en hoe het er uit ziet. Spr. begon met de geschiedenis v.an Palestina van de laatste jaren in hel kort te schetsen er op wijzende dat het er nog niet alles pais en vrede is. Zij vertelde liet een en ander over de Zionistische beweging •en las daarbij voor hel Zionisten lied, het Lied der Hope. Voordat de lichtbeelden vertoond werden vertelde spr. nog iets over de klaagmuur der Joden en las voor hoe op den Sabbath bij dien muur door de voorgangers wordt gezegd: „Omdat dc tempel vernietigd is..." waarna het volk in valt „zitten wij treu rig bijoen en weenen wij". „Omdat er hpolden van Israël zijn ge weest, die ffiislruikeld zijn".„zitten wij treurig bijeen en weenen wij". Dit gaal zoo cenigen lijd voort in beurtzang, de loon wordt hoopvol bij het zeggen van: „Dat de Koning in Zion weder kome.... Troost hen, die weenen over Jeruzalem I" „Dat vrede en geluk in Zion weder binnen komen".... „En dat de twijg van Jesse's stam opbloeit in Jeruzalem".... Het moet hartroerend zijn deze uiting van piëteit voor liet geloof der vaderen aan te hooien en de liefde, die voor de oude tempel tot uiting komt tc aanschouwen. Alsvorens tot het zien der platen over te gaan, wees spr. nog er op dat vele Moha- medanen bij de Joodse he en Christelijke heilige plaatsen komen om deze te aanbid den. Van de Christenen ziet men Grieksch- Kaiholieken en Roomsch Katholieken, Ar meniërs Copten Syrisch Christenen enz. Ook in de straten is die groote versohei- denheid van nationaliteiten vTeemd om t» zien en treurig" is hpt dat dikwijls haat tus- scben die verschillende Christenen bestaat. De lampen, die in de heilige plaatsen han gen, zijn onder hen verdeeld. Er is iets stuitends in, dat de plaatsen, die voor ons allen zulke heilige herinne ringen bewaren .als bezienswaardigheden tegen groote fooien worden vertoond. Ook is het ontnuchterend te bemerken, dat vele plaatsen onmogelijk historisch echt zijn. Daarna ging spr. over tot het verklaren der zeer duidelijke platen, Zij begon met Jaffa op Joppc de landingsplaats, liet ver volgens de Jaffapoort om Jeruzalem zien daarna enkele straatjes in Jeruzalem van de wijk der Christenen en de Joodsche wijk, daarna de Tempelberg fbet de Moskee van de Rots en dc andere heiligdommen, ver volgens vertelde spr. bij de platen" van het Heilige Graf liet eon en ander over de cere monie van de voelwossching die de Patri arch van Konslanlinopel op Witten Don derdag aan 12 bisschoppen volbrengt; zij verleide van dc graflegging die de Fran ciscaner monniken op Goeden Vrijdag voor stellen en van het Wonder van het heilige vuur op Zaterdag voor Paschen te twee uur. Een groote menigte - vol verlangen een kaars aan te steken, aan het vuur 1e Jeru zalem, omdat deze kaars veilig overge bracht zegen en vrede in huis brengt, strekt de handen wat kaarsen uit voor do priesters, die met do brandende kaarsen rondvliegen en het Gebouw in een oogen- blik geheel verlichten. Er komen daar geregeld ongelukken voor zoodat de gouverneur vau Jeruzalem de gewoonte had naar Konstanli£opel te sei nen dat alles zonder grooie ongelukken was afgeloopen. De tuin Geïhseorane en andere heiligo volgden daarop. Platen van Joodsche rabbijnen, van wa terdragers, vruchtenverkoopsters enz. wer den vertoond, waarna nog enkele landr schappen van de Jordaan en 't Galileesche meer met Thiberias, van de Hermon en van de Ceders van den Libanon volgden. Spr. eindigde met te zeggen, dat al zou de kennismaking met bet tegenwoordige Jeruzalem ons ook in vele opzichten pijn lijk aandoen, hst zeer zeker belangrijk is er het een en ander van té weten en dat stellig he tbezoekeu van het land waar Jezus zijn Evangelie fcesproken heeft voor al Gaiilea niet zou nalaten aan drópen in- druTc op ons te maken. Achtste Volksbijeeenkomst. Het seizoen 1921'25 van de Volksbij- eenkomsten is gisteravond in de groote Sladszaal beëindigd. Hot achttal is toen vol- gomaakt. Het Iaat9te programma vermeldde een uitvoering dpor de l^rlingen der zangklasse van de Muziekschool der Leidsche Maat schappij voor Toonkunst, onder leiding van mej. Harry van der Harst, directrice der School, en van do orkeatafdeeling. dirigent de heer Jan G. Striening. Een programma, waarvan de uitvoering zeker ook weer met ingenomenheid is tegemoet gezien, want zang en muziek hoort men in dezen kring gaarne en komen in deze zaal het best tot elk der hoorders. 't Was dan ook weer vol en de aanwe zigen zijn in hun verwachtingen niet teleur gesteld. Orkest- en zangnummers werden zuiver en mooi ten gehoore gebracht. Een bijzonder woord van lof voor de keurige wijze, waarop het terzett „O Salutaris" ten gehoore werd gebracht De begeleiding aan den vleugel was bij den heer W. J. M&al- sleed in vertrouwde handen. In den loop van den avond bood de voor zitter, dc heer Van Waveren, aan de dames v." d. Harst, Schijfsma en Stallinga bloemen aan, onder dankzegging voor het gebodene: den dames en ook den heer Striening roept hij een hartelijk lot weerziens toe. Vervol gens richtte hij zich tot het publiek en brengt dit den dank over van het bestuur voor de rust, orde en aandacht in dit 71ste bijeen komstenjaar betoond Met moed gaat do Commissie dan ook bet 72ste jaar tegemoet en gaarne roept hij ook den bezoekers een „tot "woerziens" toe. (Applaus). Builen het programma om werden aan het einde van den avond door zangkoor en orkest twee couptelten van het „Wilhel mus" uitgevoerd, die staande werden aange hoord en door velen mee werden gezongen 't Was een indrukwekkend besluit! Tuiniers- en Bloemisteuvereenigixig „Door Eendracht Verbonden". Gisteravond was door het bestuur van bovengenoemde Vereeniging in „Zomgr- zorg" een vergadering belegd, waartoe spe ciaal waren uitgenoodigd zij, die wenschten deel te nemen aan den kweekwedstrijd van planten of den wedstrijd in het onderhou den van luinjes vóór of achter het huis. Er was voor deze bijeenkomst veel be langstelling en onder de aanwezigen wuren mede een aantal vrouwen. De voorzitter der vereeniging, de heer M. Galjaard, zette na eeq welkom tot de aan wezigen het dool van den avond uiteen, n.l. om aan de aanwezigen een inzicht te geven in het onderhouden van tuinen, om met zoo weinig mogelijk kosten een zoo groot mogelijk effect te verkrijgen. Daarop gaf hij het woord aan den heer A. Galjaard, alhier, die er op wee», dat in verband met den woningbouw door bouw- vcreenigingen bet vraagstuk van den tuin aanleg en tuinonderhoud meer en meer actueel geworden Is. De meeste tuintjes zijn echter, ln verhou ding tot de hoogte van de muren van bet huis te klein, waardoor vrijwel alle planten te veel in de schaduw komen te staan, ter wijl de voortuintjes in den regel van den weg meestal met veel te lage muurtjes om ringd zijn. In tuintje» met reet «chaduw doet mei het best groen blijvende planten to kwee ken In de achtertuintjes wordt door liefheb bers van kippen meestal ook nog een kip penhok geplaatst, waarvóór dan het zon nigste plekje moet worden uitgezocht, wat echter de kans voor de planten en bloemen voor zon in den regel doet verminderen. Voor paden moet in een kleine tuin niet to veel ruimte worden gereserveerd. Eén pad midden in den tuin 1, voldoende. In plaats van met grind gaat men dit pad met1 tegels bevloeren.. Dat is zindelijker en op den duur ook nog voordeeliger, daar de grind spoedig wordt weggetrapt. Plantonmaleriaal is voldoende in voor raad, ook voor dat deel var. den luin waar veel schaduw is. Gras is mooi in de tuintjes, maar zeer moeilijk le onderhouden. Het moet minstens eenmaal per week worden geknipt en van onkruid gezuiverd. Met kruipende plantjes kan men hetzelfde deel gemakkelijker en beter bereiken. Rozen mogen in geen enkel tuintje ont breken. Men koppe do struiken echter bi) vertrouwde kweekers en niet van de straat. Wanneer de wortels te lang aan de lucht zijn blootgesteld geweest is de roos weg. Ook komt het vooral op de soort aan. De luin moet goed worden bemest, bij voorkeur met stalmest; rozen moeten voorai vee! niest hebben. Gebruikt men kunstmest, dan moet deze van deskundige samenstel ling zijn. Groote opgaande lioornen, ook vrucht- boomen, moet men in het tuintje niet plaat sen en klimplanten plaatse men tegen schuttingen en muren. Er volgde op dit leerzaam betoog een langdurige gcdnchtenwisscling en tal van vragen werden gedaan en beantwoord. Er gaven zich aan liet einde een groot aantal personen, zoowel voor den kweekwedstrijd van planten of voor den wedstrijd in het onderhouden van tuintjes op. De voorzitter sloot da bijeenkomst met een woord van dank aan den spreker en aan d5 opgekomen vrienden vau tuinen en planten en sprak den wensch uit, dat allen dezen zomer veel pleizicr van bun planion of tuintjes zouden hebben Jongeren Vredesactie. Voor een goed bezelte zaal had eergisteren de propaganda-avond van de Leidsche Jon geren Vredesactie plaats. De eerste spreker, A. M. van Stipriaan Luïscius, leider van de Leidsche Groep, schetste in het kort het ont staan en den groei van de Jeugdbeweging vóór 1914. Toen brak de oorlog uit en scheen al wat er aan enthusiasme en idealisme on der de jongeren leefde, stuk te slaan. De moderne oorlog, waar geen plaats meer is voor het strijden van een ideaal, slechts voor het verdedigen van belangen, vol verraad en verderf. Bezit-moraal viert hoogtij. Een heftig verzet tegen dit alles laait op bij de jongeren, zoo mag en kan het niet langer, en ze houden van 25 Augustus 1924 hun eerste Internationale Vredesconferentie te Soesterberg, waar menschen van allerlei rang en stand samenkomen, gedragen door het heilig besef dat een herhaling van den oorlog tot geen prijs meer mag voorkomen. Hieruit is de Jongeren Vredesactie ontstaan. Met 120 mensehen is ze begonnen, nu telt ze pl.m. 2000 leden. Wat de jongeren kunnen doen is: le. zich aansluiten bij die actie; 2e. zich op de hoogte stellen van den po- ütieken toestand; 3e. het allerbelangrijkste! zorgen, men schen te vinden, die klaar staan voor de taak, die hen wacht, en weten dat dit het eene noodige is; liefde tot den medemensch. Na een korte pauze kreeg mej. de Goeijen het woord voor haar lezing, getiteld: „Wat welen wij van den oorlog en waarom wer ken wij voor den vrede? Zij liet aan de hand van lichtbeelden zien, haar tocht door het verwoeste gebied, kort na het sluiten van den wapenstilstand, op een jacht is zij met haar familie daar doorheen getrokken i maanden lang, en wij hebben met haar doorleefd de ellende van den Iaatsten oorlog Eerst hebben we enkele foto's uit eigen land gezien, de soldaten aan de grens, gereed om bij het eerste alarm klaar te staan. Daarna zijn we België doorgetrokken, met de ver woeste bruggen, de ontelbare ruïnes van groote bouwwerken, de uitgestrekte eenzame vlakten, waar enkele stompen van boomefl staan als een aanklacht tegen het mensch- dom, dat zulke gruwelen heeft toegelaten. En we hebben gevoetd wat het geweest moet zijn voor Belgen, terugkeerend na den oor log, zoo hun land terug te vinden, zoekend tusschen de puinhoopen naar de plaats waar eens hun huis had gestaan. Even in Parijs en dan vangt de meest lugubere tocht aan, die men zich kan indenken, naar Verdun en de dorpen daaromheen, waarvan niets meer over is dan enkele brokken muur, te midden der puinhoopen. En we zien dé ein- delooze slagvelden waar de grond zoo om gewoeld is, dat er nooit meer een vrucht baar land van kan gemaakt worden, en de loopgraven, en diepe kuilen ontstaan door één enkele mijn. Onze gedachten gaan naar wat de beelden niet te zien geven, maar wat spreekt uit de verlatenheid en de eenzaam heid van elk stukje grond, gaan naar de vele jonge levens, die hier zijn verwoest, waar van sommigen of liever bijna allen (80 pet.) nooit zijn teruggevonden, voor eeuwig ver dwenen. En niet alleen aan hen denken we, maar ook aan al die arme stakkers, die te- BINNENLAND. Een vliegongeval in Ned. Ooct-Indit. Het 50-jarig jnbilemu van dr. Van dei Sluys le Leiden. De memorie van antwoord inzake het vooiloopig verslag over de wijziging Pen> sioenwet 1922. Het vooiloopig versJag der Tweede Karnat ovet het wetsontwerp tot wijziging der ar beidswet voor de broodhakkcrijcn. De middenstand en de n.s. verkiezingen. Het Nederl. elltal tegen Duitschland. BUITENLAND. Mara legt de opdracht tot vorming va» een uienw ministerie in Prnisen neer. De toestand van lord Corzon wordt hope loos geacht. Groote brand te Tokio. Ernstige overstroomings- en tornado-ranig in Amerika. Conflict tusschen Lithauen en Polen. ruggekomen dit vonden, en nu wonen in de loopgraven, of in krotten van buizen, ver vaardigd uit wat ze vonden tusschen het puin en op de slagvelden. Ieder, die er nog niet diep van doordron gen was, wat een moderne oorlog is, zal bet zich na al wat hier te zien was, nu wel be wust zijn. Het zwemonderricht op de lagere scholen. Door het bestuur der Leidsche Zwemclub is wederom aan B. en W. een verzoek ge richt, een proef te nemen met het zwem onderricht op de lagere scholen. Op een zelfde verzoek,verleden jaar gedaan, ont ving het L. Z. C.-bestuur een afwijzend antwoord, waarin echter B. en W. ver klaarden overtuigdte zijn van het nut van het zwemonderricht. Het L. Z. C.-be stuur vond hierin aanleiding op deze zaak terug te komen en gaf de door haar inge stelde commissie (beslaande uit technici op het gebied van lichamelijke opvoeding, on derwijs en zwemmen) opdracht de zaak oi>- nieuw in studie te nemen. Deze commissie heeft toen alle bezwaren, welke verleden jaar tegen het schoolzwemmen ingebracht werden, nagegaan. Zij ging hierbij uit van het standpunt, dat: lo. het zwemonderricht op de scholen voor de gemeente geen meerdere uitgaven met zich zou brengen; 2o. het zwemonderricht niet storend mocht werken op den gang van het onderwijs; aan dc hand van deze twee stellingen heeft de commissie een uitvoerig rapport samengesteld, waarin zij tot .de conclusie kwam, dat deze bezwaren óf niet bestonden óf zeer gemakkelijk te ondervangen zouden zijn. De commissie gaf ten slotte het advie» nogmaals aan B. on W. te verzoeken een proef te willen nemen met het schoolzwem men voor do leerlingen der zesde klasse van een 5- of 6-tal lagere scholen. De commissie heeft echter tegelijkertijd onderzocht of, wat waarschijnlijk zal ge beuren, indien de proef slaagt, het mo gelijk is aan alle leerlingen der lagere scho len zwemonderricht 1e laten geven, waarbij zij uitgaat van dc uren, waarin de leer lingen thans gaan baden. Hoewel zij de mogelijkheid openlaat het zwemonderricht te geven op de uren, uitgelrokken voor het vak Lichamelijke Opvoeding, (zooals b.v. gebeurt op dc Eerste Leidsche Schoolver- eeniging). De commissie heeft in' haar rapport een voorbeeld van een rooster gevoegd, waaruit blijkt, dat zwemonderricht aan de teerlin gen van alle lagere schoten mogelijk is. Overeenkomstig het advies der commis sie heeft het L. Z. C.-bestuur aan D. en W. het verzoek gericht; bij dit verzoek is het rapport der commissie gevoegd, beneven» een zeer gunstig rapport van den wethou der van onderwijs van Haarlem, inzake het schoolzwemmen aldaar Het L. Z. C.-bestuur hoopt, dat B. en W. ditmaal aan het verzoek kunnen voldoen, opdat hier ter stede ln de toekomst geen kind hetzij meisje of jongen zal zijn, die de zwemkunst niet machtig is Vrijdag 27 dezer, des namiddags 4 uur, zal aan de universiteit weer een publiek» promotie plaats hebben en we! van den heer J. M. Buffin, leeraar in het Fransck aan het gymnasium alhier, geboren te Lyon, tot doctor in de Romeinsche taal- en lettef*^ kunde-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1